Turnatoriile lui Felix in varianta necenzurata: probele din dosarul Dan Voiculescu

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Luni, 8 septembrie 2008, 16:22 Actualitate | Esenţial


Dan Voiculescu
Foto: AGERPRES
 documente
(08 Sep 2008) PDF, 44MB
HotNews.ro prezinta probele depuse de CNSAS in dosarul de colaborator al lui Dan Voiculescu. Colegiul a stabilit, in 2006, ca Voiculescu a facut politie politica, dar liderul PC a contestat verdictul in instanta. In prezent, procesul se judeca la Tribunalul Bucuresti. Saptamana trecuta, la primul termen, procesul a fost amanat pe motiv ca judecatorul nu are certificat de acces la informatii clasificate. Intre timp, CNSAS a depus un document conform caruia rezulta ca niciun document din dosar nu este secret de stat.

Potrivit documentelor din dosar, Voiculescu a dat informatii sub numele conspirative Mircea (1970-1973) sau Felix (dupa 1973) sau chiar semnate cu numele sau real, despre rude, colegi de serviciu sau parteneri de afaceri. Citeste in documentul atasat notele lui Felix la Securitate, rapoarte ale unor ofiteri bazate pe informatii date de Voiculescu si stenogramele discutiilor purtate de liderul PC la CNSAS.

Cititorii HotNews.ro sunt invitati sa spuna, in baza probelor de la dosar, daca Dan Voiculescu a facut sau nu politie politica.

  • Intr-o nota adresata in 1974 conducerii ICE Vitrocim, unde era angajat ca economist, Dan Voiculescu a explicat imprejurarile in care a aflat de fuga verisoarei sale Paraschiva Silaghi (paginile 148–149). Dan Voiculescu a descris, intr-o declaratie data in 1980, Securitatii mai multe intalniri pe care le-a avut cu cetateni straini pe parcursul a zece ani, declaratie in care aminteste de rapoartele date Securitatii dupa fiecare intalnire (paginile 161–163).
  • Sursa “Felix” a informat in 1982 Securitatea (pe maiorul Marin Nicola) despre o presupusa infractiune economica a unui director adjunct al Vitrocim, Gheorghe Rugescu, fapt pantru care acesta a fost urmarit informativ. Din verificarile CNSAS a rezultat ca Rugescu nu a fost urmarit penal, deci informatiile furnizate de Dan Voiculescu nu au fost confirmate (paginile 119-121).
  • Nota informativa a unei alte surse, Angel, catre maiorul Nicola descrie o ipotetica favorizare a unor parteneri de afaceri straini de catre acelasi director Rugescu. Ofiterul de Securitate noteaza ca informatiile furnizate de Angel trebuie verificate si din sursa “Felix” (paginile 122-127).
  • O nota de serviciu a unui ofiter de Securitate consemneaza ca “din discutiile purtate cu lt. Maj. Tomescu Sergiu de la Directia a III-a a rezultat ca Voiculescu Dan este informatorul sau” (pagina 147).
  • Un raport intocmit de maiorul Constantin Smarandache despre Dan Voiculescu consemneaza ca acesta “este folosit in munca informativa de catre col. Alexandru din Directia IV” (pagina 150).
  • Felix da, in 1977, o nota informativa in care propune recrutarea ca informator a unui cetatean austriac, Leo Gottfried. Dan Voiculescu ii retine acestuia “preocuparea de defaimare a politicii noastre” si semnaleaza tendinta lui Gottfried “de a atrage spiritual si material anumiti cetateni romani la fuga din tara” (pagina 160).
  • Ofiterii Gheorghe Florea si Sergiu Tomescu au intocmit, in iunie 1973, un referat care propunea recrutarea lui Dan Voiculescu pentru supravegherea operativa a obiectivelor “Vera” si “Goran”. O jumatate de an mai tarziu, Securitatea a mentionat, la finalul documentului, ca “intrucat la data de 15 ian. 1974 “Felix” a fost primit in PCR, iar in momentul de fata nu avem o obiectiv concret pe langa care sa fie folosit propunem intreruperea legaturii si clasarea dosarului personal”, deci un soi de intrare “in adormire” (paginile 20-21).
  • Dan Voiculescu, confruntat cu aceste probe, a sustinut in fata membrilor CNSAS ca nu vede nici o problema in colaborarea sa cu Securitatea. Cand a fost intrebat de nota data despre Leo Gottfried a raspuns: “Nu am voie sa am voie sa am opinii politice? Cu atat mai mult cu cat aveam curaj sa am opinii politice. Se dorea sa fie atrasi romanii sa fuga din tara. Nici acum nu sunt de acord ca romanii sa fuga din tara”, a spus Voiculescu (pagina 185).
  • Mircea Dinescu a insistat pe ideea incalcarii drepturilor omului prin acea nota informativa: “Ideea era ca Securitatea, urmarindu-l pe el (Gottfried – n. red.), putea sa dea de urma unor romani care voiau sa fuga in strainatate si o pateau”. Dan Voiculescu a replicat: “Aia e treaba lor”. (pagina 186)
  •  In declaratia data la CNSAS de Paraschiva Silaghi, verisoara lui Dan Voiculescu, aceasta precizeaza ca doar ea si sotul ei stiau de intentia de a fugi din Romania, deci Voiculescu nu ar fi avut cum sa informeze Securitatea despre intentia lor (pagina 281).
  • Declaratia data in 2007 de cetateanul german Gert Lichblau, in care spune ca “domnul dr. Voiculescu a fost o persoana de o specialitate deosebit de buna, iar in cadrul colaborarii a fost in permanenta corect si agreabil. Inca de la inceputul anului 1967 mi-a fost clar ca regimul comunist era foarte greoi si ca politia secreta, securitatea spiona si supraveghea orice fel de strain in Romania. Deoarece am fost molestat de mai multe ori de Securitate si abordat si la hotel, am inteles imediat ca regimul de atunci nu dorea contacte particulare cu oamenii si nici cu cultura tarii” (pagina 287).
  •  HotNews.ro publica probatoriul intocmit de CNSAS, pa baza caruia a considerat ca Dan Voiculescu a colaborat cu Securitatea (paginile 49–64) si decizia din 2006 conform careia a facut politie politica (paginile 27-31).

Nota: HotNews.ro a selectat din dosarul lui Dan Voiculescu doar documentele care probeaza direct sau indirect colaborarea lui Dan Voiculescu cu Securitatea. Pentru a usura lectura dosarului, au fost eliminate documnentele cu caracter administrativ, incheieri de sedinte etc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8599 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    Se stie deja (Luni, 8 septembrie 2008, 16:48)

    Dan [anonim]

    cine este nemernicu asta de Felix ...
    Poate nu mai ajunge in parlament ... e o rusine sa ai asa "om" intr-un parlament al unei tari care teoretic a condamnat comunismul. Mi-e scarba de moluste ca asta, Vadim si Paunescu (pupincuristii la scena deschisa ai lui Ceausescu), Ilici tradator KGB-ist si multi altii ... Daca iese aiurea la alegerile asea chiar o sa emigrez, nu mai suport ...
    • -3 (3 voturi)    
      Povestea (Luni, 8 septembrie 2008, 22:48)

      Sergiu [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Campania anti-Voiculescu nu-i rea. In general se lucreaza pe Ziua, care a inceput campania de o saptamana si a avut deja 5 titluri in care Voiculescu si-o ia rau. In zilele de pauza se iese pe Gardianul. Acum si Hotnews. Cotidianul e pastrat probabil pentru campania electorala.

      Campania are trei directii: 1. Bataia Vantu-Voiculescu pe drepturile TV la fotbal 2. Lovitura la PSD prin punctul moale PC 3. Lovitura directa la Voiculescu, in cazul in care se decide sa candideze in Bucuresti. Autorii campaniei: Vantu, via Traian Basescu.

      Deci campania nu-i rea. Problema e ca aia de la Ziua sunt asa fomisti, incat pe jumatate executa ordinul lui Vantu, pe jumatate spera sa smulga niste bani de publicitate de la Mogul. Si asta ii face sa sara calul si sa loveasca aiurea in tramvai - ceea ce decredibilizeaza intreaga campanie

      Oricum, dezvaluirile se vor mai linisti dupa ce RCS bate palma cu Astral pe TV. Scopul campaniei e ca Voiculescu sa fie strans electoral de oua, ca sa accepte un pret mic de la UPC - deci sa ia o teapa de 60 de milioane de euro.

      Treaba buna e ca Vantu se misca misto. Treaba proasta e ca documentele de dosar ale lui Felix sunt slabe rau. Un economist care isi acopera spatele. Treaba cu politia politica e trasa de par.
      • +1 (1 vot)    
        Tonomatul (Marţi, 9 septembrie 2008, 8:48)

        Alexandru [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

        Faci cumva parte din "tonomatii" de la antene? Prea mult aperi un turnator dovedid. Sa va fie rusine.
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti pupatori in fund pe forum? (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:38)

        Titel [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

        "D-nu'" Sergiu, ai fost coleg de breasla cu Felix? Cum incerci tu sa-i speli reputatia Gogomanului turnator ...! Asa, si? Zici ca-s subtiri probele? Aha ... Mai dai un pupic, mai primesti o moneda. Esti discipolul lui Gadea sau esti mai versat ca ala? Banii n-are miros nu?
      • +1 (1 vot)    
        ....si povestitorii... (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:28)

        Gigel [anonim] i-a raspuns lui Sergiu

        Salutari stimabililor membri PC care baga fitile!

        Parca vad ca curand o sa vedem si opinii ca de fapt Voiculescu a fost de fapt un dizident ascuns care a salvat mii de vieti...

        Bai nemernicilor, chiar ne credeti prosti? Chiar credeti ca daca o tineti pe a voastra pana in panzele albe, o sa inghitim galusca?!
        Huo!!!
    • +1 (1 vot)    
      Domnule Dan, acesti turnatori nu ar mai (Marţi, 9 septembrie 2008, 5:54)

      ROMANUL [anonim] i-a raspuns lui Dan

      fi fost la carma tarii daca atat ei cat si activistii de frunte ai pcr si securistii, nu ar fi fost constant votati.In 1990,acesti tradatori de neam au fost votati cu peste 80%, iar ilici iliescu, capi di tuti capi face si acum cartile in politica romaneasca.Dusmanii poporului roman au fost considerati taranistii care "nu mancasera salam de soia".Acestia erau huliti si alungati cu pietre.In plus securitatea i-a considerat dusmanii tarii folosind impotriva lor mijloacele si procedeele specifice..
    • +1 (1 vot)    
      felix (Marţi, 9 septembrie 2008, 12:17)

      vali [anonim] i-a raspuns lui Dan

      Ba o sa-l vezi in parlament ,pentru ca PSD-UL NU SE DEZICE DE ACESTI OAMENI.Nu ai vazut portita larg deschisa de PSD-alianta inscrisa la tribunal.Deci clar ca felix si cei ca ewl vor intra in parlament.Numai refuzind a vota PSD vom scapa de felix .Pacat .pentru ca 80% d9in pesedisti sunt oameni de valoare.ca
  • +4 (6 voturi)    
    bhahahaha (Luni, 8 septembrie 2008, 16:48)

    cristi [anonim]

    ce fata are sobolanul! Sau motanul, sau dinozaurul. eu zic ca se incadreaza in tiparul de secu.
    • +2 (2 voturi)    
      tenorul canta fara partitura ,dupa ureche (Luni, 8 septembrie 2008, 18:49)

      cuviosul microfonie [anonim] i-a raspuns lui cristi

      pe cati a "cantat " nici el nu mai stie ;dar se repezea in beregata lui basescu cu liota de spioni si vanzatori de tara din careisi avea formata haita unii dintre ei de o prostie rara
  • +6 (6 voturi)    
    Turnator ordinar (Luni, 8 septembrie 2008, 17:00)

    mihneavoda [anonim]

    e revoltator ca astfel de gunoaie mai au astazi tupeul sa ne dea lectii!!!
    • +1 (1 vot)    
      n-a facut politie poitica, a fost politia politica (Luni, 8 septembrie 2008, 21:32)

      sempere [anonim] i-a raspuns lui mihneavoda

      Voiculescu a avut o relatie f f f speciala cu Ceausescu si bogatia lui are ca sursa conturile secrete ale odiosului!
  • +6 (6 voturi)    
    legea lustratiei... (Luni, 8 septembrie 2008, 17:07)

    Vali C [anonim]

    Pai cine sa voteze legea lustratiei??? Securistii astia sunt peste tot si au cumparat jumatate din Romania. Oricum ai vota, prin pargii si manevre tot astia ies la suprafata. Felix a facut o demonstartie de forta in 2007 prin incercarea de suspendare a presedintelui.
  • +4 (4 voturi)    
    a fost informator (Luni, 8 septembrie 2008, 17:10)

    dorel [anonim]

    toata ziua, mai are curaj sa revina in politica, sau sa spuna ca fiecare roman a facut ceea ce a facut el, nu-i e rusine ptr astfel de declaratii
    daca va intra acest personaj in parlament, atunci romanii au probleme grave, serioase
  • -8 (8 voturi)    
    cine citeste? (Luni, 8 septembrie 2008, 17:19)

    Dedalus [anonim]

    Ce rost are povestea asta!?

    Am citit primele 10 pagini si m-am plictisit deja. In alea nu era nimic de politie politica, ci eventual de explicare si de relatii de servici pe care azi le-am considera normale.

    Ce-o fi in celalte peste 30 de pagini, nu stiu si sincer, chiar nu vad ce ar conta parerea mea.
    • 0 (0 voturi)    
      haide mai Daedalus... esti om destept (Marţi, 9 septembrie 2008, 22:36)

      alex [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      citeste si ultimele 5 pagini, pentru a vedea de ce CNSAS a considerat ca Felix a facut politie politica.

      Daedalus, gunoiul nu mai poate fi ascuns sub pres... sub umbra anonimatului poti afirma lucruri pe care nu le-ai face daca cei dragi tie te-ar auzi ce scrii...
  • +4 (4 voturi)    
    cand o crapa... (Luni, 8 septembrie 2008, 17:20)

    eeeuuuu [utilizator]

    o sa fac cerere la primarie sa deschid o buda ecologica pe mormantu' lui. pana atunci, de cap sa-i fie cui il vioteza!
  • +3 (3 voturi)    
    politie politica (Luni, 8 septembrie 2008, 17:21)

    irina [anonim]

    este evident ca a facut politie politica.
  • +5 (5 voturi)    
    Zat, pisica nebuna! (Luni, 8 septembrie 2008, 17:22)

    Teo [anonim]

    Si iata cum se adevereste ca Securitatea si informatorii conduc inca Romania. Daca Muscai i-a fost de ajuns un plici peste ochi, motanului ce trebuie sa-i facem? Raspuns corect: SA-L CASTRAM, sa nu se mai inmulteasca. L-as trimite cateva zile alaturi de niste baieti veseli la Jilava, sa-i explice aia cum e cu turnatul, cu datul din buze marunt, joc de glezne si aplecatul dupa sapun sau barfe.

    Si, ca sa raspund Hotnews: DA! A facut politie politica, a facut de toate numai ca sa-i fie bine. Si o sa mai faca in continuare, pentru ca nu are cine sa-l traga la raspundere (vezi exemplul Iliescu, Nastase, Basescu etc)
    • +4 (4 voturi)    
      ce pisica, bre? (Luni, 8 septembrie 2008, 18:20)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Teo

      zi-i sobolan, ca asta-i! si rosu, pe deasupra! asa ca poti sa dai si cu vermorelu' cu otrava, nu se supara nimeni, n-am auzit sa clameze cineva drepturile rozatoarelor de canal. iar pentru "zat"... ai un punct de la mine.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu e el , e fratele lui geaman (Luni, 8 septembrie 2008, 17:22)

    eugenrc [utilizator]

    Ce a facut el nu este politie politica .
    Ce a facut Mona Musca e politie politica pentru ca NU a avut nimeni de suferit .
    Felix este de fapt un mare patriot si nu ne dam noi seama de asta .
    Din acest motiv a fost recompensat cu averea CRESCENT .
    Suntem niste nerecunoscatori .
    Puii mei , la naiba .
  • +5 (5 voturi)    
    Probe (Luni, 8 septembrie 2008, 17:23)

    Alex [anonim]

    Sint cam subtiri probele, dar consider ca individul a facut politie politica.
    Insa cred ca mai sint multe probe, este anormal de putin material pentru o secatura de calibrul lui.
    O mica observatie - individul a facut informari si dupa ce a devenit membru PCR, asa ca atentie mare si la alti pesti. Un membru PCR facea note informative la un alt nivel.
    Astept acelasi material si cu mizeriile facute de stimabila Mona Musca. Inainte si dupa ce a devenit membru PCR.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu mai trebuie sa astepti (Luni, 8 septembrie 2008, 17:48)

      eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Dosarul doamnei Mona Musca e de mult timp pus la dispozitie pe internet .

      http://www.hotnews.ro/stiri-arhiva-1163087-dosarul-mona-musca-publicat-internet.htm
      Daca chiar doresti sa il citesti atentie la chenarul gri in care se gaseste fisierul PDF .

      Iata inca o adresa la care poti gasi dosarul doamnei Mona Musca :
      http://stiri.kappa.ro/doc_attach/pdf/Dosar_Mona_Musca_(1977).pdf

      Alex sper ca ai peste 35 de ani . In caz ca nu este asa te sfatuiesc ca inainte de a trage o concluzie sa porti o discutie cu parinti tai in legatura cu CI-stul de la locul de munca si cu modalitatile de a te fofila in fata lui atunci cind erai chemat sa faci un raport .
      E posibil ca parinti tai sa nu fi fost chemati niciodata fiindca asa ceva se intimpla in general cu cei care aveau in subordine mai multi angajati si mai rar cu simpli angajati .
      • -1 (3 voturi)    
        Mai am de asteptat (Luni, 8 septembrie 2008, 19:21)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui eugenrc

        Stiu foarte exact cum a fost in acele vremuri.
        Nu asta este important.

        Dosarul lui MM este incomplet.
        Garantat ca si al lui Felix.

        Pentru un angajat din comertul exterior, in relatii directe cu strainii, ar fi trebuit sa fie minim 500 - 800 file / an de activitate.

        La fel si pentru individele care invatau limba romana pe straini si apoi au intrat in mica nomenclatura prin casatorie.

        In 1997, un individ cu multa puscarie politica anticomunista la activ, si-a cerut dosarul si a gasit cele peste 1400 de declaratii in care scrisese ca nu are nimic de declarat - in timpul lui ceausescu daduse declaratiile. Inchipuie-ti ce insemna aceasta cifra, cam cit dura o astfel de declaratie si ce presupunea ea.
        In 2008 da in judecata statul roman, dupa emiterea celebrei condamnari a comunismului de catre derbedeu si solicita despagubiri de 1 leu. Ca martori la proces vin citiva fosti puscariasi anticomunisti. Cere ca proba in instanta dosarul lui, transferat intre timp, la CNSAS. Surpriza, cele peste 1400 de declaratii lipseau, plus multe altele. Dosarul lui era aproape gol.
        Omul a facut infarct si a murit.
        Imbecilul de judecator constata decesul petentului - DIN CAUZE NATURALE - si inchide procesul.
        Cistiga statul roman.
        Noi, indivizii de rind, pierdem pe termen lung.
    • -1 (1 vot)    
      Dobitoc (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:04)

      IOSIF [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Nu intelegi ca membrii PCR nu puteau fi informatori,dobitocule,iar probele sunt fabricate sau foarte ,foarte subtiri.Cine te plateste ?,Su mai bine zis ;cine va plateste ?
      • 0 (0 voturi)    
        Te doare ceva, prietene ? (Marţi, 9 septembrie 2008, 20:47)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui IOSIF

        Visezi frumos.
        Si cu plata si cu informatorii PCR.
        Daca tu vrei sa crezi tot ce se spune, este problema ta. Este nevoie si de indivizi ca tine in societate, cu cit mai multi cu atit mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    Oh, ce ureche mare si rotitoare (Luni, 8 septembrie 2008, 17:28)

    Caterincaru Sef [anonim]

    Ha, ha, ce ureche clapauga de securist are !!!
    Se pricepe sa o manuiasca de minune, asa ca-n tinerete.
  • +2 (2 voturi)    
    felix (Luni, 8 septembrie 2008, 17:29)

    catalin [anonim]

    Premiile de excelenta "Dan Voiculescu " - ce caterinca... si cu toate ca e clar ca lumina zilei ce a facut acest personaj sunt multi oameni care se prostitueaza public desi nu au nevoie de acest lucru. Dar dupa cum spunea un nemuritor "Romania face parte din destin si nu doar din geografie" - asta e tot ce ne mai tine aici...in rest..resemnare...
  • +3 (3 voturi)    
    sunt curios (Luni, 8 septembrie 2008, 17:31)

    dragos [anonim]

    ma roade curiozitatea daca o sa se dea la antena 1-2-3 stirea asta !!! asta ca dovada ca trustul este foarte implicat politic, si viata nu este prezentata cu bune si rele, ci numai bunele lui Voiculescu! un Nesuferit! nu tin cu nici un partid politic, nu spun asta decat ca nu mai suport ce se intampla in tara asta !!!
    • +4 (4 voturi)    
      or s-o dea... (Luni, 8 septembrie 2008, 18:36)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      laoparte!:-P iar in ce priveste ca mai suporti sau nu... daca nu le-am crapat capul la vreme, ce ne mai mira ca-l scot!
    • +1 (1 vot)    
      Cum, nu stiai? (Luni, 8 septembrie 2008, 20:20)

      Alt Dragos [anonim] i-a raspuns lui dragos

      Felix a fost fortat de BASESCU (conform viitorului titlu de la imbecila tentativa de emisiune "Sinteza Zilei") sa toarne repede tot ce stia despre frati, surori si alte rude, altfel l-ar fi legat Basecu de elicea petrolierului si i-ar fi stricat freza!

      Acuma o sa vedeti cam cat e de obiectiva presa din Romania!!!
  • -3 (3 voturi)    
    chiar nush ce sa zic... inclin spre nu (Luni, 8 septembrie 2008, 17:44)

    stefan [anonim]

    Pai nu pare politie politica daca cei care spuneau ca ,,e informatorul" lor erau de la Directia a III-a, asa cum scrieti. Ca aia era directia Contraspionaj.
    • 0 (0 voturi)    
      Directia a IV -a (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:51)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui stefan

      era deja (citeste rapoartele din interior) cand l-au luat si la a treia.
  • +3 (3 voturi)    
    Nuuuuuu.... (Luni, 8 septembrie 2008, 17:45)

    Florin [anonim]

    nici pe departe. Nu a facut politie politica, doar a dat cu goarna. Mai stiti cand eram mici cum le ziceam astora? Paraciosi?? Mi se face greatza, dar mai mult ma ingrozeste gandul ca sunt oameni care il vad acum la televizor si in viata "politica" si stiu cum este acest "sifonar" cu adevarat si mai mult au avut de suferit de pe urma scrisorilor lui de dragoste catre securitate. Mi-e o asa sila, de nu va inchipuiti. Oare cand vor disparea astia de pe fatza pamantului. Oare cand?
  • +3 (3 voturi)    
    ciocoiul vechi ?...sau nou ? (Luni, 8 septembrie 2008, 17:46)

    cibi [anonim]

    Voiculescu (a se citi in rima cu ceausescu) a luat contu lui Al BAtran...ca deh..cica a muncit si el ceva la el..rezultatul ?
    pai cele doua trei antene la care apar numai ...personaje jalnice..includ aici si pe Zahareshti ?...ne mai gandim...cu lobotomiti de Mircea BAdea care l am sfatuit din 1998 s aisi dea licenta..era cu grasa de Teo..atunci..deci..ce avem ?
    zoaie..nu Zoe...zoaie umane..care se ascund dupa Antene spre asi marca ..eternitatea..vina suprema a noastra ca nu scoatem Antenele de pe cablu..io unu as vrea sa am dreptu s aii spun la Astral sau RDS..bah..Antena este sucks..te rog baga..ce vrei tu dar nici o antena s anu mai vad...Aloooooooo cum striga de la balcon...ne aude cineva ?..sau s ataie draq odata coada la pisica..miauuuuuuuuuuu
  • -3 (5 voturi)    
    Note informative (Luni, 8 septembrie 2008, 17:55)

    valy [anonim]

    Da' camionu de note informative pe care Base a zis ca le-a dat cand le puneti pe site?
  • +4 (4 voturi)    
    ca felix e turnator de cea mai joasa speta (Luni, 8 septembrie 2008, 17:56)

    nu se indoieste nimeni [anonim]

    dar cind aflam ceva nou, cum ar fi: 'felix e la bulau pentru jaf national' ?
    • +1 (1 vot)    
      Ati vazut ca firma Crescent apare (Marţi, 9 septembrie 2008, 14:53)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui nu se indoieste nimeni

      inca din 1976 in hartuule lui?? Oare aici este uzurpare sau furt de identitate a unei firme??
  • -4 (4 voturi)    
    ce-o fi mai rau? (Luni, 8 septembrie 2008, 17:58)

    Dedalus [anonim]

    Pai de ce nu e judecat pentru deturnare de fonduri sau mai stiu eu ce??!!!

    Ce rost are povestea asta cu informatorul? Adica, daca nu putem sa-l infundam pentru ce a faqcut (adica hotie sadea, din cate inteleg si pot deduce din situatia sa materiala), hai sa-l judecam ca a fost informator.

    Mie mi se pare degradant pentru justitie. Trebuie judecat pentru ce a facut, nu pentru ce nu e clar daca a facut.
    • +3 (3 voturi)    
      Amice, esti pe langa subiect>>> (Luni, 8 septembrie 2008, 18:12)

      mOROSHAN [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      E treaba ta ca tii apararea informatorilor (dreptul acesta ti l-au castigat cei ce au luptat impotriva lor), dar Subiectul nu este descoperirea smecheriilor financiare, ci probarea (i)moralitatii acestui parvenit ca activist la SECU S.R.L.
      • -1 (1 vot)    
        Atentie (Luni, 8 septembrie 2008, 19:23)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui mOROSHAN

        Amice, tu esti pe linga subiect.
  • +2 (2 voturi)    
    Tovarasi vechi si noi. (Luni, 8 septembrie 2008, 18:06)

    Shepte Cai [anonim]

    Stimati tovarasi din CNA, conform statului vostru, o persoana ca asta nu are voie sa detina o televiziune. Pai se poate tovarasi, un asa specimen nu poate aduce nimic bun in spatiul audio-vizual. Antenele sunt dupa chipul si asemanarea acestui sobolan al securitatii care simtea nevoia sa "informeze" securitatea. Mi-e sila de genul asta de oameni. Locul lor este in..alta parte.
  • +2 (2 voturi)    
    codosul (Luni, 8 septembrie 2008, 18:34)

    soimul [anonim]

    e clar ca dv a fost un codos de rasa de unde si-a tras seva de "om de afaceri"
    si mie mi s-a propus asa ceva dar AM REFUZAT
  • +2 (2 voturi)    
    Ba va ajunge in parlament (Luni, 8 septembrie 2008, 18:49)

    Motanu' [anonim]

    Felix, sau Voiculescu Dan - va ajunge in Parlament 100%. Asta datorita popu - limii de oi si berbeci votanti care pun de 20 de ani copita cu VOTAT acolo und enu trebuie, sau se duc la vot ca sa se afle in treaba si sa mai ia un mic si o bere.
    Atat timp cat votul celor care mai au neoroni va fi egal cu votul taranimii inculte si cu al miticilor de oras...oameni ca Felix vor detine puterea in acest stat.
    Vina este 50% la populatie.
  • -2 (2 voturi)    
    va uitati la copaci si nu vedeti padurea (Luni, 8 septembrie 2008, 21:09)

    papadie [anonim]

    Informatori aveau toti: securitatea, militia, procuratura, partidul si cred ca si altii. Toti informatorii faceau si un teoretic bine dar si mult rau. Daca furai o cheie din fabrica(si toti furau) si te turna vreun coleg de bautura, o puteai incurca(nu era obligatoriu, se cautau in general exemple, nu cazuri individuale). Cu ce ar fi mai bun un informator al militiei decat un informator al securitatii. Si inca ceva: cei care au fost informatori si mai sunt inca nu au de ce sa se teama, dosarele lor sunt puse bine la pastrare si, in virtutea apararii interesul national sunt secretizare. Astia sunt cam 90% din toti informatorii securitatii. Ce vina mai mare are unul care nu a mai vrut sa colaboreze dupa 90 fata de unul care colaboreaza inca?
    • +1 (1 vot)    
      cu ce e mai bun (Marţi, 9 septembrie 2008, 4:48)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui papadie

      Iti zic eu. Pe vremea aia, lucrurile nu erau tocmai drepte. Daca ii dadeai unuia in cap faceai puscarie 2-3 ani dupa care aveai desoebit de placuta surpriza ca Ceausescu sa dea un decret si sa fii eliberat.
      Daca insa furai in mod organizat, de la CAP, o caruta-doua de porumb aveai toate sansele sa fii executat.
      Daca insa ziceai "jos comunismul" atunci iti putrezeau oasele in puscarie sau la canal.
      Te-ai prins?
      Militia culegea informatii despre fapte penale. Informatorul Militiei dadea informatii despre furturi, violuri etc. Cel al Securitatii era responsabil cu denuntarea pericolelor la adresa regimului. In plus, adeseori informatorul Securitatii juca si rolul de agitator: se amesteca printre oameni si incepea sa spuna bancuri cu Ceausescu si nu de putine ori au fost cazurile celor chemati sa dea explicatii la Securitate pentru simplul fapt ca au ascultat aceste bancuri si nu au luat atitudine.
      Sper ca acum esti mult mai lamurita, draga papadie.
  • 0 (0 voturi)    
    terminati cu prostiile (Luni, 8 septembrie 2008, 21:25)

    X men [anonim]

    Nu veti posta asa ceva, sunt convins.

    Voi nu invitati cititorii sa-si spuna parerea, fiindca nu pot crede ca hotnews are doar aliterati care injura.

    Voi cenzurati. Fie stergeti, fie nu introduceti, fie notati cu minus. Lumea larga, romanii ma rog, s-au prins deja.

    Sunteti penibili! Aveti tupeu sa introduceti acest post? Ca oricum deja aveti un site dedicat cu toate cele pe care le cenzurati si de ce :).
    • +1 (1 vot)    
      Teoria conspiratiei (Marţi, 9 septembrie 2008, 21:24)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui X men

      daca voiai sa le scrii celor de la hotnews cre ca puteai sa scrii altundeva, nu unde citim si noi...
  • +1 (1 vot)    
    ... (Luni, 8 septembrie 2008, 22:11)

    Opposite [anonim]

    Biografia unui sobolan.
  • -2 (2 voturi)    
    CAT DE PENIBIL HOTNEWS.RO (Luni, 8 septembrie 2008, 22:13)

    Stefannel [anonim]

    cat de penibil poate fi acest articol care este scris FIX DUPA MODELUL ROMANIA LIBERA /declaratiile de presa ale lui VADIM care mereu arunca cu noroi !
    Daca nu sunteti convinsi, verificati cele 12 subpunctele DEJA SUBLINIATE/REZUMATE de redactori (stil PRM -VADIM 100 %)
    Ideea publicarii dosarelor este ok, cat timp nu se face redactare in modul "cititi cat de mizerabili sunt unii/ altii", ci avand un ton obiectiv.
  • -1 (3 voturi)    
    detestabil... dar nu numai el (Luni, 8 septembrie 2008, 22:33)

    monica L [anonim]

    Nu e nicio indoiala ca Voiculescu e un personaj detestabil. Dar in spiritul corectitudinii, hotnews ar trebui sa promoveze campanii de reconstituire a dosarului lui Basescu, al patriarhului Daniel si al altor personaje sus-puse si sus-picionabile pina la proba contrarie (si nu pina spune CNSAS ca nu le-au gasit dosare).... si nu ma veti impresiona cu voturile negative...chestia asta e atit de penibila, de transparenta pentru hotnews, incit aproape ca nu merita amintita...
  • -2 (2 voturi)    
    nu inteleg invitatia voastra (Luni, 8 septembrie 2008, 22:35)

    samira [anonim]

    Revitalizati ,,vox populi, vox dei"? Sa ne substituim instantei? Sau ce? Sugerati ca instantele de judecata ar trebui desfiintate si sentintele ar trebui sa se dea online, la hotnews :)? Concret... la ce anume invitati lumea?
  • +2 (2 voturi)    
    despre dodila bilbiitu' ddddaaan (Marţi, 9 septembrie 2008, 1:46)

    civil [anonim]

    jigodia are 2 fonduri de venture capital in strainatate , IC Dunarea si Crescent SA, care nu actioneaza in Romania...cu banii de acolo, finateaza partide politice si "pregateste copii securistilor si nomenclaturistilor pentru functii politice ....iar voi neam de sluga ii votato...nume: seres, silvia ciornei, bourenu,turcan raluca, preda, corlatean...copii si nepoti de securisti care au trecut prin mina pulifriciului asta nenorocit, care daca nu era smedescu (alt securist) sa-l impina in fata, se bilbiia pina la sfirsitul vietii...ca daia-i zice dodila..ca-l intrebai: cum te chema si el zicea dddddddoooodddddooooo...de aici bei...dodila...o lichea coleg bu al-de basescu
    • +2 (2 voturi)    
      si mai sunt cativa pe lista... (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:02)

      dom` profesor [anonim] i-a raspuns lui civil

      Anastasescu Olga Lucheria facea parte si ea din acest grup select, dar se pare ca a fost exclusa atunci cand dodila a inceput sa ii faca curte si ea l-a refuzat. Pe langa asta i-a tras si o lovitura puternica maritandu-se cu Voinea Florea... mare derector pe la `intact`.
      Pe urma `dodila` s-a multumit cu futelnita lui de la antena1... una de o cheama tot Voiculescu... coincidenta de nume. Lu` asta i-a tras un copil si a facut-o mare doamna.
      Admit ca dosarul lui de politie politica este subtire. Nu ne arata decat ca era un economist din comertul exterior care isi acoperea spatele. Notele informative sunt date ca sa isi justifice statutul de colaborator ce ii garanta un loc de munca in comertul exterior.
      Ceea ce il face detestabil este atitudinea lui in plan politic. Continua relatie incestuoasa cu PSD-ul, sustinerea pe care i-o ofera lui Nastase prin antene.
      Astea sunt mizerii pentru care va ramane stigmatizat toata viata. Asta ii pune de gat titlul de lichea politica.
      Daca ar fi avut demnitatea de a se debarasa de cardasiile vechiului regim ai ar fi incercat sa devina un o politic obiectiv probabil ca greselile trecutului i-ar fi fost iertate.
      Dar in egala masura cred ca daca va incerca sa se debaraseze de comunistii care activeaza azi in scena politica probabil va fi gasit legat de o tzeava ca Anghelescu.
  • 0 (0 voturi)    
    mucles buey ca v-am spart =)) (Marţi, 9 septembrie 2008, 5:59)

    zaboo [anonim]

    alea erau acatiste si umbla pe la izvorul tamaduitor al informatiilor cat era ziulica de lunga pentru bunastarea .. propasirea... neatarnarea ... stiti voi textul =)) cu asa cv e numa' bun de scoala de maici... asta pana da coltu' papa si il vedem (dreaq - sac!) pe sfantul asta papa Felix...
  • 0 (0 voturi)    
    problema de descarcare fisier (Marţi, 9 septembrie 2008, 7:57)

    alex [anonim]

    fisierul pdf este inaccesibil :((
    se descarca dor 19 MB din totalul de 42 MB
    Se poate remedia problema?
    Multumesc...
  • +2 (2 voturi)    
    Bravo baietii de la hotnews !!! (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:04)

    geo [anonim]

    Asteptam si alte dosare pe site, alte tuturor comunistilor nesimtiti!
  • +3 (3 voturi)    
    Ticalosul! (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:29)

    Emil [anonim]

    Numai faptul ca un asemenea individ il ataca pe Basescu si mi-as da seama ca Base trebuie apreciat si sprijinit.
  • +2 (2 voturi)    
    nevinovat (Marţi, 9 septembrie 2008, 9:29)

    Avocado [anonim]

    Dupa umila mea parere, Felix va fi scos de justitia noastra chioara, nevinovat. Un gunoi nu poate fi vinovat ca e pur si simplu gunoi
  • +2 (2 voturi)    
    Tradare, dulce tradare.... (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:10)

    Ovidiu [anonim]

    Ma uimeste nu faptul ca a dat note informative, ci preocuparea constanta pentru furnizarea de cat mai multe detalii (unele inutile chiar), lucru care ne arata dedicatia si placerea pe care le gasea maestrul Voiculesciu in aceasta activitate.
    Rusine, constiinta sau alte asemenea sentimente omenesti nu isi au locul si mai mult ca sigur nu le vom vedea niciodata la "elefantii" sistemului comunist.
    In concluzie, DA = TOVARASUL DAN VOICULESCU ESTE VINOVAT DE TRADARE FATA DE NEAMUL ROMANESC !!!
  • -2 (2 voturi)    
    Asa, si? (Marţi, 9 septembrie 2008, 10:51)

    Clau [anonim]

    Si cui ii mai pasa de politia politica ? Au trecut deja prea multi ani. Toata povestea asta cu dosarele, indiferent ale cui, nu apare decat in campanie electorala...
    Iar informatiile astea despre Felix sunt slabe, slabe.
  • +2 (2 voturi)    
    SALVATI /.... (Marţi, 9 septembrie 2008, 11:32)

    morosahanu [anonim]

    ...texte ca acesta ..si pastrati-le.....ALTFEL el si altii ca l s-ar putea sa ajunga trecut in randul "sfintilor"

    CINE UITA NU MERITA....
  • -2 (2 voturi)    
    toti sunt la fel (Marţi, 9 septembrie 2008, 13:04)

    catalin [anonim]

    ...dupa parerea mea, in acest comunicat, numele Dan Voiculescu sau Mircea su Felix ar putea fi usor inlocuite cu numele oricarui politicican de la noi. Asa ca hai sa nu ne mai cramponam atat cand auzim ca unul sau altul a colaborat cu securitatea. Toti au facut-o intr-un fel sau altul la un moment dat. Problema se pune de ce nu se da publicitatii decat asa cu firimiturile ? De ce nu se face public totul despre toti care au colaborat ? Eu zic ca la mijloc sunt foarte multe interese si de aceeas aflam asa incet incet. Depinde cine pe cine trebuie sa demaste...

    toate bune !