A murit Petre Ninosu, judecator al Curtii Constitutionale si fost ministru al justitiei

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 iulie 2008, 15:38 Actualitate | Esenţial

Petre Ninosu
Foto: Rompres
Judecatorul Curtii Constitutionale, Petre Ninosu, fost ministru al justitiei in perioada 1992-1994, a incetat din viata sambata seara, la varsta de 63 de ani, anunta Mediafax. Petre Ninosu fusese numit in 2001 de fostul presedinte al Romaniei, Ion Iliescu, judecator la Curtea Constitutionala, pentru un mandat de noua ani.

Petre Ninosu Ninosu s-a nascut la 9 noiembrie 1944, in Bucuresti. A absolvit Facultatea de Drept din Bucuresti in 1968. Intre 1969 si 1987 a fost cercetator stiintific, avocat in Baroul Bucuresti, consilier la Directia Legislatie si Studii din Ministerul Justitiei.

In 1989 a fost stramutat, impreuna cu familia, avand domiciliu obligatoriu la Piatra Neamt. Dupa Revolutia din decembrie 1989 i s-a recunoscut statutul de fost detinut politic. A fost director adjunct al Directiei Legislatie si Studii din Ministerul Justitiei (februarie 1990).

Petre Ninosu a fost ales deputat in 1990, fiind presedintele Comisiei juridice a Camerei Deputatilor. In 1992 a fost ales senator de Bucuresti.

In perioada 1992-1994 a ocupat functia de ministru al justitiei, iar intre 1995-1996 a fost ministru pentru relatia cu Parlamentul. Reales senator, in 1996, el a devenit vicepresedinte al Comisiei Juridice din Senat.

In perioada decembrie 2000-iunie 2001, Petre Ninosu a fost consilier de stat al Departamentului constitutional si legislatie din cadrul Administratiei prezidentiale.

Petre Ninosu este coautor al Codului Civil adnotat din 1982 si autor de lucrari de specialitate, articole si comunicari stiintifice. Totodata, a fost autor sau coautor a numeroase amendamente adoptate de Adunarea Constituanta, precum si a unor importante proiecte de legi adoptate intre 1990-2000.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7238 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Detinut politic. (Duminică, 27 iulie 2008, 16:00)

    P.S. [anonim]

    Rog specificati de ce i s-a acordat statutul de detinut politic, altfel il jigniti pe adevaratii "politici" ca Ticu Dumitrescu.
    Ori a fost anti-ceausist sau anti-comunist, ori a cochetat cu KGB-ul precum Iliescu.
    Nu e el cel ce l-a facut scapat pe Nastase, din obligatie fata de tovarasul Iliescu?
  • +10 (16 voturi)    
    A mai murit o scursoare comunista.... (Duminică, 27 iulie 2008, 16:33)

    Justitiarul [anonim]

    Petre Ninosu a fost una dintre cele mai mari scursori post-revolutionare, a pupat trup si suflet FSN-ul si bolsevismul lui Iliescu. Cine isi aminteste speech-urile lui din CPUN stie la ce ma refer. Si-a revarsat veninul impotriva partidelor istorice din anii '90, a studentilor, a Pietii Universitatii. Un gunoi uman care s-a odihnit foarte mult dupa '89 langa Iliescu, prin urmare nu are rost ca D-zeu sa il odihneasca acolo Sus, ci sper sa arda in Iad cat mai mult. Doar copiii morti in 1989 merita sa ajunga Sus, scursorile iliesciste nu.
  • +9 (15 voturi)    
    Detinut politic care scrie Cod Penal comunist? (Duminică, 27 iulie 2008, 16:36)

    Tot Eu [anonim]

    Cum adica "detinut politic"? Si asta pt cateva zile? Pai asta a fost co-autor la Codul Penal comunist din 1982!

    O flegma pe fata, asta merita, chiar si mort.
    • +8 (14 voturi)    
      Ilici team SHIT (Duminică, 27 iulie 2008, 17:22)

      Pink Panther [anonim] i-a raspuns lui Tot Eu

      De morti doar de bine.

      Licitez la 2 ....flegme!
  • +10 (14 voturi)    
    Justitia divina e singura care functioneaza in RO (Duminică, 27 iulie 2008, 17:10)

    Je [anonim]

    Cealalta Justitie e moarta in papusoi. Inca un pic si se curata franele. Sa vedem ce facem cu odraslele lor, ....
    • -6 (14 voturi)    
      Justitia divina (Duminică, 27 iulie 2008, 19:25)

      canar-ia [anonim] i-a raspuns lui Je

      Dumnezeu sa-L judece si sa-L ierte iar pe cei ce se dau ca "judecatori" sa-I lumineze ca tare am mai devenit haite de lupi
      • -1 (5 voturi)    
        In aceeasi situatie (Luni, 28 iulie 2008, 9:14)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui canar-ia

        a fost si Iorgovan. Aceeasi Justitie (cu J mare).
    • -4 (10 voturi)    
      Corect , justitia divina merge brici (Duminică, 27 iulie 2008, 21:09)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Je

      ....vitejilor scuipatori de morti.....si voi, care faceti recensamantul celor care .....vaaaai ce bine ca au murit .....implinind justitia divina....nu mi-am inchipuit ca voi citi asa niste mizerii....nu uitati ca primul pe care l-a luat Doamne-Doamne....a fost Corneliu Coposu...Al doileA iON RATIU....Aia tot justtie divina o fi fost ?.....Nu cred , pentru ca cei doi lideri taranisti erau niste DOMNI care in fata unui mort isi scot palaria , nu scuipa ca ultimul mocofan ...ramane insa de vazut cum trateaza justitia divina mitocanismul manelist....sa va fie rusine !
  • +12 (20 voturi)    
    Brucan, Pruteanu, Iorgovan,... acum Ninosu (Duminică, 27 iulie 2008, 17:23)

    Ovidiu [anonim]

    Strange-i Doamne mai repede pe scursurile astea comuniste, ca doar asa va putea aceasta tara din mizerie....

    Acesti tovarasi comunisti care stau ca un cancer in tesuturile tarii, nu vor fi dati la o parte de mustrari de constiinta, din simt de onoare, sau de legi ale lustratiei..

    Doar cineva de sus tre sa dea click pe "Force Quit" iar istoria sa ii mute in Recycle Bin-ul istoriei...
    • +8 (14 voturi)    
      l-ai uitat pe dan iosif (Duminică, 27 iulie 2008, 19:59)

      papadie [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Pe cand Ilici Iliescu?
    • -6 (12 voturi)    
      Capitalisti sint niste sfinti (Duminică, 27 iulie 2008, 23:11)

      Fara Capitalisti [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Am uitat ca (virgula) capitalisti sint niste sfinti.
      • +1 (5 voturi)    
        Nu stiu daca (Luni, 28 iulie 2008, 9:15)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Fara Capitalisti

        sunt sfinti dar, clar, verificat, EI, comunistii, au fost si sunt niste javre.
    • +1 (7 voturi)    
      PRUTEANU ??? (Luni, 28 iulie 2008, 9:01)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Tu stii cine si ce a fost Pruteanu ? Ma indoiesc!
      daca te decuplezi putin de la Warkraft si mai pui mana pe o carte sau mai asculti o stire poate te vei lumina. Pana una alta semeni cu prostul satului care care da cu bolovani in directia in care o fac si ceilalti.
      • +1 (5 voturi)    
        Doar o vorba sat-i mai spun (Luni, 28 iulie 2008, 10:14)

        fane [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        Lasa-l, ca oricum nu pricepe. Daca avea habar, facea acordul dintre complementul direct si pronumele personal corespunzator ("Strange-LE Doamne mai repede pe scursurile astea.") si incheia propozitiile cu UN SINGUR punct.
        Dar cum sa priceapa cand are multe voturi pozitive si a crescut pipota in el, deontolog de coltu' blocului? Manelistii se voteaza intre ei.
  • -7 (11 voturi)    
    ........ (Duminică, 27 iulie 2008, 17:26)

    dudu [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca...
    • +9 (15 voturi)    
      ... (Duminică, 27 iulie 2008, 17:48)

      Opposite [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Numai Dumnezeu sa-l mai ierte.

      Si asa se face reforma in Romania, prin moartea dinozaurilor.
    • +1 (3 voturi)    
      pentru dudu (Luni, 28 iulie 2008, 7:55)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Si pe tine, dar nu il lasa sa astepte prea mult!!
  • +10 (16 voturi)    
    Mimisu detinut poplitic? (Duminică, 27 iulie 2008, 17:41)

    Ufo Man [anonim]

    A mai murit un drac. Pe cand tatal lor?
  • +9 (15 voturi)    
    bun si asa (Duminică, 27 iulie 2008, 17:44)

    bolka [anonim]

    doar ordinea nu e in regula, eu astept anuntul ala care are o poza cu un rinjet
  • +9 (15 voturi)    
    ninosu (Duminică, 27 iulie 2008, 18:17)

    Stapanu [utilizator]

    bea una mica cu alt imbecil, parintele constitutiei
    sa ia una si de la mine, gratis
    dar mai trebuie sa alimentez
    ...
  • +12 (18 voturi)    
    se pregateste Iliescu (Duminică, 27 iulie 2008, 18:29)

    Reshape [utilizator]

    Citeva completari:
    1/ de fiecare data cind a intrat in Parlament a facut-o pe listele lu' Iliescu;
    2/ a fost insurat cu Alexandra Manescu, fiica lui Corneliu Manescu, fost ministru comunist;
    3/ Iliescu afirma pe blogul lui ca Ninosu a fost stramutat fortat la Piatra Neamt in 1987, in urma "Scrisorii celor 6" trimisa de inalti membri ai PCR postului de radio Europa Libera (unul din semnatari era Corneliu Manescu); lucrul este fals -- ceea ce nu ne mira la Iliescu. Scrisoarea a fost trimisa abia in martie 1989.
    4/ Adrian Nastase, pe blogul lui:
    - "l-am admirat pentru loialitate";
    - "... a avut un rol important in elaborarea Constitutiei";
    - "A murit un prieten".
    Cred si eu ca-i pare rau ca a murit Ninosu, dar sa nu dispere, mai are cel putin un prieten acolo: Nicolae Cochinescu, numit tot de Iliescu.
  • +11 (17 voturi)    
    A MAI MURIT UN GUNOI COMUNIST (Duminică, 27 iulie 2008, 18:46)

    transilvanian man [utilizator]

    Tovarasul iliescu ilici stalin pe cand ne face aceasta bucurie .Incet incet dracu ii ia pe toti comunistii la el .
  • +6 (14 voturi)    
    Curatarea justitiei (Duminică, 27 iulie 2008, 19:00)

    Danutz Nastase [anonim]

    N-am sa spun ca-mi pare rau dupa el, desi nu vreau moartea nimanui. Ca un crestin ce ma aflu spun totusi : Dumnezeu sa-l ierte!
    Moartea lui e o sansa pentru numirea in Curtea Constitutionala a unui om cu adevarat corect si impartial. Sper ca Traian Basescu sa gaseasca pe cineva cu profilul asta.
    • +7 (13 voturi)    
      Danuuutz (Duminică, 27 iulie 2008, 23:20)

      petcu [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      expresia "nu vreau moartea nimanui" merge cind vorbesti despre un om care ar mai fi avut zile.
      Dar asta n-a fost nici om si, la cit de al dracu a fost, a trait exagerat de mult.Asa ca linisteste-te, nu mai pune la suflet. Daca ai rezerve de mila, uita-te la oamenii aia din zonele inundate. Cit despre "Dumnezeu sa-l ierte!", nu exagera. Pai, daca-l iarta si pe Ninos, religia nu mai are nici un farmec. Inseamna ca iertarea e doar o formalitate birocratica. Ce dracu, NUP pe lumea asta, NUP pe lumea cealalta, NUP peste tot?
      • 0 (0 voturi)    
        Esti tare ! (Luni, 28 iulie 2008, 20:59)

        ELENA IASI pt. Danuuut [anonim] i-a raspuns lui petcu

        Bravo ! imi place cum ai spus NUP acum NUP pe cealalta lume ce treaba-i asta .
        Crezi ca le vine rindul ?
        Uite ca pe lumea asta ii mai iarta si turnatorii cu straie stralucitoare ce zici ?
        esti tare mai scrie .
    • -1 (3 voturi)    
      curatarea justitiei (Luni, 28 iulie 2008, 9:51)

      bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      In Romania justitia a fost "curatata" mai de mult, de prin 1945. Cu oameni ca Ninosu, Cochinescu, Predescu, Morar si alti Tulusi de unde atata justitie ?
      Adica dumneata vrei ca o sluga a lui Ilici sa fie inlocuita cu o sluga a lui Basescu ? Justitia si democratia mai incap intre acesti doi "mari presedinti"?
  • +6 (12 voturi)    
    mai sint citiva (Duminică, 27 iulie 2008, 19:11)

    petcu [anonim]

    trebuie sa mai moara citiva morti si gata! Se pregateste schimbul de miine: Olteanu, Ponta - generatia tinara de Ninosi.
    • -1 (7 voturi)    
      Cine va bloca ascensiunea tinerilor ninoshi ? (Duminică, 27 iulie 2008, 21:13)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui petcu

      .....raspunsul este simplu....noii candidati ai PDL anuntati saptamana asta ...Catalin Avramescu si Mona Musca....
      • +2 (6 voturi)    
        asa esti tu (Duminică, 27 iulie 2008, 21:58)

        petcu [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        esti dat naibii de glumet. Fa-ti doua poze si fugi pina la Acad. Catavencu.
  • -6 (14 voturi)    
    Unde esti... (Duminică, 27 iulie 2008, 19:15)

    canar-ia [anonim]

    Unde esti tu Tepes-Doamne ca punand mana pe ei,sa-i imparti in doua cete in tampiti si in misei? Domnilo sau Nedemnilor justitiari,unde erati in 1990 cand au fost alegerile?Dar din 4 in 4 ani?Ati stat la racoare si ati asteptat momentul colivei?Va dati destepti si topaiti pe morminte?Precis va faceti si semnul Crucii cand tuna si fulgera.Santeti crestini?Sa va fie rusine.Nu mai judecati caci nu aveti acest drept.Pastrati-va bucuriile morbide pentru cand o sa va vina randul sa fiti judecati .
    • +6 (12 voturi)    
      Tepes era baiat destept (Duminică, 27 iulie 2008, 20:25)

      petcu [anonim] i-a raspuns lui canar-ia

      cu Tepes, Ninosu n-ar fi trecut de 30 de ani.

      Dar hai s-o dam crestin, asa cum zici: pe Ninos ce complet l-o judeca? Ai idee ce belea o sa fie? Ca acum o sa stea la inclupati, s-a terminat smecheria!
  • +4 (8 voturi)    
    Wikipedia (Duminică, 27 iulie 2008, 19:18)

    Me [anonim]

    Pagina sa pe Wikipedia ar trebui updatata sa contina mai multe adevaruri. Baietii veseli de la Mediafax par a uita detalii importante.
    http://ro.wikipedia.org/wiki/Petre_Ninosu#Biografie
    • 0 (0 voturi)    
      a fost "updatata" (Luni, 28 iulie 2008, 9:10)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Me

      la zi...
  • -9 (15 voturi)    
    am intrat aici (Duminică, 27 iulie 2008, 20:29)

    cristi [anonim]

    Doar ca sa vad cum se vorbesc mortii de rau. M-am ingrozit de ce-am vazut. Naiba sa ii ia pe toti, dar de morti nu se vorbeste rau. Asa stiu eu...
    • +7 (13 voturi)    
      Esti ... (Duminică, 27 iulie 2008, 21:19)

      Intra si acolo [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Probabil pentru oamenii ca tine si ca el adevarul doare.
      In viziunea ta Ceausescu, Hitler, s.a.m.d ar trebui vorbiti de bine ca doar au murit saracii!!!
  • -6 (14 voturi)    
    nebunilor (Duminică, 27 iulie 2008, 21:47)

    27 de ani [anonim]

    am 27 de ani
    nu ma intereseaza de fosti comunisti, de dizidenti si de alte lucruri.
    vreau ca lucrurile sa mearga bine in tara.
    dupa ce v-am citit, am inteles ca poate or sa mearga bine, dupa ce vor disparea cei pe care ii huliti...si mai ales voi...rautatea voastra...socanta..parca sunteti veniti din iad...nu sunteti oameni.
    ma ingrozeste gandul sa am copii si sa ii cresc printre voi..bestii
    cat despre omul care a murit si pe care nu l-am cunoscut: Dumnezeu sa-l ierte. Si pe voi!
    sper sa scapam odata si de voi..istericilor..cat rau faceti voi tarii si tinerei generatii...mi-e sila de voi
    • +4 (12 voturi)    
      foarte nebuni, da! (Duminică, 27 iulie 2008, 22:06)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

      Adica eu sa-i vorbesc de bine pe toti astia care au distrus tara asta??? Sa nu-i vorbesc de rau pe astia care au venit in Romania pe tancurile sovietice? Pe astia care au sustinut regimul comunist care a omorit mii de oameni? Pe viermii si limbricii astia care nici dupa Revolutie, cind iar au murit oameni, nu-si vad lungul nasului? Pe securistii astia care in 20 de ani au ajuns, folosindu-se de banii si relatiile dintre ei, in fruntea tarii (ca Ninosu sau Nastase), in Parlament, ca Iliescu sau in fruntea rating-urilor ca Voiculescu?
      Din pacate nu pot sa-i port un respect pios lu' Ninosu si nu e vina mea. E vina lui.
      • -4 (12 voturi)    
        ... (Duminică, 27 iulie 2008, 22:31)

        27 de ani [anonim] i-a raspuns lui Reshape

        nu am zis sa vb de bine!
        am zis doar ca nu mi-as creste copilul in acelasi bloc cu unul ca tine...urla, tipa injura, uraste...ce viata trista si inveninata
        pe cel mai crunt dusman al meu, odata mort, nu as indrazni sa mai zic nimic de el...religie, educatie, constiinta...zi-i cum vrei..bun simt
        in continuare oameni plini de ura ca tine...sunt o boala pentru noi...imi pare rau dar tu faci prin comportamentul acesta cel putin la fel de mult rau societatii..
        uita-l pe omul asta..du-te si creaza ceva util, fa ceva bun, construieste..sau daca nu..du-te dupa el si lasa-ne sa ne traim viata in liniste
        • +2 (8 voturi)    
          pai te cam contrazici (Luni, 28 iulie 2008, 2:14)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

          Zici ca cei ca mine, care se bucura cind mai crapa cite unul care ne-a facut mult rau noua, tuturor, sintem o o boala pentru societatea asta; pai si ei, cei care crapa dupa ce ne-au impilat, cum pot fi considerati? O binefacere? Iar ceva mai la vale zici ca tu n-ai indrazni sa mai zici ceva de cel mai crunt dusman al tau, odata ce acesta a murit, dar nu te sfiesti sa ma trimiti dupa Ninosu ca sa va las sa va traiti viata in liniste.
          Eu asa o logica n-am mai intilnit decit la PNL; esti membru, cumva?
          Si ce tupeu ai sa ma trimiti pe mine sa fac ceva util, ceva bun? Pe Ninosu de ce nu l-ai trimis, cit a trait?
          • 0 (0 voturi)    
            Argument ilogic (Luni, 28 iulie 2008, 15:46)

            dap [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

            ilogic e argumentul tau din final: pentru ca Ninosu n-a fost trimis sa munceasca (presupunand ca asa a fost), inseamna ca tu nu trebuie sa muncesti? lol
            Si de ce ti se pare ca tu n-ar trebui sa faci ceva util? Asta ar trebui sa depinda numai de tine, nu de ce a facut sau n-a facut Ninosu. Spor la munca :P
      • -5 (9 voturi)    
        Securitatea a fost blinda (Duminică, 27 iulie 2008, 23:15)

        Fara Capitalisti [anonim] i-a raspuns lui Reshape

        Capitalismul, capitalistii, lacomia, nepasarea fatza de oameni distrug totul.
        Securitatea romaneasca a fost blinda cind a lasat in viatza gunoaiele legionare.
        • +2 (6 voturi)    
          :) (Duminică, 27 iulie 2008, 23:25)

          aac [utilizator] i-a raspuns lui Fara Capitalisti

          O ironie atât de fină merită răsplătită. Bravo nene! Mi-ai plăcut. Blândețea securității! O fi oximoron cumva?

          : ) :)
          • -2 (6 voturi)    
            Exact, a fost prea blinda (Luni, 28 iulie 2008, 0:29)

            Fara Capitalisti [anonim] i-a raspuns lui aac

            Nu este deloc nici o contradictie intre ei doi termeni ci este simplul adevar pentru ca a fost prea blinda si ar fi trebuit procedat cum a procedat Timur Lenk cu totzi dusmanii lui.
            Astazi urmasii napircilor fasciste, naziste, legionare isi ridica din nou capul in societatea romaneasca.
            • -1 (1 vot)    
              ... (Luni, 28 iulie 2008, 1:42)

              Opposite [anonim] i-a raspuns lui Fara Capitalisti

              Bati campii, "Fara Capitalisti".
            • +2 (2 voturi)    
              fara comunisti (Luni, 28 iulie 2008, 10:05)

              bucuresteanul [anonim] i-a raspuns lui Fara Capitalisti

              "Capitane, nu fi trist
              garda merge inainte
              prin Partidul Comunist"
              Naparcile fasciste, naziste... au fost naparci comuniste iar acum se dau mari capitalisti !
              Unii securisti (bratul inarmat al PCR) s-au descurcat si acum sunt capitalisti sadea, altii, nu s-au adaptat. Tu din ce categorie faci parte. Vezi, nici manipularea nu mai este ce a fost odata.
    • +2 (8 voturi)    
      naivule (Duminică, 27 iulie 2008, 22:22)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

      Dacă nu te interesează "de foști comuniști, de dizidenți și alte lucruri" să știi că pe ei îi interesează de tine și vor face tot posibilul să-i votezi și mai departe. Nimic mai mult.
      Iar cât despre isterie așteptăm momentul întâlnirii tale cu justiția al cărei mare tartor a fost Petre Ninosu și apoi mai vorbim.

      "Dizidența" lui PN e o istorie a scrisorii celor șase care s-au "revoltat" împotriva lui Ceaușescu fiindcă acesta "întinase" (nu-i așa?) nobilele idealuri ale comunismului (dixit Ion Iliescu alt dizident notoriu al acelor vremuri).

      Să-l ierte Dumnezeu!
      • -3 (9 voturi)    
        exact (Duminică, 27 iulie 2008, 22:37)

        27 de ani [anonim] i-a raspuns lui aac

        exact ce spuneam...ura...
        eu nu iti doresc tie sa ajungi sa cunosti justitia..eu iti doresc sa fii sanatos si sa gasesti lininstea necesara in interior, in tine...nu in necazurile altora..sau in moartea altora..
        :)..incearca sa redevi ..om?
        • +3 (9 voturi)    
          Vorbim de ură? (Duminică, 27 iulie 2008, 23:22)

          aac [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

          Eu nu-l urăsc pe Petre Ninosu dar consider că el și ceata lui de pițigoi ocupă un loc nepotrivit în societate și-n politică. Pentru schimbarea lor îmi zbucium eu "liniștea din interior" când aș putea să beau o bere de egzemplu. Și-apoi dacă nu te interesează ce s-o mai lungim? :)
    • +3 (9 voturi)    
      Esti infiorator, tinere!!! (Duminică, 27 iulie 2008, 22:57)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

      Nu te intereseaza TRECUTUL, pur si simplu...
      In fond, pari a fi intruchiparea egoistului feroce, orb, rece si neinduplecat; esti "Omul de tip Nou"!!!
      De fapt, nici tu nu stii ce vrei - cu adevarat - de la viata.
      Te prefaci a vorbi in numele "tinerei generatii"; chiar, ai vreo treaba cu tara asta (careia ii deplangi soarta), cu trecutul ei - mai mult sau mai putin sangeros si dureros?
      Omule de tip Nou, cine nu-si cunoaste TRECUTUL, risca sa-l repete. El si copiii lui.
      • -2 (8 voturi)    
        hmmm (Duminică, 27 iulie 2008, 23:27)

        27 de ani [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

        trecutul il cunosc...tocmai din acest motiv stiu sigur ca trairile extreme ca cele ale celor de sus nu sunt bune.
        ...cu ura lor distrugand tot..risipind resurse ca sa prinda fantome, haos...nimic constructiv...
        eu, dupa cum am spus, am 27 de ani. stau si ma uit la ei..asa ii percep...buni numai sa urasca
        ti se intampla sa stai in parc, zambesti...si auzi o astfel de discutie..cu astfel de exprimari si ura..nu mai zambesti
        asa ca eu sunt cel care nu stie ce vrea de la viata??..eu stiu
        vreau sa se ia toti de mana (ca sunt la fel) si sa plece naibii de aici..sa se duca sa se bata ca chiorii in desert..nu in Romania. ca ne fac de rusine! si pentru ca noua nu ne mai pasa de ei...probabil ca prin comportamentul lor..ne-au indepartat inainte sa ne aiba
        "nu are rost ca D-zeu sa il odihneasca acolo Sus, ci sper sa arda in Iad cat mai mult"
        "O flegma pe fata, asta merita, chiar si mort. "
        "viermii si limbricii astia"
        Asta este trecutul din descriere voastra...dispareti de aici cu el cu tot!!!!
        • +2 (8 voturi)    
          hm, aia care uita (Luni, 28 iulie 2008, 2:26)

          fatman [anonim] i-a raspuns lui 27 de ani

          Stii ce a zis o data nea' Iorga saracu?
          CEI CARE UITA - NU MERITA!
          Si cata dreptate avea!

          Si ce vrei tu acuma? Hai sa ne facem ca nu vedem nimic, sa inclinam capu (ca sabia nu-l taie - il pocneste cizma)?

          Mai dute dracu mon cher! Cum imi pretinzi mie celui care mi-am distrus tineretea in gunoiu asta de tara sa nu urasc tot ce inseamna PCR, FSN, FDSN, PDSR, PSD, PC, etc etc etc?

          Eu n-am avut trai linistit cum ai tu - e tactu securist, te-a luat vreuna cu lovele de nevasta? Scuteste-ma de piosenia ta de doi lei.

          Singurele vesti bune din tara asta au ramas decesele comunistilor - la cat mai multe, cat mai grabnice (punem si noi un glont) si la cea mai importanta - Ion Ilici Iliescu!
      • +1 (5 voturi)    
        27 de ani este (Luni, 28 iulie 2008, 9:24)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Don Ciccio

        omul nou, precum bine ai spus, omul tip Bogdan Olteanu. Adica "om nou" ADANC ancorat in trecut prin bunici, parinti, etc.
        Iar acum dau lectii si nu le pasa de trecut.
    • +3 (11 voturi)    
      Despre Comunism pe intelesul copiilor ( de 27 ani (Duminică, 27 iulie 2008, 23:19)

      Ovidiu 25 ani [anonim] i-a raspuns lui 27 de ani

      Disident = persoana care in timpul unui regim politic otlitar, gen comunism se opune ( prin articole, carti, etc) acestui regim, adicatelea e unul care refuza sa fie de acord cu Partidul.

      Cei care au murit atunci si au suferit, au facut-o ptr ca au sperat intr-o societate libera, unde fiecare sa fie liber sa spuna ce gandeste si sa calatoreasca in ce tara doreste, fara sa ii fie teama de carcera

      Copii de azi au dreptul sa fie EMO, Rapperi, Punkisti, Manelisti...ptr ca acum 20 de ani, altii copii au decis sa nu mai fie "Soimii Patriei" sau... Pioneri... Asa cum ex- Soimi ai Patriei, sau ex Pioneri au murit in Dec 89, uite asa, oameni care au decis ca nu vor sa faca parte din Partid, au murit in inchisori comuniste.

      Cum au murit? Unii inghetati, altii de rinich, altii batuti pana la moarte, altii impuscati, altii tinuti cu picioarele in apa care ingheta , in mijlocul iernii, afara.....
      EX: Lui ION ofiterul i-a legat catusele ptr picioare peste cizmele de cauciuc si l-a bagat la carcera ( dex: loc umed, fara aer conditionat, fara lumina, mic dejun hipo caloric inclus, fara cina, fara pranz, fara servicii medicale)... si acest om a murit deoarece intr-o luna picioarele i-au putrezit..si a facut septicemie..

      De ce era in carcera? Ptr ca nu era de acord, ca "Comunismul" e cea mai buna solutie...

      De ce a murit? Ptr ca credea...

      Deci Comunism = regim in care poti muri ptr ceea ce crezi.

      Inainte de a-ti fi SILA de oameni care il injura in mod civilizat pe un forum pe unul dintre cei ce ti-au tinut parinii & bunicii frica de a muri ptr ca au o parere...ar trebui sa stii ca dreptul de a spune ce crezi despre ceilalti, e un drept pe care azi il avem, ptr ca unii au preferat sa riste AZI-ul lor ptr MAINELE nostru..

      Daca ai sti astea, si daca ai fi trait in comunism, si ai fi simtit teama de Securitate, de Militie.. de tovarasul de la ContraInformatii...ai intelege de ce este ok sa te bucuri cand moare un om.

      Ai intelege de ce un comunist mort miroase a libertate...
      • +4 (10 voturi)    
        Respect (Luni, 28 iulie 2008, 2:33)

        fatmanx [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu 25 ani

        Foarte bine sintetizat postul dar mai ales: "Un comunist mort miroase a libertate" - e genial.
      • +5 (9 voturi)    
        ai uitat umilintele (Luni, 28 iulie 2008, 2:34)

        Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu 25 ani

        Omorirea celor care nu erau de acord cu comunismul era forma extrema, dar mai erau sutele de umilinte la care era supus un intreg popor. Nu aveai voie sa cumperi mai mult de 2 piini pe zi, nici mai mai mult de 2 litri de ulei pe luna. Pentru portocale trebuia sa stai cite 3 ore la coada, in decembrie, cind se aduceau. La scoala existau materii de socialism stiintific iar educatia se facea sub portretul lu' Ceausescu. Masinile nomenclaturii (din care facea parte si Ninosu) aveau numere mici iar militia nu-i oprea niciodata. In anii '50 proprietarii au fost scosi din case iar in locul lor s-au mutat secretarii de partid. Averile le-au fost confiscate, nu se mai puteau angaja decit in meserii fara calificare desi poate unii din ei erau profesori universitari iar copiii lor nu au avut voie sa urmeze studii superioare. In anii '60 cei care aveau parul lung erau luati de militie de pe strada si tunsi cu forta. Taranii nu aveau voie sa-si taie porcul, nici oaia, nici gaina si erau obligati sa dea la stat parte din recolta. Din cind in cind disparea cite un om: un cintaret, un actor, un coleg de serviciu, un om din bloc pe care il lua gura pe dinainte la vreun chef si cirtea impotriva regimului. Disparea fara urma, ca si cum nu ar fi existat vreodata si putea fi oriunde: in inchisoare, la canal, deportat in vreun sat din Baragan, fugit din tara sau mort.
        Si acum vine cite unul de 27 de ani sa-mi bata obrazul ca ma bucur cind un comunist a mai murit? Si nu orice comunist ci unul parvenit, unul transformat in judecator, unul care a scos iar capul.
        • +4 (8 voturi)    
          Sadwank,esti un baiat simpatic dar (Luni, 28 iulie 2008, 5:05)

          ARDELEANUL [anonim] i-a raspuns lui Reshape

          realitatea era mult mai grava in comunism ,pe care eroicul popor roman l-a votat in 1990, cu peste 87% si-l voteaza cu sarg in continuare.Vezi votul miticilor cu independentul oprescu.Painea,uleiul,untul,laptele,carnea ,malaiul etc erau cartelate;nu cum spui dumneata ca cumparai 2 paini pe zi si doi litri de ulei pe luna(probabil pe satelitul numit luna).Ninosu, a fost unul din oamenii de baza ai comunismului romanesc care a activat in pcr-fsn-psd si dupa 1989.Curtea constitutionala, este formata in majoritate din oamenii lui iliescu, fosti activisti pcr -fsn-psd.Aceasta instanta este cea care asigura protectia finala a criminalilor si marilor hoti fesenisti-pesedisti.Dumnezeu in intelepciunea sa cred ca il va repartiza in adancul iadului pe aceasta canalie,numita Ninosu. .Auzi bestia comunist-fesenista, a fost detinut politic.Probabil detinut politic cu masina la scara ca iliescu.
          • +1 (5 voturi)    
            eu mor pe astia care uita (Luni, 28 iulie 2008, 6:04)

            Reshape [utilizator] i-a raspuns lui ARDELEANUL

            Ardelene, te rog frumos, nu ma mai domni, doar sintem pe internet.
            Am dat exemplele astea pentru ca cei de azi, care nu le-au trait, sa realizeze mai lesne grozavia acelor vremuri.
            Eu personal nu asta cred ca a fost cea mai mare crima a comunismului. Nu ca n-aveai de mincare, nu ca valorile erau inabusite, nu ca cei care aveau curaj si strigau erau omoriti. Crima cea mare a fost faptul ca s-a reusit coruperea intregului popor, morala a fost siluita iar valorile rasturnate. Cred ca 98% din romanii de atunci ar fi fost in stare sa te pirasca la securitate daca ai fi spus un banc cu Ceausescu; asa cum zicea Voiculescu, 98% din romani s-ar fi simtit obligati sa cistige si ei o piine.
            • 0 (4 voturi)    
              Degradare sociala (Luni, 28 iulie 2008, 9:54)

              b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Reshape

              Ai mare dreptate insa omiti si alte lucruri grave care s-au produs. Uiti de distrugerea spiritului de comunitate si inlocuirea acestuia cu munca patriotica obligatorie.

              De asemenea s-a produs o mare poluare sociala prin aducerea de la sate a muncitorilor pentru noile fabrici si uzine ale tovarasului.

              Rezultatele se vad si astazi. Maid ies romanii in strada sa lupte pentru un ideal ?! Acum e liber sa organizezi un miting de protest.

              P.S. La coada la ulei am invatat sa joc Whist, Bridge si altele. La lumina felinarului.
      • 0 (0 voturi)    
        Roman hatru ! (Luni, 28 iulie 2008, 21:15)

        Elena Iasi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu 25 ani

        Esi intradevar genial e bun sa folosesti aceasta ca o cugetare..adica sa o transmiti altora
    • +1 (3 voturi)    
      Nu te intrista (Luni, 28 iulie 2008, 9:41)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

      Din pacate ai mare dreptate. Este foarte usor sa critici, sa arunci cu pietre si sa injuri. Suntem dezbinati iar initiativa publica lipseste... pentru ca din pacate in timpul comunismului s-a distrus comunitatea si s-a produs o mare poluare sociala.

      Stai insa linistit. Exista foarte multi oameni normali, cu o educatie buna. Acesti oameni nu sunt activisti. Ei voteaza constiincios la fiecare 4 ani si asteapta sa se schimbe lucrurile in bine. Ei sunt cei care vad progresul din aceasta tara.

      //
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Luni, 28 iulie 2008, 15:41)

      dap [utilizator] i-a raspuns lui 27 de ani

      100% de acord. felicitari
  • -1 (5 voturi)    
    Judecatorul (Duminică, 27 iulie 2008, 22:01)

    Gelu [anonim]

    Personal, nu cred ca afirmatii de genul "sa putrezeasca in iad, etc" sunt o abordare normala. Este adevarat ca oameni ca cel care a murit a facut mult rau societatii romanesti prin promovarea comunismului si prin apararea "pestilor mari". Daca el nu s-a cait inainte de a muri si nu a acceptat ierarea lui Dumnezeu oferita prin Hristos atunci este deja condamnat si nu merita decat mila. Daca s-a cait si a crezut in Evanghelie atunci el este iertat si Dumnezeu il considera drept (nu pentru ca ar fi drept, ci pentru ca Fiul lui a fost pedepsit in locul pacatosului) si atunci se pune intrebarea : Cu ce drept judecam?
    • +3 (9 voturi)    
      Cu ce drept judecam? (Duminică, 27 iulie 2008, 22:31)

      Saleo Baxus [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      iaca asa, cu dreptu' spectatorului la viata publica. asa judecam noi oamenii, ca daca n-am judeca, am sparge nuci cu creierul. si atit!
      • +3 (7 voturi)    
        Mai bine judecam sa vedem ce putem face noi! (Duminică, 27 iulie 2008, 23:49)

        Gelu [anonim] i-a raspuns lui Saleo Baxus

        Cred ca avem cap sa judecam ce putem face noi. In contextul in care le facem jocul coruptilor prin neparticipare la vot, atunci nu mai este prea mult de spus...
    • +5 (11 voturi)    
      asta ne mai trebuia (Duminică, 27 iulie 2008, 22:50)

      petcu [anonim] i-a raspuns lui Gelu

      pledoarie crestina cind moare un drac! Ce Fiu, ce Dumnezeu, ce Evanghelie? Pe melodia asta, Iliescu trebuie canonizat.
      Gelule, bagi Biserica in toate mizeriile! Nu e bine...
    • +5 (9 voturi)    
      eu chestia asta n-o inteleg (Luni, 28 iulie 2008, 3:02)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui Gelu

      Nu vreau sa intorc si celalalt obraz degeaba. Cum zicea un parinte ( http://ortodox.net/article.php?story=Extraterestrii_si_in_Biserica&mode=print ) daca un bandit iti intra in casa si dupa ce-i dai banii din saltea, pe aia din pusculita, pe nevasta ce mai faci, ce-i mai dai?
      Ia uite ce mai zice popa asta, daca tot o dam cu crestinismul:
      "Ce daca cei care au colaborat cu sistemul au facut pact cu insusi sistemul…sa iertam, sa uitam, este indemnul sleampazilor colaborationisti! [...] dar eu nu inteleg de ce mai isi recunosc vinile sau ipoteticile vini si mai stau acolo, pai iertarea pacatelor fara pocainta ce-i? fara canon, ce-i? Du-te frate si plange-ti slujirea, dar du-te, nu astepta pensia, mai ales daca esti monah!".
      Daca el s-a cait inainte de a muri, foarte bine pentru el; cum ramine insa cu cei la a caror moarte si mizerie a contribuit? Sau cei impilati si asupriti au un singur drept, sa taca si sa rabde pentru totdeauna?
  • +4 (10 voturi)    
    doar asa mai scapam de porcii astia (Duminică, 27 iulie 2008, 22:57)

    gogu [anonim]

    crapa-r-ar si Iliescu!
  • -4 (10 voturi)    
    rusine (Luni, 28 iulie 2008, 0:55)

    nu conteaza [anonim]

    ar tb sa va fie rusine pt felul in care faceti aceste afirmartii precum si editorului ca aproba aceste comentarii,unde ai fost domle dumneata care urli si te comporti ca ultimula jigodie cand din 4 in 4 ani au fost alegeri ,mos comunist cum e da pe iliescu cine l-a votat de 2 ori ??? sa va fie rusine ca faceti asemenea afirmatii indiferent cum a fost el bun sau rau,sa-i fie rusine celor care au dat cu + la comentariul referitor la pruteanu, bag mana in foc ca jumatate ati fost sluji si pupincuristi pe vremurile alea grele , sa va fie rusine ca sunteti crestini
    • +4 (8 voturi)    
      Sir, NO, sir! (Luni, 28 iulie 2008, 5:56)

      Reshape [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      Eu sincer m-am saturat sa-mi fie rusine.
      Pe vremea lu' Ceausescu, cind eram in generala, mi-era rusine ca ai mei nu erau si ei in stare sa-mi cumpere Pif si banane de la Casa de Comenzi, apoi in liceu ca n-aveam si eu blugi si Paris Match, dar nici culegerea de probleme de Niculescu care se dadea pe sub mina (aia galbena, da!). Mi-era rusine cind la sedinta UTC m-au facut cu ou si otet ca mi-am pierdut carnetul. Mi-era greu ca ai mei nu se descurcau si ei cum se descurcau atitia, ba cu un prieten la Peco, ba cu unul la Librarie, ba cu unul la Alimentara, ba cu niste rude la tara de unde sa luam de mincare.
      In vremea din urma mi-a fost rusine ca mama prietenei mele il vota pe Iliescu cu ambele miini si ca in magazinele din Germania scrie in limba romana "Nu furati!". Mi-a fost rusine cind la vama se cereau cite 5 euro pentru vamesi ca sa trecem mai repede si mi-e rusine cind trec granita din Ungaria in Romania. Mi-e rusine cind ii vad pe fosti comunisti si securisti cum ne invata si ne prostesc in fata despre economia de piata si despre morala si despre cum au facut ei banii.
      Refuz sa-mi mai fie rusine si voi continua sa ma bucur de fiecare data cind mai scap (eu personal, nu poporul asta) de cite un comunist care in numele ideologiei de partid n-ar fi pregetat NICI O SECUNDA sa ma trimita la canal sau in puscarie.
      Refuz sa ma mai inregimentez in cohorta de pseudo-crestini si sa ma mai aliniez la orice fel de morala care incepe cu "ar trebui sa va fie rusine".
      • +2 (4 voturi)    
        te-am citit cu inima (Luni, 28 iulie 2008, 14:36)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui Reshape

        Jos palaria, sadwank !
    • +2 (6 voturi)    
      Pentru a vota (Luni, 28 iulie 2008, 9:31)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui nu conteaza

      din 4 in 4 ani toti am fost aici. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar PSD-ul a cam fost votat de ... "necuvantatoare" in genul celor din Ferentari care nu stiau cine este presedintele, nu mai vorbesc de primar general sau de sector. Astia au fost votanti si sunt votantii celor pe care ii sustii. Va aratati uimiti ca va sunt votate negativ comentariile: oameni buni, sustinatorii vostri NU au cum sa foloseasca PC, internet, etc. Stiti voi de ce dar nu recunoasteti.
  • +2 (6 voturi)    
    Pana la urma toti crapa (Luni, 28 iulie 2008, 9:09)

    Razvan_M [utilizator]

    Din pacate, niciunul nu se opreste din mizeriile pe care le face... Cred ca totusi alta-i metoda, nu sa asteptam sa dea coltul toate scursurile din tara asta!
  • -1 (7 voturi)    
    Doamne-Doamne (Luni, 28 iulie 2008, 9:33)

    gabifm [utilizator]

    face pentru noi selectia.
    Doamne ajuta poporul roman in continuare pentru ca noi nu stim ce sa mai facem.
  • +3 (7 voturi)    
    Fenomenul "Ninosu" (Luni, 28 iulie 2008, 9:43)

    hotnewsfil [utilizator]

    Parca, se spune "Despre morti, nimic decat de bine" (De mortibus nihil nisi bene?). Asa ca...
    Il rugam pe domnul Ticu Dumitrescu sa ne indatoreze, amintindu-ne de ce nu l-a avut apropiat pe Petre Ninosu, in conducerea Asociatiei Detinutilor Politic (adverb, nu adjectiv).
    De ce a avut domiciliu obligatoriu la Piatra Neamt?
    De ce a fost Ninosu un atit de aprig adversar distructiv al partidelor istorice, personal al Seniorului Coposu?
    De ce nu a devenit un luptator taranist, sau liberal, dupa '89?
    Surghiunul la Piatra Neamt l-a facut un adept al glasnostiului, al perestroicii, l-a apropiat de Ilici, anuntatul inlocuitor al lui Ceausescu?.
    Sper sa nu fi fost vreun racolat. Dupa surpriza pe care ne-au facut-o, in aceasta privinta, unii corifei ai PNL (Ionescu-Quintus, Paleologu, Lazarescu, Stolnici, etc.) suflam si in iaurt, am devenit suspiciosi.
    L-a luat Ilici ca om de incredere, din intuitia si initiativa lui iliesciane, sau i-a fost "recomandat", cu acte in regula, acum inexistente?
    Ca orice muritor, Ninosu ii intoarce acum pamantului serviciul pe care acesta i l-a facut,
    suportindu-l (l-a purtat in spate) 63 de ani.
    Ninosu a fost un om din a carui viata am avea toti de invatat cate ceva, daca i-am cunoaste-o bine. Sa nu trecem usor peste cine si ce a fost Ninosu.
    Ca si multi alti romani, si el a fost batjocorit de comunism, i-a fost deturnata, distorsionata, unica si scurta existenta pe pamant.
    Sa nu-l uitam pe Ninosu, fenomenul "Ninosu" ( nu fenomenalul).
  • +1 (7 voturi)    
    Dilema veche (Luni, 28 iulie 2008, 12:26)

    OZ [anonim]

    Cum sa impaci "despre morti numai de bine" cu "...ratzeaidreaq da comunisti!" ? Simplu. Eu ma bucur cand un om devine mai bun. Comunistul bun este comunistul mort. Ma bucur ca Ninosu a devenit mai bun.
  • -4 (8 voturi)    
    Mesaje faine, atitudine demna (Luni, 28 iulie 2008, 12:47)

    Catalin [anonim]

    Am citit cu atentie mesajele notate cu voturi pozitive de pe forum, si pe multe dintre ele le-am copiat (copy/paste).
    Nu de alta insa modul de gandire al acestor forumisti, si talentul lor e de neegalat. V-ati depasit, asa ca in mod sigur multi dintre voi va veti regasi pe liste la uninominalele din toamna. Felicitari! Ati facut "treaba" buna!
    Mai mult ca sigur multi dintre cei care acum, in ura lor bezmetica injura pe marele zeus si tagma sacra a sacerdotilor portocalii nu vor putea niciodata egala talentul acestor forumisti!

    Asa ca am copiat majoritatea acestor mesaje si recomand si altora sa o faca!

    Nu de alta, insa - dat fiind ca si actualii portocalii, sunt apropiati ca varsta (base, stolo, videanu, berceanu), in cativa ani incep si ei usor, usor sa se curete!

    Recunoscand talentul, acolo unde il vad, si declarandu-ma depasiti in cinism, in ura si dispret fata de om, atunci cand va crapa vre-un portocaliu, declar de pe acum, ca - mentionand de la cine provine citatul, pentru a nu fi acuzat de lipsa de respect sau lipsa de demnitate - voi bombarda forumul cu mesajele voastre referitoare la acest articol, copiate fidel si mentionand doar sursa.

    Si ca sa eliminam orice urma de ipocrizie: la cata dovada de demnitate si decenta oferiti, sa nu aud vreodata ca mai comentati faptul ca unii va injura pe forum. Pentru ca atunci, sa fiti sigur ca voi interveni cu citate culese astazi de pe acest forum.
  • +5 (9 voturi)    
    Pentru cei ce se considera crestini (Luni, 28 iulie 2008, 13:04)

    Un roman anonim [anonim]

    (dar si pentru crestinii adevarati)
    In Evanghelie se spune (citez aproximativ din punct de vedere al exprimarii dar nu si al ideilor expuse)
    " Si daca fratele tau iti greseste de 7 ori cate 7 si vine la tine spunandu-ti "iarta-ma, am gresit" tu sa-l ierti". Au venit vreodata toti acei securisti, activisti si alti -isti in fata poporului spunand macar formal "iertati-ne, am gresit" ? Si atunci cum sa-i iertam daca ei nu au constiinta faptului ca au gresit?
    Acum astept minusurile celor vizati, pentru ca "gloata" de votanti ai fostilor nu stie de multe ori sa citeasca ziarul, dar sa acceda la Internet.
    • -4 (6 voturi)    
      IEEEEERATTI-MA !!!! (Luni, 28 iulie 2008, 14:04)

      NINOSU de dincolo [anonim] i-a raspuns lui Un roman anonim

      ...dar sa astiti ca nici eu nu am primit banaane cand eram mic....mama imi cumpara mereu prune ....si in loc de revista PIF.....am avut parte doar de Arici Pogonici...Si ca sa fiu sincer pana la capat ...acum ca am scapat de orice obligatie fata de Iliescu ....pot sa recunosc...TRAIAN BASESCU ESTE UN OM PROVIDENTIAL PENTRU ROMANIA...sa mor io....Ei asa va place !?

      (Pseudoninos MIHAI 2 )
  • -2 (6 voturi)    
    HAI CA MI-A RECUT INDIGNAREA !!! (Luni, 28 iulie 2008, 13:19)

    MIHAI 2 [anonim]

    ...In week end-ul care a trecut ....am fost uluit sa constat ca sambata noaptea...in Bucuresti se tragea de zor cu ARTIFICII....va reamintesc ca sambata, pe langa decesul lui Ninosu ....pe care boborul forumist il considera ....iata .. BENEFIC...au mai avut loc si alte două intamplari.....Niste inundatii COOL .....cu morti luati de apa ......si o explozie HOT la Gheorghieni .....cu oameni luati de flacari....si apoi de helicopterele SMURD.....SUFICIENTE MOTIVE DECI PENTRU CA BUCURESTIUL SA O DEA PE ARTIFICII.....initial am crezut ca acele artificii au fost doar o simpla gafa .....Acum dupa ce m-am delectat cu minunile scrise in forum.....scriitorii ca scriitorii..... sunt doar cativa .....in schimb votantii CU PLUS ...impresionant de multi....acum deci incep sa cred ca focul de artificii a fost organizat de unul dintre forumisti....cel mai probabil de ala care e si acum suparat..... ca nu ii cumparau parintii revista PIF,...cum ii cumparau lui Ninosu ....Cu vigilenta anticomunista ....va semnalez ca omul cu PIF ....nu e de incredere ....spune ca a pierdut carnetul UTC .....UTC ? ....Pai ce cautai, neica , in UTC ? ...De-aia a luptat Ticu Dumitrescu in munti ....? ...ca sa aderi tu la miscarea criminala utecista pe care....sa mor io....la un momend dat o conducea chiar Iliescu ....Nu intamplator adusei vorba despre TICU DUMITRESCU.....am asa o presimitire ca nu Iliescu ...ci Ticu.....ba poate chiar si Majestatea ....ar fi la rand dupa Ninosu.....Am facut deja COPY cu toate postarile nerusinate de azi.....Saptamana viitoare cand se va descompleta CNSAS.ul ....sau Dinastia....nu trebuie decat sa fac si PASTE....
  • 0 (6 voturi)    
    2007 - Doamne-Doamne face pentru noi selectia (Luni, 28 iulie 2008, 14:21)

    Catalin [anonim]

    gabifm (utilizator) dixit.
    Ovidiu (anonim) dixit: "Strange-i Doamne mai repede pe scursurile astea comuniste, ca doar asa va putea aceasta tara din mizerie".... (la ovidiu gramatica a murit si ea)
    justitiarul: "sper sa arda in Iad cat mai mult"
    petcu: "pledoarie crestina cind moare un drac!"
    transilvanian man: A MAI MURIT UN GUNOI COMUNIST (transilvanul nostru shmeker nici nu stie kakorect se scrie in engleza transylvanian...)
    Si acum un copy/paste cu "selectia" doamnei cu coasa in 2007, ca sa vedem pe cati au umplut de bale acesti monstri inumani, crezand ca daca balesc doar pe numele unora ii lasa imaculati pe ceilalti:
    08 -ianuarie - Sorana Coroamă Stanca, regizor şi profesor universitar
    30 ianuarie – Prozatorul, eseistul şi teoreticianul literar Gheorghe Crăciun
    1 februarie – Amza Săceanu, director al Teatrului Naţional de Operetă "Ion Dacian"
    6 februarie – Prozatorul Anatolie Paniş, fost deţinut politic
    16 februarie - Istoricul culturii Virgil Cândea, membru al Academiei Române
    4 martie – Compozitorul Şerban Georgescu
    8 martie - Poetul şi prozatorul Mihai Bradu, 15 martie – Pictorul Ion Nicodim,
    18 martie - Sculptorul Ovidiu Maitec, membru al Academiei Române,
    16 aprilie – Academician profesor Ioan Ursu, unul dintre cei mai mari fizicieni români
    17 aprilie – Cântăreţul Gil Dobrică
    27 aprilie - Simona Constantinescu, actriţă a teatrului orădean
    7 mai – Octavian Paler
    8 mai – Actorul Victor Moldovan,
    9 mai – Jurnalista Vanda Condurache;
    18 mai – Realizatorul de televiziune Jana Gheorghiu
    22 mai - Eugen Weber, istoricul de origine română 23 mai – Ralu Filip, preşedintele CNA
    8 iunie – Actorul Adrian Pintea
    12 iulie – Dirijorul Constantin Petrovici
    28 iulie – Scriitorul francez de origine română Isidore Isou
    5 august – Florian Pittiş
    14 august – Compozitorul şi profesorul de muzică Tudor Jarda
    26 august – Scriitorul, publicistul şi cercetătorul ştiinţific Valeriu Condurache
    30 septembrie – Baritonul David Ohanesian
    • 0 (2 voturi)    
      Catalin nu te-am plagiat ...jur... (Luni, 28 iulie 2008, 16:12)

      MIHAI 2 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ma refer la postarea mea cu INDIGNAREA ....orarul apritirei celor doua postari....prima a ta ...e o dovada ca am gandit separat ....la fel....e foarte bizara coincidenta copy paste si inca vreo cateva detalii...poate ca sarmanul disparut...in drumul lui spre tizul lui , PETRE DE LA POARTA RAIULUI ne-a atins cu o aripa .....
      • -1 (3 voturi)    
        Te cred! (Luni, 28 iulie 2008, 16:41)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui MIHAI 2

        Nu e nici o problema.
        Intr-adevar e o coincidenta ca ne-am gandit amandoi la asta insa aceasta coincidenta dovedeste ca sunt multi oameni cu bun simt pe acest forum, care chiar daca au opinii politice puternice, au demnitatea de a nu se cobora pana la a injura si batjocori, in acest fel, un mort.
        Culmea e ca insasi presedintele tarii (marele zeus al acestor scursori ale societatii, ca oameni nu mai pot fi numite aceste tenii dejectate) a trimis condoleante familiei decedatului. La fel cum in mod sigur a facut-o si multi alti lideri portocalii.
        Insa mereu lacheii balosi vor fi campionii slugarniciei duse la extrem, in cazul de fata, extremul fiind batjocorirea unei persoane decedate, considerand aceasta activitate o incununare a pupindosismului lor patetic.
  • -1 (5 voturi)    
    innuendo si injuraturi (Luni, 28 iulie 2008, 15:34)

    Also Sprach Zamolxis [anonim]

    Nimeni nu stie sigur de ce a fost el "detinut politic" sau daca a obtinut titlul numai pentru ca era prieten cu Ilievici. In schimb, toata lumea se grabeste sa injure si sa expectoreze. Inca un moment culminant pentru civilizatia si democratia romaneasca.
  • +2 (4 voturi)    
    Moartea ca spalatorie de caractere negre (Luni, 28 iulie 2008, 16:44)

    Leon [anonim]

    Uite ca Dumnezeu nu-i ia numai pe cei mai buni dintre noi. Trio-ul Iosif-Iorgovan-Ninosu se aseaza discret pe celalalt talger al balantei. Oricum, asteptam pestii cei mari care inoata inca slobozi in mocirla romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde oare a disparut bunul simt? (Duminică, 3 august 2008, 3:22)

    S.G. [anonim]

    De citeva zile citesc comentariile scrise de dumneavoastra, si ma tot intreb unde e bunul simt din mosi-stramosi, cel care spune ca daca nu poti spune ceva bun despre un mort, nu spui nimic. Dupa razboi, multi viteji se arata, si acum mai ales anonimi.

    Poate ati uitat cita suferinta a adus sistemul in care oamenii nu mai erau apreciati pt. merite sau defecte personale, ci doar ca statistici, membri ai unui grup socio-economic. Cam asa faceti toti cei care scuipati fiere cind moare un om, si transformati internetul intr-un perete de closet. Sper ca v-a ajutat cu ceva, si ca rusinea nu va impiedica sa dormiti linistit.

    In ce-l priveste pe Petre Ninosu, sa-i fie tarina usoara, si condoleante familiei si prietenilor. Cel putin a lasat multi prieteni, ceea ce nu poate spune toata lumea.