Bilantul MIRA: 5 morti si un disparut, 7 judete afectate de inundatii, 2.267 de locuinte distruse, 8.992 de persoane evacuate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 iulie 2008, 11:02 Actualitate | Esenţial

Premierul s-a deplasat in zonele afectate de inundatii
Foto: Rompres
Cinci persoane au murit pana acum in urma inundatiilor, iar o a sasea este data disparuta in zona Maramuresului. In total, 167 de localitati din 7 judete au fost afectate de inundatii, 2.267 de locuinte au fost distruse, iar 8.992 de persoane evacuate, arata bilantul Ministerului de Interne anuntat duminica dimineata de secretarul de stat Victor Paul Dobre.

In plus, 1.793 hectare de teren cultivat se afla sub ape.

Duminica dimineata, premierul Calin Popescu Tariceanu a convocat Comitetul pentru Situatii de Urgenta pentru a fi stabilite masuri pentru gestionarea situatiei din tara in urma inundatiilor. Primul ministru a promis alocarea de fonduri pentru refacerea infrastructurii si se va deplasa duminica in judetul Suceava, cel mai grav afectat de inundatii.























4092 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    apreciez imaginea ... (Duminică, 27 iulie 2008, 13:23)

    the [anonim]

    priministrul cu galosi si biata femeie desculta ...
    in concluzie, io nu sunt bun de priministru, fin'ca probabil i-as fi dat cizmele femeii si-mi bagam picioarele in niste pungi de plastic, ceva ...
    Mare lucru sa fii demnitar ...
      #showComment#showComment
  • -1 (5 voturi)    
    poza de rezerva (Duminică, 27 iulie 2008, 13:58)

    gurka [anonim]

    premierul se va deplasa. deci poza nu exista inca, sau e de la inundatiile de acu n-spe ani. de fapt cam asa e, de cind cu tariceanu, avem in fiecare an inundatii.
  • 0 (4 voturi)    
    Guvernantii jubileaza (Duminică, 27 iulie 2008, 16:11)

    Je [anonim]

    Inundatiile is mana cereasca pt guvern si partide. Toti o sa se intreaca in promisiuni electorale.
    Mai mult, cei din guvern isi freaca mainile de multumire. Pot da contracte cu incredintare directa. O sa coste milionul de RON podetu sau puntea. Traiasca prostimea, traiasca votantii!
  • -1 (1 vot)    
    Frumoasa poza (Luni, 28 iulie 2008, 8:13)

    Bogdan [anonim]

    Mie imi place nenea ala in pantofi si la costum din spatele lui Tariceanu... Asa s-a gandit el sa se duca la inundatii? Daca face parte din staff-ul tehnic al premierului e de belea.
      #showComment
  • +1 (1 vot)    
    investitii sustinute de BERD (Luni, 28 iulie 2008, 9:44)

    iosif [anonim]

    Prin luan februarie a anului acesta scriam un articol pe http://impadurire.blogspot.com despre una din marile investitii realizate la Radauti -Suceava , cu ajutorul BERD. Intamplator sau nu dezastrul acesta din judetul Suceava si din judetul Maramures are loc tocmai in zonele in care padurea incepe sa devina o dulce amintire. Si unde nu e padure , la ploi ca cele de zilele trecute apar viiturile care rad totul in cale. Am mai spus-o de nu stiu cate ori si o voi mai repeta, poate se trezeste vreun responsabil cu semnatura din varful picsului: un brad matur regularizeaza circuitul a 1000 litri de apa in natura. asta inseamna ca daca luam in calcul ca pe un hectar de padure sunt 500 de brazi, acesta poate regla 500 mc de apa. E mult sau putin? Nu stiu, dar ceea ce vad pe raul Suceava cu un debit de 2000 mc/secunda nu e a buna. taiati fratilor paduri ca cretinii si nu mai plantati nimic inapoi. Cum mama lui Proces Verbal se poate ca saptamana trecuta, la ploile din judetul Sibiu, unde au fost 90 de l/mp in 24 de ore nu au fost dezastrele din Suceava si Maramures? Sa fie doar o simpla coincidentza ca acolo nu au fost defrisari si nici dezastre?
  • -1 (1 vot)    
    Un prim pas... (Luni, 28 iulie 2008, 9:59)

    Florina [anonim]

    Stiu ca orice comentariu de pe margine, fara sa te implici, nu este tocmai binevenit, dar zic eu ca macar un prim pas ar fi putut sa faca, asta daca scopul vizitei a fost unul umanitar..., o pereche de cizme in plus daca ar fi avut pentru cei care au nevoie intr-adevar... Cam atat... Daca am putea sa fim oameni cu noi insine si cu ceilalti, ar fi un lucru mare... Sa auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurarea obligatorie a caselor (Luni, 28 iulie 2008, 14:48)

    Daniela [anonim]

    Buna ziua tuturor

    sunt foarte mahnita, suparata, indurerata de ce vad.

    De ce poporul asta este asa? Unde sunt luptatorii de alta data cu furcile pentru o palma de pamant?

    De ce sunt lasati sa continue - taierea?
    de ce nimeni nu se implica? la nivel local? pentru cativa banuti??

    ca doar nu or sa vina bucrestenii la impadurit in zona moldovei?

    de ce de atatia ani promit legea - asigurararea caselor obligatori - si de ce nu se aplica?

    de ce Comp Mari de Asigurari dupa ce fac contractele nu-i alearga pe cei care taie ILEGAL - fondul forestier?

    vin alegerile...voi pe cine votati...eu una nu cred ...atata timp cat se fac proiecte - pentru gatere - parca asa se numesc - vin strainii...italieni, israeliti, italieni si iau FONDURI EUROPENE din Romania!
    de ce oameni buni nu am vazut un priect cu reimpadurirea - adica cei care taie sa fie fortati prin lege la unul taiat - 3 plantati!!!


    sunt solutii...ideea este se VREA?