Traian Basescu: Romania isi va proteja cetatenii oriunde in lume, dar nu va proteja infractorii

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 31 iulie 2008, 17:09 Actualitate | Esenţial

Romania isi va proteja cetatenii in orice tara din lume, dar niciodata nu va cere autoritatilor altui stat sa protejeze infractori romani, a declarat joi presedintele Traian Basescu, intr-o conferinta comuna de presa cu premierul italian Silvio Berlusconi.

"As vrea sa fiu foarte clar, atat pentru presa italiana, cat si pentru cea romana, ca noi recunoastem esecul nostru partial in procesul de integrare a minoritatii rome in societatea romaneasca", a spus Traian Basescu.

Presedintele Romaniei a lansat un apel catre presa italiana sa acorde acestei minoritati sansa de a profita de calitatea de cetatean al UE, prin integrarea in societatile italiana si romaneasca.

Iata cateva din principale declaratii ale celor doi presedinti:

Traian Basescu:

  • Recunoastem ca avem o problema nerezolvata, de noi, acasa, problema minoritatii rome, si propunem guvernului italian sa colaboram pentru solutionarea acestei probleme pe care noi nu am fost capabili sa o rezolvam
  • Ne-am convins din discutiile avute ca guvernul italian a luat masuri de securitate pentru protejarea propriilor cetateni, dar aceste masuri nu au fost indreptate impotriva cetatenilor romani
  • In discutiile noastre a fost extrem de clar exprimat punctul de vedere ca catatenii romani, indiferent de etnie, sunt cetateni ai UE
  • Propunerea noastra catre guvernul italian este ca, impreuna, sa ne implicam intr-un proces de integrare a acestei minoritati in societatile noastre, fie cea italiana, fie cea romana
  • Cei care incalca legea trebuie sa raspunda in fata legii oriunde se vor afla
  • Guvernele Romaniei si Italiei vor pregati un proiect de incluziune sociala a romanilor de etnie roma din peninsula. Documentul va fi adoptat in sedinta comuna a celor doua guverne in octombrie, urmand ca finantarea proiectului sa fie asigurata de UE
  • Punctul nostru de vedere a fost limpede si ferm: solicitarea ca din legislatia italiana sa fie eliminata orice posibilitate ca membrii comunitatii romanesti din Italia sa fie discriminati sau sa aiba impresia ca sunt discriminati
  • In viitor, cele doua guverne vor colabora cand este vorba de masuri care pot afecta cetatenii romani. Este singura solutie sa nu ajungem la un dialog prin intermediul presei intre Bucuresti si Roma




Silvio Berlusconi:

  • I-am precizat dl. presedinte ca amprentarea minorilor este o masura prin care se garanteaza acestor copii dreptul de a merge la scoala
  • Nu exista niciun fel de discriminare, este o activitate continua de colaborare intre cele doua tari
  • Este in interesul ambelor tari sa avem cetateni educati, care, pe viitor, sa poata beneficia pe deplin de drepturile lor de cetateni europeni
  • Italia a fost unul dintre cei mai buni avocati ai Romaniei. Avem aici aproape un milion de romani care sunt pe cale de a se integra deplin in societatea noastra si care aduc o contributie importanta in economia italiana
  • Sunt cat se poate de departe de realitate ideile potrivit carora exista o opinie negativa din partea guvernului italian fata de Romania
  • A existat, intr-adevar, o actiune de opozitie din partea noastra fata de cetatenii straini, care au ajuns la un procentaj de 40% din ocupantii inchisorilor italiene





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2269 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    si infractorii sunt oameni, nu-i asa? (Joi, 31 iulie 2008, 17:18)

    mda [anonim]

    ..desigur nu e vorba sa protejam infractori in sensul de a cere eliberarea lor din puscariile altor state, dar atunci cind drepturi minime ale umanitatii le sunt incalcate, probabil ca statul roman ar trebui sa ii apere.
    • -1 (9 voturi)    
      mda, trebuie protejati infractorii (Joi, 31 iulie 2008, 18:23)

      tar [anonim] i-a raspuns lui mda

      ca la puscarie se intra pe baza de examen si daca au fost admisi, trebuie sa aiba conditii decente.

      Adica sa aiba cel putin conditile pe care le gasesti in caminele studentesti. Si nici nu trebuie sa platesca nimic pentru masa si cazare. Platim noi restul sau platesc italienii.
  • -3 (11 voturi)    
    Infractorii (Joi, 31 iulie 2008, 17:23)

    cipri_ [anonim]

    "Romania isi va proteja cetatenii"

    Dar un infractor roman, nu e si el tot un cetatean?

    Oricine poate gresi o data in viata, si acesti oameni merita protejati, si sa li se respecte drepturile.

    Daca vrei ca un om sa se compoarte ca si un om, atuci trebuie sa-l si tratezi ca pe un om.

    Degeaba bagi infractorul in inchisoare, si apoi pe cand il eliberezi e si mai mare infractor.

    Acei aveti un link, cum arata o inchisoare din austria care a fost construita acum recent:
    http://www.yangsquare.com/paradise-prison-judicial-center-leoben/
    • -1 (5 voturi)    
      te inseli (Joi, 31 iulie 2008, 22:10)

      costi81 [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      sint infractori.. si locul infractorilor romani, chinezi, arabi sau de pe marte este in inchisoare. nu imi este clar ce ai dori tu, sa lasam infractorii liberi pe strazi sperind ca se invata minte sau sa ii ducem la psiholog?
      • 0 (2 voturi)    
        Cine e infractor? (Vineri, 1 august 2008, 10:59)

        Andro [utilizator] i-a raspuns lui costi81

        Uiti un lucru simplu: cine e infractor? Infractor devii doar dupa ce esti condamnat. Pana esti condamnat esti doar un cetatean care are nevoie de ajutor, ajutor pe care Romania nu il da. Din cauza lipsei acestui ajutor unii cetateni romani devin foarte usor victime ale abuzurilor sau chiar 'infractori' desi sunt nevinovati.

        E usor sa spui ca infractorii trebuie sa putrezeasca in inchisoare, dar pana a fi condamnat si catalogat infractor, autoritatile romane trebuie sa ofere ajutor unui invinuit (el e inca nevinovat) - poate ca invinuirea nu se justifica.

        A se vedea ce s-a intamplat cu romanul 'infractor' din Polonia care a murit pentru ca a fost ignorat de toti. Ba mai mult, desi a fost condamnat, era nevinovat (cum s-a dovedit dupa ce s-a bagat si presa). Cum si-a facut Romania datoria fata de acel cetatean? A fost inlocuit ministru de externe si alti cativa functionari din minister. Minunat, acum el poate sa se odihneasca linistit si familia lui poate fi impacata ca statul roman si-a facut datoria.

        Ce spune Basescu e doar gargara pentru presa - si culmea, sunt unii care chiar il cred.
      • -1 (3 voturi)    
        poate am fost inteles gresit (Vineri, 1 august 2008, 11:05)

        cipri_ [anonim] i-a raspuns lui costi81

        n-am spus ca trebuie lasati liberi, dar oamenii deobicei nu prea au asa mult mila cu infractorii.
        De exemplu, de multe ori in inchisori sunt tinuti in conditii proaste, si de foarte multe ori se incalca drepturile omului, pe care si un infractor le are.
        Dar fiindca e infractor, aproape nimeni nu e interesat sa-l protejeze, adica, sa aibe grija ca drepturile lui sa fie si respectate.

        Inchisoare nu e o metoda de a te razbuna pe cineva, ci e o institutie care trebuie sa investeasca bani si timp , pentru a-i face pe detinuti atunci cand is eliberati sa fie capabili de a se integra in societatea noastra, si de a respecta normele noastre.

        Inca un link care arata o inchisoare moderna din austria:
        http://paperger.blogspot.com/2008/03/justizzentrum-leoben-prison-in-austria.html

        cred ca unii romani ar plati chiar si chirie numai sa aibe voie sa stea acolo :))
    • 0 (0 voturi)    
      Esenta pedepsei cu inchisoarea... (Sâmbătă, 2 august 2008, 2:16)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      nu este aceea de a oferi conditii mai bune decat cele pe care detinutul le-ar avea in libertate, ci aceea de a priva de libertate, de drepturi si privilegii ce altfel iti par cat se poate de normale / naturale.

      Pentru ca un sistem similar celui din 'judicial center leoben' sa nu isi piarda (nu eficienta ci) sensul si esenta, trebuie ca cetateanul sa aiba in libertate cel putin sansa, daca nu certitudinea unei vieti mai bune decat in sistemul privativ de libertate (samd).

      Acum: crezi ca daca il construiesti in RO, principiul descris mai sus se mai respecta?
  • -2 (12 voturi)    
    Bula demnitarului (Joi, 31 iulie 2008, 17:43)

    AlexM [anonim]

    O alta perla din putzul gandirii demnitarului roman... Auzi tu, cica romania nu va proteja infractorii, citesti si ramai mut. Hai sa ne imaginam ca romania ar putea proteja infractorii de pe teritoriul Italiei! Dar cum ar putea oare sa-i protejeze asta nu-mi dau seama. Propun o dezbatere pe forum cu idei despre cum ar putea romania sa protejeze infractorii rromi (de cetatenie romana) din italia. De exemplu sa trimita un comando ca sa-l elibereze pe Mailat?!?
    • -2 (8 voturi)    
      Cum se pot proteja infractorii (Joi, 31 iulie 2008, 18:29)

      Adevarul [anonim] i-a raspuns lui AlexM

      Cum isi protejeaza americanii infractorii. Imunitati, tratate, ambasada, evacuare rapida din tara, etc.
      • -3 (3 voturi)    
        De ce nu face si Romania la fel? (Vineri, 1 august 2008, 10:47)

        Andro [utilizator] i-a raspuns lui Adevarul

        De ce romania nu isi apara cetatenii (ei devin infractori abia dupa ce sunt condamnati, si nu inainte - cel putin asa scria prin lege, daca nu s-o fi schimbat)?

        Poate imi explica si mie cineva cum isi protejeaza Romania cetatenii? Dispretul cu care esti tratat la ambasada, timpii foarte mari pentru obtinerea unui act pe care il ceri de la ei, asistenta juridica de slaba calitate cand ai nevoie de ea (daca nu se baga presa, asistenta juridica e aproape zero) - toate astea ma fac sa ma simt bine protejat.
    • -5 (5 voturi)    
      romania NU va proteja infractorii (Joi, 31 iulie 2008, 22:12)

      costi81 [utilizator] i-a raspuns lui AlexM

      cu alte cuvinte, ce vrea sa spuna Basescu e ca va permite italienilor sa ii trateze cum considera de cuviinta, prin deportare sau incarcerare.

      esti confuz, linisteste-te
    • -1 (3 voturi)    
      Infractor (Vineri, 1 august 2008, 10:38)

      Andro [utilizator] i-a raspuns lui AlexM

      Romania NU isi apara/ajuta cetatenii in afara tarii. Ati fost vreodata la un consulat sau ambasada a Romaniei in strainatate si sa fiti tratat omeneste? Eu m-am simtit tratat cu dispret, de parca eram ultimul om de pe pamant.

      Cazuri similare, de romani tratati cu dispret de autoritatile romane din strainatate, sunt multe - trebuie doar sa ai urechi sa auzi. Dar cam la ce poti sa te astepti cand Romania isi umileste cetatenii in propria lor tara.

      Lui Basescu ar trebui sa-i fie rusine sa spuna ca Romania isi va proteja cetatenii oriunde in lume, pentru ca NU o face.

      De asemenea, ar trebui sa nu uite ca un om devine infractor sau vinovat de ceva abia DUPA ce a fost condamnat de justitie, altfel el este nevinovat. Cat timp el nu este condamnat el este un cetatean roman care are nevoie de ajutor, si, conform spuselor lui Basescu, Romania il protejeaza. Cine crede ca Romania il protejeaza e naiv si traieste pe alta lume.
  • -3 (11 voturi)    
    Caricaturile lui Mussolini (Joi, 31 iulie 2008, 18:04)

    Vali [anonim]

    Basescu si Berlusconi, doua palide imitatii ale ducelui, doi dictatori ratati pedepsiti sa traiasca intr-un mediu ostil dictaturilor au multe lucruri in comun:
    1. numele lor incepe cu B
    2. au chelie
    3. parlamentul le este cel mai mare dusman
    • 0 (6 voturi)    
      aberezi (Joi, 31 iulie 2008, 22:14)

      costi81 [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      nu stiu de unde ai ideile astea, dar banuiesc.
      vadim?
    • -1 (5 voturi)    
      Esti "tare"! (Vineri, 1 august 2008, 10:17)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Vali

      Maaaare analiza ai facut. Ma mir ca stii sa scrii la nivelul la care gandesti.
  • +3 (7 voturi)    
    Romania si tigani (Joi, 31 iulie 2008, 18:07)

    Alemanno [anonim]

    Vizita, conferinta de presa si atentia presei italiene sunt mai mult decat binevenite.
    In primul rand pt. ca de voie sau de nevoie se vorbeste clar, deschis de "problema minoritatii rome", in felul asta milioane de italieni care casca gura la tv sau isi arunca ochii prin ziare constata ca problema nu e a romanilor ci a romilor cu cetatenie italiana.
    De aia felicitari lui Basescu (cu care nu impartasesc anumite idei exoprimate in italia) ca in mod indirect ii face pe ziaristii italieni sa faca o distincite clara intre majortatea romaneasca si minoritatea tiganeasca (roma).
    Observati subtilitatea smechereasca de politician roman a lui Basescu cand zice "sa facem impreuna efortul de a integra minoritatea roma in societatea romaneasca si aceea italiana". E ca si cum ar spune direct "sunt veniti astia de la noi insa nu sunt de-ai nostri decat cu pasaportul , "cetateni UE" zice Basescu pt. a pune si mai mult responsabilitatea comuna pe cooperarea internationala!
    Cat despre "infractori" e exact ce vor sa auda italienii in acest moment (64% popularitate pt. Berlusconi), "nici o mila pt. huligani, hoti, spargatori, talhari, violatori, criminali, traficanti, clandestini, etc."!
    Tehnica e buna, buba trebuie sparta si discutat deschis, lipsit de ipocrizie si urlete de "e rasijdi", avem o problema in UE cu minoritatea tiganeasca si asta e valabil din Balcani pana in Cehia si Italia sau Franta !
    • -4 (8 voturi)    
      Esec diplomatic (Joi, 31 iulie 2008, 19:43)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Alemanno

      E atat de greu sa realizezi esecul de proportii al presdintelui nostru "vesel"? A mers acolo, a ras de problemele oamenilor si a aprobat fara comentarii politica italiana discriminatorie fata de cetatenii romani. Deci a facut foarte mult rau tarii purtandu-se ca un dusman al romanilor si nu ca un reprezentant al lor. Iar la final, dandu-si seama in sfarsit de eroarea in care l-a impins mult mai abilul premier italian Berlusconi, a dat cu bata in balta definitiv insultand presa italiana.
      Pana cand acest om nu va pleca din fruntea statului, suntem condamnati...
      • +1 (7 voturi)    
        ptr Ionut (Joi, 31 iulie 2008, 22:07)

        sile [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        Ionut dragule,ce-ar fi sa te punem pe tine in fruntea statului???
        Bag sama ca esti un mare iubitor de "cetateni romani".
        Ai fi si tu vre-unul dintre ei,mai colorat asa....???
      • -2 (6 voturi)    
        Iti doresc sa (Vineri, 1 august 2008, 10:18)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

        iti misune prin casa numai cetateni romani ca cei care fac infractiuni in Italia. Atunci sa te mai vad comentand asa.
  • -1 (9 voturi)    
    Videanu (Joi, 31 iulie 2008, 18:19)

    ilarion [anonim]

    de exemplu, Videanu este un infractor protejat de basescu
  • 0 (8 voturi)    
    ... (Joi, 31 iulie 2008, 18:28)

    BigBoss [anonim]

    Impartasesc punctul de vedere conform caruia una din cauzele ce stau la baza acestui val de infractionalitate se datoreaza lipsei aplicarii legii in Romania.

    In acelasi timp, sunt dispus sa accept aplicarea de masuri care, desi pot merge pana la a fi discriminatorii, ar da copiilor rromi sansa de a avea acces la educatie si o viata mai buna decat ar putea avea vreodata urmand exemplul propriilor parinti.
  • +1 (7 voturi)    
    Incredibil (Joi, 31 iulie 2008, 18:49)

    Ala (UK) [anonim]

    Nu chiar la subiect, dar, a avut cineva curiozitatea sa vada titlul acestui articol in versiunea engleza a stirilor??? Suna ingrozitor. Nu se intreaba nimeni ce livram noi cititorilor straini?
    • -3 (5 voturi)    
      pe linga subiect (Joi, 31 iulie 2008, 22:20)

      costi81 [utilizator] i-a raspuns lui Ala (UK)

      titlul articolului suna normal, si asta in orice limba si in orice tara normala. Dar observ ca esti din UK iar UK nu mai este de mult o tara normala in ce priveste imigratia si isteria anti-discriminatorie prin care cei ce striga pe strada "moarte Angliei", "God Bless Hitler" si alte minunatii de genul sint ignorati iar cei care fac un reportaj despre ei au probleme cu politia. Reportajul de care vb e "Undercover Mosque". Cautati-l pe youtube
  • -1 (7 voturi)    
    Hotii apara hotii! (Joi, 31 iulie 2008, 18:59)

    Iulian [anonim]

    Eroica noastra politie de frontiera, ajutata de preacinstitul parlament care ar legifera si cu colaborarea inteligentului guvern, ar trebui sa amprenteze si identifice clar pe tot romanul care se intoarce in tara si nu poate justifica ce a facut pe afara. Aceasta baza de date ar trebui pusa la dispozitia organelor de ancheta din tarile pe unde a colidat acesta. Spun asta pentru ca multi tigani s-au intors in tara pentru a nu fi amprentati si a li se descoperi cine stie ce nenorociri. Aici ca forta infractionala calificata se manifesta antisocial si sunt aparati cu compasiune pe forumuri de Cipri, mda, si multi altii asemenea lor.
    • -1 (1 vot)    
      siiiiiguuuuurrr (Vineri, 1 august 2008, 12:45)

      kid [anonim] i-a raspuns lui Iulian

      Ce faci cu cel care iti raspunde "Am fost la plimbare prin Europa" ca justificare ?

      Ajungi sa amprentezi toti cetatenii romanii care se intorc aks din concediu sau de la o bere bauta in Austria sau Italia sau mai stiu eu unde in alta parte.
      • 0 (0 voturi)    
        Daca i-au trebuit cateva luni ca sa o bea.... (Sâmbătă, 2 august 2008, 13:47)

        Iulian [anonim] i-a raspuns lui kid

        aceasta bere pentru care a plecat din tara cu 10 euro. Asa ne-am invatat noi, sa impiedicam aplicarea unei masuri benefice printr-o exceptie. Bravos domn avocat, tocmai i-ai scapat pe miile de suti care nu au plecat in concediu ci sa fure. Cel care a plecat in concediu afara si are un serviciu care sa-i permita asa o si poate dovedi. Argumentul tau este cel putin pueril, foarte interesanta ar fi motivatia, fiindca nu cred ca un om cinstit care ar fi amprentat din greseala sa faca taraboi. Cei cu tinichele au si gura mare.
  • +2 (8 voturi)    
    copiii romi la scoala (Joi, 31 iulie 2008, 19:29)

    max [anonim]

    Berlusconi a mentionat si faptul ca toti copiii romi trebuie sa mearga la scoala. poate aude si tariceanu. In Romania, autoritatile inchid ochii cand zeci de mii de copii romi sunt casatoriti cu forta la 12-15 ani si se lasa de scoala. Fara educatie, ce sa se aleaga de ei, ce ne mai miram ca multi devin cersetori sau hoti? Unde sunt cei de la protectia copilului, cu baroneasa lor? Nu se face nimic si pe urma ne miram de ce avem probleme cu ei. Trebuie scosi din familii, mariajul fortat e un abuz grav impotriva dezvoltarii minorului (care de altfel se pedepseste cu inchisoare pana la 15 ani - cel putin pe hartie ca in practica n-am auzit de vreun caz).
  • 0 (6 voturi)    
    Infractorii ii protejam in Romania! (Joi, 31 iulie 2008, 20:36)

    lucian [anonim]

    Bineanteles ca statul roman nu va cere italiei sa protejeze infractorii. Sa-i trimita inapoi in Romania pentru ca aici infractorii beneficiaza de protectie! (nu dau nume pentru ca ar trebui sa scriu vreo doua ore)
    PS: unii infractori au chiar functii cheie!
  • +1 (3 voturi)    
    o tara de infractori (Joi, 31 iulie 2008, 21:54)

    cetateanu [anonim]

    domnule presedinte dupa logica autoritatilor italiene toti suntem infractori in acest caz. spuneti ca nu veti proteja infractorii, dar cum stabiliti dumneavoastra cine e si cine nu infractor? tot asa dupa auz? exista o justitie care condamna sau nu, or nu cred ca in italia era o problema cu cei deja condamnati. intra acolo si suspectii pe care chiar ati avea datoria sa-i protejati
  • 0 (4 voturi)    
    ce protectie, ce intractori? (Vineri, 1 august 2008, 1:43)

    elena [anonim]

    Pe cine sa apere statul roman? Pai daca fura, da in cap, omoara....hai sa fim seriosi.... Sa ne gandim altfel: am o casa mare, cu de toate si pentru ca eu am ca muncesc, vine o familie de infractori si se aseaza in hol, iar eu, ca sa le respect drepturile, nu ii pot da afara din casa mea, chiar daca ma fura, isi fac nevoile in oalele mele imi violeaza copiii etc... Daca ii prind pe infractori, ii bag in puscarie si ii asigur casa si masa cum n/au avut nici la masa acasa. Pai de ce? Ce drept sa le respect... hotii m-au respectat pe mine in vreun fel, cand i-am lasat sa stea in casa mea? Ca pana la urma, din cauza la toti ratatii astia, suferim toti romanii si degeaba ne vedem restul de treaba ca toti ne privesc doar ca pe niste infractori.... Chiar nu mai vreau sa se uite altii stramb la mine si la copiii mei si sa ne spuna: Ah!... Sunt romani! Asa ca mai scutiti-ma cu drepturile infractorilor....
    • +3 (5 voturi)    
      ai un punct de la mine! (Vineri, 1 august 2008, 11:00)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui elena

      ...da' mai bine te duci si locuiesti prin alte parti de lume, ca aici tiganii or sa fie curand majoritari. iar in ce proveste infractionalitatea, ce pretantii poti avea de la descendentii unui regim (cel comunist) care a justificat-o a aparat-o si a practicat-o zeci de ani!
  • -1 (5 voturi)    
    Aceasta este reactia (Vineri, 1 august 2008, 10:14)

    gabifm [utilizator]

    unui Presedinte adevarat!!! Deplasare, intalniri cu oamenii si cu autoritatile statului respectiv NU ceea ce ar fi vrut mass media respectiv "romanisme" adica dat cu gura in presa!
  • -1 (1 vot)    
    gigel criminalul (Vineri, 1 august 2008, 12:07)

    dorel [anonim]

    cetatenii romani chiar dc sunt infractori chiar dc nu sunt trebuiesc protejati !!! cazul teo peter va spune ceva????? ce a facut USA va mai amintiti???? ura base ai scos borumbelul(da tot te votez ca imi esti mai simpatic decat voiculescu/nasteselul)
  • -1 (1 vot)    
    drepturi (Vineri, 1 august 2008, 14:40)

    bluescent [anonim]

    Datoria statului si cu atat mai mult a presedintelui acestuia (dat fiind ca este reprezentantul ales al tarii) are datoria sa apere interesele cetatenilor sai oriunde s-ar afla. Clar, nu?
    In ceea ce priveste distinctia facuta de dobitocul asta de Basescu "Romania isi va proteja cetatenii oriunde in lume, dar nu va proteja infractorii" tin sa-i atrag atentia asupra prezumtiei de nevinovatie. Pana a fi gasit vinovat de un tribunal, ORICINE are dreptul la aparare.
    Eu inteleg ca nu citeste carti Basescu dar nici la filme nu se uita???? Americanii dau adevarate lectii. Cazul "Teo Peter" ring a bell, mr. president Basescu??????