Surse: Comisia din Ministerul Sanatatii a decis ca fetita de 11 ani poate face avort in Romania

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 20:21 Actualitate | Esenţial

Comisia din Ministerul Sanatatii a decis ca fetita de 11 ani, care este insarcinata in urma unui viol, poate face avort in Romania, transmite Realitatea TV citand surse din interiorul Comisiei de specialitate.

Comisia speciala formata in acest caz s-a reunit astazi pentru a decide daca sarcina poate fi intrerupta sau nu.

Decizia luata de Comisie va fi facuta publica vineri, dupa ce se va redacta raportul final.

Parintii fetei au anuntat ca vor sa o duca vineri in Anglia pentru intreruperea sarcinii, dupa ce medicii din Iasi s-au opus unui avort, considerand ca intreruperea unei sarcini de 20 de saptamani ar pune in pericol viata fetei.

Comisia poate decide fie recurgerea la avort, caz in care trebuie modificata legislatia interna, fie continuarea sarcinii, caz in care parintii fetitei se pot deplasa intr-o tara in care legea permite oprirea sarcinii la o varsta de peste 20 de saptamani.

Fetita a fost adusa la spital, de familie, in urma cu doua saptamani, dupa ce s-a plans ca are dureri abdominale, iar medicii au constatat ca este insarcinata. Investigatiile efectuate pana in prezent arata ca pruncul, de sex feminin, este perfect sanatos.

Potrivit Realitatea TV, fetita nu ar fi spus nimic parintilor despre acest viol deoarece a fost amenintata de unchiul sau.

Politistii nu au reusit inca sa-l prinda pe unchiul minorei, iar procurorii au propus Tribunalului din Piatra Neamt ca tanarul de 19 ani sa primeasca mandat de arestare in lipsa.

In Romania, Codul penal prevede ca o sarcina poate fi intrerupta pana la 14 saptamani. Dupa aceasta perioada, sarcina poate fi intrerupta doar daca fatul prezinta malformatii sau viata mamei este in pericol iminent.

In Marea Britanie, legislatia permite intreruperea unei sarcini pana la 24 de saptamani.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

890 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    te caci in ea Romanie (Joi, 26 iunie 2008, 20:49)

    Marius Muscalu [anonim]

    ce avort sa mai faca ? s-au cacat pe ei timp de o luna intreaga..... ori cum ar fi tot rau e....si pentru fata si pentru fat si pentru toti.... la fel este si cu eutanasia, vrei sa mori si nu iti dau voie....de parca au ei dureri.... da sigur, te poti omora....dar poate vrei sa fii discret, nu sa ajunga creierul tau la stirile de la ora 5 !!! si poate vrei sa mori usor, fara dureri sau mai stiu eu ce, ca doar de asta vrei sa mori cand e vorba de eutanasie, sa scapi de DURERE !!!
  • 0 (2 voturi)    
    Avortul e nebunie! (Joi, 26 iunie 2008, 20:57)

    dumi [anonim]

    ... cum spuneam mai sus.
    • 0 (2 voturi)    
      cum spun mai jos... (Joi, 26 iunie 2008, 21:13)

      The Wisest Fool [anonim] i-a raspuns lui dumi

      Sunt de acord in conditii normale insa vorbim de o fata de 11 ani a carei viata poate fi pusa in pericol daca ar duce sarcina pana la capat.
      • -1 (1 vot)    
        cine sustine avortul il sustine oricum (Joi, 26 iunie 2008, 23:46)

        SM [anonim] i-a raspuns lui The Wisest Fool

        ... nu doar in conditii exceptionale. pentru ca iti creezi "conditiile" exceptionale daca ele nu sunt. (cel mai pueril l-am auzit de la o mama cu situatie materiala buna care avea 2 copii, a ramas iar, dar zicea ca face avort ca nu se poate ocupa suficient de bine de 3)

        1. va recomand sa vedeti un avort (daca se poate pe viu)
        2. va recomand sa stati de vorba cu cupluri care nu pot avea copii desi isi doresc mult asta.

        legat strict de caz: mai ales in rromania (intentionat cu rr) noastra sunt suficiente cazuri de nasteri la varste fragede. si fata in cauza a fost conceputa la o varsta frageda. copilul este sanatos. plus ca avortul pentru mama reprezinta un pericol.

        in fine, fiecare face cum vrea (e democratie si avem acest drept). ceea ce mi se pare alarmant e lipsa de respect pe care o avem pentru viata si lipsa de responsabilitate pe care ne-o asumam.

        avortul are mai multa sustinere, in general, decat asumarea responsabilitatii. haideti sa fim cinstiti si sa recunoastem asta.
    • 0 (2 voturi)    
      de ce? (Joi, 26 iunie 2008, 21:18)

      levi [anonim] i-a raspuns lui dumi

      de ce e avortul o nebunie?
    • 0 (2 voturi)    
      Tu nu vorbesti serios!! (Joi, 26 iunie 2008, 22:30)

      Teo [anonim] i-a raspuns lui dumi

      dumi, ar trebui sa vezi de fapt unde este problema. Copilul (subliniez: COPILUL) acela a fost violat de un nenorocit care merita castrat si apoi bagat la "mititica" cu alti pedofili. Vorbeste despre problema avortului acolo unde este cazul, nu aici! Pot sa bag mana in foc ca nu ai copil, asa ca nu poti intelege sub nici o forma ce inseamna sa-ti pateasca copilul ceva, si mai ales ce a patit copilul asta. Un suflet a fost distrus de nebunia cui, a unchiului care ar fi trebuit sa-i fie al doilea parinte pentru acest copil, in schimb si-a batut joc de ea

      Si ce e tampenia asta cu comisia de sanatate? Nu stiu multe despre legislatie, dar parca exista o derogare privind acceptarea avortului in masura in care acesta poate provoca probleme viitoarei mame. Si daca nasterea la 11 ani dintr-un viol nu poate provoca traume si distrugerea vietii unei viitoare "mame", atunci hai sa emigram in Anglia cu totii
  • 0 (2 voturi)    
    crima la rang de lege in Romanica (Joi, 26 iunie 2008, 21:48)

    vlad [anonim]

    Bravo ! Exceptional ! Daca as fi pus pariu cu cineva
    acum eram bogat.
    Asta era singura solutie pe care a gasit-o societatea
    romaneasca si era previzibila de la inceput.
    Doamnelor si Domnilor "intelectuali" ai Romaniei.
    V-ati gindit sa deschideti sex-shopuri pentru copile?
    Cred ca se deschide o noua era in Romania:
    sexul de la 3 ani.Chiuretajul incepe de la 9 ani si
    masturbarea cu vibratorul de la 10 ani.Felatia se poate face mai devreme nu-i asa?
    Si de ce sa dati si stiri pozitive ca sunt plictisitoare.
    Tineti-o tot asa ca in iad. Ce ziceati de legalizarea
    prostitutiei? Cred ca ar trebui modificata legea
    in sensul ca am putea sa ne imperechem de-a
    valma intre noi de la orice virsta si apoi sa scoatem
    copii rezultati ,din uterul mamelor ,in tepuse!
    Nu-i asa ca-i interesant ? Ar fi o stire pozitiva
    sau negativa?
    Bucurati-va ca ati mai facut o fapta buna!
    Bata v-ar Dumnezeu de satane! Asa sa va ajute
    Dumnezeu dupa gindurile si faptele voastre!
    Te pomeni ca va pretindeti si crestini !
  • 0 (2 voturi)    
    Stop (Joi, 26 iunie 2008, 22:08)

    ReoPro [anonim]

    Astia o schimba ca la Braila. Joaca de-a "uite popa, nu e popa" cu fetita, cu familia, cu o tara intreaga.

    Sfatuiesc familia SA SE DUCA in Anglia daca au posibilitatea si sa nu astepte pomana comisiei de destepti de le ministerul sanatatii care ar putea sa-si schimbe din nou parerea.

    Halal tara. In Romania singura regula este ca "nu exista nici o regula".

    Si voi, ziaristii chiar daca vreti sa va vindeti ziarele si emisiunile, aveti un pic de bun simt si mai lasati oamenii in pace. Nu cred ca face bine acestei fetite si familiei ei sa fie atat de mediatizata. Putin bun simt nu strica !
  • 0 (0 voturi)    
    ce fel de comisie??! (Vineri, 27 iunie 2008, 0:07)

    yo [anonim]

    de ce "medicii din Iasi s-au opus unui avort, considerand ca intreruperea unei sarcini de 20 de saptamani ar pune in pericol viata fetei."?!
    Si vin de la minister si dau alta varianta .. sa nu-i scada popularitatea ministryului PNL-ist??
    Cat despre parintii fetei s-au dovedit iresponsabili, dar vad ca mai trebuie sa mai ne demonstreze din nou..
    Un avort nu e atat de simplu cum s-ar crede .. are implicatii fizice si mai ales psihice (sindromul post-avort) e nenorocita biata fetita dar nu e de ajuns..?!
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Vineri, 27 iunie 2008, 1:06)

    blizzard [anonim]

    In momentul asta Romania are 3 preocupari si anume:

    1. Cazul fetitei violata si insarcinata
    2. Nationala de fotbal
    3. Elodia

    In rest avem de toate, totul merge ca uns...

    Jeg...