Sorin Oprescu: Apar legende urbane legate de ce se intampla in Primaria Bucuresti

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 25 iulie 2008, 10:39 Actualitate | Esenţial

"Apar legende urbane legate de ce se intampla in Primaria Bucuresti", a afirmat edilul sef al Capitalei, Sorin Oprescu, care a prezentat vineri un prim bilant al activitatii sale in functia de primar general. Potrivit lui Oprescu, aceste legende urbane influenteaza cetateanul. Primarul general a afirmat, de asemenea, ca Bucurestiul este "un oras guvernabil". "Exista bani si acest oras se poate schimba in bine", a declarat Sorin Oprescu.

Iata cateva dintre cele mai mai importante declaratii facute de Sorin Oprescu:
  • reactia bucurestenilor la ceea ce am facut in interiorul institutiei si in strada in prima luna de mandat ma motiveaza ca sa pot sa continui. Si voi continua.
  • doresc din aceasta clipa sa mut centrul de greutate si atentia asupra a ceea ce se intampla in strada si mai putin in bucataria interna a Primariei.
  • reforma interna va merge in paralel la fel de eficient dar mai putin vocal.
  • singurul lucru care ma nemultumeste pana acum este ca ritmul cu care pot raspunde nevoilor cetatenilor isi are biologia si consistenta lui. Insa eu cred ca se poate schimba acest ritm.
  • nu am fost trimis in fruntea Capitalei sa repar nedreptati facand alte nedreptati.
  • propaganda care functioneaza in mediul public romanesc, in modurile cele mai perverse, de multe ori injecteaza o idee in discursul public si devine o legenda urbana, un mit.
  • acest mit influenteaza cetateanul si-l indeamna la inactivitate, la repaus.
  • lipsa de actiune, dezinteresul, furtul vin toate pe o plaja de asteptari deja creata de aceste legende urbane.
  • 35% din aceste lucruri este legenda, 65% este adevar.
  • atuurile Primariei au fost voit mascate pana acum.
  • in mandatul meu va cadea un nou mit: acela ca Bucurestiul este un oras neguvernabil.
  • va spun cu mana pe inima si cu toata responsabilitatea vorbelor mele: Bucurestiul este un oras guvernabil.
  • ideea de progres pentru acest oras nu este moarta.
  • impreuna cu echipa tanara pe care am adus-o vom schimba in bine orasul.
  • exista bani si acest oras se poate schimba in bine.
  • nimic din ce am facut pana acum in aceasta institutie nu am facut de dragul spectacolului.
  • fiecare pas facut pana acum l-am facut cu gandul unei reformari radicale a Primariei, de dragul eficientei.
  • am stabilit cu firmele de salubrizare operatiile pe care acestea le vor efectua.
  • am incercat sa coagulez un colectiv de control al activitatii de salubrizare.

























Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4861 vizualizari

  • +8 (16 voturi)    
    gargara (Vineri, 25 iulie 2008, 10:48)

    ionel [anonim]

    Hai bre lasa-ne cu vrajeala... vrem sa vedem autostrada zburatoare paralela cu inelu principal pe raza si nu pe diametru!
    • -10 (16 voturi)    
      ionel ionelule (Vineri, 25 iulie 2008, 11:19)

      the [anonim] i-a raspuns lui ionel

      când o s-o vezi, te dai cu curul de pamânt în public, în semn de penitenta ?
      sau ramâi la prostiile cu geometrie plana vazute la televizor ?
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Vineri, 25 iulie 2008, 12:02)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      chiar gargara...asta cred ca a luat lectii de la Dom' Ilici, ca vorbeste mult si nu spune nimic....deocamdata doar arata cu degeteul, sa vedem si partea practica...
      • +2 (6 voturi)    
        Nu a luat lectii... (Vineri, 25 iulie 2008, 14:00)

        Andrei [anonim] i-a raspuns lui sictireanu

        de la Ilici ci de la ta`su, generalul, sef la Directia Dezinformare din Securitatea Statului RSR.
    • +3 (7 voturi)    
      Dar ... (Vineri, 25 iulie 2008, 12:35)

      Basescu a fost demis ! [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      ... Esti foarte rau ...

      Umbla vorba ca vrea vreo 3 Autostrade ... toate pararele cu cercul.
  • -2 (8 voturi)    
    Bafta (Vineri, 25 iulie 2008, 11:11)

    releu [anonim]

    si vreme buna !
  • +6 (14 voturi)    
    Hei-rup!!! Bumbesti-Livezeni! (Vineri, 25 iulie 2008, 11:19)

    Don Ciccio [utilizator]

    Vorbeste mult, iar cele spuse nu-i apartin, ci ii sunt dictate de catre echipa de zgomote... Pe cale de consecinta, va confirma ceea ce se cunoaste in cazul unor asemenea oameni: cine vorbeste mult, nu are timp sa mai faca si ceva util!
    Faptul ca autorul articolului ne prezinta punctual "cateva dintre cele mai importante declaratii" ma face sa am serioase indoieli asupra "bilantului" pomenit; parca am fi pe vremea Tovarasului raposat: a facut si a dres, a zis si a promis, bla, bla, bla...
  • -2 (14 voturi)    
    Metoda Basescu (Vineri, 25 iulie 2008, 11:24)

    toto [anonim]

    Procedeaza exact cum a procedat Basescu dupa ce a ajuns presedinte: baga zanzanie si nu face nimic concret .
    Hai sa urmarim rezilierea contractului Dalli anuntat cu surle si trambite ! Nu s a intamplat absolut nimic; probabil asa i transimite Oprescu lu' Cocos unde trebuie sa cotizeze de acum inainte ....de fapt unde vom cotiza noi...
  • +5 (13 voturi)    
    LASANE! (Vineri, 25 iulie 2008, 11:26)

    oprea [anonim]

    Ai inceput sa iei mita ca la spital? Sau acum esti in primele 6 luni de acomodare? Mita se ia dupa?
    Lasa-ne, frate, lasa-ne!
  • +6 (10 voturi)    
    domn' primar (Vineri, 25 iulie 2008, 11:28)

    stefan pop [anonim]

    asa...si?
  • +3 (5 voturi)    
    Ramane de vazut (Vineri, 25 iulie 2008, 12:19)

    politicatv.ro [anonim]

    Oare nu asa au spus toti primarii la inceput de mandat? In primul rand cred ca o sa se impotmoleasca mai incolo, avand prea multe de rezolvat si prea multe cereri, si chiar daca ar putea sa faca ceva, nu cred ca ar avea cu cine sa colaboreze prea bine.
  • +11 (15 voturi)    
    asa si? (Vineri, 25 iulie 2008, 12:30)

    tsunnami [anonim]

    in locul demagogiei vreau sa vad ceva CONCRET

    totul este bla bla bla

    "vreau sa ..."
    "nu vreau sa..."
    "bucurestiul e un oras guvernabil"
    "nu fac nedreptati sa apar nedreptati"
    "35% legenda (cum dracu oi fi calculat procentul asta?)"
    "ideea de progres nu e moarta"

    mi-e cam scarba de asta cand vad ca bucurestenii si romanii in general sunt luati de prosti...

    CONCRET NEA GICA, CONCRET,

    vreau sa vad:

    O LISTA DE PRIORITATI pentru curatarea si decongestionarea Bucurestiului (ADICA SERVICUL TAU), apoi pe BAZA acestei liste, pentru ce exista bani si pentru ce mai trebuie bani.
    banii care mai e nevoie de ei, ii cerem frumos de la guvern sau de la consiliul europei.

    mi se rupe-n 14 ca 200 de ani de acum in colo va judecati si consumati hartia igienica a ziarelor de scandal pentru ca s-au dar 15 case pe neveu.
    de fapt nu in 14 ci in 200!!!

    vreau sa circul civilizat prin bucuresti.
    LISTA DE PRIORITATI si actionarea pe primele 5. asta trebuie dat publicitatii.
    CAMPANIA ELECTORALA S-A TERMINAT, gata, ai castigat, revino-ti din mahmureala si pune-ti consilierii la MUNCA
    1. FA O LISTA PUBLICA (sa te ajute si cetatenii, discuti cu primariile de sector, campanii cu emailuri catre primarii etc) cu ceea ce cred oamenii ca trebuie imbunatatit.
    dupa 2 saptamani culege informatiile si ordoneaza-le
    2. Discuta prioritatile cu Guvernul
    3. Faci noua lista PUBLICA si iti alegi naibii un ziar (nu de scandal sau de pupat in cur) si saptamanal scrii cine se ocupa de ce anume si progresul, cine nu da banu', cine nu e pregatit indeajuns, ce faci cu cei rau intentionati (in cadrul proiectului)
    4. In weekend ai voie sa vizitezi sibiul, ca exemplu de urmat

    demonstrezi in felul asta ca vrei sa faci ceva pentru bucuresti.
    • +1 (5 voturi)    
      Incurajare (Vineri, 25 iulie 2008, 14:24)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui tsunnami

      Tare frate comentariul ..si la obiect. In sfarsit o idee constructiva .. desi putin utopica .
      • 0 (0 voturi)    
        pacat (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 0:23)

        icsulescu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ...asa ceva avea blaga, dar lumea a fost sedusa de vorbe dulci...
  • +6 (12 voturi)    
    Herastrau (Vineri, 25 iulie 2008, 12:37)

    Alex [anonim]

    De 2 saptamani nu a mai demolat nicio terasa din Herastrau. A dat jos 2 cociabe si gata. De ce oare?
    • -1 (7 voturi)    
      a dat de sambure... (Vineri, 25 iulie 2008, 13:52)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Daca le demoleaza se prabuseste cererea de cocaina in Bucuresti.. Omu tine la viata lui..
      Ca si Videanu a demolat numai ce nu era controlat de clanuri.
      ai fost p'acolo vreodata?
      nu tre' sa tragi nimic pe nas... doar inspiri adanc la toaleta...
  • +4 (8 voturi)    
    "Nici nu mi-am inchipuit cat de greu e" (Vineri, 25 iulie 2008, 12:57)

    Escu [anonim]

    Gargaragiu, am spus, sustin si astept confirmarea! Nici nu a banuit in ce se baga...cred ca e prea tarziu si acum ne duce cu vorba. El, care avea 3,4 servicii in acelasi timp. Si mai avea si timp de televiziune. Dar la primarie nu e "de dat din gura" ci din semnatura. Si orice semnatura presupune o mare responsabilitate.Parerea mea este ca o sa cedeze psihic mai repede decat ma asteptam. Il astept la Sala Palatului cu "elan revolutionar". Sau la tv. cu "mistocareala" lui obisnuita.
  • +3 (9 voturi)    
    lipsesc obiectivele concrete (Vineri, 25 iulie 2008, 13:22)

    suporter Oprescu [anonim]

    1. La sfarsitul mandatului meu, bucurestenii, vor avea, in medie, 12 mp de spatiu verde pe cap de locuitor, de la 7 mp. in prezent, sub media europeana, o crestere de n% ;
    2. La sfarsitul mandatului meu, relatia locuitorilor cu Bucurestiul, in ce priveste autorizatii, aprobari, documente, se va desfasura numai pe cale electronica, aducand astfel serviciile de e-guvernare, la un nivel de 100%, cetatenii nu vor mai avea contact direct cu functionarii, si vom reduce semnificativ circulatia spagilor;
    3. Toate parcarile publice din Bucuresti, nu cele de resedinta, vor fi dotate cu parcometre intr-un an de zile si in 2 ani vom infiinta Politia parcarilor;
    4. Din n% de intersectii importante ale Bucurestiului, dotate cu semafoare inteligente, vom creste cu 50% dirijarea automata a traficului, in 2 ani de zilei
    5. Voi lucra cu partidele politice si Guvernul, pentru modificarea legii privind administrarea Bucurestiului, astfel incat proiectele de infrastructura sa revina sub administrarea municipalitatii; orasul este reparat si modernizat haotic, unele sectoare nu au suficienti bani si proiectele de infrastructura nu sunt corelate;
    6. Doresc sa repunem dezvoltarea urbana sub controlul autoritatilor locale si al societatii civile, impreuna cu Guvernul, cu MDLPL, vom conlucra pentru a imbunatati legea privind dezvoltarea urbana, pentru a stopa haosul, arbitratriul si prostul gust din domeniul imobiliar;
    7. Respectul pentru mediu, devine prioritatea numarul 1 a Primariei Generale, toate actiunile noastre atat de executie, cat si de urmarire si control, vor urma strict prevederile legislatiei de mediu, traim intr-un oras murdar, plin de praf zi zgomote
    8. Nu numai Sibiul poate fi o capitala culturala europeana, ci mai ales Bucurestiul: vrem sa oferim cetatenilor acestui oras noi posibilitati de a se relaxa in timpul liber, vom stimula micile afaceri care se orienteaza spre deschiderea de cluburi, cafenele, centre de proiecte culturale, evenimente de strada....
    • +3 (9 voturi)    
      asa e, lipsesc. (Vineri, 25 iulie 2008, 13:55)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui suporter Oprescu

      TOATE sunt numai dorinte cu care sa zicem ca a castiga campania. altfel, ce facem?
      tu numesti lista asta PROIECT?????????
      sau asteptam 4 ani si-l schimbam????

      ca facem aici, ne jucam de-a votarea?

      pe mine nu ma intereseaza sorin, ca personaj, pe mine ma intereseaza CE FACE PRIMARUL.

      deci, sa-mi detaileze cum imi da el cei 12m² de iarba, unde, si cine beneficiaza de ele???

      dar inainte de asta, SUNT CEI 12m² DE IARBA CEL MAI IMPORTANT LUCRU DIN BUCURESTI?

      CINE HOTARASTE ASTA?

      rablele care nu mai merg de zeci de ani prafuite la marginea drumului, ce facem cu ele?
      praful ce facem cu el? o fi incalzirea globala importanta dar murim de boli si praf
      cateii fara stapan, ce facem cu ei?

      lucrarile din centrul capitalei, cine le solutioneaza. mi se rupe-n 14 ca sunt edificii istorice. conteaza pentru europa? okay, se face un plan si se cere bani pentru protejarea lor dar capitala sa nu sufere.

      PRIORITATILE nu trebuiesc stabilite doar de el, iar, odata stabilite, rezolvate, una cate una.

      nu-l mai pupati in cur atata, eu am cerut actiuni, planificari concrete. stii ce inseamna cuvantul concret?
      ce anume trebuie rezolvat, cand, cu ce cost, cine se ocupa, cine da banul, cine controleaza progresul etc etc etc

      restul?

      asa cum mai spus, bla, bla, bla
  • 0 (10 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 25 iulie 2008, 13:41)

    cezar 23 [anonim]

    eu as zice ca merita sa i dam o sansa... pe totzi ailaltzi i am vazut. si de la un partid, si de la altul.. mai raminea prm ul... si oierii lui jiji. sa l lasam juma de an. s apoi sa facem un bilantz...
    • +4 (10 voturi)    
      sansa? (Vineri, 25 iulie 2008, 13:58)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui cezar 23

      adica 6 luni il lasam sa doarma?

      vreau ca in urmatoarele 6 luni sa vad lista obiectivelor.
      si vreau sa vad progresul saptamana de saptamana. nu il intreb dupa 6 luni, el raspunde dupa 1 an de ce n-a putut sa fie primar.
      cu astea-s obisnuit
      • 0 (4 voturi)    
        dezbateri? (Vineri, 25 iulie 2008, 15:33)

        Codruta [anonim] i-a raspuns lui tsunami

        Pai, pt ca sa-si stabileasca "prioritatile" nu trebuie sa faca niste dezbateri publice???

        De unde "obiective" daca nu stie ordinea "prioritatilor" - si cum sa stie care sunt "prioritatile" fara sa se consulte cu bucurestenii???

        ???

        Mai bine ar vedea ce ONG are prin Bucuresti - ca numai eu stiu cel putin 5 care ar putea sa-l ajute sa faca niste consultari valabile! ;)
        • +1 (1 vot)    
          am raspuns mai sus (Vineri, 25 iulie 2008, 16:55)

          tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Codruta

          bineinteles ca da.
          scrisei mai sus cum as face eu.

          din pacate politica nu ma intereseaza

          un weekend de vis iti doresc

          cezar
  • +3 (9 voturi)    
    Program?!? (Vineri, 25 iulie 2008, 13:43)

    Pepi [utilizator]

    Mi se pare mie sau nici macar dupa o luna in primarie nu are un plan de actiune? Dar de fapt cum in campanie nu a prezentat nici un proiect, in afara de vise si barbuiala, mi se pare normal sa continuie in acelasi mod.
  • -3 (3 voturi)    
    cata demagogie pe forum (Vineri, 25 iulie 2008, 20:05)

    capcaunul [anonim]

    l'as fi votat pe blaga, dar asa a fost sa fie, sa iasa oprescu.. vad strigate de indignare ca a trecut o luna si oprescu nu are un plan (desi ar trebui sa se presupuna ca se asigura continuarea unor lucrari majore oricum, nimeni n-o sa opreasca un pod la jumatate ca s-a schimbat primarul). fiecare striga la tabara adversa si face candidatii ei de comanda, cu merit sau fara merit. nene, sunteti niste martzafoi innascuti, care nu aveti respect ptr nimic. societate bolnava dupa rahat (nu ca vesticii ar fi cu mult mai breji.. dar mai exista ceva respect reciproc la ei)
  • +3 (5 voturi)    
    A intrat deja in campanie pentru la anu' (Vineri, 25 iulie 2008, 20:52)

    nashu_mare [utilizator]

    "va spun cu mana pe inima si cu toata responsabilitatea vorbelor mele: Bucurestiul este un oras guvernabil" Traducere: Tot ce se va intampla in urmatorul an va fi datorita faptului ca eu am guvernat orasul.

    Totul e de fatada, in loc se ocupe de terasele din Herastrau dinspre Pavilionul H care inunda spatiul cu manele la maxim, mizerie si fum de mici, de tiribombele alea vai de mama lor, el face un un spectacol de circ si darama doua terase de fite, sa arate publiculul muritor de foame ca "e de al lor".

    Se lauda ca rupt contractul cu Dalli dar nu se lauda si cu ce/cine ii inlocuieste. Are dreptate, in Bucuresti apar legende urbane, majoritatea create de el si de colegii lui de partid iar el acum profita de ele. A spus pe undeva ca organizeaza vreo licitatie pentru inlocuirea contractului existent?

    Ma ia cu greata cand ma gandesc ca toamna asta si vara viitoare trebuie terminate anumite proiecte mari, altele finalizate, iar el o sa fie acolo sa taie panglici.
  • 0 (0 voturi)    
    Oprescu (Sâmbătă, 26 iulie 2008, 11:06)

    Larisa [anonim]

    Mai lasatil in pace pe "doctor" sa vedem ce este in stare sa faca cu EXCROCII pe care si ia luat langa el.O sa vada el cum il vor lucra si incompetentul de Iorgovan,si Tiss si "pisica " aia care se invarte in jurul lui naiba cum o cheama.... si baiatul lui care a stat in umbra mereu dar a "lucrat" si toata pleiada de asa zisi CONSILIERI ....Trezeste-te DOCTORE pana nu este prea tarziu.Vezi ce echipa iti faci,ca astia te luxeaza.O sa ai mari surprize.....s-au acuma trebuie sa-i RASPLATESTI? Analizati si voi pe fiecare ,si ve-ti vedea cum se leaga totul.Pacat de "MITUL" Oprescu.......Mai discutam LARI
  • 0 (0 voturi)    
    Legende urbane (Duminică, 27 iulie 2008, 9:41)

    Duiliu [anonim]

    Nu recunosc ca Primaria duce lipsa de bani ! Are surse de finantare, dar pe care nu le utilizeaza. Totusi noi pietonii suntem majoritari. Si pe unde circulam ? Pe trotuare nu putem din pricina masinilor parcate acolo. Pe strada nu avem voie si mai suntem si amendati, pe langa faptul ca ne punem viata in pericol. Oare cand voi putea sa ma duc la piata (Drumul Taberei sau Ialomita) fara sa imi pun viata in pericol ? De ce nu amendati "smecherii" care scurteaza drumul taind-o pe trotuarul de langa parc sau pe aleile din parc sub privirea ingaduitoare a patrulelor de jandarmi ?
  • 0 (0 voturi)    
    .., muschi (Luni, 28 iulie 2008, 14:04)

    Dedalus [anonim]

    Vreau sa vad lista de investitii, cu sumele per lucrarte si teremenele respective.

    Si vreau sa vad licitatiile puse pe site-ul priamriei, nu pe SEAP, unde e imposibil sa gasesti ceva (multumiri, asistenta tehnica pentru kktul de SEAP pe care Romania a dat o cacuiula de bani! E imposibil sa cauti cu cuvinte cheie in asa-numitul sistem de achizitii publice, trebuie sa platesti firme care sa caute manual sau cu algoritmi privati, ceea ce aia de facura SEAP trebuiau sa faca...).

    In rest, dom Doctor, limba e cel mai muschiulos organ al corpului (chiar e, nu radeti loazelor!).