Documentar HotNews.ro

Dosarele pentru care Parlamentul este urecheat de Comisia Europeana

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2008, 13:48 Actualitate | Esenţial

Parlamentul Romaniei este vazut de Comisia Europeana drept una dintre frinele in lupta anticoruptie. Potrivit Raportului de monitorizare al CE, Parlamentul a reusit sa intirzie trimiterea in judecata a unor fosti sau actuali demnitari, prevalindu-se de existenta unor prevederi legislative controversate.

–    In momentul de fata, in Parlament sunt trimise pentru avizarea inceperii urmaririi penale patru dosare ale ministrilor si fostilor ministri Adrian Nastase, Miron Mitrea, Paul Pacuraru si Codrut Seres.
–    Nici unul dintre aceste dosare nu a primit pana acum avizul Camerei Deputatilor sau al Senatului.
–    Doar Comisia Juridica a Camerei Deputatilor a analizat dosarele lui Adrian Nastase si Miron Mitrea.
–    Daca in cazul lui Mitrea, Comisia nu a recomandat nimic deputatilor, in cazul lui Adrian Nastase cere deschis parlamentarilor sa voteze impotriva solicitarii DNA de avizare a urmaririi penale.
–    Fostul premier este anchetat de procurorii anticoruptie pentru modul cum a dobandit imobilul din strada Zambaccian, fiind suspectat ca a fost mituit cu lucrari pentru a o mentine in functie pe Irina Jianu, fostul sef al Inspectoratului de Stat in Constructii in guvernarea PSD.
–    Adrian Nastase mai are doua dosare la DNA, care au fost in instanta, dar au fost restituite de Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) pentru refacerea urmaririi penale, ca urmare a deciziei din iulie 2007 a Curtii Constitutionale conform careia si pentru fostii ministri, nu doar pentru cei in functie este nevoie de avizul presedintelui Romaniei sau al Parlamentului pentru anchetarea lor.
–    Nastase este suspectat in dosarul Zambaccian I ca ar fi primit bunuri din China in valoare de 500.000 de dolari si lucrari de amenajari interioare la imobilele sale din Bucuresti si la vila de la Cornu de la acelasi firme din Bacau, Vertcon si Conimpuls, controlate tot de Irina Jianu.
–    In acest dosar, Nastase mai este cercetat pentru santaj, pentru ca l-ar fi amenintat pe fostul consul al Romaniei in China si martor principal al DNA, Ioan Paun, cu dezvaluirea unei presupuse apartenente a acestuia la serviciile secrete in cazul in care nu-si retrage declaratiile.
–    Fostul premier mai este acuzat in acelasi dosar de insusire de foloase necuvenite pentru finantarea ilegala a campaniei electorale pentru alegerile prezidentiale din 2004.
–    In dosarul Matusa Tamara, de asemenea restituit de ICCJ procurorilor anticoruptie, Nastase este suspectat de dare de mita, pentru ca i-ar fi oferit, in decembrie 2000, lui Ioan Melinescu postul de sef al Oficiului National de Prevenire si Combatere a Spalarii Banilor, pentru ca acesta sa sustraga un document al Oficiului care consemna ca Dana Nastase ar fi depus la o banca peste 400.000 de dolari in numerar, bani care nu puteau fi justificati din veniturile familiei.
–    Adrian Nastase mai are un dosar la DNA, in care este cercetat pentru spalare de bani in dosarul Trofeul Calitatii in Constructii, pentru ca ar fi beneficiat de fonduri publice pentru finantarea campaniei sale electorale.
–    Miron Mitrea, fost ministru al Transporturilor, este cercetat de DNA pentru luare de mita, tot de la Irina Jianu, sub forma de lucrari de extindere a casei din Baneasa a mamei sale, Viorica Mitrea, lucrari in valoare de peste 100.000 de dolari.
–    Paul Pacuraru, ministrul Muncii, este suspectat ca ar fi intervenit la companii de stat pentru ca firma fiului sau, Mihnea Pacuraru, sa primeasca contracte de formare profesionala.
–    Codrut Seres, fostul ministru al Economiei si Comertului, este cercetat de DIICOT pentru tradare prin aderare la un grup de spionaj economic, prin furnizarea de informatii clasificate despre planurile guvernului de privatizare a societatii Electrica Muntenia.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2015 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Oameni buni (Miercuri, 23 iulie 2008, 14:02)

    transilvanian man [utilizator]

    Mi-e si "mila " de ei saracii cat sunt de haituiti ei nu au facut nimic nimic ...sunt curati ca lacrima cinstiti si muncesc de dimineata pana seara pt bunastarea noastra.Si noi suntem niste nerecunoscatori si niste nesimtiti ca nu ii credem .Dar stirea cu pensionarul caruia i s-a intocmit dosar penal pt ca a furat dintr-un hipermaket o bucata de slanina a-ti citit-o.Daca da ...nu mai comentez nimic ....decat atat suntem NISTE PROSTANACI SI NISTE MAMALIGI .
  • -2 (6 voturi)    
    Si? (Miercuri, 23 iulie 2008, 14:14)

    stefan [anonim]

    Se intimpla ceva? Evident, NU. Creata ca o comunitate economica, in ultimii 20 de ani se vrea un fel de creare a Statelor Unite Europene. Ceea ce nu vad sa se intimple. Exista diferente majore de opinie. De curind Irlanda le-a dat cu Constitutia in cap. Este un mare bla bla politic, fara nici o substanta. Iar la Bruxelles se afla o mare gasca de politicieni platiti pe bani grei din banii contribuabililor tarilor de unde provin. La fel ca si NATO, au devenit amindoua doua mari suse politice, fara nici un rezultat.
  • +2 (2 voturi)    
    Nastase, candidatul de vis (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:50)

    George [anonim]

    Dincolo de cele 17 case si dincolo de tablourile ingramadite chicios in holul din zambaccian, Nastase ramane un om... un om mic, fara curajul de a raspunde pentru cateva din faptele sale. Cand era prim-ministru si romania i se intindea la picioare se pare ca a uitat sa se acopere cu hartii in cateva afaceri (de obicei este un om atent si scrupulos). Si totusi se tine cu dintii de imunitatea sa... penalul.
    • -2 (2 voturi)    
      stam strimb si judecam drept (Miercuri, 23 iulie 2008, 16:55)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui George

      Dosarul Zambaccian impotriva lui Nastase e departe de a fi sustinut de probe. Nu stiu daca exista sau nu exista probe, nici nu vreau sa ma pronunt in locul instantei.

      Dar daca dosarul respectiv ar fi fost facut cu mai multa grija, fie ar fi condus la NUP, fie ar fi fost doar o formalitate avizul Parlamentului.

      Eu doar pe asta il stiu (e pe Internet, fac ceva pe el de secret in Romania...), dar daca si celelalte sunt tot asa, apoi nu-l poti blama tu ca procuror pe invinuit ca nu ai strins tu probe concludente impotriva lui.

      Nastase nu imi este nici simpatic, nici antipatic.

      Dar justitia imi e simpatica ("Prieten mi-e Cato, dar mai prieten imi este adevarul). Infaptuirea justitiei e relevarea adevarului. Asta inseamna probe si argumentatie solida.

      Scuze DNA, dar dosarul ala Zambaccian (daca o fi cel real cel de pe net, eu nu stiu asta) arata de parca seful v-ar fi dat indicatii sa il scrieti "pana maine la prima ora".
      • +2 (2 voturi)    
        Re: stam strimb si judecam drept (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:09)

        F. [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

        Deci dosarul ala e .. absolut neprofesional si fara sa puna in pericol viitorul, de orice fel, al persoanei in cauza. Presupun ca spui asta avind in spate cunostinte serioase in domeniul legal. Oricum, ma mira ca nici un dosar nu a ajuns sa fie judecat pe fond ( mai ales in cazul in care nu ar fi nici un pericol pentru acuzat ).
        • -2 (2 voturi)    
          precizare (Miercuri, 23 iulie 2008, 17:37)

          Dedalus [anonim] i-a raspuns lui F.

          Hei, nu am spus ca e neprofesional!

          Ca sa spun asa ceva trebuie sa studiez serios, sa ma consult cu oamenii care stiu despre ce-i vorba, sa ma ocup mult de asta etc.

          Am spus doar ca probele sunt neconvingatorare si argumentatia la fel.

          Ceea ce s-a transmis Parlamentului trebuia, dupa mine, sa fie dincolo de orice dubiu, pentru ca nici in Comisiile Juridice nu sunt oameni cu timp si disponibilitate sa analizeze in detaliu, saptamani intregi, un dosar.

          Mai mult, descrierea modalitatii in care s-a ajuns la acte de corputie si a acestora e ... aiuritoare.

          Repet insa: nu spun ca e neprofesionista, ci doar ca e nesustinuta si neconvingatoare, ca si cum ar fi facuta in graba. Dupa parerea mea, evident. Ca sa fiu sigur de parerea mea, si sa pun o eticheta de neprofesionalism, ar trebui sa o discut in contradictoriu cu cineva...ori, cine face asemenea "simulari" de amorul artei?!

          Cat priveste judecata "in fond" - in prima instanta, asta da. Sunt de acord ca trebuia finalizat intr-un fel si trimis dosarul in instanta. Sa stai in proceduri preliminare si avize ani la rand nu serveste in nici un caz justitiei... nu stiu cine-i de vina pentru asta.

          S-au dus dr....kului termopanele in atata timp... :-))).
      • 0 (0 voturi)    
        Nastase iti este (Joi, 24 iulie 2008, 13:41)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        DEOSEBIT de simpatic. Pe langa ceea ce afirmi tu si ti se pare derizoriu aminteste-ti declaratia lui Misu Negritoiu (fost PSD, director banca, vice BNR) care a afirmat ca DANA NASTASE A VENIT LA BANCA CU O SACOSA CU 400.000 $ SI A AJUTAT-O SA II DEPUNA PENTRU CA ERA PE TOCURI.
        Ei bine, sunt si eu rautacios, ORICINE are posibilitatea ca la 2-3 luni sa depuna suma asta la banca! Glumeam.
        Mai PSD-ei, va pot intelege politica dar nu pot sa inteleg incrancenarea voastra cand este vorba de hotie in randurile voastre.
  • 0 (0 voturi)    
    Reamintesc (Joi, 24 iulie 2008, 21:46)

    oschy [anonim]

    Cine a modificat legea raspunderii ministeriale in 2005 prin OU pt a putea fi atacata in 2008 la CC?
    Modificarea facuta incalca Constitutia buna rea cum este si a creat premizele pt acuzele din Raportul CE.
    Daca legea ramanea cum era, cred ca dosarele lui Nastase si Mitrea erau rezolvate intr-un fel sau altul.
    Treaba cu Seres s-a dezumflat prin NUP dat de DNA.
    Sa faci spionaj de amorul artei in sec XXI nu prea cred.