Forum

Generatia Messenger riposteaza: "Stim foarte bine cum ati luat si voi Bacalaureatul"

de M.D.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 13:54 Actualitate | Esenţial

Claudiu recunoaste pe forumul HotNews ca a copiat la examenul de Bacalaureat: "Am dat si eu BAC-ul in urma cu 2 ani si, da, am copiat. Desi invatasem si poate as fi reusit sa fac de capul meu lucrarea la fel de bine ca si daca as fi copiat, am preferat sa nu risc."

El riposteaza la valul de acuze adus de cititori la adresa generatiei sale: "Am un frate mai mare si stiu foarte bine cum ati luat si voi bacalaureatul. In urma cu 10 ani se copia mai in draci decat o face generatia noastra si examenele pe care le dadeati voi la liceu erau mai varza decat cele pe care le-am dat noi. Vorbesc pe aici unii care sunt sigur ca au dat BAC-ul la 3 materii, nu ca noi, la 5 sau 7."

Va invitam sa comentati pe Forum fraudele inregistrate la examenul de Bacalaureat din anul acesta. 

























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

3827 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    Hai mai Claudiu (Vineri, 4 iulie 2008, 14:28)

    adik [utilizator]

    nu te mai ofusca.
    Este posibil sa ai dreptate.

    Dar omiti un lucru important.
    Pe vremea mea, chiar daca unii au copiat si au luat note mai mari decat mine NU AU INTRAT LA FACULTATE (pentru ca nu treceau de examenul de admitere).
    Pe vremea ta, tu ai copiat si ai intrat la facultate "la fara taxa" iar prostii care nu au putut sa copieze (sau le-a fost frica) s-au dus la sapa (sau sunt capsunari).
    • +1 (1 vot)    
      sa fim seriosi.. (Vineri, 4 iulie 2008, 15:49)

      un roman [anonim] i-a raspuns lui adik

      Facultatile care se respecta au ramas la varianta clasica de admitere cu examen..nu cu dosar.
      • +1 (1 vot)    
        admitere (Vineri, 4 iulie 2008, 17:57)

        nero [anonim] i-a raspuns lui un roman

        si eu am dat admitere dar esti sigur ca se mai da admitere la majoritatea facultatilor? M-am uitat la politehnica bucuresti si sunt admiteri cu concurs asa cum trebuie. Dar sunt si unele facultati fara nici un concurs.
        Parerea mea este ca ar trebuie sa fie un numar bine determinat de locuri la fiecare facultate si daca aplicatiile depasesc acest numar sa se organizeze concurs. Suna logic?
        • 0 (0 voturi)    
          problema ramane (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 2:01)

          kllaus [anonim] i-a raspuns lui nero

          din cate cunosc eu sunt foarte putini elevi in Romania care sa nu fi copiat cel putin o data in viata lor. Altii au facut-o frecvent. Cel putin in cazul BAC-ului pe cand nu contau notele pt. admiterea la facultate se invata totusi foarte mult pentru ca asa eram obisnuiti, dar se luau note mult mai mici. De cand se fac admiteri la facultate pe baza de dosare sunt note care sfideaza bunul simt. Profesorii au devenit dezinteresati si acorda note mari pt. a nu-si crea probleme cu parintii plini de bani a unora dintre elevi. Cat timp vor exista mii de locuri la o singura facultate nu vom fi capabili a cerne inteligenta de smecherie, degeaba se dau examene daca se accepa nota 5. Am intalnit un student caruia ii era rusine ca intrase nota 5,lucru pe care nu l-ar fi putut face cu 2 ani mai devreme. ulterior a ajuns o regula. Din pacate sunt foarte putini cei care realizeaza ceea ce sunt.
      • 0 (0 voturi)    
        sa fim seriosi.. (Luni, 7 iulie 2008, 12:22)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui un roman

        Da, au ramas; doar ca ma-ndoiesc ca actualii candidati au de facut fata concurentei la care eram supusi noi.
    • 0 (0 voturi)    
      dar ... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:41)

      rochiri [anonim] i-a raspuns lui adik

      Daca cei care intra la fac. pe baza notei de la bac. nu tin pasul se pierd(ideal).
      Practic nu conteaza nici nota ,nici cat inveti , conteaza daca ai spate si cate este spaga, sa fim seriosi nu cred ca mai exista faculatate la noi in Romania depre care poti spune : ma duc acolo pentru ca am sa ies om.
      Facultatile liceele si generala(daca esti baiatul lu' cutare ai note mari), sunt la pamant.
      Trebuie o reforma temeinca!
      Problema este ca nu are cine sa o faca.
      Vb. aceea "Noi nu eram asa" nu are acoperire , eram sau schimbat doar metodele.
  • +4 (6 voturi)    
    admitere fara bac (Vineri, 4 iulie 2008, 14:30)

    Goe [anonim]

    Bacul a fost intotdeauna fraudat. Cine spune altceva, minte.
    In ultimii ani insa, s-a pus o presiune imensa pe bac pentru ca media de la acest examen iti dadea dreptul sa intri la orice facultate - mai putin medicina, drept si inca una.. imi scapa acum.
    Trebuie reintroduse examenele de admitere la facultate. E singura solutie normala. Niciodata un liceu din Bucuresti/Timisoara/Cluj/Iasi nu va fi pe picior de egalitate cu un liceu din Fieni/Babadag/Brad.
  • +6 (6 voturi)    
    ”Generatia Messenger” ??? (Vineri, 4 iulie 2008, 14:35)

    Dan [anonim]

    ... poate generatia viitorilor asistati sociali din programul de globalizare (bazat pe pe ceea ce nu reusise Ceausescu).
  • +10 (12 voturi)    
    Cinste elevilor seriosi (Vineri, 4 iulie 2008, 14:36)

    Radu [anonim]

    Am dat bac-ul in urma cu 46 de ani. Doua probe scrise si 7 oral, la Sf Sava din Bucuresti. In felul cum a fost organizat nu se putea copia. De fapt nici nu ne mergea mintea la asa ceva! Dar mentalitatea s-a schimbat: astazi doar prostii nu fura! Este poate si explicatia afirmatiilor din articol.
    • +3 (5 voturi)    
      asa zic si ei (Vineri, 4 iulie 2008, 15:05)

      Gigel [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Felicitari, Radu! De acord cu tine..desi am dat BAC-ul in '90. Sa vezi ce va fi la admitere! Cati se vor mandri ca au medii mari...
    • +2 (6 voturi)    
      Bravo dl. Radu, generatia Messenger este un rahat (Vineri, 4 iulie 2008, 16:00)

      Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Dl. Radu,

      Daca s-ar fi mentinut acelasi nivel de scolarizare de atunci pina in zilele noastre ar fi fost foarte bine.

      Multi din aceasta (de)generatie Messenger nu sint decit niste ciurucuri care nu ar fi fost niciodata capabili sa termine 8 clase primare daramite sa ia examenele de bacalaureat.

      In fine imi pare rau cind vad cit de mult s-a degradat invatamintul romanesc in ultimi 18 ani.
      • +1 (1 vot)    
        nu sunt de acord (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:45)

        rochiri [anonim] i-a raspuns lui Un Trecator Grabit

        Inca suntem printere primele tarii la olimpiade int.
        Nu crezi ca in loc sa ii jignim mai bine ii ajutam?
        Nu uitati acesta generatie "de rahat " (foarte urata expresia) reprezinta viitorul atunci cand noi nu o sa mai putem ei vor trebuie sa ne ajute.
        Eu cred ca trebuie gasite solutii stat de vb si intelesi astfel o sa pierdem toti.
        • 0 (2 voturi)    
          Ia un glob (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 15:56)

          Un pesimist [anonim] i-a raspuns lui rochiri

          Esti un optimist incurabil. Felicitari, totusi. Si condoleante de pe acum, pentru 2050. Iti spun io ca nu o sa primim nici un cap de ata gratis de la cei ce vor veni. Si daca il vom primi, va fi pe bani.
        • +1 (1 vot)    
          Praf in ochi (Duminică, 6 iulie 2008, 13:17)

          eugenrc [utilizator] i-a raspuns lui rochiri

          Citi olimpici raman in Romania dupa ce isi termina studiile ?
          De citi olimpici din urma cu 40 ani ati auzit in ultimul an ?
          De citi repeteni din ultimi 40 ani auziti zi de zi la stiri ?
          Olimpici sunt olimpici pentru ca parinti au investit in talentele si aptitudinile copiilor lor nu pentru ca avem un invatamant de calitate .

          In caruta noastra cu mere, marea majoritate sunt mere stricate pentru ca prea putini sunt cei care sa stropesca la timp floarea pentru ca fructul sa fie sanatos .
        • 0 (0 voturi)    
          Nu te mai lauda cu olimpicii (Duminică, 6 iulie 2008, 18:04)

          Un Trecator Grabit [anonim] i-a raspuns lui rochiri

          Olimpicii: Cinste copiilor care invata de rup cartea insa ne tot laudam cu munca individuala a unor elevi care muncesc cit 100 de smecheri.
          Nu vorbesc aici de olimpici si de cei foarte buni, ma refer la care vor iesi din scoala practic analfabeti si cu un orizont de cunostiinte extrem de vast (manele, sex, droguri, violenta, limbaj vulgar, educatie de maidan) .
          Acestia sint cei mai multi si ei vor forma Romania aniilor care vin.
          Se lauda c-au copiat. Exmatricularea si repetarea intregului liceu ar fi cea mai buna pedeapsa.
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo (Luni, 7 iulie 2008, 12:28)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui Un Trecator Grabit

        Subscriu! Si eu am dat bacalaureatul acum 25 de ani la Sincai si nici noi nu ne gindeam la copiat. Sincer, nu stiu citi dintre ratatii astia care au impresia ca examenul dat la 7 discipline din care una sportul, ar fi fost in stare sa ia bacul pe care il dadeam noi - si culmea, noua ni se parea usor fata de ce stiam ca ne asteapta la admitere...
    • +7 (7 voturi)    
      foarte corect ce spune Radu (Vineri, 4 iulie 2008, 16:21)

      bozo [anonim] i-a raspuns lui Radu

      eu am dat Bac-ul acum 21 de ani si am avut doar trei probe scrise (matematica, romana, fizica) dar pentru care a trebuit sa invat serios.

      In plus am trecut examen de admitere la liceu (si a fost ceva concurenta, vreo 2-3 pe loc) si a mai fost un triaj la examenul de treapa, la trecerea din clasa a10a in clasa a11a.

      Pe acea vreme examenul la facultate era cam la vreo luna dupa Bac, si materia ceruta nu era intru totul aceeasi. Drept urmare a mai fost un examen de trecut cu 3 probe scrise (algebra-analiza, geometrie-trigonometrie si fizica). Ca idee, subiectele erau facute de catre universitari si erau la nivel de olimpiada internationala multe dintre ele.

      In fine, pana la urma se poate trai si copiind, dar ar fi cazul ca acei ce trec prin viata copiind sa nu se mai planga de coruptie si furaciune in Romania. Sunt partasi la aceasta mentalitate si din pacate majoritatea celor ce ne conduc acum destinele au trecut prin scoli copiind sau chiar cumparand diplome.
      E trist sa vezi ca a ajuns o lauda copiatul, incep sa cred ca nu prea mai avem multe sanse de reabilitare ca neam.
      • 0 (0 voturi)    
        foarte corect ce spune radu (Luni, 7 iulie 2008, 12:32)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui bozo

        Asa e, ai perfecta dreptate (am doar patru ani in plus fata de tine, deci stiu ce spui). Nenorocirea cea mai mare e CA ASTIA NICI MACAR NU INTELEG ca ceea ce fac ei se cheama furt!
    • 0 (0 voturi)    
      am fost si eu elev serios, (Duminică, 6 iulie 2008, 10:40)

      poate chiar emininke [anonim] i-a raspuns lui Radu

      Clasa mea a dat bac-ul tot in acel an, eu, datorita unei "schimbari de aer" am mai facut un an, apoi am dat la trei materii in scris si trei la oral (la alegere). Stupefactia, dupa standardele la care am fost educat, a venit la toamna: fiecare intra liber la facultatea care i se nazarea, studia dupa chef si cecurile de-acasa dupa motto-ul: cine inscribeaza si nu crapeaza, acela promoveaza.
      Generatia messenger sa stie ca insarcinatii Europei cu administrarea tarilor din Europa de Sud-Est, ca Erhard Busek sau Bodo Hombach, au ramas cu gura cascata (si mai-mai au cazut pe fund), cand au descoperit sistemul scolar din Romania, nefiindu-le asemnea cunoscute nici macar din povestirile bunicilor. Azi ei isi pot considera misiunea ca indeplinita cu succes si pot privi satisfacuti inapoi.
  • +1 (5 voturi)    
    copiaza cine poate... (Vineri, 4 iulie 2008, 14:43)

    ... [anonim]

    intr-adevar,am mai auzit cazuri cand elevii ieseau de la o proba a examenului foarte relaxati pe motiv ca au copiat(deci totul urma sa fie ok),insa si aceasta metoda a copiatului la unii merge si la altii nu.
    cand esti acolo in sala si vezi ca profesorul nu prea e atent la ce faci tu parca te tenteaza sa te uiti fie in stanga fie in dreapta sau sa iti pui in aplicare metodele de copiere insa aici ne dam seama care pot copia si care nu.noi toti am vrea sa putem sa copiem fie ca suntem mai inteligenti sau nu insa nu toti putem.observi in sala de examen persoane care fie se insrosesc,zbat frenetic din maini pe sub banca pentru a gasi copiutele(acestia fiind cel mai usor de prins),pe cealalta parte sunt cei care se 'pricep la copiat' si pe care doar ii vezi ca schimba copiutele, iar cei din urma sunt cei care au invatat-totusi emotionati,rosii la fata si cu mainile tremurande.Deci daca profesori ar fi mai atenti nu ar fi greu sa le detecteze comportamentul si sa ii prinda copiind,eu preferand mai bine atentionarea lor si supravegherea pe tot parcursul examenului decat excluderea din examen.
    • 0 (6 voturi)    
      Singe rece (Vineri, 4 iulie 2008, 14:59)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui ...

      aveam un sbir de profesor la politehnica, genul de materie "cui", care l-a examen ne-a avertizat ca el are "ochi de vultur" si pe cine prinde repeta anul (asa era atunci); ei bine, 2 baieti cu tupeu, care nu roseau, s-il priveau in ochi in timp ce copia au trecut bine-mersi, fara emotii. Ei bine, ei au terminat politehnica - eu nu. Este si asta un talent.
      • 0 (0 voturi)    
        zbir (Vineri, 4 iulie 2008, 15:22)

        Mentadedimineata [anonim] i-a raspuns lui MG

        @MG: Zbir si nu sbir...
      • 0 (2 voturi)    
        nu-mi vine sa cred cate greseli gramaticale :( (Vineri, 4 iulie 2008, 15:28)

        MG [utilizator] i-a raspuns lui MG

        nu-mi vine sa cred cate greseli gramaticale am facut! :(
        • 0 (0 voturi)    
          A fost o greseala de ortografie (Vineri, 4 iulie 2008, 15:53)

          Mentadedimineata [anonim] i-a raspuns lui MG

          Oricum, nu e gaura in cer, nu am vrut va ofensez.
  • +6 (8 voturi)    
    Emblema Romaniei in ultimii ani (Vineri, 4 iulie 2008, 14:51)

    sile [anonim]

    Impostori, dar cu tupeu. Cometariile sunt de prisos.
  • +10 (10 voturi)    
    nota de la bac (Vineri, 4 iulie 2008, 14:52)

    Thheo [anonim]

    Important este ca pe vremea "noastra" nu folosea la nimic nota de la bac.. si trebuia sa dai examen la un loc cu altii sa intri la facultate..
    • +8 (8 voturi)    
      foarte adevarat (Vineri, 4 iulie 2008, 15:02)

      .... [anonim] i-a raspuns lui Thheo

      bacul era o parte infim din ce avea sa urmeze...am dat 2 examene ca sa intru la facultate iar nota de la bacalaureat....nimeni nu s-a uitat pe ea asa ca...
    • +4 (4 voturi)    
      Generatia messenger... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:40)

      Alecx [anonim] i-a raspuns lui Thheo

      ...Premizele sunt clare: profesorii sunt subsalarizati si accepta mita; parintii cred ca odraslele lor nu fac nimic in viata fara diploma si dau mita. Rezulta o simbioza perfecta intre doo organizme care ar trebui sa fie doar parteneri nu legati. Mi se pare o idiotenie sa pui 12 clase obligatorii. Maine poimaine o sa ajungem la doctorat obligatoriu ca sa se cheme ca ai facut scoala. 4 clase primare pt citire, scriere, bazele matematicii (+,x,-,:), geografie (ca sa stie unde e el fata de altii), istorie (ca sa stie din ce neam se trage), niste cunostintele naturii (putina fizica, chimie, biologie, anatomie, zoologie), muzica (sa stie ca mai exista si altceva decat manele) si desen (ca sa poata reda frumosul), apoi 4 ani de gimnaziu impartit pe caprarii, vocatii, dorinte, bineinteles sub indrumarea si la sugestia cadrelor didactice...
      Ce atata carte pe de'a moaca?! Cine vrea invata, cine nu la maturat strazile!
  • +4 (4 voturi)    
    je (Vineri, 4 iulie 2008, 15:01)

    je [anonim]

    Copilu'.. au mai dat si altii n materii la bac, chiar in prima generatie care a avut norocul asta.. dar atunci chiar nu se punea problema copierii.. Cel putin nu in centrele scolare mai mari.. Chiar au picat multi atunci.. Diferenta e ca pe atunci se mai facea si scoala si existau alte preocupari fata de ce faci tu acum toata ziua. Fara messenger, au invatat oamenii sa scrie corect gramatical, fara liniuta inainte de fiecare articol ca de unde sa stie lumea ca nu e pronume sau inainte de fiecare vocala mai suspecta.. Efectiv se vede pe fiecare forum cati analfabeti isi dau cu parerea. Se vede cine copiaza, cine are ca singure preocupari cluburi, manele, masini si salariu de mii de euro fara nici o pregatire, dar cu tupeu si puturosenie nevoie mare..
    Si inca ceva.. zici ca ai preferat sa nu risti si ai copiat.. pai cineva cu un minim de bun simt si care intr-adevar a invatat, nu ca tine, prefera sa nu riste si sa NU copieze, chiar daca are posibilitatea.. Ia gandeste-te la asta si vezi din ce categorie faci parte...
  • +3 (3 voturi)    
    Bac-ul, acum si altadata (Vineri, 4 iulie 2008, 15:09)

    florin [anonim]

    Exista mari diferente intre ce inseamna acum bac-ul si ce insemna acum 20 de ani. Da, am dat bac-ul la 3 materii. Am invatat (?) pt. bac vreo 2 saptamani, dar...dupa bac a urmat un examen serios intr-adevar: admiterea la facultate. Acolo toti plecau de la 0 si trebuiau sa demonstreze ca merita sa intre la facultate, pe baza cunostintelor acumulate (eventual, tocite) nu pe baza impresiei pe care ai facut-o profesorilor din liceu. Pt. admitere era acelasi ochi critic pt. toate lucrarile si nu conta cat de bun ai fost in liceu. Pt. acest examen am invatat cca 10-12 luni, alocate in mod special, fara a apela la pregatire cu profesor inafara orelor de clasa.
    Gasesc ca acest sistem are sansele cele mai mari de a scoate oameni de elita de pe bancile scolii.
  • +5 (5 voturi)    
    ... ca si Lobont... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:12)

    Claudiu [anonim]

    Am ras din tot sufletul, pentru ca mi-am amintit de o replica a lui Bogdan Lobont de acum cativa ani: "suntem mai buni ca generatia de aur"... si apoi au ratat trei turnee finale la rand...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Vineri, 4 iulie 2008, 15:16)

    nemos [anonim]

    Am dat bacu' acum 23 ani de ani, iar acele 3 materii de care vorbeste carnatul asta mic erau materii nu jucarie la care se adauga si proiectul de diploma.
  • +2 (6 voturi)    
    pe bune? (Vineri, 4 iulie 2008, 15:17)

    The great Cornholio [anonim]

    daca ar fi sa raspund generatiei messenger cu un singur cuvant, acesta ar fi "FLIT!"
    totusi o sa dedic 5 minute pentru a posta o pare completa.
    Am terminat dat bacul cu mult ca generatia messenger sa se fi nascut, dar nu inainte de aparitia messengerului.
    Acum, student la o a doua facultate, pot foaret clar sa vad diferentele dintre generatia de acum 10 ani si cea de acum. Pentru a defini distanta dinter cele 2 generatii, nu am sa folosesc cuvantul bland prapastie ci cuvantul care reflecta realitatea: Distanta Pamant Soare!
    DA, pentru ca am colegi in grupa care au terminat BAC-ul cu nota foarte mare, care se plang ca a fost extraordinar de greu, in conditiile in care materia este clar mai putina decat acum 10 ani si care habar nu au chestii elementare cum ar fi sa deseneze cercul trigonometric. Am colegi care au 50 de ani, si care inca isi aduc aminte lucrurile astea.
    Mi se pare strigator la cer ca un mucos care a copiat doar pentru ca vine dintr-o familie in care copiatul este traditie, sa spuna ca cei care au dat dovada de seriozitate in trecut sunt de fapt niste indivizi care au copiat.
    Pentru cei care citesc aceste randuri, le sugerez sa se intereseze de cunostinte care sunt la a doua facultate si sa faca o comparatie intre elevii de ieri si elevii de azi. O sa constatati ca peste 90% din studentii Messenger sunt plini de restante si note mici iar ceilalti, din generatiile vechi sunt in proportie de 90% integralisti si cu note mari, in conditiile in care unii dintre noi mai au si o familie si 2 plozi de dus la scoala.
    tinand cont de faptele celor din generatia veche si de vorbele celor din generatia messenger, pot sa spun ca "Romania are nevoie de oameni de valoare nu de carcaleti". Ne vedem la interviu la angajare, draga generatie messenger, si o sa va adresez cuvantul cu care am inceput sa scriu "FLIT".
    • +3 (3 voturi)    
      re: pe bune? (Vineri, 4 iulie 2008, 15:51)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui The great Cornholio

      Era evident ca generatia mea (30 de ani) la vremea respectiva a studiat mai putin decit generatia parintilor cu toate ca a avut mai multe oportunitati si resurse la dispozitie - pe atunci se intra mai greu la facultate, mai putine locuri, se studia mai mult, eforturi financiare mai mari - taica'meo de exemplu si-a rupt coatele invatinde la coada vacii, subingineri si apoi ingineri ceea ce majoritatea din generatia mea lua bacul si apoi dadeau examen si luau la facultate. Din pacate se pare ca tendintele se continua si generatia actuala are parte de si mai ushor.

      Din pacate pentru ei si pentru noi toti e ca scaderea calitatii absolventilor se va manifesta mai tirziu in calitatea angajatilor, fie la stat fie in privat, si viitorul nu prea arata bine deloc. Chiar daca majoritatea cred ca doar cu inteligenta si entuziasm reushesti sa iti faci o cariera si sa cistigi o gramada de bani, din pacate nu e valabil in toate ramurile - o fi mergind in comert, dar in orice gen de productie ai nevoie de experienta sau cel putin o gindire solida pentru start si dorinta de a invata mai departe. Daca scoala nu a reushit sa le cultive treaba asta, mi-e teama ca economia si in final noi toti vom avea de suferit.
    • 0 (0 voturi)    
      paul (Vineri, 4 iulie 2008, 16:06)

      paul [anonim] i-a raspuns lui The great Cornholio

      ne vedem la interviul pentru angajare.. depinde in ce postura fiecare. Tinand cont ca generatia asta asa zisa messenger are spiritul de intiativa mult mai dezvoltat... sunt posibile si surprize nu ?
      • 0 (0 voturi)    
        lamurire (Vineri, 4 iulie 2008, 18:03)

        The Great Cornholio [anonim] i-a raspuns lui paul

        Daca o sa mai dau vre-un interviu pentru a ma angaja undeva, va fi cu siguranta peste granita, unde deja am oferte serioase. un nationalism deja tembel ma mai tine inca aici.
        Trebuie sa fiu totusi de acor cu tine, ca sunt si pustani valabili, dar trebuie sa fiu de acord si cei care au mentionat mai sus ca tot acesti pustani nu au nici o experienta. si experienta inseamna minim 5-10 ani.
        si pustanii mei pe care i-am angajat au copiat in facultate, dar sunt sub 1% din numarul celor care vin la interviu, si crede-ma, restul nu au fost refuzati din motive financiare ci datorita faptului ca nu au nimic in cap.
        deci, "Tara, caut oameni cu experienta si/sau ceva in cap"
      • 0 (0 voturi)    
        paul (Luni, 7 iulie 2008, 12:43)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui paul

        Spiritul de initiativa, daca nu are in spate scoala, genereaza elefanti roz de genul autostrazilor zburatoare ale lui Oprescu. Si in privinta posturii de la interviul pentru angajare...sa ne fereasca Dumnezeu! Am vazut cit discenamint are generatia ta!
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune? (Luni, 7 iulie 2008, 12:41)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui The great Cornholio

      Dar ce zici de cit sint baietii de convinsi ca invata prea mult? Intrebarea mea este: cum poti tu, care habar n-ai pe ce lume traiesti, sa stii cit si ce ar trebui sa inveti? Simt ca ma loveste damblaua cind vad tot felul de articole in care tot felul de handicapati mintal care nu stiu cum ajung inspectori, profesori - oricum, au de-a face cu invatamintul - se tot vaita cu CIT DE MULT TREBUIE SA INVETE COPIII IN ZIUA DE AZI. Nici o problema, poate fi programa cit de incarcata, ca ei oricum nu invata nimic!
  • 0 (8 voturi)    
    deci... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:25)

    liviu [anonim]

    1 - daca noi suntem generatia messenger inseamna ca voi sunteti generatia comunista....
    2 - se copiaza acum la bac adevarat DAR
    noi avem 7 materii (ma rog 5 am dat eu) voi avetati 2 ....
    3 - inainte de 89 nu aveai voie sa lasi corigent sau repetent oricat de bou erai terminat 8 sau 10 clasa cat era minimul...
    4 - voi ati bagat tara in rahat (economia la pamant, coruptia in floare etc) nu noi..............

    concluzia e ... nu ati facut mare lucru pentru tara asta in ultima perioada si ca sa va aratati muschii va luati de noi... una peste alta "genaratia messeger" cum ne spuneti poate dovedi ceva... ceva de generatia trecuta sigur nu a dovedit...

    intai faceti ceva pentru tara asta si apoi barfiti pe altii (intamplator mai mici si care nu va pot raspunde clar acuzatiilor.... curaju asta mama masii)
    • +1 (1 vot)    
      la pamant (Vineri, 4 iulie 2008, 15:59)

      Olguta [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Invatamantul romanesc e in floare, dar lipseste cu desavarsire.......am absolvit o facultate la particular si acum sunt pe cale de a termina o facultate la stat; deci ma pot pronunta: totul se reduce la individ; unii invata, iar altii doar copiaza......si colo, si colo; chiar facultati cum sunt: ASE, Litere....la facultatile particulare, acelasi lucru ......si cei care invata vor ramane foarte putini....pentru ca am vazut lucrari copiate, notate cu 9 si cu note de trecere! In timp ce, lucrari ai unora care nu copiau, au fost notate prost. Ba chiar cei care copiaza, umflandu-se in pene s dandu-se mari destepti.....Profesorii sunt buni, mai ales cei din vechea generatie, cei care au profesat si inainte de revolutie, dar sunt depasiti de situatie! Ca majoritatea copiaza......vor ramane fara catedre daca i-ar da pe toti afara! Pe bune. Ce e de facut?Totul se reduce la om, si la profesori. Dar cine are curajul sa schimbe sistemul deja format?
    • +2 (4 voturi)    
      Ai dreptate (Vineri, 4 iulie 2008, 16:00)

      adik [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      la punctele 3 si 4.
      In rest nu este relevant.
      Asa este, generatiile mai mari nu au facut nimic pentru voi si au dus tara in rahat.
      Corect.
      Dar avem 2 circumstante atenuante:
      1. Ne-a indobitocit Ceausescu o gramada de vreme, astfel ca dupa Revolutie greu ne-am revenit. Nu am fost in stare sa ne gandim la noi, dar sa ne mai gandim si la generatiile urmatoare.
      2. Am scapat de Ceausescu si am dat de Iliescu.
      Asta ne-a dat in urma cu 20 de ani si ne-a tampit de tot.

      Ai drepate. Ai pus bine problema.
      • 0 (0 voturi)    
        pai (Vineri, 4 iulie 2008, 17:42)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui adik

        eu nu am zis daca au avut sau nu circumstante atenuante...
        na si noi avem circumstante atenuante ... avem messenger :P
        • -2 (2 voturi)    
          mess? (Vineri, 4 iulie 2008, 18:49)

          Eu insumi [utilizator] i-a raspuns lui liviu

          Diferenta e ca pe voi nu va obliga nimeni sa folositi messenger-ul.
          Ups, scuze, locul meu era mai jos, ma duc sa comentez acolo.
      • +1 (1 vot)    
        nasol (Vineri, 4 iulie 2008, 18:06)

        c# [anonim] i-a raspuns lui adik

        deja incepe sa sune trist
        20 de ani de iliescianism comparativ cu 45 de comunism...
        proportia celor 2 cifre incepe sa ma ingrijoreze.
        singura diferenta este ca acum am voie sa scriu pe un forum pentru ca nu ma baga nimeni in seama, pe cand atunci era "Game Over"
    • +2 (4 voturi)    
      oitaroz (Vineri, 4 iulie 2008, 16:12)

      Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Incerc sa-ti inteleg logica, dar am impresia ca e putin... lipsa!?

      1. Ce are a face faptul ca noi am fost generatia comunista cu faptul ca voi sunteti generatia messenger? Nu cred ca e ceva de care noi ar trebui sa ne jenam. Majoritatea nu a fost comunista de voie, ci obligata. Si avand in vedere asta ne putem mandri ca am rezistat unor opresiuni, fara sa facem rabat de la inteligenta, de la bun-simt, de la invatatura etc...

      2. Au mai dat si altii bac din mai mult de 2 materii, dar au avut bunul simt de a nu copia. Si indiferent la cate materii s-ar da bacul nu cred ca este buna scuza cu "altii au dat la mai putine". Sa nu uitam ca mult timp, cei de generatia mea au dat la liceu treapta a II-a la trecerea din clasa X in clasa XI.

      3. Vorbesti din auzite si din pacate nu stai bine cu auzul... Poate ca nu era indicat sa lasi corigenti ianinte de '89, dar am avut profesori de generala care nu dadeau 2 bani pe "indicatiile" de acest gen! Si nu, nu se termina clasa cu 8, 9 sau 10 ci cu 5 daca erai in pericol de a fii corigent, dar nu voiau/nu aveau voie sa te lase.

      4. Tara e bagata in rahat de unii dintre noi, da. Cei care au ajuns la putere si care si-au dat in petec. Si poate va ramane mult in rahat din cauza faptului ca cei ca voi, generatia messenger nu sunteti buni sa o scoateti de acolo. Sunteti buni doar sa aruncati cu rahatul in altii...

      Imi cer scuze celor care, desi nascuti in generatia mess-ului, si-au pastrat intacte simtul valorii, buna-crestere, inteligenta, demnitatea. Ceea ce am scris mai sus se adreseaza doar capsunarilor, cocalarilor cu lanturi si cefe groase (care nu pot fi intrecute decat de grosimea obrazului), printeselor de scara de bloc, manelistilor de toata jena, si altor specimene de acest gen.
      • 0 (4 voturi)    
        mai (Vineri, 4 iulie 2008, 17:52)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        poate nu sunt 100% reale datele care le am... e adevarat... desi cred ca se apropie destul de mult...

        dar nu va suparati nici articolele cu "generatia messenger" nu sunt

        si un lucru fff. important voi ati dovedit ca ati dus tara in rahat (sau ati permis sa fie dusa de niste contemporani)... noi putem sa o scoate... nu spune ca nu o sa fim in stare atata timp cat nu am putut dovedi ... vb. peste 15-20 de ani

        si voi aveati "printese" si "genii" pe vremea voastra... astea sunt peste tot ... nu inteleg d c pentru cateva specimene pica toti in aceeasi oala. bine manele nu erau atunci din fericire :D

        in final te intreb eu apropos de logica... articolul cu "generatia messenger" are logica? si dupa ce imi raspunzi la intrebarea asta vb. si despre logica comentariului meu
        • -2 (2 voturi)    
          ....si totusi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 18:23)

          Gaga-mic [utilizator] i-a raspuns lui liviu

          in cazul in care iti mai verifici comentariile, ia, te rog, in consideratie, doua observatii:
          - corect in limba romana este: "poate nu sunt 100 % reale datele PE care le am"; acuzativul corect este "pe care"
          - "logica comentariului" este un prototip de cacofonie; constructiile de acest tip sunt de evitat
        • 0 (0 voturi)    
          Gheorghe (Luni, 7 iulie 2008, 14:18)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui liviu

          Faci aceeasi greseala de care ma acuzi pe mine: pentru cateva specimene ii bagi pe toti in aceeasi oala. Din cauza unor politicieni avizi de putere si lacomi de averi, ne pui tuturor aceeasi eticheta.

          E adevarat, si noi aveam prostii nostri, dar care nu se dadeau asa de tare in spectacol. E adevarat ca nici mijloacele existente azi nu erau, ca poate s-ar fi dat... ;)

          Ideea e urmatoarea: atata timp cat ne vom arata unii pe altii cu degetul si nu vom stii sa lucram impreuna (generatia comunista cu generatia messenger) nu vom ajunge nicaieri. Vom ramane tot acolo unde suntem si azi sau, si mai posibil, vom ajunge mai rau!
        • 0 (0 voturi)    
          mai (Luni, 7 iulie 2008, 14:20)

          Anne [anonim] i-a raspuns lui liviu

          Stii, generatia noastra avea doua-trei printese si genii cu ghilimele - dar noi aveam si foarte multe genii fara ghilimele si nu erau pasari atit de rare cum sint in generatia voastra. Intelegi - asta e de fapt problema voastra: ceea ce la voi este mentalitatea emblematica pentru o generatie intreaga, la noi era doar exceptie.
      • +1 (3 voturi)    
        hmm (Vineri, 4 iulie 2008, 19:02)

        elev [anonim] i-a raspuns lui Gheorghe

        D-l Gheorghe, nici dvs nu stati foarte bine cu logica pe care o imputati altora.

        1. Spuneti ca majoritatea n-a fost comunista de buna voie ? Sunteti sigur de asta? Daca a fost asa de ce nu a schimbat 'majoritatea' ceva? Deh, si ungurii, polonezii, slovenii, etc au fost sub comunism, iar situatia la ei (in primul rand vazuta in context socio-economic) nu a fost si nu este atat de jalnica precum la noi. Daca ati fost victme ale unor opresiuni in mare parte tot voi (majoritatea) sunteti vinovati si mi se pare penibil sa incercati sa inventati tot felul de scuze in loc sa va asumati responsabilitatea --- lipsa de coloana vertebrala!

        4. Cei care au ajuns la putere au ajuns tot datorita voua si tot din randul vostru. Voi i-ati votat, voi i-ati sustinut. Ceea ce poate este cel mai grav este ca voi ati ales sa inchideti ochii cand conducatorii isi "dadeau in petec"... Voi ati ales sa nu va implicati.

        Reformuland ceea ce ati afirmat as spune ca tara e in rahat atat din cauza clasei politice, a conducatorilor actuali, cat mai ales din cauza oamenilor "de bine" care ii tolereaza si care cred ca daca (cel mult) se lamenteaza pe forumuri automat nu mai pot fi bagati in aceeasi oala.

        In plus, iertati-ma, dar sunteti un mare IPOCRIT cand afirmati ca tara va ramane multa vreme in rahat pentru ca generatia mess nu e buna s-o scoata de acolo unde tot cei ca voi au adus-o... sunteti buni doar sa va plangeti, sa criticati si va laudati cu "performante" scolare / academice.... dar uitati ca (marea majoritate) nu ati adus mai nicio contributie stiintifica / tehnologica / economica / etc, inovativa sau care sa fie macar demna de luat in seama.


        Un elev care da bacul.
        • -1 (3 voturi)    
          Fara Bac II (Vineri, 4 iulie 2008, 21:50)

          naufragiatul [anonim] i-a raspuns lui elev

          Faci cateva greseli:
          1. Pe vremea aia nu se vota, sau, ca sa ma exprim corect, nu aveai posibilitatea de a alege, daca intelegi ce vreau sa zic.
          2.Este adevarat ca si altii au fost comunisti, dar nu uita ca aceia au fost imperii, regate puternice etc, noi am fost neste iobagi , "rumâni" era termenul pentru taran sarac, fara pamant. Uita-te la bulgari, sunt ca noi, si nu-mi spune de litoralul lor nimic, acolo sunt patroni nemti, incearca sa studiezi problema inainte de a ataca.
          3. Imi pare rau ca nu ai auzit de Paulian sau de Odobleja, ar fi bine sa mai si citesti cate ceva.
          4. Eu nu imi fac mari sperante in generatia care s-a nascut la revolutie, sper ca cei care ies in fata sa fie o minoritate iar marea majoritate sa fie copii inteligenti, care se zbat sa faca ceva bun si nu doar sa doneze organe dupa accidentele moto sau sa perpetueze manelele.

          P.S. Apropo de manele, de ce manelistii se supara cand ii faci manelisti?
          • +2 (2 voturi)    
            raspuns (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 21:57)

            elev [anonim] i-a raspuns lui naufragiatul

            1. Nici in decembrie '89 nu s-a votat, daca intelegeti ce vreau sa spun. Nici in alte tari din sfera de influenta fost sovietica nu prea se putea vota, daca intelegeti ce vreau sa spun :)

            2. Afirmatia Dvs este un pseudo-argument istoric. Nu toate tarile de care am amintit erau foste imperii sau mari regate. De ex Slovenia si mai sunt si alte exemple de tari fost comuniste (ex: Cehia, Slovacia, Letonia, Estonia, Lituania) unde lucrurile se misca mult mai bine, in unele cazuri chiar mai bine decat in cazul fostelor puteri amintite. Si nu in ultimul rand nu cred ca Dvs sau parintii Dvs v-ati nascut iobagi, asa ca nu vad de ce va agatati de acest argument. Istoria nu poate fi invinovatita pt tot.

            3. Atentia la ce se discuta nu va caracterizeaza, asa este? :) Eu vorbeam despre marea majoritate a celor din "vechea" generatie, foarte activi pe forumuri, infatuati cu propriile "realizari" academice si care nu pierd mai nicio ocazie de a-si afisa atitudinea condescendenta fata de noi astia mai tineri. Generalizand, exemplele Dvs nu infirma ce am spus eu. Din contra, mai ales daca tinem cont de faptul ca cei in cauza erau doar cazuri speciale si nu regula...Putem sa ne uitam si pe la vecini daca vrem sa facem o analiza critica; ungurii de exemplu au luat vreo 14 Nobele (ahhh....dar ei au fost mare regat/imperiu si nu trebuia sa ma leg iarasi de ei).

            4. Gandire deziderativa si generalizari superficiale si de prost gust, dar nu ma pot astepta la altceva de la cei ce emit judecati pe baza stirilor de la ora 5.


            P.S.: nu stiu ce sa va raspund la aceasta ultima intrebare, dar daca va deranjeaza atat de mult manelistii de ce nu-i abordati (pe strada, pe scara blocului, sau unde ii intalniti) pt a va adresa, fata in fata, direct lor :)
        • 0 (0 voturi)    
          Gheorghe (Luni, 7 iulie 2008, 14:11)

          Gheorghe [anonim] i-a raspuns lui elev

          Salut, elev!

          Banuiesc ca stii ca ipocrit inseamna un om care este prefacut, fatarnic, care vrea sa para altfel decat este... Crede-ma ca atunci cand am zis ca tara va ramane in rahat, am crezut sincer asta si nu m-am prefacut cu nimic! Tara va ramane pentru o buna perioada de acum incolo in rahat... Iar vina este si a noastra si a voastra. A noastra pentru ca indobitociti de un regim comunist nenorocit nu am stiut cum sa va educam, a voastra pentru ca ati priceput libertatile de care voi va bucurati si la care noi ravneam intr-un mod gresit si ati preluat de la altii mai mult partile proaste decat cele bune.

          Da, spun ca majoritatea a fost fortata sa fie comunista si nu ai prea multe optiuni de ales in cazul in care siguranta ta sau a familiei (mai mult sau mai putin) sau statutul la care ravneai nu se atingea decat intrand in partid.
          Daca celelalte tari foste comuniste se bucura acum de un statut mai bun ca al nostru este pentru ca la ei, dupa caderea vechiului regim, nu au venit tot comunistii! Si in primul rand - parerea mea - e ca se bucura de acel statut din cauza mentalitatii pe care o au. Au pus umarul si au muncit la a face ceva ca sa se scoata din situatia respectiva. Nu s-au invinovatit unii pe altii, nu s-au batut unii cu altii si nu au stat la cersit mila altora, cum am facut noi!!!

          Vorbesti despre faptul ca cei ce au ajuns la putere, au ajuns tot datorita noua. Asa este! Intotdeauna o tara isi are conducatorii pe care ii merita. Dar nu uita ca la majoritatea alegerilor de dupa '89 nu ai avut o optiune mai buna, o alternativa mai de doamne-ajuta. Ma bucur in schimb ca acum, cand si tu ai drept de vot, lucrurile o sa se schimbe in bine. ;)

          In ceea ce priveste contributiile stiintifice/tehnologice/economice de care vorbesti, paote ca ar trebui sa te mai gandesti... Si, sincer sa fiu, nici eu nu am auzit de vreunul din generatia voastra care sa fi adus mari contributii de natura celor amintite mai sus.
        • 0 (0 voturi)    
          hmm (Luni, 7 iulie 2008, 14:24)

          Anne [anonim] i-a raspuns lui elev

          Asta iar e o problema cu generatia voastra: vorbiti despre ceva ce nu ati incercat pe propria piele. Perioada despre care vorbiti voi - cu prea mult aplomb dupa parerea mea - nu poate fi inteleasa daca n-ai trait-o la o virsta la care sa poti intelege cu propria-ti minte ce se intimpla in jurul tau.
    • +1 (1 vot)    
      Nu se incepe o fraza cu "deci" ... (Vineri, 4 iulie 2008, 16:49)

      Eu insumi [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      ... in nici un caz titlul.
      Asadar :-), am dat BAC-ul in '89 (ups, nici nu te nascusei atunci). Au fost 4 materii: romana, matematica, fizica + proiect de diploma, nu 2 cum zici tu (nu intreba ce-i ala proiect de diploma, poate o sa ai norocul sa afli mai tarziu). Ok, au fost mai putine decat cele 5 ale tale dar ia uite cite au fost inainte de BAC:
      - "treapta I" - examen de admitere la liceu (literatura, gramatica, fizica);
      - "treapta II" - dupa terminarea a 10 clase - matematica, fizica - examen foarte dur, la noi in liceu din 9 clase de a-10-a au ramas doar 2 de a-11-a, restul la scoala profesionala.
      Nu mai spun ca dupa BAC au urmat examene si mai dure la admiterea la facultate si chiar in timpul facultatii. Si nu se putea copia; mai mult ... era concurenta. Stiu ca suna ciudat dar era comunism si in acelasi timp concurenta mai dura cum nu am vazut altadata. Treceau doar cei buni.
      Eu nu vreau sa va acuz pe voi astia mai mici, nici nu vreau sa folosesc apelativul "generatia messenger" (desi nu mi se pare ceva jignitor) dar tot tam-tam-ul asta se face legat de conceptul de a fi corect sau nu. Ca ai fost in stare sau nu sa acumulezi niste cunostiinte care mai tarziu se vor dovedi strict necesare e doar treaba ta nu a altcuiva. Faptul ca esti constient de asta sau nu, e tot treaba ta, pe tine te afecteaza. O sa vrei sa lucrezi pt o firma straina care plateste mai bine si o sa constati ca nu poti, aia cer altceva, incepind cu conceptul de corectitudine; diploma nu o sa te ajute prea mult.
      Nu mai continui, incep sa devin plictisitor, asa-i?
      P.S. Crede-ma, n-ai nici cea mai vaga idee ce-i ala comunist si nu o sa sti niciodata.
      • 0 (2 voturi)    
        hahah (Vineri, 4 iulie 2008, 17:47)

        liviu [anonim] i-a raspuns lui Eu insumi

        deci greseti....

        1 - stiu ce-i aia licenta
        2 - eram nascut in 89 :P
        3 - nu am vb. la misto...
        4 - care e relevanta cu fraza cu deci? nu mi-a venit ideea unui titlu e vreo problema?
        5 - lucrez la o firma straina :P

        PS: stiu ce-i ala comunist
        PPS: voi ati inceput primii sa va luati de noi
        • 0 (2 voturi)    
          gramatica asta! (Vineri, 4 iulie 2008, 18:42)

          Eu insumi [utilizator] i-a raspuns lui liviu

          Nu ai dat nici un examen la gramatica, deci.
          1. OK, mea culpa
          2. Nu am zis ca nu erai nascut in '89. Afirmatia mea continea 2 conditii: "am dat bac-ul" si "in '89". Daca te-ai nascut in septembrie '89 (sa zicem) inseamna ca nu te nascusei cind am dat eu bac-ul. Pe de alta parte am presupus, poate gresit, ca ai dat bac-ul anul asta, altfel nu prea se justifica primul tau comentariu. Totusi, daca ma uit la pct 5 constat ca este posibil sa ma fi inselat.
          3. Nici eu nu vb. la misto
          4. Nu e nici o relevanta, a fost doar o observatie. Ai un exemplu in comentariul asta despre cum se foloseste "deci".
          5. Si "cleaning lady" de la firma la care sunt angajat lucreaza la o firma straina. O fi copiat la bac?
          P.S. Crezi ca sti ce-i ala comunist, ai auzit tu pe undeva. De multe ori definitiile nu sunt conforme cu realitatea si chiar daca ar fi ... multi nu se obosesc sa le inteleaga, se multumesc doar sa le copieze. Poate ma insel si acum, poate ai dat bacul si tu in '89 sau inainte si sti cu adevarat ce-i ala comunist.
          PPS : Eu nu "ma iau" de tine. Nu facem decit un schimb de opinii fapt ce chiar nu poate fi blamat. Ca dovada, tin sa-ti mentionez ca apreciez faptul ca raspunzi la comentarii mai ales ca o faci intr-un mod civilizat.
        • -2 (2 voturi)    
          Sai in banca ta copile (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 3:46)

          un roman [anonim] i-a raspuns lui liviu

          Folosirea cuvantului "deci" inainte de a fi spus orice altceva este dovada lipsei de cunoastre.

          Deci, citand unul din comentariile de mai sus: "Flit"!
    • 0 (0 voturi)    
      pe bune? (Vineri, 4 iulie 2008, 18:09)

      goguleana lugojana [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      ia zi tati, cati dintre voi merg la vot?
      statisticile spun ca nu sunteti prea multi, pentru ca guvernul nu da subventii la manele, bere si cercei de pus in bot.
      pai atunci ar trebui sa nu va plangeti si poate sa-i ascultati pe cei care au ceva de spus si carora le pasa.
    • 0 (0 voturi)    
      re: deci... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 20:27)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui liviu

      Deh mah Liviule, am facut si noi ce-am putut, o sa vezi si tu la vremea ta ca o sa fii in aceeasi pozitie ca si noi si o sa trebuiasca sa inghiti si tu rahat de la unu mai tinar care se crede mai cal breaz decit tine.

      Poate spre surprinderea ta am dat bacul in in 94 intr-un liceu de mate fizica la mate, romana scris si oral, engleza, geografie si sport. Nu zic ca nu se copia la bac, dar cu nota aia nu faceai nimic, trebuia sa dai oricum separat la facultate. Ba chiar am avut coleg care a picat romana.

      Am facut si noi pentru tara asta ce-au facut si ceilalti inaintea noastra - daca ai fi fost mai atent la ce se intimpla la putere e generatia 40-50 la putere. In plus eu nu ash blama toate generatiile anterioare, exact cum nu ash pune mina in foc nici pentru pentru generatia mea :-) dar lucrurile arata destul de trist in sistemul de invatamint si mi-e teama ca o sa vezi pe propria piele ca anii care vin nu arata prea bine, mai ales pentru generatia ta. Economiile intra in recesiune iar lipsa de experienta si dorinta de a fluiera freca menta si in acelasi timp sa cistigi nu stiu cite mii de euro salariu nu sint la prea mare cautare.

      Iti urez multa bafta si poate mai vorbim in cititva ani sa vedeam ce-ai facut si tu "pentru tara".
    • 0 (0 voturi)    
      deci... (Luni, 7 iulie 2008, 12:56)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Ar trebui sa-ti fie rusine! Cei care avem acum intre 40 si 50 de ani nu prea am fost comunisti (in caz ca n-ai stiut, dupa ce intrai la facultate ti se propunea intrarea in partid doar daca erai un student foarte bun, pentru ca grosul membrilor de partid era facut din muncitori). In afara de asta, noi dadeam examene. Multe, grele si de care depindea tot cursul vietii tale: dadeai mai intii admiterea in liceu, si daca nu reuseai sa intri intr-un liceu bun, scria "industrial" pe tine - si sanse mici sa intri la o facultate. Urma treapta a doua: daca nu o luai, cel mai probabil era ca faceai clasele 11-13 la seral - asta insemna iarasi sanse foarte mici sa ajungi sa mai faci si o facultate. Pe urma venea bac-ul (a propos, la trei materii plus diploma, nu cum crezi tu) si asta era intr-adevar cel mai usor examen dintre toate. Tragedia era ca daca nu-l luai, nu aveai cum sa dai admiterea in facultate in aceeasi vara. Pentru fete asta mai era cum mai era, dar baietii care ajungeau sa rateze examenelea astea erau luati cu japca in armata de doi ani - deci doar daca dadeau dovada de tenacitate, mai ajungeau sa faca facultate.
      In privinta faptului ca nu am fi facut mare lucru pentru tara asta in ultima perioada...mai pune mina si citeste - a fost cam acum o luna un articol care vorbea exact despre generatia asta - in caz ca n-ai stiuti, cei mai multi dintre managerii autohtoni ai firmelor straine mari care au venit in Romania fac parte din generatia asta. Oare de ce?
  • 0 (2 voturi)    
    claudiu, daca ai fi dat treapta a II-a.. (Vineri, 4 iulie 2008, 15:31)

    vlad [anonim]

    probabil ca acum erai sculer matriter la imgb.
    cand noi copiam la bac , deja dadusem doua examene definitorii, si ne pastea admiterea la facultate. no internet, no protv, no fuckin democracy.
  • 0 (0 voturi)    
    examen de admitere la facultate (Vineri, 4 iulie 2008, 15:44)

    dan [anonim]

    Reintroducerea examenului de admitere la facultate, fara ca notele din liceu sa aiba vreo pondere, ar fi cea mai buna solutie. Desigur, exista posibilitatea ca locurile scoase la concurs sa nu se ocupe din cauza ca elevii nu stiu mai nimic si nu vor fi in stare sa ia examenul, dar generatiile urmatoare se vor adapta si vor invata, asa ca problema asta ar fi doar pe termen scurt...
  • +2 (4 voturi)    
    Sistemul ticalosit (Vineri, 4 iulie 2008, 15:46)

    Lars [anonim]

    Nu elevii sunt vinovati ca sunt impinsi sa copieze cand vad ca spaga trece orice examen.Foamea dupa bani a creat un sistem de invatamant subiectiv care nu promoveaza valoarea.Manualele alternative,meditaii in particular cu profesorul de la clasa,spaga de examen,materia stufoasa pentru a nu putea fi asimilata sa lase la "bunavointa" profesorului soarta lui.Analizele literare cerute sunt facute sa le bage mintea in ceata prin constructii semantice foarte complexe care ar trebui sa faca critici literari si nu absolventi de liceu.Acum efectele distrugerii invatamantului incep sa se vada dar bataia va fi pe zeci de ani,se vrea prostie multa si nu oameni sa gandeasca.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum 20 de ani... (Vineri, 4 iulie 2008, 15:54)

    Claude [anonim]

    ...nu zic ca nu se copia si atunci (mai cu fereala totusi) dar macar exista examenul de ADMITERE IN FACULTATE care stopa leprele. Daca acum poti sa-ti cumperi o diploma de bac atunci erai o paria daca nu intrai la facultate.
  • +1 (3 voturi)    
    Sunt un dezastru (Vineri, 4 iulie 2008, 15:58)

    Cioara din varful parului [anonim]

    Actuala generatie de absolventi e o pacoste. Extrem de slab pregatiti, cu asteptari nerealiste, etc.
    Am fost ingrozit cand am avut sute de interviuri cu cei care au acum 20-25 ani, multi dintre ei absolventi de facultate (!!!).
    Nu as angaja nici unul.
    Se mai spune ca trebuie incurajata tinara generatie. Vai de ei (!!!)

    Ce scoala se facea inainte de '89! Nici nu se compara cu ceea ce este azi.
  • +2 (2 voturi)    
    N-am copiat la bac (oau) (Vineri, 4 iulie 2008, 16:02)

    Razvanica [anonim]

    L-am dat acum 5 ani. Sunt din generatia care a dat capacitate, examen de admitere la liceu, bac cu 7 probe, examen de admitere la facultate. Si nu am copiat. Chiar incepe sa mi se para ciudat. Nu sunt ipocrit, am copiat si eu la viata mea, la lucrari in liceu sau la examene la facultate dar niciodata la o materie care chiar insemna ceva pentru mine. Iar la bac, in afara de romana si mate, tre' sa alegi 3 materii din tot ce ai facut in liceu. Daca din 4 ani de scoala nu gasesti 3 materii care sa iti fi placut, la care sa ai nevoie de doar o saptamana in care sa repeti niste concepte mai teoretice, inseamna ca ai facut liceul degeaba. In fine, nu are rost sa incerc eu sa explic ceva unora care oricum nu inteleg si au isi doresc doar sa aiba si ei o diploma...
    • 0 (0 voturi)    
      N-am copiat la bac (oau) (Luni, 7 iulie 2008, 14:34)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui Razvanica

      Uite, vezi, tu esti exact exceptia care confirma regula: te comporti ca un copil normal si mai mult, ai atitudinea fireasca pe care ar trebui sa o aiba fata de ideea de studiu toata generatia voastra. Dar crede-ma ca pentru noi, astia pe care diversi messenger-isti care au comentat pina acum ne-au numit comunisti fara sa aiba habar despre ce vorbesc, este deprimant sa constatam ca nu sinteti suficient de multi...
  • 0 (0 voturi)    
    vremurile se schimba, evolueaza (Vineri, 4 iulie 2008, 16:27)

    dan [anonim]

    raspund si eu tot la acuzele "Am un frate mai mare..."

    sunt din generatia care a prin ultimul bac cu 3materii

    cei drept nu pot spune daca e sau nu mai ushor, ideea e:
    -noi(astia cu 3materii) nu aveam internet si kestii d'astea;
    -kinderii de acum stau pe calculator de la 3-4ani!!!

    asta e evolutia, ce vrei sa ramanem in padure? dar sincer calitatea cred ca lasa din ce in ce mai mult de dorit... adika poate se sar peste lucrurile de baza in anumite domenii, si riscam sa picam in cealalta parte... in sensul ca daca itzi iau calc din mana nu mai shti sa faci nimik...

    eu nu am copiat, ca nu aveam nevoie, poate doar la romana (toceala) la romana nu am copiat, am luat 7...

    eu tot am impresia ca se face scoala din ce in ce mai prost, profesorii prost platiti nu mai pun sufletul, elevi devin din ce in ce mai shmekeri
    • 0 (0 voturi)    
      Fara BAC (Vineri, 4 iulie 2008, 16:44)

      naufragiatul [anonim] i-a raspuns lui dan

      Parerea mea este ca Bacalaureatul este un examen inutil daca nu poate exprima, cu adevarat, ceea ce cunosti, de fapt examenele in sine nu reprezinta decat nivelul de cunostinte dintr-un anumit moment (nici inainte, nici dupa), eu am dat bac-ul in '93, la romana (scris, oral), fizica, matematica si geografie, la fizica si geografie am copiat tot, cu toate ca in acelasi an am dat la ASE si am luat examenul (inca se datea examen) si la proba de geografie am luat 9,30, fara sa copiez, mi-a fost mai comod sa copiez la BAC, daca s-a putut.
      Nu cred ca e posibil ca toti elevii buni sa ia notele cele mai bune, cum nu cred nici faptul ca printre cei admisi la o facultate sau alta nu se pot infiltra ciurucuri, insa actualul sistem de admitere este cel mai prost cu putinta.
      Solutia ar fi privatizarea invatamantului, iar statul, cu banii economisiti, sa dea burse pentru cei care nu-si permit sa plateasca si merita sa faca studii superioare.
    • 0 (0 voturi)    
      evolutie (Luni, 7 iulie 2008, 14:37)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui dan

      Faptul ca "au calculator" de la 3-4 ani nu inseamna neaparat evolutie. Nici parintii mei nu s-au nascut cu aparate care au facut parte din peisajul meu de acasa de cind am deschis ochii. Problema e ce faci cu calculatorul. Daca iti foloseste doar ca sa stai pe chat-uri, sa te joci si sa folosesti referate puse de altii pe internet, ma indoiesc serios ca-ti foloseste la mare lucru ca ai calculator de la 3-4 ani!
  • -2 (2 voturi)    
    sunteti varza stimati elevi (Vineri, 4 iulie 2008, 16:47)

    Marius Pop [anonim]

    la fel de varza ca si sistemul de invatamant, ca si guvernarea, ca si orice ar trebui sa mearga si nu merge. Bine ca merge marketingul, messengerul, filmele porno si jocurile pe calculator. Mai apare cate un emo sa asezoneze salata si gata, varza e completa.
    • 0 (0 voturi)    
      parere (Vineri, 4 iulie 2008, 19:42)

      Lucian [anonim] i-a raspuns lui Marius Pop

      Dle Marius Pop
      1. Imi place ca va semnati, probabil sunteti un oarecare ce cauta publicitate gratuita intre prieteni, tot necunoscut si complexat social veti ramane.
      2. Eu am dat bacul anul acesta, si pot sa zic ca mam pregatit pe putin 9 luni, desi am fost admis la facultate din primele 20 top EU cu 6 luni inainte.
      3. Vreau sa spun ca sunteti penibil prin faptul incercati sa acuzati o generatie ce are mai multe oportunitati ca si dva, ne acuzati pe noi ca nu am trecut prin aceleasi prostii ca si dva.
      4. Tin sa precizez ca noi suntem produsul unui sistem realizat si conceput de generatia dva asa ca degeaba dati vina pe noi ca nu avem valori morale cand dva sunteti responsabil sa ni le induceti si insuflati.
      5. Si la mine in scoala ( colegiu de prestigiu ) sunt elevi ce au copiat insa acestia nu sunt vazuti prea bbine de ceilalti colegi, intrucat unii din generatia noastra dau dovada de valori sociale spre deosebire de oamenii ce apartin generatiei dumneavoastra ce conduc tara din 89 pana acum ce promoveaza nonvalori.
      6. Referit la comentariul intitulat "Flit', il felicit pentru lipsa de integritate si lipsa de materie cenusie, astfel de gandiri au adus tara aici.
      Am sa dedic si eu 1 minut pentru a scrie referitor la postul lui. Daca a facut o facultate acum 10 ani, de ce mai are nevoie de una acum ? probabil pentru ca prima pe care a facut-o era de proasta calitate si el un elev de nota 5 incapabil sa faca 2 facultati in acelasi timp. Si vas da un sfat, niste cuvinte ale unei mari personalitati romanesti : tara asta o sa iasa din cacat cand no sa ne mai credem cei mai destepti.
      • 0 (0 voturi)    
        Sunt batran, am ramas in urma... (Vineri, 4 iulie 2008, 20:41)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Nu am avut ocazia nici macar sa aplic la o facultate din EU. Sa fiu admis la una din primele 20...nici pe departe. Felicitari! Eu am absolvit Facultatea de Drept, iar examenul de admitere l-am dat cand erau 14 candidati pe un loc. Dar ce mai stiu eu...au trecut ceva ani de atunci. Asa ca, umil intreb si eu, ca unul care nu stie multe despre scolile din EU: 1. Ce inseamna "dva"? 2. In noua scriere a limbii romane nu se mai foloseste cratima? Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
      • 0 (0 voturi)    
        Geniala aroganta (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 3:13)

        Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Deci dupa ce ca mi-am pierdut ani buni din viata pt a face o facultate de cacat ,care-mi ofera o diploma cu care pot sa ma sterg la fund, sa mai fac si 2 in acelasi timp!
        Oare poti sa fii mai prost de atat?
      • -2 (2 voturi)    
        Stai calm baiatule (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 3:56)

        un roman [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Poate ne spui si noua pe ce ai fosst tu admis intr-una dun primele 20 de facultati din Europa?
        Presupun, si nu cred ca gresesc, ca a fost pe baza notelor din liceu, unde probabil ai copiat pe rupte.
        Vedem noi cum termiini tu facultatea aia, ca de intrat se intra usor si in vest la facultate, de terminat in schimb....

        Comentariul tau despre materia cenusie a unei persoane pe care nu o cunosti este comentariul tipic generatiei messenger, o generatie de ignoranti.
        • 0 (0 voturi)    
          pt un roman (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 22:44)

          elev [anonim] i-a raspuns lui un roman

          Domnule "un roman", sunteti penibil, il acuzati pe Lucian de ignoranta pt ca chipurile emite judecati in necunostiinta de cauza si totusi nu va puteti abtine de la a debita tot felul de gogomanii.
          De unde stiti ca a copiat pe rupte? il cunoasteti? generalizati cum fac toti ignorantii? sau pur si simplu tineti sa va dovediti marlania pentru a va compensa frustrari personale?

          Notele din liceu ajuta putin la dosar, dar in plus pt majoritatea universitatilor din Top 100 mai trebuie dovedita excelenta pe plan scolar (olimpiade, concursuri, etc); trebuie luate tot felul de teste (limba engleza, matematica, fizica) + interviuri cu diverse comisii de specialitate, etc, etc... ati fi putut afla toate acestea relativ usor daca chiar ati fi fost interesat... v-ar fi scutit sa pareti un ignorant caustic.

          Comentariul dvs este tipic pt indivizii ratati, aroganti, marlani, frustrati de propriile neimpliniri; genul de oameni care au adus Romania in rahatul in care se gaseste acum.
          • 0 (0 voturi)    
            pt un roman (Luni, 7 iulie 2008, 14:49)

            Anne [anonim] i-a raspuns lui elev

            Prietene, am vazut si eu teste date pentru asa ceva: crede-ma ca o banala teza de liceu de pe vremea noastra era mai dificila decit astea...
      • 0 (0 voturi)    
        parere (Luni, 7 iulie 2008, 14:46)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui Lucian

        Ce colegiu te prestigiu te-a invatat sa scrii in halul asta? Sa stii ca a doua facultate nu inseamna neaparat ca prima a fost proasta. La vremea cind faceam noi facultatea, cu scoala de dimineata pina seara si de luni pina simbata - si cu prezenta obligatorie, in caz ca n-ai stiut, nici macar nu-ti puteai pune problema sa faci in acelasi timp doua facultati pentru ca una singura iti ocupa tot timpul. Acum voi faceti mai multe de-o data si tare ma tem ca atunci cind le terminati, nu iesiti cu mare brinza din ele!
  • 0 (0 voturi)    
    alb si negru (Vineri, 4 iulie 2008, 16:49)

    ionutz [anonim]

    Eu am dat bacul in 91. Romana oral, romana scris, mate plus fizica. Nu pot sa spun ca s-a copiat dar nici nu am avut zbiri care sa stea cu ochii pe tine sa nu te misti stinga dreapta.
    mai mult au fost colegi care au luat note peste valoarea lor ceea ce ridica anumite semne de intrebare.
    Nu am probe ca se copia, doar banuieli insa ce pot spune este faptul ca a fost cel mai usor examen din viata mea. Asta pentru practic nu concurai decit cu tine insuti pentru acea nota.
    Dadusem admitere la liceu cu 5 pe loc, treapta a doua cu sase oameni pe un loc...iar la facultate ce sa mai zic...9 pe un loc.
  • 0 (0 voturi)    
    bac (Vineri, 4 iulie 2008, 16:57)

    Adi [anonim]

    Am dat BAC'ul in '90, si nu se copia, cel putin la liceul nostru, cel mai bine cotat in Galati. La Politehnica (Automatica) am dat examen de admintere si nici vorbe de asa ceva. Cand am terminat faculatatea, la examenul de licenta se copia in draci.. Cam asa a "evoluat " invatamantul romanesc..
  • 0 (0 voturi)    
    ce e bac, ca bacul trece... (Vineri, 4 iulie 2008, 17:20)

    Luizana [anonim]

    Lepre si varfuri au fost si vor fi in toate generatiile, indiferent cum se numesc ele: de aur, de ca...uciuc sau mess. Eu am dat bac-ul in 96, la Pedagogic, cu 3 probe scrise (romana, mate, pedagogie-psiho) si 2 orale (romana si franceza), plus lucrare de diploma si atestat de predare a lb. franceze; erau materii din toti anii de liceu, nu x sute de subiecte de pregatit; la facultate am dat 1 proba orala (franceza) si 3 probe scrise (istorie universala moderna si contemporana, creativitate si expresivitate - adica literatura - si gramatica). Am invatat pt ca asta m-a invatat scoala sa fac si cred ca asta ar tb sa stim toti dupa ce terminam 12 clase: sa invatam! Pt ca indiferent ce vom ajunge si unde vom lucra, cu mai multe diplome sau mai putine, luate pe "cinsteala" sau pe "furaciune", in posturi de top manageri sau ca ciupercari, nu vom rezista daca nu vom sti sa invatam-de la altii, de la colegi, din propriile prostii.
    Nu sunt de vina cei mici pt mizeria de la examene, nici cei mai in varsta. De vina sunt educatorii - pt ca raman in posturi uitand ca sunt acolo din vocatie, nu ca sa faca bani, si ca rolul lor este altul, nu acela de a se imbogati - si conducatorii - pentru ca nu vad mai departe de mandatele lor politice si de interesele grupurilor lor. Cine vrea sa invete invata oricum, indiferent de rezultatele exprimate prin note. Cine nu, nu! Nici bacul, nici facultatea nu sunt niste scopuri in sine, ci doar niste instrumente. De noi depinde cat de bine ne folosim de ele mai tarziu. Iar asta le voi spune si copiilor mei, pt ca, sa nu uitam, educatia se face in primul rand acasa, in familie, si abia apoi in scoala.
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia Messenger nu are si ea PRINCIPII??? (Vineri, 4 iulie 2008, 17:29)

    max [anonim]

    Grozav Claudiu, facem din copiat - din incalcarea unui principiu - o chestiune "de dat mare". Adica, generatia Messenger (cine o fi inventat si denumirea asta "de dat mare") nu are si ea principii? Ba bine ca nu, ca doar stiu ce principii exista in chat... Dar tu si altii ca tine ati preferat sa nu riscati. Pardon? Pentru ce mai exista bacul? Dece nu va dam atunci diploma direct si fara triajul examenului?? Nu scrie nicaieri ca trebuie toti "jmecherii" ca voi sa luati bacul, sa faceti facultati pe bani si sa ajungeti directori peste sefi...
    Faptul ca ai un frate care a copiat mai acatari ca tine nu denuta decat ca incalcarea principiilor e in familie. Mi-e putin teama de voi, imi inchipui ca voi ajungeti din aia care se iau la intrecere cu lamborghini-uri pe dorobanti, ca, deh ati dat bacul la 7 materii. La care ati copiat...
  • 0 (0 voturi)    
    Scurte povesti (Vineri, 4 iulie 2008, 17:46)

    OZ [anonim]

    De copiat s-a copiat intotdeauna. Doar ca "pe vremea mea" (ehe!) nu vorbea presa despre asta.

    Eram in ziua examenului de licenta. O colega vine la mine si aratand spre lucrarea ei, imi zice: "auzi, nu vrei sa-mi spui si mie cum functioneaza dracia asta?" N-am putut sa-i explic pentru ca dupa ce mi-a trecut stupefactia m-a umflat un ras care m-a tinut pana am ajuns in fata comisiei. N-am mai auzit de colega mea.

    Despre alt coleg - de grupa - stiu ca nu a pierdut nici o ocazie de a copia. Oricand, la orice materie. Acum e senator PSD.

    Eu nu am copiat niciodata. Chiar mi-a placut sa invat. Sunt supracalificat dupa orice standarde (dar nu intru in amanunte) Sunt propriul meu sef si asa vreau sa raman. Sunt independent financiar.

    Trageti voi concluziile.
  • +1 (1 vot)    
    Mi se face greata (Vineri, 4 iulie 2008, 17:58)

    BlaBla [anonim]

    Mi se face sila cand vad cum oameni in toata firea dau cu noroi in copii de liceu. Ar trebui sincer sa va fie rusine. In primul rand pt ca e mai mult decat aberant sa te certi cu niste copii (asta nu dovedeste decat faptul ca nu va duce mintea nici cat pe ei) si in al doilea rand pt ca mintiti cu nerusinare cu copiatul. Se copiaza de cand exista scoala. Parintii mei au dat bac-ul acum 30 de ani si la ei s-a copiat, eu l-am dat acum aproape 10 ani si s-a copiat. Ca ti-e frica sa copiezi si n-o faci e una, ca nu se face e alta. Cine sutine ca bacalureatul a fost vreo data un examen corect fie traieste pe alta plateta fie minte cu nerusinare. Marea diferenta este ca numarul celor care ajung la liceu acum este mai mare decat acum 20 30 de ani. Daca se chinuia sa faca cineva un procent si nu sa dea niste cifre penibile care nu spun nimic ar fi fost altceva. Acum copiaza 2000 de elevi din 30 000 si acum 30 de ani copiau 10 din 1 000 si sustineti ca vai ce se mai fura bacu acu.
    Sunteti penibil cei care veniti cu argumente ca pe vremea voastra era totul mult mai corect. NU ERA.
    • +1 (1 vot)    
      nu e acelasi lucru (Vineri, 4 iulie 2008, 19:10)

      adrian d [anonim] i-a raspuns lui BlaBla

      nene esti la furat. nu poti pune semnul egalitatii intre cei 10 care copiau acum 30 de ani si miile de azi. ti se pare corect ca unul care invata de rupe sa fie pe acelasi plan cu cel care FURA? se pare ca da. Ei uite de asta nu vom fi niciodata in topul civilizatiilor europene sau de aiurea, pt ca am dezvoltat o mentalitate de hoti. Ii copiem pe cei pe care ii injuram, pe politicieni, sa ne fie rusine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    One's man heaven is another's man hell ;) (Vineri, 4 iulie 2008, 21:01)

    liviu [anonim]

    Lasati-i sa isi ia macar BAC-ul ala amarat cu copiutza.
    Sa fie varza! La facultate sansele sunt mult mai mici sa faca ceva, si daca isi iau examenele cu spaga, cu atat mai bine!
    De ce sa imi faca mie concurenta pe piata muncii?

    Eu lucrez in IT si pot sa zic ca 95% din toti absolventii de facultate sunt in afara problemei complet.
    Foarte bine! Sa traiasca incompetenta lor!
    • 0 (0 voturi)    
      hai sa fim seriosi (Vineri, 4 iulie 2008, 23:17)

      dedeiu [anonim] i-a raspuns lui liviu

      Vreau sa aud de o facultate in care se face PRACTICA calumea de inveti ceva. Daca invatam teorie ca la balamuc si apoi putina practica, mai ne bine ne lasam de meserie.
  • 0 (0 voturi)    
    care e problema? (Vineri, 4 iulie 2008, 22:48)

    drk [anonim]

    .. p cn a prins copiind a data afara din ex... restu'.. hotu' neprins negustor cinstit....
  • 0 (0 voturi)    
    Generatia mess vs Generatia de Aur (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 2:26)

    vlad [anonim]

    Va rapesc putin atentia.

    Am terminat Bacul in iunie 2003. Fac parte din generatia pe care Ministerul Educatiei a facut experimente: examenul de capacitate (prima editie), Bacul in sistem grila... Stiti povestea, grile gresite, scandal... Da, generatia messenger.

    Cinci observatii.

    1. Nu comparati invatamantul de-atunci cu cel de-acum. Inainte de '89 societatea noastra avea un alt profil, avea parte de multe ingradiri, orizonturile, starile de asteptare si spatiile de recreere erau foarte putine... Asa ca, vrand nevrand, era frumos sa te refugiezi in lectura, sa inveti matematica, sa iti creezi o lume a ta, paralela cu sistemul contorsionat de zi cu zi. Ce era sa faci, sa dai la lume in cap? Puneai mana pe o carte si citeai, si in marea majoritate a cazurilor, din lipsa de alta distractie.

    2. Generatia noastra este mai practica. Hai sa-i excludem pe cercelati si pe manelisti, sa fim seriosi. Multi dintre noi intr-adevar, nu avem acelasi bagaj de cunostinte si de cultura pe care l-au avut parintii nostri. Insa noi traim in alte vremuri, lumea e mai pragmatica, nu mai sunt aceleasi valori, iar accentul cade pe altceva.

    3. Atunci cand tinerilor li se va face un mediu propice de afirmare, atunci sa vorbiti voi de rezultate. Ce n-as fi dat sa am si eu parte de o competitie d-asta la facultate, la admitere, 14 pe un loc! Intram si daca erau 25 pe un loc si in 2003 si inainte de 1989.

    4. M-am uitat la cei care au terminat acum clasa a XII-a... Nu e vina lor ca sunt contemporanii lui Gigi Becali. Nu e vina noastra ca DINTRE VOI CARE ATI TERMINAT SCOALA INAINTE DE '89 NU AVEM NICI UN MODEL, DINTRE VOI, CEI CARE VA DATI CULTI si care sunteti parintii multora din Generatia Mess.

    5. Inteligenta nu se masoara frati batrani numai in kilogramele de carti citite, capitol la care voi ati fost primii, dar ultimii atunci cand a trebuit sa puneti in practica ceea ce ati invatat.
    • 0 (0 voturi)    
      stai (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 3:24)

      numai putin [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Am dat Bacul in 1990. imi amintesc f bine anii de scoala si liceu. Hai sa vedem, o iau pe puncte, cum ai facut-o si tu:
      1. Ar trebui sa zici mersi ca nu faci 3 saptamani scoala si doua practica. Adica sa te trezesti la 5 dimineata (la 13-14 ani!) si sa te duci sa lucrezi in fabrica . Da, si la liceele de mate fizica te duceai in practica in uzina, pe camp, la fructe - am avut prieteni care au purtat botnita atunci cand culegeau fructele din pomi. Invatai nu pentru ca "scapai" de realitate, dar si pentru ca alte sanse nu aveai (eu am invatat si pentru ca MI-A PLACUT!). Sistemul era facut asa incat sa te opreasca de la invatat, de la gandit, asa incat sa devii un "om nou". De ce crezi ca a- nflorit atunci sistemul de meditatii? De bun ce era sistemul de invatamant????? Parerea mea - ar trebui sa profiti de ceea ce ti se ofera acum , atat si asa cum e!
      2. Nu inteleg ce vrei sa spui cu lumea e mai pragmatica....Crezi ca banii sunt solutia la tot? Mi-e tare teama ca praful si pulberea o sa se aleaga de noi toti daca spui ca in ziua de azi nu mai e la moda ca educatia sa reprezinte o valoare!!
      3. Adica astepti sa ti se faca un mediu de dezvoltare.....? Pai ai terminat liceul, presupun ca fie vrei sa faci o facultate, fie ca vrei sa incepi sa lucrezi. Nu crezi ca depinde si de TINE sa realizezi ceea ce iti propui? Esti tanar, ar trebui sa fii plin de energie, sa vrei sa schimbi lumea, nu sa astepti sa o schimbe altii pentru tine!
      4. Chiar parintele unuia din generatia mess nu am cum sa fiu - ar fi trebuit sa am copii pe la 15-16-17 ani. Am ales sa invat.
      5. Primesc un salariu bun punand in practica ceea ce am invatat. E adevarat ca in scoala nu inveti o meserie, dar o buna educatie te va ajuta sa cresti in orice meserie pe care ti-o vei alege.
      • 0 (0 voturi)    
        stau asa (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:13)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui numai putin

        Ai dreptate si tu, nu te contrazic. Eu am terminat facultatea, sunt la masterat si din anul doi de facultate lucrez si am un salariu destul de bun.

        Eu am fost foarte norocos ca am prins ultima generatie de profesori buni, care au predat si inainte de '90. I-am prins si in genereala, si la liceu si la facultate. Uita-te la ce manuale "alternative" sunt acum, mai mult poze decat text. Ce erori contin si ce calitate au aceste carti. Uita-te ce profesori de 30 - 35 de ani sunt prin licee, te ia durerea de cap. Nu se mai incurajeaza studiul individual. Pai eu cand eram in liceu si trebuia sa comentez o poezie de Bacovia de exemplu, trebuia sa citesc toate volumele scrise de autor.

        Si acum prietene as vrea sa schimb lumea, dar am constatat ca nu pot. Nu o lua in nume propriu, aici nu e vorba doar de mine sau de tine. Dar acest popor isi va conserva metehnele pana la adanci batraneti. Ce vrei sa schimb eu? Ce nu ati putut nici voi in '90, sau generatia bunicului, in '48?
    • 0 (0 voturi)    
      lipsa de modele (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:15)

      D.G. [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Generatia din `89 a fost capabila sa moara pentru a fi libera. Nu stiu cati dintre noi astia tineri am fi in stare de acelasi lucru cand necinstea, lipsa de onoare si constiinta sunt considerate simt practic. Exista multi oameni care ar putea reprezenta modele dar se pare pana la urma iti alegi modelul si in functie de propriile posibilitati. Nu poti tinde sa fii un Gabriel Liiceanu dar un fel de Gigi Becali poti fi usor. Nu ca avere, bineinteles, dar comportamentul sau poate fi usor imitat.
    • 0 (0 voturi)    
      Generatia mess... (Luni, 7 iulie 2008, 15:03)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Deci tu ai impresia ca noi invatam pentru ca ne obliga contextul social sa ne refugiem intr-o lume pe care ne-o creeam singuri? Ai impresia ca noi nu ne distram? Ba, tare ma tem ca voi nu va distrati cit am facut-o noi...invatind in acelasi timp. Nu aveti sanse de afirmare? Ei uite, exact aici aveti voi o problema mare-mare de tot: aveti TOATE SANSELE DIN LUME doar ca nu va tin puterile pentru ca nu aveti scoala destula. NOI sintem aia care nu se puteau afirma: noi aveam cu ce dar nu aveam unde, la voi este exact pe dos: aveti unde, dar nu prea aveti cu ce! Sincer, nu inteleg cum anume ar trebui sa arate ceea ce numesti tu "un mediu propice de afirmare".
  • 0 (0 voturi)    
    care e numele ministrului care a furat? (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 3:32)

    mai stiti? [anonim]

    a plagiat lucrarea de licenta sau doctorat?
    • 0 (0 voturi)    
      Asa zisul pragmatism al generatiei de azi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:06)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui mai stiti?

      Vorbeste cineva pe forum de pragmatismul tinerilor din ziua de azi in opozitie cu o generatie mai veche care "desi are o groaza de cunostiinte" ele sunt inutile.

      O generatie care are senzatia care are senzatia ca dincolo de ce stie ea nu se mai gaseste nimic "util" nu este decat o generatie mai intai aroganta si apoi inculta, care nu se mai pretuieste valorile umane, valori ce tin de o educatie a spiritului, spirit care, evident nici macar nu exista in vocabularul pragmaticilor.

      Sa nu facem din incultura proprie o lege si o valoare universala.
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:53)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Dar hai nici sa nu ridicam la cel mai inalt rang invatamantul dinainte de '90, pentru ca rezultatele se vad astazi. Chiar daca intr-adevar, era superior celui de-acum. Totusi, generatia aia de aur dinainte de '90, care a scos si niste profesori pe banda rulanta, parca aia acum s-a obisnuit sa ceara spagi de la elevi.

        Iar daca ti-a placut atat de mult in comunism, intoarce-te tu acolo sa dai spaga in continuare la alimentara pentru o bucata de carne, sa culegi cu botnita pere ca vad ca v-a placut si sa citesti dictionarele enciclopedice si dictionarele explicative care faceau propaganda de partid. Asta ca tot iti place sa fii un soim al patriei.

        P.S. Si astazi (ca si atunci de altfel), cui ii place cartea se indragosteste de ea, cui nu, sa isi puna la gat lantul gros si sa asculte manele la telefon in metrou. Care e problema? Trebuia sa creezi tu dupa '90 un mediu sanatos, nu sa te faci inginer.
      • 0 (0 voturi)    
        asa zisul pragmatism... (Luni, 7 iulie 2008, 15:14)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui liviu

        Sa inteleg din asta ca voi nu aveti pic de aroganta in voi si ca sinteti...culti? As ride cu lacrimi daca povestea asta nu ar fi de fapt tragica!
  • 0 (0 voturi)    
    Apel catre generatia MSN: <Buzz> <Buzz> - Trezirea (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 8:57)

    Gigi Popescu [anonim]

    Doar cateva aspecte as mentiona si eu, subiectul este vast si poate fi dezbatut ore in sir:

    1. Pe vremea regretat impuscatului, se facea carte...iar prin asta inteleg atat o pregatire foarte buna in domeniul in care fiecare dorea sa avanseze cat si ca nivel de cultura de bun simt. Am terminat liceul in '89 - iar astazi absolut toti fostii mei colegi sunt fie patroni ai unor firme de succes, fie angajati de top in tara sau in strainatate, fie doctori / avocati recunoscuti.
    2. Este adevarat, uneori examenul de bacalaureat era de forma...dar care ar fi fost rostul acestuia, cand la treapta I concurai cu cel putin alti 5 pe loc pentru un liceu de top, cand aveai treapta aII-a care injumatatea practic numarul claselor si la final aveai un examen cu mult mai dur decat bac-ul: admiterea la facultate, unde iarasi era o concurenta acerba: 3-15 pe loc. In plus, trebuie sa aveti in vedere ca de multe ori chiar profesorii de liceu nu stresau elevii cu bac-ul, stiind ca in circa o luna ii astepta un sir de examene grele, hotaratoare pentru viitorul lor, examene pentru care materia era diferita de multe ori fata de cea solicitata pentru bac.
    3. Astazi sunt antreprenor, am circa 60 de angajati, din care cam 60% sunt generatia MSN. Credeti ca angajarea lor am facut-o pe cunostiintele vaste cu care au venit? S-o credeti voi! Absolut toti au absolvit cu diploma "NULLA CUM LAUDE!". Am incercat sa ma orientez numai dupa inteligenta nativa a fiecaruia si dorinta de a invata ceva...si spre norocul meu, am avut intuitie buna in majoritatea cazurilor...deci, sunt absolventi care cu o instruire on-the-run la locul de munca, pot ajunge sa fie buni in ceea ce fac. DAR, la capitolul cultura generala, cu toate super examenele de bac si "greutatile" care le mentioneaza reprezentantii generatiei MSN, sunt un mare zero barat...ca si absolvent de institutie superioara de invatamant sa nu ai in creieras informatii simple despre istorie, cultura, fizica etc....asta este trist
  • 0 (0 voturi)    
    dar cei care aveau pile,de ei nu zice nimeni nimic (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:28)

    black_angel15139411215160164382 [utilizator]

    cati oameni atatea pareri.acum 2 ani la mine in liceu copii de profesori si de directori au luat bacul pe pile desi majoritatea dintre ei erau varza la toate disciplinele de bacalaureat,la fel au intrat si in facultate,si un copil care se chinuie sa ia macar un nenorocit de 5 e blamat de toata lumea ca a copiat,iar unul de profesor e recompensat cu laude,ca e destept,foarte bine ca a luat nota buna,iar cand ii dai o integrala se uita la ea ca boul la poarta noua.de ei nu zice nimeni nimic?
    nu e corect sa se faca discriminari,cum e ajutat un elev de profesor asa sa fie ajutati toti cei care nu au parintii in invatzamant.cand eu am dat bacul,acesti copii de profesori au fost scosi pe rand afara si li sau spus tot ce trebuia scris pe foaia de bac.si atunci noi astia care nu avem sa zic norocul asta de ce sa nu ne facem dreptate singuri?la ora actuala sunt in facultate cu fata directorului si fac 4 chimii,ea habar nu are ce e chimia anorganica dar la fiecare examen ia 9.si sa nu te enervezi cand se fac atatea diferentieri?2 lucrari la fel dar note diferite.de ce?din cauza pilelor..si atunci cum sa nu iti faci dreptate singur?
  • +1 (1 vot)    
    Apel catre generatia MSN: <Buzz> <Buzz> - Trezirea (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:30)

    Gigi Popescu [anonim]

    Cont'2: Sa nu stii cine este Apollo, sa nu ai habar ce inseamna o reactie in lant, sa nu fii in stare sa spui am citit romanul x si l-am gasit interesant pentru ca "..." (evident ca nu ma refer la Sandra Brown :D), sa nu ai habar nici macar cum sa cauti pe internet ceva ;) tocmai pentru ca iti lipseste cultura de baza...trist ! Cand stai de vorba cu un reprezentantul tip al acestei generatii...de fapt nu prea ai ce discuta..aaa, in afara de vedeta x, masina y, clubul z...no offense pentru nici unul dintre cei foarte tineri, doar realitatea pe care o vad in jurul meu (cu siguranta ca sunt si exceptii, dar eu ma refer la marea masa)
    3. In nici un caz ceea ce se intampla este din vina lor, a celor tineri, cauzele sunt altele:...(a1) sistemul educational a fost pus la pamant de o mana de incapabili pentru care pedeapsa lui Vadim pe stadion ar fi prea usoara, (a2) proasta salarizare a profesorilor a mentinut/atras in sistem in cele mai multe cazuri numai pe cei care nu au capacitatea de a face si altceva ...in plus, profesorul a decazut dintr-o pozitie de top in societate catre cineva caruia elevul cu celular si lant gros ii spune "bai, ai grija ca te face tata!", (b) societatea a evoluat prin bunavointa media catre promovarea non-valorilor, (c) stresul traiului de zi cu zi in capitalismul nostru salbatic face a familia sa nu mai aiba timp suficient sa se ocupe de odrasle (sa-i indrume catre citit de exemplu...)...
    4. "DESTEPTII" de la guvern din 89 incoace s-au dat ce ceasul mortii sa schimbe invatamantul romanesc (a se citi sa faca praf) in conditiile in care prin 1996 cred, secretarul de stat cu educatia din US aprecia ca invatamantul din europa de est este unul dintre cele mai performante si ca ar trebui ca US sa ia exemplu...

    ...si ar mai fi multe de spus pe aceasta tema.

    In incheiere, si pentru noi ca natie, si pentru mine si cei doi copii proprii si personali, sper ca sa incepem sa aplicam imnul national: DESTEAPTA-TE ROMANA...pana nu este prea tarziu.
  • -1 (1 vot)    
    totuşi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:06)

    andrei [anonim]

    cam scăpaţi din vedere un lucru esenţial: aproape toţi profesorii şi mai marii noştrii din ziua de astăzi sunt formaţi de sistemul ala vechi pe care îl ridicaţi în slăvi. iar cei ce sunt azi elevi sunt formaţi de oamenii aştia creaţi de acel sistem fenomenal. dacă e o problemă cu ce se întâmlă acum, sigur vinovaţi nu sunt copiii ci cei mari. deci vechiul sistem de învăţământ.
  • +1 (1 vot)    
    alta generatie (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:54)

    geo [anonim]

    toti cei care va simtiti lezati acum ca ati fost numit "generatia messenger" , ganditi-va ca daca nu eram noi cei care am prins ceva din comunism, tara era acum probabil muuult mai in urma decat este, cu tot "ajutorul" acordat de Iliescu si cu gasca lui de nomenclaturisti.
    eu nu stiu pe ce baze faceti voi comparatie intre sistemul de evaluare din invatamantul actual si cel de acum 15 ani sau mai mult, pentru ca oricat v-ar povesti fratii mai mari, nu cred ca o sa fie vreo unul care sa se laude cu cat de greu si cat de mult a invatat atunci. bineinteles, toata lumea a copiat, macar o data, la vremea lor, dar asta nu inseamna ca se compara cu ultimile generatii de elevi fara nici un scop . de nenumarate ori am auzi discutandu-se printre cei care dau bacalaureatul acum ca daca iei nota 6 esti mare erou si idolul celorlalti, pe cand, pe vremea noastra, mai ales daca erai la un liceu bun, nu te baga nimeni in seama daca luai mai putin de 8.50 .
    poate ca aici s-ar potrivi cel mai bine expresia "sa faci din rahat bici" - inainte de 89 si chiar ani bun dupa aceea, au fost mii de elevi cu performante deosebite, care nu au avut nici 10% din conditiile pe care le aveti voi acum si care au facut cinste scolii romanesti si in afara.
    vina voastra nu este ca s-au inventat messengerul, jocurile pe calculator, cluburile si alte distractii de genul asta, ci faptul ca nu reusiti sa va rupeti din cand in cand de ele si sa mai cititi o carte, sa mai invatati ceva matematica etc. eu stiu, ca acum, mai mult ca nici o data, daca ai totusi determinarea sa inveti ceva, sa vrei sa obtii o performanta mai buna decat altii, esti din start catalogat ca tocilar si altele si esti izolat social. de aceea, cei care formeaza acum elita invatamantului romanesc si care sunt din ce in ce mai putini, sunt cu atat mai mult de apreciat pentru efortul pe care il fac.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cel care a intrat la o fac care e in primele 20 (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:59)

    mari [anonim]

    ai facut la greseli de gramatica de nici nu -ti imaginezi.poate ai dat admitere tot la mess.,altfel nu-mi explic.voi stiti engleza,dar nu lb. romana!asa este! azi demodate valorile de altadata! trebuie s aimpartasim valorile globalizarii.
    numai bine!
  • +1 (1 vot)    
    ...continuare (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:00)

    geo [anonim]

    voi ii acuzati pe profesori, ca ei ar fi cauza decaderii invatamantului la noi. partial aveti dreptate, ca nici ei nu isi mai dau interesul ca pe vremuri, dar trebuie sa recunoastem ca au si motive pentru aceasta: motivarea salariala inexistenta, in conditiile in care viata este din ce in ce mai scumpa si totodata materialul cu care lucreaza (elevii) care este de calitate din ce in ce mai proasta.
    si nu in ultimul rand, cum zicea si cineva mai sus, am avut si eu ocazia sa lucrez cu destui din generatia mai tanara (20 si un pic de ani) si m-am lamurit care e scara lor de valori, ce au in cap si ce scop au in viata. nu pot decat sa fiu sceptic cand ma gandesc la cei care vin in urma lor.
    as mai putea scrie multe pe tema asta, dar vreau sa inchei doar cu o ultima fraza:
    va urez succes sa ridicati tara din rahat, dar mi-e teama, ca o sa stingeti lumina mai degraba, ca nu aveti determinarea si capacitatea sa faceti mai mult.
    • -1 (1 vot)    
      .... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:12)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui geo

      Dar lasa, ca ati scos-o voi la lumina. Din prea mult profesionalism si cultura aceasta generatie, care conduce Romania, a dus tara asta acolo unde e, nu?

      De ce va asteptati la rezultate din partea noastra daca voi nu ati facut nimic?
      • +1 (1 vot)    
        din pacate (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 19:21)

        geo [anonim] i-a raspuns lui vlad

        ...nu avem cum sa dam timpul inapoi cumva si sa fiti si voi in pielea noastra, sa treceti dintr-o societate plina de constrangeri si opresiune la una cat se poate de haotica, in care sistemul corect de valori s-a prabusit rapid si s-a ajuns unde stim cu totii. tare mi-ar place sa va vad, cu nivelul vostru redus de cultura si cunostiinte, cum v-ati descurca in conditiile in care noi am razbatut pana la urma, si cum spunea cineva mai sus, am reusit destui sa ajungem niste profesionisti si oameni de valoare in ceea ce facem
        bineinteles ca am avut si noi pramatiile noastre, cei care copiau nonstop la tot ce se putea, care nu aveau nici un pic de repect si interes pentru scoala, dar nu erau majoritari, cum sunt acum.
        acum exceptiile sunt cei care reusesc sa mai aduca un pic de valoare generatiei voastre, dar pe care voi nu stiti macar sa ii respectati, daca nu chiar sa ii si urmati din cand in cand.
        imi pare rau pentru voi, imi pare rau pentru noi si toti ceilalti care mai avem inca multe de spus si facut in tara asta.
        daca dupa revolutie (pardon, lovitura de stat) s-a tot vorbit ca in 15-20 de ani o sa fim si noi o tara civilizata si la nivelul altora din europa. uite ca s-a dovedit ca nu e asa, ca nu se poate realiza acest deziderat in sistemul asta putred in care traim, dar sunt convins ca nu se v-a realiza nici in 50 de ani, pentru ca in continuare coruptia si nepotismul isi vor da mana cu incompetenta si vor continua sa ne conduca mai departe.
      • 0 (0 voturi)    
        .... (Luni, 7 iulie 2008, 15:21)

        Anne [anonim] i-a raspuns lui vlad

        Dragul meu, dar tu asta n-ai inteles: nici macar nu ne asteptam la rezultate din partea voastra! Ce ne este noua greu sa intelegem este cum cu un minim de scoala va permiteti sa ne judecati pe noi! Pai nu aveti destule cunostinte ca sa pretindeti ca nu am facut nimic!
  • 0 (0 voturi)    
    si totusi... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 12:27)

    Alex [anonim]

    - se copia si atunci, dar acum se copiaza cu nesimtire la orice examen;
    - ne laudam cu cei care castiga premii la olimpiade internationale...acestia sunt exceptii, nu trebuie amestecate lucrurile: cei mai multi copiaza, cateva exceptii care invata (si au si profesori care ii indruma) au rezultate extraordinare;
    - se copiaza la orice nivel, chiar daca admiterea la facultate se face prin concurs, oricum se copiaza ulterior la examene; este adevarat ca se mai cern ciurucurile si nu ajung intr-o facultate unde incurca lumea;
    - se va ajunge in stiuatia in care nu vom mai avea de unde alege medici, ingineri, arhitecti...ce vom face atunci? se vor angaja absolventi pe banda si atunci vor deveni banalitate operatiile efectuate din greseala altui pacient, constructii care pica din cauza ca nu sunt construite corect, s.a.m.d.
  • 0 (0 voturi)    
    mucosi (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:04)

    politic-os [anonim]

    Diferenta dintre mucosii de ieri si cei de azi este una
    singura :noi mai devreme sau mai tarziu am reusit sa
    ne stergem la nas dar mucosii de azi vor ramane asa
    toata viata pentru ca nu au invatat cum sa se stearga la
    nas ,au copiat si la aceasta proba,trist .
  • +1 (1 vot)    
    bac97 (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 13:41)

    adi [anonim]

    Am dat bacul in 1997 la Tudor Vianu. Vreau sa va spun ca nici macar nu puteam sa intorc capul pt ca ne dadeau afara de la examen, dar sa copiezi .....Erau cate 2 profesori care se plimbau non stop prin clasa. Am luat in final 7.99 si a fost nota super buna.
    • 0 (0 voturi)    
      bac92 (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 22:26)

      florin [anonim] i-a raspuns lui adi

      Am dat bacul in '92, si nu am copiat pentru ca nu am vrut. Am luat in final 8.59 si a fost o nota mediocra.

      Totul e relativ, nu?
  • 0 (0 voturi)    
    copii nu au nici o vina. (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 14:33)

    marlene [anonim]

    Eu am dat bac-ul acum 7 ani,( nu ma consider generatia messenger cu toate ca acum nu pot trai fara :). )s-a copiat, am ajutat colegi sa treaca la matematica iar la final am avut neplacuta surprinza de a constata ca, colegi mai slabi au luat note mai mari. Se mai intampla...Apoi am intrat la facultate..fara adimitere (pe baza de dosar) am terminat facultatea de Fizica si masterul mi l-am facut in Itlia, la Pisa, universitate care e pe locul 35 in top 100 Europa. Acum sunt la doctorat in Germania si pot spune ca generatia pe care toata lumea o condamna e mult mai buna decat ce-a fost inainte. Nu stiu cati din cei care au terminat acum 15-20 de ani ar face fata cerintelor de astazi. Ce nu o sa se inteleaga ninciodata e faptul ca acum nu mai are relevanta daca ai cultura generala . Ba chiar multi din afara raman socati..cum de ai invatat atatea tampenii in scoala..dar ceva constructiv nu... Da se copiaza..si se copiaza de ani buni..nu de ieri de azi iar vina e intotalitate a profesorilor...oriunde tentatia de a copia e mare insa daca esti descoperit automat esti dat afara, nu exista comentariu (ca e ruda lui cutare..nepotul lui curare..etc..)Asta ar fi un pas in a imbunatati sistemul iar al doliea si cel mai important..pt. toti cei ce critica generatia messenger...voi aveti copii, nepoti ei au copiat???si daca da atunci cum explicati??? "Buna educatie, bunul simt, corectitudinea..nu scoala te invata ci familia..La noi se obisnuieste ca doar in primii 7 ani parintii sa se ocupe de copii si apoi sa ii predea scolii ..ca doar e treaba ei..Multi dintre cei care au dat bac-ul acum 23 de ani asa au facut.De ce? Pentru ca asa erau vremurile..pe atunci scoala iti educa copilul.(lucrul anormal si nefiresc de altfel). Ori scoala e pt. ai invata pe copii nu pt. ai educa...
    Sunt multi vinovati pt. situatia actuala dar cel mai putin sunt copiii..
    P.S. am un prieten care castiga 1000 de euro pe luna ca programator si in acelasi timp isi continua si studiile in Romania..
    • 0 (0 voturi)    
      re: copii nu au nici o vina (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 20:50)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui marlene

      Marlene,

      am dat bacul acum 14 ani, am o gramada de colegi doctoranzi in State si Germania, iar eu lucrez de vreo 6 ani in software in Irlanda si am o gramada de colegi care lucreaza in diverse domenii si cistiga foarte bine in afara si in tara, generatia de 30 de ani. Pe vremea mea nu puteai sa copiezi la Bac pentru ca nu te lasau. Ne-a facut asta mai destepti sau nu? nu stiu, dar cu siguranta iti da o alta senzatie, a realizarii pe cont propriu, faceai cit te ducea capul si cit ai invatat. Pe vremea mea nu erau referate pe net si nici nu se copia cu mobilul. Ne-a facut mai destepti? nu stiu, dar cu siguranta ne-a facut ceva mai corecti. Partea proasta stii care e? Ca sistemul de invatamint isi bate joc de generatia "messenger" (apropo, chestia cu messengerul e ca sa descrie o virsta si eu folosesc messengerul toata ziua la munca si acasa, folosesc grupuri de discutii, tin un blog cu 150 de vizitari pe zi si ma joc online) , careia i-a fost ushor sa treaca prin scoala iar greul va urma tocmai dupa. Scoala nu ar trebui sa te invete materie, ci un sistem de gindire si un set de reguli etice, inteligenta te ajuta pina la un punct dupa care trebuie sa pui osu la treaba. Ma intreb citi din generatia curenta vor reushi sa se adapteze viitorului apropiat, pentru ca vin vremuri nashpa - binele ala atit cit a fost in ultimii 10 ani incepe sa se cam duca...
    • 0 (0 voturi)    
      copii nu au nici o vina (Luni, 7 iulie 2008, 15:32)

      Anne [anonim] i-a raspuns lui marlene

      In primul rind, tocmai arati din titlu ca habar n-ai sa scrii. In al doilea rind, dintre cei care au terminat facultati teoretice nu acum 15 ci acum 20 de ani (NU este acelasi lucru) multi sint profesori - unii pe la universitati mari si neautohtone. Intre timp au dat doctorate si tot felul de alte examene. Si cind au inceput facultatea, nu au intrat ca tine pe baza de dosar, ci dind examene. Eu am terminat Matematica si sincer, imi vine al naibii de greu sa cred ca generatia voastra e mai buna decit a mea.
  • +1 (1 vot)    
    Opinia mea (Duminică, 6 iulie 2008, 1:03)

    Mihai [anonim]

    Generatia messenger din nefericire nu inteleg ca sistemul educational incearca sa le ofere materia cu care ei sa fie pregatiti pentru ce se intampla dupa facultate. Da! multi vor spune la ce imi foloseste? Culmea este ca foloseste la a avea o conversatie civilizata si in cunostinta de cauza cu o alta persoana fara sa te faci de ras. Eu sunt unul dintre segmentul foarte ingust care a fost admis la facultate fara examen. Nu am avut conditii deosebit si sunt genul care trage de un suc la coloane in Romana cu ochii dupa fete. Generatia messenger nu cred ca a auzit de zicala " Eu ca tine am fost, tu ca mine o sa fi! "
    Ca sa dau un exemplu practic eu lucrez pentru o companie IT cu o vizibilitate foarte larga in Romania si strainatate. Administrez o divizi de cca. 400 de angajati. In decursul a 4 ani de zile au trecut foate multi tineri prin procesul de recrutare. Am fost dezamagit de slaba pregatire profesionala chiar superficiala si "indulcita" Tot odata, educatia si buna crestere a scazut drastic. Tot mai multi tineri considera ca le este indreptatit sa ceara salarii astronomice, pachete de beneficii de manager si asa mai departe. Este de prost gust sa vi cu guma de mestecat in gura la interviu sau sa nu stii sa vorbesti corect romaneste sau nu mai zic de limba engleza invatata la televizor si pe net. Intr-adevar exista si tineri foarte bine pregatiti, educati si civilizati. Din pacate sunt din ce in ce mai putini. Acestia bineinteles ca sunt preferati de orice mediu. De ce? Pentru ca acestea vor fi criteriile pe care orice om de pe aceasta planeta va performa si isi va valorifica calitatile. Tatal meu avea o vorba, "Daca toti vor sa fie directori, cine mai sapa santurile tarii?" Asa ca draga generatie messenger...terminati cu prostiile, puteti mana pe carte, daca nu vi se da carte luati-o singuri, cititi Memento Mori ca sa vedeti de ce ne racim gura cu voi si poate veti primi ce vi se cuvine...lauri, glorie, renume, lucruri care conteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va lasati umiliti de catre secu (Duminică, 6 iulie 2008, 2:13)

    elevi [anonim]

    cei din nivelele doi si trei ale secu incearca sa va umileasca, cum sunteti umiliti in tara asa veti fi umiliti si in afara tarii. Oricum in ioropa sau SUA nu da nimeni doi bani pe studiile si pe notele voastre, va pune sa aratati practic ce cunoasteti.
    Apropo ce a mai patit ministrul care plagiase/copiase lucrarea de licenta sau doctorat?
  • 0 (0 voturi)    
    Zeitgeist.com (Duminică, 6 iulie 2008, 3:15)

    Dan D. [utilizator]

    Pentru toata lumea, generatia messenger sau nu, pe vremea mea era o vorba, care e la fel de valabila acum ca si atunci: "tara te vrea prost". Ar trebui sa ne dea tuturor de gindit, si nu e teoria conspiratiei, ci pur si simplu dezinteresul in sistemul de invatamint da rezultate... pentru ei... Sint curios citi din generatia tinara gindesc si inteleg evenimentele politice curente din Romania sau pur si simplu sint scirbiti de "scandal" si se retrag in Internet, muzica si tv...

    Zeitgeist, 1h:40m:21s
    http://www.zeitgeistmovie.com
    • +1 (1 vot)    
      ai dreptate (Duminică, 6 iulie 2008, 10:17)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Dan D.

      De multe ori ma gandeam ca, daca vrei sa distrugi o tara, distruge-i istoria si sistemul de invatamant....e greu sa te abtii de la a crede in diverse "teorii ale conspiratiei" cand vezi ce se intampla chiar sub nasul tau. Stam acum si comentam rezultatele bacului, ne "razboim" cu generatiile trecute (sau actuale) - dar care ar fi solutia la problema de fond? Cred ca intai ar trebui bine identificata problema, si sunt din ce in ce mai inclinat sa cred ca este "tara te vrea prost" - cum ai spus-o tu.
      Multumesc pentru link.
      • 0 (0 voturi)    
        ca tara te vrea prost (Duminică, 6 iulie 2008, 12:39)

        elevul poate chiar emininke de mai sus [anonim] i-a raspuns lui radu

        nu este o noutate, decand standardele americane au cucerit lumea. Daca pe vremuri erau subiect de bascalie (If today is wednesday, it must be Belgium; confuzie cronica intre Austria si Australia in conexiunea de "colateral damage" la anumite aventuri belicoase; sau simplu reportajele de gen X despre arta culinara romaneasca), azi e un cosmar pe viata si moarte.
        Cand America se va regasi la locul ei cuvenit, un proiect al nazuintei dincolo de Ocean, iarba va creste din nou liber, fara a fi taiata in mod obligatoriu la nivel de gazon. Speram, cel putin.
  • 0 (0 voturi)    
    cultura generala (Duminică, 6 iulie 2008, 14:15)

    Mihai [anonim]

    M-am confruntat si eu cu pretinsa cultura generala a celor scoliti inainte de 1989. In foarte multe cazuri (nu zic majoritatea cazurilor, pentru ca ma bazez doar pe experienta personala, nu pe statistici), aceasta asa-zisa cultura generala se rezuma la protocronism desantat (romanii au inventat totul, romanii sunt fondatorii tuturor scolilor si curentelor etc.), mitul cetatii asediate (bozgorii ne urasc si vor sa ne distruga, jidanii ne urasc si vor sa ne distruga, rusii, masonii, americanii etc ne urasc si vor sa ne distruga), mesianism de doi lei (istoria Neamului e plina de Salvatori si de alti Barbati Providentiali) etc. Decat o asemenea spoiala de cultura generala, mai bine ignoranta unei parti a generatiei messenger. Mai bine o minte lipsa decat o minte modelata numai pe ura, frustrare si paranoia. Nu vreau tamplari care sa stie Luceafarul pe de rost, vreau tamplari care sa stie cum sa faca un scaun.
    • 0 (0 voturi)    
      nu te insela, (Duminică, 6 iulie 2008, 15:41)

      emininke de odinioara [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      ai de-a face cu tamplari care te intreaba: "Spune, jupane, ce este un scaun?" (Daca replici, iti servesc o povestioara inedita de la Long Island, USA)
  • 0 (0 voturi)    
    cu ce sa ma insel? (Duminică, 6 iulie 2008, 17:19)

    Mihai [anonim]

    emininke de odinioara
    Nu inteleg ce-are sula cu prefectura, ca s-o zicem pe romaneste. Eu nu vorbesc aici de Long Island sau de alte taramuri indepartate, ci de sistemul de invatamant romanesc de dinainte de 1989. In cazul in care n-am fost suficient de clar de prima oara, da-mi voie sa-mi repet ideea: "cultura generala" acumulata inainte de '89 era, in mare parte, o colectie de imbecilitati intens ideologizate, pe baza carora nu puteai sa faci nici sa faci ceva util (de genul tamplarie), nici sa-ti dezvolti spiritul critic, independenta gandirii, judecata coerenta si sistematica etc (adica toate lucrurile in lipsa carora cultura generala e doar o adunatura fara sens de nume proprii, date si notiuni aruncate de-a valma). Adevarata cultura generala are ca scop final tocmai libertatea individului - or eu nu vad, la nostalgicii invatamantului comunist, decat o gandire aflata in continuare in lanturi, alimentata cu clisee national-comuniste si incapabila sa se elibereze de teama, ura si invidie. P.S. Una dintre strategiile preferate ale acestei generatii e sa-si nege defectele prin comparatii fara sens de genul "da, dar stii ce tampit e si americanul de rand?". De parca asta ne-ar face pe noi mai putin tampiti...
  • 0 (0 voturi)    
    dom'le, matale teoretizezi de minune, (Duminică, 6 iulie 2008, 17:48)

    eminike, cel cu pricina [anonim]

    insa la practica te poticnesti rau de tot. Nu realizezi ca libertatea multilateral dezvoltatata ti se trage intocmai din Long Island. Si acum sa ma tin de cuvant:
    Este vorba de dorinta unui prieten din copilarie de a schimba ceva in baie, datorita faptului de deplans ca boala sotiei s-a agravat si nu mai putea accesa facilitatile asa cum erau ele. A ales din cartea de telefoane un instalator din apropiere, care a aparut la locul faptei cu duba de rigoare, inscriptionata corespunzator (ca cele cunoscute din filme, folosite ca acoperire la jefuit bancile: XXX...plumber, plumbing ...). Si fictiunea din film s-a transformat in realitate, cu singura deosebire ca omul era unul cinstit, dar total strain de meserie.
    Prima sa fapta a fost c-a inundat baia, habar neavand unde trebuia manipulat inainte de a demonta robinetele. Dupa aplanarea dezastrului, s-a marginit sa intrebe de fiecare data inainte de a intreprinde ceva.
    Amicul meu avea inca de jumatate de an planificata o excursie pe plaiurile natale, cvasi un turneu de ramas-bun de la meleagurile care l-au crescut la ceea ce a devenit. A lasat casa si problemele in grija celor doi fii mari si s-a aventurat. Pe drum inspre casa a poposit la noi, tot conform planului. Dupa ce ne-a informat despre situatia precara de-acasa, s-a cerut in fiecare ora si jumatate sa telefoneze, pentru a fi la curent cu calamitatile, dar ce nu faci pentru un prieten din tinerete si de suflet?
    Duminica, cand la noi e mai totul inchis, a dorit sa manance un snitel vienez original (din vitel). Am cutreierat tot centrul orasului, am intrat la - sa nu exagerez - opt-noua ospatarii (dar puteau fi cu usurinta 15) pana am gasit dezideratul. Si, in toiul decliciului, pune mana pe celular si-si cheama nevasta ca sa afle ce boroboata de ultima actualitate a comis maistrul la el acasa. Asta-i modelul impus de a fi urmat. Nici macar c-ai putea ura: sa urmati bine!
  • 0 (0 voturi)    
    Hai sa batem campii... (Duminică, 6 iulie 2008, 19:12)

    Mihai [anonim]

    eminike

    "Nu realizezi ca libertatea multilateral dezvoltatata ti se trage intocmai din Long Island" - las la o parte faptul ca mintea ta n-a priceput despre ce liberatate vorbeam eu (aia interioara, libertatea de a gandi cu capul tau, nu prin prisma unor clisee pe care ti le-au pompat altii in creier). Pentru amuzamentul meu, te rog, totusi, sa dezvolti putin afirmatia asta, care in forma actuala are exact izul ala conspirationisto-securistoid care ma face sa cred ca esti un demn produs al regimului lui ceasca. Cat despre povestea cu instalatorul, in afara de faptul ca nu demonstreaza nimic (un instalator imbecil nu spune nimic despre o natie), e complet pe langa discutia pe care o deschisesem eu (pentru a treia oara, eu vorbeam despre ROMANIA, nu despre SUA). P.S. De curiozitate, ai turnat, ai fost securist, sau ai avut in familie pe cineva care s-a indeletnicit cu aceste nobile ocupatii?
    • 0 (0 voturi)    
      prost mai trebuie sa fii, (Duminică, 6 iulie 2008, 19:59)

      eminike [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      daca citeai mai sus, aflai c-am dat bacalaureatul in Apus, ca nici n-am stiut despre Ceasca pana destepti ca tine, antecedentii inclusi, i-au facut rost de notorietate.
      Esti vadit prea marginit pentru a pricepe ca creierii iti sunt spalati de cei care isi trag foloasele de pe urma celor care nu pricep ca instalatorul este emblematic pentru o catastrofa globala. Esti garantul etalon pentru infaptuirea profetiilor de la Damaroaia in 2x20 de ani, daca nu in zece ori mai multi.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu atat de prost ca tine (Duminică, 6 iulie 2008, 20:18)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui eminike

        Catastrofa globala? Creieri spalati? Bai oligofrenule, fa macar o afirmatie clara si la obiect, dupa care stam de vorba! Nu vezi ca nu esti in stare sa enunti macar o idee? In ce consta catastrofa globala, gagauta? Cine sunt aia care ma spala pe creier? Care e ideologia lor? Si de unde te-ai pomenit tu asa destept ca sa demasti conspiratia asta internationala? (fara indoiala, formata in capatana ta cat o nunca din resturi de ideologie stangista la moda). Eu am avut macar bunul simt sa incep o discutie si sa dau niste argumente, tu te pierzi intr-un delir fara cap si fara coada, iar cand ti se cere o idee clara treci la alte aberatii.
  • 0 (0 voturi)    
    mult mai prost, crede-ma, (Duminică, 6 iulie 2008, 21:06)

    emininke [anonim]

    te referi, bunaoara, la perla de duminica 1:03, cotata cu +1 pesemne din propriul arsenal, nu-i asa? Vai de capul tau de IT! Ca si maine esti outdated si aruncat la reciclabile. Asa idioti nutresc convingerea ca electronii pe care ii siluiesc sunt lumea din afara. Ce se alegea din tine inaintea epocii IT? Bun simt doar tu insuti dectezi la tine, cine te-ar mai confirma din cei ce sunt siliti sa-ti inspire laudaroseniile?
    Ti-ai dat in petic mai mult de odata, eu am pacatuit in a te socoti demn de un raspuns. Freac-o singur!
  • 0 (0 voturi)    
    Culmea imbecilitatii (Duminică, 6 iulie 2008, 22:00)

    Mihai [anonim]

    eminike

    Esti atat de cretin incat nu ti-ai dat seama ca mihai de la 1:03 nu putea fi acelasi cu mihai de la 14:15 (era suficient sa te uiti la scrisul lui ("sa vi", "o sa fi", "generatia nu inteleg") si sa-l compari cu al meu (in care poti sa cauti greseli de ortografie pana maine, ca tot n-o sa gasesti) ca sa-ti dai seama ca e vorba de 2 indivizi diferiti, dar cu acelasi nume (fiy, eu sunt traducator, lucrez pe cont propriu, n-am nicio vizibilitate si niciun angajat :). Ca sa nu mai zic de faptul ca el ataca generatia messenger, pe cand eu o apar. In fine, la cat de retardat esti tu, era de asteptat sa nu sesizezi asemenea detalii... Si uite inca o idee de final, dle cimpanzeu: dai de inteles ca America are un infam plan de imbecilizare a intregii omeniri etc. Hai sa-ti zic ceva despre America asta care-ti sta tie in gat: Sub hegemonia americanilor, un vierme ca tine poate sa-i injure cat vrea pe americani. Sub hegemonia oricaruia dintre celelalte state care au avut pretentii de suprematie la nivel mondial in ultima suta de ani (URSS, Germania), la prima critica ai fi fost frumusel impuscat in cap sau bagat in lagarul de concentrare. Diferentza asta micuta dintre sistemul american si celelalte sisteme pomenite se numeste LIBERTATE (un cuvant prea mare pentru un neuron stingher ca al tau). Si asta e motivul pentru care prefer hegemonia americana (nu ca SUA n-ar avea interese nelegitime, interventii nedrepte, propaganda mincinoasa si multe alte defecte).
    • 0 (0 voturi)    
      hai, ba, breazule, (Duminică, 6 iulie 2008, 23:29)

      emininke [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      esti si tu un traducator, desigur al propriilor prostii ca sa se sperie stranierii si sa ocoleasca patria. Eu mi-s ceva mai de soi, nu ma laud, ca n-am nevoie. Nici cu gramatica nu ma bat in piept - ori o ai, ori iti umbla gura. Sunt curios, ce fel de invective mai ai in rezerva, ca pari ca si idolul tau american: doza trebuie sporita pentru a avea efect.
      Ma mir numa, cu ce drept ti-ai adjudecat argumente la 20:18 cand nu esti al de la 1:03; ca acolo macar se deslusesc unele, pe cand in rest e trash - ceea ce desigur intelegi de minune ca rastalmacitor ce esti ...