Bacalaureat ca la carte. S-a copiat pe rupte!

Ministerul Educatiei a publicat notele obtinute de elevi la bacalaureat

de A.N.,D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:34 Actualitate | Esenţial

Ministerul Educatiei a inceput sa publice notele elevilor la examenul de bacalaureat. Notele se afiseaza si la unitatile de invatamant la care au invatat elevii, dar si pe site-ul Ministerului Educatiei. Notele vor fi publicate pana cel tarziu la ora 16, urmand ca pana la ora 20,00, elevii nemultumiti sa poata depune eventualele contestatii.

Solutionarea contestatiilor se va face in perioada 7-8 iulie, iar afisarea rezultatelor finale are ca termen limita data de 9 iulie.

La examenul de bacalaureat este considerat promovat candidatul care a obtinut cel putin nota 5 sau calificativul 'admis' la fiecare proba orala, a obtinut cel putin nota 5 la fiecare proba scrisa sau practica de examen si are media generala minimum 6. In acest caz, candidatul este declarat 'reusit'.

Absolventii de liceu care s-au prezentat la toate probele de examen, dar nu indeplinesc simultan conditiile mentionate mai sus sunt declarati 'respinsi'. Pentru candidatii care obtin media generala 5,99, aceasta se rotunjeste la 6,00.

Bacalaureat ca la carte. S-a copiat pe rupte!

Bacalaureatul de anul acesta a stat sub semnul fraudei: elevi si profesori deopotriva au recunoscut ca s-a copiat "pe rupte" in toata tara si prin orice metoda.

In urma cu cateva zile un profesor din Bucuresti a sustinut ca a gasit zeci de lucrari copiate. Ministerul Educatiei nu a facut deocamdata nici o declaratie privind fraudele reclamate de profesori.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6209 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    server (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:00)

    eu [anonim]

    le-a picat serveru la incompetentii aia de la minister de mai bine de o ora si nu putem vedea rezultatele
    • +4 (6 voturi)    
      x (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:22)

      SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui eu

      "incompetentilor", nu "la incompetentii".

      Vai de capul tau si al parintilor tai, pramatie!
      • +1 (3 voturi)    
        + / - (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 14:59)

        korellus [utilizator] i-a raspuns lui SirRaven

        Te'am votat cu +, da' vina lu' "eu" e mai-mult-decit-minuscula decit cea a celor-platiti-cu-bani-grei!
        Cred ca pe acest site, noi, comentatorii, nu trebuie sa dam prea mare atentie "nimicurilor" (nu ca n'ar fi ne-importante), ci MARILOR PROBLEME!
        Chiar interventia mea nu "atinge" nici una din GRAVELE probleme ale invatamintului rominesc!
        Cred ca pentru repararea acestora trebuie MULT timp si CREDIBILITATE, chiar pe acest site, ceea ce nu cred ca avem (oare ce impact are atituninea noastra asupra Ministerului Invatamintului?).
        Daca citesti, multe din interventii NU se adreseaza Ministerului/sistemului, ci "se pierd" in discutii sterile, mai mult adresate "eurilor" noastre, decit celor decidenti!
        Fara suparare, cu stima, la revedere.
    • +3 (5 voturi)    
      ce subiect? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:26)

      a [anonim] i-a raspuns lui eu

      Poate incompotentii l-au blocat ca sa nu intre inteligentii sa il "hackuiasca",.
      ps
      acum 5 ani nu internet dar toata lumea vedea notele. oare acum tineretului ii este prea lene sa mearga pana la scoala? macar acum....?:)
      • 0 (2 voturi)    
        nu sunt afisate nicaieri (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:36)

        D [anonim] i-a raspuns lui a

        nu apar nici pe net, iar la licee suntem tratati cu scarba din partea paznicilor care nici ei nu stiu nimic.

        sunt licee intr-adevar unde au aparut rezultatele de la 8 dimineata. eu am lic. langa minister si ne-a zis sa venim la ora 3 dupa-amiaza. poate imi explica si mie cineva de ce trebuie sa stam jumatate de zi dupa niste rezultate
    • +1 (1 vot)    
      Nu va mai merge sigur (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:29)

      daniel sihastru [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu cred ca va mai merge site-ul prea curand... Trist, o sa fie buluceala la toate liceele!
    • +1 (1 vot)    
      ca de obicei (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:29)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui eu

      O sa stea mult si bine picat ca oricum nu ii intereseaza. Bine ca m-am trezit de dimineata si am apucat sa vad. E o institutie publica, e si normal sa mearga prost.
      • +1 (3 voturi)    
        x (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:48)

        SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

        Eh, e facut de Siveco (deci pe platforma Oracle). Aveti idee cam cat costa asta ?
        • +2 (2 voturi)    
          intrebare (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 16:36)

          huc [anonim] i-a raspuns lui SirRaven

          tu ai habar cat de incompetentsi sunt aia de la siveco? eu da.
    • -1 (1 vot)    
      RE: server (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:43)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Habar n-ai ce vorbesti. Mai bine taci.

      Pur si simplu situatiile astea se intampla Cateva_Ore * 2 pe an: la publicarea notelor de la BAC si de la Testarile Nationale (sau cum s-o chema).
      Nu vad pt ce sa cumperi de x ori mai multa capacitate doar din cauza ca Gigel nu mai are rabdare inca juma de zi. Cu banii aia mai bine ar da cate 2-3 beri fiecarui elev de la BAC :)
      • +1 (1 vot)    
        mrr (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 20:57)

        huc [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

        Hai frate... S-au populat 2 baze de date cu ACELEASI date. Si s-au mai populat si prost. Uitate mai bine inainte saz dai cu parerea in domeniul IT.
  • -1 (5 voturi)    
    sa i injur (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:26)

    muiel [anonim]

    firatai dreacu de nenorociti incopetenti nu sunteti in stare sa afisati niste rezultate vai de invatamantu din tara asta
    • +2 (6 voturi)    
      x (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 14:22)

      SirRaven [utilizator] i-a raspuns lui muiel

      Uita-te la tine si-o sa vezi cel mai bun exemplu de ratat produs de invatamantul ce-l hulesti.
      • +1 (1 vot)    
        Si ce dovedeste asta? (Duminică, 6 iulie 2008, 5:45)

        ccr [utilizator] i-a raspuns lui SirRaven

        Cumva celasi punct pe care "ratatul" dinainte incerca sa-l exprime in epitete de larg consum? Ii sustin mesajul - "vai de invatamantul din tara asta". In ceea ce priveste suportul lingvistic, cateva randuri scrise la frustrare pe un forum departe de a fi academic nu sunt suficiente pentru a judeca o persoana. Fie doar si un elev...
  • -3 (5 voturi)    
    BAC (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:50)

    nu ma mira nimic [anonim]

    invatamant de doi lei, organizare de doi lei, profesori de doi lei, asa e la noi in tara voi la ce va asteptati???rusine pentru ei!!!
  • +1 (3 voturi)    
    Tinerii din ziua de azi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 16:17)

    .... [anonim]

    in loc sa va intereseze ce note luati voi va injurati..
  • +2 (2 voturi)    
    normal ca se blocheaza (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 17:43)

    certificat cisco CCNA1 [anonim]

    la cate milioane de accesari are acel site nici nu ma mira ca se blocheaza
  • +2 (2 voturi)    
    in ce an? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 18:07)

    oibo [anonim]

    nu au precizat in articol in ce an la ora 16
    • +1 (1 vot)    
      Rabdare (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:38)

      Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui oibo

      Ai si tu rabdare cateva ore. Asa a fost in fiecare an. Pur si simplu cand incepe publicarea notelor se buluceste lumea de parca ar mai putea schimba ceva.
      Mergi la o terasa, la cateva beri :)
  • 0 (2 voturi)    
    ministrul melcilor (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:31)

    monica L [anonim]

    Eu am de mai multa vreme o banuiala: sefii din ministerul educatiei il boicoteaza pe tufa de adomnitei, fac tot ce se poate sa iasa prost, doar-doar s-o trezi tariceanu sa-l demita (ceea ce nu va face pentru ca fenechiu, tartorul PNL din Moldova e printre putinii care inca il sustin)... si eu as face la fel... ca-n bancul cu melcii: hai, baieti, ca mai aveti putin!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Sistemul trebuie schimbat (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 21:25)

    MdRaesculum [utilizator]

    Bacalaureatul ar trebui eliminat,ca si sistemul de admitere pe baza de dosare.Trebuie reintroduse examenele de admitere la facultati,ceea ce au facut unele facultati,care s-au trezit cu studenti pe care nu-i interesa domeniul ales si au vrut doar sa aiba o diploma.Cine doreste sa faca o anumita specializare,va da examen la facultatea de profil.Altminteri universitatile vor scoate doar someri.
  • +1 (1 vot)    
    daca s-a copiat... (Duminică, 6 iulie 2008, 2:13)

    ala [anonim]

    Eu l-am dat acu' 8 si am copiat pe rupte la multe dintre discipline desi bagasem milioane in pregatire si chiar invatasem. Faza e ca, avand ocazia de a copia, am copiat, chiar daca stiam sa raspund si singur la 85-90% din subiecte. Cand toti langa tine copie de rup si cand stii ca ai contribuit si tu ca ei la "protocolul profesorilor" nu prea mai cauti sa fii onest ci sa nu ramai de caruta.
    Ideea e ca bacul e prea usor de copiat ca sa nu fie copiat.
    Facultatile isi baga dosare la admitere pt ca o sesiune de examene ar costa destul de mult, plus ca, in sistem de dosare, sunt mai multi candidati decat ar fi la examen scris, deci bani mai multi.
    Sistemul e corupt pana in varful degetelor iar elevii profita din plin de el.
    Va astept la faculta puilor, o sa fiu asistentul ala al dracului:)
  • +1 (1 vot)    
    cum a fost pedepsit ministrul sanatatii? (Duminică, 6 iulie 2008, 3:52)

    ccnp [anonim]

    care a plagiat.copiat lucrarea de licenta sau doctorat?
  • +2 (2 voturi)    
    prea mult caz (Duminică, 6 iulie 2008, 10:40)

    Algis [utilizator]

    Am ajuns rau daca vorbim despre faptul ca unii elevi au copiat la BAC! Poate chiar unii dintre redactorii care promoveaza aceste "stiri" sunt dintre aceia care si-au trecut examenele cu cartea pe genunchi.
    Hai sa lasam in pace scolile si sa ne uitam ca multi dintre pensionari nu au bani ca sa traiasca, iar industria romaneasca este o ruina!
    Daca macar presa de pe internet ar fi libera...
  • 0 (0 voturi)    
    bac (Marţi, 8 iulie 2008, 10:29)

    gaboru [anonim]

    este posibil ca dupa data de 5 sa nu se afiseze rezultatele pe internet sau afisat cateva dupa data de 5 ma tot uit pe internet si mi sau afisat doar cele de la oral si maiestria sportiva:(:(