Goana dupa ciolan. S-a dat startul pentru alegerile parlamentare

de C. Marin     HotNews.ro
Luni, 11 august 2008, 17:54 Actualitate | Esenţial

Daniel Morar
Foto: Hotnews
Ministrul roman de Justitie, Catalin Predoiu, si-a anuntat luni decizia de a-l inlocui din functia de sef al DNA pe 'domnul anti-coruptie, Daniel Morar, in ciuda sprijinului de care acesta se bucura in cadrul Comisiei Europene, scrie AFP, intr-o analiza despre situatia din justitia romana.

Predoiu a precizat ca Morar, al carui mandat de trei ani a expirat luni, va fi inlocuit de procurorul Monica Serbanescu, actual consilier in ministerul Justitiei si fost consilier al fostului procuror general al Romaniei, Ilie Botos.

"Il voi propune pe Daniel Morar fie pentru functia de inalt reprezentant al Ministerului Justitiei din Romania la Bruxelles pe probleme speciale de mecanism de cooperare si verificare, reforma justitiei si lupta anticoruptie, fie pentru cea de adjunct al procurorului sef al DNA", a anuntat ministrul roman.

Sub conducerea lui Morar, Directia Nationala Anticoruptie a demarat ample anchete pe numele a opt fosti ministri, printre care si fostul sef al guvernului social-democrat din perioada 2000 - 2004, Adrian Nastase.

Anchetele declansate de DNA, dupa venirea lui Daniel Morar, i-au vizat, in special, pe reprezentantii partidelor de opozitie, acestia devenind principalii clienti ai Directiei. Dupa alegerile din 2004, formatunile politice aflate la putere au reusit sa-i inlature pe adversari, plimbandu-i pe la parchete. Astfel, DNA-ul condus de Morar a fost acuzat de "justitie politizata".

Cu toate acestea, Comisia Europeana si-a exprimat sprijinul pentru conducerea DNA, subliniind "importanta stabilitatii institutionale in lansarea investigatiilor si urmarirea in justitie a cazurilor de coruptie la nivel inalt din Romania". Recent, un purtator de cuvant al CE a declarat ca " reconfirmarea in postul de sef al DNA a lui Morar reprezinta un test de reinnoire angajamentului asumat de autoritatile din Romania in lupta impotriva acestui flagel".























1355 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    "Anticoruptie"si mai cum ?Pe cine a anticorupt ? (Luni, 11 august 2008, 20:08)

    Antiprost [anonim]

    Eu vad ca se joaca berbunca de 4 ani cu sanse sa se mai joace inca 4 in fruntea DNA ! Pentru Ceausescu au consumat conspiratorii 20 de minute sa il judece si execute -dar revolutionarii de care e plin Parlamentul ,Justitia ,Organele statului sunt reticenti cand e vorba de excroci adevarati ! de fapt e tara lor ,nu a noastra !
    • -3 (5 voturi)    
      O concurent serioasa pentru BASKETBOLISTA Kovesi (Luni, 11 august 2008, 21:10)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Antiprost

      ...o televiziune tocmai anunta ca noua MONICA ANTICORUPTIE are brevet de parasutista.....I love you, Romania !
  • -4 (4 voturi)    
    Morar (Luni, 11 august 2008, 21:50)

    ina eyre [utilizator]

    Se fac speculatii potrivit carora, Presedintele ar fi de acord cu aceasta numire, iar protestele lui vor fi doar formale. Aceleasi speculatii lanseaza si ideea unei intelegeri intre Basescu si cei 322: capul lui Morar contra votului in favoarea anchetarii lui Adelu'.
    Cum comentati? Credeti varianta asta? E plauzibila?
    • +1 (1 vot)    
      pacat (Luni, 11 august 2008, 22:15)

      dorel [anonim] i-a raspuns lui ina eyre

      nu prea cred ca a fost vreo intelegere, bombonel scapa, pacat
    • +2 (2 voturi)    
      Asa sa fie! (Marţi, 12 august 2008, 0:15)

      ApH [utilizator] i-a raspuns lui ina eyre

      Sa te-auda D-zeu! Sa pice Nastase, care face cat 10 Patriciu, 1000 de Mitrea si 100.000 de Remes! La un moment dat oricum le vine tuturor timpul, eu nu stiu cum pot dormi linistiti...
  • +2 (2 voturi)    
    Welcome to Romania (Luni, 11 august 2008, 23:50)

    mihai fainagiu [anonim]

    Welcome to Romania, the country of nowhere. Dupa cum spuneam, tzara noastra nu mai este a nimanui, este tara hotilor, in loc sa se ocupe cu excluderea si pedepsirea cadourilor, ei dau jos pe cei care le interzic.

    Acum cateva saptamani ma amuzam cu ancheta politistilor din arges.. pai frate.. umblati prin toata tara la politie sa vedeti spagarie, ca sa nu mai zic de spitale.. etc.. primarul.. primul spagar al unei localitati.. asa ca lasati-l pe daniel in pace.. si mai puneti mai multi ca el... dar nu va convine hotzilor...
  • -2 (2 voturi)    
    Telejustitie ? (Marţi, 12 august 2008, 0:46)

    007 [anonim]

    Poate ca Dl Morar ar fi fost in alta situatie acum daca ar fi incercat sa nu faca un circ de doi bani cu tele justitia si scandalurile pe care le stiu face ziarele, televiziunile etc.

    Cred ca 2 dosare mari pe an in cei 8 ani i-ar fi asigurat inca 4 ani la DNP politicus....

    Pacat ca nu a inteles care ii e scopul acolo.
  • +1 (1 vot)    
    Propusa procuror sef DNA (Marţi, 12 august 2008, 7:34)

    gabifm [utilizator]

    imbina perfect utilul cu coruptul adica PNL cu PSD;
    fosta consiliera a lui Botos (PSD) actuala consiliera a lui Predoiu (PNL).
  • 0 (0 voturi)    
    Diferenta dintre Romania si lumea civilizata ! (Marţi, 12 august 2008, 11:34)

    martin [anonim]

    In lumea civilizata exista o justitie care macina incet, dar sigur si astfel personaje foarte importante, pana la urma sunt urmarite eficient, iar timpul nu conteaza. Astfel in Italia o intrega clasa politica a fost schimbata prin justitie si nici Berlusconi inca nu a scapat in castigator desi se apara bine. In Franta justitia l-a asteptat cu rabdare pe Chirac, iar in Germania unificatorul Cohl a fost scos din politica tot de anchete juridico-financiare.
    Pe cand la noi ,in frazele stirbe ale clonelor (mercenarilor) de tip 007, sunt alungati procurorii, pentru ca oamenii politici din clasa Nastase, sa poata reveni linistiti in fruntea bucatelor !
  • 0 (0 voturi)    
    Sper sa nu le iasa (Marţi, 12 august 2008, 12:13)

    SD [anonim]

    Stati usor ca dna Serbanescu/Stefanescu doar a fost nominalizata pana ii ia locul lui Morar mai este... Sper de fapt sa ne se intample si Basescu sa refuze ca aceasta persoana cu trecut discutabil sa preia o asemenea functie importanta. Este parte din grupul hard-core antireforma - Stanoiu etc. Inteleg ca faptul ca a fost colega de scoala cu ministrul este singurul lucru ce o recomanda. Putem vedea si partea buna, nici o persoana decenta nu a acceptat sa fie nominalizat in locul lui Morar, asa ca pana la urma au ramas doar oamenii tip Serbanescu/Stefanescu.
  • 0 (0 voturi)    
    satsfactie la tot poporul ! (Marţi, 12 august 2008, 12:29)

    ccc.ttt. [anonim]

    a procedat corect : a pus-o pe MONICA la DNA , va pune pe MACOVEI , adjunct ,sau la PG .
  • 0 (0 voturi)    
    catalin.predoiu@just.ro (Marţi, 12 august 2008, 12:47)

    Anna [anonim]

    Mai bine ne varsam nervii pe catalin.predoiu@just.ro.

    Mail trimis ministrului justitiei:
    Domnule Predoiu,

    Va scriu pentru a-mi exprima dezaprobarea fata de decizia Dvs. de a-l inlocui pe Daniel Morar de la sefia DNA cu o persoana care intruneste urmatoarele "calitati":

    - fost consilier al procurorului general numit pe vremea PSD Ilie Botos
    - apreciata si promovata de procurorul general de trista amintire Tanase Joita
    - sefa a directiei juridice in PNA pe vremea lui Amarie, adica pe vremea in care PNA nu cerceta decat politisti si vamesi (asta apropo de recomandarea Dvs. cum ca ar fi o persoana cu experienta)
    - apropiata a SRI (a scris si carti cu generalul SRI Zamfir si cu decanul facultatii de informatii Troncota)
    - o foarte apropiata persoana a fostului procuror general adjunct Sanpetru care a ingropat dosare ca Banca Agricola sau RAFO.

    Sa va fie rusine pentru lasitatea Dvs. si pentru complicitatea cu penalii cercetati de DNA, complicitate de care va faceti vinovat prin inlaturarea incomodului Morar. Pareati putin altfel decat ministrul de trista amintire Tudor Chiuariu. M-am lamurit cand am vazut cum nu va crapa obrazul de rusine.

    XXXX