Asul din maneca politicienilor romani in relatia cu UE - "abilitatea de a oferi contracte companiilor influente" - comentariu FT

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 iulie 2008, 12:28 Actualitate | Esenţial

Asul din maneca al politicienilor romani in relatia cu oficialii Uniunii Europene l-a reprezentat "abilitatea de a oferi contracte de infrastructura companiilor puternice, cu influenta la Bruxelles si in partidele care domina marile puteri ale Uniunii", afirma istoricul Tom Gallagher, intr-o analiza privind rapoartele de tara pentru Bulgaria si Romania, publicata de Financial Times.

Coruptia ramane adanc inradacinata in cele doua tari iar eforturile de a lupta impotriva ei sunt blocate la cel mai inalt nivel, noteaza Gallagher, adaugand ca, desi Bulgaria va fi penalizata, Romania, al saptelea stat al UE, "scapa aproape neatinsa".

In Romania, cu exceptia unor scurte perioade de reforme, puterea politica este detinuta, in cele doua decenii de la caderea comunismului, de un grup restrans de partide si de grupuri de interese economice. Exista o oligarhie transpartinica care este decisa sa nu raspunda in fata legii si nu vrea sa fie supusa constrangerilor Bruxelles-ului, afirma Tom Gallagher.

Ultimii doi prim ministri, social-democratul Adrian Nastase si liberalul Calin Popescu Tariceanu, au observat ca atentia UE a fost mai degraba "spasmodica" in preocuparea generala privind integrarea celor 12 state care au aderat dupa 2000.

Nastase si Tariceanu - "politicieni prosperi si urbani"

"Acesti politicieni prosperi si urbani au lansat numeroase planuri de actiune si alte ritualuri ale reformelor care, in fond, nu erau decat actiuni de PR pentru a face UE sa creada ca Romania este preocupata sa introduca normele si valorile europene in societatea romaneasca".

Asul din maneca l-a reprezentat abilitatea de a oferi contracte de infrastructura companililor influente: "In acest fel, UE a fost treptat dezarmata de o elita locala calculata si versata in a simula schimbarea. Romania a devenit al 27-lea membru al UE la 1 ianuarie 2007 cu majoritatea reformelor vitale existand doar pe hartie sau sub forma de promisiuni pe viitor. UE a acceptat o separatie a puterilor de fatada, prin care sistemul judiciar a fost in sfarsit eliberat de sub controlul executiv. Dar judecatorii au continuat sa achite, sa dea sentinte derizorii sau sa amane cazurile politcienilor care s-au infatisat inaintea lor cu acuzatii de coruptie. (...) Aceasta alianta pacatoasa este decisa sa impiedice implementarea valorilor atat de dragi Uniunii, precum responsabilitatea politica, guvernarea curata sau civismul activ", scrie istoricul britanic.

Fostii comunisti, principalii beneficiari ai fondurilor structurale

Atat Nastase, cat si Tariceanu au observat ca, in momentul in care termenele limita pentru implementarea reformelor se apropiau, oficialii europeni, "uneori sub presiune politica sau pur si simplu pentru a-si salva pielea", au recurs la amanari.

Fostii comunisti, in prezent capitalisti extrem de bogati prin manipularea unui sistem economic nereglementat dupa 1989, sunt principalii beneficiari ai fondurilor structurale de 30 de miliarde de euro oferite de Uniune.

Intre timp, un urias exod al fortei de munca inalt calificate, dar si a milioane de muncitori genereaza o grava criza de forta de munca, care devine o bomba cu ceas din punct de vedere demografic. 
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1857 vizualizari

  • +3 (7 voturi)    
    Adevarul (Marţi, 22 iulie 2008, 12:44)

    Transilvanian man [anonim]

    Adevarul prezentat de catre revista britanica confirma ceea ce spuneam oride cate ori aveam ocazia adica :
    1.PE NIMENI nu intereseaza situatia si nivelul de trai al acestui popor
    2.Doar noi ne vom putea reveni din situatia economica DEZASTRUOASA in care ne aflam.(cu toate ca NU CRED CA VREODATA SA NE MAI REVENIM...)
    3 Daca in continuare vom promova gunoaie si lepre in vf statului asta va fi nivelul nostru ATAT ECONOMIC CAT SI SOCIO POLITIC.
    4 Suntem un popor de mana a treia pt UE un popor ce trebuie tinut in stres si ignoranta ...
    • +3 (5 voturi)    
      Dictatura Guvernamentala. (Marţi, 22 iulie 2008, 14:19)

      PSDPNL-TV [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      Alt adevar: PUTEREA - PSD si PNL - e complicele
      CE, si invers

      PSD si PNL si-au cumparat bunavointa CE prin contracte acordate de catre guvern, acum guvernul PNL.

      Asta arata ca in Romania PUTEREA reala sta in mana celui care stapaneste BANII NOSTRI (nu ai lui), deci a Guvernului, nu a Parlamentului sau a Presedintelui.

      Din 2001 si pana astazi - cu pauza in intervalul 2005 si 2006 - am avut deci o Dictatura Guvernamentala.
      • +3 (5 voturi)    
        o alta opinie (Marţi, 22 iulie 2008, 15:00)

        directia 5 [anonim] i-a raspuns lui PSDPNL-TV

        nu cred ca puterea apartine guvernului sau parlamentului ,sau ma rog,ea apartine in masura in care doreste oligarhia transpartinica ,ea conduce de fapt Ro si detine puterea ,guv. si parlamentul sunt doar instrumente in mainile ei, fortza ei sa demonstrat in 2007 cand a reusit sa deturneze rezultatele unui vot liber exprimat de catre electorat
        • +2 (2 voturi)    
          Dictatura Guvernamentala - 2 (Marţi, 22 iulie 2008, 15:49)

          PSDPNL-TV [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Logica pe care o folosesti spune ca oligarhia POATE sa stapaneasca guvernul si parlamentul.
          Deci, daca oligarhia POATE face asta inseamna ca legile tarii si constitutia nu o pot impiedica.

          Deci legile tarii si constitutia FAC POSIBILA o Dictatura Guvernamentala.
          • 0 (2 voturi)    
            cea mai buna dovada (Marţi, 22 iulie 2008, 16:54)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui PSDPNL-TV

            lipsa de identitate ideologic- doctrinara a tuturor partidelor politice din Ro ,ce partid social-democrat i si privatizeaza resursele ? sau ce partid de dreapta [libera ?] accepta reesalonari sau stergeri de datorii ? acestea sunt doar cateva din motivele care l ar face pe orice analist sa i si puna multe intrebari cu privire la partidele din Ro.Si totusi in Ro. aceste partide cu doctrine teoretic opuse guverneaza impreuna ,de aici se naste firesc intrebarea : daca nu linia doctrinara atunci ce face posibila coabitarea la putere a acestor partide?, care este 'firul rosu' care uneste aceste partide cu ,teoretic, programe diferite ? raspunsul este unul singur : interesele de grup,2 cazuri concrete a]Patriciu rupe alianta DA ,b] grupul de la Iasi-Relu Fenechiu impune partidului ministri -oameni de casa, Qariu-Adomnitei
        • 0 (2 voturi)    
          Vise, prietene (Marţi, 22 iulie 2008, 18:22)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui directia 5

          Legea se aplica chiar si derbedeului.
          Poate tie iti convine un individ care a lucrat numai la stat si este milionar in euro.
          Mie, cu siguranta, nu.
          • 0 (2 voturi)    
            Alex prietene (Marţi, 22 iulie 2008, 18:52)

            directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Alex

            pentru D-zeu tu ai facut o obsesie din Basescu ,crezi ca el intruchipeaza raul din Ro? PS ai grija de 'obsesia' ta sa nu devina' boala profesionala'
    • 0 (2 voturi)    
      NE place sau nu asta e adevarul! (Marţi, 22 iulie 2008, 14:21)

      Omu de rand! [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      NE place sau nu asta e adevarul!

      si sunt de accord ca este dureros ca vine un neica nimeni englez/american/europen ce o fi si da cu parerea despre Romania, dar din pacate are/au dreptate!

      popurul nu este si nu va fi in ecuatia niciunui fost sau viitor guvern! singura lor orienatre a fost si va fi doar interese personale si a partenerilor de afaceri!
      si trist e ca nu se va schimba nimic indiferent cine vine/ramane la guvernare,
      ca doar foamea si fudulia, lipsa de respect si nesimtirea este in codul genetic a romanului!

      se fura toti, unul pe altul, de la cel mai mic la cel mai mare nivel

      Sa moara capra vecinului, sau in cazul guvernatilor sa moara capra tarii/poporului in favoarea caprei mele!
      asta e singura convingere in tara asta!

      Tara asta nu se va schimbat atat timp cat poporul se arunca descreierat la mici gratuiti si guvernanti la orice forma de castig prin orice mijloace!

      poate peste 40 de ani poate!

      pana una alta atat timp cat terenurile asupra caruia un investitor isi manifesta increderea instant de face 5000euro/mp si nu avem un metru de infrastructura nu o sa vedem crestere economica!

      Vai de prostia noastra!
    • -2 (2 voturi)    
      Tomitza Gallagher,nu esti prost deloc (Marţi, 22 iulie 2008, 19:17)

      Vespasiana din Roma [anonim] i-a raspuns lui Transilvanian man

      ma mir ca are tupeul sa mai si scrie la cat de de tembel ;doar asa trebuia sa actionam ,conform masoneriei europene , daca vroiam sa vedem pasarica maicii UE !
  • -1 (9 voturi)    
    eee ca sa vezi...! (Marţi, 22 iulie 2008, 12:49)

    gogu contractoru' [anonim]

    A venit domnu Gallagher din USA (marea democratie a lu' peshte) sa ne dea lectii de morala guvernamentala...
    Nu ma intelegeti gresit - sunt intru totul de acord ca actuala clasa politica romaneasca pute de coruptie (si lucreaza fin baietii la nivele inalte) dar nici cu americanii nu mi-e rusine.
    Uitati-va de exemplu la tam-tam-ul facut de ei cu drepturile omului in China. Si cum le inchid chinezii gura ? ... mai comanda un smoc de 15-20 de Boeing-uri in valoare de cateva miliarde de tzechini si cativa ani la Washington se face liniste...ca de...comenzile alea inseamna forta de munca angajata, crestere economica, scadere de deficit comercial si in ultima instanta capital electoral pentru barosanii lor...
    Sanatosi sa fim ca nu e nimic nou sub soare!
    • +1 (3 voturi)    
      nu deturna discutia! (Marţi, 22 iulie 2008, 13:10)

      Codruta [anonim] i-a raspuns lui gogu contractoru'

      Nu era vorba de China, nici de SUA, ci despre Romania si despre cum put "politicienii" romani - de bratz, de altfel, cu cei europeni!

      Aceia care casca gura la SUA mai bine si-ar pune creierul la treaba sa gasim o solutie pentru Romania! Sau, ma rog! daca tot e sa aducem SUA pe tapet (si discutam de "coruptie" si "contracte") sa vedem cum scapam de Bechtel (ca exemplu de "abilitate de a oferi contracte") >:

      Nu de alta, dar cu banii pe care ii aruncam pentru ei s-ar putea face statii de epurare pentru toate orasele tarii (ori s-ar putea face "circulabile" soselele unei intregi provincii "istorice").
    • +5 (5 voturi)    
      nu e american (Marţi, 22 iulie 2008, 13:12)

      * [anonim] i-a raspuns lui gogu contractoru'

      Tom Gallagher nu e american!
    • +2 (2 voturi)    
      De acord, dar... (Marţi, 22 iulie 2008, 14:10)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui gogu contractoru'

      ...Tom Gallagher e englez, nu american.
    • +1 (1 vot)    
      Sa ne aflam in treaba... (Marţi, 22 iulie 2008, 15:36)

      gogu detractoru' [anonim] i-a raspuns lui gogu contractoru'

      Gallagher este un istoric englez. Documenteaza-te intai si o sa vezi ca Gallagher e foarte documentat in legatura cu Romania. In rest, nimic de adaugat!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca gresesti, dar poate este involuntar. (Miercuri, 23 iulie 2008, 1:53)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui gogu contractoru'

      Mister Gallgher tzine mai mult la Romania decit multi din clasa politica romaneasca.
      Cu ce nu esti obisnuit este faptul ca acest om vede lucrurile asa cum sint, nu-l intereseaza sa umble cu cirnatzi electorali.
      Bine ar fi daca ar fi multi mai multi romani de felul lui pentru a se opune coruptiei din Romania.
  • -1 (5 voturi)    
    inducere in eroare (Marţi, 22 iulie 2008, 13:05)

    reg [anonim]

    "articolul" lui Gallagher din financial times e de fapt un biet comentariu , exact cum scriu eu acum. Incearca sa se credibilizeze publicind comentariul in financial times.
    • +1 (3 voturi)    
      E exact invers: FT acorda credibilitate (Marţi, 22 iulie 2008, 13:57)

      PSDPNL-TV [anonim] i-a raspuns lui reg

      comentariilor lui TG, altfel nu le-ar publica.
    • +3 (3 voturi)    
      Oare? (Marţi, 22 iulie 2008, 13:58)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui reg

      Daca urmareai in trecut,articolele, lui T.G.in Romania Libera,nu mai vorbeai de incercarea de credibilitate si inducere in eroare!
      Poate in viziunea ta este eroare,dar eu pers.(si cred ca nu sunt singurul)apreciez cele scrise de T.G.
      Articolul reflecta realitatea"smecherismului"
      romanesc,vorbeste de stilul asa numitei plan cincinal(numai cifre,in rest gunoiul repede maturat sub pres)din vremea cestei!
      Bulgarii nu sunt asa de inventivi ca romanii de acea vor fi "pedepsiti".
      UE inca este naiv si se lasa inselat de tacticile politicianului roman.
      Dar cum cu proverbul ulciorului,candva le va sopti si lor o pasarica, ca sunt fentati de niste baieti de cartier sau ferentari.
      Sa vedem daca o sa placa cuiva si se va mai vorbi de ducere in eroare!
    • 0 (0 voturi)    
      ai vrea tu... (Miercuri, 23 iulie 2008, 10:03)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui reg

      ...sa publici in financial times, gogule:)))
      ma intreb de ce nu te-au chemat inca aia sa faci analiza politica inca?
      oare pentru ca omul de care vorbesti (gallagher) e cam cu 24 de clase deasupra ta, in orice privinta?:)
      "incearca sa se credibilizeze" :))
      incearca si tu...vezi, poti?
      daca nu poti, opreste-te cu comparatiile si afirmatiile idioate
  • +4 (4 voturi)    
    Analiza (Marţi, 22 iulie 2008, 13:06)

    stefan v [anonim]

    Trebuia sa le dea cineva peste nas astora care vin sa-si ia tainul intre doua lectii de morala. Pacat ca o floricica nu aduce primavara, tot in iarna suntem.

    Solutia: cat mai multi independenti in parlamentul viitor. Doar 2000 de semnaturi de sustinere. Cred ca romanii sunt destul de inteligenti sa faca diferenta. Daca nu, ne merotam soarta.
    • 0 (0 voturi)    
      Independenti (Miercuri, 23 iulie 2008, 15:04)

      marius [anonim] i-a raspuns lui stefan v

      Independenti ca Oprescu?
  • 0 (4 voturi)    
    Eu trebuie sa cred ce scrie in articol ? (Marţi, 22 iulie 2008, 13:42)

    Alex [anonim]

    Pai oare de ce am intrat noi in UE ?
    Sa ne fie bine sau sa devenim o piata de desfacere ?
    Chestia cu contribuabilul european care da din buzunarul lui ca sa se imbogateasca fostii comunisti si capitalistii de carton este penibila.
    • +2 (2 voturi)    
      Contribuabilul european (Marţi, 22 iulie 2008, 13:51)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Este la fel de fraierit ca si cel roman. "Elitele de prada" transfrontaliere, acesta e mesajul. Ne ramane si noua ceva: sa comentam pe forumuri. Pana la urma e o chestie de alegere. Ce ne-a oprit ori ne opreste sa le urmam exemplul?
    • +2 (2 voturi)    
      Incearca (Marţi, 22 iulie 2008, 15:00)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Alex

      In Frankfurter Allgemein,exista un articol interesant despre romani si Ro.
      Un pasaj din spusele lui Kirchbaum,este redata si-n presa romana.(RL,Ziua))
      • -1 (1 vot)    
        Intrebare (Marţi, 22 iulie 2008, 18:47)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Iarasi trebuie sa citesc parerea cuiva ca sa aflu cine sint ?
        Ca idee generala, la investitorii Ford de la Craiova si Pirelli de la Slatina se aduna periodic politicieni vest europeni, inclusiv europarlamentari, care isi exprima sprijinul pentru acesti doi investitori. Daca ai vedea cum se gudura, ai zice ca sint, cu siguranta, membrii ai Parlamentului Romaniei.
        De gargara eu sint satul. Inclusiv de acest T.G. Cine stie in slujba cui este.
        Ceea ce stiu cu siguranta este faptul ca estul Europei este o mina de aur pentru vestul Europei. Daca eram asa cum spun ei, nu veneau aici sa-si umple buzunarele.
      • 0 (0 voturi)    
        Interese si interese (Marţi, 22 iulie 2008, 19:08)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

        Inclin sa cred ca virfurile politice de la noi sint niste secaturi sustinute in ambitiile lor mici de clasa politica vest-europeana - controlata la rindul ei de entitati comerciale - financiar - bancare.
  • 0 (2 voturi)    
    corupti sa fie si sa stim si noi (Marţi, 22 iulie 2008, 13:59)

    europeanu [anonim]

    aderarea Romaniei la UE s-a facut pe baza targului ca toata avutia nationala a Romaniei a fost vanduta pe nimic firmelor din UE. Sa ia si francezii, si nemtii si englejii, si SUA ( sa ne bage in nato) pana cand s-a terminat tot ce avem de dat. Si amaratii de romani nu au capatat nimic. Gargara cu corputia si reformele a fost bine inteleasa de escrocii venali care au condus si conduc in continuare romania: daca tot suntem obligati sa dam toata tara pe nimica, pentru ca altfel nu pupam UE, hai sa furam si noi cat putem, macar cu atat a sa ne alegem. Evident, ca aceste furturi - interne - sunt o nimica toata pe langa ce a furat UE/SUA. De unde si blocarea coruptie: niciodata nu o sa dea socoteala, pentru targul a fost genul voi luati pe de-a moaca 99% si luam si noi, primul ajuns fura cat poate, restul de 1%. De aici se vede de ce este creata in Romania o oligarhie trans partinica ce nu mai are ce fura si nu vrea decat sa isi asigure ce a furat deja. Cat o sa mai dureze circul cu anti-coruptia ? un an, doi ? inca un mandat ? Si apoi o sa se uite de tot. Ca se fura e trist, si asta nu duce la nimic bun. Faptul ca asa s-a furat in toata istoria nu e un argument: asemenea societati au disparut, maturate de Istoria in galeata de laturi.
    • -1 (1 vot)    
      Cati ani ai matale? (Marţi, 22 iulie 2008, 14:56)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui europeanu

      "aderarea Romaniei la UE s-a facut pe baza targului ca toata avutia nationala a Romaniei a fost vanduta pe nimic firmelor din UE".
      Gandire si apucaturi:nu ne vindem tara.
      Care state din UE au cumparat firmele romanesti?
      Dupa buna mea stiinta:arabii,israelitii,turcii,indienii
      nu sunt inca in UE.
      Cand Ro. a intrat in UE,fusese vanduta de mult!
      Poate te ajuta iliescenii tai sa te mai luminezi un pic!
      • 0 (0 voturi)    
        Te contazic (Marţi, 22 iulie 2008, 18:53)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Victor

        In citiva ani vom ajunge sa platim si aerul pe care il respiram.

        Citeste L 51/2006 si urmatoarele care reglementeaza serviciile publice, priveste putin in viitor si vezi ca, indiferent ce va spune alegatorul, politicianul va fi ales doar la dorinta unei corporatii.
  • +1 (1 vot)    
    sa vedem (Marţi, 22 iulie 2008, 14:41)

    nero [anonim]

    Pai, dupa mine, de aici reiese ca nici europenii nu sunt asa de curati cum am fi vrut sa credem. Doar ca la ei se cheama "influenta". Deci companiile care profita de pe urma contractelor uriase cu Romania au posibilitatea sa "influenteze" deciziile UE. La unii se cheama trafic de influenta. La ei se cheama doar "influenta"... Ideea principala in articol era dupa mine coruptia de la Bruxelles. Ca romania si bulgaria sunt corupte stiam. Dar noi suntem buni si la "influentat"... hehehe...
  • +2 (2 voturi)    
    o privire lucida asupra realitatii romanesti (Marţi, 22 iulie 2008, 14:46)

    nume [anonim]

    Analiza corecta in ceea ce priveste Romania. La care asa avea doar unele mici completari sau obiectii.
    Nu as pune ingaduinta Comisiei Europene in principal pe seama coruptiei birocratilor de la Bruxelles, desi e posibil ca aceasta sa fi jucat un anume rol. Naivitatea vestului in a se entuziasma la cel mai mic semn de "reforma" al comunistilor a fost de fiecare data un instrument de care acestia din urma s-au folosit, incepand cu NEP - noua politica economica.
    " the disastrous form of regionalisation through which funds were channelled, the privatisation of most strategic sectors of the economy and the lifting of price controls were all worked out in advance by the EU" -aici poate ca UE trebuie sa reflecteze la a-si reconsidera unele politici.
    regionalizarea - cu ce serveste impartirea tarilor europene in republici unionale , republici socialiste sovietice autonome si regiuni autonome intaririi aliantei Nord Atlantice ? - a se vedea V.Bukovski -"Uniunea Europeana.O noua Uniune Sovietica ?"Ed. Humanitas-Bucuresti 2005. Modul cum sunt folosite fondurile depinde de eficienta justitiei, nu de cum sunt trasate hartile administrative. In ceea ce priveste politica UE in legatura cu fosta Iugoslavie, deciziile au fost in sensul ca un stat multietnic nu poate exista. State multietnice au fost in istorie multe, fara ca oamenii sa se masacreze reciproc. Dar o Uniune Europena poate exista?
    privatizarea sectoarelor strategice - UE isi propune sa liberalizeze piata energiei. Dar resursele se afla in afara controlului UE. Atat resursele naturale, dar si, din ce in ce mai mult si cele financiare - care se regasesc sub forma fondurilor suverane tot la indemana celor ce detin resursele naturale.
    liberalizarea preturilor - are un efect pozitiv cand exista o multime de vanzatori si o multime de cumparatori. Ce efect are "liberalizarea" cand vanzatorul e numai unul?
  • -1 (1 vot)    
    Asta e adevarul. (Marţi, 22 iulie 2008, 15:08)

    Alin [anonim]

    Nu are rost sa ne mintim, traim intr-o mlastina morala. Coruptia e omniprezenta.
    Ar fi posibil ca politicienii romani sa corupa si europa intr-un final.
    • 0 (0 voturi)    
      Ei na (Miercuri, 23 iulie 2008, 10:05)

      m [anonim] i-a raspuns lui Alin

      E corupta ea deja destul dar nu prea stiu aia cum sa manevreze treaba. De aia au nevoie de bonbonel & co ca sa ii invetze ce si cum sa faca :)