Frankfurter Allgemeine Zeitung: In Romania se cumpara note la bac, permise de conducere sau autorizatii de constructie

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2008, 18:54 Actualitate | Esenţial

Fraudele de la bacalaureatul din acest an indica amploarea coruptiei din Romania, scrie Frankfurter Allgemeine Zeitung. Cotidianul german prezinta cazul directoarei liceului din Sighet unde elevii au oferit bani pentru obtinerea de note bune la examen.

"Teama de bac? Asa ceva nu a mai existat la liceul particular Gheorghe Pop de Basesti din Sighet. Peste 100 de elevi in pericol de a pica bac-ul au dat fiecare directoarei mita in valoare de 1000 de RON (277 de euro) care a transmis banii - minus comisionul incasat de ea - presedintelui comisiei de corectare. In acest mod s-au strans peste 30.000 de euro pentru notele bune date la examen", se afirma in articolul din Frankfurter Allgemeine Zeitung, citat de NewsIn.

"Fraudele de la examenul de bacalaureat din acest an indica amploarea pe care a luat-o fenomenul coruptiei din Romania", considera publicatia, citand un raport al Agentiei de Evaluare si Asigurare a Calitatii Educatiei (AEACE). "La fel cum se cumpara note la bac, se cumpara si permise de conducere, autorizatii generoase de constructie, scutiri de impozite sau o programare timpurie la operatie", sustine articolul.

Directoarea liceului din Sighet, Meda Leordean, se afla in arestul procurorilor anticoruptie, Directia Nationala Anticoruptie avand competenta de a ancheta acest caz deoarece suma depaseste 10.000 de euro.


DNA este supusa presiunilor

Cotidianul german sustine apoi ca "din atitutidinea fata de DNA se va vedea daca Romania continua lupta anticoruptie", descriind presiunile la care este supusa institutia condusa de Daniel Morar. "UE a laudat constant in ultimele sale rapoarte aceasta Directie, ultima mostenire ce-a mai ramas nelichidata din reforma justitiei condusa de Monica Macovei", scrie Frankfurter Allgemeine Zeitung, afirmand ca dizolvarea sau reorganizarea institutiei ar fi un "regres enorm in lupta anticoruptie din Romania".

Peste o suta de elevi au fost pusi sub acuzare de procurori pentru dare si luare de mita dupa bacalaureatul de la centrul de examinare din Sighet, unde au sustinut examenul absolventi de la Grupul scolar pentru Industrie Mica si Servicii Sighetu Marmatiei, precum si de la Liceul particular Gheorghe Pop de Basesti.

O tanara de 33 de ani, Ileana Botici, a fost arestata dupa ce a fost acuzata ca ar fi colectat banii de la cei 126 de tineri, majoritatea "capsunari" din Spania si Italia, sumele urmand sa ajunga la membrii comisiei de bacalaureat.























1931 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    BINE FAC CA SCRIU (Joi, 17 iulie 2008, 20:05)

    nero [anonim]

    In fond bine facem ca TIPAM cand e coruptie. Macar pe termen mediu vom incepe sa ne curatam de aceasta boala. Sunt alte cazuri si alte tari unde coruptia este la fel mare (chiar daca e mai putin legata de bani si mai mult de "favoruri") doar ca nimeni nu spune nimic. Da, ma simt rusinat de ce scrie acel ziar dar in final este bine. Putem sa taiem acest cancer incepand cu acest moment.
  • +2 (2 voturi)    
    Coruptia (Joi, 17 iulie 2008, 20:22)

    dana [anonim]

    bravo nemtilor , vad ca se vede mai repede coruptia de afara decat din din interior.
  • -3 (3 voturi)    
    ss (Joi, 17 iulie 2008, 22:40)

    ccp [anonim]

    haideti sa va spun eu de ce nu se va termina cu coruptia. sa fi corect si sa respecti legile trebuie sa ai bani.nemtii ne zic noua de coruptie???????siemens anul trecut a dat spagi de 1000000 euro.in germania am inteles ca buba coace dar probabil o vor musamaliza pt ca le-ar strica enorm la brandul de tara.sintem o piata de desfacere ei au bani ca noi cumparam de la ei ;ei traiesc bine noi cum putem si asa mai departe.nu mai fiti naivi,mai deschideti ochii si traiasca mita daca vreti sa traiti decent.in rest propaganda pt fraieri
    • +3 (3 voturi)    
      mai gandeste-te (Vineri, 18 iulie 2008, 7:02)

      bursucu [anonim] i-a raspuns lui ccp

      cu genul asta de gandire nu ajungem nicaieri. este adevarat ca mita rezolva aparent toate problemele si iti da impresia ca societatea merge ca pe roate daca este "unsa" cum trebuie. insa acest echilibru temporar va avea repercursiuni catastrofale asupra societatii romanesti in viitorul apropiat. cum vom deveni noi cu adevarat competitivi astfel incat sa numai fim o piata de desfacere a produselor altora? dand mita pentru a ne asigura incompetenta?
      • +1 (1 vot)    
        corect este repercusiuni... (Vineri, 18 iulie 2008, 11:39)

        gorbaciovsky [anonim] i-a raspuns lui bursucu

        ...
      • +1 (1 vot)    
        si mai e ceva (Vineri, 18 iulie 2008, 12:21)

        AMOTT [utilizator] i-a raspuns lui bursucu

        Cu mita nu rezolvi nimic din inca un motiv: oricand poate aparea un altul care sa pluseze peste tine la mita, si sa-ti ia fatza.
        Sa ne aducem aminte de perioada fanariota, cum se obtinea tronul:castiga cel cu mita mai mare. Ceilalti ramaneau cu buza umflata si cu banii luati; iar uneori si fara cap.
      • +1 (1 vot)    
        coruptia este un rau, orice ati zice (Vineri, 18 iulie 2008, 13:38)

        nero [anonim] i-a raspuns lui bursucu

        Hai sa va spun o poveste. Este legata de
        ce mi s-a intamplat mie (intr-o tara corupta din europa, nu romania ci franta). Am inceput o anume activitate in mediul academic. Dupa prima evaluare am gasit (mai mult sau mai putin intamplator) o lista cu "protejati". Adica colegi care prin pozitia sociala a rudelor trebuiau propulsati pe scara sociala. Am urmarit cum evolueaza acestia si din discutiile cu ei am observat ca sunt profund ignoranti profesional si incompetenti. Totusi, au reusit sa treaca foarte bine de toate probele. Nu are nimic de-a face cu "spaga" sau "mita" cum ii zicem noi, ci doar cu "favoruri" datorate de unii altora. In felul asta unii au devenit cercetatori experimentatori. Unii au obtinut posturi de control la unele centrale nucleare, unii sunt sefi de proiecte sau dirijeaza experimente. Acum vad ca in 2 luni 2 centrale din franta dau rateuri. Cel putin la una stiu clar ca un "pilos" din paris lucreaza acum. Exemplul este clar: favorizand "pilele" favorizam incompetenta si ne riscam propria viata. Nu doar ca acei oameni care sunt competenti nu vor vrea sa stea acolo dar, mai rau, tarile corupte nu vor avea adevarati profesionisti ci surogate fara valoare. Putem sa ascundem si sa ii protejam pe corupti, fiind "de-ai nostri" si sunt sigur ca "au si ei coruptii lor" dar intrebarea este: ne este de vreun folos sa nu acceptam o problema doar pentru ca nu ne place? De aia eu zic: DA, sa se spuna si sa se afle. Dupa scandalul de coruptie la bac si dupa arestari care profesor isi va mai permite sa ia mita? Eu as publica numele celor care au lucrari identice la bac. Sa se faca o lista cu toti cei care au lucrari identice. Sa o vad pe net. Coruptia este o problema in europa si se manifesta in multe moduri. Totusi, cred ca se poate reduce la un minim de un procent din totalul infractiunilor. O fi pozitivism in exces?
    • +1 (1 vot)    
      pesimist (Vineri, 18 iulie 2008, 9:22)

      arno [utilizator] i-a raspuns lui ccp

      deci cineva care are bani, ceea ce, cum spuneti dvs. ,inseamna ca are tocmai conditia esentiala pentru a respecta legile,este insa foarte corupt . cuvantul "fraier",scris nitel altfel, inseamna " liber".
    • +2 (2 voturi)    
      Paralele coruptia Sie.cu bac.din Ro???!!! (Vineri, 18 iulie 2008, 10:13)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui ccp

      Las-o balta cu Siemens,ca nu ai inteles nimic.
      Coruptia lui Siemens nu are nimic cu Guvernul,cu societatea germana,(bacalaureate,sanatate,
      carnete de conducere,mita de la portar pana la premier,etc).
      Singura coruptie la Siemens,care s-a dovedit,a fost de dare de mita in alte tari(ptr.ca fara aceasta mita data guvernelor-ptr. ca s-a impus- nu se putea opera pe piata respectiva.Acum vezi si tu cum s-a imbogatit Nastase.Nu prin Siemens,dar de la altii ca Siemens).Restul este inca in cercetare.Dar dupa cate observi,in comparatie cu Ro.,justitia functioneaza!
      Siemens nu a pagubit cu nimic cetateanul german.Daca in Germania se descopera numai tentatia de copiere la bac. esti exclus imediat,sau daca vrei sa dai spaga la medici,sau justitiar,sau oriunde,tu ca incercator esti condamnat si nu cel care urma sa primeasca.
      Vorbesti de o chestie a carui sinteza nu ai inteles-o.
      Da tu mai departe spaga ,fi mai departe corupt,dar nu te expune public cu inteligenta ta.
    • +1 (1 vot)    
      siemens a creat locuri de munca (Vineri, 18 iulie 2008, 10:32)

      SA [anonim] i-a raspuns lui ccp

      si nu i-a furat oe nemti. statul german cunostea foarte bine aceste practici, dar erau in folosul natiunii germane iar siemens prin contractele obtinute a platit taxe statului. sa ne comparam cu romania? unde este greseala acestei spagi?
  • +1 (1 vot)    
    legalizati spaga (Vineri, 18 iulie 2008, 7:16)

    pnk [anonim]

    Ha ha haa sa rada EUROPA si cu fundu' . Aici e haiducie frate: bani la asistente&doctori, bani la scoli, bani la politisti.
    Domnilor legalizati spaga ca eu bani fara hartii nu dau!
  • +1 (1 vot)    
    Stimati Tovarrrasi (Vineri, 18 iulie 2008, 9:44)

    Nicolae Cesculescu [anonim]

    Eu prrropun ca noul simbol al patrrriei noastrrrre, Rrrromania, sa fie o teapa si un tun, incrrrucisate pe fondul unei gogosi! Iar trrraditionalu vulturrrr cu crrrucea in cioc sa fie inlocuit cu un papagal cu un trrrabuc in cioc!!!!
  • +1 (1 vot)    
    Welcome to Romania! (Vineri, 18 iulie 2008, 10:33)

    tUDOR [anonim]

    Doar acum au aflat ce se intampla in tarisoara noastra draga?

    Bine ati venit, instalati-va comod si urmariti spectacolul!
  • -2 (2 voturi)    
    Nu ca trebuie aparata Romania (Vineri, 18 iulie 2008, 10:51)

    releu [anonim]

    dar in 2007 Banca Mondiala a publicat un studiu privind coruptia in acordarea comnzilor de stat, Germania era la acelasi nivel cu Romania...
    Dar noi sa ne facem curatenie in ograda noastra, lucru greu de nfacut dupa ce PNL s-a dat la hora cu tovarasii... Suficient sa urmaresti tonul lui Nastase si iti dai seama cam cum medrge treaba... Nu mai stati cu brateled incrucisate si chibita de pe margine, mergeti la vot... ca nu o sa scoata nimeni pentru voi castanele din foc..
    • -1 (1 vot)    
      La vot, huh? (Vineri, 18 iulie 2008, 13:25)

      Laur [anonim] i-a raspuns lui releu

      Da, mergeti la vot ca sa le dati spagarilor din politica/administratie legitimitate in actiunea lor de imbogatire ilegala!
  • -1 (1 vot)    
    Romania! si am zis destul! (Vineri, 18 iulie 2008, 11:52)

    warchild [anonim]

    !
  • +1 (1 vot)    
    Cauza (Vineri, 18 iulie 2008, 12:33)

    AMOTT [utilizator]

    E bine ca se scrie despre asta, dar ma tem ca lucrurile se vor opri aici. Cei care ar trebui sa ia masuri vor trata lucrurile cu aceeasi bascalie specific romaneasca pe care o vad si la unii din cei care scriu aici: "ce vin astia sa ne spuna noua ce si cum ??!! parca la ei nu e la fel??!!"

    Eu pot sa vorbesc in cunostinta de cauza despre coruptia la Bac. Sunt cel putin 2 cauze majore:

    Prima ar fi transformarea notei la bac in criteriu de admitere la facultate (deseori singurul).

    A doua-programa stupida pentru toate materiile de liceu. E practic cvasi-imposibil sa retii toate stupiditatile aglomerate de-a lungul a 4 ani. Programele sunt incarcate cu informatii inutile parcurse in fuga, fara posibilitatea de aprofundare si fixare.

    Rezultatul: iti trebuie nota cat mai mare la un bac ce contine materii care de multe ori nu au nimic de-a face cu ce vei face in facultate, si la care nu poti invata oricum performant.

    Pasul urmator: bagi manutza in buzunar (aal parintilor).