Parlamentul a respins solicitarile lui Traian Basescu

Casele nationalizate vandute pe Legea 112 nu mai pot fi retrocedate proprietarilor de drept. Chiriasii care au pierdut in instanta primesc despagubiri la pretul pietei

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:31 Actualitate | Esenţial


 documente
(08 Oct 2008) PDF, 157KB
Camera Deputatilor a respins miercuri cererea de reexaminare a presedintelui Traian Basescu pe Legea 10 privind regimul juridic al caselor nationalizate. Proiectul de lege care apartine conservatorilor ramane neschimbat si prevede ca imobilele care au fost cumparate in baza Legii 112 de catre chiriasi nu mai pot fi retrocedate proprietarilor de drept. Mai mult, legea initiata de parlamentarii conservatori si adoptata de deputati  prevede ca si chiriasii ale caror contracte de vanzare-cumparare au fost desfiintate ulterior in instanta sa primeasca despagubiri la valoarea de piata. Legea merge din nou la promulgare la presedintele Traian Basescu.

Raportul intocmit de comisia juridica pe baza cererii de reexaminare a presedintelui Traian Basescu a fost respins de deputati. Cu 117 in favoarea raportului, 79 de voturi impotriva si 28 de abtineri, raportul a fost respins, deoarece, fiind lege organica, era nevoie de jumatate plus unu din numarul deputatilor inscrisi pe liste.

Controversata lege a caselor nationalizate a fost trimisa inapoi in Parlament, spre reexaminare, de catre presedintele Traian Basescu. Seful statului a precizat ca actul normativ contine o serie de prevederi neconstitutionale si reprezinta, in fapt, "o noua nationalizare", pentru ca este facuta "dupa interesele unei clientele politice care a dobandit case in baza Legii 112".

Comisia juridica a facut mici modificari asupra textului, insa, in esenta sa, legea ramane aproape neschimbata. Deputatii au pastrat cea mai importanta prevedere: proprietarii de drept nu-si mai pot recupera casele daca acestea au fost vandute in baza Legii 112.

Mai mult, chiriasii care au cumparat casele la preturi derizorii si au pierdut in fata proprietarilor de drept vor primi sume actualizate la pretul pietei.

Camera Deputatilor este forul decizional, iar presedintele Traian Basescu este obligat sa promulge legea.

La sedinta in care s-a dat votul final pe modificarea Legii 10 au participat, la invitatia grupului PC, aproximativ 500 de chiriasi.

Ce spun parlamentarii:

Bogdan Ciuca PC: Este o lege echitabila si pentru proprietar si pentru chirias pentru ca ambele parti vor fi castigate. Altfel spus, daca un proprietar nu mai poate sa-si revendice pentru ca a fost instrainata, va primi banii despagubire de la stat. In aceasi masura, un chirias, care a cumparat casa pe legea 112, iar, statul a uitat si a dat-o proprietarului, va primi banii dati pe imobil la valoarea pietei.

Mi se pare absolut normal ca acel om care a cumparat si statul l-a deposedat apoi, in favoarea proprietarului, sa ii dea banii inapoi acum la valoarea actualizata. Statul trebuie sa plateasac pentru ca la vremea respectiva s-a folosit de acei bani pe care chiriasul i-a platit si acum trebuie sa-i dea inapoi la valoarea de piata pentru ca omul respectiv sa-si poata cumpara o locuinta.

Cristian Radulescu PD-L: PD-L nu este de acord cu acea prevedere conform careia chirasii sa fie despagubiti la valoarea de piata pentru ca se creeaza premisele unei imbogatiri nejustificate din partea unora. De asemenea, la prevederea despagubirii proprietarilor nu garanteaza nimeni ca Executivul va venii si va motiva ca nu exista bani pentru acesti proprietari sau le va spune ca le vor da banii plafonat. Fiind vorba de o nereglementare a acestor chestiuni, grupul PD-L a votat impotriva raportului de adoptare a legii pentru ca acesta nu este complet.

Aura Vasile PSD: Aceasta lege aduce o corectie pentru ambele categorii, chiriasi si proprietari. Este o lege care reglementeaza si favorizeaza ambele parti. Sunt surprinsa ca PNL si PD-L au votat impotriva raportului, care continea observatiile presedintelui.

Gheorghe Gabor PNL: Cred ca se pot aduce imbunatatiri daca legea va fi atacata la CCR pentru a se inlatura elementele de neconstitutionalitate. Cred ca initiatorii au fost de buna-credinta, dar  nu intodeauna cele mai bune intentii pot fi materializate in mod corect.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8100 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:37)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    x (Miercuri, 8 octombrie 2008, 12:38)

    neducemderapa [anonim]

    se intoarce comunismul, oare ?

    pregatiti-va..
  • +2 (2 voturi)    
    18 miliarde € (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:16)

    same.dan [utilizator]

    18 Miliarde €

    Cam la atata se aduna despagubirile care vor fi acordate fostilor proprietari de catre statul roman in urma pierderii pe banda rulanta a proceselor la Starsbourg. Totul ca anumiti oameni sa aiba case la pret de nimic pe care noi toti le vom plati cu varf si indesat la pretul pietei.

    E simplu, ori platim, ori iesim din UE. "Multumiri" PC, acu' chiar ne-ati ingropat.
    • +1 (1 vot)    
      legea 891 (Miercuri, 8 octombrie 2008, 18:19)

      Klamot [anonim] i-a raspuns lui same.dan

      Intr-adevar in timp ce profitorii regimului , care au cumparat case cu echivalentul a catorva mii de euro, vor putea sa le vanda cu cateva sute de mii de euro, sau vor primi despagubiri in acelasi ordin de marime, CEDO va condamna statul roman la despagubiri uriase. Si cine va plati toate acestea ? PC, PSD sau PRM? Nu, ci noi toti contribuabilii. Multumiti-le prin votul dvs.
  • 0 (2 voturi)    
    Este normal (Miercuri, 8 octombrie 2008, 13:51)

    nicolae [anonim]

    daca un chirias a cumparat pina sa fie revendicata proprietatea este normal sa ramina cu bunul respectiv pentru ca a fost de buna credinta. de citiva ani prolifereaza mafia caselor - avocati verosi care fac falsuri si obtin retrocedari pe banda rulanta in timp ce adevaratii proprietari nu primesc nimic. cazul costanda demonstreaza faptul ca daca esti "prieten cu oficialitatile" pt tine se poate orice. daca nu esti prieten - primesti refuzuri!
  • -3 (3 voturi)    
    in sfirsit (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:03)

    lider pentru chiriasi [anonim]

    O lege care va rezolva problemele,o decizie buna.
    • +2 (2 voturi)    
      Mori domnule lider de chiriasi (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:16)

      stefan pop [anonim] i-a raspuns lui lider pentru chiriasi

      asa cum a murit bunicul cand a fost scos din casa de comunistii tai
      • -2 (2 voturi)    
        si inca ceva (Miercuri, 8 octombrie 2008, 19:26)

        Lider pentru chiriasi [anonim] i-a raspuns lui stefan pop

        PS;Legat de bunicul tau ! are 2/2 pamint in proprietate,cred ca te vrea si pe tine acolo
  • -1 (1 vot)    
    In sfrasit!!! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 14:14)

    ovidiu [anonim]

    dar chiriasii care s-au inascut in acea casa? cei care au bagat muni de bani in acele locuinte? ce faceti cu ei? ii scoateti in strada? Fostii propietari au locuinta si vor primii si despagubiri la pretul de piata deci o gramada de bani. Si in plus stim cu totii cate case au fost revendicate si retrocedate pe acte false. Fostii propietari au avut un termen in care puteau revendica, ce au facut? au dormit pe ei? da pt ca aveau un acoperis dar cei din casele nationalizate nu au unde sa se duca si in plus au cumparat casa chiar de la stat. Ma bucur ca nu ajung in strada, tata e bolnav de alzheimer, ce sa fac cu el in strada? iar credit nu imi permit nici pt garsoniera. Bine ca de acum am scapat de grija acoperisului.
  • +1 (1 vot)    
    a doua nationalizare (Miercuri, 8 octombrie 2008, 15:23)

    sandu [anonim]

    Procesele vor continua sa fie pierdute la CEDO unde exista deja jurisprudenta. Plata despagubirilor (la fostii proprietari si la chiriasi) e evaluata la 240 miliarde euro (raport SAR) deci nu va putea fi platita niciodata de buget. La criticile de neconstitutionalitate nu se va putea rezolva ceva decit modificind din nou legea.
    Intentia de a privilegia chiriasii e anihilata de imposibilitatea de a aplica legea si de efectele negative ale legii asupra statului.
    Nu e exclus chiar ca scopul populist electoral sa nu fie atins absolut deloc. Cele 202 000 cereri de restituire in tara reprezinta o masa mare de votanti.
    Deputatii s-au compromis prin adoptarea legii 10/2001 in graba inainte de alegeri. Imaginea lor pentru posteritate va fi astfel deplorabila.
    • -3 (3 voturi)    
      mai reflecteaza (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:15)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui sandu

      Sandule, eu cred ca tu ai treaba si noi te retinem.

      Aceasta lege a devenit imperios necesara deoarace retrocedarile in masa au sfarsit prin a deveni un rau mai mare decat cel savarsit initial prin deposedarea proprietarilor de catre comunisti, si asta pentru ca toti 'baietii destepti' au 'mirosit' oportunitatea si au 'intrat pe fir'.

      De aici si pana la abuzuri, hotii, acte si revendicari false, oameni ajunsi in strada fara a primi ceva (bani, alta locuinta din partea statului) a fost doar un pas. Acelasi stat care le vanduse lor locuintele, pentru ca atentie aceasta lege se refera la cei care au cumparat de buna credinta pe fundamentul legii 112.

      Da, e just sa fie retrocedata o proprietate catre detinatorul ei original sau mostenitorii acestuia, insa ce te faci cand insusi acest scop nu este atins? Si ai parte in schimb de rechini imobiliari, de cumparatori de drepturi litigioase care au relatiile necesare sa le rezolve si astfel sa faca profit urias, de 'smecheri' care vin si revendica 'la plezneala', eventual cu vreun act fals, etc?

      Si da, nu sunt toti fostii proprietari asa, unii sunt de buna credinta, insa numarul tot mai mic al solicitarilor de retrocedare neumbrite de vreo indoiala vecina cu ilicitul a facut din votarea unei astfel de legi o adevarata prioritate.

      Si ramai astfel cu doua variante mari si late:

      1. Se procedeaza ca si pana acum, si unele familii ajung in strada si mor de foame din cauza unor mafioti cu relatii.

      2. Cei nedreptatiti, fie ei fosti proprietari sau fosti chiriasi, primesc dupa caz contravaloarea bunului de care au fost deposedati, indexat la pretul pietei, si astfel nu ramane nimeni cu buza umflata.

      Este evident pentru orice om care reflecteaza un pic, ca a doua lege este singura ce acorda despagubiri de ambele parti, si care limiteaza la minim numarul victimelor nevinovate.

      Cat despre surse financiare, fondul proprietatea poate reprezenta o solutie viabila in acest sens.
  • 0 (0 voturi)    
    Marinescu te scuip fatza (Miercuri, 8 octombrie 2008, 16:41)

    pippolino [anonim]

    Daca dati de deputatul PC Marinescu la bordul limunzinei nu ezitati sa-l scuipatzi in fatza omul acesta de doi bani, hotz si mitocan.
    • 0 (0 voturi)    
      cam tirziu (Sâmbătă, 6 decembrie 2008, 20:10)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui pippolino

      Imi pare rau ca am ajuns prea tirziu, dar Marinescu merita din plin
  • +2 (2 voturi)    
    cosmine tata elucubrezi... (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:19)

    ygrec [anonim]

    citez din cosmin
    "2. Cei nedreptatiti, fie ei fosti proprietari sau fosti chiriasi, primesc dupa caz contravaloarea bunului de care au fost deposedati, indexat la pretul pietei, si astfel nu ramane nimeni cu buza umflata."
    fostii chiriasi au cumparat de la raedpp un bun care nu le apartineau, deci buna credinta nu exista nici din partea chiriasilor ca sa nu mai vorbim a raedpp-ului care stim ce spagi a luat de la chiriasi!...
    sau nu nu va mai aduceti aminte?
    chiriasii raman chiriasi si cu asta basta nea cosmine...
    cat despre despagubirea chiriasilor, eu zic sa despagubim toti chiriasii din tara si sa incurajam hotia si lenea!
    eu unu ma fac chirias s-o pun si eu...!
    problema cu rechinii imobiliari e ca v-au pus-o pe carca, fiindca au bani si si-au luat avocati sa-i reprezinte si raedpp-urile cu primarii care-si trageau vile pentru ei si membrii lor de partid au luat-o in freza la faza asta si de aici necesitatea de partid sa le puneti talpa...
    da o s-o luati in mufa de la UE!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai inteles nimic (Joi, 9 octombrie 2008, 23:45)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui ygrec

      Amice ygrec (sau ics sau zet cum te-oi numi), este evident ca nu ai inteles absolut nimic din ceea ce am zis, prin faptul ca faci referire la 'chiriasi', fara sa faci distinctia pe care eu am subliniat-o, si anume ca legea se refera la cei care AU CUMPARAT de la stat pe baza legii 112, deci nu prea mai sunt chiriasi. Iar sumele 'modice', erau bani pe atunci fiule, cu 10 - 15 mii de dolari iti luai apartament si de pe piata, nu neaparat de la stat.

      Dar nu imi mai irosesc timpul cu tine, insasi referirea ta la cei care au bani si avocati si care citez 'ne-au pus-o in carca' noua, denota la nivel subliminal invidia cu care ii privesti pe acesti oameni, si dorinta ascunsa si frustranta de a fi ca si ei, in cazul ca nu esti deja.

      Faci probabil parte din categoria celor care cad intr-o admiratie de eleva de liceu care s-a indragostit iremediabil de Gigel din banca a doua de la geam, atunci cand auzi de oameni 'smecheri', cu foarte multi bani, cu multi avocati, si mai mult ca sigur ca totodata si cu multe ilegalitati si hotii la activ.

      Hai noapte buna!
  • -1 (1 vot)    
    Noutati legislative (Miercuri, 8 octombrie 2008, 17:34)

    Lolla [anonim]

    Sa recapitulam "operele" legislative din ultimele zile:

    1. pensia pensie

    2. casa casa

    In mod firesc ar urma Coana Joitica.

    In acest sens propun modificarea Cfamiliei, in sensul instituirii regimului poligamiei :-)) din considerente, evident, socialo-statistice ;-)
  • +2 (2 voturi)    
    rusine leprelor, rusine! (Miercuri, 8 octombrie 2008, 19:00)

    vasilescu [anonim]

    Cand oare Doamne vor da socoteala aceste lepre cocotate prin prostia si ignoranta proverbiala a acestui popor in locuri unde isi fac de cap???
    Sa dea Domnul ca tot ce strang ei acum sa se duca pe pustii in aceiasi maniera democratica....l
  • -1 (1 vot)    
    legea 112 (Miercuri, 8 octombrie 2008, 19:48)

    adela [anonim]

    greselile lui Iliescu sunt foarte greu de reparat .
    Nici vechii proprietari nici cei noi nu au nicio vina decat ca sunt contemporani cu Iliescu si oamenii lui.
    am cumparat cu legea 112 pentru ca vroiam si eu o casa - nu aveam nicio vina ca fusesem repartizata intr-o astfel de casa - ce trebuia sa fac sa plec pe strada...
    am noroc ca nimeni nu a revendicat casa , dar aceasta lege se da pentru cativa din vechea nomenclatura care acum sunt tot la putere si precis au un calcul pentru o alta hotie.
    noi ceilalti : vechii si noii proprietari tot pacaliti ramanem.
    nu trebuie sa ne certam intre noi...este o mare nesansa ca Iliescu are inca putere in Romania
  • -1 (1 vot)    
    care e deosebirea? (Miercuri, 8 octombrie 2008, 22:29)

    corina [anonim]

    Care e deosebirea dintre cei care si-au cumparat
    la pret de nimic in anii 90,91 ,apartamentele pe care le detineau in blocurile comuniste,ca in ultimii ani sa le vinda la preturi uriase
    si cei care si-au cumparat locuinta in baza Legii 112,ca pe urma sa ajunga in strada si sa ramina
    cu nimic ?
  • +1 (1 vot)    
    Furturi de blesteme (Joi, 9 octombrie 2008, 9:39)

    HTTP://UK.360.YAHOO.COM/CAMPOSANTOO [anonim]

    Se shtie din antichitate, "sa nu te bucuri de lucruri furate shi blestemate"
  • +1 (1 vot)    
    Legea "Dezastru national" (Joi, 9 octombrie 2008, 10:22)

    Catalin [anonim]

    Aceasta lege va produce o criza bugetara reala prin cuantumul despagubirilor care vor fi acordate. Prin aceasta lege este aruncat bugetul in aer si nu prin majorarea salariala a catorva categorii bugetare defavorizate.
    Sper ca la Curtea Constitutionala aceasta lege sa fie respinsa, iar noul parlament sa o abroge in regim de urgenta!
    1. Legea comite o nedreptate istorica - confisca definitiv casele pe care nici comunistii nu au avut curajul sa le vanda.
    2. Incalca grav Constitutia si orice principiu de drept civil din Romania (ca sa nu vorbim de legislatia europeana care pur si simplu e batjocorita)
    3. Va arunca bugetul national in haos (cuantumul despagubirilor va fi de ordinul zecilor de miliarde euro), afectandu-ne pe toti.

    Solutia:
    1. Fugiti dreaqu din tara cat mai puteti....mai bine maturator, spalator de vecee sau capsunar intr-o tara normala decat orice aici.
    ...pentru cei care mai au o doza de optimism:
    2. Aveti grija pe cine votati, ca sa existe sansa ca aceasta lege sa fie abrogata.
    3.Urmariti atent ce face Curtea Constitutionala, si prin intermediul presei faceti presiuni sa fie respectata constitutia si principiile de drept ale Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    TRAIASCA RESTAURATIA COMUNISTA (Joi, 9 octombrie 2008, 11:00)

    RODICA [anonim]

    va place cum un partid de 2% condus, adica manipulat de un turnator la securitate dovedit de cnsas conduce romania si pe voi mititeilor care sunteti morti dupa distractie , berica si mititei.
    veti plati pentruca securistii si nomenclaturistii sa stea in casele unor amarati care de 20 de ani se lupta pin tribunalele pline de alti turnatori traiasca si infloreasca partidul conservator al comnuismului
    • 0 (0 voturi)    
      vorbesti prostii demagogice (Joi, 9 octombrie 2008, 17:33)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui RODICA

      Te roade ca unu isi cumpara casa in care a stat de cand s-a nascut sau pe care a cumparat-o de la stat (ce vina are cumparatorul??? doar nu a cumparat din Obor de la tzigani!) mai tare decat bordurile, "gipurile", vilele, salariile, pensile de demnitar, mafiotii din TOATE felurile de afaceri (de regula cu Statul)... Nu cumva vroiai si tu sa papi ceva moca? Ca ai tu pile la Primarie si judecatorie? Hai, las-o ca macane... e veche si e demagogica, NICI O TARA NU A FACUT ASTFEL RETROCEDARI. Ia.. mai verifica. Mai vezi si ce zice Strasbourgul, nu mai prosti lumea cu despagubirile.
  • 0 (0 voturi)    
    O NOU NATIONALIZARE PE DRACU! (Joi, 9 octombrie 2008, 18:36)

    dan popescu [anonim]

    mai terminati cu aceste sintagme daca nu sunteti documentati. nu este vorba de chiriasi, ci de proprietari care au cumparat conform legii 112, lege data de statul roman, care trebuie respectata. stimati jurnalisti, inainte de a va mira de aceasta initiativa legislativa si a afirma ca aduce cine stie ce modificari, cititi legea 10 din 2000, lege in vigoare, care prevede tot despagubiri banesti in cazurile in care imobilul a fost intre timp vandut de stat.
    iar cu comentariile ca au fost cumparate pe nimic, va dau un exemplu: am cumparat apartamentul de 2 camere in care stau, prin legea 112, in 1996. a fost evaluat
  • 0 (0 voturi)    
    continuare (Joi, 9 octombrie 2008, 18:42)

    dan popescu [anonim]

    am platit pe un apartament de 2 camere, in 1997, echivalentul a 8.000 dolari (cumparat cu legea 112), cam cat ar fi costat si pe piata libera, deci nu a fost "pe nimic". mai "pe nimic" au fost toate celelalte apartamente comuniste, care in 1990 s-au vandut cu aprox 100.000 lei.
    o noua nationalizare ar fi daca statul le-ar lua inca o data abuziv de la noi si le-ar da unor speculatori, denumiti efemistic mostenitori. daca ati vazut emisiunile lui radu moraru, ati fi vazut cate falsuri s-au facut pentru recuperarea unor proprietati.
  • 0 (0 voturi)    
    ECHITABIL (Luni, 13 octombrie 2008, 15:57)

    PARSOR [anonim]

    Este o lege ECHITABILA care face dreptate ambelor parti ducand clar la rezolvarea multor procese in curs. Au de pierdut doar smecherii imobiliari,vanatorii care cupara drepturi litigioase si care culmea rezolva in favoarea lor in justitie doar in cateva luni litigiul care a durat zeci de ani.
    CEDO va aprecia pozitiv faptul ca prin aceste amedamente practic se rezolva o situatie aproape fara iesire.
    DE RETINUT ca in ultimul timp CHIRIASII au castigat la CEDO, pentru simplul motiv ca au respectat o lege in vigoare ( legea 112 ) ce s-a emis de catre leguitor astfel incat sa nu poata exista o discriminare in achizitionarea imobilelor
  • 0 (0 voturi)    
    case nationalizater (Marţi, 25 noiembrie 2008, 7:41)

    gabi [anonim]

    ce vina au cei care au locuit an aceste case .ei le-au antretinut au investit bani multi an reparatii,si modernizari si cand a aparot legea leau cumparat de la statul roman,platind si ce au facut ei pe banii lor.si acuma vine un sas care a primit despagubiri de la statul roman si de la cel german ,ma scoate afara fara ca acest stat roman sa-mi asicure alta locuinta ,siu o da sasului.si noi avem dreptul sa se respecte constitutia.alesi umoranu le pasa decat de buzunarul lor .miste rusine la mine an tara .as pleca dar ca pensionar numai an cimitir ami mai acorda azil politic
    rusine guvernanti rusine avocati vanduti. rusine romani care nu mergeti la vot si ai lasati sa se aleaga antre ei
  • 0 (0 voturi)    
    112 (Duminică, 28 decembrie 2008, 1:10)

    proteus [anonim]

    Ginditiva ca la mijloc au cazut oameni nevinovati care atit au in viata acea casa veche, si din cealalta tabara oameni plecati datorita comunismului care isi cer un drept . nu mai vorbiti aiurea si dati solutii viabile.