Bilantul MIRA: 5 morti si un disparut, 7 judete afectate de inundatii, 2.267 de locuinte distruse, 8.992 de persoane evacuate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 27 iulie 2008, 11:02 Actualitate | Esenţial

Premierul s-a deplasat in zonele afectate de inundatii
Foto: Rompres
Cinci persoane au murit pana acum in urma inundatiilor, iar o a sasea este data disparuta in zona Maramuresului. In total, 167 de localitati din 7 judete au fost afectate de inundatii, 2.267 de locuinte au fost distruse, iar 8.992 de persoane evacuate, arata bilantul Ministerului de Interne anuntat duminica dimineata de secretarul de stat Victor Paul Dobre.

In plus, 1.793 hectare de teren cultivat se afla sub ape.

Duminica dimineata, premierul Calin Popescu Tariceanu a convocat Comitetul pentru Situatii de Urgenta pentru a fi stabilite masuri pentru gestionarea situatiei din tara in urma inundatiilor. Primul ministru a promis alocarea de fonduri pentru refacerea infrastructurii si se va deplasa duminica in judetul Suceava, cel mai grav afectat de inundatii.
























4094 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    apreciez imaginea ... (Duminică, 27 iulie 2008, 13:23)

    the [anonim]

    priministrul cu galosi si biata femeie desculta ...
    in concluzie, io nu sunt bun de priministru, fin'ca probabil i-as fi dat cizmele femeii si-mi bagam picioarele in niste pungi de plastic, ceva ...
    Mare lucru sa fii demnitar ...
    • +1 (5 voturi)    
      Propaganda ieftina (Duminică, 27 iulie 2008, 19:17)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui the

      In situatii de urgenta primii care intervin sunt pompierii,paramedicii si politistii.Din care grup fac parte guvernantii???.
      Are d-l Tariceanu atestare de prim ajutor(CPR in English) ca sa puna mana pe o sinistrata in conditii de urgenta?
      Ce rol au cei din planul al 2-lea cu mainile in buzunare???
      Cine e gonzesa cu tricou decoltat ?.
      Oameni buni aveti putina decenta ca va vad ziaristii din strainatate care nici nu va mai baga in seama de penibili ce sunteti.
    • 0 (2 voturi)    
      Siesi culpa (Luni, 28 iulie 2008, 8:07)

      teose [utilizator] i-a raspuns lui the

      Calin cel Calit si consiliat nu mai risca sa intrebe, ca in2005, "Ce vreti, doamna, sa va fac hotel?". Isi murdareste pantalonii electorali de unica intrebuintare in scpuri nobile si sigure.
      La fel de sigur este ca si prezenta autoritatilor centrale ofera amaratilor din zonele sinistrate o farama de incredere. Dupa ce acestia pleaca, se vor intoarce insa in podurile caselor, acolo unde si-au adunat familia si oarece din agoniseala. Tot de acolo, ii vor ignora sau blestema pe jandarmii care le cer sa-si paraseasca locuintele cu indemnul "Haideti, trebuie sa plecati! Nu va faceti griji, aici vor ramane jandarmii si politia. Aveti incredere!"... 'Incredere"?!
  • -1 (5 voturi)    
    poza de rezerva (Duminică, 27 iulie 2008, 13:58)

    gurka [anonim]

    premierul se va deplasa. deci poza nu exista inca, sau e de la inundatiile de acu n-spe ani. de fapt cam asa e, de cind cu tariceanu, avem in fiecare an inundatii.
  • 0 (4 voturi)    
    Guvernantii jubileaza (Duminică, 27 iulie 2008, 16:11)

    Je [anonim]

    Inundatiile is mana cereasca pt guvern si partide. Toti o sa se intreaca in promisiuni electorale.
    Mai mult, cei din guvern isi freaca mainile de multumire. Pot da contracte cu incredintare directa. O sa coste milionul de RON podetu sau puntea. Traiasca prostimea, traiasca votantii!
  • -1 (1 vot)    
    Frumoasa poza (Luni, 28 iulie 2008, 8:13)

    Bogdan [anonim]

    Mie imi place nenea ala in pantofi si la costum din spatele lui Tariceanu... Asa s-a gandit el sa se duca la inundatii? Daca face parte din staff-ul tehnic al premierului e de belea.
    • +1 (1 vot)    
      intr-adevar... (Luni, 28 iulie 2008, 9:37)

      iosif [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Nu e primul spp-ist pe care am ocazia sa il vad intr-o tinuta total neadecvata insotind un demnitar. Anul trecut, in octombrie la impaduririle de la Dorna Candreni, padurea a fost impanzita cu niste culegatori de ciuperci de la Spp tot in pantofi, pt ca a participat printre altii si Presedintele. Si asta a fost un motiv suficient pentru a crea buna dispozitie intre cei care au avut norocul sa ii vada pe respectivii baieti cu oki albastri in pantofi prin coclaurile unde se faceau impaduririle in cauza. Ma rog.. Ca la noi la nimenea.
  • +1 (1 vot)    
    investitii sustinute de BERD (Luni, 28 iulie 2008, 9:44)

    iosif [anonim]

    Prin luan februarie a anului acesta scriam un articol pe http://impadurire.blogspot.com despre una din marile investitii realizate la Radauti -Suceava , cu ajutorul BERD. Intamplator sau nu dezastrul acesta din judetul Suceava si din judetul Maramures are loc tocmai in zonele in care padurea incepe sa devina o dulce amintire. Si unde nu e padure , la ploi ca cele de zilele trecute apar viiturile care rad totul in cale. Am mai spus-o de nu stiu cate ori si o voi mai repeta, poate se trezeste vreun responsabil cu semnatura din varful picsului: un brad matur regularizeaza circuitul a 1000 litri de apa in natura. asta inseamna ca daca luam in calcul ca pe un hectar de padure sunt 500 de brazi, acesta poate regla 500 mc de apa. E mult sau putin? Nu stiu, dar ceea ce vad pe raul Suceava cu un debit de 2000 mc/secunda nu e a buna. taiati fratilor paduri ca cretinii si nu mai plantati nimic inapoi. Cum mama lui Proces Verbal se poate ca saptamana trecuta, la ploile din judetul Sibiu, unde au fost 90 de l/mp in 24 de ore nu au fost dezastrele din Suceava si Maramures? Sa fie doar o simpla coincidentza ca acolo nu au fost defrisari si nici dezastre?
  • -1 (1 vot)    
    Un prim pas... (Luni, 28 iulie 2008, 9:59)

    Florina [anonim]

    Stiu ca orice comentariu de pe margine, fara sa te implici, nu este tocmai binevenit, dar zic eu ca macar un prim pas ar fi putut sa faca, asta daca scopul vizitei a fost unul umanitar..., o pereche de cizme in plus daca ar fi avut pentru cei care au nevoie intr-adevar... Cam atat... Daca am putea sa fim oameni cu noi insine si cu ceilalti, ar fi un lucru mare... Sa auzim de bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Asigurarea obligatorie a caselor (Luni, 28 iulie 2008, 14:48)

    Daniela [anonim]

    Buna ziua tuturor

    sunt foarte mahnita, suparata, indurerata de ce vad.

    De ce poporul asta este asa? Unde sunt luptatorii de alta data cu furcile pentru o palma de pamant?

    De ce sunt lasati sa continue - taierea?
    de ce nimeni nu se implica? la nivel local? pentru cativa banuti??

    ca doar nu or sa vina bucrestenii la impadurit in zona moldovei?

    de ce de atatia ani promit legea - asigurararea caselor obligatori - si de ce nu se aplica?

    de ce Comp Mari de Asigurari dupa ce fac contractele nu-i alearga pe cei care taie ILEGAL - fondul forestier?

    vin alegerile...voi pe cine votati...eu una nu cred ...atata timp cat se fac proiecte - pentru gatere - parca asa se numesc - vin strainii...italieni, israeliti, italieni si iau FONDURI EUROPENE din Romania!
    de ce oameni buni nu am vazut un priect cu reimpadurirea - adica cei care taie sa fie fortati prin lege la unul taiat - 3 plantati!!!


    sunt solutii...ideea este se VREA?