Adrian Nastase i-a reclamat la CSM pe judecatorii care contesta votul din Camera Deputatilor

de Dan Tapalaga     HotNews.ro
Vineri, 17 octombrie 2008, 17:10 Actualitate | Esenţial

Adrian Nastase
Foto: AGERPRES
 documente
(17 Oct 2008) DOC, 73KB
Adrian Nastase a depus doua sesizari la Consiliul Superior al Magistraturii impotriva judecatorilor care au contestat votul din Camera Deputatilor, prin care s-a respins cererea DNA de incepere a urmaririi penale in cazurile Mitrea si Nastase. “Consider ca e lipsa de profesionalism sau rea credinta din partea judecatorilor”, a declarat fostul premier pentru HotNews.ro. In replica, presedintele Uniunii Nationale a Judecatorilor din Romania, Dana Garbovan, crede ca actiunea fostului premier e o tentativa de intimidare. Ea sustine ca UNJR va introduce saptamana viitoare o actiune in contecios administrativ prin care solicita anularea votului, pentru ca deputatii n-au dat nici un raspuns. 

Uniunea Nationala a Judecatorilor din Romania a trimis in 9 septembrie la Camera Deputatilor o plangere prealabila, prin care solicita anularea votului din 13 august.

Adrian Nastase a depus la Consiliul Superior al Magistraturii doua petitii, sustin surse din CSM. Una dintre petitii ar fi o plangere prin care fostul premier solictia sanctionarea disciplinara a judecatoarei Dana Garbovan care a semnat, in calitate de presedinte al UNJR, contestatia trimisa Camerei Deputatilor.

UNJR solicitase anularea votului pe motiv ca deputatii au incalcat separatia puterilor in stat: au analizat probele din dosar, substituindu-se astfel puterii judecatoresti.

Nastase: CSM ar fi trebuit sa se autosesizeze

Fostul premier, Adrian Nastase, confirma ca a depus doua petitii la CSM deoarece considera ca judecatorii care au contestat votul la Curtea Constitutionala sunt lipsiti de profesionalism.

Eu nu cred ca judecatorii pot sa ceara anularea votului pe care il da parlamentul. E vorba de lipsa de profesionalism pe care n-o accept nici la studentii de drept. Avem separatia puterilor in stat. Este un demers neprofesionist sau de rea credinta, CSM ar fi trebuit sa se autosesizeze”, a declarat Adrian Nastase. El sustine ca petitiile sunt argumentate juridic, dar a evitat sa confirme informatia ca una dintre ele o vizeaza personal pe judecatoarea Dana Garbovan, presedintele UNJR.

Si secretarul general al Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea (PSD) i-a atacat public pe judecatori cand UNJR a trimis contestatia. Zgonea declarase ca “judecatorii nu pot sa atace in contecios administrativ si nimeni nu poate sa atace o hotarare a Parlamentului Romaniei”. Prededintele UNJR afirma ca deputatii n-au dat oficial nici un raspuns plangerii prealabile.

Garbovan: O tentativa de intimidare

In replica, presedintele UNJR, Dana Garbovan, afirma ca n-a cerut anularea votului din Parlament in calitatea sa de judecator, ci a actionat in numele organizatiei profesionale pe care o reprezinta.

Noi n-am dat un verdict, ca judecatori. Am actionat in baza statutului UNJR, care prevede apararea independentei judecatorilor si a principiului separatiei puterilor in stat”, explica Garbovan. “A vorbi despre lipsa de profesionalism ca am indraznit sa facem o plangere este degradant si denigrator”, mai spune presedintele UNJR.

Garbovan sustine ca este dreptul fostului premier sa sesizeze CSM, dar ca actiunea lui Adrian Nastase poate fi “interpretata usor ca o tentativa de intimidare” in cazul in care sesizarea la CSM ii vizeza pe judecatorii care au semnat contestatia.

Camera Deputatilor a respins in 13 august solicitarile DNA de avizare a inceperii urmaririi penale in cazurile Nastase (dosarul Zambaccian) si Mitrea, suspectati de comiterea mai multor fapte de coruptie. In cazul fostului premier, s-au inregistrat 120 de voturi pentru si 150 de voturi impotriva. DNA a anuntat, dupa votul deputatilor, ca dosarele sunt blocate definitiv si ca procurorii le vor inchide. Intre timp, cercetarile s-au reluat doar in cazul Mitrea, care a demisionat din Parlament si nu mai este aparat de imunitatea de parlamentar. 























1520 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Nesimtire (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:24)

    Ion [anonim]

    Omul asta chiar nu are pic de rusine? Ne crede pe toti prosti incercand sa manipuleze sistemul juridic abazand de puterea politica. La puscarie cu toti coruptii din Romania, in frunte cu coruptii din clasa politica!
    • +4 (4 voturi)    
      N-are stare, saracul. (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:49)

      Poetul prozaic [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Ioane, Ioane,
      Toata lumea doarme,
      Numai Bombo n-are somn,
      Ca zboara cu-cu-ru-cu-cu rima-n pom
  • +4 (4 voturi)    
    rea credinta? din partea cui? (Vineri, 17 octombrie 2008, 17:25)

    alex [anonim]

    “Eu nu cred ca judecatorii pot sa ceara anularea votului pe care il da parlamentul. E vorba de lipsa de profesionalism pe care n-o accept nici la studentii de drept. Avem separatia puterilor in stat. Este un demers neprofesionist sau de rea credinta, CSM ar fi trebuit sa se autosesizeze”, a declarat Adrian Nastase.
    =======

    Daca avem separatia puterilor in stat, de ce PARLAMENTUL judeca in locul JUSTITIEI?
    De ce parlamentul considera ca nu este justificata inceperea urmaririi penale?

    Unde este reaua credinta dle nastase? In curtea parlamentului, sau in roba judecatorilor?
    • 0 (0 voturi)    
      Culmea... (Vineri, 17 octombrie 2008, 19:46)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui alex

      ... este ca Bombo are pregatire juridica!!!!
  • +4 (4 voturi)    
    totusi (Vineri, 17 octombrie 2008, 18:43)

    Petrovici [anonim]

    Ma bucur ca mai e cineva si cinstit in magistratura romana. Exemplu tipic de mare mafiot este Tamara Nastase. De s-ar lua de brat cu Felix Voiculescu, Dinu Patriciu, Tariceanu, W.C. Tudor, Cuteanu si inca vreo cativa, sa-si cumpere un desert prin Egipt, sa se incetateneasca pe acolo. Asa sa ne ajute Dumnezeu.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce concluzie putem trage?! (Vineri, 17 octombrie 2008, 19:45)

    corvus [utilizator]

    Domnule Tapalaga, am putea trage concluzia ca lui Bombo ii tzatzaie fundul de frica si face tot ce este homeneste posibil sa scape de infruntarea cu tanti justitia?! Pai ar trebui sa se bucure de perspectiva Jilavei, acolo totdeauna sapunul va fi gratis.... Adica il platim noi sa se distreze ei...
  • -4 (4 voturi)    
    concluzii la presa (Vineri, 17 octombrie 2008, 22:39)

    aura [anonim]

    Este inutil sa faci o prezentare chiar si sintetica a principiilor separatiilor puterii in statul de drept, a normelor de drept comparat si a normelor de drept administrativ ,pentru a constientiza elementar pe orice individ ca, indiferent de gradul de implicare politica al unei persoane cercetate penal sau aflate in faza premergatoare cercetarii penale, judecatorii constituiti in asociatii profesionale nu au nici calitatea si nici dreptul de a formula actiuni in anularea actelor cu caracter individual emise de parlament. Judecatorilor le este interzis sa intreprinda actiuni cu caracter politic atat direct cat si indirect, prin intermediul actiunilor in justitie in care nu se urmareste protejarea unor drepturi individuale sau colective specifice profesiei magistratilor. Judecatorii nu sunt parti vatamate in cauzele aflate spre cercetare la parchete , cu atat mai mult ei nu pot contesta actele premergatoare deschiderii unui proces penal, indiferent de categoria institutiilor competente sa le pronunte. Per a contrario, se intelege ca judecatorii constituiti in diverse organizatii profesionale vor contesta si actele de cercetare penala intocmite de procurori sau vor exercita si caile de atac in cazul hotararilor judecatoresti in care , in functie de subiectul activ si interesul protejat , interesul colectiv de clan al acestora este mai presus de ei, judecatori. JUDECATORII TREBUIE SA JUDECE. Politica judecatii nu este judecata si nu imbraca roba magistratului. Ar fi necesar ca UNIUNEA RECLAMANTA A JUDECATORILOR sa verifice actele procedurale ale altor colegi judecatori in care aceeasi persoana politica a fost refuzata la audieri de judecator, nemotivat, desi cauza punea in discutie probleme de deontologie profesionala si demnitate. Cred ca acest colectiv al judecatorilor, prin fiecare dintre ei, s-ar fi vrut sa fie
    altceva decat sunt . Cazul este destul de relevant despre ceea ce inseamna azi, in Romania, independenta justitiei si influentele politice.
    Judec
    • +4 (4 voturi)    
      Judecatorii (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 2:25)

      Ion [anonim] i-a raspuns lui aura

      Ai dreptate ca judecatorii trebuie sa judece, insa trebuie sa adaug ca politica nu trebuie sa intervina in procesul de judecata in modul in care o face Parlamentul care emit legi pentru indivizi care nu se aplica pentru cetateanul de rand. Este anti-constitutional si e normal ca cineva (aka clanul judecatoresc) sa se sesize si sa ceara sa fie lasati sa isi faca treaba indiferent cine e cel judecat. Nu inteleg insa mesajul care vrei sa il transmiti in raspunsul tau, frumos broderat cu termeni de drept: Esti de acord cu Nastase? E normal ca Nastase sa poata sa faca ce vrea fara sa fie urmarit penal? E constitutional?
      • -1 (1 vot)    
        judecata (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:45)

        aura [anonim] i-a raspuns lui Ion

        Judecatorii nu trebuie sa intervina in politica. Despre judecatori nu se poate vorbi decat in termenii dreptului pe care il aplica si pe care la randu-le trebuie sa-l respecte. Uniunea Judecatorilor reclamanti nu reprezinta justitia. Sunt multi judecatori care nu sunt afiliati acestei asociatii, pentru ca isi respecta profesia, iar actul in discutie nu se refera la cariera lor ci la cercetarea unei persoane. Cine nu-i lasa sa judece si ce sa judece? Judecatorii nu au dreptul sa-si spuna parerea in nicio cauza penala aflata in curs de cercetare. Cei care se considera hartuiti si intimidati de politic au toate posibilitatile sa se apere; CSM si presa. Eu am incercat .
        • +1 (1 vot)    
          drept (Duminică, 19 octombrie 2008, 9:57)

          Petrovici [anonim] i-a raspuns lui aura

          Judecatorii nu intervin in politica. Cand vor sa faca vreo dreptate in cazuri penale, in coruptia abundenta de la marea putere, se trezesc mafiotii ca sunt cazuri politice. O mare pacaleala pentru prostimea de rand. Fura banditii pana nu-si mai incap in piele si nu se poate lua justitia de ei fiindca ei sunt excroci politici. Vino tu Tepes Doamne si baga-i tu la zdup pe misei ca uite ce impaienjenis de aparatori platiti din belsug se infrupta din sudoarea noastra.
    • +3 (3 voturi)    
      Bravo! (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 2:44)

      sile [anonim] i-a raspuns lui aura

      Ce eleva silitoare, a scris pana i s-a terminat hartia (limita de cuvinte). Las' c-o sa vada profu' Nastase si o sa iei nota mare la el.

      Dupa care, cateva semestre mai incolo, poate o sa inveti ca principiile sunt bune, frumoase si utile, dar cand se aplica se tine seama si de context (recte parlamentul isi baga picioarele in tot ce vrea el si cum se sesizeaza cineva, i se pune pumnul in gura ca nu respecta democratia/justitia/parlamentul/s.a.m.d.)
      • -1 (1 vot)    
        principii (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 21:58)

        aura [anonim] i-a raspuns lui sile

        Toti avem principii, traim din ele. Practic, nu realizezi nimic fara principii.
        Traim cu evolutia principiilor fizicii, matematicii si altor stiinte , iar justitia nu poate exista fara principii fundamentale.
        Noi, romanii, traim cu principiile justitiei romane, franceze , germane, prea multe nu am facut singuri, iar acum nu vrem sa le mai respectam nici pe acestea.
        Profesorii mei sunt in carti, unii mai traiesc, poti sa-i cauti la facultatile de drept , iar daca te intereseaza in ce clasa sunt ,trebuie sa-ti sustii doctoratul in stiinte exacte.
        Hartia nu s-a terminat, pot sa import din SUA sau din Europa ori din alta parte, si de acolo se va scrie despre judecatorii din Romania, uneori.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte corec t (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 7:45)

      corvus [utilizator] i-a raspuns lui aura

      Dar atunci cum stam cu parlamentarii care se substituie actului de justitie?
  • +2 (2 voturi)    
    Infatuarea (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 12:51)

    Alf [anonim]

    Vanitatea interpretata ca mandrie dauneaza grav sanatatii mentale a mocofanului parvenit. Ca si Ponta, care nu scapa nicio ocazie de a spune a ca fost procuror (vax), individul asta e posedat si nu doarme noaptea, ca Vadim, care ca si el, crede ca a fost "furat" la alegeri. Cum se numeste asta? Obsesie compulsiv-maniacala!
    • +3 (3 voturi)    
      în mod sigur (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 14:26)

      zamolxes [anonim] i-a raspuns lui Alf

      domnului Năstase îi este frică de o confruntare cu justiţia. Ce mi se pare f. interesant este faptul că atunci cînd a fost prim ministru, nu s-a prea omorît cu aplicarea principiului separării puterilor în stat.
      Cît despre lecţiile de drept pe care le poate da dînsul, la fel ca şi Victor Ponta, sunt convins (şi ştiu ce vorbesc, pentru că lucrez în sistemul judiciar de prea mult timp) că habar nu are cu ce se mănîncă materia asta.
  • +3 (3 voturi)    
    coruptul tarii (Sâmbătă, 18 octombrie 2008, 13:57)

    anticoruptu` [anonim]

    dupa ce nenea Nastase a condus ca un satrap Romania si dupa ce a supt prin metode de care ar fi invidiosi si mafiotii din sudul Italiei (nu degeaba Berlusconi se tot intalnea cu nea Nastase coruptu`: era invidios pe premierul roman: avea o tara la picioarele lui, pe care o spolia fara mila) acum are si tupeu.
    Sper ca judecatorii ce au avut curajul sa arate cu degetul inspre coruptii tarii (adica spre Parlament, unde, hai sa fim seriosi, marja foarte mare de agramatism inclusiv dpv juridic este la ea acasa) sa nu se opreasca aici si sa nu se lase intimdati de cel mai mare corupt al tarii.
    Bravo lor,
  • +1 (1 vot)    
    Nimeni nu e mai presus de lege! (Luni, 20 octombrie 2008, 0:15)

    Misu [anonim]

    "Nimeni nu poate sa atace o hotarare a Parlamentului Romaniei" spune Zgonea ala???
    Adica domnii se considera mai presus de lege???