Presedintele Basescu il lasa pe Vacaroiu sa vegheze la functia prezidentiala cat timp este plecat in China

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2008, 19:30 Actualitate | Esenţial

Presedintele Traian Basescu a declarat miercuri ca l-a rugat pe Nicolae Vacaroiu "sa vegheze la functia prezidentiala cat timp este plecat in China". "Nu s-a facut transferul...  Presedintia dispune de sisteme de comunicatii care ma pot gasi oriunde pe planeta, dar, in cazul in care s-ar intampla sa nu pot fi gasit, sa stie ca il autorizez sa ia decizii in numele meu. Dar este putin probabil sa nu pot fi gasit", a explicat seful statului Basescu.

"Am discutat cu presedintele Vacaroiu in perspectiva plecarii mele la Beijing de maine. Voi fi la Beijing si in avion joi si vineri si voi reveni sambata noaptea in tara", a spus presedintele intr-o conferinta de presa.

Presedintele Traian Basescu va participa, in perioada 7-9 august, la deschiderea oficiala a Jocurilor Olimpice de la Beijing. 

Seful statului va participa la ceremonia oficiala de deschidere a Jocurilor Olimpice de pe Stadionul National din Beijing si va asista, pe durata vizitei, si la cateva evenimente sportive la care participa echipe reprezentative ale tarii noastre sau membri ai lotului olimpic roman.

Constitutia Romaniei prevede atat in cazul demisiei cat si al suspendarii presedintelui, ca presedinte interimar al statului devine, presedintele Senatului: Nicolae Vacaroiu.

Anul trecut Nicolae Vacaroiu a fost timp de o luna- in perioada suspendarii presedintelui Basescu- sef interimar al statului.























1278 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Ce ironie a democratiei ...! (Miercuri, 6 august 2008, 19:42)

    Pff [anonim]

    S-o lase Base pe Vaca sa ia decizii in locul lui !
    • -1 (1 vot)    
      Mie frica , mi-e frica, sa stau singurica !!! (Miercuri, 6 august 2008, 22:08)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Pff

      ...Daca scapa la rezerva de whisky.. a Presedintelui ales democratic ....Vaca e in stare sa se proclame imparat..... Pe de alta parte sunt ingrijorat pentru Basescu....il stiti cat este de ANTICOMUNIST...ce se va face el acolo ....printre criminalii rosii care..... de prin 1989 ....de cand am luat-o noi cu pluralusmul batand pasul pe loc ......au dezvoltat China in regim dictatorial....numai asa de-ai dracului... ca sa ne strice noua teoriile ....JOS COMUNISMUL !!!
    • 0 (2 voturi)    
      I s-a facut frica??? (Miercuri, 6 august 2008, 22:16)

      maria [anonim] i-a raspuns lui Pff

      Avand in vedere cat lauda guvernul pt cum a actionat la inundatii, e clar ca a inceput sa i se faca frica de apropierea alegerilor! Incep sa-mi para rau cal-am votat presedinte, crezand ca are "sange in instalatie"! Dar cu asa fete, s-a gandit ca mai bine le face un viitor, decat sa se (le) riste! Cfrm sloganului comunist: " sa creem o era noua!", nu voua!!! Politicieni de Dambovita, fara "coloana vertebrala"!!! deja mi-e scarba!!!
      • +1 (1 vot)    
        hai hai (Miercuri, 6 august 2008, 23:55)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui maria

        las-o ca macane..
      • +1 (1 vot)    
        hehe (Joi, 7 august 2008, 17:31)

        radu [anonim] i-a raspuns lui maria

        Vesnica poveste a votantului (fostului fan) dezamagit care nu o sa il mai voteze - poveste induiosatoare menita sa dea credibilitate si greutate criticii/insultei care urmeaza. Ma sclavilor nu v-ati plictisit de placa asta obosita?
  • -1 (5 voturi)    
    bataie de joc (Miercuri, 6 august 2008, 20:08)

    walker [anonim]

    Base face joc de glezne. Din pacate podeaua democratiei romanesti trozneste pe la toate incheieturile. La fel de bine putea s-o lase pe Udrea sa "vegheze", sau pe fica-sa. Aia mica.
  • 0 (4 voturi)    
    Depinde de cate grade are SANIUTA (Miercuri, 6 august 2008, 20:11)

    Ufo Man [anonim]

    Eu zic ca daca VOTCAROIU serveste prea multa saniuta, nu o sa-l gaseasca pe presedinte nici daca vrea. Probabil ar vrea el da mai poate?
  • -2 (4 voturi)    
    acuma trebuie dat jos africanu (Miercuri, 6 august 2008, 20:12)

    puci [anonim]

    si preluata puterea de catre PSD
  • 0 (0 voturi)    
    sa puna cheia pe zaplaz (Miercuri, 6 august 2008, 22:01)

    gogo [anonim]

    Dom`le sa-i lase si cheia de la crama si mai ales sa-i puna o vb buna la politia rutiera, ca deh, precedentul a fost creat. intrebarea este : Udrea se duce cu avionul prezidential sau va utiliza blue air?
  • 0 (2 voturi)    
    PSD + PC sa ia puterea (Miercuri, 6 august 2008, 22:22)

    George [anonim]

    Vacaroiu presedinte, Iliescu premier, Voiculescu ministrul invatamantului... si Nastase ministru la finante (am auzit ca ii plac mult banii)... Geoana ministru la agricultura... ca acolo oricum nu trebuie sa stii nimic. Suuper scenariu de film horror... Dar cu Patriciu - PNL ce facem? Credeti ca se lasa ei asa usor :)
    • +2 (2 voturi)    
      nu se poate fara patriciu (Joi, 7 august 2008, 0:08)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui George

      Patriciu la justitie, n-are cum altfel, s-o aresteze naibii pe vecina mea de 80 de ani care da tare TV-ul noaptea si sa-i dea ani de puscarie s-o umfle, pt raportul ala la Bruxelles !! Si sa-i dea o data lui Oprisan toate padurile din tara, sa faca dreptatea pe care o asteptam cu totii!!!
  • +1 (1 vot)    
    Grade de betie (Miercuri, 6 august 2008, 22:49)

    Florin [anonim]

    Fratilor, va rog sa mi spuneti - da pe bune - cati dintre voi l-ati vazut beat pe Vacaroiu? L-au brodit atat de bine cu eticheta de "betiv" ca omu' nu mai are nicio sansa. Stiu de la mai multi oameni care au lucrat cu el ca, surprinzator, nu bea.
    • +2 (2 voturi)    
      se poate (Joi, 7 august 2008, 0:02)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Florin

      eticheta i-a fost pusa de Academia Catavencu, dar eu nu stiu daca bea sau nu. Insa, pe cuv meu daca nu imi pare rau ca nu am facut poze, pe Oprescu l-am vazut de 2 ori la Radu Beller (Dorobanti) iesind dintr-o carciuma din alea fitoase si era ametit rau de ambele dati, ultima oara era chiar beat de-a binelea dar s-a urcat la volan!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare normal, (Vineri, 8 august 2008, 5:45)

    Mihai [anonim]

    fiind o problema de familie...