Rezultatele la bacalaureat vor fi afisate sambata, 5 iulie

de F.V.     HotNews.ro
Vineri, 4 iulie 2008, 13:34 Actualitate | Esenţial

Rezultatele obtinute de elevi la bacalaureat vor fi afisate sambata, pana la ora 16.00, potrivit calendarului anuntat de Ministerul Educatiei, urmand ca cei nemultumiti sa poata depune contestatiile tot simbata, in intervalul orar 16.00 - 20.00.

Potrivit aceleiasi surse, solutionarea contestatiilor va fi realizata perioada 7 - 8 iulie, iar afisarea rezultatelor finale are ca termen limita 9 iulie.

Este considerat promovat la examenul de bacalaureat candidatul care a obtinut cel putin nota 5 sau calificativul 'admis' la fiecare proba orala, a obtinut cel putin nota 5 la fiecare proba scrisa sau practica de examen si are media generala minimum 6. In acest caz, candidatul este declarat 'reusit'.

Absolventii de liceu care s-au prezentat la toate probele de examen, dar nu indeplinesc simultan conditiile mentionate mai sus sunt declarati 'respinsi'. Pentru candidatii care obtin media generala 5,99, aceasta se rotunjeste la 6,00.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

9927 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bac de toata jena (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 0:35)

    anonim [anonim]

    imi e mila de cei care dau bacalaureatul si trec prin el ca gasca prin apa.vor ajunge in facultatzi fara nicio pregatire...si toata stima pentru profesori..
  • 0 (0 voturi)    
    asta i bacu tata (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 1:06)

    vlad [anonim]

    lasa ca tre sa traiasca toata lumea ......si noi si profesorii........ dar ce sa i faci si elevii vor sa traiasca veata merge inainte
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 4:06)

      Blade [anonim] i-a raspuns lui vlad

      Si cu liceul terminat eu nu ma pot angaja niciunde pentru ca nu stiu sa fac nimic oricata carte am invatat acolo! Stiu sa fac calcule, stiu poezii, povestiri si C++. (la informatica). Ma plateste cineva ca stiu astea?
      • 0 (0 voturi)    
        ~ (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 8:10)

        ZaZa [anonim] i-a raspuns lui Blade

        Pentru C++ daca sti k-lumea DA,esti si platit.
        • 0 (0 voturi)    
          ~ (Vineri, 3 iulie 2009, 23:49)

          STEFAN [anonim] i-a raspuns lui ZaZa

          zaza, tre' să ştii şi română..în cazul tău e puţin probabil să găseşti ceva :)
  • 0 (0 voturi)    
    tremur (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 7:42)

    anonimu anonimilor [anonim]

    tare de tot bacu asta=))))asta da bac:X:X:X:X:
  • 0 (0 voturi)    
    bac (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 9:22)

    Eu [anonim]

    Nenea care a scris stirea sa stie : "CA CEI" E INCORECT
  • 0 (0 voturi)    
    bac... (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:03)

    Anonim7 [anonim]

    eu nu inteleg totusi ce rezolva un profesor k pica un elev la bac , il incalzeste cu ceva treaba asta ?
    Va spun eu ce ii face , ii distruge viitorul , aia ii face .
    Sa zicem k ai fi u in locul lui , ce ai face dak ai pica la bac ? Nu ai face pe tot posibilul sa il iei pana la urma ?
    E da asta nu e chiar asa de simplu , si pana la urma cat stai sa dai si bac-ul ?
  • 0 (0 voturi)    
    schimnbare de tactica (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 10:22)

    Cata [anonim]

    si eu am sustinut examenul de bacalaureat anul acesta si pot spune ca daca as fi in locul ministrului invatamantului as schimba total tactica de joc a examenului de bacalaureat asa incat sa nu se mai poata copia, pentru ca in primul rand sunt dezavantajati cei care invata cu adevarat iar cei care sunt bata la carte in unele cazuri au note la bac mai mari decat cei care chiar stiu carte si sunt bine pusi la punc din acest punct de vedere
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 11:30)

    ana [anonim]

    nu mi se pare corect , cei care invata sunt dezavantajati in timp cei care nu au facut nimic un an de zile au note mai mai mari!!Iti mai si rad in nas cat de fraier ai putut fii ca ai invatat atata!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari tuturor care o sa promoveze (Sâmbătă, 5 iulie 2008, 14:03)

    Gigel [anonim]

    Nu inteleg dc va ofticati atata tot cea ce vor majoritatea elevilor e sa aibe 12 clase sau in cazu meu 13 nu vreau sa fac rau la nimeni, adevaru e ca nu mia placut scoala dar am ajuns sa termin 13 clase ca sa pot sa ma angajez si io ca sofer la o firma, cei care sunt cu adevarat destepti nu trebuie sa fie dezamagit fiinca va gasi o slujba cu adevarat buna pt el eu nu aspir sa fiu director la o banca dar vreau sa stiu ca pot sa ma angajez si io undeva.
    Baiatu care a zis ca stie atatatea si nu gaseste loc de munca iti recomanda sa mai cobori standardele nu poti gasi post de director din prima.
    A avut dreptate baiatu mai de sus distrugi viitoru unui om daca il pici la bac in special si dupa atatia ani de scoala.
    Intro tara unde se fura miliarde si scapa dc invinuiti profesori pt ca ajuta elevi sa termine sa aibe si ei o viata cat de cat normala,vi se pare corect ?
  • 0 (0 voturi)    
    bac 2008 (Duminică, 6 iulie 2008, 13:02)

    lyly [anonim]

    io sper ca profesorii sa lase sa se copie si peste doi ani cand voi sustine si io examenul de bac.oricum ,ideea cu cele 100 de variante afisate pe internet a fost excelenta
    • 0 (0 voturi)    
      rasp (Duminică, 6 iulie 2008, 17:39)

      haha [anonim] i-a raspuns lui lyly

      cea mai mare prostie e cu asta 100 de variante o sa-ti dai seama singura la ce ma refer ca daca te si pregatesti pt facultate nu o sa ai timp sa le acoperi si da asa e ca cei ce copiaza sunt mult peste cei care nu si daca cei care au avut sau o sa aibe ghinion la sala in care sa afle stiu cat de nasol te simti dupa si mai ales la rezultate
  • 0 (0 voturi)    
    Si io sper (Duminică, 6 iulie 2008, 16:40)

    gigigel [anonim]

    Ideea e ca daca invetie bine sa stii si subiectele sa-ti faci o idee despre ce o sa fie.
  • 0 (0 voturi)    
    rezultate bac? (Marţi, 30 iunie 2009, 11:09)

    danger alexya [anonim]

    buna ziua,doresc sa aflu si eu cand se afiseaza rezultatele la bacalaureat pe net si cam la ce ora?astept un raspuns urgent sunt o mama disperata si imi este foarte teama pt ca copilul meu sa nu pice
  • 0 (0 voturi)    
    mai e putin...:P (Duminică, 5 iulie 2009, 9:05)

    piulite si suruburi [anonim]

    Eu cred ca eaxamenul de bacalaureat este pur si simplu un antrenament pentru ceea ce urmeaza,daca analizam putin, pentru un examen la facultate trebuie sa inveti cat ai invatat un an la romana sa zicem, deci daca vrei sa faci cu adevarat ceva, examenul aceasta a fost o floare la ureche, o revizuire a cunostintelor acumulate pe parcursul liceului. un elev bun ar trebui sa fie capabil sa promoveze chiar fara nicio o pregatire, doar sa fi asistat la ore.

    In ceea ce priveste copiatul, e inevitabil, lumea se consulta in sala si iti spui, bine, hai sa treaca si ala, de fapt tu nu ai nici un interes sa ajuti pe cineva. Mai mult, cand spui ca nu iti place sa inveti, spui ca nu iti place sa stii, te limitezi la ceea ce te invata viata, dar e nevoie sa pui si tu osul, pentru ca nu primesti nimic fara sa muncesti, iar postul de director nu cred ac e cel mai vizat, sa faci ce-ti place e mai imortant, ci doar faptul ca stii si esti capabil sa faci fata situatiilor critice din viata si esti capabil sa pui in practica ceea ce ai invatat te ridica deasupra celorlalti.

    Daca stii ai sansa sa-i inveti si pe altii.

    Bafta in continuare.
    • 0 (0 voturi)    
      prea mult si degeaba (Sâmbătă, 2 iulie 2011, 10:11)

      andr3z [anonim] i-a raspuns lui piulite si suruburi

      "sa faci ce-ti place e mai imortant, ci doar faptul ca stii si esti capabil sa faci fata situatiilor critice din viata si esti capabil sa pui in practica ceea ce ai invatat te ridica deasupra celorlalti."

      iti dai seama ce o sa ma ajute in viata faptul ca stiu sa fac integrale si matici, eu zic sa te mai gandesti odata ; atata timp cat nu te angajezi la nasa probabil ca te vei limita la cateva formule de baza care intradevar sunt necesare.