Si biletele de tren se scumpesc. CFR Calatori ar putea majora tarifele cu 7% de la 1 august

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 8 iulie 2008, 18:04 Actualitate | Esenţial

Se scumpeste si calatoria cu trenul?
Foto: Rompres
CFR Calatori a solicitat Ministerului Economiei si Finantelor si Ministerului Transporturilor sa aprobe o crestere a tarifelor pentru calatoria cu trenul de 7%, la 1 august, anunta Mediafax.

"In cazul in care nu se va aproba cresterea la 1 august, modificarea va avea loc la 1 septembrie", a declarat, astazi, intr-o conferinta de presa, directorul general al CFR Calatori, Alexandru Noaptes.

Cererea de majorare a tarifelor a fost facuta in conformitate cu legislatia actuala, care prevede ca biletele pot fi scumpite in functie de cresterea inflatiei, si nu pe baza cresterii pretului la combustibili, potrivit Antena 3. Ultima majorare a preturilor pentru calatoria cu trenul a avut loc in septembrie 2007 si a fost de 8,1%.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1516 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    CFR-ul si conditiile (Marţi, 8 iulie 2008, 19:00)

    Absolut jenant [anonim]

    Este extraordinar ce se intampla! Nu oferiti conditii nici pentru tarifele actuale , ce sa mai zic de scumpiri....Cum se prezinta trenurile personale si accelerate? Va meritati banii? In mod sigur nu. Va urez sa dati faliment.
    Eu unul nu o sa mai folosesc niciodata serviciile dumneavoastra.
  • 0 (4 voturi)    
    kefere (Marţi, 8 iulie 2008, 19:50)

    gigi [anonim]

    kefereul cu durate ale calatoriilor care au crescut in ultimii ani direct proportional cu pretul biletului a ajuns de tot ...cel mai penibil serviciu din romania...doar justitia mai depaseste kefereul in durata de rezolvare a serviciului cerut! cred ca in urmatorul cincinal te sui in bacau si te dai jos in bucu' dupa ce se termina procesul lui bombonel
  • +4 (4 voturi)    
    Despre CFR (Marţi, 8 iulie 2008, 20:10)

    calator spre infinit [anonim]

    Au refacut infrastructura pe bucuresti ploiesti si la numai 3-4 ani de la finalizare... trenurile acumuleaza intarziere de pana la 30 min intre bucuresti si ploiesti...hopa.. pana constanta calatoria dura 3 ore acum 5. dupa finalizare va dura tot 5.. pentru ca se vor dilata sinele.. si cum la mare mergi vara...

    in fine. Austria-Cehia. UE. Calatorie cu autocar cu aer conditionat si toaleta la bord - ambele functionale si folosite, non-stop Viena - Praga 4 ore 300km 17 euro - undeva la 63 de roni

    in romania... 228 de km tren modernizat cu etaj in care zgomotul e enorm la etaj - usile intre vagoane dau direct in compartiment 45 de roni... Intarzierea de o juma de ora - o ora - PRICELESS; unde mai pui ca pica aerul conditionat; toaleta nu mai are apa; sau hartie igienica.

    aaa: noua tabela din gara de nord nici nu mai afiseaza trenurile cu intarzieri mai mari de 1 ora.. deci daca nu se afiseaza nu exista :))
    • +1 (1 vot)    
      Portugalia (Miercuri, 9 iulie 2008, 12:10)

      Claudiu Vasilescu [anonim] i-a raspuns lui calator spre infinit

      Lisabona - Portimao, calatorie cu autocar cu aer conditionat, TV si toaleta la bord - toate functionale, 300 de km - 3 ore. Pret: 17 euro.....
      • 0 (0 voturi)    
        ;) (Miercuri, 9 iulie 2008, 20:39)

        x [anonim] i-a raspuns lui Claudiu Vasilescu

        roma - napoli, 250 km..
        intercity, 2.5-3 ore, 17 EUR
        eurostar ETR500, 1 ora, 35 EUR

        brasov-cluj, 320 km, intercity "la comun", 5.5-6 ore, 16 EUR
        cluj-sighet, 200 km, accelerat jegos din 1970, 5.5 ore, 9 EUR

        stam bine? merita o scumpire.
  • +2 (2 voturi)    
    cfr-ul si probleme sale numeroase (Marţi, 8 iulie 2008, 21:38)

    mgh [anonim]

    haideti sa nu dramatizam aveti impresia ca vine cineva si arunca 1-2 miliard de dolari sa modernizeze CFR-ul pentru a mearge multe dobitoace si aici ma refer la persoane cu un intelect la pamant. Unde stiti voi ca in Romania s-a dezvoltat infrastructura, pai aproape nicaieri fiindca necesita bani multi, nervi.
    Este foarte greu de asezat un sistem imbatranit cu multi oameni care au nevoie de salarii pentru a-si intretine familiile si in jurul caruia se aduna mereu capusele.
    Totusi nu se mai poate ca scumpirile sa se faca pentru cresterea salariilor pe nici un sector de stat din Romania care oricum numai productivitatea nu are si trebuie sa o spunem la privat sunt salarii mai mici in multe ramuri decat la stat. deci impozitam pe cei care castiga oricum mai putin pentru a le da celor care oricum au mai mult. Smechera treaba !
    Daca nu avem sefi compententi pentru decizii atunci afara cu ei si eventual adusi altii din afara astfel incat fraierul care da 40 ron pe un bilet macar in momentul cumpararii sa i se spuna ca de fapt trenul acela va avea zeci de minute intarziere si eventual sa poata alege altceva.
  • -1 (3 voturi)    
    iesiti in strada si protestati (Marţi, 8 iulie 2008, 21:48)

    oameni buni [anonim]

    ce se intampla cu voi? sunteti adormiti? cum ati iesit in 1989 iarna?
  • 0 (2 voturi)    
    biletele nu se scumpesc (Marţi, 8 iulie 2008, 22:22)

    flavia [anonim]

    biletele de tren nu se scumpesc din cauza majorarii preturilo din uruma inflatiei. in plus, directorul CFR a subliniat ca cel mai probabil biletele se vor scumpi din toamna, si nu de acum. ///
  • +2 (2 voturi)    
    viteza medie e 37 km/h (Marţi, 8 iulie 2008, 23:20)

    cetatean [anonim]

    la un accelerat buc- constanta viteza medie e 37%