Calin Popescu Tariceanu: Salariul minim pe economie nu poate fi majorat, din cauza ca ar duce la cresterea inflatiei  

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iulie 2008, 16:53 Actualitate | Esenţial

Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat, astazi, ca salariul minim pe economie nu va fi majorat de la 500 la 540 de lei, in ciuda protestelor sindicatelor, din cauza ca acest lucru ar duce la cresterea inflatiei, lucru care ar afecta si mai mult veniturile romanilor.

"Am convenit in decembrie anul trecut cu sindicatele o crestere la 540 de lei de la 1 iulie, dar numai in anumite conditii: cresterea PIB, cresterea productivitatii muncii si inflatia. Realitatea economica ne arata ca nu putem creste salariul minim la 540 de lei din cauza inflatiei. Cresterea salariilor ar duce la cresterea inflatiei, ceea ce ar afecta si mai mult veniturile, in conditiile in care se stie ca inflatia erodeaza veniturile", a aratat primul ministru.

In ceea ce priveste valul de scumpiri la utilitati, Tariceanu a afirmat ca, la consultarile de ieri de la Cotroceni, foarte multi lideri politici au aratat cu degetul Guvernul pentru cresterile de preturi. "Preturile sunt stabilite de legea cererii si ofertei, ca in orice economie de piata. Singurul lucru pe care il poate face Guvernul este sa ia masuri care sa atenueze socul cresterii preturilor, mai ales pentru categoriile sociale defavorizate".

  • "Principala forma de protectie sociala o reprezinta un loc de munca bine platit"

Premierul Calin Popescu Tariceanu a anuntat o serie de masuri pe care Guvernul le va lua pentru a proteja populatia de valul de scumpiri de la inceputul acestei luni. El a anuntat, printre altele, ca ajutoarele la incalzire pentru familiile sarace vor fi majorate cu 12,5%, astfel incat aceastea sa acopere integral scumpirea. Premierul a atras, insa, atentia ca "Principala forma de protectie sociala o reprezinta un loc de munca bine platit, si nu subventiile". In ceea ce priveste majorarea salariului minim pe economie ceruta de sindicate, premierul spune ca salariul minim nu poate creste deocamdata, din cauza ca acest lucru ar duce la cresterea inflatiei.

  • "Guvernul nu poate controla preturile"

"Trebuie sa avem grija sa luam intotdeauna masurile cele mai potrivite pentru a pastra stabilitatea macro-economica, adica sa luam masuri care sa asigure protejarea cetatenilor fata de cresterea preturilor. Principala forma de protectie sociala este un loc de munca bine platit, si nu subventiile".

Tariceanu a tinut sa treaca in revista masurile luate in timpul guvernarii, aratand, printre altele, ca salariul mediu brut a fost cu 24,9% mai mare in aprilie 2008 comparativ cu aceeasi luna a anului 2007. El a aratat ca in unele domenii, salariile au crescut in aceasta perioada chiar cu mai mult de 30%.

"Aceste evolutii sunt o continuare a tendintelor de la inceputul guvernarii noastre", a tinut sa adauge primul ministru.

El a spus ca, la consultarile de ieri de la Cotroceni pe tema scumpirii utilitatilor, " foarte multi lideri politici au aratat cu degetul Guvernul pentru cresterile de preturi. Preturile sunt stabilite de legea cererii si ofertei, ca in orice economie de piata. Singurul lucru pe care il poate face Guvernul este sa ia masuri care sa atenueze socul cresterii preturilor, mai ales la nivelul categoriilor sociale defavorizate".

El a amintit si de alte subventii acordate de-a lungul timpului de Guvernul sau, dar si de punerea in functiune a reactorului 2 al centralei de la Cernavoda.























1115 vizualizari

  • +7 (13 voturi)    
    Iuda Iscarioteanule ce esti..Ce-ai facut Caline??? (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:03)

    Andrei [anonim]

    Ce se intampla cu Justitia Caline???

    Separarea puterilor in stat... Toti oamenii sunt egali in fata legii... Ce-ai facut Iscarioteanule? De ce-ai tradat?

    Europa va atrage atentia ca va bateti joc de romani, votandu-va intre voi dosarele si blocand justitie...

    Ma incearca o senzatie de greata...cand aud si citesc de voi...

    Tatal meu mi-a spus ca onoare e ceea ce ramane unui barbat cand a pierdut totul... Tu ce le vei spune copiilor tai cand te vor intreba de ce?

    Te asteapta vremurile cand romanii iti vor striga "tradatorule!" pe strada...

    Care guvernare? PNL+PSD+PC+PRM ???

    Ati facut o hora a rusinii si te-ai prins in hora cu comunistii..doar ca diferenta intre tine si ei, este ca romanii in tine au crezut..si tu ai tradat..
  • +6 (12 voturi)    
    buna gluma.... (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:06)

    judex [anonim]

    dar guvernul matale de marionete cu atele trase de PSD/Iliescu ce a facut pentru controlul inflatiei? Ca...lui Mugur Isarescu i s-a uscat gura tot avertizandu-va!
    • +7 (11 voturi)    
      Minciuni (Miercuri, 2 iulie 2008, 19:09)

      razvanb [anonim] i-a raspuns lui judex

      Ce face caliceanu e sa amestece minciuna cu adevarul, in asa fel incat sa nu se poate spuna ca a mintit dar nici ca a spus adevarul.
      Pomeniile care le-a facut acum cateva luni, sustinuti de PSD+PRM ce au fost? Isarescu a avertizat ca va creste inflatia, dar toti doctii in economie din guvern si parlament au sarit cu gura , "dati in noi, dati in clasa muncitoare"!

      A doua gogoneala: Guvernul nu controleaza preturile! Corect, la privati nu, dar a stat da. Plus, la resursele strategice poate lua masuri, dar nu vrea! Cum adica vine Romgazu si dupa scumpirea din iuie, mai cere o marire de tarif in noiembrie?!?!Care costuri de productie? de Audi A3, Mertane si BMW-uri? Astia din guvern cer spaga mai multa? peste 60% din necesarul de gaze foosit de noi e de productie interna, care nu cred ca are acelasi csot de productie ca cel cumparat de a rusi!

      Da nu se baga peste Romgaz, OMV Si Rompetrol ca de acolo vin bani, atat la buget cat si guvernantiilor personal. Ii doresc lui Caliceanu sa ajunga ca omul de rand, sa-i de-a faliment toate afacerile si familia sa ii se imbolnaveasca sa nu aiba cu ce le plati spitalul.
    • +3 (9 voturi)    
      extraordinar de genial !ii creste inflatia din pan (Miercuri, 2 iulie 2008, 20:24)

      economist major Gogu Pintenogu [anonim] i-a raspuns lui judex

      Calin Popescu -Isariceanu si Mugur Tarisarescu se pregatesc de inca o frauda tip "majorarea pensiilor " dar acumvine "majorarea salariilor "
      Vor majora salariul spre toamna sa cada in buzunarele fraierilor de votanti dar leul va ajunge la 4 lei per Euro sa ne invatam minte sa mai cerem ceva ,dar sa votam cu tontii !
  • +5 (11 voturi)    
    salsa (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:13)

    Dedalus [anonim]

    "Nu le crestem [salariile] ca ne e frica sa nu scada"

    Adanc cugetat...

    Sindicatele o sa zica, probabil:

    "Daca nu le cresteti, o sa continue sa scada!"

    Kant si Husserl sunt mici copii pe langa aceasta discutie de mare profunzime.
  • -2 (10 voturi)    
    Are dreptate (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:24)

    Alex [anonim]

    De data asta ii dau dreptate.Pun pariu ca il injura lumea, da are dreptate.
    • +5 (9 voturi)    
      Mda... (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:13)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      Dar si prostii mai scot cateodata din gura cate-o vorba de duh... la fel si Minciuneanu mai spune din cand in cand adevarul. Apoi isi aminteste ce e de fapt si o da la-ntors.

      Apropo, o taxa de poluare de ce are in componenta mai putin de 10% emisii poluante?
    • +1 (5 voturi)    
      incep sa fiu tot mai convins ca.... (Miercuri, 2 iulie 2008, 21:02)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Alex

      numele tau real este LULACHE.
  • +3 (11 voturi)    
    zdreanta! (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:42)

    guardia [anonim]

    zdreanta de om ce esti! bine ca pt ca sa achizitionati echipament militar de la americani ati alocat vreu miliard de euro! mama voastra de netrebnici!
  • +6 (12 voturi)    
    Nu e credibil (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:44)

    Marian [anonim]

    Tradiceanu oricum si-a pierdut credibilitatea.
    Asteptati inca 2-3 zile sa vedeti cum revine asupra declaratiei. Ca s-au gasit niste bani bla bla bla.
    insa, cu siguranta inainte de alegeri se gasesc bani. dadada.
  • +6 (10 voturi)    
    Nu se poate spune... (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:45)

    Danutz Nastase [anonim]

    decat, cu tot respectul: domnule prim-ministru, ati luat-o-n brate. Scuzati exprimarea mai frusta, dar asta e, cred eu, expresia potrivita. E clar ca, daca preturile vor creste asa cum e de asteptat si nu veti face ceva ca sa raspundeti eficient la aceasta evolutie, popularitatea PNL va scadea dramatic in perioada de pana la alegeri. Si cel mai avantajat partid, cel cu care voteaza de obicei categoriile sociale cele mai defavorizate, care asteapta ajutor din partea statului, va fi PSD.
    • +3 (9 voturi)    
      Dar poate asta e bine... (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:03)

      Danutz Nastase [anonim] i-a raspuns lui Danutz Nastase

      pentru PNL, ca doar Dinu Patriciu, Crin Antonescu si alti corifei liberali, ca sa nu vorbim de Hrebenciuc si alti pesedisti, vor la guvernare PNL si PSD. Nu? Problema ar fi doar daca PNL n-ar intra in Parlament, dar cred ca nu e cazul. Vor fi destui, sedusi de politicile liberale sau doar de termenul de liberal, ori orbiti de ura fata de Basescu, care vor vota PNL.
  • +3 (7 voturi)    
    hai UE (Miercuri, 2 iulie 2008, 17:57)

    emi [anonim]

    suntem o tara de filozofi dar total ineficienti.voi cugetati in continuare ca guvernul isi face treaba.
  • +3 (7 voturi)    
    ba se poate (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:20)

    sempere [anonim]

    se poate impozita mai aspru luxul si toate veniturile trecute peste o anumita limita.
    Suntem o tara patetica in care bogatii se lafaie pe strazi cu masinile lor de zeci de euro, in timp ce altii n-au nici pentru intretinere.

    Ma rog, ce sa ceri de la un guvern liberal? Politici sociale de tip suedez? Ar fi culmea.
  • +4 (10 voturi)    
    Gargara (Miercuri, 2 iulie 2008, 18:30)

    Walter [anonim]

    In loc sa te plimb cu Ferrari prin Monte Carlo,ti-ar fi stat bine sa iei parte la aceste consultari si sa le explici partidelor ce ai si nu.Dupa razboi multi viteji se arata!
    Le-ai luat salariatilor si le-ai dat cu indesatul pensionarilor!Si-n alte parti se maresc pensiile,dar nu cu 50%Unde ti-e economia aia care duduie?
    Acum deodata vorbesti de inflatie!Inainte de alegeri nu cunosteai cifre?
    Vor veni din nou alegerile si iarasi vei gasi niste bani sa-i cumperi pe romani,marind salariile si pensile.Acum este prea de vreme,nu ti se potriveste socoteala!Destept baiat!
  • -2 (4 voturi)    
    niste tembeli (Joi, 3 iulie 2008, 7:47)

    eeeuuuu [anonim]

    si guvernul, si sindicatele. in iarna, cand au semnat protocolul, s-au gandit idiotii de negociatori sindicali ca indi(ca)catorii economici sint stabiliti de guvern si bnr? evident ca nu! iar astialalti... daca vor sa se care din (sh)parlament, treaba lor! mai trist este ca, ecuatia viitoarei "mari adunari nationale" va fi psd+pdl=fsn=pcr ridicat la... o "noua calitate", vorba marxistului. adio democratie, bun venit totalitarism, noapte buna romanie! a, felicitari pentru cei doi socri: de la cotroceni si de la psd! aud ca lenuta lu' basescu si hrebenciuc junior vor deveni trei! cand puneti pirostriile? ne invitati la nunta?
  • 0 (4 voturi)    
    Ne vrei pe toti saraci? (Joi, 3 iulie 2008, 9:40)

    teose [utilizator]

    Soarele de la Monte Carlo se pare ca nu ti-a priit, stimabile. Esti cam livid, iar tonusul si faciesul rozaliu expus pe cand explicai ca "economia duduie" au fost inlocuite de un ten livid si o privire pierduta probabil spre salariul d-nei Lulache, de 17000 euro.
    Nu inteleg insa ratiunea(?) guvernamentala conform careia majorarea cu 40(patruzeci) lei a salariului minim paleste in fata promisiunilor de incarcare a sacilor cu ajutoare si subventii. Incep sa ma uit cu obida la concitadinii mei care, conform spuselor Domniei Tale, vor beneficia de ajutoare "care sa suplineasca cresterea preturilor la energie". De ce sunt acordate aceste subventii "saracilor"? Incerci matale sa elimini ce a mai ramas din clasa mijlocie, aliniindu-i pe cei care au uitat ca au nevoie de vechime in munca, pt. a beneficia macar de pensia minima? Eu unul, nu voi primi ajutoare; am avut proasta inspiratie sa merg la scoala, la serviciu si nu mi-am luat o consoarta care sa manance seminte in fata portii. Se vede treaba ca a dat roade colaborarea cu PSD si cu Vanghelie-Regele Ajutoarelor Sociale. Spuneai ceva de "liberalism", "economie de piata" sau "piata libera"? Si PDL e partid popular-democrat-liberal-social, cand la stanga, cand la dreapta politichiei. Ceva imi spune mie ca mandatul domniei tale, neverosimil de lung in conditiile pseudo-cutremurelor politice iscate, se sprijina bine pe o intelegere ferita de ochii lumii cu Cotroceniul si cu toti dinozaurii apusului si prosperului FSN. Vom vedea curand.
  • +1 (5 voturi)    
    Falsitatea mincinosului Tariceanu ! (Joi, 3 iulie 2008, 9:47)

    martin [anonim]

    Toate maririle adoptate in 2007 de PNL sub presiunea PDSR au constituit acte de dreptate sociala, care cu totul intamplator au adus atat PNL cat si PDSR castiguri electorale nedrepte dar reale, de fapt doar redresari.
    Acum in 2008 in conditiile unor cresteri accelerate ale preturilor alimentelor si utilitatilor, PD-L propune masuri judicioase , care sunt respinse cu tarie de guvern ca demagogice si populiste, desi sunt masuri mult mai realizabile si cu costuri limitate decat cele ale PNL si PDSR din 2007.
    Dar disperarea lui Tariceanu fata de eventuale succese electorale ale PD-L nu are limita !
  • 0 (4 voturi)    
    dar ... (Joi, 3 iulie 2008, 9:58)

    rochiri [anonim]

    pensiile pot fi marite in avans, ca ele nu ajuta la cresterea inflatiei.
    Suntem condusi de niste prosti.
  • +1 (5 voturi)    
    Dar singurul lucru care conteaza este.. (Joi, 3 iulie 2008, 10:00)

    un roman [anonim]

    ca economia DUDUIE....ca accentul e pe primul U sau pe al 2-lea dumneavoastra decideti.
  • +1 (3 voturi)    
    Nu se doreste sa traim bine. (Joi, 3 iulie 2008, 10:50)

    Dan [anonim]

    Daca am trai bine am putea avea timp sa gandim si astfel ne-am da sema cat suntem de furati.
    Va rog sa faceti un calcul: Daca in produsul final (marfa) plata fortei de munca (salariile) reprezinta 7% iar sindicatele cer marire de salariu minim de la 500 ron la 540 ron (deci cu 8% marire de salariu) cat reprezinta asta in cresterea pretului marfii. Un simplu calcul arata ca este vorba de 0,56% cresterea pretului marfii din cauza cresterii salariului minim cu 8%. Asta pentru exemplificare inseamna ca un kg de carne care costa 15 ron va costa aprox 15,09 ron (adica cu 9 bani mai mult). Enorma crestere de preturi. Un pic de organizare mai eficienta a productiei compenseaza aceasta crestere uriasa de pret.
  • +2 (4 voturi)    
    mai pe romaneste.... (Joi, 3 iulie 2008, 12:24)

    functionar.... dar nu pentru mult timp [anonim]

    in esenta sunt inca functionar public fiindca in naivitatea mea chiar am crezut la un moment dat ca e si o mandrie dar si ca tara asta poate o ajunge vreodata normala la cap... dupa cinci ani in care nu m-am ales decat cu datorii in tim ce altii cresteau pe langa mine ca fat frumos... dar pe alte criterii.... m-am decis... revelionul 2009 sigur nu ma apuca in tara... comentati fratilor cat vreti si cat puteti dar ascultati-o de la unul care-i vede in persoana suficient ca sa i se faca greata de cate ori da ochi cu ei... vreti intr-adevar sa traiti bine? stergeti-o din tara asta pana mai sunteti in stare... eu unul nu mai am nici un motiv sa raman... am sa-mi las si parinti si bunici... ca altceva oricum nu am... si odata iesit din gunoiul asta de tara o rad de pe harta lumii... pacat... ce dracu oi fi cautat io pe strazi in decembrie 89 nu stiu... cred ca ma plictiseam p-acasa...
  • -1 (1 vot)    
    copie (Joi, 3 iulie 2008, 14:19)

    adela, uk [anonim]

    ce stie asta sa il copieze pe alistair darling si pe gordon brown care au dus economia marii britanii la sapa de lemn.

    copiaza mai taricene alte tari - norvegia de ex.

    mi-e scarba de tine
  • 0 (2 voturi)    
    eu de ce nu inteleg? (Joi, 3 iulie 2008, 17:50)

    un alt roman [anonim]

    e f normal ca preturile sa fie u rezultat al cererii si ofertei. acolo unde exista asa ceva. ce oferta sa imi aleg de exemplu la gaz... adica, daca vreau gaz platesc cat mi se cere, ca e unul singur care vinde asa ceva pe strada mea. la fel e si cu curentul, si cu benzina(care e controlata de 3 prieteni care se vorbesc intre ei si scumpesc deodata), si cu trenul....

    deci, domnu tariceanu, unde-i oferta ca sa pot alege? asta nu-i economie de piata. e bataie de joc.

    daca toate sunt reglate de cerere si oferta, atunci inseamna ca si salariile ar trebui sa fie la fel. nu dai cat vrem noi, atunci domnu tariceanu, noi nu mai lucram. simplu, nu/? de fapt nu chiar asa...

    din pacate sunt prea multi care castiga salariul ala minim de 500 si nu stiu ca se poate si altfel.

    oricum, multumesc sansei ca scap din tara asta nebuna in care patura de mijloc moare de foame si frig si interlopii si contrabandistii fac legea.

    te las pe tine tariceanule sa traiesti cu ei. si sper ca data viitoare cand te dai cu bicicleta sa ai si tu sansa, ca noi oamenii de rand, sa ai parte de senzatiile tari care ti le ofera un motor de 4 litrii cand trece razant pe langa tine cu 120 la ora.

    sper sa ajungi si intr-un spital provincial (sa zicem la cugir) si sa vezi ce inseamna viata de roman pe care ne obligi sa o traim din saua motorului tau.

    a, btw, daca nu cumva au zis si comentatorii: in elveria pe durata campionatului european de fotbal s-au redus preturile la o multime de lucruri in magazine(inclusiv alimentare). vreau sa vad cand o sa se intample asa ceva in romania.
  • -1 (1 vot)    
    Salariul minim ar trebui desfiintat (Vineri, 4 iulie 2008, 8:48)

    Muncitor [anonim]

    Este cea mai mare absurditate, nu creeaza decit somaj sau inflatie, dupa caz. Salariul minim , nu creste salariile, ci distruge locurile de munca!
  • -1 (1 vot)    
    bine, ma! (Vineri, 4 iulie 2008, 17:48)

    aurelia [anonim]

    Bine, nu poate fi marit salariul minim, ca genereaza inflatie! dar ala maxim poate fi marit? Ca doar nu sunt multi, ce mai conteaza 5-10-15% acolo la vreo 100-200 de salarii?? Ca ARE si EI nevoie!