Val de scumpiri, incepand de astazi

de D.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 iulie 2008, 7:35 Actualitate | Esenţial

Inceputul lunii iulie aduce un lant de scumpiri, care afecteaza aproape toate domeniile de activitate. Se majoreaza pretul la gazele naturale cu 12,5%, la energia electrica cu 4,4% si la tigari cu pana la 40 de bani. Tot de astazi intra in vigoare si avertismentele vizuale pe pachetele de tigari.

Potrivit Realitatea TV, si companiile de taximetrie din Capitala au majorat si ele tarifele pe kilometru in medie cu 20 de bani. De asemenea, tot de astazi intra in vigoare taxa de mediu pentru autoturisme, care inlocuieste controversata taxa auto.


Sunt insa si vesti bune: scade contributia platita de angajat la asigurarile sociale cu 1,5%, ceea ce va determina o crestere a salariului mediu net cu 26 de lei. Astfel, salariul mediu brut va ajunge la valoarea de 1.300 de lei.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3494 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    FURT!!!! (Marţi, 1 iulie 2008, 8:33)

    RON [anonim]

    Neneii astia de la Hotnews iar pun problema pe dos!!!!! In loc sa spuna ca banca nationala a tiparit iarasi bani fara acoperire si ne-a diminuat puterea de cumparare a banilor din buzunar.. spun ca au crescut preturile! Preturile nu cresc.. valoarea banului scade! Daca te uiti pe ultimile statistici BNR si compari baza monetara medie zilnica Aprilie 2008 cu Aprilie 2007 vezi ca a crescut cu peste 60%!!!!!!!!!! Extrudezi aceasta crestere putin si prin fuioarele multiplicatorilor bancari si voila... explicatia aproape completa a vastei noastre bunastarii!!!!! O definitie mai buna a muncii duse pe apa simbeteii nu cred ca exista!

    Daca baza monetara ar fi fixa si statul ar veni sa ne ia 60% din banii economisitii (ca sa faca fata proprieii incompetente) am face toti ca dracul... dar cind... prin apasarea unui buton statul ne scade puterea de cumparare a economisirilor noastre greu obtinute toti ne comportam de parca nimic nu s-ar fi intimplat!!!
  • +2 (4 voturi)    
    cu aceste scumpiri (Marţi, 1 iulie 2008, 8:47)

    globalizare [anonim]

    chiar nu se mai vede rostul tuturor privatizarilor din perioada de tranzitie pt ca puteam sa facem fata concurentei mondiale cu industria lui Ceausescu in conditiile acestor preturi. S-a vandut pt ca s-a presupus ca marile corporatii si consortii au mers pe cheltuile mai mici de productie datorita globalizarii dar de fapt in acest moment am pierdut totul si suntem intr-o situatie mult mai rea si mai complicata ca acum 40 de ani in urma. Pt ca nu mai avem nimic, s-a dat totul la fier vechi.
  • +1 (5 voturi)    
    Analiza la rece (Marţi, 1 iulie 2008, 9:17)

    The Economist [anonim]

    In loc sa urli prin forum, sa generezi inflatie de semne de exclamare si sa emiti concluzii eronate, mai bine ia o carte de economie si mai studiaza!

    Da, baza monetara a crescut enorm fata de anul trecut. Dar asta nu inseamna ca BNR a tiparit bani (ceea ce, de altfel, este interzis de lege).

    Dar de ce creste baza monetara?

    In general trebuie sa existe un echilibru intre valoarea bunurilor existente pe piata si masa monetara (pentru a asigura buna functionare a economiei nationale si a nu genera deflatie). Valoare bunurilor a crescut din cauza cresterii economice (s-a creat plusvaloare) si din cauza extinderii peste masura a creditarii, ceea a ce a facut sa importam peste valoarea exporturilor si sa avem o balanta comerciala grav dezechilibrata. Iar pentru ca tu si eu sa putem cumpara efectiv noul apartmant construit in Romania (->crestere economica) sau autoturismul Mercedes importat (->import), avem nevoie de lichiditati in plus fata de perioada trecuta, ceea ce se traduce in cresterea obligatorie masei monetare. Asta e tot!

    Bineinteles, BNR-ul nu poate sa mentina o egalitate perfecta intre valoarea bunurilor si masa monetara, pentru ca amandoua agregate sunt greu de estimat. Dar anumiti indicatori ii arata cand sa puna la dispozitie noi lichiditati sau sa retraga de pe piata monetara prin parghii specifice.

    Cresterile de preturi administrate au alta cauza, si anume ineficienta companiilor-monopol de stat dar si influentele externe in cazul energiei. De altfel, hai sa fim realisti: inflatia din Romania nu este asa de mare, daca ne raportam la inflatia din Zona Euro, care a trecut peste 4 %.

    Sigur, la noi inflatia mai are si o componenta structurala - dar nu mai intru in detalii. Mai bine cititi rapoartele BNR...

    O zi buna sa aveti!
    • 0 (2 voturi)    
      despre inflatia din romanica (Marţi, 1 iulie 2008, 12:14)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui The Economist

      In Romania inflatia anulala este intre 7,5 si 8% anual (nu cred vorbele lui Isarescu cu 6% nici mort) si in cele mai multe tari din UE este sub 4%(sau cel putin era pana in acest an) deci nu cred ca stam bine deloc cu o inflatie de aproape 2 ori peste media UE.
    • 0 (2 voturi)    
      Analiza la cald! (Marţi, 1 iulie 2008, 12:15)

      RON [anonim] i-a raspuns lui The Economist

      Eu propun ca tu sa pui mina pe ceva carti si sa studiezi!!! ( si nu carti recomandate la ASE!!!! ) Din punctul meu de vedere situatia e simpla: Ai 10 lei iar anual se vind 10 oua.. ma astept ca un ou sa coste un leu.. corect? Corect... daca cineva mareste cantitatea de bani .. indiferent prin ce metode.. la 20 de lei... eventual ma astept ca un ou sa coste doi lei.. corect..? Am spus "tiparit" ca termen pe intelesul tuturor... ca acuma se numeste lichiditate sau artificiu contabil.. nu conteaza.. daca creez bani din neant am si un minus undeva in contabilitate si totul da zero... Nu cauta nod in papura in sintaxa... nu are rost! Esti de acord ca daca baza monetara... (adica cash hirtie si digital super lichid) ar fi fixa... pe termen mediu si lung infltie nu pre ar exista..? Ca exemplu, atit timp cit aurul era moneda si nu aveam "fiat paper"... preturile erau stabile... acum de cind avem destepti la banci centrale... inflatia e legea zilei!

      Spui ca BNRul nu poate sa tina o egalitate perfecta intre valoare si cantitatea banilor! Pai nu e normal... sa fie asa... asta e comunism financiar! Idea de planificare centralizata a falimentat lamentabil la inceputul anilor 90... iar acuma vad ca ideea de planificare centralizata financiara falimenteaza si ea ! De ce trebuie ca un om sau un grup de oameni sa decida cind si cum trebuie depreciata valoarea banului .. sau costul de imprumut al acestuia... ? Sunt oare on grup de oameni mai destepti de cit intrega societatea.. stiu ei ce e mai bine? Nu cred.. de ce sa nu avem o piata in care PIATA sa decida asta? Cum poti numi o piata ca "free market economy" (piata libera)... daca fundatia ei de baza...."banul"... nu este liber decisa ci "controlata"?
    • -1 (1 vot)    
      bre, economistule (Marţi, 1 iulie 2008, 19:11)

      razvan [anonim] i-a raspuns lui The Economist

      ceea ce as traduce pin bai economistule citit. lasa generalitatile. conecintele confirma premisele au ba. so, go pe strafa si matura de 5 ron pe zi si apoi da, intoarce te nboaptea la cartele tale si pune branca de mia scrie ceva. spor
  • +1 (3 voturi)    
    aiurea (Marţi, 1 iulie 2008, 10:06)

    Dani [anonim]

    Dar romanul de rand, care nu are acces la rapoartele BNR si la cursuri intensive de economie, ce face?
    Sta si plange, ca nu-i ramane altceva de facut. Pentru el nu e inflatie, nu e economie, nu e raport BNR sau mai stiu eu ce parghie/artificiu economico-mai-stiu-eu-cum! El percepe aceste scumpiri ca fiind SCUMPIRI!!
    Cinsa sa-i spuna lui ca sunt probleme de management la nivel corporato-monopolist....
    Si in mod absolut intamplator peste 80% dintre romani NU STIU economie, de ce ar sti de fapt? E trist ca inca exista astfel de "ineficiente" ....

    sa-mi explice si mie cineva, in limbajul meu, de om de munca, cu palmele batatorite, DE CE sunt mereu scumpiri? Ca mie nu imi nimeni nici un leu in plus la salariu...
    • 0 (2 voturi)    
      d-voastra nu va permiteti (Marţi, 1 iulie 2008, 10:29)

      cum adica [anonim] i-a raspuns lui Dani

      un autoturism Mercedes importat si un apartament nou cu munca de o viata???
    • 0 (2 voturi)    
      exagerari (Marţi, 1 iulie 2008, 10:39)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Dani

      Cine munceste in Romania si spune ca in ultimul an nu i-a crescut salariul e un mare mincinos.
      E normal sa existe cresteri de preturi atata timp cat si salariile au crescut, de multe ori nejustificat de mult.

      Nu trebuie sa fii doctor in economie sa iti dai seama acest lucru.
      • +3 (3 voturi)    
        Marele mincinos (Marţi, 1 iulie 2008, 11:18)

        Stoewer [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Uite, eu sunt un mare mincinos, pentru ca nu mi-a crescut salariul. Si nu mi-a crescut deoarece din cauza politicii monetare de rahat cursul leu-euro a luat-o razna iar produsele fabricate de intreprinderea unde lucram au ajuns necompetitive la export.

        Dar majorarile de pret de la 1 iulie nu au de a face cu salariile. Salariile trebuie si ele marite, pentru ca nu am chef ca la servici sa ma gandesc doar la cum imi platesc hangaralele casei si papica pentru copil.

        In orice caz, cinstit sa fiu, am trait MULT mai bine inainte de 2005.
        • -1 (1 vot)    
          alt mare mincinos (Marţi, 1 iulie 2008, 12:32)

          libertin [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

          Si nici mie nu mi-a crescut salariul de anul trecut pana acum decat o regularizare a salariului cu inflatia, ceea ce a dus la o crestere de aprox 10%. Dar de 1 an jumatate incoace totul s-a dublat!!! Si eu traiam MULT mai bine inainte de 2006 ;)
      • +1 (1 vot)    
        ce simplu te gandesti d-le (Marţi, 1 iulie 2008, 12:44)

        proaspat inginer [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        Mai intai, trebuie sa spun ca lucrez de 1 an jumate, in proiectare constructii, inca de la jumatatea anului 4 de facultate. Am fost incadrat pe postul de Desenator Tehnic, pt ca nu aveam Licenta inca. Acum de o saptamana am luat si licenta.
        Uite, daca e sa ma iau dupa spusele tale, d-le, si eu ar trebui sa fiu mincinos. Dar adevarul e ca de un an de zile nu mi-a crescut cu nici un leu salaru', desi la inceput mi sa zis ca dupa 3-4 luni o sa fie marire. A fost o marire la 6 luni dupa angajare, ca sa ma ridice de la salaru' minim cu care ma incadrase ... am mai cerut de 2 ori marire dupa 6 luni, dar s-au facut ca ploua. Poti sa zici ca lucrez intr-un domeniu in care sa nu fie cerere de forta de munca? [ E retorica intrebarea ] Nu l-au mai marit pt ca tot asteptau sa termin facultatea, sa-mi iau licenta, si apoi sa mai bage ceva ... Acum astept sa se miste comodele domne secretare de la Facultate, ca sa imi elibereze adeverinta ca mi-am luat Licenta, sa o pot aduce la firma, sa vad ce se schimba la salar. ASA E MERSUL TREBURILOR IN ROMANIA. Parintii mi-au zis sa nu insist cu marirea, ca ma pot trezi fara job, si cred ca au dreptate.
        Acum, ramane TOT problema de baza: scumpirile,( si sa nu zici ca eu is tanar si visez sa ma imbogatzesc acum ca am terminat facultatea) care ne afecteaza pe toti, inclusiv pe mine, care sunt tanar, sau pt tine d-le. Nu vreau salar de 1000-1500 Euro din start, dar nici de 200 euro, cand chiria e 250 euro la o garsoniera. Trebuie sa traiesc si eu din ceva, nu? Problema e ca salariile NU CRESC proportional cu scumpirile, iar maririle de salar nu sunt asa usor de obtinut ... De unde sa iau eu bani sa-mi cumpar un apartament cu o camera macar? Mai ales cand am si parintii bolnavi ...
        Atat am avut de zis. Nu cersesc mila nimanui, n-am fost crescut asa, iar parintii chiar daca sunt infirmi, m-au purtat la facultate cat au avut putere financiara, si cand nu, m-am angajat. VREAU DOAR SA FIE CORECTITUDINE, desi ... is convins ca e doar o utopie:(
        • +1 (1 vot)    
          Subscriu (Marţi, 1 iulie 2008, 14:03)

          Claudiu T. [utilizator] i-a raspuns lui proaspat inginer

          Perfect de acord - ca sa-ti maresti salariul in ziua de astazi -in Romania- trebuie sa inveti cat mai mult la actualul loc de munca, job pe care sa-l schimbi dupa 6 luni - 1 an, in momentul in care crezi ca piata iti ofera mai mult.

          O sa ai surpriza ca, in momentul in care iti depui demisia, sa ti se ofere mai mult; chiar mai mult decat sperai tu, dar nu cred ca se merita sa stai intr-un loc care te evaluase la o valoare mult mai ridicata, dar nu ti-au dat mai mult ... pt ca nu ti-au dat.

          De ce te sfatuiesc sa nu ramai? Iti explic: Nu inteleg de ce firmele din Romania se misca mult prea incet fata de piata fortei de munca. Pierd adesea oameni valorosi care sunt preluati de obicei de concurenta si apoi, disperati, ii platesc pe cei care au mai ramas cu mult preste valoarea lor doar pt ca ii pot inlocui pe cei plecati. Acestia supra-solicitati nu mai dau randamentul cerut si la un momentdat renunta pur si simplu din cauza stresului - sau nu renunta si isi pun sanatatea in pericol.
          • +1 (1 vot)    
            mda, asa e ... (Marţi, 1 iulie 2008, 15:08)

            proaspat inginer [anonim] i-a raspuns lui Claudiu T.

            Ai dreptate! Daca tot stai pe un job de care nu esti multumit, fortat de unele imprejurari, macar sa inveti cat mai multe. Eu asa am facut. Pt. ca din facultate nu inveti PRACTIC prea multe. Multe chestii invatzate din facultate, le-am inteles abia dupa ce le-am aplicat practic la job.
            Si sa va mai povestesc o treaba:s-o angajat o tipa aici in firma, si dupa o luna de zile, cand a vazut ce salar i sa oferit,si-a dat demisia si sa angajat in alta parte... Insa in situatia mea, mai sunt inca cativa colegi, ... care stau pt ca n-au incotro, n-au experienta inca ( min 2-3 ani de lucru in spate, sa poata sa puna niste conditii cat de cat in caz ca s-ar duce la o alta firma). Si stai asa, cu salaru minim pe economie( pt sectoru' in care lucrezi ) ......................... :|
  • +1 (1 vot)    
    se modifica salariul mediu brut sau net ? (Marţi, 1 iulie 2008, 16:19)

    george [anonim]

    "Astfel, salariul mediu brut va ajunge la valoarea de 1.300 de lei.
    "

    NU inteleg cum modificare unei contributii din salariul brut va modifica salariu brut ?

    Poate va referiti la salariu mediu net , este el 1300 lei ??
  • -1 (1 vot)    
    Era un paradox ca Romania sa nu intre in (Marţi, 1 iulie 2008, 18:26)

    ECONOMIST [anonim]

    criza !Va intra si mai adanc.Incepand din anii 60, Romania comunista, era intrecuta la principalii indicatori economici-financiari-sociali de Bulgaria situandu-se pe penultimul loc in Europa.Dupa 1989 ,fesneul-comunismul cu nume schimbat, a mentinut statul ca principalul propietar al economiei nationale pentru ca mafia comunista sa aiba de unde fura.La sfarsitul anului 1989,peste 80% din unitatile economice lucrau cu pierderi .Aceste UE au fost mentinute si dupa 1989 .Pierderile erau de zeci de milioane de dolari/zi.Poporul alegator nu a luat aminte la cele spuse de Ratiu si a votat peste 80% cu iliescu-fsn.Furtul acestei mafii comuniste omologata prin vot, a fost fara jena si oprire.Si cei care administrau si cei care controlau sau judecau au furat cot la cot.Ratiu si Coposu, erau dusmanii Romaniei deoarece spuneau adevarul si cereau adevarata reforma.Poporul care a votat si voteaza cu jefuitorii isi merita soarta.Deci ciocul mic popor Roman!