Lucrarile la Pasajul Universitatii vor fi gata in maximum doua luni si jumatate

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 17 august 2008, 12:24 Actualitate | Esenţial

Lucrarile la Pasajul Universitatii se afla in faza de finisaje si vor fi gata in maximum doua luni si jumatate, incluzand si patru lifturi care vor asigura accesul persoanelor cu dizabilitati atat in pasaj cat si in statia de metrou, a declarat, duminica, primarul Capitalei, Sorin Oprescu, citat de Mediafax.

Oprescu a verificat stadiul lucrarilor de la pasajul pietonal din Piata Universitatii, dupa ce, in urma cu doua saptamani, a cerut urgentarea lucrarilor de refacere a acestuia, unul dintre cele mai circulate pasaje din Capitala.

Discutiile primarului general cu proiectantul si constructorii au vizat alegerea celor mai bune solutii pentru cele patru cai de acces in pasaj, precum si pentru calea de acces pentru statia de metrou.

A fost stabilita montarea a patru lifturi cu capacitate de transport de peste 20 de persoane, la cele patru iesiri din pasaj.

De asemenea, s-a stabilit si modul de iluminare a pasajului, atat pe timp de zi cat si pe timp de noapte, si materialele si culoarea peretilor si pardoselii, realizate din granit si marmura, intr-o combinatie de negru cu alb. Pardoseala pasajului va fi realizata dintr-un material rugos, care va fi dispus astfel incat sa se elimine riscul accidentelor pe timp de ploaie.

De asemenea, spatiile comerciale din incinta pasajului vor fi "preamenajate", astfel incat comerciantii sa nu aduca foarte multe modificari aspectului pasajului.

Primarul general le-a cerut constructorilor si ca lucrarile de reabilitare sa fie desfasurate de echipe de muncitori care sa lucreze in doua ture, pentru a avansa mai rapid.

Primarul a precizat ca bugetul lucrarilor nu va depasi suma de patru milioane de euro, aprobata printr-o hotarare a Consiliului General al Municipiului Bucuresti.

Lucrarile la Pasajul Universitatii au avut, initial, termen de finalizare pana la sfarsitul anului 2008.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1033 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    pasaje bucurestene deplorabile (Duminică, 17 august 2008, 14:32)

    toto [anonim]

    -Pasajul Pieptanari/Eroii Revolutiei - termenul de finalizare depasit demult

    -Pasajul Lipscani o catacomba

    -Pasajul Crangasi o hazna
  • +2 (2 voturi)    
    . (Duminică, 17 august 2008, 15:57)

    Mda [utilizator]

    mult le ia frate. la cat de "mare" e, ar fi fost gata in max 2 sapt, asta bineinteles, intr-o tara normala si civilizata.
  • +1 (1 vot)    
    ne poate spune cineva.... (Duminică, 17 august 2008, 20:14)

    judex [anonim]

    cand vor incepe lucrarile meretei autostrazi suspendate?
    • 0 (0 voturi)    
      Asta ma intrebam si eu (Luni, 18 august 2008, 10:24)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui judex

      Pana la urma o sa ajunga la concluzia ca nu vrem noi autostrada suspendata ia sa vezi.
  • +1 (1 vot)    
    Dar bordurile ? (Duminică, 17 august 2008, 20:36)

    martin [anonim]

    Minunatul primar, Catavencu de Oprescu, si-a facut obiceiul sa verifice in fiecare duminica , pasajul de la universitate si sa emita ineptii si confuzii,.Nu e deloc clar ,dar e normal la mistocarul care colinda Europa cu consilierii sai de taina. Care e termenul de finalizare prevazut de doctorul de pasaje si sosele suspendate: 2 luni si jumatate sau pana la 15 septembrie ?
    In orice caz dac termenul nu e realizat, mistocarul Oprescu va raspunde cum a raspuns mereu, adica deloc!
    Si inca o dorinta mai am, Oprescu si presa lui aservita sa mai spuna ceva de borduri, care desi au fost scoase din DEX, se mai pun totusi de putinii muncitori, care mai lucreaza. In Bucuresti totul e acum bine ,desi nu s-a facut nimic, dar disparitia lui Videanu a alungat norii si soarele excesiv. Au mai ramas doar eclipse, dar mici si anuntate si desigur au si binecuvantarea lui Oprescu si a consilierilor sai de taina, despre care speram amanunte picante, in curand !
  • +1 (1 vot)    
    asta pe ce planeta traieste? (Luni, 18 august 2008, 0:18)

    zgubilitix [utilizator]

    am trecut prin pasaj nu mai demult de ieri si nu mi s-a parut deloc la stadiul de finisaje... asta ne prosteste in fata???
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Luni, 18 august 2008, 10:48)

      diablo [anonim] i-a raspuns lui zgubilitix

      Si eu am trecut ieri pe acolo. Nu s-a schimbat nimic fata de acum 2 luni si nici nu cred ca se schimbe. Nu era nici urma de muncitor ...
  • +1 (1 vot)    
    PASAJUL BANEASA? (Luni, 18 august 2008, 9:55)

    calatorul [anonim]

    uitati-va la cum se lucreaza la pasajul Baneasa, cred ca au deja 2 luni intarziere , adica exact de cand au inceput lucrarile. Pana acum n-au facut decat sa dezgroape tevi, au inchis si au blocat circulatia prea devreme:
    http://www.daciaclub.ro/Monitorizare-pasaj-subteran-DN1-Baneasa-t116014.html
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 18 august 2008, 15:06)

    mozzy [anonim]

    Pasajul Universitatii este unul relativ mic; de ce trebuiesc instalate 4! lifturi cand urcatul pe scari dureaza 10-20 secunde, iar scarile rulante existente si nefunctionale ar fi mai mult decat suficiente. Nu cred ca vor cobora in caelasi moment 80 de persoane cu dezabilitati pentru a justifica cele 4 lifturi. Unul singur ar fi suficient, poate 2... 4 sunt exagerat de multe.