Bolnavii de cancer din Ploiesti au fost externati fortat, din cauza ca Spitalul Municipal nu mai are bani de citostatice

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 18 iulie 2008, 17:15 Actualitate | Esenţial

Toti bolnavii internati in Sectia de Oncologie a Spitalului Municipal din Ploiesti au fost trimisi astazi acasa dupa ce conducerea unitatii medicale a ramas fara bani de citostatice, anunta Realitatea Tv. Cu toate ca tratamentul cu citostatice poate prelungi viata bolnavilor de cancer, acestia sunt tratati cu ser fiziologic si vitamine de la inceputul lunii iulie.

"De la 1 iulie internam pacientii programati pentru citostatice, care le prelungesc viata, si facem tratament cu ser fiziologic si vitamine, citostaticele lipsesc cu desavarsire", a declarat, pentru Realitatea Tv, doctorul Daniela Smeanu, seful sectiei Oncologie de la Spitalul din Ploiesti.

Medicii din Ploiesti spun ca probleme cu citostaticele au fost dintotdeauna, dar de la inceputul anului situatia s-a agravat. "Practic, niciodata nu am avut suficiente. Situatia s-a agravat pe 30 iunie, cand s-au epuizat fondurile alocate pe program", a declarat Daniela Smeanu.

Nu mai putin de 10.000 de bolnavi de cancer figureaza in evidentele medicilor prahoveni. Toti acesti bolnavi au nevoie de chimioterapie, iar cel mai ieftin tratament de acest fel costa 500 de lei pe luna. Ministerul Sanatatii a anuntat ca verifica situatia din judetul Prahova.

Potrivit Realitatea Tv, lipsa citostaticelor nu este singura problema de la Sectia de Oncologie a Spitalului Municipal din Prahova. Cladirea care adaposteste aceasta sectie este veche de peste 150 de ani si nu a fost renovata niciodata, iar geamurile si usile fie nu se inchid, fie lipsesc, inclusiv de la singura toaleta a sectiei.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

784 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Ploiesti nu face parte din Romania (Vineri, 18 iulie 2008, 18:19)

    macchiavelli [anonim]

    cel putin nu din Romania pastorita de actualul Guvern. Min Mengele de la Sanatate o tine creanga cu ce sistem performant avem, si am banuiala ca nici in urma acestui incident nu va schimba placa.
    • 0 (0 voturi)    
      VINA MEDICULUI (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 13:27)

      URSUL [anonim] i-a raspuns lui macchiavelli

      Din pacate aici e vorba doar de vina MEDICULUI ONCOLOG care nu si-a facut comanda de medicamente citostatice.Ministerul si Casa de Sanatate nu sunt implicate aici. Medicul trebuia sa se ingrijeasca sa-si faca comanda de medicamente. Oncologia e pe program separat si nu trece prin Casa Judeteana de de Sanatate. Medicul trebuia sa faca comanda cu o luna inainte pentru luna urmatoare, dar daca e COMOD sau nu stie sa lucreze cu PC-ul e alta problema..... VIMA MEDICULUI ONCOLOG DIN SECTIE 100%
  • +2 (2 voturi)    
    tragic (Vineri, 18 iulie 2008, 19:09)

    valahul [anonim]

    Ne putem astepta sa se intimple la Ploiesti, ceea ce s-a petrecut acum cateva zile in judetul Timis, adica rudele celor externati sa devina violenti cu medicii.
    Dar au medicii vreo vina in aceasta situatie, ca si in cea de la Timisoara? Bineinteles ca nu.
  • +2 (2 voturi)    
    Ministerul "sanatatii" cui? (Vineri, 18 iulie 2008, 19:28)

    Bolnavu [anonim]

    Nishte criminali odioshi
  • +1 (1 vot)    
    Vai de voi ! (Vineri, 18 iulie 2008, 20:38)

    ReoPro [anonim]

    Sunt roman si traiesc in Occident. Nu pot intelege cum lipsesc citostaticele. Oamenii acestia bolnavi platesc asigurari sociale. In mod normal plata acestor asigurari este ca un contract: casa de asigurari si guvernul ar trebui sa se asigure de buna colectare a fondurilor si de buna utilizare a lor in folosul bolnavilor.
    Daca nu sunt capabili de asta atunci fiecare roman ar trebui sa poata alege daca plateste asigurarile sociale sau nu. La ce foloseste sa le platesti daca nu poti beneficia de ingrijiri medicale atunci cand ai nevoie.
    Infiorator de cinic este comportamentul autoritatilor din Romania. Nu trebuie acceptat asa ceva. Nu au decat sa-si faca datoria sau sa-si dea demisia.
    Asistenta medicala de buna calitate este o obligatie (si nu e facultativa) asa cum plata asigurarilor este o obligatie. Nu trebuie sa existe si nu trebuie sa auzim niciodata "nu exista bani pentru sanatate". Asta nu este problema bolnavilor ci a casei de asigurari care trebuie sa se descurce. Se invart si se fura anual miliarde de euro in Romania. De ce sa fie inca odata sacrificati cei bolnavi ?
    Vai de tine saraca Romanie si vai de voi sraci romani ! Poate va treziti pana la votul din noiembrie !
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Luni, 21 iulie 2008, 0:04)

      Un prost [anonim] i-a raspuns lui ReoPro

      Ne-am mai trezit de doua ori si tot de comunisti am dat ! Sunte-ti plecat si ne dati sfaturi : poate veniti inapoi sa ne luptam cu MAFIA . Sau poate nu, ca e mai usor sa dai din gura !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tot la Ploiesti (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 7:15)

    zack [anonim]

    Mama mea,tot in Ploiesti,a avut o pareza.La doua zile dupa ce a fost internata am aflat ca nu pot sa o ajute fiindca nu au ace de transfuzii!!!
    E un act criminal deoarece,nu sunt doctor dar stiu,ca in cazul parezelor daca exista interventie urgenta exista posibilitatea unei vindecari mai rapide.
    Ministerul Sanatatii si anumiti doctori din Romania omor oameni cu zile!Sa nu se planga ca nu au bani,nu e adevarat,ce este adevarat este ca nu au bani pentru pacienti.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine e de vina? (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 10:22)

    proteus [anonim]

    70 de pacienti terorizati de spectrul mortii iminente sunt calcati in picioare de niste contabili. Credeti ca-i pasa cuiva? Credeti ca presa va mai reveni sa vada cine-i de vina? Credeti ca ministerul va spune luni x este de vina, acestea sunt masurile?
    NUUUU. Si noi toti suntem partasi si nepasatori pina ni se intimpla si noua. (noua nu ni se va intimpla niciodata, nu-i asa, ca suntem sanatosi!).
  • 0 (0 voturi)    
    minciuni si dezinformare !!!!! (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 13:09)

    alex [anonim]

    Toata acesta poveste este o MINCIUNA SI DEZINFORMARE GRASA!!!!, nici ministerul si nici Casa de asigurari nu au nimic deaface cu acesta treaba VINA este EXCLUSIVA A MIDICULUI ONCOLOG care luna trecuta din dezinteres sau comoditate ( nu stie sa foloseasca aplicatiile pe PC) NU si-a facut treaba, adica el (medicul ) trebuia sa faca comanda DIRECT la furnizorii de medicamente ( asa e procedura) Medicamentele pentru oncologie nu sunt plafonate si nu trec prin nici un fel (fondurile) prin casa de asigurari de sanatate judeteana. Si TELEVIZIUNILE si PRESA prima data ar trebui sa se intereseze cum functioneza acest program si abia dupa ce stiu exact cum e sa sara cu SENZATIONALUL!!!, REPET VINA ESTE EXCLUSIVA A MEDICULUI ONCOLOG DIN SPITAL CARE NU SI_A FACUT TEMELE !!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Comenzi (Duminică, 20 iulie 2008, 0:03)

      ReoPro [anonim] i-a raspuns lui alex

      Dati-mi voie sa ma indoiesc de veridicitatea celor afirmate de dumneavoastra. Nu medicii fac personal comenzile, ci farmacia.
      Desi nu stiu exact cum functioneaza Sectia de oncologie din Ploiesti cand lucram ca medic intr-o sercte de cardiologie in tara, nu exista niciodata tot ce trebuia pentru a lucra corect. Odata lipsea heparina, odata Plavix-ul, odata nu se faceau analize la laborator, odata salile de catetetrism erau in pana ... Si toate acestea din cauza lipsei banilor care veneau de la Casa de asigurari si de la minister.
      Din pacate Romania este tara in care se moare de boli curabile, din cauza unei organizari deficitare a asigurarilor, a ministerului si a spitalelor. Medicii, din care o buna parte alearga doar dupa bani (fiind de fapt oameni de afaceri si nu doctori) iar alta parte sunt inconstienti ori incompetenti au partea lor de vina.
      Sistemul sanitar romanesc este departe de ceea ce ar trebui sa fie. Oamenii politici confirma asta: de fiecare data cand presedintele, primul ministru sau parlamentarii au avut probleme de sanatate, au preferat strainatatea.
      Pacientii romani platesc, din pacate, oalele sparte !
    • 0 (0 voturi)    
      Ba pardon, scuzaţi (Duminică, 20 iulie 2008, 18:53)

      Răzvan [anonim] i-a raspuns lui alex

      De data asta, vina nu e a medicului oncolog. În urma unei schimbari în lanţul imens al birocraţiei româneşti, una din verigi a cedat, astfel că deşi comenzile au fost făcute din timp, ele nu au mai fost livrate, furnizorii neprimindu-şi banii. Treaba asta ţine de ceea ce numim "mismanagement" la nivel înalt, fără vreo legătură cu competenţele medicului oncolog (scuzaţi cacofonia) care, fie vorba-ntre noi, crede-mă, e foarte competent. O cunosc personal.
  • 0 (0 voturi)    
    Probabil (Sâmbătă, 19 iulie 2008, 20:40)

    zack [anonim]

    Si daca e vina medicului Ministerul nu trebuie sa ia masuri?
  • 0 (0 voturi)    
    sa dam vina (Duminică, 20 iulie 2008, 11:59)

    baba satului [anonim]

    ... pe medici.ei sunt sursa tuturor relelor din sistem.foarte convenabil.
    mediul de pe sectie nu se ocupa cu achizitia de medicamente.pentru orice plimbator de hartii e mai comod sa directioneze vina spre medic.aici ,ca peste tot in tara,e o problema de birocratie.
    nu mai trageti personalul medical activ la raspundere pentru neregulile din birouri.incepeti cu cei unde virati banii(casa de asigurari).nici personalului medical nu ii convine sa nu aiba cu ce lucra,nu de alta dar nu se stie poate chiar ei devin pacienti.nu mai aruncati cu pietre la nimereala,ci cu directie precisa si potrivita
  • 0 (0 voturi)    
    se intampla din nou (Luni, 21 iulie 2008, 5:40)

    un roman suparat [anonim]

    Poate aveti de gand sa va treziti,incepeti sa luati masuri cat inca se mai poate,poate peste 4 ani o sa trebuiasca sa platiti aerul pe care il respirati si nu o sa va permiteti,ce o sa faceti atunci?o sa umpleti puscariile comunistilor pana o sa va puna unul peste altul in celula?traim in tara nimanui,sunt niste "nimeni" si suntem obligati sa inghitim nimicul lor zi dupa zi,e trist ce ni se intampla!!!