VIDEO Ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, a laudat averitabilii ambasadori ai Romaniei

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 17 iulie 2008, 18:30 Actualitate | Esenţial

Ministrul educatiei, Cristian Adomnitei, a gafat din nou, numindu-i pe elevii care au sustinut primul bacalaureat in limba franceza "averitabili" ambasadori ai Romaniei, transmite Realitatea TV. Adomnitei dorea de fapt sa spuna ca elevii sunt veritabili ambasadori.

"Sunt de fapt averitabili ambasadori ai Romaniei, oriunde s-ar duce ei, nu numai in Franta", a afirmat ministrul.

Gafele ministrului educatiei au continuat si in timpul ceremoniei de premiere cand l-a invitat pe "domnul" inspector sa-i prezinte pe elevii care au absolvit prima sesiune a bacalaureatului in limba franceza, numai ca domnul era de fapt "doamna" inspector.

Zece elevi ai Scolii Centrale au fost premiati astazi cu diplome de merit si atestate din partea Ministerului Educatiei si Ambasadei Frantei la Bucuresti.



























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

575 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    IDIOT (Joi, 17 iulie 2008, 18:37)

    nero [anonim]

    IDIOT, a "adistrus" sistemul de invatamant
  • +4 (6 voturi)    
    omu' lui Fenechiu, alt merit n-are, un adormit (Joi, 17 iulie 2008, 18:46)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    un incult si un needucat. dar acesta-i rezultatul aliantei pidosnice dintre PNL si PSD: promovarea tuturor nulitatilor. hai, admiratori de nulitati, scheunati pe forum (doar n-au sa va plateasca degeaba).
  • +5 (5 voturi)    
    Cum ? (Joi, 17 iulie 2008, 19:01)

    Razvan007 [utilizator]

    Oare cum ii spui in mod elegant unui prost ca este prost ?

    Foarte multe greseli a facut acest ministru. Unul dintre cei mai slabi din acest cabinet.

    Impresia mea este ca d. Adomnitei vrea sa impresioneze cu nivelul lui de cultura. Este discutabil daca are sau nu cultura, dar cand vrei sa te dai mare (in general), mai totdeauna te faci de ras.
  • +4 (4 voturi)    
    toti ministrii actualului cabinet sunt la fel (Joi, 17 iulie 2008, 19:32)

    florin [anonim]

    daca tariceanu e pregatit asa cum e ceilalti cum pot fi ? poate o excepti la justitie si finante in rest niste nimeni ajunsi posturi. vi-l amintiti pe penibilul quariu?!!!!!! si astia sunt la fel
  • +4 (4 voturi)    
    invatamant (Joi, 17 iulie 2008, 20:39)

    Mihai [anonim]

    Asta este Romania. PCR (pile cunostinte relatii) .toti handicapatii ajung unde trebuie daca au spate
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 17 iulie 2008, 20:58)

    calin [anonim]

    Mai, dragilor, nea' ministrul a vrut sa faca un joc de cuvinte pe care noi astialati cu mintea imbacsita de politichie si setosi de sange de ministri liberali nu suntem in stare sa-l transcendem:

    ambasador Averitabil = un pustan cu bacu' loat in franceza in vremea ministrului Adomnitei.
  • -1 (1 vot)    
    o balba (Joi, 17 iulie 2008, 21:36)

    sebastian [anonim]

    O simpla balba. Voua nu vi s-a intamplat? Ca despre asta e vorba, nu?
  • -1 (1 vot)    
    unu (Joi, 17 iulie 2008, 22:56)

    unu [anonim]

    Maaama, ce gafa! Demisia!!!
  • -1 (1 vot)    
    nelamurire (Joi, 17 iulie 2008, 23:52)

    sile [anonim]

    Sunt perfect de acord ca exista o gramada de tampiti prin partidele noastre dar am totusi o mare nelamurire.
    De ce oare astilalti,baietii educati,manierati,
    inteligenti,etc,etc nu se inscriu in partide pentru a bloca din interior ascensiunea agaricilor astora pe care ii vedem prin posturi importante??
    O fi mai "trendy" sa-i lasi sa se cocoate acolo si apoi sa-i injuri?

    Ciudata natie...
    • +2 (2 voturi)    
      Cei care intra... (Vineri, 18 iulie 2008, 12:51)

      marius [anonim] i-a raspuns lui sile

      intr-o asemenea cardasie isi pierd pe veci demnitatea si trebuie sa faca lucruri oribile ! Odata intrat, nu mai exista cale de scapare !
      Aici nu-i vorba de "natie" ci de grupurile care au ajuns sa hotarasca soarta unui neam , in functie de "interesele de grup" ! Cel de mai sus, nu este decat unul - din multele lor "monumente" ...
  • +2 (2 voturi)    
    Aoleu (Vineri, 18 iulie 2008, 0:51)

    zack [anonim]

    Fratilor mai face cateodata omul greseli dar nici ala care spala parbrize nu spune 'averitabili'.
    Cei mai idioti oameni nu sunt cei care se exprima gresit ci cei care inventeaza cuvinte aiurea.
    Si nu vad logica...
    Averitabil???????
  • -1 (1 vot)    
    prOnume (Vineri, 18 iulie 2008, 6:56)

    Aron Deleanu [anonim]

    Madam Barbulescu Lidia a pronuntat gresit de citeva ori la TV cuvintul prEnume(corect).
  • +1 (1 vot)    
    la fel ca seful lui (Vineri, 18 iulie 2008, 16:17)

    SA [anonim]

    una este sa fii destept sa faci pe prostul si una e sa fii prost si faci pe desteptul. aidoma guvernului condus de antipaticul si incompetentul nr.1 al tarii, cu rezultate majore pozitive doarr in domeniul protejarii propriilor afaceri auto si a acolitilor acestuia, acest ministru al educatiei ca de altfel si unul din predecesorii lui care a fost filmat depitand ANALfabetisme la tv a dorit sa para cult. sunt adeptul unui limbaj simplu si clar (fara a arata interlocutorului ce destept sunt eu si vai ce incult si prost este el, dar sa invate de la mine ca vorbesc din dictionar) find calea spre o comunicare cat mai buna.
    anumite domenii ar trebuie sa fie declarate de interes national iar selectia conducatorilor ar trebuie sa fie facuta cu ajutorul acelora ce sunt reprezentativi si fac cinste domeniului respectiv de activitate