Sorin Oprescu a incercat sa transfere la Primaria Bucuresti 12 hectare din Parcul Mogosoaia

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Vineri, 29 august 2008, 16:54 Actualitate | Esenţial

 documente
Primarul Capitalei, Sorin Oprescu, a incercat vineri sa promoveze o hotarare de Consiliu General prin care sa solicite Guvernului transferul Parcului Mogosoaia, cu suprafata de 12 hectare, din administrarea comunei in cea a Municipiului Bucuresti. Incercarea sa a esuat pentru ca terenul este intabulat legal din 20 mai 2008 ca proprietate publica a comunei Mogosoaia.

Oprescu a declarat pentru HotNews.ro ca va face o ancheta pentru a identifica angajatii Primariei care s-ar face vinovati de aceasta eroare. Pe piata, terenul respectiv valoreaza peste 20 de milioane de euro.

Maria Dogaru, secretarul comunei, a declarat pentru HotNews.ro, ca parcul a fost intabulat in 20 mai 2008 la Oficiul Cadastral al Judetului Ilfov, ca “proprietate publica a comunei, deci initiativa Primariei Bucuresti este nelegala, intrucat proprietatea publica nu poate fi expropriata, astfel incat Guvernul nu poate adopta o astfel de decizie”.

Primarul Sorin Oprescu a declarat ca a decis “demararea unei anchete administrative, iar vinovatii pentru aceasta eroare vor fi pedepsiti”. Pana acum, Primaria Capitalei nu a putut indica un vinovat de eroarea in care a fost indus primarul Sorin Oprescu.

Pe site-ul Consiliului General al Muncipiului Bucuresti, initiativa de transfer in patrimoniul Capitalei a celor 12 hectare este semnata de primarul Sorin Oprescu si este avizata de Directia Cultura (Marius Paunita – director executiv, Irina Bologa – sef serviciu si Raluca Alexandrescu - referent), de Comisia de Invatamant, Cultura, Culte (Dan Zatreanu – presedinte, Mihai Voicu – secretar), de Comisia Juridica si de Disciplina (Elena Cruceanu – presedinte si Mihai Atanasoaiei – secretar) si de Comisia Patrimoniu (Doru Prioteasa – presedinte si Silviu Radoi – secretar).

Cele 12 hectare care reprezinta Parcul Mogosoaia fac parte dintr-un domeniu mai larg, Ansamblul Curtilor Domnesti, dispune de 51 de hectare, parc, livada si palatul construit de Constantin Brancoveanu. Intreg ansamblul, cladiri si teren deopotriva, a fost declarat in 2004 monument istoric, decizie care reconfirma o alta din 1945, a Regelui Mihai I, dupa ce a fost donat statului roman de Martha Bibescu.

In 2002, guvernul Adrian Nastase a emis Hotararea 930 prin care era atestat domeniul public al Judetului Ilfov, act prin care parcul a trecut in patrimoniul comunei Mogosoaia. 

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2758 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    (...) (Vineri, 29 august 2008, 17:10)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Din doua una:

    - Ori a venit vremea platii deconturilor din campanie (Bobic & Co.)

    - Ori pe acolo va trece autostrada suspendata paralela radial cu cercul.

    Parerea mea ...
    • +3 (3 voturi)    
      gresit (Vineri, 29 august 2008, 17:28)

      morres [anonim] i-a raspuns lui #DeDreapta#6Case#DinMeditatii

      este vorba de autostrada suspendata aeriana subterana,nu mai minti lumea cu netu
      • +2 (2 voturi)    
        Pentru cosmonauti (Vineri, 29 august 2008, 18:51)

        zet [anonim] i-a raspuns lui morres

        Vor fi consolidate toate proiectele, autostrada se va numi Autostrada plutitoare cu GPS (nume de cod ApG - 01), si va fi folosita pentru a trimite un roman in cosmos in urmatorii 10 ani. In vorbirea curenta sa va numi Autostrada Lunii caci va fi radiala cu Autostrada Soarelui.
  • +3 (3 voturi)    
    nu trebuie sa caute vinovatul (Vineri, 29 august 2008, 18:07)

    mihneavoda [anonim]

    vinovatul este coleg de partid cu Oprescu si se numeste Adrian Nastase!
  • +3 (3 voturi)    
    eu nu inteleg ... (Vineri, 29 august 2008, 18:12)

    florin [anonim]

    de ce bucurestenii or ales pe papagalul asta.
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca sunt prea multi papagali in toata tzara (Sâmbătă, 30 august 2008, 12:05)

      pehash [anonim] i-a raspuns lui florin

      de ce psd are majoritate in parlament? de ce iliescu a avut 3 mandate? de ce ma duc la alegeri uninominale si totusi nu am cu cine sa votez, ca toti candidatii sunt niste oportunisti de carton manevrati de cativa papusari miliardari?

      pentru ca romania e o tzara de inculti si papagali! pentru ca majoritatea populatiei e analfabeta! pentru ca majoritatea populatiei nu are pic de cultura economica! pentru ca majoritatea populatiei e indobitocita de televiziuni!.. pentru ca miile de comunisti de frunte s-au transformat in ultimii 20 de ani in democrati, liberali si social democrati..
      pentru ca sistemul comunist a reusit performanta deosebita de a indobitoci ceva mai mult de 90% din fiecare generatie care le-a trecut prin mana neocomunistii veniti dupa '89 au continuat aceasta traditie, dar fara acelasi succes! va mai dura totusi zeci de ani sa ajungem la un echilibru intre ovine, magari, ciobani si fauna salbatica minoritara.. :)
  • +1 (1 vot)    
    apel la lichele... (Vineri, 29 august 2008, 18:53)

    judex [anonim]

    asta-i doar inceputul. Goarnele, Marinescu si Stefanescu, nu mai faceti manifestatie? Jigodii de ultima speta !!!
  • +2 (2 voturi)    
    chirurgul opereaza cadavre! (Vineri, 29 august 2008, 21:44)

    andras draghisa [anonim]

    Pe d-l Sorin Oprescu nu-l prea intereseaza pasajul Universitatii si pasajul Baneasa? De ce? Acestea nu produc bani deoarece bomboanele de pe tort au fost luate de predecesori. De scos a scos imagine de acolo si gata.Timpul trece. Banii nu prea au venit asa cum s-a sperat si atunci chirurgul trebuie sa opereze ca daca nu il opereaza altii. Cum altii? Pai a crezut cineva ca un INDEPENDENT poate castiga Primaria Capitalei? Si asta cu atat mai mult cu cat vorbim de Oprescu, ridiculizat pe vremuri in asa fel incat nici nu a mai candidat in 2005 cand a castigat Videanu. E delicioasa videoteca de atunci cu declaratiile lui. Vizualizati-le. Nu prea mai era asa sigur.
  • +1 (1 vot)    
    semnat "ca Primaru'" (Vineri, 29 august 2008, 22:07)

    Dr@gos [anonim]

    Consider ca dl oprescu trebuie sa isi plateasca datoriile din campania electorala si a incercat si el marea cu degetul. Incercarea de a induce in eroare electoratul, cum ca a "semnat ca primaru'" o asemenea initiativa, nu stiu daca va pacali pe careva. Oricum, laudabila intentia... flacaul chiar are oarecsce talent de politician. Vin vremuri interesante.. oare ce va urma? poate chiar autostrada suspendata despre care nu se mai aude nimic. ce ziceti domn primare? "p_limea" (parca asa va exprimati in campanie) va provoaca sa reactionati! Se aude?????
  • 0 (0 voturi)    
    Ce autostrada suspendata?! (Sâmbătă, 30 august 2008, 8:10)

    Vlad [anonim]

    Eu sunt mai interesat de ce se aude cu statia de epurare a apei (pe care o avea la portofoliu cand si-a facut campania electorala). Singurul candidat care a spus ca va face asa ceva pentru Bucuresti, si cu toate astea tot nu l-am votat, dar sunt curios ce-o sa faca...
    Cu siguranta nu statie de epurare, cu siguranta nu autostrada suspendata, si cu siguranta nu magistrala de metrou centru - dr. taberei...

    Acum sincer.. cred ca oricine ar fi fost ales n-ar fi facut prea multe (sper doar sa nu fure prea mult, desi.. incepe sa-si dea alama pe fata)
  • -2 (2 voturi)    
    Alo! Manipularea! (Sâmbătă, 30 august 2008, 11:20)

    Andrei [anonim]

    Oprescu s-a opus transferului spunand ca nu exista o baza legala, iar voi intoxicati spunand exact contrariul! Vai de capul vostru!
    • 0 (0 voturi)    
      :)) (Luni, 1 septembrie 2008, 10:58)

      nicolae [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      eu zic sa taci, ca n-ai nici o treaba! oprescu era pe dinafara la sedinta aia si s-a cam inverzit la fata cand a vazut intabularea!