Fortele rusesti sapa transee in Poti si blocheaza intrarea in port

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 21 august 2008, 13:45 Actualitate | Esenţial

Fortele rusesti au blocat joi singura intrare terestra a principalului port al Georgiei, Poti, anunta foxnews.com. Decizia vine dupa ce presedintele rus Dmitri Medvedev a promis ca vineri se va incheia retragerea completa a trupelor Moscovei din Georgia.

Trupele rusesti au sapat transee si au instalat aruncatoare de mine indreptate spre oras. Blindate si trupe rusesti au blocat podul de la intrarea in oras. Un alt grup de blindate si mai multe camioane erau pozitionate in zona impadurita din apropiere.

Desi presedintele Medvedev i-a promis omologului sau francez Nicolas Sarkozy ca rusii se vor retrage pana vineri, fortele Moscovei par sa isi intareasca pozitiile, ridicand astfel semne de intrebare daca nu cumva Rusia se pregateste pentru o ocupare de durata a micului vecin pro-occidental.

Presedintele Georgiei, Mihail Saakashvili, a declarat pentru AP ca Rusia isi reduce prezenta militara din unele orase ocupate, dar se intareste semnificativ in punctele strategice.

"Rusii isi bat joc de intreaga lume", a declarat el.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1865 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    rusii au inebunit (Joi, 21 august 2008, 14:03)

    dorinteodor [anonim]

    mai multe nave militare americane sint in drum spre poti. cam ce cred rusii ca se va intimpla? cind se va vedea ca americanii nu sint ipresionati, cred ca vor ceda. sa speram...
    • +2 (6 voturi)    
      Din contra, au dat-o iar pe traditii (Joi, 21 august 2008, 14:49)

      zet [anonim] i-a raspuns lui dorinteodor

      Rossia are in ADN expansiunea. Asta e identitatea ei, fara expansiune e ca pestele pe uscat. Cititi testamentul lui Petru cel Mare lasat maicii Rusia, un document extrem de interesant.
      • -3 (7 voturi)    
        ce stii tu?? (Joi, 21 august 2008, 15:27)

        jools [anonim] i-a raspuns lui zet

        mai intai documenteazate cu situatia din regiune si dupa sa vorbesti.... daca sakashvilli se bucura ca a atras simpatia vestului, si se pozeaza in victima, a gresit.... nu neg ca rusii sunt expansionisti si mai barbari, dar in acest caz au dreptate.... teroarea instituita de sakashvilli nu se compara nici cu vremurile lui stalin, sau mai recent hussein/ghadafi/kucima/lukashenko

        Oricum dreptatea se vede doar cu un ochi.......
        • 0 (6 voturi)    
          Varza a la Cluj (Joi, 21 august 2008, 16:25)

          zet [anonim] i-a raspuns lui jools

          teroarea lui Sakashvilli? mai mare ca a lui Stalin? io zic asa: pune mana pe joystick, si da-i bataie cu inamicii din CS... ai auzit neste lucruri prin jurul tau, pe la oamenii mari, dar nu ai inteles nik, nu e vina ta, nu poti intelege, ca esti copil.
          • -1 (3 voturi)    
            eram curios ce inseamna CS (Joi, 21 august 2008, 17:07)

            jools [anonim] i-a raspuns lui zet

            dar nu vreau sa ma cobor la nivelul tau
        • +1 (3 voturi)    
          serios? (Joi, 21 august 2008, 17:35)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui jools

          "teroarea instituita de sakashvilli" ? Hai ca esti tare.
      • +4 (6 voturi)    
        lumea se schimba... (Joi, 21 august 2008, 16:20)

        dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui zet

        acum aprox. 20 de ani, tancurile rusilor erau la 80 km de hamburg. din afganistan s-au retras infrinti iar visul lor de a avea iesire la adriatica este spulberat.....toate incercarile de expansiune au esuat iar rusia este acum o tara mai subdezvoltata ca acum 20 de ani. nu produc nimic care sa se bazeze pe inteligenta si care sa faca fata competitiei (pardon, fac arme....). rusii vor invata greu ca lumea s-a schimbat. deocamdata se imbata cu apa rece. cei aprox. 500 miliarde dolari obtinuti prin pompare nu pot fi flositi la mare lucru. nu poti cheltui in rusia sume asa mari. uitate la sauditi; sint in aceasi situatie si nu pot sa-i cheltuiasca. asa ca ii dau firmelor straine care le-au facut minunatia de tara si mereu vin cu proiecte care sint executate de straini....rusia nu va putea folosi niciodata aceasta metoda...
  • +6 (8 voturi)    
    evident (Joi, 21 august 2008, 14:13)

    nikol [anonim]

    evident ca se vor retrage ca din transnistria, ca acolo din '92 incoace se tot pregatesc sa se retraga.
  • +2 (10 voturi)    
    hahaha (Joi, 21 august 2008, 14:31)

    gigi [anonim]

    Sunt amuzat de copilaria si naivitatea unora care cred ca rusii fac pe ei in pantaloni ca vad cateva fregate americane. Pe scurt li se falfaie....submarinele rusesti din marea neagra abia le asteapta. SUA nu au curajul sa lupte la baioneta s-a vazut asta si in Irak..au complexul Vietnam.... ei sunt lasi si nu or sa aibe curajul nici sa bombardeze pozitiile rusesti...ce dracu Alaska e atat de aproape de Rusia si e plina de petrol...si stati sa treaca jocurile olimpice sa vedeti ce pozitie adopta China... SUA is fuck -ed. ra cu Bush presedinte... Nu utati Sakasvili a inceput intreaga nebunie
    • +4 (8 voturi)    
      Gigeleeee... nu mai jubila :D (Joi, 21 august 2008, 15:14)

      zet [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ca creste incalzirea globala. iote ce bucurie pe capul tau, crek zambesti noaptea in somn cand visezi cum dau submarinele rusesti fregate americane de-a berbeleacu, sau infanteristi rusi cu tigara aprinsa sub apa dand cep cu baioneta la neste americani statuti. Acu scuze ca tre sa te dezamagesc, da mai ia si tu pulsu omenirii si ai sa afli ca americanu' nu prea are termen de comparatie la armata lui, si ca rusii se situeaza pe un demn locu 2, dar la o distanta apreciabila in urma americanulu'. Si inca o chestie: baionete nu se mai fabrica cam de cand au aparut dronele. Ca rusii sunt nostalgici si le poarta la centura, asta nu inseamna ca le foloseste la ceva in lupta cu americanu'. Uf, ce a devenit lumea asta... nu mai exista onoare, nu se mai moare de baioneta, tehnologia asta a uratit pana si razboiul.
    • +5 (7 voturi)    
      mim (Joi, 21 august 2008, 15:32)

      mim [anonim] i-a raspuns lui gigi

      a trecut vremea razboaielor "eroice" la baioneta. si daca americanii nu ataca la sol inseamna ca au respect pentru soldati si mai ales pentru opinia publica si prefera sa cheltuiasca bani pe rachete decat sa piarda vieti omenesti.
      chiar si asa , situatia nu este roza mai ales ca pozitia chinei nu este clara din cauza jo. sper sa se linisteasca haznaua si sa nu ia foc...
  • +4 (6 voturi)    
    foxnews (Joi, 21 august 2008, 14:34)

    tod [anonim]

    E stire de pe foxnews, eu as astepta inainte sa imi bat capul cu ea. Estimarea mea e ca pana maine se va afla ca e inventata.
    Plus ca nu vad de ce ar indrepta arme spre oras cand oricum il pot ocupa lejer in cateva ore.
  • +3 (5 voturi)    
    e doar inceputul (Joi, 21 august 2008, 14:47)

    ralu [anonim]

    ...de aicea o sa iasa si mai rau ,posibil un razboi mondial nu d au dreptate nici RUSIEI nici NATO
    singurul lucru rau ca suntem fff aproape
  • +2 (6 voturi)    
    /// (Joi, 21 august 2008, 15:06)

    Mujik [anonim]

    Greu de inteles naivitatea prosteasca si iresponsabila a unor "lideri" din vestul Europei, care isi inchipuie ca Rusia va respecta vreo promisiune sau vreun acord.
    Au pus acolo cizma de tzaranoi tampitzi de votka, acolo raman, pana nu sunt exterminati sau pana cand Rusia nu e lovita economic suficient pt. a intelege ca nu merita efortul sa ocupe vecinii.
    Cui ii pasa la Kremlin de piticul ala ungro-franc? Pariez ca ei o stiu mai bine pe parasuta ai de Carla decat pe sotul ei mic si nervos :)
    Rusia nu intelege si nici nu a inteles vreodata decat de argumentul fortei: militare, economice, financiare, informationale, etc.
    Rusia e un dusman de moarte pt. toate popoarele si democratiile din estul continentului.

    A nu se uita, in 1918 credeam ca am scapat de neamul asta blestemat, Romania s-a aliat cu tari din vest, dar in 1945 rusii iar au intrat cu tankurile si au rupt bucati din toate tarile din est. Iluzia a durat doar vreo 25 de ani.
    Au trecut 16 ani de cand a crapat URSS, noua Rusia a scos deja capul de vipera, daca o lasam sa se intareasca peste 10 ani vor intra nu doar in Transnistria, ci si in Romania !
    • -3 (7 voturi)    
      zi mersi ca o duci cat de cat bine (Joi, 21 august 2008, 15:29)

      jools [anonim] i-a raspuns lui Mujik

      ca daca te prindea Hitler, nu te vedeam prea bine acum....
    • +2 (4 voturi)    
      occidentul are solutie.... (Joi, 21 august 2008, 16:28)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Mujik

      mujik,
      putin are miliarde de dolari in banci straine (se spune...) la fel ca toti rusii care au bani si care nu au incredere in sistemul bancar rus. aviditarea rusilor fata de occident se poate lovi de o mica roblema numita viza....fi sigur ca occidentul foloseste incet, incet aceasta arma, in fata careia nici o arma ruseasca nu rezista. chiar banii din petrol si gaze vin din occident. daca occidentul nu mai cumpara, rusii vor muri inaintea occidentului care s-a bazat totdeauna pe inteligenta si munca serioasa. asa cum am spus mai sus, rusii par ca a inebunit: isi sapa singuri groapa pentru niste ambitii proststi....
  • +3 (5 voturi)    
    URSS .. RUSI.... VOR OCUPA TARILE VECINE (Joi, 21 august 2008, 15:16)

    RAMBO [anonim]

    Rusia a fost laata "in pace" muylta vreme , azi face un gest clar si obraznic de provocare, haide-ti si ne opriti daca va da mana.

    NATO poate repeta gresala care a fost comisa de Occidentali fata de conducerea politica a Germaniei Naziste, lasata sa se comporte ca un copil obraznic si nepedepsit, care a culminat cu al doilea razboi mondial.
    • 0 (4 voturi)    
      NATO, USA nu pot face absolut nimic (Joi, 21 august 2008, 15:52)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui RAMBO

      NATO, USA nu pot face absolut nimic si rusii stiu asta.
      • 0 (2 voturi)    
        Asta o crezi tu (Joi, 21 august 2008, 19:53)

        Un rtoman anonim [anonim] i-a raspuns lui Tantza si Costel

        Nu mai lua de bune toate intoxicarile propagandei ruseti. Daca ii iubesti atat de mult ar fi cazul sa ceri cetatenie rusa si sa te muti la ei. O fi SVR urmasa KGB dar nu are valoarea stramosului. Si intre timp s-au mai trezit si vesticii nu mai inghit toatae prostiile stanguistilor.
        • 0 (0 voturi)    
          Singuri americani spun asta, desteptule (Joi, 21 august 2008, 21:27)

          Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui Un rtoman anonim

          Singuri americani spun asta, desteptule.
          Nu au destule trupe pentru a-i confrunta pe rusii.
          Cit despre SVR, KGB, etc fiecare cu delirul sau, in cazul matale daca cineva te contrazice este SVR, KGB.
  • +2 (4 voturi)    
    ? (Joi, 21 august 2008, 15:25)

    hitler [anonim]

    Situatia nu are cum sa ramana stabila. Sunt cateva lucruri pe care putini le-au observat: Putin nu se lasa dus de la putere crezand ca el o fi vreun Mesia pe pamant, de fapt el poate fi comparat cu un distrugator; nici Bush nu este mai departe oricum. Dupa cum vedeti focarul pare sa izbucneaca exact pe teritoriul celor mai amarati..de fapt aici va fi si campul de lupta: Georgia, Moldova, Romania, Polonia.
    De ce tin mai mult cu americanii este pentru ca poate ei sunt mai rasariti, se ingrijesc si de populatie pe langa armata si altele; pe cand la rusi trebuie sa taci si sa mori de foame. Cine a fost in Rusia stie cum sunt oamenii de rand; vai de mama lor; armata lor mare si curajoasa este formata din mercenari/oameni de la tara care s-au dus in armata neavand ce manca acasa. Credeti ca daca ei aveau un trai fericit se mai duceau in brava armata a lui Putin pt a-i urma principiile sale staliniste?
    • +2 (4 voturi)    
      Hitler a terminat cu shenila de tanc pe nas (Joi, 21 august 2008, 15:53)

      Tantza si Costel [anonim] i-a raspuns lui hitler

      Hitler a terminat cu shenila de tanc pe nas, nu te mai trezi vorbind aiurea.
    • 0 (4 voturi)    
      Hm (Joi, 21 august 2008, 16:53)

      fane [anonim] i-a raspuns lui hitler

      Bravo tie ca tii cu americanii.
      Dar oare ai fost vreodata pe acolo?
      Stii cat de accesibil este sistemul medical omului de rand prin intermedierea asigurarilor private de sanatate ("We don't deny care, we just deny payment." iti zice ceva?) ?
      Stii din ce categorii sociale (rase) e format grosul infanteriei americane si cum sunt ei momiti sa se inroleze?
      Stii care este rata sinuciderilor in randul veteranilor din Irak?
  • 0 (4 voturi)    
    Obisnuiti va cu noii vostri stapani! (Joi, 21 august 2008, 16:49)

    Carla [anonim]

    Nu aveti incotro, obisnuiti va sa va respectati noii stapani! Si ciocu" mic!
    • +1 (3 voturi)    
      Vechile obiceiuri (Joi, 21 august 2008, 19:04)

      Mitica redivivus [anonim] i-a raspuns lui Carla

      Da, spre deosebire de tine, care tot cu pupatul de posterioare rusesti te ocupi. Nu vezi ca s-a lustruit dusumeaua unde pui genunchii?
  • 0 (0 voturi)    
    Rusii vor ramane in Georgia. (Joi, 21 august 2008, 21:57)

    Alin [anonim]

    Stiu ca da bine sa spui ca rusii sunt niste taranoi imputiti, ca au arme invechite si ca fac pe ei ca vin 2 barci americane in Marea Neagra. Stiu ca da bine sa spui ca noi ar fi trebuit sa criticam Rusia virulent precum au facut polonezii.
    Din pacate eu sunt cu capul pe umeri nu in nori.
    Rusia este in alianta cu China. Toata tehnologia de la radio la sateliti a fost facuta intr-o masura mai mare sau mai mult mai mare in China. Aliatii rusilor, chinezii au avut grija sa imparta aceasta tehnologie si rusilor. Si ce observam? Ca urmele razboiului dezvaluie ca rusii au tehnologia de tintire prin satelit cu care bateau atata darabana americanii. Alianta rusilor cu China India si Brazilia nu a fost foarte tare mediatizata, dar in astfel de clipe incepi sa-ti pui intrebari.
    Sa speram ca americanii sunt suficienti de intelepti de a nu starni ultimul razboi mondial.