Pentru a scapa de acuzatiile de rasism

Ministrul italian al apararii propune amprentarea tuturor locuitorilor tarii

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 11 iulie 2008, 15:18 Actualitate | Esenţial

Ministrul italian al apararii Ignazio La Russa propune luarea amprentelor tuturor italienilor pentru "a evita acuzatiile de rasism", intr-un interviu publicat vineri de cotidianul Il Messaggero, citat de NewsIn.

"Putem face acest lucru pentru a indeparta orice suspiciune de rasism. Apoi (...) trebuie sa ne stabilim prioritati. Si in acest cadru va fi posibila luarea amprentelor copiilor romi", explica ministrul, care este in acelasi timp si presedinte al partidului de dreapta Alianta Nationala.

Rezolutia adoptata joi de Parlamentul European care cere Italiei sa revina asupra deciziei de a lua amprentele nomazilor, inclusiv ale copiilor, este luata in ras de La Russa.

"Au facut din aceasta un argument de propaganda politica, fara sa le pese cu adevarat de destinul acestor copii", afirma el.

Ministrul La Russa afirma ca masura nu are alt scop decat de a-i "sustrage pe micuti din ilegalitate, de a lupta impotriva celor care ii condamna la cersetorie si sclavie".

Eurodeputatii au cerut joi incetarea prelevarii amprentelor romilor din Italia, apreciind ca aceasta constituie "un act de discriminare directa" fondat pe rasa si originea etnica.

Decizia autoritatilor italiene de a amprenta ocupantii taberelor de tigani, inclusiv minori, a fost aspru criticata de presa internationala, de reprezentanti ai societatii civile si de Vatican. Campania pare una caracteristica regimurilor fasciste ale lui Mussolini si Hitler scrie presa internatioanala.

Masura adoptata de ministrul italian de interne Roberto Maroni  vizeaza intreaga populatie de etnie roma, atat cei cu cetatenie italiana, cat si cei fara. 























968 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Oh, mio dio! (Vineri, 11 iulie 2008, 15:25)

    666 [utilizator]

    ...come sono caduta in basso!

    La cat de [ne]inteligent se afiseaza macaronarii astia, nu m-ar mira sa aflu in viitor ca tiganii le-au ridicat nivelul de cultura/IQ mediu national.
  • -1 (7 voturi)    
    (ne?)discriminare (Vineri, 11 iulie 2008, 15:33)

    Mihai [anonim]

    Ca sa nu fie acuzati de discriminare, ar trebui sa ia nationalitatile la amprentat in ordine invers-alfabetica: vor incepe cu "zingari" :)))
    • -1 (7 voturi)    
      pardon, scuzati (Vineri, 11 iulie 2008, 15:43)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      e mai tare decât gândeam: vor începe cu cei 3 zulushi; abia dupa aceea urmeaza zingari :))))
  • 0 (8 voturi)    
    masura corecta (Vineri, 11 iulie 2008, 15:50)

    Gabriel din Deva [anonim]

    Nu ai cum sa tii sub control o astfel de populatie cu tendinte infractionale, care nu are acte de identitate, sau si le distruge intentionat. Cred ca este o masura practica si corecta.
    • 0 (4 voturi)    
      ba e cretina de-a dreptul (Vineri, 11 iulie 2008, 21:06)

      Gina Lo [anonim] i-a raspuns lui Gabriel din Deva

      Si daca are amprentele cum ii tine sub control? ii cheama la control din cind in cind? sa-i amprenteze pe cei care comit infractiuni si e suficient. Si da, atunci sa-i amprenteze pe TOTI, fara deosebire de rasa. Nu vad la ce le ajuta ca iau amprente.
      • +2 (2 voturi)    
        esti naiva (Vineri, 11 iulie 2008, 22:28)

        Vlad I [anonim] i-a raspuns lui Gina Lo

        Lipsa de identitate te face sa fentezi legea, daca nu sti in multe tari ocidentale spre ex. Spania la prima abatere penala esti condamnat cu suspendare.( adica nu faci puscarie). Cum in occident nu exista pedeapsa fara o auzare clara si corecta, cu sa-l acuzi pe un parinte ca isi trimite zilnic copilul la cersit, daca nu ai o dovada fizica ?.(amprentele). Acum te intreb de ce crezi ca italia a 7-8 putere economica mondiala trabuie sa fie ingenuncheata la ea acasa de niste satre de analfabeti? Ce poate sa raspunda guvernul industriei turistice ? ca ii impoziteaza aiurea ca sa nu ofere securitate turistilor? De ce trebuie sa suporte cetatenii italieni de la marginea orasului o satra de tigani romani in apropiere? de ce ar fi obligati sa-i accepte de vecini? tu ti-ai cumpara o casa ieftina in tiganie? daca nu, de ce?
  • 0 (6 voturi)    
    PE e impartit in 2 tabere ! (Vineri, 11 iulie 2008, 16:31)

    Cifrus [anonim]

    Votul din PE a lasat clar imaginea de diviziune profunda pe problema tiganilor din Europa.
    Socialo-comunistii, ecologistii si centristii au votat pentru (336, din care peste 100 ale liberalilor si centristilor), iar dreapta a votat contra (220) sau s-a abtinut (77).
    Din eurodeputatii prezenti, 53% au fost pentru condamnarea Italie si 47% au refuzat sa condamane amprentarea tiganilor. Acum cativa ani ar fi fost 80% de vot "corect politic", acum doar 53%!
    Semn ca politrucii de serviciu din PE incep sa priceapa ca opinia europeana e satula de etnia indo-pakistaneza aciuata prin Europa si ca nu doar italienii au o problema de rezolvat cu nomazii ci intreaga Europa.
    Ar fi bine ca toti sa fie amprentati, le-ar lua argumentul de la gura demagogilor ipocriti din PE !
  • +1 (7 voturi)    
    Si ce mai urmeaza .. (Vineri, 11 iulie 2008, 16:38)

    v [anonim]

    poate implantarea unui chip sub piele, nu?
    Amprentarea in Italia se face in primul rind pentru prinderea tiganilor care comit jafuri, ce s-o mai dam dupa cires. Eu cred ca este un abuz pentru ca tiganilor (chiar daca sunt cum sunt) li-se refuza prezumtia de nevinovatie!
    • 0 (0 voturi)    
      hai ca esti tare! (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 15:33)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui v

      daca tu poti aduce vreun argument pragmatic (adica nu pasarele corecte politic, deci stangiste) despre prejudiciul adus tiganilor prin aceasta amprentare eu imi scor palaria! a, ca nu vor mai ptea fura in tihna e atceva! de ce tiganii primii la amprentat? simplu: fiindca, de cand exista, sunt preponderent infractori si antisociali! dovedeste-mi tu ca majoritatea tiganilor nu e formata din infractori si indivizi care nu respecta norme minimale de civlizatie europeana!
      • 0 (0 voturi)    
        O sa incerc (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 21:27)

        v [anonim] i-a raspuns lui clujean

        Ti-ai raspuns intr-un fel singur cind ai vorbit de majoritatea tiganilor si nu de toti. Ce te faci cu aia 5% care sa zicem ca sunt cinstiti? Normal ca e mai simplu si in plus mai "economic" sa faci cum fac italienii. Dar de ce nu se procedeaza "clasic" si in cazul lor: cerc de suspecti, ancheta si amprentare doar a suspectilor, etc. Sa sti ca sunt si romani care sunt infractori in strainate. Ti-ar place ca tu ca turist sa fii amprentat doar din cauza lor. Mie mi-sa intimplat si chiar in Italia acum vreo 5 ani. Eram detasat acolo, aveam viza de lucru din Romania, totul in regula. Iti spun ca m-am simtit ca ultimul om! Nu ii iubesc pe tigani, de fapt si eu am o parere proasta despre ei,dar cred ca cu astfel de masuri se deschide cutia Pandorei dpdv abuzuri ale politiei, etc...
  • +1 (3 voturi)    
    tare de tot (Vineri, 11 iulie 2008, 18:48)

    loli [anonim]

    Eu zic sa le puna la toti italienii chip-ul sub piele deja ca sa fie treaba oabla de la inceput..si daca tot o s-o faca itelienilor eu zic sa o faca la toti cetatenii UE.
    VIvat Noua Ordine Mondiala !
    • 0 (4 voturi)    
      corectie (Vineri, 11 iulie 2008, 21:09)

      gina lo [anonim] i-a raspuns lui loli

      Pune Heil in loc de Vivat. :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Perfect ! (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 7:51)

    Birlik [anonim]

    O chestie cat se poate de normala ! Nu numai italienii trebuie sa faca acest lucru,ci toata lumea civilizata !
  • 0 (2 voturi)    
    italia amprentata (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 12:30)

    arno [utilizator]

    Noroc ca PAPA nu este cetatean italian,i-ar cere si lui amprentele,asa cum ,mai stii,poate vor amprenta si gastele capitoline,si de ce nu,catel si purcel;daca,fereasca sfantul,le vine sa amprenteze si pe Maica Domnului?!?
  • +1 (1 vot)    
    Parerea lui Eugen Lucan.. MAINE POTI FI CHIAR TU (Luni, 14 iulie 2008, 15:03)

    Eugen Lucan [anonim]

    orice abuz este ca un bumerang. chiar si la adresa unei minoritati el tot discriminare se numeste. pentru a justifica amprentarea cetatenilor romi, guvernul italian isi sacrifica chiar proprii cetateni extinzand decizia la nivelul maselor. parlamentul europei a luat atitudine, politicieni europeni si italieni isi trimit prin scrisori in semn de protest amprentele lui berllusconi, sau arata cu degetul ... amprentat catre guvernul de la roma. in acesta nebunie in care unii respecta si altii nu respecta valorile ue ne mai intrebam de ce irlandezii au votat nu...
    eu cred ca si in politica se pastreaza principiile simple, e ceea ce gandesc ca om si ca profesionist, ce semeni aceea culegi...ori nu poti semana abuzuri si discriminare si sa culegi ... intelegere si pace la nivel european ...
    viata bate filmul si experientele la care e supusa europa ne arata cum reactionam de fapt in fata dificultatilor sau mai bine zic cum suntem cu adevarat...ca cetateni europeni...acesta este testul nostru de maturitate europeana. aceasta este proba care valideaza sau nu constructia europeana.
    englezii aveau o vorba daca vrei sa cunosti esenta, culoarea si aroma unui ceai (om) pune-l in apa fierbinte (situatii dificile de viata)... gandind simplu putem evalua situatia corect...
    europa in fata ratificarii tratatului de la lisabona isi va decanta adevaratele valori in fata dusurilor fierbinti ale iraldezilor si comunitatilor roma ... pentru ca asa cum nu poti semana scaiete si sa culegi banane, nu poti semana compromisuri si discriminare si sa rezulte pace si armonie la nivel european ... e aberant sa crezi ca poti semana intoleranta si vei obtine toleranta sau pace.
    si daca vrei sa stai in continuare pasiv gandeste-te ca ... maine poti fi chiar tu...
    altfel vei avea si tu degetele ... amprentate ... si iti vei aduce aminte de un basm ce candva ... a fost realitate: prezumtia de nevinovatie
    http://eugen-lucan.blogspot.com/2008/07/discriminarea-directa-institutionala.html
  • +1 (1 vot)    
    Eugen Lucan Amendament in sedinta CESE (Luni, 14 iulie 2008, 15:08)

    Lucan Eugen [anonim]

    Cetatenii statelor membre si simultan membrii ai diferitelot minoritati incluzand etnia roma, trebuie in mod real sa se bucure de aceleasi drepturi si privilegii in interiorul Uniunii Europene ca orice cetatean european. Derogarile de la aceste principii pot reprezenta forme grave de discriminare, uneori chiar forme de dicriminare institutionala.

    Justificare:In realitate exista situatii in EU in care drepturile minoritatilor roma nu sunt respectate.
    Tocmai de acceea este bine sa se intareasca punctul a).Articolul 13 TEC angajeaza UE in combaterea discriminarii pe motive sexuale, rasiale sau de origine etnica, religioase sau de credinta, de dizabilitate, de varsta sau orientare sexuala, in toate domeniile aflate de competenta sa. Tratatul de la Lisabona face din discriminare un scop specific al UE.
    Deasemenea: Directiva 38 a UE prevede libera circulatie a persoanelor ca pe un principiu fundamental. Nici o lege nationala nu ar trebui sa contrazica aceste prevederi.

    http://eugen-lucan.blogspot.com/2008/06/amendamente-propuse-de-eugen-lucan-soc.html