Banii si inflenta la primarul general

Oprescu tine pentru el directiile-cheie ale Primariei

de Andreea Pora     HotNews.ro
Luni, 7 iulie 2008, 14:52 Actualitate | Esenţial

Dupa o saptamina de aminari, primarul general, Sorin Oprescu, a delegat responsabilitatile celor doi viceprimari si a pastrat pentru el directiile cele mai importante. In timp ce Murgeanu se va ocupa de RADET si de Utilitatile Publice, iar Robert Ionescu de Cultura si Gradina zoologica, Sorin Oprescu a tinut crema. Este vorba de Directia juridica, Directia Cadastru, de Urbanism, de Investitii, de patrimoniu, plus Comisia pentru retrocedarea terenurilor si imobilelor nationalizate, administratia parcurilor, a cimitirelor si RATB. Surse din Primarie au declarat pentru HotNews.ro ca este "dificil" ca o singura persoana sa coordoneze directii cu o miza atit de ridicata.

Sorin Oprescu a anuntat, luni, responsabilitatile celor doi viceprimari. Astfel, Razvan Murgeanu detine in continuare atributiile din mandatul anterior: RADET, Serviciile de aparare si protectie civila, Directia de Utilitati publice, Agentia Municipala de reglementare in domeniul energiei si Directia Transporturi.

Robert Ionescu se va ocupa de Cultura, Directia de invatamint, Protectia mediului, Dezvoltare-turism, Gradina zoologica si Centrul de protectie a plantelor.

Sorin Oprescu, in schimb, si-a pastrat pentru el coordonarea celor mai importante directii ale Primariei, cele prin care se ruleaza banii si interesele.

Pe primele locuri se situeaza Comisia pentru Legea 10, cea care se ocupa de retrocedarea terenurilor si imobilelor nationalizate, Comisia juridica si cea de Cadastru, plus Directia de Patrimoniu. Primarul general se va mai ocupa de alte citeva directii cu miza ridicata, cum sint Directia de urbanism, cea a administrarii parcurilor, de investitii, Directia cimitirelor, Politia comunitara si RATB-ul.

Surse din Primarie au declarat pentru HotNews.ro ca va fi foarte "dificil" pentru Oprescu sa coordoneze toate aceste directii atit de importate, care s-au aflat, parte din ele, in subordinea lui Ludovic Orban si, ulterior, a viceprimarului Ionut Popa.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2306 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    Poate e mai bine (Luni, 7 iulie 2008, 14:56)

    dan [anonim]

    E mai bine asa, macar acum seful mare se ocupa de problemele mari, nu altii. Hai sa nu mai gandim negativ.
  • -10 (14 voturi)    
    Si ce vroiati?????? (Luni, 7 iulie 2008, 14:59)

    calin [anonim]

    Sa-i de lui MUrgenu crema?????? CE, l-au ascultat macar 2 secunde pe Oprescu PD-Leii???? Cum sa-ti doresti crema???
  • -9 (15 voturi)    
    Felicitari! (Luni, 7 iulie 2008, 15:24)

    Catalin [anonim]

    Felicitari si mult succes Domnului Primar General Sorin Oprescu!
    A reusit sa faulteze MAFIA IMOBILIARA a Bucurestilor!
    Se vede ca isi pastreaza cuvantul dat Bucurestenilor!
    Degeaba a dat Becali valiza cu bani pedeleului pentru a pune mana pe primarie, acum sa se ocupe de cultura, invatamant (a observat Oprescu ca are mari carente aici) si protectia plantelor (deh, oierul stie ce e bun pentru ierburi si pasuni)
    Iar mafiotului securist-comunist Murgeanu, prietenul rechinului imobiliar Puiu Popoviciu, ginerele nomenclaturistului tortionar Dinca zis Teleaga, ii vin bine directiile primite, tot ii place sa pozeze in cizme de cauciuc cand iese pe teren!
    • +6 (8 voturi)    
      sunt curios... (Luni, 7 iulie 2008, 16:48)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      cum ai ajuns la concluzia asta?
    • -1 (1 vot)    
      Si conducatorului luminat! (Marţi, 8 iulie 2008, 9:51)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      ....... Esti penibil!
  • -8 (12 voturi)    
    foaie verde...tra ..la...la (Luni, 7 iulie 2008, 15:31)

    constantin [anonim]

    ce inseamna miza ....in acest boc...et ? sursele sunt serioase sau sunt tot boc...itoare ?
  • -4 (10 voturi)    
    iarasi... (Luni, 7 iulie 2008, 15:34)

    nu coneaza [anonim]

    ...sursele ! daca tinem cont ca pina mai ieri pd-leii erau cei care taiau si spinzurau li se pare greu ca un singur om sa conduca atitea directii importante ! spaga nu mai ajunge la ei !
    • +4 (8 voturi)    
      bucurie mare in PSD (Luni, 7 iulie 2008, 15:49)

      ion [anonim] i-a raspuns lui nu coneaza

      Ajunge (se spera) spaga la ei!!!
  • +5 (13 voturi)    
    nu-i nimic (Luni, 7 iulie 2008, 16:00)

    Reshape [utilizator]

    A condus el mai multe spitale in acelasi timp, doar n-or sa-l dea gata 2-3 directii?
    Dom' doctor, nu va impacientati! Dupa ce moare pacientul Bucuresti, il ingropati si scapati de toate problemele!
    Stiti cum se zice: daca un doctor face o greseala, o ingroapa, dar daca un arhitect greseste, nu are altceva de facut decit sa-si sfatuiasca clientul sa planteze niste iedera.
  • +1 (5 voturi)    
    Bun asa (Luni, 7 iulie 2008, 16:01)

    Barengott [anonim]

    Vom vedea cat de competent e dlprimar. Acum nu va avea scuza...
  • -7 (9 voturi)    
    gradina zoologica (Luni, 7 iulie 2008, 16:03)

    BASESCUegalBECALI [utilizator]

    A lasat gradina zoologica pe mana omului lui Becali? Ori e naiv ori deja a luat spaga! Pai de cand se chinuie Becali sa mute gradina zoologica si sa puna mana pe teren...
    • -5 (7 voturi)    
      adevar grait-ai (Luni, 7 iulie 2008, 16:13)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

      adevar grait-ai... prima mare greseala pentru Oprescu... sau nu a fost o greseala ...
    • -7 (9 voturi)    
      pai... (Luni, 7 iulie 2008, 16:22)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

      bucurestiul n-are nici islaz, nici saivan comunal. trebuia sa le dea noilor (de)generei ceva pe masura competentelor sefului de partid!
    • -6 (6 voturi)    
      ar fi culmea... (Luni, 7 iulie 2008, 16:50)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui BASESCUegalBECALI

      sa aiba tupeu becali sa faca magaria asta...
      nu cred ca o sa aiba curaju... sau sper...

      oricum este adevarat este o greseala...
  • -6 (8 voturi)    
    Se va intelege toata lumea cu toata lumea :-) (Luni, 7 iulie 2008, 16:10)

    gogu [anonim]

    Avand partidele cate 30-35 %, veti vedea ca :
    1. le va fi frica sa faca magarii mari, ca-i toarna ceilalti
    2. vor invata sa coabiteze.
    Primaria este repetitie generala pentru guvernare, pentru ca aceeasi va fi situatia din dec incolo si in guvern. majoritatile se vor face doar pe baza de coalitii, indiferent cat se vor improsca acum, de fatada, unii cu altii.
    Visul lui Basescu/Boc de a guverna singuri nu se va materializa .
    Iar daca mai tarziu Basescu va pierde prezidentialele, struto-camila pdl se va dizolva de la sine. Nu m-ar mira sa-l vad si pe boc cum fuge. Ehheeei, cum zice un proverb chinez, "sa te fereasca dumnezeu sa traiesti vremuri interesante !"
    • +3 (7 voturi)    
      Teoria ca teorie,..... (Luni, 7 iulie 2008, 17:08)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Cine rade la urma rade mai bine,iar chestia cu"le va fi frica sa faca magarii mari"sper ca nici tu nu crezi ce susti.
      Te faci ca nu cunosti caracterul politiceanului romanului?
      Vizual toti se cearta ca-n Ferentari,dar la furat numai exista diferente de culori si partide!
      Ori manipulezi cu buna stiinta,ori esti naiv!
  • +5 (7 voturi)    
    foarte bine, ca sa stim si noi exact ce face.... (Luni, 7 iulie 2008, 16:14)

    judex [anonim]

    apropo, pe bulevardul Decebal se tot schimba borduri. Oare asta sa fie scimbarea asteptata de la noul primar?
  • -8 (8 voturi)    
    vom vedea ce iese (Luni, 7 iulie 2008, 16:33)

    eeeuuuu [utilizator]

    miza e mare, jocul greu. oprescu nu poate conta pe o majoritate in consiliu si are dusmani destui, chiar in propriul partid. asa ca, ori face treaba buna si le creste procentajul in sondaje psd-ilor pana la alegerile parlamentare, ori se captuseste cu acuzatii de frauda si va fi primul primar general destituit din functie. gadele de la cotroceni a intins streangul, de scaunel de ocupa colegul de partid, intunecatul vanghelie, negoita viseaza un "salt calitativ", vorba marxistului, la functia de primar-general, iar firma care-a impanzit cu gardulete sectorul 3, abia asteapta sa-si extinda afacerile in toata capitala. dom' doctor, grija mare cum operati, ca, e adevarat, colegul dumneavoastra, domnu' ciomu, n-a patit-o inca prea rau, dar nici bine nu ii este!
    • +2 (6 voturi)    
      Sigur? (Luni, 7 iulie 2008, 17:47)

      Barengott [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      Proporiul partid? Care, ca e independent? Sau nu?
      • 0 (0 voturi)    
        ei si tu! (Joi, 10 iulie 2008, 2:20)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Barengott

        o fi independent de geoana, da' e medicul curant al lu' taica ilici! oricum politichia asta e cu parca da sau parca nu, vorba matale!
  • -2 (2 voturi)    
    Mai avuram unul (Luni, 7 iulie 2008, 17:51)

    teose [utilizator]

    Nu de mult, si-a incheiat mandatul un alt primar bucurestean(?!) care "a delegat partial competentele" catre viceprimar. Adrian Inimaroiu pe numele sau, moldovean si tot medic, nu s-a sinchisit sa dea pe la primaria sectorului 4, in timpul mandatului 2004-2008, mai mult de opt ori. Si cand a aparut, a facut-o la ordin sau din narcisism politic; sa stie lumea ca va ramane ceva in urma lui. Cine a uitat carantina aviara dictata de Inimaroiu la portavoce, de la volanul masinii? Dar aparitiile publice si televizate, cu lopata in mana sadind pomi, cu casca de protectie pe-o spranceana in timp ce lua la goana, in direct, tiganii pripasiti la marginea Vacarestiului. In ast timp, vicele Silaghi a condus si jefuit dupa cum i-a cazut bine, explicand solicitantilor de audiente ca primarul-dentist l-a delegat pe dansul sa tina audiente, edilul titular fiind satul sa se uite in gura oamenilor.
    Oprescu insa, a dat cu produsul gripei in iahnie inca din primele zile ale mandatului, semnand la indemnul si in baza referatului viceprimarului delegat Murgeanu anularea - dupa 60 de ani!!! - a transportului public dintre Capitala si comunele peri-bucurestene. Si cand te gandesti ca Murgeanu&Videanu cantau la unison aria dezvoltarii infrastructurii transportului public in (ceea ce trebiua sa fie) Bucurestiul Metropolitan... E drept, se intampla in alt mandat, dar nu inainte ca transportul public sa fie controlat de reteaua mafiota a operatorilor maxi-taxi. Oprescu a preluat chifteaua fierbinte, la pachet cu re-re-reabilitarea tronsoanelor liniilor de tramvai, pe care smoala reabilitarii anterioare nu s-a racit inca.
  • -3 (3 voturi)    
    Ce e cu bordurile? (Luni, 7 iulie 2008, 21:53)

    Anonim [anonim]

    Probabil ca bordurile sunt din stocul ex-ului, asa ca ce nu va convine? Tot acolo merg banii... :)
  • +1 (5 voturi)    
    Oprescu nu stie cat este de urat de bucuresteni! (Luni, 7 iulie 2008, 21:58)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Am avut ocazia sa intalnesc doua persoane pe care le vedeam pentru prima oara si amandoua au deschis discutia despre Oprescu si supararea pe care o au ca a fost ales un astfel de om ca prima general.
    Prima persoana a fost un sofer de la tractari, care tam-nesam mi-a aratat cat de frumos este Stefan cel Mare si si-a aratat dezaprobarea de atacurile la care a fost supus Videanu. Tot el spunea ca Oprescu nu va face nimic la primarie fiind omul lui Iliescu pe care il uraste democratic impreuna cu Nastase.
    O alta persoana a fost o secretara de liceu, care l-a inscrierea fiului meu spunea ca si-a luat copii sa voteze, ea votand impotriva lui Oprescu, pe care nu-l crede o iota, considerandu-l un demagog si mincinos de prima clasa.
    Unul dintre vecinii mei, PDL-ist convins, a recunoscut ca a votat cu Oprescu, dar spune ca ii pare rau acum, caci a fost pacalit de discursul lui Oprescu. Pentru el, la parlamentare singura optiune ramane PDL.
    Toti trei mi-au spus insa ca se tem de o eventuala venire la putere a PSD, lucru pe care mi l-a confirmat si tatal unui coleg al fiului meu, care dupa ani de nevotare pe baza de scarba, a recunoscut ca statul acasa nu e o solutie in situatia in care un vot poate fi cumparat atat de usor.
    Deci, daca Oprescu crede ca a fost ales de bucuresteni, am o veste proasta pentru el. A fost votat de peste 70% de batrani din regnul PSD, restul fiind pacaliti de discursul lui mincinos.
    Ceea ce face acum este doar praf in ochi, nu e capabil de nimic, Videanu le-a facut pe toate. El este pur si simplu in plus.
    • -1 (3 voturi)    
      Hei! (Luni, 7 iulie 2008, 22:26)

      Vlad [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      >Videanu le-a facut pe toate
      Mariane, acum nu-l fa inger pe Videanu, ca nu e nici el Dumnezeu pe pamant! (desi a avut merite incontestabile, gratie programului PD-L).

      Eu zic asa: lasati-l pe Oprescu sa faca treaba (buna sau rea), apoi trageti concluziile.

      Nu puteti tancul pe om inainte de a face ceva, nu e deloc fair play.
  • +1 (3 voturi)    
    Oprescu ;i principalele directii din Primarie (Luni, 7 iulie 2008, 22:55)

    MARGA [anonim]

    De asta a si dorit sa devina primar, nu ca sa ne faca noua, bucurestenilor vreun bine. peste patru ani vom auzi despre multe afaceri ale lui Oprescu! Sa fim doar atenti!
  • -1 (1 vot)    
    Foarte bine (Marţi, 8 iulie 2008, 6:46)

    miki [anonim]

    Deci Oprescu l-a deposedat pe Robert Ionescu - PNG Becali de niste atributii. Moaaa, si ce poa' sa mi se rupa. Ce mi-e PSD, ce mi-e PNG-Becali. Poate incep sa-si dea in cap pesedeii si becaliotii din Consiliul General si uite-sa tot PD-L va face legea in Bucuresti.
  • 0 (2 voturi)    
    Oprescu face propaganda electorala (Marţi, 8 iulie 2008, 7:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Oprescu tine pentru el directiile cheie nu pentru a face ceva util pentru bucuresteni (nici nu poate face fiindca nu intelege nimic), ci pentru a avea izvor de teme de propaganda electorala anti-Basescu si anti PD-L.
  • -1 (1 vot)    
    Lucreaza bine PSD-ul (Marţi, 8 iulie 2008, 8:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Strategia PSD-via Oprescu este simpla. La drept vorbind, nici nu este nevoie de viceprimari Fiecare directie din primarie are un director. Acesta isi organizeaza functionarea directiei, isi cunoaste oamenii, raspunde pentru rezultate. Ei au, in fisa postului, delegata puterea de a-si conduce nemijlocit directia respectiva. Ei lucreza permanent si prezinta, din cand, cate un raport primarului general, il instruesc asupra programelor, realizarilor, problemelor (pe care le rezolva singuri). Nici nu este nevoie de niste interpusi, viceprimarii, care sa mai tergiverseze si ei lucrurile, pana se pun la curent, pana invata lectia etc..
    Lucreaza bine PSD-ul. Va culege roadele la toamna. Oprescu n-are altceva de facut decit sa se plimbe ca voda prin loboda st sa-i stoarca pe subalterni de teme de scandal, cu care sa decredibilizeze PD-L.
    Nu-l vad aparind cu un program de realizare macar a unui punct din manifestul sau electoral . Se multumeste sa continue lucrarile cu care Videanu "a nenorocit orasul"? Cata ticalosie poate sa zaca intr-un om neindependent, Face si el ce i se cere, daca vrea sa fie cineva in lumea mondena).
    • 0 (0 voturi)    
      Ai perfecta dreptate! (Marţi, 8 iulie 2008, 10:24)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Vei vedea ce de tumbe va face Oprescu pana la alegerile parlamentare, totul numai pentru a creste PSD in Bucuresti.
  • -1 (1 vot)    
    o fi de la caldura sau ai probleme mari tipule (Marţi, 8 iulie 2008, 9:05)

    cris [anonim]

    "Deci, daca Oprescu crede ca a fost ales de bucuresteni, am o veste proasta pentru el. A fost votat de peste 70% de batrani din regnul PSD, restul fiind pacaliti de discursul lui mincinos.
    Ceea ce face acum este doar praf in ochi, nu e capabil de nimic, Videanu le-a facut pe toate. El este pur si simplu in plus"

    - Te-ai tampit " frate" eu am 25 de ani n-am nici o treaba cu PSD, si mai cunosc cel putin 30 de persoane care l-au votat pe Oprescu.

    Cat despre Videanu, care el le-a facut pe toate...si ar fi trebuit continuate de geniul de Blaga....e clar ca nu sti cum sta treaba...

    Sunt in masura sa va zic. ca ar trebui sa dispara cel putinjuma din Directorii din PMB ...astept si ziua asta....
  • -1 (1 vot)    
    Se va plictisi pana la urma! (Marţi, 8 iulie 2008, 9:50)

    gabifm [utilizator]

    Ca sa coordonezi acele directii trebuie sa vii la sericiu si sa fii competent.
    Se va plictisi pana la urma si, cand va fi sufocat de treaba, le va ceda.