George Copos, Gica Popescu, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Cristi Borcea, Gigi Netoiu, fratii Ioan si Victor Becali, trimisi in judecata de DNA

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 2 octombrie 2008, 15:46 Actualitate | Esenţial

Copos, Ioan Becali, Padureanu, Meme Stoica, Borcea, Victor Becali
Foto: Rompres
Procurorii DNA i-au trimis in judecata pe George Copos, Gica Popescu, Mihai Stoica, Jean Padureanu, Cristi Borcea, Gigi Netoiu, fratii Ioan si Victor Becali, acuzati in legatura cu efectuarea de tranzactii ilegale la transferurile unor fotbalisti catre cluburi din strainatate, fapte care au provocat un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane USD in dauna statului si de peste 10 milioane USD in dauna a patru cluburi de fotbal.

Procurorii sustin ca o parte din banii obtinuti din transferuri au fost spalati prin intermediul unor firme off-shore.

DNA precizeaza ca prejudiciul total creat de cei 8 inculpati este de  4.113.648 RON in dauna statului roman (1.485.071,5 USD calculat la cursul mediu de schimb pe perioada 1999 - 2005), 598.667 USD in dauna Federatiei Romane de Fotbal si 10.969.690 USD in dauna cluburilor de fotbal Dinamo Bucuresti, Rapid Bucuresti, Otelul Galati si Gloria Bistrita.

DNA a anuntat ca i-a trimis in judecata pe:

  • George Copos, fost presedinte si patron al Clubului de fotbal „Rapid Bucuresti”, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de inselaciune si evaziune fiscala, in forma continuata.
  • Mihai Stoica, fost director al Clubului de fotbal „Otelul” Galati; Jean Padureanu, presedinte al Clubului de fotbal „Gloria” Bistrita; Gica Popescu, fost angajat al firmei „Becali sport”; in sarcina carora s-au retinut infractiunile de inselaciune, evaziune fiscala, in forma continuata si spalare de bani.
  • Gigi Netoiu, fost actionar la Clubul de fotbal „Dinamo”, in sarcina caruia s-au retinut infractiunile de inselaciune, evaziune fiscala si spalare de bani.
  • Cristi Borcea, presedinte executiv al Clubului de fotbal „Dinamo”, Ioan Becali, fost impresar si Victor Becali, impresar, acuzati de inselaciune, evaziune fiscala, spalare de bani, in forma continuata si asociere in vederea savarsirii de infractiuni.

Citeste aici care sunt  transferurile anchetate de Directia Nationala Anticoruptie.

DNA a anuntat ca, in vederea recuperarii prejudiciului, s-a instituit sechestru asigurator asupra bunurilor si conturilor inculpatilor si partilor responsabile - Cluburile S.C. Dinamo Bucuresti, Gloria Bistrita, Rapid Bucuresti si Otelul Galati.

Dosarul a fost inaintat spre judecare la Inalta Curte de Casatie si Justitie, data fiind calitatea de senator a inculpatului Copos Gheorghe.






Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO "Imi spunea ca are o pata pe creier". Prietenii lui Daniel si familia acestuia au 2 povesti diferite despre infectarea cu HIV

Familia tanarului de 24 de ani din Segarcea care a murit in urma cu o saptamana, rapus de SIDA, sustine ca baiatul s-a imbolnavit la spitalul din localitate, cand avea cinci ani. Ba mai mult, rudele spun ca si alti tineri din Segarcea au avut soarta lui Daniel, din cauza ca in vremea aceea instrumentarul medical nu era sterilizat corect.








3099 vizualizari
  • 0 (2 voturi)    
    FOARTE BINE! (Joi, 2 octombrie 2008, 16:00)

    Tom Macaragiu [anonim]

    sa fie judecati pentru toate mizeriile pe care le-au facut si evident sa fie pedepsiti daca vor fi dovediti vinovati.
    Asteptam aceeasi veste in legatura cu adrian nastase, mitrea, miki spaga, ilici, codrut seres, taricelu...
  • 0 (2 voturi)    
    In sfarsit!!! (Joi, 2 octombrie 2008, 16:01)

    Zamilxisz [anonim]

    In sfarsit ajunge cineva (daca ajunge!) sa-i puna la punct pe limbricii fotbalului dambovitean!!!! Mai ales scursurile de fratii dinamita...

    live long DNA!!!
  • -1 (1 vot)    
    la pastele cailor (Joi, 2 octombrie 2008, 16:02)

    stefan pop [anonim]

    ...atunci o sa fie condamnati.
  • -1 (1 vot)    
    la puscarie! (Joi, 2 octombrie 2008, 16:04)

    silcoa [anonim]

    Din pacate de aici pana as se ajunge la retinerea lor, este drum lung!! Nu ne mai multumim cu jumatati de masura; sa spunem ca-i bine si atat si ca macar ii mai sperie putin. Nu ne-am saturat, de atatea cazuri cu trimisi in judecata, si achitati!
    Ii vrem dupa gratii daca-s vinovati, si cred ca sunt!!Poate mai putin Gica Popescu, care probabil era doar prin preajma cand s-au comis infractiunnile!!
    • 0 (0 voturi)    
      justitia... (Vineri, 3 octombrie 2008, 8:30)

      luci [anonim] i-a raspuns lui silcoa

      sa se pronunte daca popescu este vinovat... daca incepem cu idei ddin astea, fii sigur ca niciunul nu este vinovat...
  • -1 (1 vot)    
    DE N-AR DOAR UN FOC DE PAIE (Joi, 2 octombrie 2008, 16:05)

    TIMISOARA [anonim]

    In puscarie cu ei ..AR FI CAZUL...daca nu se schimba iar macazul....
  • 0 (2 voturi)    
    Bine bine.. (Joi, 2 octombrie 2008, 16:26)

    bibi Gecali [anonim]

    Dar ati uitat doi... Mircea Sandu si Mititelu Dragomir. Sau ei or fi curati ca lacrima?
  • +1 (1 vot)    
    emigrez (Joi, 2 octombrie 2008, 16:29)

    mrbadnews [anonim]

    Jucător/ Tranzacţie - Sumă declarată - Sumă plătită - Anul
    Cristian Dulca (Rapid - Poohang Steelers) - 120.000 $ - 600.000 $ - 1998
    Cosmin Contra (Dinamo -Alaves) - 600.000 $ - 1.800.000 $ - 1999
    Ionel Ganea (Gloria - VfB Stuttgart) - 600.000 $ - 2.600.000$ - 1999
    Iulian Arhire (Oţelul - Poohang Steelers) - 200.000 $ - 700.000 $ - 1999
    Florin Cernat (Dinamo - Dinamo Kiev) - 1.000.000 $ - 3.000.000 $ - 2001
    Paul Codrea (Dinamo - Genoa) - 0 - 2.750.000 $ - 2001
    Bogdan Mara (Dinamo - Alaves) - 800.000 $ - 1.300.000 $ - 2001
    Adrian Mihalcea (Dinamo - Genoa) - 1.000.000 $ - 1.500.000 $ - 2002
    Nicolae Mitea (Dinamo - Ajax) - 0 - 1.700.000 $ - 2003
    Lucian Sânmărtean (Gloria - Panathinaikos) - 600.000 $ - 900.000 $ - 2003
    Florin Bratu (Rapid - Galatasaray) - 1.750.000 $ - 2.750.000 $ - 2004
    Dan Alexa (Dinamo - Beijing Guoan) - 800.000 $ - 1.200.000 $ - 2004


    Deci, daca nici astia nu fac parnaie furand cu nesimtirea nesimtirilor, eu ca om cinstit ce sunt emigrez.
    Inseamna ca in tara asta poate fura oricine oricat fara sa pateasca nimic
    • 0 (0 voturi)    
      emigrare (Joi, 2 octombrie 2008, 18:49)

      Georgelius [anonim] i-a raspuns lui mrbadnews

      Cred ca poti incepe sa iti cauti unde sa emigrezi si sa iti depui deja formele.

      Peste 3 ani o sa vorbim tot de aceleasi dosare. Cum crezi ca se arata mai bine de atat, ca in Romania, la capitolul justitie se face ceva... Doamne cat mai avem....
  • -1 (1 vot)    
    Si iata justitia in actiune! (Joi, 2 octombrie 2008, 16:45)

    Anonim [anonim]

    Si da-i si lupta....
  • 0 (2 voturi)    
    dna (Joi, 2 octombrie 2008, 16:50)

    jean [anonim]

    Si Conu JIJI e sef de partid sau sponsor principal? el nu are dosar???
    • 0 (0 voturi)    
      Gigi Becali (Joi, 2 octombrie 2008, 17:27)

      realwahl [anonim] i-a raspuns lui jean

      Si eu l-am, cautat in lista, insa nu l-am gasit.
      Oare sa aiba vreo legatura faptul ca PD-L a facut un pact cu jiji pentru Bucuresti????
      As vrea sa cred ca nu, deoarece aveam incredere in DNA ca vrea sa faca putina curatenie. As vrea sa cred in continuare, dar...
  • 0 (0 voturi)    
    Doamne ajuta! (Joi, 2 octombrie 2008, 16:57)

    el_loco [anonim]

    Avem norocul asta? Chiar vom vedea si noi un "jmecăr " la puscarie? De aici si pana acolo mai este foarte mult, dar si cel mai lung drum incepe cu un pas.
  • 0 (0 voturi)    
    nemernicii (Joi, 2 octombrie 2008, 17:01)

    OBSERVATORUL [anonim]

    le uram succes procurorilor si inspiratie judecatorilor
    uitati-va la mutrele lor bine hranite de banii furati
  • 0 (0 voturi)    
    F.BINEEEEEEEEEE (Joi, 2 octombrie 2008, 17:05)

    assaltdog [anonim]

    la toata lumea la inchisoare.legea este ptr.toti!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Era si cazul (Joi, 2 octombrie 2008, 17:20)

    sile [anonim]

    sa se inceapa actiuni energice impotriva smecherilor astora din fotbal.

    Sa speram ca se vor finaliza repede si cu sentinte pe masura faptelor.
  • 0 (0 voturi)    
    gruparea selecta (Joi, 2 octombrie 2008, 18:11)

    cititor [anonim]

    In ce companie selecta se afla domnul fost vice-prim ministru Copos! Feicitari. Nu i-ar strica o condamnare macar cu suspendare. Dar n-ar el norocul asta
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Vineri, 3 octombrie 2008, 1:33)

    jiji [anonim]

    bai ... haharelelor ... legea junglei functioneaza... am invatat strategie de la pretenu meu Tudorel Vadim..... haharelelor ce`i ars ramane ars ... nu mai descopera nici Mosadu` ... he he he he ... ce`mi plac glumele lu ala ... :)