Timisoara, Sibiu sau Cluj dau lectii Capitalei in problema parcarilor: fara intermediari, cu parcari platite prin sms si cu automate pentru tichete

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 27 august 2008, 19:41 Actualitate | Esenţial

In Bucuresti parcarile sunt administrate printr-un intermediar, compania Dalli. Primaria primeste jumatate din incasari. Parcarile publice sunt neamenajate. In principalele orase din provincie inacasarile din taxele de parcare ajung integral in bugetele locale. Ora de parcare costa, in Capitala, 1,5 lei. In Sibiu o zi de parcare costa numai 1 leu. In Bucuresti nu exista automate pentru tichetele de parcare. In Timisoara parcarea poate fi platita prin sms. Capitala a incasat anul trecut 1,5 milioane de euro din parcari. Un oras mult mai mic, ca Timisoara, a incasat 1 milion de euro, tot din parcari.

Primarul Sorin Oprescu a anuntat, la inceputul lunii iulie, ca va rezilia contractul cu compania Dalli. Contractul este inca in vigoare. Potrivit reprezentantilor companiei, contractul nu poate fi reziliat decat in instanta. 

O ora de parcare in centrul Capitalei costa 1,5 lei, fiind unul dintre cele mai mari tarife
Parcarile administrate de compania Dalli
Foto: Hotnews
practicate in tara. Investitiile facute de companie sunt minime. Fata de alte orase din tara, in Bucuresti nu exista parcometre, tichetele de parcare nu se vand la chioscuri si nu exista alte dispozitive automate de tichetare. In parcari sunt plasatori care incaseaza taxa si dirijeaza masinile spre locurile libere.

Un abonament pe o luna costa 250 lei, de zece ori mai mult decat un abonament de parcare in Iasi, spre exemplu. Compania Dalli are in administrare parcarile publice din capitala in baza unui contract semnat in anul 1995. Prin contract se prevede ca municipalitatea sa primeasca 55,5% din incasarile companiei. Primaria a incasat in 2007 din exploatarea parcarilor de catre Dalli 1,5 milioane de euro.

Parcare rezervata prin SMS in Timisoara

In provincie primariile au preferat sa infiinteze servicii proprii sau chiar companii prin care sa exploateze parcarile publice, dar fara sa concesioneze acest serviciu public. In principalele orase din provincie primariile beneficiaza de intreg profitul realizat din exploatarea parcarilor, nu doar de 55,5% din incasari asa cum se intampla in Bucuresti.

Unul dintre cele mai complexe sisteme de parcare din tara este cel din Timisoara. Municipalitatea a infiintat o companie, Telpark al carei unic actionar este Consiliul Local si care administreaza parcarile din oras. Parcarile din Timisoara sunt impartite in trei zone distincte in functie de cat de aproape de centrul orasului sunt amplasate parcarile.

Cel mai scump loc de parcare in Timisoara costa 1,3 lei pe ora. Pe langa cele peste 310 de puncte de unde se pot achizitiona tichetele de parcare soferii pot rezerva si plati un loc de parcare prin sms. Soferii au la dispozitie un numar de telefon la care trimit un mesaj sms cu numarul masinii si parcheaza, apoi la parasirea locului de parcare trimit un alt mesaj, ulterior plata parcarii fiind inclusa in factura telefonului.

Incasarile inregistrate in 2007 din exploatarea parcarilor s-au ridicat la peste 1 milion de euro. “Suntem cei mai eficienti din tara daca ne raportam la locurile de parcare. Suntem chiar mai eficienti decat compania Dalli care oficial spune un numar de parcari, dar in realitate exploateaza mult mai multe. Oricum incasarile sunt integral ale municipalitatii, dar in fiecare an avem un plan de investitii in noi locuri de parcare”, a declarat Liviu Barbu, directorul companiei Telpark.

1 leu pentru o zi de parcare in Sibiu

In Sibiu, cele 3.000 de locuri de parcare din oras sunt administrate de Primarie direct printr-un serviciu specializat.

Sumele colectate in urma nerespectarii regimului parcarilor pe domeniul public si privat in urma incasarii taxelor de ocupare a domeniului public sunt virate in bugetul Consiliului Local Sibiu. Restul, tichete si abonamente, intra in bugetul propriu al Serviciului cu care sunt promovate noi investitii. Daca ar fi sa facem o medie pentru primele sase luni ale anului 2008, din vanzarea de tichete si abonamente, s-a incasat suma de aproximativ 80.000 de lei/luna”, a declarat pentru HotNews.ro, Sergiu Olteanu, consilier asistent in cadrul Serviciului de Relatii cu Presa.

Administratia din Sibiu percepe cea mai mica taxa de parcare din tara; astfel, in zona centrala, o zi de parcare costa doar 1 leu. O parte din banii colectati de municipalitate provin si de la societatile din centrul istoric al Sibiului care platesc taxe de acces. Aceste societati au abonamente prin care masinile de aprovizionare pot intra intr-o anumita zona a centrului istoric intr-un anume interval de timp. O parte din centrul istoric al Sibiului a fost inchis pentru traficul auto. Reprezentantul Primariei a mentionat ca una din problemele sistemului de parcare este ca municipalitatea nu poate ridica autoturismele parcate ilegal.

Clujul a renuntat la intermediari

In Cluj-Napoca pana anul trecut parcarile au fost administrate de compania Valcon. Afacerea s-a dovedit paguboasa pentru Primarie care a renuntat la serviciile companiei de la inceputul acestui an.

S-a dovedit a fi o decizie buna deoarece avem incasari bune. Din ianuarie pana in iulie am incasat aproape 600.000 de lei”, a declarat Raimonda Boian, purtatoare de cuvant a Primariei Cluj-Napoca. In zona centrala a orasului o zi de parcare costa 9 lei, insa tarifele scad in functie de amplasarea parcarilor.

Un abonament lunar costa 45 de lei. Amenzile pentru neplata locului de parcare sau parcarea ilegala sunt colectate tot de municipalitate prin intermediul Politiei Comunitare. In Cluj-Napoca a fost implementat si sistemul de ridicare a masinilor care sunt parcate ilegal.

In Iasi locurile de parcare sunt scoase la licitatie

In Iasi parcarile publice sunt administrate de Primarie prin Biroul de Parcari. Primaria are angajati care colecteaza taxele de parcare si dirijeaza masinile. Pentru o ora de parcare taxa perceputa este de 1 leu. Pentru rezidentii orasului Primaria a demarat un program de licitatii pentru parcari. Astfel ca iesenii care doresc un loc de parcare langa blocul in care locuiesc trebuie sa liciteze.

Am organizat pana in prezent cateva zeci de licitatii. Pretul mediu al unei parcari este de 20 de lei pe luna. Primaria marcheaza locul de parcare cu numarul masinii. Acum se lucreaza si la un sistem cu placute”, a declarat Letitia Palaga, directorul Administratiei Domeniului Public si Privat.  
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7876 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Toate orasele din Romania dau lectii Capitalei. (Miercuri, 27 august 2008, 20:05)

    Alin [anonim]

    Viata de cea mai proasta calitate o ai in Capitala. Si nu doar referitor la parcari.
    • 0 (0 voturi)    
      RAPACITATEA politicienilor ESTE URIASA ! (Joi, 28 august 2008, 10:54)

      Manivela [anonim] i-a raspuns lui Alin

      Daca socotesti ca o parcare de 100 masini, produce in 10 ore cel putin 1,5 x 1000 = 1500 lei pe zi si x 30 zile = 45 000 lei in conditiile IN care ORICE ALTA SOCIETATE trebuie sa-ti faca bon fiscal chiar in Piata cu case de marcat mobile, dar Dali , ESTE SCUTITA DE FISCALITATEA ASTA EXCESIVA .. CE POTI ZICE ??
      Daca imultesti cu 10.000 locuri de parcare se fac cumva 1,5 milioane de Euro pe luna ?? si rpimaria primeste doar a 12-a parte ?? cine a facut afacerea asta ??
      Cand se termina tusul la imprimanta de la Parcarea din fata Pompierilor .. si dai 10 lei pentru 2 ore ce sa faci .. ??
      Daca CURTEA DE CONTURI nu verifica "parteneriatul politic / privat / politic " iar tu platesti ca prostul ?? ce sa-i faci.
      • -2 (2 voturi)    
        parcari (Joi, 28 august 2008, 23:54)

        BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Manivela

        Pai ce nu stii tu este ca parcarea de la Ateneu are peste 300 de locuri, dar Dalli a declarat doar 150! tare, nu?
    • -1 (1 vot)    
      uau (Joi, 28 august 2008, 12:00)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Alin

      pot sa te ating? esti pe langa subiect... se vorbea de parcari aici, dar a trebuit sa dai tu cu bata in balta.
    • +1 (1 vot)    
      precizare (Vineri, 29 august 2008, 7:59)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Alin

      pentru Sibiu: la intrarea in Piata mica e bariera cu contor, iti arata cate locuri libere mai sunt. Daca arata "X" inseamna ca toate sunt ocupate si bariera nu se ridica, poti sa ai cartela sau abonament.
  • +1 (15 voturi)    
    Asa se administreaza la Bucuresti (Miercuri, 27 august 2008, 20:28)

    Eu [anonim]

    Asta inteleg Miticii prin buna gestiune a banului public! De aia suntem unde suntem ca dezvoltare. Cat de departe e Ardealul de Regat ce mentalitate. Bucurestiul este o mare gaura neagra pt bani publici. Acesti bani se distribuie dupa cum crede un mitica sau altul in principal in Moldova si in Muntenia. Vedeti banii care merg din Transilvania la bugetul statului si ceea ce se intoarce pt infrastructura, de exemplu. Se vad drumurile bune din Moldova si cele jalnice din Ardeal. Avem nevoie de AUTONOMIE FISCALA, daca nu de alt fel.
    • -10 (22 voturi)    
      Bucuresti (Miercuri, 27 august 2008, 21:40)

      Tu [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Daca Bucurestiul nu s-ar fi umplut de toti taranoii veniti de prin toate colturile tarii poate ca ar fi aratat mai bine. Acestea fiind spuse, atitudinea ta este aceea a unui provincial complexat. Probabil ca ai fost prin Bucuresti si cand ai vazut apa la toaleta ai ramas socat. Acum te roade invidia ca tu nu aia asa ceva la tine in bordei si arunci cu noroi. Cat despre restul postarii tale nu arata decat ca esti fie sarac cu duhul fie rau intentionat. Bucurestiul da mai multi bani la buget decat oricare alta regiune a tarii. Din banii astia se face autostrada TRANSILVANIA, nu Muntenia sau Moldova. Toti stim ca mai logic era sa se continue coridorul IV european, insa in loc de asta bugetul tarii, la care un bucurestean da mai mult decat un provinicial ca tine e jecmanit de Bechtel. Singurul lucru de care ai tu nevoie e un RUDOTEL.
      • +5 (11 voturi)    
        pune mana si citeste (Miercuri, 27 august 2008, 23:11)

        jackhack [anonim] i-a raspuns lui Tu

        dom'le draga esti intr-o mare eroare autostrada Transilvania nu se fac din banii pe care ii aduce Buc la buget , Buc suge dupa ,cum e si normal cei mai multi bani, si in schimba Transilvania fata de Moldova la drumuri a fost defavorizata clar...;si nici un ardelean nu ramane in Buc de placere, ca fapt divers in Buc fata de Ardeal si ziua stai cu usa inchisa sa nu te calce hotii
        • -4 (4 voturi)    
          esti varza (Vineri, 29 august 2008, 0:02)

          BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui jackhack

          autostrada din Transilvania se face din banii de la bugetul de stat nu de la bugetul local, buget la care bucurestiul contribuie cu aproape jumatate! cel care e in eroare esti tu ! si te mai bagi si inseama desi esti neinformat !
      • +7 (15 voturi)    
        Lumina vine de la Bucuresti (Miercuri, 27 august 2008, 23:56)

        Un admirator [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Dragul meu bucurestean, felicitari pentru comentariul atat de profund. Esti un adevarat exemplu pentru noi, cei care nu avem privilegiul sa traim in atat de curatul oras Bucuresti. Te rog, ilumineaza-mi mintea proasta de provincial.

        Ma intreb cum a reusit familia ta sa se apere de sangele impur al taranoilor veniti din netrebnica aia de tara. Probabil ca printr-o endogamie practicata timp de generatii.

        De asemenea, as vrea sa-mi explici sursa inteligentei tale sclipitoare. Probabil ca se datoreaza faptului ca iti iei necesarul de apa din toaleta cu care te mandresti atat.
      • +4 (14 voturi)    
        Bati campii (Joi, 28 august 2008, 0:47)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Istetule, daca te-ai fi informat mai bine, ai fi aflat ca Transilvania da mult mai multi bani la buget decat primeste. Banii alocati autostrazii sunt bani de provenienta exclusiv din Transilvania. Restul de bani pe care-i da Transilvania si Bucurestiul la buget se duc spre judetele din Moldova, Oltenia si o parte Muntenia.
        Si cel mai logic este sa se construiasca odata o autostrada de la grnita cu Ungaria pana la Bucuresti si mai departe spre Constanta.

        P.S. Nu taranoii din provincie fac renume prost Bucurestiului, ci chiar voi, bucurestenii. Mai plimba-te prin pietele bucurestene si o sa te lamuresti.
        • -3 (3 voturi)    
          logic (Vineri, 29 august 2008, 0:08)

          BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          1.logic era sa se construiasca pe coridorul IV, Bucuresti Timisoara2
          2.de unde stii ca banii cu care se plateste autostrada sunt din transilvania daca sunt platiti din bugetul de stat? mai pe intelesul tau: daca 5 copii pun banii intr-o pusculita si vine altul si fura jumatate de unde stii pe ai cui i-a furat?
      • +2 (6 voturi)    
        Rudel din Colentina (Joi, 28 august 2008, 8:44)

        noi [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Probabil nu ai fost mai departe de Feretari niciodata in viata ta de faci afirmatiile astea,altfel ai fi observat ca ultimul sat din Ardeal este mult mai civilizat si modern decat cocina din Baneasa unde voi va mandriti ca traiti.Incearca sa faci o cheta publica la voi in mahala si fa o excursie unde vrei tu in Ardeal,sa vezi si tu ce inseamna civilizatia!!!!
      • 0 (6 voturi)    
        De ce oare? (Joi, 28 august 2008, 10:30)

        Ardeleanul din Banat [anonim] i-a raspuns lui Tu

        De ce oare, de fiecare data cand un neregatean se leaga de curatenia, civilizatia si altele din Bucuresti, apare cate un bucurestean care ne face complexati ? O fi ca in vorba aia "hotul striga hotul!" ? De ce cred ei ca NOI suntem cei complexati ? Am avut ocazia sa locuiesc (ca de trait nu poate fi vorba) cca. 7 luni in Bucuresti. Si nu m-am simtit de loc complexat, dimpotriva. De ce as fi complexat ? Ca nu am gunoaiele lor ? Ca nu am nesimtirea lor ? Ca nu am gropile lor ? Ca nu am tupeul obraznic al lor ? Ca nu am stresul lor zilnic ? Ca nu am ambuteiajele lor ?
        Cat despre autostrada ce sa inteleg ? Ca bucurestenii nu au voie sa o foloseasca ? Sau platesc o taxa tripla ? Autostrazile sunt de interes national, cel de dinainte se referea la drumurile judetene, cele pe care le folosesc zi de zi locuitorii acelor regiuni.
        Dar sti ceva ? Ramai tu cu superioritatea ta la Bucuresti si ramanem noi cu complexele noastre in Banat / Ardeal. Te-as invita sa faci o statistica: cati regateni s-au mutat aici si cati de aici s-au mutat la voi. Dar probabil nu ai timp, ca pe DN1 iar e aglomeratie la iesirea din Capitala !
        • -2 (2 voturi)    
          uimitor (Vineri, 29 august 2008, 0:13)

          BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Ardeleanul din Banat

          inteligenta ta ma uimeste! daca pe DN 1 e aglomeratie la iesirea din Bucuresti inseamna ca a ramas orasul pustiu! vezi ca e aglomeratie si la intrare! Ardelenii astia.. mandrii si gheorghe...

          Apropo de gropi si civilizatie, ai fost pe centura Aradului? nu? pt ca nu exista, doar niste drumuri pline de gropi, nici prin Molova nu am ami zavut asa ceva
      • +1 (3 voturi)    
        bani la buget (Joi, 28 august 2008, 10:42)

        hotzganian [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Ai spus un mare adevar: Bucurestiul da cei mai multi bani la buget dar din pacate cheltuieste de la buget de 1,325 ori mai mult decat da!!!!!!!!!
      • -3 (5 voturi)    
        hi hi hi (Joi, 28 august 2008, 11:24)

        tot eu [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Dragii mei provinciali, am rams surprins cate raspunsuri am primit. Fiti fericiti le-am citit aproape (ca nu difera mult unul de altul) pe toate si ele demonstreaza ca am macar un pic de dreptate, ca altfel nu v-ati fi scremut sa postati atata. Mai cititi-le si voi o data si o sa vedeti ca TIPA complexul din voi.
        Inca ceva la care sa va ganditi, din toti primarii pe care i-a avut Bucurestiul din '89 pana acum, numai Oprescu e bucuresean (de Halaicu nu stiu sigur). Unii dintre cei mai "buni" primari ai Bucurestiului au fost ardeleni: Lis, Ciorbea. Ma intreb de ce oare nu au stat dansii la ei acolo in provincie sa se faca primari pe unde s-au nascut.
        Dragii mei provinciali, daca nu va place Bucurestiul NU MAI VENITI, stai la voi la tara acolo si bucurati-va ce civilizati sunteti. Sunt convins ca Bucurestiului ii va fi mult mai bine fara voi. Daca va place Bucurestiul, incercati sa va comportati civilzat cat stati pe aici. Daca-l vedeti pe unul ca parcheaza ca nesimtitul pe nu-stiu-unde, ducet-va la el si spuneti-i cu frumosul ca nu face bine. Sansele sunt mari sa fie unul de prin satul vecin.
        La final, impertinenta si nesimtirea ce razbate din unele postari ale voastre nu demonstreaza decat 'civilizatia' avansata a respectivilor. O zi buna!
        • 0 (4 voturi)    
          Sigur ca da (Joi, 28 august 2008, 12:09)

          tot ardeleanul [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          "Daca-l vedeti pe unul ca parcheaza ca nesimtitul pe nu-stiu-unde, ducet-va la el si spuneti-i cu frumosul ca nu face bine." Sa inteleg ca tu asta faci ? Pai in cazul asta cand mai timp de postari, ca ai de lucru pana la Judecata de Apoi. Si de faptul ca nu vin la voi poti sigur. In Timisoara sunt mult mai putine masini cu B decat la voi. Cat despre primari: Lis e rrom, Ciorbea da, e ardelean, dar, saracul, a avut subalterni bucuresteni.
          • -1 (3 voturi)    
            explicatii (Joi, 28 august 2008, 17:07)

            alex [anonim] i-a raspuns lui tot ardeleanul

            Pana una-alta, as vrea sa vad si eu niste cifre clare din care sa reiasa ca Bucurestiul inghite mai multi bani decat produce. Pana atunci, din cate stiu eu in Bucuresti se produce mai mult de un sfert din PIB Romaniei, si cu toata mizeria aferenta e singurul loc din tara in care PIB/locuitor este la nivelul UE. Salariul mediu si consumul e mult mai mare decat oriunde in Romania asa ca platim cele mai multe taxe (impozite, TVA).

            La fel as vrea sa vad cifre din care sa reiasa ca Transilvania da mai multi bani la buget decat primeste.

            Voi vreti sa fiti ca in bancul ala cu Bula in care ii explica tac-su cum e viata: “Mai Bula! Eu cand am zis ca iau, am luat, ma! Si cand am zis ca dau, am zis, ma!”

            PS: singurii idioti pe care ii vad in Bucuresti aruncand pachete de tigari din masini si sticle de plastic...sunt aia cu numere la masina din afara Bucurestiului (nu zic provincie ca sa nu va suparati)... tineti-va jegosii la voi nu ii mai trimiteti in plimbare...sau macar invatati-i ca din masini nu poti sa arunci mizeria ca din carutza...
            PS2: @Ardeleanul din Banat:
            1. monsher, drumurile judetene sunt construite si intretinute din bugetele locale...in cazul in care nu stiai... asa ca joc de glezne si puneti mana la treaba daca vreti drumuri judetene... drumurile nationale din cate am vazut eu arata destul de bine si prin Ardeal doar ca aveti orase multe si nevoi de sosele mult mai mari (in Regat sunt cateva orase mari si late pe care odata ce le-ai unit prin sosele s-a terminat treaba). Plus de asta banuiesc ca prin Ardeal te plimbi pe drumuri judetene, dar in Moldova/Muntenia doar pe cele principale, asa ca nu stii macar cum arata drumurile judetene in regat.
            2. facand orice statistica vrei tu...o sa vezi ca mai multi ardeleni se muta in Bucuresti decat invers...(astept sa imi spui ca bucurestenii nu se integreaza in minunata curatenie ardeleana ca sa strig dupa aia cat ma tin alte-alea ca sunt discriminat). Toate cele bune!
            • -2 (2 voturi)    
              E tare (Joi, 28 august 2008, 18:41)

              Ardeleanul satul de voi [anonim] i-a raspuns lui alex

              Sa punem mana la treaba ? Sti care e procentul de someri in Timis ? In curand singurii someri vor fi cei de la Somaj. Sti cate investitii straine sunt in judet ? Si cu ce profit ? Da, se fac cu bani de la Bugetul judetului, dar acesta e compus printre altele din cota parte TVA, cota parte impozit pe profit, cota parte impozit salarii. Restul se duce la Centru de unde se distribuie acolo unde e mai multa nevoie, adica la cei "care nu pun mana la treaba". Sau cel putin nu in tara asta. Ce ar fi ca din ce se strange in fiecare judet sa se trimita la Centru doar pentru Politie, Armata, Administratia de Stat (totul proportional cu nr. de contribuabili - sau hai, de locuitori, ca unii ii fac din plictiseala - si restul sa ramana local ?
              • -1 (3 voturi)    
                tare, nu? (Joi, 28 august 2008, 20:29)

                alex [anonim] i-a raspuns lui Ardeleanul satul de voi

                Moshule, hai sa vorbim cifre nu aberatii.

                1. Care e procentul de someri in Timis? Intre 1-2%. Care e procentul de someri in Bucuresti? Acelasi. Nu inteleg sensul intrebarii tale.
                2. Sa puneti mana la treaba...da...care e productivitatea pe cap de angajat in Timis si care e in Bucuresti? Care e PIB/locuitor in Timis si care e in Bucuresti?
                3. Stii cate investitii straine sunt in judet? Da. A zecea parte din cate sunt in Bucuresti.
                4. Cu ce profit? Probabil ca la fel.
                5. Ce investitii sunt in Timis? Zi-mi o firma de top 20 Romania din jud Timis si iti spun 10 din Bucuresti.
                6. "restul se duce la Centru"- da-mi cifre moshule, formula asta am auzit-o de prea multe ori si nimeni nu a fost in stare sa o dovedeasca cu cifre. De la Bucuresti se vede ca o gramada de bani se duc in Transilvania, mai multi decat vin. Vestul tarii are lobby-ul cel mai mare in Parlamentul Romaniei (vezi Grupul de la Cluj)- tu crezi ca aia stau degeaba si nu scot bani de la "Centru" pentru regiune?

                Cu ce nu sunt eu de acord legat de ucuresti (ca sa nu zici ca sunt chiar fanatic bucurestean si centralist) e faptul ca infrastructura de transport (adica metroul mai pe romaneste si cred ca si aeroportul mare) sunt finantate de la bugetul de stat in loc sa fie finantate de bugetul local. Aici sunt de acord ca o tara intreaga plateste ca sa avem noi metrou si avioane in Bucuresti.

                PS: dar ce sarbatoresti? 23 august...doar ce a trecut. Hai bea o bere sa iti treaca supararea. Ca micii sunt regateni si poate iti stau in gat.
                • 0 (0 voturi)    
                  revin (Vineri, 29 august 2008, 15:58)

                  revin [anonim] i-a raspuns lui alex

                  1, 2, 3, 4, 5 - erau intrebari legate de "puneti mana la treaba", mai pe miticeste: nu e cazul sa-mi zica mie un mitic sa muncesc. Aici se munceste (aproape toti -> somaj mic, profitabil -> investitii straine, ca altfel n-ar fi). Nu era o incercare de comparatie cu Buc., era o incercare de a scoate in evidenta ca se munceste si nu e cazul sa ne puneti voi la munca. Vezi prin Moldova, Muntenia, acolo ai ce comenta la capitolul asta.
                  6. Tot asa de bine poti da si tu cifre pentru banii care se duc in plus. Acum n-am timp (plec in concediu - ghici unde ? Da, ai ghicit, mai la Vest - dar promit ca, daca mai exista articolul, revin cu cifre + surse dupa.
                  PS De ce as sarbatorii data la care a inceput invadarea noastra de catre regateni, data la care o mana de asa-zis patrioti ardeleni si banateni platiti de Buc. (exista dovezi clare, prezentate de un istoric regatean la TV) au dat mana cu voi, data la care centrul s-a mutat de la Budapesta la Bucuresti (aici compar cele 2 capitale din toate punctele de vedere) cand se putea muta de la Budapesta la Cluj sau Sibiu. Si nu, nu sarbatoresc 23 august. Iar micii, daca nu stiai, sunt de la turci (original carne de oaie si capra). La fel ca si ciorba de burta si sarmalele. Iar mici se fac chiar si in Ungaria. Deh, au avut si turcii partile lor bune.
                  Inca un PS. De ce crezi ca sunt suparat ? Doar complexat. asta ca sa fi tu si ai tai multumit.
                  Hai, ureaza-mi sa am vreme buna ! Te pup (tot vorba voastra)
              • -1 (3 voturi)    
                somaj (Vineri, 29 august 2008, 0:18)

                BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Ardeleanul satul de voi

                cea mai mica rata a somajului este in bucuresti! Dar sa nu confundam faptul ca nu sunt someri cu faptul ca ne-ar placea munca, multi au plecat la munca in strainatate!
            • 0 (2 voturi)    
              Subiect de ros (Joi, 28 august 2008, 18:59)

              Tot ardeleanul [anonim] i-a raspuns lui alex

              Iar comparatia pe care o ceream era intre ardeleni si regateni, nu ardeleni si bucuresteni. Daca nu stii, regateni = locuitori ai vechiului Regat.
              PS Eu nu sarbatoresc 1 decembrie si nu sunt ungur. Va las cu praful si nesimtirea voastra
        • 0 (0 voturi)    
          Ciush! (Joi, 28 august 2008, 12:59)

          refuznik [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          Ehh ... Ce mai ramane de spus dupa asemenea replica? Magarul tot magar ramane. Se vede ca exemplarul de mai sus e din aceeasi spita cu cei care strigau pe strazile pitorestii noastre capitale in vara lui 1990: "Noi muncim, nu gandim".
        • +2 (2 voturi)    
          mic imbecil... (Joi, 28 august 2008, 13:03)

          cosmin [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          ...stai linistit ca nu venim.
          n-am mai calcat prin jegul din bucuresti de cel putin 4 ani.
          deci din punctul asta de vedere suntem ok amandoi.
          acuma insa am si eu o rugaminte la tine: stai in mizeria de la tine de acasa si nu ne mai imputi locurile cu limbajul tau de mahala si cojile de seminte scuipate pe ritmuri de manele. deal? :)))
        • +1 (1 vot)    
          ghita (Joi, 28 august 2008, 14:00)

          devean [anonim] i-a raspuns lui tot eu

          Auzi, ghita.
          Am citit si din ce scrii tu, razbate mai multa ura pe "provinciali" decat din ce au scriu provincialii.
          Ia un DEX rasfoieste-l si vezi ce inseamna complex, complexat ca nah si in Bucale si la noi tot acelasi lucru inseamna.

          Gresesc?

          Ce nu ai inteles tu si tot incerci sa-i dai inainte este ca noi "amarastenii" ( opusul "bucurestenilor" ) nu ne nastem cu un singur scop: sa venim in bucuresti, pe cand voi bucurestenii va nasteti cu un singur scop: sa plecati de acolo(vezi cum toti care va permiti va faceti case la munte, poate chiar in Transilvania sic!)

          Asa suntem noi, mai molcomi, dar macar stim ce vrem: si nu este Bucurestiul!
      • 0 (2 voturi)    
        Bucurestiul da un cacat (Joi, 28 august 2008, 13:13)

        Vasile [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Bucurestiul e plin de functionari, el toaca bani de la buget si in nici un caz nu produce.
        Chiar daca sediile unor mari firme din RO sunt in Bucuresti nu inseamna ca in Bucuresti se fac banii. Aici se cheltuie si de aceea vin toti taranii aici.
      • +1 (3 voturi)    
        Ne-am saturat de regateni (Joi, 28 august 2008, 15:54)

        gigel [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Cel mai bun lucru pentru Transilvania este autonomia sau chiar independenta. Nu vad ce avem de castigat din fapul ca ne conduce o gasca de mafioti de la Bucuresti. In timp ce PIB-ul pe locuitor in Transilvania este aproape dublu fata de restul tarii si aici se platesc taxele,nu ca la bucuresti,Guvernul nu investeste aproape niciun ban in infrastructura din Ardeal. Uitati-va cum arata orasele din Transilvania fata de restul tarii si imaginativa cum ar fi aratat daca Transilvania ar fi fost republica autonoma. Probabil ca transilvania era cel putin la fel de bogata ca si Ungaria si aveam autostrazi pt ca nu ne cheltuiau jmecherii de bucuresti banii aiurea. Probabil ca ar fi fost mult mai bine pt noi si daca faceam parte din Ungaria! Apropo,bucurestenii au mai multi bani si platesc mai multe taxe pentru ca acolo au sediu toate companiile mari si pt ca acolo se fura la greu,nu pt ca ar fi prea harnici.
        • +1 (1 vot)    
          Gresit (Joi, 28 august 2008, 19:22)

          Rectificatorul [anonim] i-a raspuns lui gigel

          Eram mai bogati, pentru ca: 1. Aveam resurse (carbune, fier) 2. Aveam nemti 3. Nu pierdeam timpul cu "vai cate am pierdut la Trianon". Adica vezi Slovenia
      • -1 (3 voturi)    
        bucurestene (Joi, 28 august 2008, 23:59)

        BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Tu

        1. bucurestiul a fost umplut prin 1970, cand a inceput industrualizarea, sunt curios de unde e tatal tau, dar bunicul.
        2. noi platim mai mult impozit datorita faptului ca tara a fost dezvoltata haotic, adica s-au facut fabrici in special in Bucuresti, si asta s-a intamplat in comunism din impozitele tuturor
        3. emigreaza si tu, nu esti mai breaz
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Vineri, 29 august 2008, 10:26)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Interesant ce spui dar hai sa iti zic eu ceva. in BH doar grupul Transilvania da tarii 10% din PIB. si atunci care e faza cu marele Bucale de nimic?
      • 0 (0 voturi)    
        interesant (Vineri, 29 august 2008, 10:26)

        adi [anonim] i-a raspuns lui Tu

        Interesant ce spui dar hai sa iti zic eu ceva. in BH doar grupul Transilvania da tarii 10% din PIB. si atunci care e faza cu marele Bucale de nimic?
    • +6 (10 voturi)    
      despre diferente (Miercuri, 27 august 2008, 22:57)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Eu

      Uite, eu sunt din Bucuresti si mult timp am fost de acord cu tine si am privit Ardealul ca pe un loc in care romanii stiu sa se comporte, altfel, un loc in care civilizatia occidentala este la ea acasa. Intre timp am fost mai mult prin Ardeal. Si tot ce pot sa spun este sa va abtineti de la comentarii. Suntem la fel peste tot (ma rog, poate la Craiova o fi mai rau, ce sa zic). In Ardeal lucrurile stau ceva mai bine dar, in fond, nu sunt mari diferente. As putea spune mai multe dar ma limitez la asta: cand intri din Ungaria in mult iubita noastra tara, pe la Arad, primul lucru care te impresioneaza este o campie de pungi goale. O campie mare, transformata in groapa de gunoi si intretinuta asa de cei mai civilizati dintre romani (nu glumesc cand spun "cei mai civilizati" ... din pacate era bine sa fie pe undeva unii pur si simplu civilizati). Este un lucru foarte trist.
      • +2 (6 voturi)    
        pentru impartialitate (Joi, 28 august 2008, 0:15)

        jo [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ai dreptate: cand intri din ungaria in romania, pe la orice punct de trecere a frontierei ai intra, te intampina munti de gunoaie. insa sunt de retinut vreo trei aspecte:
        1) frontiera cu ungaria e cea mai frecventata cale spre vest
        2) nu doar capsunarii / turistii ardeleni trec acea frontiera in drumul spre casa si nu doar acei ardeleni isi desarta in camp ambalajele de mancare p care le-au adus din spania, franta etc
        3) la 15 km de frontiera nu mai gasesti astfel de campuri de gunoaie. nu spun ca nu sunt gunoaie si in restul ardealului, dar nu sunt la fel de multe ca pe liziera de vest a romaniei (sau prin alte parti ale tarii)

        apoi, daca to veni vorba de comparatii, mai amintesc un aspect: in satele din ardeal gainile dorm in cotetul orataniilor, porcii dorm in cotetul aferent, vacile si bivolii dorm in poiata etc. in baragan am vazut gaini dormid pe crengile copacilor din curte/gradina & in moldova am vazut vaci dormind langa o claie de fan pe vreme de iarna. cotetele si grajdurile nu au prea fost la moda prin partile acelea...
        • +1 (1 vot)    
          Alt punct de vedere (Joi, 28 august 2008, 10:07)

          bucurestean [anonim] i-a raspuns lui jo

          Lucrurile ar trebui privite si din alt punct de vedere. Cel al administrarii si intretinerii acelei zone.
          Mai degraba am discuta despre combaterea efectelor, si nu povesti interminabile despre cauza.
      • +3 (7 voturi)    
        despre diferente (Joi, 28 august 2008, 0:53)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Si ce te face sa crezi ca ardelenii sunt cei care au aruncat acele pungi? Hai sa nu exageram. Pe acolo se perinda o gramada de ardeleni, moloveni, olteni, munteni precum si bulgari, turci, etc.
        Ai putea totusi sa faci o comparatie a satelor din Ardeal cu cele din sudul Carpatilor si nu cred ca ar fi in dezavantaju,l ardelenilor.
        Hai sa nu pornim o polemica gen Ardeal-Regat, ca nu ajungem nicaieri. Ar trebui sa vedem cum putem uniformiza societatea romaneasca.
        • +1 (5 voturi)    
          Despre gunoaiele de la granita... (Joi, 28 august 2008, 2:46)

          just me [anonim] i-a raspuns lui Marius

          De ce oare numai in Romania (15 km de granita) sunt gunoaie iar in Ungaria nu (tot 15 km de granita)? Acceasi calatori si in Ungaria si in Romania. Sau calatorii civilizati raman la granita?

          Numai bine.
          • 0 (2 voturi)    
            raspunsul este simplu... (Joi, 28 august 2008, 7:05)

            judex [anonim] i-a raspuns lui just me

            pentru ca toti suntem tot romani, indiferent daca romani ardeleni, moldoveni, munteni, banateni sau olteni. Incapabili sa ne gospodarim, astia suntem. Daca nu recunoastem adevarul, nu avem sanse sa ne schimbam in bine. Sa lasam triumfalismul si orgoliile neacoperite si sa incepem cu totii de la dorinta de a trai in ordine, curatenie si civilizatie. Sa fim necrutatori cu cei care nu respecta legile. Amenzile sa fie foarte dure, vom avea si mai multi bani la buget. Cine nu are bani de amenda, sa presteze munca in folosul comunitatii: dus la curatat gunoaiele. Sa vedeti atunci in ce tara curata si civilizata vom trai ! Iar, cei care nu aplica legile (politia, parchetul, justitia), sa fie schimbati si pusi in locul lor oameni care vor sa-si faca datoria si obligatiile profesionale. daca nu vom gasi oameni capabili, sa aducem din alte tari. Where there is a will there is a way.
        • +1 (1 vot)    
          mim (Joi, 28 august 2008, 8:43)

          mim [anonim] i-a raspuns lui Marius

          sau ai putea sa vi din ardeal si sa mergi pe brasov/sacele/ploiesti. pentru cine crezi ca ar fi favorabil raportul calitatii?
          mai bine sa ne calmam si sa acceptam faptul ca frumusetea localitatilor este data de posibilitatile financiare si nu tine de civilizatie. si faptul ca o zona din tara plateste mai mult taxe decat alta nu trebuie sa conduca la tendinte de secesiune pentru ca in cativa zeci de ani raportul se poate inversa.
          si ca o concluzie, daca tot sunt eficiente admistrarile de catre primarii a parcarilor, de ce nu incearca si cu asfaltarea? ar fi cel putin doua avantaje:
          1. nu ar mai consta atat de mult o sosea si poate am avea bani sa le facem pe toate din tara.
          2. s-ar rari masinile "super" de pe strada si ar fi loc si pentru pietoni sa circule linistiti pe trotuar/plaja etc.
          • 0 (2 voturi)    
            Am auzit-o si pe asta (Joi, 28 august 2008, 10:26)

            kid [anonim] i-a raspuns lui mim

            Dupa ce ca se platesc o gramada de taxe la bugetul "central", in loc sa se foloseasca acele sume pentru tot felul de investitii strategice (infrastructura in general) ni se mai si spune ca sa ne facem noi infrastructura din banii nostrii.

            BAAAAA !!! nu ne mai luati taxe si va zic eu ca in maxim 10-15 ani toata partea de vest a tarii e brazdata de autostrazi si de infrastructura la standarde europene.
            Si ai sa faci de la Arad la Brasov 3 ore si inca 6 de la Brasov la Bukales.
            • +1 (1 vot)    
              mim (Joi, 28 august 2008, 13:00)

              mim [anonim] i-a raspuns lui kid

              nu prea ai prins ideea. poate nu ma fost suficient de explicit sau poate au fost alte motive. am vrut sa spun ca decat sa se faca licitatii strategice pentru asfaltarile drumurilor ar fi mai bine sa isi creeze primariile un serviciu specializat. sau tu ai impresia ca licitatiile sunt castigate corect in ardeal? cred ca ai fi uimit sa afli cat se fura si acolo si de cele mai multe ori cam "prosteala pe fata" pentru ca inca nu au invat sa fure elegant ca miticii. dar totul se invata.
              personal nu mi se pare ardealul o zona dezvoltata economic foarte mult. in plimbarile mele pe acolo nu pot sa zic ca am vazut numai localitati infloritoare. chiar as putea sa spun ca am vazut zone care mai traiau cu amintirea gloriei de odinioara. se vedeau casele care au fost candva aratoase dar care incepusera sa se darapene. am vazut oameni batrani cu priviri pierdute si tineri cu obiceiuri de bucuresteni...
      • 0 (4 voturi)    
        pungi (Joi, 28 august 2008, 8:58)

        alpha [utilizator] i-a raspuns lui Alex

        si cine crezi ca arunca pungile ggoale?evident voi bucurestenii ,ca asa invatati la universitatea becali din ferentari!
      • +1 (1 vot)    
        sunt de acord... (Joi, 28 august 2008, 13:17)

        mina [anonim] i-a raspuns lui Alex

        ...ai dreptate Alex, eu sunt din Cluj, dar asta este adevarul, indiferent din ce zona vine, romanul e tot roman... Decat sa ne pierdem vremea cu polemici despre care zona aduce sau cheltuie mai multi bani de la stat sau despre cine e mai tare Regatul sau Ardealul mai bine ne-am vedea fiecare de treaba... la propriu, cu seriozitate si implicare, iar daca am face asta cu siguranta lucrurile ar merge de la sine spre bine, in toate zonele tarii... si mai este o vorba in care eu cred foarte mult: omul sfinteste locul... Locuitorii din Spania sau Italia nu se intreaba: "Oare din ce zona a Romaniei provine infractorul asta?" ...Ei arata cu degetul o intreaga natie... din pacate
    • +1 (3 voturi)    
      De acord (Joi, 28 august 2008, 10:03)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Eu

      A fost uitat Brasovul, un alt oras din Ardeal unde parcarile din centru au aparate de taxare, eliminandu-se intermediarii ... Daca treceti prin Brasov in weekend veti observa ca majoritatea autoturismelor inmatriculate in judetele din Ardeal au afisate pe bord dovada platii taxei de parcare pe cand cele din Regat, ale miticilor veniti la munte, nu platesc. In concluzie, un asemenea sistem nu ar fi deloc viabil in cazul Bucurestilor unde trebuie sa existe Dalli, sau orice alt satrap care sa colecteze cu forta banii ... Nu avem ce sa facem, una e educatia primita dupa 500 de ani de apartenenta intr-un sistem politico-economic central-euopean de sporginte germana si alta e civilizatia impusa sau primita de buna voie de la otomani.....
      • -2 (6 voturi)    
        Nu prea le ai cu cultura nu? (Joi, 28 august 2008, 11:11)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

        Uite unde era sfertodoctul superior transilvan:
        "educatia primita dupa 500 de ani de apartenenta intr-un sistem politico-economic central-euopean de sporginte germana"
        Ai auzit de Batalia de la Mohacs 1526?
        Dar de tratatul de la Karlowicz din 1699?

        Ca intre 1526 si 1699 Principatul Transilvaniei facea parte dintr-un "sistem politico-economic central-euopean de sporginte" otomana....Ca si Banatul sau Ungaria de altfel...

        E usor de criticat, insa citeste presa din tara si strainatate si ai sa vezi ca civilizatia sau lipsa civilizatiei nu se impiedica de bariera carpatilor. Doar ipocrizia si falsa idee de superioritate. Adica ba....sinile din capul unora.
        Apropo, Rus si Mailat nu sunt ardeleni nu? Sau acei cetateni din Timisoara care ocupa abuziv vilele din centru....dar hai sa ne luam si de rase superioare, cum ar fi profesoara porno din Zalau, sau fosta asistenta universitara din Oradea, actrita de film porno cu pervesiuni uro, sau cuplul de prostiuate mama-fica din Brad, aflat in Spania, prezentat intr-un ziar in primavara....
        Sa mai cautam prin presa cazuri de civilizatie de la nord de carpati? Cum ar fi cazul unei asistente maternale, care din superioritate de rasa, si multa civilizatie a torturat si omorat un copil mic, de etnie roma, cu complicitatea tuturor autoritatilor publice locale, extrem de civilizate, si ele parte a rasei superioare nord-carpatice?

        Eu zic ca in cei 500 ani, tot ce a ramas in acea zona plina de superiori civilizati sunt doar obiceiurile de sporginte otomana...si o mare lipsa de cultura...Adica prostie!
        • 0 (0 voturi)    
          175 de ani (Joi, 28 august 2008, 11:45)

          Dorin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          hmmm.. banat a stat 175 de ani sub dominatie otomana, 90 de ani in cadrul Romaniei si restul.. puii mei... in alte dominatii mai vestice.. Nu cred ca in articol era vorba de cat de civilizati sau nu sint zonele din Ro. Oricum, toti sintem o apa si un pamant.
        • +2 (4 voturi)    
          Catalin, n-ai prea fost prietenul cartilor (Joi, 28 august 2008, 13:16)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

          Daca iti spun ca locuiesc in Bucuresti ma crezi? Cu toate acestea nu m-am adaptat niciodata vietii in capitala si detest comportamentul bucurestenilor, lipsa de civilizatie din trafic, rautatea balcanica intiparita in privirea oamenilor care sar la bataie in autobuz sau metro din orice motiv banal . De aceea, cand urc serpentinele de la Azuga spre Predeal ma simt cel mai bine.. cand apare indicatorul jud Brasov parca respir alt aer, tu nu??? pentru a trai senzatii asemanatoare iti recomand o plimbare prin centrul Brasovului, sau Sibiului, sau Timisorii si una prin centrul Bucurestului si o sa vezi unde te incarci cu energie negativa... glumeam...
          Citeste wikipedia daca nu ai timp sa deschizi o carte de istorie si o sa vezi ca Principatul Transilvaniei a fost independent in perioada in care Ungaria a fost pasalic, dar asta e mai putin important. Suntem facuti din acelasi material (daco-roman cu adaosuri slave, etc) dar ca si in cazul Italiei, e oarece diferenta intre Nord si Sud. Din pacate merele rele le strica pe cele bune, obiceiurile proaste pe care le mentionezi patrunzand si in Ardeal. Gandind ca tine nu e de mirare ca nu are loc procesul invers (respectiv transferul de civilizatie din Ardeal spre sud si est)...
          • -2 (4 voturi)    
            Asta cu independenta e buna (Joi, 28 august 2008, 14:45)

            Catalin [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

            Asa e - si principatele romane, Moldova si Valahia erau independente in acea perioada, nu erau pasalac, erau state vasale .... adica plateau tribut, ca si Transilvania sau Banatul.
            Sa inteleg ca Ungaria, fiindca a fost pasalac, o perioada de timp, in ultimii 500 ani, e mai putin civilizata decat Transilvania? Ca asta reiese din replica ta.

            Citeste carti de istorie (nu cele scolare insa), nu Wikipedia, unde informatiile sunt sumaresi de multe ori partinitoare.
            Dar in nici un caz nu erau in acea perioada "intr-un sistem politico-economic central-euopean de sporginte germana" cum spuneai tu ca au fost timp de 500 ani.
            Pai sa vedem 500 ani inseamna ca incepem cu anul 1508. Dar din astia 173 de ani "sporgintea" a fost otomana si 90 ani romana.
            Asa ca afirmatia mea a fost corecta iar tu ai dovedit ca nu prea ai treaba cu cultura. Insa iti ofer un punct pentru capacitatea de a accesa google si a afla din Wikipedia anumite date...Doar un punct, fiindca te-ai miscat cam incet.

            A - si stai linistit, leprele din Transilvania nu invata de la cele din regat. Asta e o alta aberatie a celor care se cred mai civilizati. Sa inteleg ca pe monstrul austriac Josef Fritzl a invatat aceste apucaturi de la romani sau alte popoare care s-au aflat sub influenta otomana, fiindca nu-i asa Austria are o "educatia primita dupa" mult mai mult decat "500 de ani de apartenenta intr-un sistem politico-economic central-euopean de sporginte germana" nu?
          • 0 (2 voturi)    
            ai dreptate (Vineri, 29 august 2008, 7:40)

            sakura [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

            Diferenta dintre Ardeal si Sud este enorma. Cand ,,ma aventurez" dincolo de Bv, deabia astept sa ma intorc, umblu cu inima stransa si perintre oameni de care nu sunt apropiat decat prin limba. Socrii mei s-au stabilit acum 28 de ani din Bistrita la Constanta. Pai ei s-au apucat sa isi faca casa, gradina in timp ce tatarii si romanii localnici se uitau de pe banca din fata cartii si ziceau ca astia is nebuni. Uitati-va si la Bucuresti. Pai este o cloaca infernala, ce corupe si dezumanizeaza. Oamenii merg cu metroul ca vitele la abator si nu spun nimic, sunt ingandurati si cu priviri de borfasi. Am urcat acum 5 ani cu un prieten intalnit intamplator in Unirii, si vorbeam, povesteam. Un batran ne-a spus, se vede ca sunteti ardeleni, e altfel la voi. De ce nu dati un exemplu pozitiv cu Bucurestiul vostru?De ce sunt oamenii rai la sud de Carpati?
    • 0 (2 voturi)    
      parcarile (Joi, 28 august 2008, 23:51)

      BASESCUegalBECALI [utilizator] i-a raspuns lui Eu

      bai gogule, iti aduc aminte ca la primaria bucurestiului a fost PD-ul 8 ani, basescu si videanu, de asta am ramas in urma...
      P.S. emigreaza !!! nu avem nevoie de cei ca tine in tara... du-te si plateste impozite in alta parte
    • +1 (3 voturi)    
      no, mai usor... (Vineri, 29 august 2008, 2:40)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui Eu

      cu vorbele. Problemele cu bucurestiu pornesc de la cei peste 80% din locuitori ca nu-s de acolo, si nu le pasa de oras. Diferenta la Cluj, Timi, Sibiu si altele de genu e ca oamenilor le pasa ce se intampla cu orasul respectiv. Nu vine unu din bucuresti sa candideze la cluj sau la Iasi, insa inves se poate, dupa cum se vede.

      Si da, exista o frustrare, la toti "provincialii", legate de capitala, pentru ca atunci cand e forba de o lucrare care costa mult si implicit comisioane, intra bucurestiu pe fir. Capitala e vazuta prost pentru ca de acolo nu vin decat magarii si dureri de cap.

      P.S. pentru cei care ii insulta pe romani cu apelativul provincial, il sfatuiesc sa citeasca rapoartele economice, sa vada cat da transilvania si cat ia. Asta probabil si pentru ca in transilvania PSD-ul nu prea are trecere.....
  • +1 (7 voturi)    
    bine ma (Miercuri, 27 august 2008, 20:29)

    denisovici [anonim]

    logic ca acolo nu administreaza Elena Udrea si Cocos parcarile ,la Cluj Boc o facut treaba buna cu parcarile care chiar exista
    • -4 (6 voturi)    
      x (Miercuri, 27 august 2008, 22:39)

      x [anonim] i-a raspuns lui denisovici

      bei.. pigmeu ala cu gura sparta nu a facut mai nimic in privinta parcarilor. a construit 3-4 parkinguri supraterate in locuri deloc strategice cu un tarif de 3 lei ora, care aproape tot timpul sunt goale, iar apoi s-a pus desfiintat parcari mai vechi, iar apoi pe ridicat masini... halal exemplu
      • +3 (3 voturi)    
        cluj (Joi, 28 august 2008, 6:19)

        SM [anonim] i-a raspuns lui x

        1. acele parcari sunt goale ca oamenii zic: de ce sa dam 3 lei sa parcam, cand putem sa lasam masina in strada. stii cat costa parcarea in strainatate in centrul orasului?
        2. unde ai fi vrut sa construiasca acele parking-uri daca nu in centru? si pe ce terenuri? da, stiu nu sunt locuri de parcare si in cartiere cu timpul o sa apara si pe acolo sunt convins, dar decat sa plateasca romanul tot pe trotuar, spatiu verde, strada o parcheaza.
        3. foarte bine ca se ridica masinile, macar de frica lor vor mai parca romanii cum trebuie si nu isi vor lasa masinile unde ii taie capul.
  • +1 (5 voturi)    
    unde in Sibiu? (Miercuri, 27 august 2008, 20:32)

    ileana [anonim]

    Cred ca nu stiti ce scrieti, sau parcati undeva in afara Sibiului...
    Unde in Sibiu costa parcarea 1 Leu oe zi?
    Poate parcarea dintre blocurile de cartier, "rezidentiala" inchiriata de la primarie...
    Ca se pot da lectii Bucurestiului, e una, dar nici sa creada cineva ca-i parcarea 1 leu/zi ........
    • +5 (5 voturi)    
      totusi (Miercuri, 27 august 2008, 20:43)

      cali [anonim] i-a raspuns lui ileana

      anul trecut in vara costa 1 leu pe zi; nu sunt la curent cu tariful actual; pe tichet insemnezi ziua si luna si poti parca unde vrei in sibiu in ziua aceea, bineinteles pe locurile administrate de primarie
    • +1 (1 vot)    
      Pretul parcarilor in Sibiu (Joi, 28 august 2008, 8:58)

      Robert [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Un tichet de parcare pentru orice parcare cu plata din Sibiu amenajata de primarie costa exact 1 RON ! Este valabil jumatate de zi si iti marchezi singur pe tichet ziua si intervalul (dimineata sau dupa-amiaza). Simbata si duminica parcarea este gratuita.
      • 0 (0 voturi)    
        .. (Joi, 28 august 2008, 12:40)

        ileana [anonim] i-a raspuns lui Robert

        ....vorbesti de parcarile in care nu-i loc niciodata...si cumperi tichetul degeaba...
    • +1 (1 vot)    
      in centru (Joi, 28 august 2008, 9:03)

      Alexandru [anonim] i-a raspuns lui ileana

      Cel putin de Revelion (2007-2008), atat costa parcarea langa Pta. Mica.
    • 0 (0 voturi)    
      :) (Vineri, 29 august 2008, 7:56)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui ileana

      parcarea e un 1 leu pe ora, nu pe zi. parcarile cu taxa sunt doar in centru si in jurul institutiior importante.
      • 0 (0 voturi)    
        parcare sibiu (Vineri, 29 august 2008, 16:46)

        un sibian [anonim] i-a raspuns lui razvanb

        un tichet de parcare costa 1 leu si e valabil in toate parcarile primariei in intervalul orar 08-18. Dupa ora 18:00 si duminica parcarea este gratuita. exceptie face parcarea din piata Mica unde este 2lei/ora
  • +3 (5 voturi)    
    Parcari?... (Miercuri, 27 august 2008, 20:33)

    X [anonim]

    In capitala oricum toti (nesimtitii) parcheaza pe trotuar. Nu cred ca incaseaza nimeni bani pentru asta :).
  • +6 (8 voturi)    
    si in bucuresti (Miercuri, 27 august 2008, 20:41)

    e simplu [anonim]

    si in bucuresti se puteau face la fel, dar era mai greu sa se fure din contracte, cu cit este mai alambicat cu atit se poate fura mai bine si mai usor.
  • +6 (12 voturi)    
    Timisoara exemplu pozitiv ????? :)) (Miercuri, 27 august 2008, 20:49)

    Mihai [anonim]

    Hmm ... ma surprinde ca timisoara e data ca exemplu pozitiv.
    Probabil, comparativ cu Bucurestiul, mafia este mai mica, .. dar si dimensiunile orasului sunt considerabil mai mici.
    In Timisoara, Telpark este foarte prost vazut. Practic se incaseaza bani din parcari "amenajate" prin montarea unor placute pe marginea drumului, sau pe trotuare. Exista 2-3 parcari in tot orasul cu adevarat amenajate si pentru ele se percepe taxa suplimentara. Mai mult decat atat, si acestea au fost "amenajate" in locatii care si pana la momentul respectiv functionau ca parcari (stadion, etc).
    Investitiile in parcari sunt foarte mici, majoritatea banilor inacasati de Telpark fiind folositi in alte scopuri (salarii, prime, etc, etc). Un raport pentru unul din anii trecut arata ca doar intre 10% si 20% din banii incasati sunt reinvestiti in parcari. (ifim, daca ne gandim ca singurul domeniu de activitate al Telpark este adiminstrarea parcarilor).
    Directorul Telpark, Liviu Barbu a fost/este acuzat de in mod constant in presa locala de proasta administrare, tarifele mari si lipsa investitiilor reale. Cardasia cu primaria si consiliul local i-au adus tot timpul acoperirea necesara.
    Adevarat, ... plata prin sms este un lucru bun, dar mult prea mic raportat la problema reala a locurilor de parcare inexistente si tarifelor mult prea mari.
    • +3 (9 voturi)    
      Timisoara are mari probleme cu parcarile (Miercuri, 27 august 2008, 22:13)

      Petre [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Confirm. Autorul articolului este prost informat. In privinta parcarilor situatia la Timisoara este una cat se poate de critica. Primaria in cardasie cu cateva firme au concesionat parcari, spatii publice, asa-zisei Telpark, care a pus tablite si, de imagine, plata prin sms. Insa intregul oras este revoltat. Se percepe plata parcarii fara sa fi fost amenajat nimic. Iar "rezervarea" prin SMS este o gogoritza fara insemnatate, acele putine parcari fiind cat se poate de pline (in spate la Bega se sta si 20 de minute la coada la parcare). Mafia parcarilor este bine infipta, cu binecuvantarea primarului. O fi mai rau la Bucuresti, dar la Timisoara este furt pe fata si bataie de joc.
    • +1 (9 voturi)    
      si eu confirm (Joi, 28 august 2008, 0:52)

      Telin [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Telpark din Timisoara este o mare scamatorie.
      Nu s-a amenajat decat 3 sau 4 parcari in tot orasul. In rest au pus cate o placuta pe marginea drumului. Am vazut tablite puse si pe strazi de pamant sau santuri.

      Mai mult, faptul ca tu iti iei abonament telpark nu-ti asigura un loc de parcare. Adica iti cumperi tichetul si te uiti ca fraierul la el, ca nu ai unde parca!

      Uitati-va pe site-ul primariei....pe datele care le-am vazut eu pana in 2006 pe vreo 8 ani primaria a incasat cam 120 milioane lei. In rest au fost cheltuili de exploatare ale ADP. Restul de 1 miliard e impozit pe profit!!! ORicum platibil statului.....si asta dintr-un profit de aprox 6 miliarde lei!!!!

      http://www.primariatm.ro/uploads/domino/atasamente_epress/66D1ED5CECD47FCEC2257299002DA4E3/download/Situatie_Telpark.pdf
      • +2 (4 voturi)    
        nu e chiar asa (Joi, 28 august 2008, 9:50)

        doru [anonim] i-a raspuns lui Telin

        1) intamplator am abonament telpark prin sms, ceea ce va recomand si voua, functioneaza si e foarte simplu de folosit.
        2)E foarte simplu sa spui: nu s-au amenajat decat 3-4 parcari. Sunt mult mai multe. Sunt sigur ca nu considerati "parcari amenajate" parcarile ecologice facute pe Calea Aradului, pe Calea Sagului sau pe strada Porumbescu. Mai mult, merg destul de des in centru orasului, n-am avut niciodata problema sa gasesc loc de parcare. Dar romanul asa s-a invatat, sa se dea jos din masina, sa faca un pas si sa intre in magazinul unde are treaba.

        Asta e trist, ca primaria nu a amenajat parcare unde "eu" vreau sa parchez, chit ca ti-ai rezolva problema daca ai parca 300 m mai incolo.
    • -1 (3 voturi)    
      cireasa de pe tort (Joi, 28 august 2008, 9:44)

      big [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Din alea 5 mari parcari existente in TM, la 3 din ele s-a pus bariera. Daca ai TelPark platesti mai putin, daca nu platesti mai mult.

      Consiliu a votat impotriva montarii barierelor, dar cei de la ADP nici macar nu i-au bagat in seama. Timisoarenii ar trebui sa faca un boicot general si sa nu cumpere Telpark, e jaf pe fata, ....
    • 0 (2 voturi)    
      Parcare Stadion (Joi, 28 august 2008, 10:14)

      . [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Confirm si eu. Plus ca o sa faca o parcare supraetajata (si probabil foarte foarte scumpa) langa stadion. E deja o parcare la stadion, e foarte mare si e intotdeauna goala. Poate se umple la meciuri, dar tinand cont de situatia financiara a Timisorii, eu nu sunt de accord cu o investitie de cateva milioane de euro care poate e folosita o data la 2 saptamani, cat e sezonul de fotbal.
    • +1 (5 voturi)    
      Tel-Park (Joi, 28 august 2008, 10:36)

      MNU [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Se pare ca tu (ca multi altii) nu intelegeti rostul sistemelor de plata la parcari. In toate orasele mari din lume SE TAXEAZA ocuparea domeniului public (nu parcarea). Primaria are tot interesul ca drumurile sa fie libere PENTRU TRAFIC nu pline de masini parcate. Pana cand "ingramaditi" ca tine nu o sa inteleaga ca nu isi pot duce masina pana in birou (la serviciu) sau pana in restaurantul unde vor sa ia masa, primaria o sa taxeze locurile ocupate. Taxarea se face ca sa convinga lumea sa nu isi ia masina pana in zona centrala care este si asa foarte aglomerata (de aceea si pretul diferit). Apropo... in Eindhoven (un oras cam de marimea Timisoarei) in parcarea de pe domeniul public se plateste 2 (doi) euro/ ora. Si eu locuiesc in Timisoara si, daca am fost nevoit sa imi iau masina in centru, am platit Telpark. O alta parte buna este constructia de parcari din fondurile Telpark in zone unde nu existau (Calea Sagului, Calea Torontalului, Bdul Cetatii etc.).

      O zi buna!
  • +7 (7 voturi)    
    mai rau e ca le-au transformat in parcari private (Miercuri, 27 august 2008, 21:06)

    Tedu [anonim]

    Majoritatea locurilor de parcare Dalii sunt transformate nelegal in parcari private. De exemplu, in Pta Victoriei nu exista nici un loc de parcare disponibil pentru public, pentru cetateanul bucurestean, toate sunt rezervate 24h/24h (la propriu, cu bariere si capre oficiale) pentru firme de renume (ex: Microsoft). Adica parcare privata pe domeniu public. Daca vor parcare privata sa-si cumpere teren privat si sa-si faca acolo spatiu inchis cu bariere. In Bucuresti si asa nu sunt locuri de parcare, dar hai sa le dam si pe alea putine la firme, ca soferii obisnuiti poa' sa parcheze si pe trotuar sau pe unde apuca... Halal grija de interesul cetateanului.
  • +5 (9 voturi)    
    privirea de ansamblu (Miercuri, 27 august 2008, 21:54)

    lookahead [anonim]

    Banuiesc ca toata lumea a auzit de Google Maps.
    Ei, atunci folositi-l!

    Uitati-va pe "satellite" la Timisoara si la Bucuresti.

    Timisoara e un oras aerisit cu spatii largi, cu strazi organizate.Nu conteaza ca e mai mic, e organizat.

    Bucurestiul arata de sus ca o gramada de spaghete si e super inghesuit.

    Centrul e plin de strazi facute ca sa aiba loc trăsura pe ele si nu multe masini. Strazile astea (si multe altele) par a fi facute dupa ce s-au construit cladirile.

    So, unde pisici sa parchezi? Unde sa faci locuri de parcare? ...Subterane sau supraterane poate.

    Ei, alea costa!!!

    Asa ca mai ginditi-va :)

    PS: Ca sa vedeti cum arata lumea 100 de ani mai incolo cautati si Vancouver pe maps :P
  • +7 (7 voturi)    
    sibiu (Miercuri, 27 august 2008, 22:45)

    je [anonim]

    adevarat, parcarea in Sibiu e 1 leu, pe zi .... Azi mi-am luat inca 5 tichete, de rezerva. Decat sa risti o amenda zdravana, mai bine platesti leul.
    Chestie cu cap, dar ca de obicei, managementul e greu, daca nu vrei sa-l faci: decat sa jupoi omul, o data la luna, mai bine ii iei un leu zilnic...
  • +6 (6 voturi)    
    parcare (Miercuri, 27 august 2008, 23:07)

    un om pe planeta asta... [anonim]

    am ramas uimit cind am vazut la Zurich in aeroport parcare pe 12 etaje, si cu panou electronic cite libere, cite ocupate, asta era oras, dar la fel sunt si in statiunile de schi sau in micile orase, unde nu parchezi la intimplare, daca esti musafir doar pe locul special amenajat in fiecare parcare, mai dureaza o suta de ani pina ne modernizam sau intram in rindul tarilor civilizate, si cica bucurestiul e capitala!!
  • +3 (3 voturi)    
    Parcarile din Braila (Miercuri, 27 august 2008, 23:17)

    anonim [anonim]

    Si la Brăila, parcările construite din bani publici sunt administrate privat, de către prietenii fostului primar liberal, Cibu, iar taxa este de 1 leu/ora; La întrebarea mea dacă nu ar fi mai profitabila pentru oraș administrarea parcarilor de către primărie, printr-un serviciu specializat, mi s-a raspuns printr-o tacere suspect de vinovata.
  • +3 (5 voturi)    
    CALCUL SIMPLU (Miercuri, 27 august 2008, 23:35)

    CALCUL SIMPLU [anonim]

    SA LUAM 10.000 MASINI PE ZI.
    INMULTIM CU 12 ORE SI AVEM 120.000 DE ORE TAXATE.
    INMULTIM ORELE CU 1,5 RON SI AVEM 270.000 RON PE ZI INCASARI.
    IMPARTIM LA UN CURS EURO DE 3.5 SI AVEM CAM 77.000 EURO PE ZIIIIIIIIIIIIIII.
    INMULTIM CU 260 ZILE SI AVEM 20.000.000 euro INCASARI PE AN.
    Va amintesc ca am plecat de la premisa ca doar 10.000 de masini parcheaza in parcarile DALLI.
    Nu am stiut ce sa imi doresc cand suflam in lumanarile de la tort.
    • 0 (6 voturi)    
      calcul simplu (Joi, 28 august 2008, 2:21)

      calculatorul [anonim] i-a raspuns lui CALCUL SIMPLU

      120.000 x 1,5 = 180.000
      si nu sunt 12 ore de taxare, ci 8
      cand ai suflat in lumanarile de la tort trebuia sa-ti doresti sa inveti tabla inmultirii si sa nu mai scrii cu versale
      • +2 (2 voturi)    
        what's the point? (Joi, 28 august 2008, 9:33)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui calculatorul

        ce-mi place cand ne contrazicem de dragul de a o face!
        In Bucuresti, daca vrei sa-ti lasi masina parcata prin centru dai 2 lei - 5 lei unui aurolac/tigan care si-a "amenajat" teritoriu (a pus cate un bolovan pe fiecare loc liber). Chiar daca nu-i teritoriul "amenajat", respectivul tot vine si cere bani si dai ca ti-e teama ca-ti zgarie masina... Iar lucrul asta se intampla mai ales seara, dupa ora 18.
        Programul de parcare de ocazie in Bucuresti este de pe la ora 7 pana la ora 22, ceea ce inseamna cam 15 ore. In medie, cred ca avem peste 50.000 de masini parcate pe ora si care sunt taxate sau nu de catre Dalli. De asemenea, exista masinile care raman peste noapte in parcarile publice...
        Sumele de bani sunt mari si reprezinta inca o parte din serviciile banoase la care sunt abonati cativa meseriasi pilosi. Oare de ce primarii cand vin in functie striga in gura mare ca vor rezilia contractele cu acesti meseriasi, ca dupa o vreme sa vedem ca lucrurile au ramas la fel?
        Acum intreb si eu ca omul care nu intelege: care sunt sumele de bani care ajung la Primarie si sunt folosite pentru amenajare de noi parcari si care sunt sumele de bani totale incasate?
      • 0 (0 voturi)    
        Domnule patron este cat recunosti mata.. (Joi, 28 august 2008, 14:41)

        cocos [anonim] i-a raspuns lui calculatorul

        Nici asa nu este bine, ca de la 7.00 gasesti angajatii Dali in strada, la CEC-ul mare pe calea Victoriei, gasesti o straduta unde parchezi pe bani grei si urci masina pe o bordura de 2-40 cm .
        asa ca iti rupi masina si dai banii la ..cocos
        daca platesti o taxa la cec de 2 lei dai si la cocos 2 lei
        Nimeni nu stie in mod real cate masini sunt parcate zilnic, in afara de ..cocos ..daca stau 30 minute sau mai putin tot 1,5 lei dau ca asa avem noi "CHITANTA"
        DE FAPT UN FLUTURAS FARA NICIO VALOARE, DIN CARE SE POT TIPARII FARA SA FII PRINS MILIOANE DE BUCATI.
        CE ZICI DE ASTA ???? SEFULE ??
  • +2 (4 voturi)    
    aci la noi la b**esti/ori esti smecher ori nu esti (Joi, 28 august 2008, 5:33)

    hahalera [anonim]

    ba fratica, ne lesi cu de-astea de se ntampla la tara. ce stie ei ce-i ai-a viatza misto. adica dupa ce injuri juma de oras pana in centru ca ai esit si tu ca baeatu s-a te dai bulan sa nai tu bucurie sa te mai bati cu unu de la un loc de parcare. sau sa mai lasi un bacis la baetashu din parcare asa de fita. ce plictis trebuie sa fie pe la astia in provincieeee frateeee! acia la noi civilizatie ce stie taranii aia. Acu, lasand gluma (amara) de-o parte, ma mir si eu cum de capitala, care se mai pretinde mai nou si europeana, nu e in stare sa impementeze niste chestii considerate "de bun simt" in restul Europei. Asta dovedeste inca odata, daca mai era nevoie, ca ardealul e (in general) cu o treapta mai sus decat restul tarii (culmea, nu-s ardelean, sunt din Moldova si-am trait ceva timp si prin capitala minunata). Si chiar daca nici Ardealul n-o fi vreo tara "sfanta", cred ca n-o sa planga prea tare daca va avea autonomie bugetara. La urma urmei, asa e corect. Iar la bucuresteni le urez mult succes, le recomand mersul pe bicicleta, ca e sanatos, si sa se gandeasca de mai multe ori inainte de-a se bate cu pumnul in piept cum ca ei fac pamantul sa se invarta.
  • 0 (6 voturi)    
    autonomie ardealului (Joi, 28 august 2008, 8:41)

    un ungur [anonim]

    apai.... daca ar fi dupa mine, ragatenii ar veni cu pasaport in ardeal. mare diferenta intre tiganimea din sud si transilvania, mare mare mare. bucurestiul e un fel de babilon al hotiei si al smecheriei - de aceea va ramane mereu in urma civilizatiei occidentale. in careva zi am fost pe langa agronomie, oameni buni ... nu aveau canalizare, inca se foloseste latrina din fundul curtii, iar de parcari... bagdadul probabil e mai dezastruos.
    • 0 (6 voturi)    
      ia da mataluta o tura pe la budapesta (Joi, 28 august 2008, 11:07)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui un ungur

      sa vezi cum se fac ca nu existi ungurii de-acolo... Am aflat lucrul asta de la unguri din Harghita ;)
      Despre tigani, sa fi tu sanatos, ca-i Ardealul plin, ca si restul tarii. Smecheri si hoti la fel. Mai bine ai umbla un pic prin tara sa vezi ca lumea-i civilizata si in sud si in est, mai putin in cateva orase conduse de tarani pusi pe capatuiala. Dar daca umbli prin Timisoara, Cluj si nu numai, o sa observi ca si acolo s-au instaurat maneaua si prostul-gust.
      Sa nu generalizam noi, ca stiu mai bine politicienii imbecili sa o faca...
    • -1 (5 voturi)    
      asa e (Joi, 28 august 2008, 14:17)

      delia [anonim] i-a raspuns lui un ungur

      mare dreptate ai exista o mare diferenta intre tiganii din sud, care sunt bruneti si cei din transilvania, care sunt blonzi, acestia din urma vorbind in special maghiara.
  • 0 (4 voturi)    
    Timisoara? (Joi, 28 august 2008, 8:49)

    Pogo [anonim]

    E foarte ciudat ca dati ca exemplu bun Timisoara. E total diferit de ceea ce scrieti aici. Oamenii platesc parcarea DAR NU GASESC LOC DE PARCARE. E normal asta? Sa platesti dar sa nu ri se asigure locul de parcare?

    Si ar mai fi multe de zis despre acel Telpark. Citi bani incasati din parcari ajung la bugetul local? Aproape ZERO. Are Liviu Barbu grija ca ei sa dispara. Si ar mai fi multe de zis ...
  • 0 (4 voturi)    
    cica timisoara...ha ! (Joi, 28 august 2008, 9:01)

    Q [anonim]

    Wow ce ma enerveaza aburicii astia care scriu aiurea.
    Pai in timisoara e de rahat parcarea. Si aici umbli de iti vine acru sa cauti un loc de parcare. Iar Telparku (nici numele firmei nu l-a scris bine in articol) nu a amenajat decat 2 sau 3 parcari. Restul sunt niste stalpi pe marginea drumului. Ia sa spuna aici timisoreanu cum se parca numa in gropi la parcarea de langa stadion si judetean, dar putea plati prin sms. la gunoi cu sms. de asta era nevoie intradevar nu de o parcare subterana sau supraterana.

    NIMIKKKKK nu fac cei de la telpark. Decat isi ia sefu lor salaru baban.

    aseara la 23 am umblat 14 minute sa gasesc un loc de parcare in zona unde stau...
    • +2 (2 voturi)    
      Parcare stadion (Joi, 28 august 2008, 16:32)

      doru [anonim] i-a raspuns lui Q

      Draga Q, parcarea din timisoara de la stadion este ok, poate pentru tine trebuiea facuta una poleita cu aur.

      Pe tine te intereseaza, ca pe multi altii, salariul baban a sefului de la telpark. Esti un trist!

      "aseara la 23 am umblat 14 minute sa gasesc un loc de parcare in zona unde stau..."

      Asa cum spuneam mai sus, in alt post, vroiai cumva sa parchezi sub geamul tau? Vroiai sa intri cu masina in scara blocului unde stai? Iti garantez eu ca daca mergeai cu masina pe o strada paralela, sau daca mergeai tot inainte, doar 5 minute din alea 14, ai fi gasit loc de parcare, plus ca ai fi facut si putina miscare, sa ajungi acasa.

      Vrei sa-ti faca parcare cu etaj in fata scarii? Ma enerveaza toti plangaciosii care nu fac nimic sa se ajute pe ei insisi, doar isi deplang soarta si se uita la salariile alorlalti.

      Iti urez ca in seara asta sa cauti locul de parcare din fata scarii tale pana ti se termina benzina!
      • 0 (0 voturi)    
        asteptam un raspuns mai decent (Vineri, 29 august 2008, 9:36)

        Q [anonim] i-a raspuns lui doru

        Stimate Doru,

        parcarea de la stadion este foarte ok intradevar. Daca citeai cu atentie observai ca am pus foarte clar "trecutul" verbului cand m-am referit la acea parcare. E foarte adevarat ca e ok. Dar problema ridicata de mine era legata de faptul ca si in trecut era cu plata dar fara sa aibe macar un strat decent de asfalt (cu gropi, pamant etc...). Iar situatia a fost similara ani lungi si in alte locuri: parcarea de la Bega, parcarile din Complex (renovate anul acesta) s.a.m.d.

        Legat de parcat in fata scarii: nu am afirmat ca vreau asa ceva. Iar tu faci presupuneri si ma judeci pe mine dupa aceste presupuneri. As dori sa te instiintez ca in ultimele 4 seri am petrecut aprox 10-14 minute cautand un loc de parcare. In aceste minute am stat in fiecare zi cel putin o data la semafor in cautarea unui loc de parcare cam pe o raza de 2-3 stradute de blocul meu. Iar pentru clarificare am sa iti trimit daca doresti si poze aferente situatiei. Adica o sa poti vedea masinile din parcarea normala, apoi toate trotuarele ocupate (cu jumatati de masini), masini parcate in curbe, masini parcate langa pubele etc. Iar apoi o sa astept un raspuns decent si in cunostinta de cauza din partea ta.

        In alta ordine de idei nu ma intereseaza salarul sefului de acolo. Doar vroiam sa subliniez ceea ce alt cititor spunea aici intr-un comentariu ca este prezentat in presa locala. Greseala mea. Intradevar nu ar trebui sa ma intereseze. Dar atata timp cat parcarile existente nu arata decent recunosc ca imi este greu sa fiu multumit de orice legat de acest Telpark. Si in continuare consider ca pentru mine (ca sa nu generalizez) nu era deloc prioritar un serviciu de plata prin sms si calitatea si cantitatea (la un nivel decent) a parcarilor.

        In rest, multumesc de urare, dar consum motorina !!!
  • 0 (0 voturi)    
    parcare in felix (Joi, 28 august 2008, 10:35)

    sebi [anonim]

    ce tare ... in felix parcarea e 1.5 ron/ora (si aproape ca n-ai loc unde sa parchezi legal fara sa fie cu plata) ... desteptu' caruia i-a venit ideea pretului n-a fost tare inspirat ... cred ca in parcarile cu plata erau vreo 5 insi in toata statiunea (din care 2 erau cu amenda, 2 fara si poate abia 1 cu tichet de juma' de ora) ... in rest, toate masinile erau prin padure si alte locuri cu stationare interzisa ...
    da' asa le si trebuie ... ma gandesc ca desteptu' care s-a bagat in combinatia cu parcarile platite din felix nu si-a scos banii de personal, d'apai "ceilalti bani" ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Telpark (Joi, 28 august 2008, 10:40)

    MNU [anonim]

    Pentru autorul articolului.
    Serviciul de administrat parcari din Timisoara se cheama TEL-PARK (nu Telepark). Numele vine de la TEL-AVIV, orasul unde s-a aplicat prima data acest sistem de taxare pentru parcari.
  • 0 (2 voturi)    
    cluj (Joi, 28 august 2008, 10:46)

    ella [anonim]

    La Cluj nu mi se par a fi roz lucrurile, rar gasesti in centru loc de parcare ziua, plus ca costa destul de mult 1.5 ron/h.Au amenajat multe parcari, dar asta in detrimetrul circulatiei, pentru ca multe strazi de la 2 benzi au ajuns la o fasie ingusta pe care mergi cat de incet sa nu iei oglinzile la cei parcati ! In parkingurile supraetajate este foarte scump plus ca dureaza mult sa intri si sa cobori si sa te intorci la masina. Parkingul din piata M Viteazul e horror, iti trebuie ceva pentru greata sa urci pe spirala aia ingusta pana la etajul 4 cel putin, unde e primul etaj cu parcare si dupa aia pe jos pe scari de beton abrupte, daca ai tocuri si sa itit rupi picioarele pe acolo! Sunt satula de cum ai gasit ei sa trateze problema parcarilor, sa marcjeze pe orice strada care inainte avea 2 sensuri, si dupa ei o singura banda , desi e sens dublu. Mi se pare bataie de joc!
    • +4 (4 voturi)    
      Amuzant. (Joi, 28 august 2008, 11:09)

      Tetra [anonim] i-a raspuns lui ella

      Mai draga (doamna),
      Parcarile supraetajate sunt gandite sa rezolve problemele de spatiu in marile orase (in toata europa) si pentru a fi folosite de oameni normali care:
      - pot urca cu masina in spirala fara sa li se faca greata
      - incap cu masina pe spirala (sigur, probabil jeepul matale e prea lat)
      - pot parca in 1 spatiu de parcare nu in 1.5-2
      - nu poarta tocuri sau daca poarta tac si indura scarile
      Lasand gluma la o parte, adevarul este ca parcarile supraetajate sau pe nivele subterane sunt solutia in toate marile orase europene.
    • +2 (2 voturi)    
      :)))) (Joi, 28 august 2008, 13:28)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui ella

      extraordinar. nu inteleg cum de cei care au proiectat parcarea nu s-au gandit la faptul ca(,) coborand scarile poti sa-ti rupi tocurile(desi exista, evident, liftul, doar ca trebuie sa cunosti tehnologia complicata de utilizare a acestuia) :)))
      ella-paralela, circulatia pe stazi pe care un camion trece cu lejeritate, e complicata doar pentru /// ce mereu plesnesc oglinzile.
      preturile nu sunt mari, daca ai nevoie ocazional de parcare, e ok. daca nu, poti sa faci abonament pe zona centrala cu 45 ron pe luna ceea ce e din nou ok.
      totusi...problema tocurilor pe scari e dezamagitoare. impardonabil:)))
  • -1 (1 vot)    
    Attila, esti eronat! (Joi, 28 august 2008, 12:53)

    nelu [anonim]

    La Sibiu problema parcarilor a fost rezolvata in detrimentul spatiilor verzi, a fronturilor de castani si arbori ornamentali. Si chiar daca Iohannis rade parcurile problema parcarilor tot nu e rezolvata, pentru ca acest primar adorat nu stie de parcari subterante sau supraetajate. Mai mult, tine blocata cea mai mare parcare din Sibiu, de la Cazarma 90, cu un jeg de cort in care nu se intampla nimic! Prin urmare, ce exemplu este Sibiul?
  • 0 (2 voturi)    
    exemplu pozitiv (Joi, 28 august 2008, 13:06)

    delia [anonim]

    Craiova este un exemplu pozitiv in problema parcarilor. Aici nu se plateste parcare, se plateste o taxa anuala de 20 lei pentru fiecare masina de catre detinatorul acesteia, persoana fizica sau juridica. In ultimii 2 ani s-au amenajat foarte multe locuri de parcare (cred ca in jur de 800- 1000, poate mai mult), prin ingustarea trotuarelor care si asa erau prea late.
  • 0 (2 voturi)    
    SB, Pret decent servicii de calitate. (Joi, 28 august 2008, 14:02)

    s7 [anonim]

    Detasat de restul tarii, la parcari conduce Sibiul. Pret decent servicii de calitate.Practic la 1 RON pe zi nu ai scuza sa nu platesti parcarea in centru.
    Investitii clare s-au facut si ai posibilitatea sa cumperi tichete de peste tot.

    In Timisoara pot sa spun ca urasc Telpark. Servicii de slaba calitate taxate exagerat. Nu ai de unde sa cumperi tichete de parcare, acum se mai scot cu SMSul dar oricum pretul e exagerat.
    Problema este fundamentala, iti iau o gramada de bani pe parcari neamenajate (parchezi pe strada) si practic pe o raza de 4-5 km in jurul centrului nu ai scapare. Toate stradutele sunt cu Telpark. Abonamentul anual este extrem de scump pentru Romania si NU este valabil in parcarile Telpark cu bariera. Acolo platesti o suprataxa.
    Sistemul in sine te scarbeste si te face sa cauti alte solutii ca sa eviti sistemul. Platesti multi bani, dar banii respectivi nu se intorc la oras in investitii (10 % din ei se intorc iar restul dispar in buzunarele unora ...e documentata de EvZ de Banat procesu dar degeaba). Asta e marea problema. Aparent Primaria TM nu e deranjata si continua aceasta inginerie de spalare de bani si directionare a lor spre anumite persoane & firme.
    Cum ai parcat masina in 5-10 minute apare un individ cu o camera de luat vederi iti filmeaza masina. Simultan altul completeaza procesul verbal de amenda.
    Majoritatea cunostintelor pe care le am nu platesc ticket de parcare, iar in momentul in care primesc o amenda Telpark o ignora.
    Daca se ajunge la proces se poate demonstra natura ilegala a taxei si PA amenda. Atata doar ca trebuie sa ai un avocat care sa stie ce sa faca.
  • +3 (3 voturi)    
    (ne)civilizatie (Joi, 28 august 2008, 14:06)

    ion ionescu [anonim]

    Capitala e exemplul cel mai clar de haos si lipsa de civilizatie. Parcarile sunt date unor jepcari creindu-se un monopol ce favorizeaza preturi nerusinate incasate fara o minima investitie (practic se taxeaza investitii facute de stat, ca o cutie de vopsea si 100 de nesimtiti care taxeaza nu pot fi considerati investitie reala). Nu mai vorbim de negrii mititei care incaseaza 2 lei ptr a te lasa sa parchezi in locuri neamenajate (si susceptibile de amenda) in buricul Bucurestiului, sub nasul politistilor care sa fac ca nu-i vad.
    Din pacate insa si gradul de (ne)civilizatie al soferilor este mult diferit de provincie, mai ales de Ardeal. In capitala functioneaza la cote maxiem prioritatea de shmecher, cea de JEEpan, parcarea pe treceri si oriunde ti se nazare tie ca nu-ti poti deplasa pretiosul fund pe jos 50 de metri!
    O ultima precizare: in ultimele 2 concediii am facut peste 5000 de km in Ardeal si Moldova. Desi afceam greseli inerente sofatului in locatii ne cunoscute, in tot acest timp nu m-a claxonat si injurat nimeni, cu o exceptie, in Oradea.....de la o duba cu numar ghicitzi DVS. de care....Bucuresti!
  • 0 (0 voturi)    
    Fapte (Vineri, 29 august 2008, 11:43)

    Mos Craciun [anonim]

    1. Niste timisoreni ("tarani", dupa exprimarea unui civilizat bucurestean de aici) opresc la un camping langa o alta familie care manca. Normal ca saluta si ureaza pofta buna. Dupa un timp intra in vorba cu ei si acestia le povestec ce mirati au fost ca niste bucuresteni au salutat. Ati ghicit, masina era de firma, cu numere de Bucuresti.
    2. Un delegat de la o firma din Bucuresti vine in Timisoara la mai multe firme. La una dintre ele, dupa discutiile de rigoare, cand se mai relaxeaza atmosfera, este intrebat de unde e. Din Bucuresti, raspunde omul. Hai dom'le, nu se poate, din Bucuresti ? Asa politicos si de treaba ? Omul de fapt era unul din acei "taranoi" aciuat prin Bucuresti, un moldovean.

    Acum, n-or fi ei toti nesimtiti si cu tupeu obraznic, dar fum fara foc nu iasa. Totusi, de unde etichetele astea pentru bucuresteni ?
  • 0 (0 voturi)    
    mizerie (Vineri, 29 august 2008, 12:10)

    bucuresteni in bucuresti? [anonim]

    Cati bucuresteni originari din Bucuresti se mai afla in oras? Ii numeri pe degete. Sa nu ne mai ascundem dupa pom, asta-i nivelul de civilizatie din tara la ora asta. Rasuna meneaua din Constanta pana la Cluj si din Suceava pana la Resita. Mai trist este ca degradarea nivelului de civilizatie continua intr-un ritm accelerat, pe seama promovarii non-valorilor si a minciunii de catre toata mass-media de tip comercial. Cei mai valorosi oameni din punct de vedere profesional si moral, la aceasta ora lucreaza, in strainatate, cei care au mai ramas sunt o minoritate care s-a resemnat cu starea de fapt si se gandesc cu regret ca nu au plecat mai demult din tara. Doar legi foarte aspre si institutii ale statului care chiar sa-si faca datoria mai pot scoate tara din mizeria in care se afunda. Iar cel mai important dezvoltarea infrastructurii, daca nu in cel mult 2-3 ani vom intra intr-o criza economica si sociala greu de imaginat.