UPDATE: Coalitia pentru o guvernare curata vrea in scris ca Morar si Kovesi nu vor fi schimbati

de B.B.     HotNews.ro
Miercuri, 30 iulie 2008, 17:30 Actualitate | Esenţial

 documente
(30 Iul 2008) PDF, 168KB
16 organizatii neguvernamentale au trimis partidelor politice o scrisoare prin care le cer sa semneze un "Pact pentru statul de drept". Documentul prevede ca, inainte sau dupa alegeri, sa nu se schimbe conducerea DNA, a Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si a Agentiei Nationale de Integritate, sa se aprobe bugetul ANI, sa se adopte Codul Penal si Codul de Procedura Penala si sa considere justitia ca fiind de un interes strategic. ONG-urile sustin ca astfel se vor respecta promisiunile facute oficialilor europeni si se va garanta stabilitatea sistemului judiciar si independenta sa fata de sistemul politic.

"Societatea civila cere partidelor politice din Romania sa se angajeze in vederea viitoarelor alegeri la semnarea unui Pact pentru statul de drept. Indiferent de ideologia partidelor, statul de drept este fundamentul natural al ordinii politice europene, iar un partid care, fatis sau ascuns, are ca program subminarea statului de drept este un partid nedemocratic", se precizeaza in documentul despre care se spune ca a fost trimis tuturor sefilor de partide, Guvernului, Comisiei Europene si presei internationale.

Initiatorii Pactului spun ca documentul este urmare a raportului Comisiei Europene, care a criticat lipsa de vointa politica in domeniul anticoruptiei la nivelul Parlamentului si a recomandat in mod expres sprijin pentru DNA, Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie si ANI.

UPDATE: Mentinerea stabilitatii institutionale inseamna si  mentinerea lui Morar

Presedintele
Grupului de State Impotriva Coruptiei din Consiliul Europei (GRECO), Drago Kos, a declarat pentru NewsIn ca inlocuirea lui Daniel Morar din functia de procuror-sef al Directiei Nationale Anticoruptie nu se justifica din punct de vedere profesional si va avea ecouri negative la Bruxelles.

Este evident ca nu exista o vointa politica reala de a combate coruptia. Mai ales Parlamentul Romaniei, prin unele masuri adoptate, cum ar fi amendamentele la Codul de procedura penala, demonstreaza ca exista parlamentari care vor sa ingreuneze cat pot de mult lupta anticoruptie. In afara de unele institutii care functioneaza excelent - si aici ma gandesc la DNA - Romania nu are aproape nimic de aratat in lupta anticoruptie. Am vorbit cu ministrul Justitiei despre aceste chestiuni si mi-a dat impresia ca este foarte constient de ele. Este un om foarte inteligent si hotarat si sper sa nu ingenuncheze in fata cererilor de a-l inlocui pe procurorul-sef al DNA", a mai afirmat Kos.

Comisia Europeana a subliniat in raport nevoia de a "mentine stabilitatea institutionala", ceea ce in opinia lui Drago Kos este tot o aluzie la mentinerea lui Morar.

"Institutiile europene, mai ales Comisia, nu vor interveni niciodata in chestiuni personale. Dar este clar ca 'stabilitatea institutionala' inseamna si ca persoanele care au obtinut aceasta stabilitate sa fie pastrate. As spune ca Morar nu este important ca persoana, ci pentru ceea ce a realizat. A reusit sa organizeze DNA astfel incat sa functioneze intr-o maniera foarte profesionista. Si desigur ca CE nu va reactiona la posibila inlocuire a lui Morar din functie, dar va reactiona foarte puternic daca aceasta masura va duce la slabirea DNA. Si in opinia mea va duce la slabirea DNA, pentru ca procurorii vor invata o lectie foarte simpla: daca imi fac treaba in mod corect, impartial si independent, voi fi si eu demis la finalul mandatului. Este un mesaj foarte trist pentru o institutie ca DNA", avertizeaza Kos.

"Politicienii romani au de luat o decizie foarte simpla: sa faca un pas inainte prin mentinerea lui Morar sau sa faca mai multi pasi inapoi si sa se ajunga la situatia in care chiar nu mai exista nicio speranta in lupta anticoruptie din Romania", spune presedintele GRECO.

KOS: Romania mai poate fi sanctionata

Referitor la mijloacele de presiune pe care le au insitutiile europene pentru a asigura continuarea luptei anticoruptie, Kos a spus ca singurele care raman eficiente sunt sanctiunile.

"CE a stabilit acest mecanism de monitorizare postaderare, dupa experienta proasta cu cele zece state ce au aderat in 2004, care include si posibilitatea aplicarii de sanctiuni. Imi pare rau sa o spun, dar dupa aderare se pare ca singurul mijloc de a convinge politicienii din tarile est-europene este sistemul de sanctiuni", considera oficialul Consiliului Europei.

Intrebat daca Romania a scapat de sanctiuni, spre deosebire de Bulgaria, careia i-au fost inghetate fondurile europene, Kos a negat categoric. "Nu este ultimul raport. Iar in cazul in care Morar va fi demis, acest lucru va atrage o atentie sporita la Bruxelles fata de ce se intampla la Bucuresti. In perioada urmatoare, acest subiect va fi evaluat foarte critic", a avertizat presedintele GRECO.

Romania face parte din 1999 din Grupul de State Impotriva Coruptiei, care asigura punerea in aplicare a Conventiei penale privind coruptia a Consiliului Europei. Aceasta reglementeaza obligativitatea adoptarii de masuri legislative adecvate de catre statele semnatare pentru incriminarea faptelor de coruptie savarsite de parlamentari, functionari publici si magistrati nationali si internationali. GRECO evalueaza periodic masurile luate de Romania pentru a implementa Conventia, aflandu-se la a treia runda de evaluare a Romaniei.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

951 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    ... shi mii de juraminte.... (Miercuri, 30 iulie 2008, 17:40)

    Dedalus [anonim]

    "Societatea civilă cere partidelor politice din România să se angajeze în vederea viitoarelor alegeri la semnarea unui Pact pentru statul de drept. "

    He, he, heee, heee! :-))))))))

    Sa puna in pact si pacea lumii, salvarea balenelor si abordarea prietenoasa a martienilor!

    Poate ca ar fi utile si juramantul pe icoane, taiatul pariului de un al treilea si declaratii de tipul:
    "Sa moara ceamami da-i szchimb p-aia doi! Sa-mi saie ochii si sa-mi pice mana de-oi semna io shi famelia me asha ceva!"
    • +3 (7 voturi)    
      DNA a creat o problema pentru PSD+clone (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:14)

      - [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      PSD are o problema cu acest Raport,
      dar si cu toate Rapoartele Comisiei Europene din 2005 si pana astazi,
      pentru ca toate Rapoartele Comisiei Europene din 2005 si pana astazi nu scriu nicaieri:

      ● ca basescu "influenteaza justitia"
      ● ca DNA a facut anchetele pe ochi frumosi, adica i-a favorizat pe PDL-isti
      ● ca DNA a facut "dosare politice" asa cum spune majestatea sa nastase hadrian I-ul regele prostitutiei parlamentare.

      Asadar in regimuri politice diferite, PDL-PNL, si PSD-PNL, rapoartele comisiei europene nu au spus vreodata ca DNA a favorizat politic vreun partid de la putere sau din opozitie.

      Poate sa-mi citeze cineva un rand macar din toate rapoartele comisiei europene din 2005 si pana astazi care sa spuna ca DNA e influentat politic ?

      Per a contrario, Vreau sa mi se spuna atunci CINE exercita INLUENTA POLITICA in Justitia Statului Roman.
      Si, in aceste conditii, mai este acesta un stat de drept, deci o democratie ?
      • +1 (5 voturi)    
        Se scufunda corabia ? (Miercuri, 30 iulie 2008, 21:18)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui -

        Cred ca iti dai licenta cu delatorul de Catalin Avramescu.

        Idei putine si fixe. Rezultate ioc.
        Te intreb:
        Ce se intimpla cu Romania -noua tuturor - daca Morar nu va mai fi numit, pentru inca un mandat ?
        • 0 (4 voturi)    
          delator? (Joi, 31 iulie 2008, 0:26)

          icsulescu [anonim] i-a raspuns lui Alex

          de ce il numesti pe avramescu delator??? asa, doar ca suna fain?
        • -1 (3 voturi)    
          ESTI VARZA!!! (Joi, 31 iulie 2008, 7:45)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Alex

          Esti lipsit TOTAL de cea mai mica, punctiforma, cum vrei sa-i spui tu, notiune despre cultura!!! Dar este normal pentru ca esti pur si simplu un ACTIVIST DE PARTID PNL-PSD!!!
          Daca dl. Avramescu este delator atunci sugacii de la delatori (Tariceanu de la tatal sau Dan Amedeo Lazarescu turnator secu, Geoana de la tatal sau general secu, etc) ce sunt??" Dar mai degraba, pentru a-ti gasi o scuza, cred ca nu cunosti semnificatia cuvantului utilizat , tu, fiind dintre putinii electori PSD care ai acces la calculator sau internet.
          • +1 (3 voturi)    
            Bravo (Joi, 31 iulie 2008, 10:00)

            Alex [anonim] i-a raspuns lui gabifm

            Felicitari pentru spiritul de haita specific repetentilor din PDL !
            Chiar ca nu ma asteptam la atita promptitudine.
            Ce are a face lipsa mea de cultura cu faptul ca il numesc pe avramescu delator ?
            Sau cu faptul ca Morar va fi numit in continuare pentru un nou mandat ?
            Cu asemenea sustinatori PDL-ul are slabe sanse de rezultate bune la alegeri.
            Apropo, este diferenta de generatii intre Razvan Ungureanu / Catalin Avramescu si Tariceanu / Geoana, daca ultimii doi ar fi dat note informative.
            Comparatia nu tine, decit poate pentru voi.
          • 0 (0 voturi)    
            ce a fost tata, ce a fost mama (Joi, 31 iulie 2008, 12:38)

            bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui gabifm

            Dar mentalitatea bolsevica cu "ce a fost tata sau mama" ce naiba este ?
            Doar sub criminalul de Gheorghiu Dej , daca tata a fost intr-un partid politic, sau a fost cat de cat avut, tu nu aveai nici un drept, eventual dreptul de a construi Canalul.
            Pe oameni cu mentalitatea ta se bazeaza si Ilici si Base
      • 0 (0 voturi)    
        pupincuristi (Joi, 31 iulie 2008, 12:32)

        bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui -

        "DNA a facut anchetele pe ochi frumosi, adica i-a favorizat pe PDL-isti
        ● ca DNA a facut "dosare politice" nu cum afirma Nastase, ci cum sare in ochi. Doar daca te cheama Boc sau Avramescu nu vezi.
        Problema e ca ne dorim o justitie eficace, o procuratura care sa se ocupe de fapte reale, importante de coruptie, iar nu de flecuri precum termopanele sau caltabosii. Iar dosarele sa fie beton, iar nu facute incat orice novice sa le poata demonta. Si nu maio vrem justitie la TV ! Doar pentru desfiintarea ilegala a NUP-ului pentru dosarul de "tradare" ar trebui sa zboare toata conducerea procuraturii. Aparatorii legii sunt primii care o incalca ! Dar ce conteaza cand presedintele tarii isi bate joc de Constitutie.
  • +6 (10 voturi)    
    Iata ca mai sint Oameni in Romania... (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:00)

    Silviu P. [anonim]

    Am fost in Piata Universitatii inca de pe 21 Decembrie, si sint gata sa revin, desi nu am Certificat de Revolutionar (ce e aia?). Apelul Coalitiei imi da sperante ca si in Romania nasc Oameni. Nu stiu cum sa sprijin acest apel, poate ma indruma cineva din tara cum pot pune umarul la rasturnarea monstroasei coalitii a asa-zisilor "oameni politici", a lui Iliescu Baba si a celor 40 de hoti., a lui Bombonel si a javrelor securiste (acum pesediste) pe care le reprezinta. VREAU O ROMANIE CURATA SI CINSTITA!
    • -2 (8 voturi)    
      .... (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:10)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Silviu P.

      Ce e porcaria asta?Ne cred asa de prosti?DNA face dosare de rahat si are progrese inl upta impotriva coruptiei?As vrea sa vad si eu un dosar instrumentat de dna care a dus la inchiderea unui mare corupt,doar un singur dosar cer
      • 0 (4 voturi)    
        alte cauze (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:22)

        Dedalus [anonim] i-a raspuns lui dan

        DNA face dosare cu argumente slabe si probe dubitabile (cel putin alea de le stim noi). Dar nu e vina lui Morar ca sunt asa, ci vina celor care pregatesc astazi asemenea "juristi".

        Slaba pregatire nu-i bvizibila doar la DNA, ci mai peste tot. Nuici nu mai poti sa ridici o problema juridica dincolo de nivelul de scoala generala, ca nu te mai intelegei cu nimeni...

        Dar nu cred ca asta da cuiva dreptul sa califice injurios dosarele DNA. Toata tara e plina acum de persoane necalificatre in meseriile pe care le practica. DE ce nu ar fi si in DNA asemenea personaje?

        Dar de ce sa-l scoatem vinovat pe Morar pentru o situatie generalizata? Cu oricine l-am schimba, lipsa de profesionalism din justitie si nu numai, tot ramane.
        • +1 (1 vot)    
          vointa politica (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:28)

          Ion [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

          Deci sa intelegem ca problema este la CSM, eventual si in sistemul de invatamant ? Poate ca o cooperare a tarii noastre cu state din vest in domeniul asistentei pentru calificarea personalului specializat in combaterea infractiunilor economico-financiare ar ajuta ?
          In opinia Dvs. dorinta de a fi combatuta coruptia este generala in randul fortelor politice ?
          Credeti ca un pact intre principalele partide pe acesta tema este posibil si util ? Sa ne amintim ca in trecut nici in privinta aderarii la UE nu a existat consens.
          • +2 (2 voturi)    
            mai mult realism, doar (Miercuri, 30 iulie 2008, 23:46)

            Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Ion

            In nici o tara din lume nu exista o dorinta generala a fortelor politice de a combate coruptia, ci doar mecanisme juridice si, mai ales extrajuridice eficiente. Un sector privat puternic si B2B i.a.

            Un invatamant juridic bun local este necesar, dar nu se poate in actualul sistem de inv.
            • 0 (0 voturi)    
              avantaje, principii (Joi, 31 iulie 2008, 13:48)

              Ion [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

              Mecanismele acelea au devenit eficiente pentru ca de-a lungul vremii a existat un efort constient si sustinut de a fi facute asa.
              Un sector privat puternic depinde, intre altele, de o piata libera. In general, cine devine puternic are tendinta de a folosi puterea politica pentru a-si spori si permanentiza avantajele. Prima care cade victima esta piata libera.
        • 0 (0 voturi)    
          competenta / incompetenta (Joi, 31 iulie 2008, 12:45)

          bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Cati procurori incompetenti a dat afara acest Morar ? Daca pastreaza o armata de incompetenti nu este oare vinovat ? Si apoi, nu stiu in ce medii te invarti dumneata, dar cunosc o multime de tineri minunati, foarte bine pregatiti chiar din mediul juridic. Ca au ajuns in functii inalte si lichele incompetente este o alta problema.
  • +1 (7 voturi)    
    Pasaje din declaratiile unui oficial de la Brux (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:10)

    Victor [anonim]

    "Politicienii români au de luat o decizie foarte simplă: să facă un pas înainte prin menţinerea lui Morar sau să facă mai mulţi paşi înapoi şi să se ajungă la situaţia în care chiar nu mai există nicio speranţă în lupta anticorupţie din România"
    Întrebat dacă România a scăpat de sancţiuni, spre deosebire de Bulgaria, căreia i-au fost îngheţate fondurile europene, Kos a negat categoric. "Nu este ultimul raport. Iar în cazul în care Morar va fi demis, acest lucru va atrage o atenţie sporită la Bruxelles faţă de ce se întâmplă la Bucureşti. În perioada următoare, acest subiect va fi evaluat foarte critic",
    • +1 (3 voturi)    
      Raspuns (Miercuri, 30 iulie 2008, 21:21)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Si uite cum viata mea depinde de o noua numire a lui Morar.
      Morar nu va fi demis, i se termina mandatul.
      Simplu.
      Altul la rind.
    • -1 (3 voturi)    
      Nu se schimba numai din placerea de-a schimba! (Joi, 31 iulie 2008, 0:26)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Postul meu la o instutie germana se prelungeste din doi in doi ani si asta de 20 de ani,si nimeni nu mi-a spus pana acum:s-a terminat "mandatul"tau,esti bun,dar la revedere!
      Oriunde in lumea asta esti rasplatit ptr.ceeace realizezi!Daca Morar este apreciat de persoane din domeniul respectiv,care este cauza:ia-ti palaria si du-te.Ca asa vor unii?Acum cand Ro.este inca in pericolul sanctiunilori,acum cand DNA,este singura institurie mentionata ca si-ar face treaba,de ce trebuie sa plece"tatal"acestor performante?
      Nicio o firma nu-si demisioneaza managerul la succese.Nu exista niciun motiv,sa schimbi
      un portar la un joc decisiv,care a parat excelent pana atunci si-n locul lui sa aduci unul,care trebuie sa acomodeze,sa se incalzeasca,sa se orienteze si sa concentreze!
      Cred ca ti-am dat diferite exemple,ca sa realizezi,ca ceeace susti este o idee puerile!
      • +1 (1 vot)    
        portar de succes? (Joi, 31 iulie 2008, 11:50)

        dap [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        se pare ca nu toti sunt de acord ca morar a aparat excelent pana acum.
        sunt pareri ca ar vrea dar nu stie cum sau nu are cu cine, altele ca ar vrea ce vor altii si nici aia nu poate. stii tu care are dreptate?
        pana una alta, n-a "aparat" bine in niciun caz concret (citeste dosar finalizat). eu de ce-as crede ca ar avea mai mult succes daca e lasat mai departe acolo? doar pentru ca spune ca vrea?
        da, e gresit sa-l schimbi pe motiv politic, dar e gresit si sa nu-l schimbi daca omul nu poate.
  • +2 (8 voturi)    
    Societatea civila este ignorata de politruci (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:21)

    Florian [anonim]

    Salutara intiativa, dar fara sorti de izbanda!Tariceanu deja a negociat posturile inaltilor demnitari din justitie (propunerea facuta lui Predoiu pentru un colegiu spune clar ca s-a gandit si la inlocuirea acestuia. A primit ordine clare de la Dinu Paturiciu si trebuie sa se executa "intocmai si la timp". CSM nu mai poate de doleantele Societatii civile!!
  • -2 (8 voturi)    
    Afara cu slugile lui Basescu! (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:27)

    Vlad [anonim]

    Numai asa putem spera la o justitie cu adevarat independenta.
    • +2 (6 voturi)    
      Intrebare pentru PN-LACHEII PSD-ului : (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:17)

      - [anonim] i-a raspuns lui Vlad

      Vreau sa imi se arate
      UNDE SCRIE IN RAPORTUL CE :

      ● ca basescu "influenteaza justitia"
      ● ca DNA a facut anchetele pe ochi frumosi, adica i-a favorizat pe PDL-isti
      ● ca DNA a facut "dosare politice" asa cum spune majestatea sa nastase hadrian I-ul regele prostitutiei parlamentare.

      Iar daca nu scrie nicaieri, Vreau sa mi se spuna atunci CINE exercita INFLUENTA POLITICA in Justitia Statului Roman.
      Si, in aceste conditii, mai este acesta un stat de drept, deci o democratie ?
      • +2 (4 voturi)    
        Scrie ca justitia e politizata (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:49)

        Vlad [anonim] i-a raspuns lui -

        Asta inseamna ca:

        1. Parlamentul impiedica anchete penale.
        2. DNA-ul este folosit ca arma politica.

        Faptul ca DNA l-a favorizat pe basescu prin ingroparea dosarului flota cred ca e evident pentru orice exemplar de moron mioritic.
        • -1 (3 voturi)    
          Arata-mi te rog unde scrie acest lucru: (Miercuri, 30 iulie 2008, 23:21)

          - [anonim] i-a raspuns lui Vlad

          ● Arata-mi te rog unde scrie in raportul CE acest lucru - ai la dispozitie rapoartele din toti anii 2005-2008 :

          "2. DNA-ul este folosit ca arma politica.

          Faptul ca DNA l-a favorizat pe basescu prin ingroparea dosarului flota cred ca e evident pentru orice exemplar de moron mioritic."
      • 0 (0 voturi)    
        intrebare (Joi, 31 iulie 2008, 12:58)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui -

        Unde scrie ca fara Morar e vai de noi ? A confunda o institutie cu o persoana este sau rea vointa sau prostie. Si-a terminat omul mandatul (in care in afara de circ televizat nu a facut nimic ) pa si la gara !
  • +1 (5 voturi)    
    Praf (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:31)

    nicanor [anonim]

    Aceste scrisori semnate anonim si umflate arbitrar de unele oficine aduc un mare deserviciu domeniilor carora se adreseaza.
    CE criterii sunt luate in calcul pt mentinerea actualei conducerii a Parchetului,DNA. Ce rezultate au.
    Au votat pt asta si securistii Sorin Antohi,Mona Musca si alti corifei puritani
  • +1 (3 voturi)    
    Coalitia (Miercuri, 30 iulie 2008, 18:59)

    Nicolae [anonim]

    Care coalitie "apartinica " ???
  • 0 (4 voturi)    
    eu cred ca (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:18)

    palinca penala [anonim]

    mare parte din clasa politica este decuplata de nevoile romaniei, cerintele cetatenilor si normele democratice.
    apelul societatii civile este bine-venit si extraordinar, dar nu va asteptati ca morar, kovesi, tulus & co sa mai ramina multa vreme in actualele functii.
    de schimbarea lor depind sume enorme de bani, pozitii si functii publice importante, interese majore.
    mai intii cade morar, apoi tulus, apoi kovesi.
    pacat.
    • +1 (5 voturi)    
      masina de propaganda (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:54)

      tetelu [anonim] i-a raspuns lui palinca penala

      E absolut penibila ideea sustinuta de articolul asta. Deci slugile lui Basescu, nea Morar si tanti Covesi sun garantii unei justitii impartiale, nu?
      Dar cum ramane cu dosarele Flota (in care s-au evaporat 200 de nave dar fara prejudiciu), casa din Mihaileanu, retrocedarile respinse de justitie si facute cu ochii inchisi de primaria lui "dom' profesor" (ex. afacerea cladirea Ciclop), schimbul "avantajos" de terenuri cu Costanda (parcul Bordei) si afacerile profitabile derulate cu acesta + afacerile camarilei portocalii de asfaltatori si "constructori" de autostrazi + cazul Falca, etc.?
      Aha, "astea nu se pune", nu? Hai mai ca nu sunt toti prosti in tara asta. Stiu destui oameni ca procuratura si asa numita "societate civila" din Ro. canta numai la ordin venit de sus.
      • +1 (3 voturi)    
        - (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:17)

        - [anonim] i-a raspuns lui tetelu

        ● Patriciu nu a venit la procesul Rompetrol, pentru ca un caine i-a rupt citatia Joi, 26 Iunie 2008, ora 15:58

        http://www.ziare.com/Patriciu_nu_a_venit_la_procesul_Rompetrol_pentru_ca_un_caine_i_a_rupt_citatia-341590.html

        ● Nastase nu se duce la DNA pentru ca e plecat din tara Joi, 26 Iunie 2008, ora 11:14

        http://www.ziare.com/Nastase_nu_se_duce_la_DNA_pentru_ca_e_plecat_din_tara-341487.html

        ● Fostul director general al CFR, trimis in judecata
        de A.N. HotNews.ro
        Marţi, 24 iunie 2008, 15:53 Ultima ora

        ● Fostul director zonal al Petrom, trimis în judecată de DNA

        http://www.realitatea.net/fostul-director-zonal-al-petrom--trimis-in-judecata-de-dna_293081.html

        ● Constantin Contac (PSD) - Botosani - a fost trimis in judecata de DNA pentru spalare de bani si fals in declaratii si obtinerea unor foloase necuvenite de 19,3 milioane lei.

        ● Ilie Morega (PNL) - Gorj - trimis in judecata de DNA in dosarul "bani pentru partid" si este cercetat pentru modul in care a dobindit peste 3 miliarde lei pentru doua din fundatiile sale.

        ● Ionel Mantog (PDL) - Gorj - trimis in judecata de DNA in dosarul "stramutatii de lux".

        ● Gavril Marza (PSD) - Suceava - a fost trimis in judecata pentru finantarea PSD prin intermediul fundatiei "Armonia", lucru interzis de lege.

        ● Ion Calea (PSD) - Valcea - condamant penal la 6 luni inchisoare cu suspendarea pedepsei in scandalul subventiilor pentru porci.

        ● Marian Oprisan (PSD) - Vrancea - trimis in judecata de DNA pentru obtinerea de avantaje in favoarea propriilor societati comerciale, generind Consiliului judetean prejudicii de peste un milion euro.

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-3034909-lista-neagra-candidatilor-presedintia-consiliilor-judetene.htm

        ● UPDATE: Iacobov, achitat in procesul RAFO Onesti Luni, 12 Mai 2008,
        http://www.ziare.com/UPDATE__Iacobov__achitat_in_procesul_RAFO_Onesti_-307712.html
        • 0 (0 voturi)    
          penalii (Joi, 31 iulie 2008, 13:06)

          bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui -

          In schimb un Basescu, Flutur, Videanu stau bine merci !
          Nu este un motiv suficient ca sluga Morar sa zboare ?
  • +1 (3 voturi)    
    Imi plac Morar si Kovesi (Miercuri, 30 iulie 2008, 19:45)

    Alin [anonim]

    Nu au rezultate. Nu este o justitie mai buna in Romania, nu exista nici un mare corupt judecat.
    • 0 (4 voturi)    
      Vom adopta IMUNITATEA PE VIATA pt. Nastase (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:21)

      Multumin parlamentului ROMANIEI [anonim] i-a raspuns lui Alin

      *poate numai asa scalam de el din parlament*

      Multumin parlamentului ROMANIEI
      Pentru ajutorul acordat tovarasului nastase si tovarasului mitrea

      daca reusim sa ajungem tot noi in parlament, vom adopta IMUNITATEA PE VIATA,
      pentru a scuti aceste neplacute cheltuieli cu alegerile
  • +1 (5 voturi)    
    Mi se pare ciudat (Miercuri, 30 iulie 2008, 20:41)

    capcaunul [anonim]

    acest demers al coalitiei, ei ar trebui sa fie interesati de calitatea morala si pregatirea profesionala a ocupantilor celor doua pozitii, nu sa se agate de niste nume. asta e bull cat casa. Daca Morar nu are rezultate trebuie schimbat, ca DNA'ul ala a fost creat cu specialisti, nu orice martafoi de procurori. asta inseamna ca aia sunt si capabili sa instrumenteze cum trebuie un caz, iar daca apar vicii de procedura triviale inseamna ca e vorba pur si simplu de coruptie, nu cred in placa cu incompetenta, nu la DNA cel putin. Morar poate face curat in ograda lui si a avut suficient timp; faptul ca marile condamnari lipsesc, arata ca inca se practica cazutul la pace dupa interese, economice sau politice.
    • -2 (4 voturi)    
      cat de ciudat?cam ca tine,asa? (Miercuri, 30 iulie 2008, 23:03)

      geor. [anonim] i-a raspuns lui capcaunul

      doamne ce de nestiuti!
      pai ba domnule.....nu vazusi mai sus dosarele facute de DNA?scrise un om ca sunt trimise in instanta?ce treaba mai are Morar,dopo?JUDECATORII,JUDECA!si ,da-o incolo de treaba,nu-mi spune ca toate dosarele,culmea ,alea de policieni,au vicii de procedura.......chiar toate?statistic ,e imposibil...........te uiti in gura politicienilor?ii crezi pe ei?dar probabil ca esti unul dintre ei....de ce va e frica,nu scapati,bai astia..............
      • +1 (3 voturi)    
        HAHAHA (Joi, 31 iulie 2008, 1:43)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui geor.

        Cum adica ce treaba mai are? Bai copile pe ce lume traiesti? Pai treaba lui e sa produca un rahat de dosar si sa-l trimita
        • -1 (1 vot)    
          tare inteligent te crezi!!!!!!!!! (Joi, 31 iulie 2008, 12:18)

          geor. [anonim] i-a raspuns lui corbul

          Pai l-a produs si l-a trimis.......JUDECATORII gasesc impreuna cu av.inculpatilor,VICII,si le trimit inapoi procurorilor,cica sa le refaca.........si uite asa trece timpul........mai o CURTE CONSTITUTIONALA sesizata de av.policianului,ca are bani,de,.......mai se roaga de parlament sa nu trimita dosarele in instanta....
      • +1 (3 voturi)    
        continuare (Joi, 31 iulie 2008, 1:51)

        corbul [anonim] i-a raspuns lui geor.

        in fata judecatorului?
        Nu, procurorul trebuie sa obtina condamnari. Daca e in stare doar sa dea NUP-ul dupa ce presedintele a scapat de dusmanii politici atunci trebuie sa plateasca cu postul
        • 0 (0 voturi)    
          esti politician,e clar........daca nu,esti slab si (Joi, 31 iulie 2008, 12:21)

          geor. [anonim] i-a raspuns lui corbul

          si cum dracu sa obtina condamnari daca dosarul nu ajunge sa se judece,din vina de VICII carevasazica.........si de ce nu ajunge sa se judece?ca e blocat in parlament,cumva?
          • 0 (0 voturi)    
            esti varza, am >100kg :)) (Joi, 31 iulie 2008, 12:44)

            corbul [anonim] i-a raspuns lui geor.

            Daca dosarul are vicii de procedura e vina procurorului. Din pacate pentru procurorii, avocatii sunt mult mai bine pregatiti, si se pricep de minune sa le speculeze greselile. In partea cu Parlamentul ai dreptate, dar din pacate asta se aplica doar la cateva dosare in speta la fosti ministri care acum sunt parlamentari si care sunt anchetati in baza legii raspunderii ministeriale. Ce se intampla insa cu celelalte?? Cu Iacobovi, cu Patricii, cu Coposi, Voiculesti? Astia nu sunt blocati in parlament, si se chinuie de ani e zile cu dosarele.
      • +2 (2 voturi)    
        caldura mare (Joi, 31 iulie 2008, 3:14)

        capcaunul [anonim] i-a raspuns lui geor.

        baiete,..[Caragiale].. normalitatea nu inseamna partizanat politic. daca esti gata sa spumegi, mai bine lasa'te. alternativa nu e un procuror sef care sa serveasca parlamentul sau guvernul, nu la asta m-am referit; alternativa e un individ care sa-i traga efectiv in teapa. asta inseamna condamnari. iar chestia cu judecatorii, o fi adevarat nu zic, dar in prea multe cazuri se aude de 'vicii de procedura'.. aia sunt oameni care cunosc legea si procedurile, nu e normal.
  • -1 (3 voturi)    
    Darko Kos (Miercuri, 30 iulie 2008, 22:41)

    Mircea Satmareanu [anonim]

    Din cate stiu, Consiliul Europei nu este UE. Iar daca UE vrea sa spune ceva, o face singura. Legat de dl Morar - care nu a fost inlocuit - nu a spus nimic! Sunt curios sa aflu cine e acest Darko Kos, ce nationalitate are, ca nu a audit nimeni de el pana acum, desigur, cu exceptia Coalitiei pentru un parlament curat, care vrea sa ne sperie cu el!?
    • 0 (2 voturi)    
      CE: Reconfirmarea în funcţie a şefului DNA (Miercuri, 30 iulie 2008, 23:29)

      - [anonim] i-a raspuns lui Mircea Satmareanu

      CE: Reconfirmarea în funcţie a procurorului-şef DNA e un test pentru autorităţile române

      "Am văzut comentariile apărute în presa românească citând 'surse' de la Bruxelles privind poziţia Comisiei în legătură cu reconfirmarea în funcţie a şefului DNA. Poziţia noastră este foarte clară. Aşteptăm ca procesul de reformă să meargă înainte, nu înapoi. Am subliniat în mod constant rezultatele bune ale DNA şi importanţa stabilităţii instituţionale în anchetarea cazurilor şi în iniţierea de investigaţii în cazuri de corupţie la nivel înalt. Reconfirmarea în funcţie a procurorului-şef al DNA va fi un caz test pentru angajamentul reînnoit al autorităţilor române", a precizat Mark Gray.

      http://www.newsin.ro/justi%c5%a3ie-morar-dna-comisia.php?cid=view&nid=53b7885c-449f-4f25-9385-5f632e21ec8e&hid=media
      • 0 (0 voturi)    
        Bruxelles (Joi, 31 iulie 2008, 13:21)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui -

        "surse de la Bruxelles susţin că "schimbarea lui Daniel Morar de la conducerea DNA nu va afecta într-un mod negativ evaluările ulterioare ale Comisiei Europene, atâta vreme cât succesorul acestuia va avea rezultate şi stabilitatea instituţională este menţinută".

        Daca tot citam, barem sa o face complet.
        Morar, chiar daca e binr intentionat (?) a dat dovada de o crasa incompetenta (vezi probleme cu viciile de forma - oare nu cunoaste Codul de procedura penala ?)
  • +2 (4 voturi)    
    Baba se piaptana si magarul moare... (Joi, 31 iulie 2008, 9:27)

    Catalin [anonim]

    Ori activistilor de partid in acest an electoral li s-a interzis plecarea in concediu ori e multa prostie in tara asta.

    Cel putin aceasta concluzie se trage citind mesajele de pe forum.

    Atata agitatie legata de subiectul Morar, de parca ar candida la primaria capitalei (ca doar legat de acele articole mai era atata agitatie forumistica).

    Indiferent de mentinerea lui Morar sau nu in fruntea DNA nu o sa vedem nici un politician (indiferent de partid - ca dupa pierderea alegerilor de catre PDL in toamna vor incepe anchetele portocaliilor) condamnat. Sa nu uitam ca atunci cand pedele era in opozitie, Morar, procuror la Cluj ii ancheta de zor. Eu chiar as vrea sa il vad pe Morar sef la DNA cand, in urma pierderii elegerilor de catre pedele si base, vor incepe anchetele impotriva lor. As vrea sa vad ce replici vor da atunci deontologii, ongistii si forumistii.

    Iar raportul CE nu spune nicaeri ca Morar trebuie mentinut in functie. Cere doar continuarea luptei impotriva coruptiei (mare ipocrizie din partea unei Europe care a corupt si corupe la greu, nu numai in Romania).

    DNA nu ar trebui sa se confunde cu o persoana. Mai exista procurori corecti in Romania, simpoate chiar ar fi bine sa vina un procuror care sa nu fie atat de compromis politic.

    Pana la urma, inafara unor ongeuri portocalii si a unor activisti portocalii pedepsiti la locul de munca, in loc sa fie trimisi in concediu, nimanui nu ii pasa de Morar. In nici un caz electoratului.
    • 0 (0 voturi)    
      "normalitatea nu inseamna partizanat politic." (Joi, 31 iulie 2008, 11:21)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      "Ori activistilor de partid in acest an electoral li s-a interzis plecarea in concediu ori e multa prostie in tara asta".
      Eu nu ma simt inclus in categoria prostilori,ci cum spune si titlul copiat.Expun ce ar fi normal!
      Este un lucru natural,care ar trebui sa se intample tot natural:Un sef este schimbat la insuccese sau la dorinta lui de-a pleca.Sa arunci pe cineva din bord,fara sa ai motive plauzibile, este o crima.
      Nu cred ca suntem la gradinita ca sa fie totul explicat punct cu punct,nume cu nume,sectie cu sectie.
      Cand se spune DNA se refera la intreg DNA,condus de Morar.Intr-o institutie(cel putin unde traiesc eu)seful este raspunzator ptr.intreg departamentul sau.Deci vrei nu vrei,inghite galusca si accepta ca ,indirect ,raportul lauda si succesul lui Morar.
      Coruptia din restul Europei(cel de vest)nu se poate compara cu coruptia politicienilori romani.
      Firmele europene,care sunt implicate in anumite coruptii,au fost obligati de situatii(de ex.in Ro.)sa dea spaga ca sa poata opera pe piata respectiva.
      Nu politiceanul german,francez,finlandez etc.a fost coruptul si implicatul,ci cel care a impus si primit(romanul)!
      Cand vorbesti de coruptie in UE incearca sa faci paralele si daca gasesti puncte comune,atunci ai tot dreptul sa iesi cu ele la atac!
      Ai o teoria cam bizara,caruia i se pot pune multe semne de intrebari:.Care este scopul tau?Cine esti tu?De ce ataci tu initiativa,parerile unora?
      Faci parte din sistem?etc.etc...
      • 0 (0 voturi)    
        activistii (Joi, 31 iulie 2008, 13:28)

        bucuresteanul [utilizator] i-a raspuns lui Victor

        "Ori activistilor de partid in acest an electoral li s-a interzis plecarea in concediu ori e multa prostie in tara asta".
        Eu nu ma simt inclus in categoria prostilori"
        Tu ai zis ! Daca nu esti prost esti activist de partid (al lui Base ? Al lui Stolo ?) Iar daca nu esti activist, ce esti? Una e simtirea si alta trairea !