Surse din Ministerul Justitiei:

Daniel Morar va fi mentinut sef interimar la DNA

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Luni, 11 august 2008, 11:52 Actualitate | Esenţial

Daniel Morar va fi numit sef al DNA cu delegatie de la procurorul general Laura Codruta Kovesi, conform unor surse din Ministerul Justitiei. Sursele respective sustin ca ministrul Catalin Predoiu nu va face nici o propunere, cu argumentul ca asteapta finalizarea raportului de inspectie al CSM la DNA pentru a putea lua o decizie in cunostinta de cauza.

Miscare de asteptare

Daniel Morar nu va fi inlaturat acum de la conducerea DNA pentru a nu irita Comisia Europeana, care-l sustine pe actualul sef al Directiei, mai ales ca este foarte probabil ca Parlamentul sa dea aviz negativ fata de urmarirea penala a lui Adrian Nastase.


Conform acelorasi surse, ministrul Catalin Predoiu ar astepta modificarea statului magistratilor, in sensul ca propunerea de sef al DNA sa vina de la CSM, nu de la Ministerul Justitiei, asa cum fusese inainte de mandatul Monicai Macovei la Justitie. Pana la urma, ultimul cuvant il are presedintele Traian Basescu, care numeste seful DNA.

De altfel, Sectia de procurori a CSM nu a fost sesizata de ministrul Justitiei pina la aceasta ora in vederea intrunirii pentru a acorda avizul necesar unui nou sef al DNA

Un post-cheie in Justitie

Mandatul lui Daniel Morar la conducerea Directiei Nationale Anticoruptie expira marti, 12 august. Pana la aceasta ora, ministrul Justitiei, Catalin Predoiu, nu a anuntat pe cine are in vedere pentru conducerea DNA. Conform legii, mandatul de sef al DNA este de trei ani, cu posibilitatea de a fi reinnoit o singura data.

Conducatorul institutiei este numit de presedintele Romaniei, la propunerea ministrului Justitiei, cu avizul consultativ al Consiliului Superior al Magistraturii. Daniel Morar a anuntat intr-un interviu acordat pentru HotNews.ro si BBC ca isi doreste inca un mandat la conducerea DNA.

Impotriva reinvestirii sale in functie s-au pronuntat PNL, PC, PRM si PSD, partid care, prin vocea vicepresedintelui sau Victor Ponta, a si amenintat Guvernul cu o motiune in cazul in care Predoiu il propune tot pe Morar la conducerea DNA. Morar este sustinut pentru un nou mandat doar de PD-L, in timp ce UDMR nu s-a pronuntat. De asemenea, Comisia Europeana, care a apreciat activitatea DNA in fiecare raport de tara din ultimii trei ani, si-a anuntat sprijinul pentru Daniel Morar.

Variantele lui Catalin Predoiu

Ministrul Catalin Predoiu are mai multe variante la dispozitie. El poate sa-l propuna tot pe Daniel Morar la conducerea DNA, solutie agreata si de presedintele Traian Basescu. Predoiu poate propune un alt procuror pentru sefia DNA, cu conditia sa aiba cel putin zece ani vechime. El chiar a avansat acum doua saptamani aceasta ipoteza, cu argumentul ca reinvestirea lui Morar ar putea comporta riscuri politice, intrucat Parlamentul ar putea decide comasarea DNA cu DIICOT.

Presedintele poate refuza, motivat, propunerea ministrului, dar legea nu prevede un termen in care este obligat sa se pronunte asupra nominalizarii sefului DNA. In acest caz, procurorul general Laura Codruta Kovesi deleaga un sef interimar al DNA, care poate fi tot Daniel Morar.

Delegarea dureaza maxim 90 de zile pe an, cu posibilitatea prelungirii cu inca 90 de zile. Astfel, in caz de interimat, Morar mai poate conduce DNA inca 360 de zile. In fine, Predoiu poate opta sa nu faca nici o propunere, caz in care tot Kovesi decide interimatul la conducerea DNA.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

813 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    1+1=4 (la mate) (Luni, 11 august 2008, 12:20)

    cleopatra [anonim]

    :)) sau poate ca pt. dl Morar poate sese luni par cat un an intreg. nu stiu sigur inca... si doi la mana: cum isi permit rahatii astia de politicieni sa-i dea scatoalce lu' tanti iuropa "amenintand" guvernul cu motiuni de cenzura? de fapt, chiar isi permit: ii doare'n dos daca tanti iuropa se supara si ne cere banutii inapoi ca in loc sa ne luam bomboane ne-am dat pe droguri. doar nu dau de la ei d-nii ponta si ailalti. dau de la noi, nu? si-atunci sa ne tinem: 90+90 zile vor face cat 10 ani de carca!
    • +1 (1 vot)    
      (1+1) + (1+1) = 4 (Luni, 11 august 2008, 12:37)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui cleopatra

      Cred ca au facut un calcul de genul delegare de 90 de zile plus prelungire de 90 de zile in primul an (2008), iar apoi aceeasi schema se poate repeta in 2009.
      Intre timp vin si alegerile si poate o sa fie mai clar raportul de forte...
    • +1 (1 vot)    
      Calculul e corect (Luni, 11 august 2008, 12:38)

      Dorin Petrisor [anonim] i-a raspuns lui cleopatra

      1+1=4 (la mate)
      "Delegarea dureaza maxim 90 de zile PE AN, cu posibilitatea prelungirii cu inca 90 de zile"
      2009 e alt an
      • 0 (0 voturi)    
        ? (Luni, 11 august 2008, 13:01)

        cleopatra [anonim] i-a raspuns lui Dorin Petrisor

        tot nu vad legatura :) am inteles ca delegarea poate fi facuta pentru o perioada de maximum 90 PE AN + o prelungire, acolo, de inca 90. insa... pt. ce perioada de timp??? gen 2 mandate? o sa ma uit si eu peste regulamentul ala care prevede chestia asta cu multe zile. oricum, cer scuze anticipat dlui Petrisor in cazul in care a calculat corect si imi fac mea culpa pt. ca nu m-am documentat anterior. revin cu amanunte...
      • 0 (0 voturi)    
        calculul meu (totu-i relativ ) (Luni, 11 august 2008, 13:11)

        ccc.ttt. [anonim] i-a raspuns lui Dorin Petrisor

        daca esti autorul articolului ( si a altora la fel de echilibrate ) toti anii de dupa 2009 se numesc "alt an ". vrei ca legea sa fie aplicata cum iti convine , sau in spiritul ei ? vrei o numire pe viata ?
  • 0 (2 voturi)    
    in buna noastra traditie (Luni, 11 august 2008, 12:25)

    observator [anonim]

    In buna traditie romaneasca, la mijloc. Sau in ideea ca timpul le rezolva pe toate. La mintea mea umila, tocmai pentru ca inteleg ca sunt presiuni de tot felul, consider ca trebuia luata o decizie clara. Asa, haideti sa privim si postura in care este pus domnul Daniel Morar; sa ne gandim ca nu este vorba despre un adjunct pe care il numeste sef interimar, este vorba chiar de seful DNA pe care il pun interimar. Corect mi se parea ori il mentinea pentru un nou mandat, ori daca nu mai plac ochii lui, ii strangeau mana si numeau pe altcineva. Dar noi ne-am specializat sa o dam mereu cotita.
  • -3 (5 voturi)    
    vai de "capul" nostru ! (Luni, 11 august 2008, 12:29)

    nalinaionitamonica....... [anonim]

    ce reprezinta acest Morar , in afara de o ambitie a unor interesati, poate sa spuna cineva ?
    • 0 (2 voturi)    
      Ambitii (Luni, 11 august 2008, 13:25)

      Sinoda [utilizator] i-a raspuns lui nalinaionitamonica.......

      Reprezinta ambitiile tuturor ce cosidera ca oricare dintre membrii societatii care a comis infractiuni trebuie sa platesca, si sa se stie clar cine ce este in mod transparent si fara operatiuni de culise.
      Sper sa il numeasca pe Morar in continuare a conducerea DNA si sa se ocupe la fel de bine de marii sacali care au avocati pe acest forum.
      • 0 (0 voturi)    
        calm ,si miine e o zi ! (Luni, 11 august 2008, 14:34)

        constantin [anonim] i-a raspuns lui Sinoda

        asta vrem toti (oamenii responsabili )si pentru cei care nu au avocatii din mintea ta ,dar ce-l recomanda pe morar in afara bocitoarelor ? e un blocaj si e buna mai multa moderatie .o sa vezi ca va fi justitie si dupa morar .poate va fi mai buna , mai efiienta .
  • +1 (1 vot)    
    Morar e aproape sigur "out"! (Luni, 11 august 2008, 12:49)

    johnny [anonim]

    Daca se dorea reinvestirea lui DM, atunci ministrul n-ar mai asteptat niciun rezultat al vreunei inspectii! L-ar fi reinvestit si gata! Asa, cunoscandu-se nemultumirea membrilor CSM vis-a-vis de dublul standard cu care sunt apreciati procurorii comparativ cu ceilalti magistrati, putem pune pariu de pe-acum ca, pe buna dreptate, raportul CSM va fi deosebit de critic cu privire la activitatea DNA. Orice alta concluzie ar insemna recunoasterea faptului ca procurorii DNA sunt profesionisti desavarsiti in timp ce toate relele sistemului judiciar romanesc se datoreaza exclusiv judecatorilor! Crede cineva ca ar fi acceptabila o astfel de concluzie? Cred ca, pentru a nu irita niciuna din parti, raportul va sublinia, suficient de clar, ca blocajul este cauzat de modul de actiune al catorva persoane de la varful DNA, evidentiind in acelasi timp profesionalismul marei mase a procurorilor (cred ca multi, la fel ca mine, zambesc la enuntul unei astfel de afirmatii!). Asadar, se va ajunge la o concluzie relativ corecta, insa motivata mai mult sau mai putin subiectiv!
    • 0 (0 voturi)    
      Nu cred. (Luni, 11 august 2008, 15:48)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui johnny

      Cred ca guvernul nu-si poate asuma responsabilitatea reinvestirii. Fata de PSD. Asa ca o sa arunce pe CSM ca a dat un raport favorabil si de aceea il reinvesteste. Totusi nu cred ca vor avea curajul de a face impotriva curentului UE!
    • 0 (0 voturi)    
      asa este johnny ? (Luni, 11 august 2008, 16:25)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui johnny

      cat timp la conducerea DNA [pna] sa aflat marele luptator cu casta lacoma a 'nasilor' si cu 'imbuibatii' din sanatate si invatamant ,Amariei, competentele si profesionalismul au fost uniform distribuite in toata masa magistratilor,dar odata cu Morar si cu aparitia dosarelor de mare coruptie dintr o data procurorii DNA nu mai sunt 'profesionisti si competenti'??? care este propunerea clasei politice reprezentata de ponta,andon,nicolicea,norica ? una tipic mafiota ,si anume numirea sefului DNA de catre CSM, o institutie a statului de drept[CSM] care a tranformat una din competentele ei,organizarea de concursuri de promovare, intr o adevarata sinecura,adica porbagaje cu lazi de 'visichi' asezonate cu sunculite si pigmentate cu plicuri de euroi.
  • 0 (2 voturi)    
    S-a optat pentru (Luni, 11 august 2008, 12:58)

    gabifm [utilizator]

    varianta de mijloc dar chiar si asa FOARTE proasta. Cum mai poate lucra omul acesta stiind ca un subaltern ii poate deveni sef oricand!
    Nimic nu e de mirare. E optiunea tipica pentru PNL.