Camera Deputatilor a decis ca Adrian Nastase si Miron Mitrea nu vor fi urmariti penal

de L.P., A.N, A.P.     HotNews.ro
Miercuri, 13 august 2008, 10:21 Actualitate | Esenţial

Camera Deputatilor, convocata in sesiune extraordinara, a respins miercuri cererile de urmarire penala a fostilor ministrii Adrian Nastase si Miron Mitrea. In  sala au fost prezenti 276 de deputati, din care 120 au votat pentru inceperea urmarii penale a lui Adrian Nastase si 160 pentru cea  a lui Miron Mitrea. Pentru inceperea urmarii penale erau necesare 218 de voturi. Livia Saplacan, purtatorul de cuvint al DNA, a declarat pentru HotNews.ro ca dosarele sint blocate definitiv si procurorii le vor inchide.

In cazul lui Adrian Nastase, 120 de deputati au votat pentru inceperea urmaririi penale, 150 impotriva, iar 6 s-au abtinut.

In cazul lui Miron Mitrea, 160 de deputati au votat pentru inceperea urmaririi penale, iar 115 impotriva. Un vot a fost anulat.


Adrian Nastase a fost prezent la sedinta, in timp ce Miron Mitrea a lipsit, fiind plecat in concediu. Pina in momentul de fata, Adrian Nastase nu a dat nicio declaratie presei.

23 de deputati din tabara PD-L, PNL si PRM au "defectat"

Rezultatele votului arata ca partidele care au declarat ca vor vota pentru inceperea urmaririi penale a lui Adrian Nastase, nu au pus acest lucru in practica. Astfel, PD-L, PNL si PRM cumulau 143 de voturi, ceea ce insemna ca 23 dintre acestia au votat de fapt pentru neinceperea urmaririi penale.

Lucrurile nu stau la fel in cazul lui Miron Mitrea, care a obtinut 160 de voturi favorabile inceperii urmaririi penale, putindu-se trage concluzia ca din "tabara" PSD, PC si UDMR 20 de deputati au votat pentru inceperea urmaririi penale.



Camera Deputatilor s-a reunit miercuri in sesiune extraordinara cu doua subiecte principale pe ordinea de zi. Dupa dezbaterea raportului premierului Calin Popescu Tariceanu despre inundatiile catastrofale din nordul tarii, Camera Deputatilor a votat pe marginea cererii de urmarire penala a fostilor ministrii Adrian Nastase si Miron Mitrea. Directia Nationala Anticoruptie a solicitat aprobarea cererii de urmarire penala a celor doi fosti ministri, acuzati de fapte de coruptie. Miercuri dimineata, deputatii au mai primit doua cereri de urmarire penala a lui Adrian Nastase. Conducerea Camerei estimeaza ca cererile s-ar discuta in septembrie.


Livia Saplacan (DNA) : "Dosarele sint blocate definitiv"


Purtatoarea de cuvint a DNA, Livia Saplacan, a declarat pentru HotNews.ro ca " dosarele sint blocate definitiv, actiunea penala neputind fi pusa in miscare deoarece lipseste autorizatia organului competent. Procurorii nu mai au ce sa faca in aceste dosare, asa ca le vor inchide".

Livia Saplacan a mai spus ca din punctul de vedere al DNA decizia parlamentului in cazul acestor doua dosare care ii privesc pe Adrian Nastase si Miron Mitrea, nu constituie un precedent pentru celelalte cereri de urmarire penala existente acum la Camera Deptuatilor pe numele lui Nastase.

" Din punctul nostru de vedere, nu poate fi vorba de un precedent. Parlamentul decide de la caz la caz", a declarat Sapalcan.


Ce spun parlamentarii despre rezultatul votului

Eugen Nicolicea (PSD): Votul a fost evident pozitiv si favorabil pentru Nastase pentru ca dosarul este prost instrumentat si se vede de la o posta ca este un dosar politic. Ca un exemplu pentru a sustine aceasta afirmatie va pot spune ca in dosar este acuzat de trafic de influenta dar nu este indicata persoana fata de care se presupune ca se facea trafic de influenta ceea ce este un element esential. In dosarul domnului Mitrea, scorul este diferit  pentru ca dansul a solicitat colegilor sa voteze pentru cererea de urmarire penala ca sa scurteze mascarada acesta la care este supus, si, chiar daca este un dosar politic, au fost destui colegi care au ascultat solicitarea acestuia. 

Bogdan Ciuca (PC):  Acest rezultat trebuie respectat pentru ca a fost cvorum. Deputatii PC au votat cum au crezut de cuviinta, fiind pusi in fata a doua repere: raportul Comisiei juridice, conform caruia dosarele Mitrea si Năstase sunt cam subtiri ca probe, precum si perceptia publica nefavorabila a Parlamentului. Nu stiu daca pentru Adrian Nastase si Miron Mitrea acest vot este unul favorabil.
          
Cristian Radulescu (PD-L): Partea foarte neplacuta a situatiei este ca dosarele acestea au fost stopate de Parlament. Daca pana astazi mai era un dubiu, astazi s-a vazut clar, prin votul Parlamentului, ca sunt partide care chiar vor si pot sa puna piedica in calea Justitiei. Data trecuta, la sfarsitul lui iunie, aceste partide si-au scos oamenii din sala pentru a nu se intruni cvorumul. Acum i-au tinut in sala si s-a ajuns la acest rezultat.
 
Bogdan Olteanu (PNL): Nu cred ca aceasta decizie este una buna pentru functionarea justitiei si pentru raporturile dintre puterile din Romania. Fiecare deputat care a votat impotriva inceperii urmaririi penale isi va asuma si consecintele votului. Am avut astazi de-a face cu o decizie clar politica, in care, dupa cifrele pe care le-am vazut, cel putin doua grupuri parlamentare au votat impotriva cererii de incepere a urmaririi penale.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7286 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    Cred ca sunt disperati! (Miercuri, 13 august 2008, 11:03)

    gabifm [utilizator]

    Li se rupe sufletul cand citesc ordinea de zi.
    • +7 (7 voturi)    
      VAAAAAAAAAAAAAAI, CE SURPRIZA !!!! (Miercuri, 13 august 2008, 15:13)

      meh [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      NOT !!!

      cine se astepta (sau macar spera) la altceva inseamna ca tre internat intr-un azil de boli mentale, pt ca sigur nu mai e in stare sa vada clar realitatea si traieste intr-o fictiune in care in ro are ceva sanse de a iesi din rahat. adevarul e clar altul: asa a fost pina acum si asa va fi si in continuare.
    • +3 (3 voturi)    
      Parlamentul (Miercuri, 13 august 2008, 17:19)

      Boris [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      Dupa votul asta, ar trebui sa facem cu ei ce a facut Boris Eltin cu ai lui.
      • +3 (3 voturi)    
        Am scris inaintea votului comentariul! (Joi, 14 august 2008, 9:24)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Boris

        Acum mi-e scarba! Ce sleahta de nemernici!
  • -8 (18 voturi)    
    Ha ha ha! (Miercuri, 13 august 2008, 13:55)

    666 [utilizator]

    Precis au încurcat pedelaşii bilele.

    IARĂŞI!
    • +3 (3 voturi)    
      precis (Miercuri, 13 august 2008, 17:47)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui 666

      doar ca ei pe langa pesedei le-au pus la vederea camerelor de filmat
  • +18 (22 voturi)    
    era clar (Miercuri, 13 august 2008, 13:57)

    florin [anonim]

    Aceeleasi jigodii cum ii stiam . Niste sclavi imputiti carora le e frica sa nu creeze un precedent si sa fie ei insisi urmatorii pe lista. Era clar ca toata treaba asta va fi ingropata, in momentul in care au fost pusi sa isi voteze propria incepere a urmaririi.
    Mi-e sila de tara asta
  • +16 (20 voturi)    
    Rusine! (Miercuri, 13 august 2008, 13:58)

    io [anonim]

    Sunteti o mare gasca de mafioti...si e normal sa va aparati ....insa as vrea sa faceti asta la jilava!
    • +16 (20 voturi)    
      PNL, PNL, du-te in URSS (Miercuri, 13 august 2008, 14:00)

      sorin [anonim] i-a raspuns lui io

      Stiam demult ca penelistii nu sunt decat ANEXA NERUSINATA a PSD. Rusine !!!! Abia astept sa scapam de voi !!
    • +10 (12 voturi)    
      Rusine (Miercuri, 13 august 2008, 14:18)

      Ciprian [anonim] i-a raspuns lui io

      Ajungem sa ne fie tot mai rusine ca suntem romani. Sosele proaste, servicii mizerabile dar preturi occidentale, justitie legată de maini si de picioare, parlament de mafioti. Cred ca la noi ar trebui instaurata o dictatura pentru cativa ani, pentru a se putea pune capat tuturor abuzurilor. Asa nu se mai poate, este strigator la cer. Majoritatea politicienilor anchetati, acuza dosare politice. Au furat (si fura) pe ruptelea, si-au dat legi pentru a fi acoperiti in fata justitiei, iar acum vin cu aceasta sfidare la adresa omului de rand. Rusine.
      • +5 (7 voturi)    
        Prin definitie dictatura = abuz = constrangere (Miercuri, 13 august 2008, 14:39)

        Rica [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

        dictatura = abuzuri = restrangerea sau anularea libertatilor = constrangere

        dictatura este contrara democratiei

        nu am auzit de o dictatura democratica

        dictatorii fac dosare politice, pe dictatori ii doare in basca de soselele patriei, de justitie (care ar fi precis abuzata in interes propriu) sau de starpirea coruptiei.

        Pentru cei care au tendinta sa uite, aveti grija ce va doriti, ca abia am scapat de dictatura proletariatului [oare ce poate sa sune mai sublim decat asta?]
        • +4 (4 voturi)    
          o tiranie ca-n Rusia (Miercuri, 13 august 2008, 18:11)

          caragiale [anonim] i-a raspuns lui Rica

          E revoltator votul parlamentului de astazi. Dar se poate si mai rau. Dictatura nu-i o solutie. Trebuie rabdare, timp, perseverenta... se vor schimba in bine lucrurile, cindva, in Romania, speram inainte de Pastele cailor.
  • +14 (14 voturi)    
    sinistratii din parlament (Miercuri, 13 august 2008, 14:01)

    inundatu [anonim]

    felicitari domnilor parlamentari ,a-ti trecut pe langa o "cumpana" mare, felicitari, si concediu placut in continuare............................
  • +10 (12 voturi)    
    UN VOT CRETIN (Miercuri, 13 august 2008, 14:02)

    MIHAI 2 [anonim]

    ....de obicei glumesc....acesta este insa o postare serioasa...Ii credeam mai destepti pe Nastase si Mitrea....este o intamplare care ii poate termina politic....In plus e un vot care ii ofera lui Basescu o cantitate de munitie cum nici n-a visat.....de la suspendarea lui din functie nu a mai primit asa un cadou....Doamne, ce creere sarace ! ....Iar noi, cetatenii telespectatori ne-am scos: urmează pe putin doua saptamani de EDITII SPECIALE si TOCSHOAIE cu spume.
  • +9 (11 voturi)    
    Asta e tot ce vroiau (Miercuri, 13 august 2008, 14:02)

    Adrian [anonim]

    Atat Adrian Nastase si Miron M cat si PDL si Basescu ... primii au scapat iar cei din urma au un nou motiv pentru alegeri .... drobim cu PSD PC la alegeri
  • +14 (16 voturi)    
    probabil (Miercuri, 13 august 2008, 14:03)

    florin [anonim]

    probabil ca nastase isi zice: ce prost am fost! puteam s-o fac de 10 ori mai mult ca nu ma judeca nimeni ce natie de prosti! au trimis in parlament pe unii care apara hotii!
  • +14 (14 voturi)    
    Traiasca coruptia din Romania ! (Miercuri, 13 august 2008, 14:07)

    votantu [anonim]

    Nici nu ma asteptam la alt rezultat ...
    Lasa ca vom vedea cazuri importante de coruptie undeva printr-un sat din Moldova unde vre-un cetatean turmentat a mai violat o baba, si altu care furat 5 oua va fi trimis la inchisoare ...
  • +14 (14 voturi)    
    (...) (Miercuri, 13 august 2008, 14:07)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Voi chiar aveati sperantze ?
  • +12 (12 voturi)    
    Rezultat previzibil (Miercuri, 13 august 2008, 14:09)

    ion [anonim]

    Cand ii vorba sa isi apare interesele nu mai conteaza culoarea politica. Rezultatul era previzibil, Poate sa zica UE despre justitia romana ce vrea ea ca pe ai nostri nu ii intereseaza deloc
  • +12 (12 voturi)    
    . (Miercuri, 13 august 2008, 14:10)

    Mda [utilizator]

    nici nu ma asteptam la altceva din partea astora. tara de tot rasul, ca sa nu zic mai urat.
  • +12 (12 voturi)    
    bot? (Miercuri, 13 august 2008, 14:10)

    gogu [anonim]

    Lehamite extrema! Propun sa va votati singuri la uninominale... scursurilor!
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Miercuri, 13 august 2008, 14:12)

    gxg [anonim]

    inca o revolutie!!!!!!
  • +12 (12 voturi)    
    In strada... (Miercuri, 13 august 2008, 14:13)

    Mircea [anonim]

    Ar trebui sa iesim in strada ca sa le cerem socoteala... Nu se poate asa ceva. Cu toate acestea ma asteptam sa se intample asta...
    • +4 (4 voturi)    
      sau altceva (Miercuri, 13 august 2008, 17:46)

      jo [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      e suficient sa iesim la vot.
  • +12 (12 voturi)    
    Mare economie la buget ! (Miercuri, 13 august 2008, 14:17)

    martin [anonim]

    Este evident ca statul roman,poate face o enorma economie bugetara prin eliminarea totala a sistemului judiciar ( tribunale si parchete),deoarece parlamentul le poate inlocui cu succes.
    Se poate scapa si de avocati, caci marele Andon cu ciracii sai Ponta, Serban Nicolae si obligatoriu Norica Nicolai, sunt perfecti si suficienti.
    Iar opinia publica poate fi inlocuita cu clonele de lupta din clasele Mirko si desigur Alex.
    Si ca totul sa fie perfect,se va renunta si la vot ca e nesigur si ingrat ,astfel incat acest minunat parlament sa fie utilizat pe veci !
  • +12 (12 voturi)    
    Sa vina alegerile mai repede (Miercuri, 13 august 2008, 14:20)

    Mojomajojo [anonim]

    Sa vedem ce o sa faca PSD , PC , PRM si PNL la alegeri...

    Toate jigodiile din RO sunt in partidele astea. &*&* de porci umflati.
  • +10 (12 voturi)    
    Vinovati. (Miercuri, 13 august 2008, 14:22)

    Alin [anonim]

    Vinovati pentru asta nu sunt Nastase si nici PSD. Vinovata este prostimea care a votat cu PSD.
    • +2 (2 voturi)    
      Intru totul de acord!! (Joi, 14 august 2008, 9:30)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      Taranii ii vor vota in continuare.
  • +9 (9 voturi)    
    Porcii sunt cei mai egali (Miercuri, 13 august 2008, 14:25)

    Escu [anonim]

    Ce scursori penale am votat. Acum ne-au dovedit ca sunt mari escroci. Sper ca de data asta nu ne vom mai lasa manipulati de antene si vom reusi sa gandim si singuri.
    • +6 (6 voturi)    
      Stimabile! (Miercuri, 13 august 2008, 16:25)

      korellus [utilizator] i-a raspuns lui Escu

      Jignesti ... porcii !
      Cei din Parlament CARE-SE-CRED-SUPER-OAMENI sint mai prejos de ORICE cuvint/notiune peiorativ/a!!!
  • +10 (10 voturi)    
    realitatea.tv (Miercuri, 13 august 2008, 14:26)

    mihai [anonim]

    s-a vazut de aseara de la realitatea tv,parerea populatiei,cind peste 85% au votat ca parlamentul ii va apara,eu ma intreb unde sunt restul de pina la 322 de jigodii ......se odihnesc ?????
    culmea e,ca la alegeri nu ne prezentam.....si tara se duceeeeeeeeee......la vale rau,UE ne va usui cat de curind,pa fonduri,pa civilizatie,traiasca jungla ROMANIA LIBERA si INDEPENDENTA de UNIUNEA EUROPEANA!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    de acord cu riesirea in strada (Miercuri, 13 august 2008, 14:27)

    Deiu [anonim]

    Ar trebui sa iesim in fata parlamentului in fiecare zi. Astfel vor vedea ca exista oameni care ii urmaresc si sunt interesati de deciziile si faptele politicienilor. Poate poate..li se va face putin frica si vor si mai atenti .
  • +12 (12 voturi)    
    dovada.... (Miercuri, 13 august 2008, 14:28)

    Florin [anonim]

    ...O alta dovada de nesimtire crasa; se pare ca noul sinonim de la nesimtit ar trebui sa fie parlamentar! sa aiba sanatate!
  • +10 (10 voturi)    
    voi chiar nu vedeti? (Miercuri, 13 august 2008, 14:29)

    suca [anonim]

    chiar nu observati ca ne obisnuiesc usor usor cu aceste lucruri?
    numai daca analizam evolutia dosarului lui Nastase vedem ca din aproape in aproape ajung unde vor ei si noi ori ne saturam ori deja nu mai observam de prea multa greata.
    au inceput prin a ataca tot felul de legi, tot de ei scoase, la CC, au continuat cu show-uri pe la toate tembeliziunile ca Basescu trage in ei dar ei sunt nevinovati. si au culminat prin eliminarea lui Morar si blocarea anchetelor.

    oricat de partinitor ai fi, nu poti sa arunci in carca lui Basescu faptul ca EI FUG DE RASPUNDERE!!!
    Nu este datoria parlamentului nici macar sa-si dea cu parerea daca ei sunt vinovati sau nu. daca probele sunt concludente sau nu.
    PARMANETUL NU ESTE O INSTANTA SUPREMA.
    propun ca deacum incolo, oricine este judecat sau anchetat sa trimita procuratura si politia la administratorul blocului in care locuieste. impreuna cu toate dovezile adunate.
    poate d-nul administrator stie mai bine daca procurorii au sau nu dovezi clare. asa scutim si judecatoriile de procese inutile si nici nu se mai consuma banul public fara rost.

    lua-va-r dracu de nesimtiti!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Ideea cu avizul administratorului de bloc e buna (Miercuri, 13 august 2008, 14:54)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui suca

      .....totusi pentru a evita sicanele administratorilor abuzivi....care isi permit SA DEA AVIZ.....inculpatul ar trebui sa ppata face RECURS ....la Commisia de cenzori....sau mai bine....la tanti Zoica , femeia de serviciu....pentru ca in cele din urma totul se reduce la zoaie....
  • +10 (10 voturi)    
    nu sunt fatalist, dar imi imaginez cu claritate... (Miercuri, 13 august 2008, 14:29)

    judex [anonim]

    cum va arata viitorul copiilor si nepotilor nostri sub viitoarea guvernare PSD/PNL. PNL-isti imi faceti greata!!! Sunteti niste tradatori de ultima speta! In privinta PSD, pentru mine partidul asta bolsevic si comunist este de mult la cosul de gunoi si nu merita nici macar un scuipat. Mai ramane doar speranta trezirii romanilor la realitate.
    • +4 (4 voturi)    
      mai gindeste-te la o chestie (Miercuri, 13 august 2008, 16:55)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Ce sansa vor avea copiii tai in fata copiilor lu' Nastase, tinuti in puf la scoli americane pe banii tai? Cine vor fi conducatorii de miine? Copiii tai? Poate, dar cita munca vor trebui sa depuna? Cite nopti nedormite, cite privatiuni, cite chinuri pentru a obtine lucruri pe care ai lu' Nastase doar vor pocni din degete ca sa le aiba.
      Si cit de curata va fi societatea copiilor lui Nastase (scuze, dar ea nu va fi societatea copiilor tai), care de mici au fost obisnuiti sa fie tinuti in scoala pe pensia bunicii, in facultate, la Milano, de mostenirea matusii Tamara iar in vacante de ferma de la Cornu si ce mai cistiga taticu' de la Parlament?
      • +2 (2 voturi)    
        ai dreptate, sadwank... (Miercuri, 13 august 2008, 20:27)

        judex [anonim] i-a raspuns lui Reshape

        Imi cer scuze ca iti raspund asa de tarziu. Pur si simplu mi-e scarba si sa mai comentez ceva. Constat ca oamenii cu bun simt si patrioti devin din ce in ce mai mult o minoritate in aceasta tara blestemata.
  • +10 (10 voturi)    
    Nenorocitilor (Miercuri, 13 august 2008, 14:30)

    arabu [anonim]

    Niste interlopi nenorociti stau in parlamentul acestei tari... Pana cat mai putem rabda??? Halal lupta anticoruptie, halal integrare. La ce sa mai asteptam cand infractori condamnati ca Nastase sunt spalati chiar in parlament...
  • +10 (10 voturi)    
    stupid me! (Miercuri, 13 august 2008, 14:33)

    mirela [anonim]

    Of, Doamne! Si cind ma gindesc ca am sperat! Brrr!
  • +10 (10 voturi)    
    Nesimtitii (Miercuri, 13 august 2008, 14:34)

    abc [anonim]

    Copiii mei vor sa plece in strainatate. Este greu sa mai gasesc argumente sa-i opresc... Congo
  • +10 (10 voturi)    
    era si logic (Miercuri, 13 august 2008, 14:34)

    lucian11 [anonim]

    hai sa luam o gasca de hoti prinsa la furat si pentru arestarea fiecaruia dintre ei sa cerem permisiunea celorlalti din gasca?

    oare cati vor ajunge in felul asta la inchisoare?

    hmmm...

    problema pt gradinita...
  • +8 (8 voturi)    
    . (Miercuri, 13 august 2008, 14:36)

    Mda [utilizator]

    la cat de corupti sunt, nu trebuia sa se voteze pt urmarire, ci sa ii spanzure direct
  • +8 (8 voturi)    
    Cocina din Casa Poporului (Miercuri, 13 august 2008, 14:40)

    un roman amarat [anonim]

    Asa e ..... dictatura ar trebui .....cum adica daca esti parlamentar poti sa furi si sa nu iti faca nimeni nimic... Sincer ne meritam soarta, noi ii votam. O sa ii votam pe aliti , care or sa fura si ei si tot asa si noi platim taxe si impozite. RUSINE AFARA CU ANIMALELE DIN CASA POPORULUI (COCINA DE PORCI), RUSINE
  • +8 (8 voturi)    
    se aştepta cineva (Miercuri, 13 august 2008, 14:42)

    valer [anonim]

    să fie altfel?
  • +9 (9 voturi)    
    Societatea civila... (Miercuri, 13 august 2008, 14:44)

    Mircea [anonim]

    Oare in acest moment nu ar fi datoria ei sa organizeze mitinguri de protest. Fara implicarea vreunui partid. Vreau sa ies in strada si sa urlu impotriva badjocurei la care suntem supusi. Macar atat, sa ne racorim putin, ca nu stiu daca ne mai ia cineva in seama.
  • +6 (6 voturi)    
    Speram! (Miercuri, 13 august 2008, 14:44)

    LauraC [anonim]

    ... dar degeaba! Ca si speranta a murit saraca... ultima!
  • +9 (9 voturi)    
    Porcii (Miercuri, 13 august 2008, 14:45)

    panika [anonim]

    imi vine sa urlu, in ce tara traiesc...porcii
  • +10 (10 voturi)    
    legi pentru hoti (Miercuri, 13 august 2008, 14:46)

    goe [anonim]

    Mai mult decat sa fure pe fata si sa-si dea legi care sa-i protejeze, ce ar mai putea face acesti mafioti??? Este incredibil unde s-a ajuns! Nu au nici rusine, nici onoare, nici respect nici bun simt. Niste gunoaie! Zoaiele natiunii. Vai si amar de tara asta...
  • +10 (10 voturi)    
    e clar... (Miercuri, 13 august 2008, 14:46)

    Vladutz [anonim]

    ce sa mai... suntem condusi de cei mai corupti dintre cei mai corupti si influenti oameni din .ro

    rusine!!!

    muriti !!!!!
  • -9 (11 voturi)    
    Foarte tari sunteti la gramatica! (Miercuri, 13 august 2008, 14:47)

    felix [anonim]

    a fostilor ministrii .....

    un ministru->doi ministri, nu ministrii
    • +3 (3 voturi)    
      re: (Miercuri, 13 august 2008, 17:41)

      suntem [anonim] i-a raspuns lui felix

      bine ca esti tu destept ...
      daca nu erai tu mureau parlamentarii de foame ...
  • +10 (10 voturi)    
    Concluzie (Miercuri, 13 august 2008, 14:49)

    Dan [anonim]

    Parlamentul Romaniei = cocina.
  • +11 (11 voturi)    
    PSD PC PRM (Miercuri, 13 august 2008, 14:50)

    Alin [anonim]

    - Nesimtitul ala de Geona zicea ca din cauza lui Basescu e Romania monitorizata in continuare .. asta dupa ce UE a tot aratat cu degetul la marile cazuri de coruptie blocate de parlament (unde majoritate e PSD cu prietenii lor)

    - Nesimtitul ala de Nastase o sa candideze sa fie votat presedinte ..

    NU sunt din nici un partid .. si poate e praf in ochi..dar ce vad eu .. e ca unia incearca sa faca ceva iar ceilalti fac tot ce pot sa nu ii lase .

    Emigrarea devine o solutie din ce in ce mai buna .. pt ca acest vot de azi facut pe principiul "corb la corb nu isi scoate ochii" ma face sa cred ca nu o sa scapam de acesti hoti decat cu inca o revolutie.
  • -6 (10 voturi)    
    la mai mare! (Miercuri, 13 august 2008, 14:51)

    gigel [anonim]

    Ar trebui sa iesim in strada... sa ne topim de caldura si sa facem insolatie. Oameni buni, beti o bere rece si rugati-va pentru sanatate :)))
    • -3 (3 voturi)    
      corect (Miercuri, 13 august 2008, 17:42)

      corect [anonim] i-a raspuns lui gigel

      sa ii lasam pe astia cu mizeriile lor si sa ne vedem de viata noastra.
      • +2 (2 voturi)    
        Asta vor si ei!! (Joi, 14 august 2008, 9:41)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui corect

        Trebuie mers la vot in toamna!
  • +10 (10 voturi)    
    la puscarie (Miercuri, 13 august 2008, 14:51)

    bogdan [anonim]

    Ar trebui sa mearga toti deputatii la puscarie, pentru ca incalca legea, constitutia, legile europene. Principiul si articolul din constitutie "nimeni nu este mai presus de lege" la ei a devenit litera moarta.
    Si sa ne mai miram ca tara, pe care ei o fura zi de zi, merge asa de prost.
    La puscarie cu ei.
  • +7 (7 voturi)    
    Parlament = stol de corbi (Miercuri, 13 august 2008, 14:55)

    v [anonim]

    doar nu va asteptati sa-si scoata ochii unii la altii
  • +9 (9 voturi)    
    animalele (Miercuri, 13 august 2008, 14:59)

    eu [anonim]

    Mi-e asa de sila de parlamentari ca de zabalutza aia de la coltul gurii.
    Niste porci.
  • +10 (10 voturi)    
    Hoti din toate partidele uniti-va! (Miercuri, 13 august 2008, 14:59)

    Rali [utilizator]

    De fapt asta s-a intamplat, s-a demonstrat inca o data ca lupta politica e doar pentru show pentru prostime.Cum se vede votul nu are culoare politica, ci doar interese personale.
    Asa ca degeaba lumea urla ca aia sunt mai verzi si mai buni decat ceilalti, nu e asa, toti sunt la fel.
    Oare Avocatul Poporului nu ar trebui sa se autosesizeze pt ca se incalca Constitutia care spune ca ''nimeni nu e mai presus de lege"?
    Asta demonstreaza ca actuala legislatie a fost gandita cu mult timp in urma a.i. sa nu se poate face nimic impotriva ,,nostra''!
    Noi, adica voi pentru ei, injuram pe net si plecam din tara in timp ce noi, adica ei, fura linistiti pana la moarte prtejati de legi.
  • +9 (9 voturi)    
    rusine! (Miercuri, 13 august 2008, 15:01)

    Gogu [anonim]

    Parlamentul rusinii, parlamentari penali
  • +10 (10 voturi)    
    republica separatista (Miercuri, 13 august 2008, 15:03)

    e [anonim]

    Eu zic sa ne declaram independenta de Casa Poporului. Ne constitui restul tarii intr-o republica separatista si ne facem o noua constitututie...
    Eu zic avem sanse sa intram apoi in UE si NATO. Va bagati?
    • +9 (9 voturi)    
      republica separatista (Miercuri, 13 august 2008, 15:32)

      GXG [anonim] i-a raspuns lui e

      de acord. Si poate spune cineva cum se poate organiza o greva fiscala.
      Nu mai vreau sa fie platiti din banii mei, ai vostri.
      Oricum sunt sigura ca nu vor muri de foame....
  • +8 (8 voturi)    
    unde e lista voturilor? (Miercuri, 13 august 2008, 15:04)

    goe [anonim]

    As vrea sa vad o lista cu cei prezenti, absenti si cum a votat fiecare din cei prezenti. Hotnews, se poate sa publicati aceasta lista? Poate macar unii dintre ei isi vor lua un scuipat in ochi cand merg pe strada...
  • +9 (9 voturi)    
    Greu cu constiinta la nivelul asa-ziselor elite (Miercuri, 13 august 2008, 15:09)

    Ana [anonim]

    Oare cum si-ar justifica (daca ar putea fi intrebati ca, deh, cum votul a fost secret toti pot spune ca au votat "pentru") votul impotriva??? Pe ce se poate fundamenta refuzul de a deferi justitiei niste politicieni care, in fond, ar trebui sa fie reprezentativi pentru cetateni si, poate chiar un model de urmat dar impotriva carora exista dovezi ca nu sunt prea brezi?

    ce e mai nasol e ca singurii care vor suferii suntem tot noi care ii intretinem si votam, care contribuim la bugetul comunitar si care nu vedem nimic de pe urma eforturilor noastre din cauza gaurilor negre de la niveluri inalte...
    D
  • +9 (9 voturi)    
    Rusine!!!!!! (Miercuri, 13 august 2008, 15:11)

    discutabil_indiscutabil [anonim]

    in mod democratic, Jos cu ei!
    au sfidat romanii, au sfidat o alta putere in stat la fel de importanta ca si Camera Deputatilor, si anume Justitia!

    Sa nu va mai vad pe nici unul in parlamentul Romaniei!!!
    Toti acestia sun creati ca si victime, de p parte din media romaneasca. Mircea Badea Gadea Stan si unul numit Cristoiu si-au indeplinit misiunea!.

    Treceti pe la caserie...
  • +9 (9 voturi)    
    corecti! (Miercuri, 13 august 2008, 15:12)

    un om obisnuit [anonim]

    Daca exista si parlamentari corecti atunci acestia ar trebui sa ia primii atitudine si sa nu se ascunda in spatele votului "democratic".
    Greva, Demisie...orice... dar faceti ceva....Nu ne lasati sa credem ca sunteti toti la fel....sau poate?
    Celor ce au votat sa-i apere pe hoti le pot spune doar atat: Rusine lor si copiilor lor ca au asa parinti!
  • +8 (8 voturi)    
    Nu va mai lamentati. (Miercuri, 13 august 2008, 15:12)

    Moldovan [anonim]

    99% din populatia Romaniei stia rezultatul inintea votului, asa ca nu va mai lamentati.Voi astea luminati de pe forum treceti la actiune, faceti ceva si noi prostimea o na va sprijinim. De 18 ani nu faceti absolut dar, absolut nimic. Unde este partidul intelectualilor tineri.S-a facut doar valuri,rezultatul fiind zero.Felicit partidul comunistilor pentru o noua victorie de rasunet.
    • +5 (5 voturi)    
      Ba s-a facut... (Miercuri, 13 august 2008, 16:17)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Moldovan

      Ba s-a facut ceva in '89 dar de pomana iar cei ce au facut acel ceva au sters-o din Romania de scarba sau s-au spanzurat ca Nemes cand au inteles ca s-au sacrificat pentru un popor care doreste liniste.
      Si s-a mai facut ceva prin '90 in Piata Universitatii dar intelectualii tineri de acolo cateva mii au fost batuti de zece mii de mineri adusi de Iliescu atunci cand 2 milioane de bucuresteni aveau treburi mai importante decat mofturile cu "jos...". Asa ca ...
      • +2 (2 voturi)    
        Chiar sa fim (Joi, 14 august 2008, 9:46)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        un popor de sclavi condusi de hoti?
        Nu vezi ca pana la alegeri se uita sau cei care CHIAR ar putea schimba ceva prin votul lor, nu se duc la vot pentru ca sunt plecati in week end si au prins aglomeratie pe DN1??
        De noi depinde sa nu mai fim condusi de oameni alesi de electoratul rural sau de votantii lui Vanghelie.
  • -7 (9 voturi)    
    Alegeri... (Miercuri, 13 august 2008, 15:14)

    Nervi [anonim]

    Votati Nastase!
  • +7 (7 voturi)    
    pentru cei care nu vor merge la vot. (Miercuri, 13 august 2008, 15:19)

    petronas [anonim]

    Nu cred ca absenteismul la vot ii va face pe stimatii parlamentari sa isi plinga de mila. Din contra ii va bucura. De obicei nu merg la vot cei care au cit de cit capacitatea de a analiza si a lua o decizie.
    E mult mai grav sa nu luam o decizie decit sa luam una care se poate dovedi ulterior gresita.
    Vor decide pentru voi cei care pot fi cumparati cu mici , bere sau 50 de lei...
    O prezenta mare la vot i-ar speria bine pe domnii parlamentari indiferent de rezultatul votului...Ar arata ca romanilor le pasa de cine si cum ii conduce, si atunci se vor gindi de doua ori....
  • +6 (6 voturi)    
    votam (Miercuri, 13 august 2008, 15:19)

    Alex [anonim]

    cel mai tare sa candideze Nastase la presedentie si sa cstige , daca se intampla asa ceva , pe bune ca eu plec din tara asta de kkt , unde parlamentari sunt mai presus de lege
  • +7 (7 voturi)    
    daaa (Miercuri, 13 august 2008, 15:25)

    gantz [anonim]

    47 de comentarii anti psd, pc & Co... nu-i rau, chiar daca situl cu pricina este categoric de dreapta si in general adeptii curentului il frecventeaza. Acu' buba ii ca trei sferturi din astia de aici vor fi prin parcuri si paturi in ziua votarii, pentru ca dupa cateva zile sa arata cu degetul spre Parlament. Budapesta iese in strada pentru ca s-a mintit, Copenhaga la fel, pentru un imobil destinat tinerilor care urma sa fie inchis, Amsteram pentru ciuperci, etc. Noi, care mai de nu suntem scuipati pe fata, o ardem aiurea pe forumuri. Si mereu sunt altii de vina.
  • +4 (4 voturi)    
    democratie (Miercuri, 13 august 2008, 15:25)

    elena [anonim]

    separatia puterilor in stat, adica democratie!!!
  • +6 (6 voturi)    
    iliescu si iorgovan (Miercuri, 13 august 2008, 15:29)

    un roman [anonim]

    pai nu au facut ei constitutia.
    nu iliescu controleaza sindicatele: militia, dacia, metrorex, profesorii ?...ce credeti ca a facut din prima zi cand KGB-ul l-a uns presedinte in 90.
    si-a creat o retea de mafioti (pe care ii sperie cu dosarele despre ei)
    le-a dat bani din Banca Romana de Comert Exterior (a se citi BANCOREX) ca sa runieze economia tarii
    a facut primul tratat la Ro dupa 89 cu URSS (ahahaha!!!)
    s-a opus la NATO si UE
    a controlat regimul de paie al lui Constantinescu
    a infiintat partide satelit PSD (PRM, PC, PIN ...ca sa aiba romanul pe raftul de la alegere mai multe branduri ale aceluiasi grup )
    a incercat sa-l suspende pe Basescu
    a incercat sa-l remanieze pe Tariceanu
    voi ii blamati pe liberali dar nu vedeti care e structura parlamentului - CD:
    stanga:
    PSD: 43/
    PC: 10
    PRM: 16
    =============
    69

    dreapta:
    PNL: 22
    PDL: 22
    UDMR: 10
    ============
    52

    la alegere:
    independenti: 13 (multi de stanga - PSD)

    pai normal ca liberalii se fac frate cu dracu ca sa treaca puntea asta de 4 ani.
    a avut vreodata PNL in tara asta mai mult de 20 % (niciodata) pentru ca suntem o tara de latini socialisti carora "ne place munca" ca altfel am fi anglo-saxoni capitalisti, mai pune si o picatura de 50 de ani de indoctrinare si vreo 3 milioane de rromi care il voteaza pe nea nelu oricand (de ce asul de trefla si partida romilor nu au avut succes niciodata ???)
    • +1 (1 vot)    
      Cu Iorgovan s-a (Joi, 14 august 2008, 11:13)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui un roman

      rezolvat de la sine - el mai avea si beleaua aceea cu uciderea pe trecerea de pietoni - iar cu Iliescu...cred ca nu traverseaza strada singur de frica. Dumnezeu le va plati la toti (inclusiv celor din parlament care si-au batut ieri joc de noi). LA TOTI. Prea le "uram" in cor NUMAI de bine!!!
  • +6 (6 voturi)    
    cine a votat impotriva? (Miercuri, 13 august 2008, 15:34)

    Orizont [utilizator]

    Putem sa aflam si noi lista exacta cu cine a votat pentru si cine impotriva? sau a fost vot secret?
    As vrea sa stiu si eu care sint ceilalti hoti
  • +2 (4 voturi)    
    lasati lamentarile! (Miercuri, 13 august 2008, 15:36)

    roman [anonim]

    pe viitor cand va mai cheama clasa politica sa va faceti 'datoria civica' sa stiti ca le dati legimitate.
    ce nu pricepeti ca sistemul e corupt, ineficient si trebuie schimbat.

    solutii sunt dar nu vreau sa fiu acuzat de una sau alta asa ca acest lucru va decide majoritatea.

    o zi buna si la treaba romani ca trebuie sa producem!
  • +3 (3 voturi)    
    Nu Parlament, PORCament! (Miercuri, 13 august 2008, 15:36)

    xxx [anonim]

    Asta e, oricum nu-mi faceam iluzii...
    • -3 (7 voturi)    
      Trimiteti un mesaj de iubire (Miercuri, 13 august 2008, 16:03)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      Mi s-a facut greata cand am citit comentariile la articol. Greata pe bunelea. Atate guri mirositoare de rahat n-am mai vazut. Dati si voi un mesaj sa vedem cat de CORECT este Dl. Nastase, si daca are tupeul sa le lase pe blog.

      http://nastase.wordpress.com/2008/08/13/dreptatea-nu-se-poate-face-prin-incalcarea-constitutiei-si-a-legilor/#comments
  • +6 (6 voturi)    
    Votul Nästase Mitrea (Miercuri, 13 august 2008, 15:47)

    ge. alex [anonim]

    M-am asteptat:- Cum poate oameni corupti sä-si trädeze compatriotii.-O rusine si o sfidare la adresa poporului romän, si a bunului simt. Cel putin 80% din averea furatä trebuia impozatä.
  • +6 (6 voturi)    
    justitie (Miercuri, 13 august 2008, 15:47)

    adrian [anonim]

    Azi in Romania ar trebui declarat doliu national pentru ca este ziua cand ideea de justitie a murit. Iar in calendar ar trebui declarata drept ziua infamiei, iar parlamentarii si judecatorii sa primeasca o zi libera si o prima pentru a putea sarbatori cum se cuvine victoria lor in lupta impotriva anticoruptiei.
    Vivat coruptia!!!
  • -5 (5 voturi)    
    pentru cei care nu si-au dat seama inca... (Miercuri, 13 august 2008, 15:53)

    Bebitza [anonim]

    Dragii mei,
    PD-L s-a impacat cu PNL.
    Voi aveti reflexe intarziate, asa-i ?
  • +5 (5 voturi)    
    Acum se poate vedea mai clar (Miercuri, 13 august 2008, 15:57)

    ion roata [anonim]

    Nu se astepta decat putina lume ca rezultatul sa fie altul. Partea buna e ca acum ni s-a aratat pe fata ca partidul comunistilor si cel al turnatorilor ( a se citi PSD si PC) nu au nimic in comun cu interesul national. Lupta anticoruptie e doar o poveste pentru naivi. Mai ramane speranta ca, in fata evidentei, vor fi suficienti cei care se vor trezi pana la alegeri pentru ca aceste partide sa nu mai ajunga niciodata la guvernare.
  • +5 (5 voturi)    
    1 (Miercuri, 13 august 2008, 16:00)

    asa le trebui [anonim]

    eu zic sa mergem toti la votul pentru parlamentari si sa alegem pe cine vrea fiecare dar numai oameni care nu au mai fost in parlament, poate reusim totusi sa scapam de o parte din jigodii
  • 0 (6 voturi)    
    corb la corb nu-si scoate ochii (Miercuri, 13 august 2008, 16:00)

    cristi [anonim]

    Fratilor, ce tot va agitati atat, ca toti sunt la fel. Cea mai mare pedeapsa ar fi ca toti cei care mergem la vot sa anulam buletinele. Din pacate, au destui alegatori fanatici. Si nu numai din PSD - am vazut si destule "exemplare" care ridica in slavi PDL-ul.
  • +4 (4 voturi)    
    calm , mai e si miine o zi ! (Miercuri, 13 august 2008, 16:21)

    constantin [anonim]

    n-au scapat , acuzatiile ramin si daca sunt reale se va face dreptate . dna poate sa se ocupe de chiuariu ,de remes ,de despaduririle din suceava , s.a.
  • +5 (5 voturi)    
    DISPERARE ! (Miercuri, 13 august 2008, 16:28)

    ELENA IASI [anonim]

    Disperare dar pt. noi oameniide rind.
    Asteptam acest rezultat sa vazut din discutiile de pe diverse posturi cum personaje precum Olguta apara cu inversunare pe cei impricinati si pe Ciuca marele sarac care de altfel pozeaza intr-un jurist de clasa .
    Ce impresie ne lasa ?dreptatea nu va fi nicind pentru oamenii de rind,iar noi daca vom fi atit de idioti sa votam tot acesti monstri ne meritam soarta.
    De alfel societatea civila ar trebui sa reactioneze ,sa trezeasca la realitate poporul roman ,sa-i aduca aminte ca nu s-a murit degeaba la revolutie, ca merita tineretul de azi macar sa poata pleca unde si cum vrea .Dar sa nu uitam ca va reveni clauza si atunci....la loc comanda.
    Oare ce fel de natie suntem ? Pe cine sa acuzam ?
    pe BASESCU nu? doar domnia sa a gresit cind a condamnat ororile comunismului,cind a scos atitea dosare de la pastrare.Asta e adevarul inca ne mai trebuie ani buni ina sa intelegem cum e cu democratia asta ar trebui sa mai ascultam si voci precum al d-lor Avramescu,LIICEANU ,PLESU ,Patapievici ,Hurezeanu si multi,multi altii .
    II compatimesc pe tinerii de buna credinta de azi .
  • +5 (5 voturi)    
    hai sa actionam (Miercuri, 13 august 2008, 16:37)

    R.A.Muresan [anonim]

    E clar ca democratia noastra ramine una originala, asa cum a mosit-o comunistul Iliescu.
    Lucrul nu-i de mirare, si nu avem de ce ne lamenta, mai ales ca societatea noastra civila este una anemica. Nu-mi dau seama, de pilda, de ce nu gasesc astazi, aici, un indemn de a iesi in strada pentru a protesta: poate ca webmaster-ul a avut grija sa treaca doar ceea ce e convenabil si ceea ce se rezuma la simpla lamentatie.
    E de necrezut ca comunistii fac cu noi chiar ceea ce vor. Si asta desi le dam clasa la utilizarea calculatoarelor, desi sintem mai tineri si mai hotariti decit ei, desi stim bine ce vrem. E clar vorba de lipsa noastra de organizare si de vointa autentica de a schimba ceva.
    Hai sa schimbam lucrurile si sa renuntam la lamentarile astea gratuite: nu mai este foarte mult pina la vot si ar trebui sa ne facem o tactica.

    1. Mai intii sa ne hotarim inca de pe acum sa mergem la vot si sa-i tinem minte pe toti cei din Camera Deputatilor care au votat astazi.
    Avem o lista aici:
    http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.de?leg=2004&cam=2&par=A&poz=0&idl=1
    2. Sa gasim mijloace moderne si convenabile pentru a ne exprima raspicat parerea, protestul. Dupa parerea mea, un blog specializat si fara prea multe zorzoane ar putea fi un astfel de mijloc.
    3. Sa lasam deoparte deocamdata preferintele noastre politice: se pare ca acestea ne dezbina fatal ca societate civila iar politicienilor le convine de minune.
    • +4 (4 voturi)    
      Hai sa scriem (Miercuri, 13 august 2008, 16:53)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      Dragii mei prostimea e majoritara oriunde in lume iar la noi mai mult ca atat. Prostimea vrea bani de bere, meciuri de fotbal, manele, filme si reviste porno si in general liniste ca sa se ocupe de ce am spus mai sus. Garantat pe 9 din 10 romani nu-i intereseaza ce ne intereseaza pe noi care scriem aici. De asta ni s-a dat acest forum sa scriem si atat. Scriind aici ne trece supararea si ne credem importanti noi astia care nu vrem bere, fotbal, manele, pornografie...
      • +3 (3 voturi)    
        Ii putem dovedi pe acesti parlamentari-infractori (Miercuri, 13 august 2008, 17:31)

        R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Eu zic ca avem parte zilnic de pornografie cu asemenea parlamentari.
        Daca nu vrem pornografie atunci ar trebui sa facem ceva. Incepind de acum.
        Cum spuneam, eu imi iau acum bicicleta si ies in Piata Universitatii: la ora 18:00 voi fi acolo fiindca vreau sa vad inca o data fata nepasatoare a Romaniei.
        Dupa aia ma gindesc la ce as mai putea face: desigur, la ceva mai eficient, de pilda la blog-ul despre care vorbeam. Poate ca acesta exista deja dar nu-l cunosc nici eu si nici altii. Deocamdata caut recomandari pentru un astfel de blog centrat pe tema protestului civil bine orientat/tintit, si care sa aiba si planuri bine gindite de renimare a societatii noastre civile, in acest moment aflata in coma.
        Trebuie sa fie o iesire din rahatul asta comunist.
        • +2 (2 voturi)    
          Gata: am plecat in piata... (Miercuri, 13 august 2008, 17:50)

          R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

          Evident, am vrut sa scriu 'reanimare' in loc de 'renimare'.
    • +3 (3 voturi)    
      hai sa ne vedem (Miercuri, 13 august 2008, 17:10)

      R.A.Muresan [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      La ora 18:00 voi fi in Piata Universitatii. Nu-mi pasa daca voi fi singur. Imi iau bicicleta si ma duc intr-o plimbare pina acolo: n-am nimic de pierdut. Vreau sa mai vad o data cu ochii mei fata nepasatoare a Romaniei.
  • +3 (5 voturi)    
    sunt un indolent (Miercuri, 13 august 2008, 16:42)

    capingura srl [anonim]

    Bai, oameni buni, recunosc cu mana in buzunarul tau si cu pumnul adanc ingropat in fata ta ca sunt un indolent, un drogat, un agresiv pasiv, un parshiv, un lacom, un betiv guraliv, un profund si irefutabil caz patologic, o carpa soiosa ce se crede naframa ilenei cosanzenei, un nenorocit lacheu, strivitor de bombeu, un gainat lucios, un parfum gretos, un iresponsabil fanfaron, o palma trista data de trei ori pe zi in loc de mese, un sut in fund dat cu pantofii nefacuti. Pe cale de consecinta recunosc si doresc sa fie stiut faptul si declaratia mea ca Barlamentul Loazeiromaniei ma reprezinta intr-u totul, bre. Barlamentul este emanatia mea dupa trei ani de nespalare si consecventa masturbare. Barlamentul este copia mea fidela, barlamentarii sunt clonele mele executate cu ce am gasit prin tomberoane. Asa ca ciocu mic si capu la cutie.
  • +4 (4 voturi)    
    magaria celor 322 (Miercuri, 13 august 2008, 16:50)

    Vali [anonim]

    Am o brosura care se intituleaza"CONSTITUTIA ROMANIEI".La Sectiunea 2,scrie foarte clar,la art.72,alin(2):"Deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi in judecata penala pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului...".Mie mi se pare foarte clar ca hotararea nu mai stiu carui for superconstitutional de a supune aprobarii Camerei Deputatilor continuarea urmaririi penale a celor doi gainari,nu este decat o incalcare grosolana a Constitutiei.Daca cei care sunt platiti din banii nostri sa respecte Constitutia,sunt inapti sa o faca,ce vrem sa faca o Camera a Deputatilor,care nu poate da decat un vot politic(vorba aia:corb la corb...),dupa cum s-a si vazut.
  • +5 (5 voturi)    
    Foarte inteligent.... (Miercuri, 13 august 2008, 16:51)

    Focke [anonim]

    ...Mie ideea de absenteism la vot imi suna cel putin ca o lipsa de bun simt, atata timp cat traiesti aici si te mai si plangi de politicienii ALESI...alesi de cine??
    Din cand in cand sursura cate un glascior de ici de colo "vai, nu te duce la vot".."vai toti sunt la fel, nu merita sa te mai obosesti,zau!"..."pedepseste-i pe nemernici si culca-te in ziua votului"..."arde-i la pipota cu votul tau anulat"..etc. Probabil credeti ca Nastase se va'nfiora de vreun fior cand va vedea 15% prezenta la vot?? Vor avea frisoane de circumvolutii ai nostrii parlamentari cand vor fi confirmati in functii de 15-20% din alegatori??
    Adica exact de masa votantilor hard core ai fiecarui partid, de amaratii de pensionari care fac cozi la pomeni, de legiunile de trepadusi pt care un vot = o bere+un mic+ 50 lei???? Asta-i pedeapsa fantastica pe care ar trebui sa le-o aplicam? Nemaipomenit de dur, frate!
    Politicienii sunt cu atat mai fericiti cu cat prezenta la vot este mai mica, asta scoate din ecuatie cat mai multe necunoscute, iar rezultatul este cat mai predictibil....o prezenta la vot de peste 50% in mediul urban le-ar da arsuri pe duoden TUTUROR politicienilor, macar pt. o zi...
  • +5 (5 voturi)    
    hai sa actionam (Miercuri, 13 august 2008, 16:56)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Eu la ora 18:00 voi fi in Piata Universitatii.
    • +2 (2 voturi)    
      DE LA SIBIU (Miercuri, 13 august 2008, 23:39)

      Cela [utilizator] i-a raspuns lui R.A.Muresan

      nu pot sa ajung in piata dar te rog sa ma consideri acolo. Ai dreptatate numai uniti putem sa=i dovedim pe nesimtitii astia . Dar cam greu se va aduna cineva pt .niste cauze sau idealuri in piata . Lumea e ocupata cu concediile cu plecatul la lucru in strainatate iar parlamentarii si politicieni cu FURATUL / Cu cit sintem mai ocupati cu grijile zilei de maine cu atit fura mai virtos . Sa speram ca se va duce lumea la vot si va vota bine sau sa nu mergem deloc dar nici unul sa vedem ce se intimpla. Ar fi ceva nemaipomenit sa fie un procent de 1% prezenta la vot ca ma gindesc ca EI se duc . Hai pa .....
  • +4 (4 voturi)    
    Rusineeeee.............. (Miercuri, 13 august 2008, 16:58)

    barykelo [anonim]

    `Jigodiile si-au spus cuvantul... Nu au pic de rusine,...toti sunt la fel Totul este o mascarada...Mai cititi "Apel catre lichele" incaodata.... Mai incercati... Sunteti jalnici... Mi-e scarba de voi....
  • +5 (5 voturi)    
    Flash-mob (Miercuri, 13 august 2008, 17:11)

    Aph [anonim]

    Propun un flash-mob. Astazi, ora 20:55, ne adunam cu totii in fata palatului parlamentului fiecare avand asupra lui un carlig de rufe si un sul de hartie igienica. La ora 21:00 ne prindem carligele de nas iar la ora 21:05 aruncam sulurile peste gard in curtea cladirii. Mesajul este simplu: DIN ACEASTA CLADIRE PUTE!
  • +3 (3 voturi)    
    Petitie (Miercuri, 13 august 2008, 17:21)

    Mircea [anonim]

    Consider ca ce s-a intamplat azi e o badjocura la adresa noastra. Considerand acest aspect, am creat o petitie prin care cer dizolvarea parlamentului si declansarea de alegeri anticipate: http://www.petitieonline.ro/petitie-p38751052.html. Daca consideri ca e just ceea ce am scris in petitie, semneaz-o si da-o mai departe.
  • +4 (4 voturi)    
    fratia ghiulului (Miercuri, 13 august 2008, 17:28)

    Gabriel din Deva [anonim]

    La un moment dat am crezut ca sedinta extraordinara a fost cam pripita, dar realitatea e mult mai dura: pur si simplu acesta va fi rezultatul votului in orice conditii in actualul parlament. Oare ce au facut pana acum? Au facut praf proiectul cu votul uninominal si si-au sporit privilegiile. Asta da fratie.
  • +4 (4 voturi)    
    Rusineeeee!!! (Miercuri, 13 august 2008, 18:04)

    Dezamagitu' [anonim]

    Parlamentul e scut impotriva justitiei????? Tara de cacat, parlamentari de cacat!!!!!!!!! Sa va fie rusine!!!! Asteptati pana veti mai primi voturi de la mine, indiferent din ce partid sunteti!!!! Rusineeeee!!!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    PLEC IN CONGO (Miercuri, 13 august 2008, 18:29)

    ^$#!@ [anonim]

    o sa ajungem tara bananiera fratilor.
  • +5 (5 voturi)    
    NU reactionam?!!! (Miercuri, 13 august 2008, 18:36)

    rakmmy [anonim]

    Oameni buni, nu reactionam in nici un fel la decizia "stimabililor" din Parlament? Haideti sa facem ceva, sa protestam in vreun fel!
    • +4 (4 voturi)    
      Vezi mai sus (Miercuri, 13 august 2008, 19:35)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui rakmmy

      Am propus mai sus un flash-mob. Iar Mircea si altii au propus iesirea in strada, optiune la care ader si eu.
  • +1 (1 vot)    
    sila (Miercuri, 13 august 2008, 20:19)

    temi [anonim]

    " Stimati tovarasi si pretini",ce Dumnezeu,inca mai visati la procese in care mai marii tarisoarei asteia chinuite,sa fie trasi la raspundere pt faptele lor?
    Ce tot ii dati cu partidele?Care partide?Nu exista decat un singur partid;PCR.A! Ca-si mai spun si liberali si psd-isti si mai cum doriti asta este pt ora de culcare.
    Romanie,pacat de frumusetea ta,asta-mi lipseste cel mai mult,dar prefer o italie a mafiotilor decat rahatul parlamentului roman!
    Nu mi-e sila;ma gandesc sa renunt la cetatenia romana;prea multa rusine indur!
    Dar fereasca-i Dumnezeu de ziua in care mamaliga romaneasca va exploda cu adevarat,nu ca in '89,ca-ci va exploda...Atunci nici toate voturile din toate parlamentele nu-i vor scapa de pedeapsa.
    Si tare ma tem ca e aproape ziua aia;ca nu mai putem suporta!
  • +2 (2 voturi)    
    Bese!Vei cistiga alegerile. (Miercuri, 13 august 2008, 21:23)

    Aron Deleanu [anonim]

    De la tine in jos,toata clasa politica este compromisa,cu mici exceptii.Exceptia sper sa fie PDL.Astept toamna alegerilor parlamentare.
    • -1 (1 vot)    
      Cine-i Basescu? (Joi, 14 august 2008, 16:52)

      temi [anonim] i-a raspuns lui Aron Deleanu

      Cine-i,domnule,acest Basescu?Ce fapte mari infaptuieste domnia sa pe plaiurile Mioritei?Ce este acest PDL?Ce-a facut sau ce face pt bunastarea acestui popor de naivi ce suntem?
      Chiar nu vreti sa deschideti,macar,un ochi?Sa vedeti ca ori e Basescu,ori Iliescu,ori Constantinescu,nu s-a facut si nu se face nimic?
      Astepti toamna alegerilor parlamentare;ha!Domnule "Aron Deleanu",in acea toamna,vei alege doar "Ciulinii Baraganului".
  • +1 (1 vot)    
    Suntem la pamant! (Joi, 14 august 2008, 8:29)

    Bogdan Constantin [anonim]

    Clasa politica din Romania nu are exceptii, toti vin din acelasi leagan, toti au coruptia 'intiparita genetic'. Este un joc de cea mai joasa speta si nu cred ca noi cetatzenii avem cum sa scapam de acest lucru, nu cred ca prin votul nostru soarta tarii se va schimba. De ce nu cred asta? Simplu, votul este un instrument al democratiei, ori la noi este orice altceva numai democratie nu. La fiecare vot parlamentar noi transferam aceasta putere unor oameni care de 18 ani ne duc cu zaharelul. Problema nu sunt cei 50 de ani de comunism ci cei 18 ani de "democratie", de "libertate".
    Sincer am ajuns sa cred ca singura posibilitate in Romania ar fi monarhia. Prefer dictatura unui singur om pe care-l putem linsa in Piata Revolutiei decat dictatura clasei politice pe care nu ii poti executa pe stadioane! Nu cred ca vom scapa de ei... Trebuie o schimbare radicala, dizolvat parlamentul, orice altceva este o iluzie!
  • 0 (2 voturi)    
    mai lasati-ma cu "sa iesim la vot" (Joi, 14 august 2008, 9:15)

    veninosu [anonim]

    io nu inteleg ce e in capul unora care ne zic : "sa iesim la vot, la viitoarele alegeri etc", da, si?
    PE CINE VOTATI DOMNILOR? pe aceeasi? cine crezi ca are acces pe "liste"? cinstitii? sau tot coruptii? cei care pot fi manipulati?
    am votat de atatea ori de mi-a venit greatza.
    ar trebui pusi la zid, confiscarea averilor, facut un exemplu din ei, ati uitat cum era tara asta cu Tepes? o rascoala ne trebuie... si un OM cu capul pe umeri

    pana atunci io nu ma mai intorc in tara...cine pleaca ultimu din romania sa stinga lumina...sa ramana basescu cu tariceanu si cu parlamentul si sa-si aduca muncitorii iubiti din china, ca inginerii, medicii, etc, au plecat din romania....
    • +2 (2 voturi)    
      Plec in legiunea franceza (Joi, 14 august 2008, 9:55)

      Legionaru' [anonim] i-a raspuns lui veninosu

      Ma intorc in 5 ani si o sa stiu sa trag bine cu arma de la distanta.
      Rabdare inca 5ani.......
    • +1 (1 vot)    
      uite de ce e important votul: (Joi, 14 august 2008, 15:30)

      anacronicus [anonim] i-a raspuns lui veninosu

      Scrisul pe forum e bun in felul lui dar are efect minim.
      Varianta normala intr-un stat democratic este votul. Nu-ti convine cine e pe liste, stampilezi aiurea, dar important e sa votezi. Votul e un drept castigat cu greu. Daca nu te duci la vot inseamna ca nu te intereseaza cine te conduce, ce legi te guverneaza, ca totul e perfect si toti candidatii sunt atat de buni ca imbroboditii pot alege pentru tine. Si atunci nu are sens sa te revolti pe forum. Nu e nimic personal, probabil n-ai stiut, asa cum nici eu, pana nu mi-a deschis altul ochii.
      Suntem de mamaliga, la 6300 de cititori doar 120 de comentarii, deci sub 2%.
      • +1 (1 vot)    
        care voturi? (Joi, 14 august 2008, 16:45)

        temi [anonim] i-a raspuns lui anacronicus

        Care voturi,domnule "Anacronicus"?Din 89 si pana acum tot m-am dus si am votat si am sperat;acum,iata-ma:muncesc in Italia,pt ca in tara,domnii pe care i-am votat nu-mi creeaza conditii de munca platita la justa valoare.Domnii parlamentari,ministri si ce-or mai fi ei pe-acolo au dureri in fund de noi,iar pe presedinte il doare nici acolo!
        Nu vezi ca pe oricine-ai vota,nu rezolva nimic?Totul este o mare privata plina de rahat;Romania pute,domnul meu,de se simte si de la Bruxelles,Roma,Berlin sau de unde mai vrei dumneata.
        Asa ca vin si intreb:care voturi?Un singur vot mai poate face ceva in Romania;votul batei poporului.S-ar putea sa crezi ca sunt vre-un anarhist exaltat,ei bine nu sunt,dar stiu ca sunt satul de voturi,clase politice,reforme si justitie romana!
        Am trei ani de cand nu mai vin in tara si stii de ce?Imi este frica sa nu fac hepatita de atata rahat!
  • 0 (2 voturi)    
    RAUL CEL MAI MIC (Joi, 14 august 2008, 9:51)

    *** [anonim]

    - pt. psd = pnl
    - pt. rusi = psd
    - pt. romani = pdl
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 14 august 2008, 10:10)

    iulian [anonim]

    "Unde esti tu Tepes, Doamne? Ca punand mana pe ei,
    Sa-i impartzi in doua cete, de nebuni si de misei,
    Si in doua temniti large cu de-a sila sa-i aduni,
    Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni!"
  • +2 (2 voturi)    
    Mitrea& Nastase (Joi, 14 august 2008, 10:42)

    elis [anonim]

    fratii Petreus asa sunt cei doi care vor sa ne "faca" sa intelegem cat sunt ei de corecti.Mitrea da zvon ca demisioneaza din parlament in toamna -cand sunt alegerile? in toamna si candideaza din nou la Focsani se pare ca vrea sa iasa la pensie din parlament (un loc cald,cald) cu... votorile noastre.Nastase nu demisioneaza si candideaza la .... Mizil si in cateva comune unde stim bine ca alegatorii nu ca ar fi altfel ca altii dar sunt cu mai putine conditii de informare. Mai mult candideaza la presedenta Romaniei.Dupa magaria de ieri din parlament ar merita o lectie......ne considera pe toti niste obiecte cu care te poti juca cum vrei.Dosarele lor zic ei construite politic dar cum stim ca fara fum nu este foc, tragem concluzii.
  • +1 (1 vot)    
    noi, Romanii (Joi, 14 august 2008, 13:15)

    schneider [anonim]

    1- asta e tara in care traim? Nu dragilor... asta e tara in care "ei" traiesc iar noi supravietuim. Supravietuim?
    2- astia sunt cei care ne conduc. Ne conduc? pana unde? Pana la iesirea din tara? sau pana la morga?... caci din cate stiu eu pana in mizerie nu mai este posibil caci am trecut deja limita aia... suntem demuuuult sub linia subexistentei si ar parea un lux nemeritat
    Cum am putea face o greva sa nu mai platim taxele si impozitele? caci sigur nu le vor simti lipsa din moment ce si`au umflat deja buzunarele. Ma inscriu si eu pe lista!
    Daca ar avea bun simt, stimatul si onorabilul nostru Domn Nastase ar trebui sa ii urmeze exemplul lui Miron Mitrea care a reusit sa culeaga cat de cat un strop din infuzia de respect din inimile noastre.. Am citit undeva un comentariu in care cineva spunea ca noi, opinia publica, cerem ca acuzatul sa se dezminta...nu stimatilor... noi cerem sa fie cercetati si acuzati, apoi pedepsiti ca pe orice infractor daca se dovedeste ca este vinovat! Daca ar fi atat de curat ca lacrima, cum sustineti voi, si aveti obiceiul sa`i tineti manuta in fundulet, de ce se ascunde si fuge de justitie? Nu`i cere nimeni sa se dezminta inainte ca dosarul sa fie trimis, o poate face cand dosarul este pe rol. De ce fuge de aceste dosare? sau ...ah! nu fuge, acum inteleg! de fapt aluneca pe stropul de "curat ca lacrima"!
    Haideti frati romani in strada ca a ajuns cutitul sa ne taie de tot, nu doar sa ne zgarie la oase! Acum nu mai exista minerii
  • 0 (0 voturi)    
    Vedea-v-as .... (Joi, 14 august 2008, 13:31)

    nicu [anonim]

    ... MANUSI!
  • +1 (1 vot)    
    Da (Joi, 14 august 2008, 13:42)

    The Wisest Fool [utilizator]

    Felicitari PNL si PDL pt pozitia avuta in acest caz. Cat despre restul partidelor: R.I.P.