Fetita gimnastei Lavinia Milosovici a murit

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 12 octombrie 2008, 13:08 Actualitate | Esenţial

Lavinia Milosovici
Foto: AGERPRES
Denisa Florentina, fetita in varsta de patru ani a Laviniei Milosovici, a murit, duminica dimineata, din cauza unei boli a sistemului nervos, anunta Mediafax.

Informatia a fost confirmata de fosta multipla campioana la gimnastica, Lavinia Milosovici.

Fetita s-a nascut in 20 martie 2004, la sapte luni, prin cezariana. Scorul Apgar, pe o scala de la 1 la 10, care se acorda fiecarui copil la nastere, a fost de numai 1, iar greutatea Denisei abia atingea 1,1 kilograme. In iulie 2007, fetita, care suferea de o boala a sistemului nervos, a fost operata la o clinica din Beijing, fiind cel mai mic copil supus unei astfel de interventii chirurgicale.

Fostul director al Spitalului de Copii din Timisoara, Mihai Gafencu, a declarat, duminica, ca stie foarte bine cazul fetitei, iar medicii de la spitalul timisorean chiar au recomandat sa nu urmeze tratamentul din China.

"Cunosc foarte bine cazul fetitei, ea a fost internata, in urma cu mai mult timp la Spitalul de Copii pentru ca a avut mari probleme. Probleme au aparut inca din perioada de graviditate, iar copilul nu s-a dezvoltat intrauterin. Fetita a avut probleme cu dezvoltarea neurospihica. Era un caz foarte grav, iar medicii chiar au incurajat-o pe Lavinia sa nu plece in China. Era greu de crezut ca se mai poate face ceva, dar nici nu puteam sa ne pierdem speranta", a spus Mihai Gafencu, conform Mediafax.

Potrivit sursei citate, fetitei i s-a facut rau acasa, la Lugoj, iar parintii au dus-o la Spitalul Municipal Lugoj, unde medicii au incercat sa o resusciteze, dar nu au reusit.












15189 vizualizari
  • +1 (1 vot)    
    Dumnezeu s-o odihneasca (Duminică, 12 octombrie 2008, 13:43)

    ady [anonim]

    Dumnezeu s-o aiba in paza pe Denisa iar pe parintii ei sa-i sprijine si sa-i mangaie
  • 0 (0 voturi)    
    parere de rau (Duminică, 12 octombrie 2008, 13:58)

    iosif [anonim]

    Un regret profund si un gand sincer de solidaritate care vine si ca o prelungire a unei simpatii trainice pentru marea noastra campioana de gimnastica!!!! Dumnezeu sa primeasca sufletelul fetitei si sa o intareasca pe mama in suferinta cauzata de aceasta pierdere!!!

    Mult curaj, Lavinia, viata merge inainte, pentru ca moartea e doar o mare trecere!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu esti singura (Duminică, 12 octombrie 2008, 14:14)

    dana [anonim]

    dumnezeu sa te ajute lavinia
  • 0 (0 voturi)    
    Of... (Duminică, 12 octombrie 2008, 14:44)

    Bigubax [utilizator]

    Dumnezeu sa-i odihnesca sufletelul pur! Multa putere si un gand bun, Lavinia! Un alt ingeras ne vegheaza acum ...
  • 0 (0 voturi)    
    lavinia (Duminică, 12 octombrie 2008, 16:38)

    mirela [anonim]

    am plans pentru Lavinia, de emotie la olimpiada...si acum de neputinta. curaj Lavinia!!
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu s-o odihneasca (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:12)

    Ana-Maria [anonim]

    Fii tare Lavinia...acm este un Ingersi...suntem alaturi de tine
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Duminică, 12 octombrie 2008, 17:29)

    mihaela [anonim]

    Capul sus Lavinia,asa a vrut dumnezeu,era un chin prea mare pentru ea.Dumnezeu sa o aiba in paza.
  • 0 (0 voturi)    
    sgeorgia (Duminică, 12 octombrie 2008, 19:09)

    georgiana [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    putere (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:19)

    raluca [anonim]

    Dumnezeu sa va intareasca!
    Nu e drept...toti stim....dar nu putem sa judecam....acum esti o mama de inger
    Iar ingerul tau te va pazi de sus.
    Dumnezeu s-o ierte si sa o odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:23)

    CARMEN [anonim]

    de aici din spania,din madrid mai precis,stau si ma uitam la pro tv intern si sa anuntat de fetita laviniei,imi pare tare rau dumnezeu sa o o9dihneasca ,fii tare ,stiu este fgreu,dar trebuie sa fii ptr ea ca acuma este ca un ingeras si te vede de sus, imi pare rau ,condoleante
  • 0 (0 voturi)    
    ingeras (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:25)

    dinu [anonim]

    Dumnezeu sa o odihneasca si pe tine sa te aiba in paza !
    Stiu ca nu te poti gandi la altceva acum, dar cred ca ar fi foarte bine daca ai incerca mai tarziu sa adopti o fetita mica !
  • 0 (0 voturi)    
    R.I.P. (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:36)

    marius [anonim]

    Dumnezeu so odihneasca ...Lavinia fi tare !
  • 0 (0 voturi)    
    Cu sufletul alaturi de Milo (Duminică, 12 octombrie 2008, 20:47)

    Sori [anonim]

    Asa cum am plans (de bucurie) cand Milo ne reprezenta in lume ca roman, asa am plans acum pentru Milo si pentru fetita ei; chiar n-am stiut de acest caz!!!! Milo, sa-ti dea D-zeu puterea de a trece mai departe, sa fii tare, sa fii tu insati, INVINGATOAREA pe care o stim noi!!!!!
    Suntem cu sufletul alaturi de tine si de familia ta!
    Sa nu uiti ca speranta nu moare niciodata, sa aiba grija D-zeu de tine!
    Cu mult drag,
    Sorina
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 12 octombrie 2008, 21:50)

    ralukkia [anonim]

    In timpul Jocurilor Olimpice am cautat "Momente de aur" cu gimnastele romance pe youtube si din filmulet in filmulet am ajuns la un interviu cu Lavinia in care aparea si fetita ei si am aflat astfel povestea. Lavinia era foarte optimista in film in legatura cu operatia din China si am sperat sincer ca o va ajuta pe Denisa. Imi pare tare rau...
  • 0 (0 voturi)    
    Viata...... (Duminică, 12 octombrie 2008, 22:16)

    baimareanKA [anonim]

    ...e mai rea ca multi arbitrii care te "lovesc".
    Ridica-te.....continua...
    Stii cum striga fetele cand aterizai....:

    STAI !
  • 0 (0 voturi)    
    a mai cazut o mica stea (Duminică, 12 octombrie 2008, 23:15)

    alice [anonim]

    sincere condoleante familiei.multa putere si mult curaj va dorim in depesirea acestei clipe grele din viata.de acum in colo va va veghea ea pe voi.acum este in randul celor drepti.dumnezeu s-o ierte si s-o odihneasca in pace.condoleante.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 0:40)

    ghitza brasoveanu [anonim]

    cea mai grea incercare pentru parinti este sa le supravietuiasca copiilor lor.

    sa vezi in fiecare fetita pe care o vei antrena de acum incolo propriul copil si in fiecare medalie pe care acestea le vor castiga o victorie a ingerului tau care te va veghea din rai !

    condoleante
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante! (Luni, 13 octombrie 2008, 4:13)

    Vera [anonim]

    Lavinia tu esti tare, ai trecut prin multe greutati de mic copil, ai reusit, ca si sportiva multe performante-toate cu sacrificii- asta este poate un alt hop pe care trebuie sa il depasesti, e dureros, e greu de purtat, dar adu-ti aminte mereu de momentele frumoase petrecute in aceasta scurta perioada impreuna cu fiica ta si incearca sa o ajuti sa se odihneasca in pace acolo unde nu multe suflete ajung. Cum spunea cineva mai sus : "nu esti singura in aceste momente!" chiar daca nu ne simti, noi muritorii de rand iti suntem aproape. Dumnezeu sa o odihneasca pe micuta Denisa Florentina!
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante. (Luni, 13 octombrie 2008, 6:58)

    rdumitru [anonim]

    Dumnezeu sa va intareasca acum, si sa va umple golul din suflet cu dragostea altui copil, caci Denisa va veghea vesnic pe parintii ei. Acum ea e intr-o lume mai buna, fara suferinte si plina de dragostea. Numai ganduri de bine de la o mama de 3 copii din Canada.
  • 0 (0 voturi)    
    Dumnezeu sa o odihneasca in pace (Luni, 13 octombrie 2008, 8:05)

    bainghe [anonim]

    Impreuna cu ingerasul meu Lorena se joaca acum langa Dumnezeu si Maica Domnului. Sa se odihneasca in pace alaturi de ceilalti ingeri.Condoleante familiei indurerate
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 9:05)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    nimeni nu poate sa inteleaga cu adevarat decat cel ce trece printr-o astfel de incercare.
    Mult curaj , Lavinia!
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 9:30)

    gabriela vranceanu-firea [anonim]

    Dumnezeu s-o odihneasca.
    Rusine Gabrielei Vranceanu-Firea, care i-a stalcit numele marii noastre campioane (Milosevici in loc de Milosovici)!
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 9:50)

    Nina Gorceag [anonim]

    Condoleante Lavinia.Dumnezeu sa va intareasca acum, si sa va umple golul din suflet cu dragostea altui copil, caci Denisa ii va veghea vesnic pe parintii ei.Capul sus Lavinia,asa a vrut dumnezeu,era o incercare prea mare pentru ea.Acum ea e intr-o lume mai buna, fara suferinte si plina de dragostea.Dumnezeu sa o odihneasca si pe tine sa te aiba in paza !
  • 0 (0 voturi)    
    parere de rau (Luni, 13 octombrie 2008, 10:15)

    Aurelia [anonim]

    Fie ca Bunul Dumnezeu S-o odihneasca in pace pe Denisa iar pe voi sa va intareasca sa treceti de aceasta mare tragedie.
  • 0 (0 voturi)    
    MULT CURAJ SI CREDINTA IN DZEU, Lavinia! (Luni, 13 octombrie 2008, 10:43)

    Mariana [anonim]

    Sunt mamica si stiu ce inseamna zambetul si fericirea unui copil. Nu doresc nimanui sa treaca prin ce trece draga noastra campioana acum. Cauta alinare la Dumnezeu, draga noastra Lavinia, el are caile nestiute insa sunt sigura ca vei afla de la el raspunsurile. Esti inca foarte tanara, ai timp sa te vindeci sufleteste, facand alti copii. Poate Dzeu are un plan cu tine: sa faci o campanie nationala de ajutorare a copiilor cu boala ingerului tau. Cu numele si imaginea ta, ar avea mult mai mare impact decat de la anonimi. Dar asta cand te linistesti. Ma rog la Dzeu pt tine - mult curaj !!
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 11:14)

    gaby [anonim]

    dumnezeu sa va ajute sa treceti peste acest impas
  • 0 (0 voturi)    
    Condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 12:41)

    ecou [anonim]

    Am doi copii, din care unul de 4 ani si cred ca viata mea s-ar sfarsi odata cu a oricaruia dintre ei. Lavinia, Milo, orice consolare este prea palida pentru a avea vreun rost. Iti doresc sa ai mai multa putere decat as avea eu si sa poti trece prin aceasta tragedie
  • 0 (0 voturi)    
    CAPUL SUS (Luni, 13 octombrie 2008, 14:06)

    ADMIRATOR AL GIMNASTICI [anonim]

    In primul rind vreau sa-ti transmit condoleante sincere.
    Viata este rea si nu tine cont de absolut nimic. Se distreaza cu omul cum ii vine lui.
    Dar capul sus si cu pietul innainte infrunta mai departe soarta. Asta a fost doar o lupta ! Razboiul mai continua. Fii puternica fata.
    SI INCA ODATA CPUL SUS!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Luni, 13 octombrie 2008, 14:13)

    tristete [anonim]

    Condoleante Lavinia ..Am urmarit povestea fetitei tale si m-am intristat foarte tare sa aud ca fetita ta e un ingeras in ceruri acum .
    Din Australia va transmitem condoleante si putere de a merge mai departe.
    Te-am urmarit ca gimnasta si intotdeauna te-am admirat .
    Toate cele bune
  • 0 (0 voturi)    
    a intelege.....neintelesul (Marţi, 14 octombrie 2008, 13:23)

    anonim [anonim]

    aveam 12 ani cand vizionam olimpiada de la sydney unde tu Lavinia ai fost cea mai buna
    pe 20 martie 2004 Dzeu mi-a rapit unicul frate pe care il aveam. Afland de drama fetitei tale gandesc ca 20 martie 2004 nu a fost doar pt mine si ai mei o zi tragica.....
    am vazut de atunci zi de zi drama si neputinta parintilor mei, care se simt invinsi .....dar am ramas eu care intr-o infinit de mica masura le alin durerea. Dzeu a luat unul si a lasat altul. ma gandesc....ca si pentru tine va sosi clipa in care balanta se va echilibra...si vei putea vedea dincolo de ceea ce noi acum nu putem intelege, admite si tolera.
    intotdeauana mana magica si nevazuta a lui Dzeu te va ajuta sa te ridici si sa mergi mai departe....CU FRUNTEA SUS....ca atunci cand auzeam imnul Romaniei cantat datorita talentului tau.

    astazi ....pot spune ca vad in fiecare tanar de varsta fratelui meu cate ceva din ceea ce el era...si simt o bucurie interioara.....cred ca lui acolo sus ii este mai bine. poate pare un cliseu...insa Dzeu ii ia mai repede doar pe cei buni.


    te imbratisez si iti doresc multa pace interioara.
  • 0 (0 voturi)    
    o lacrima pentru deni (Miercuri, 15 octombrie 2008, 13:10)

    monika [anonim]

    sincere condoleante,si dumnezeu sa te ntareasca sa treci peste aeasta grea incercare.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Miercuri, 15 octombrie 2008, 21:59)

    claudia [anonim]

    Imi pare rau de pierderea ca ati avuto Dar sa nu uitati ca Dumnezeu ia la El ce e mai bun si o sa aiba grija de ea sa nu mai sufere si sa ii fie bine
    Aveti i ncredere in El stie El ce e mai bine pentru noi toti

    lavinia tot timpul ai fost o invingatoare si de data o sa iesi tot invingatoare in sufletul tau