Admitere 2008: Ministerul Educatiei a publicat repartizarea elevilor la licee - verifica la ce liceu ai intrat

de G. Florea     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 18:51 Actualitate | Esenţial

Ministerul Educatiei a publicat joi seara, pe site-ul dedicat, rezultatele repartizarii elevilor la liceu dupa sesiunea de examene din aceasta vara. Rezultatele au fost anuntate cu o zi mai devreme decit anuntase anterior Ministerul.

* Intra aici pentru a vedea rezultatele

* Atentie! In intervalul 30 iunie-18 iulie, candidatii admisi trebuie sa-si depuna dosarele de inscriere la liceele unde au intrat, altfel isi vor pierde locul.

Potrivit site-ului www.admitere.edu.ro, 16 elevi din toata tara au intrat la liceu cu media zece. Sase dintre ei sunt din judetul Iasi, cate doi din Bacau, Cluj si Olt, si cate unul din judetele Botosani, Dimbovita, Dolj si Timis.

In fiecare judet si in Bucuresti, repartizarea computerizata s-a realizat prin ordonarea descrescatoare a candidatilor dupa medii.

Media s-a calculat astfel: media generala a notelor obtinute la tezele cu subiect unic a avut o pondere de 50% din nota finala, iar media generala de absolvire a claselor V-VIII a avut tot o pondere de 50% din nota finala.

Potrivit unui comunicat al Ministerului Educatiei, in acest an au absolvit scoala generala aproximativ 215.000 de elevi, iar numarul locurilor alocate pentru clasa a IX-a este de 239.000 - cumulat pentru licee si scoli de arte si meserii.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

44145 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    rezultate (Joi, 26 iunie 2008, 19:50)

    sys [anonim]

    da...dragute rezultate mediile a scazut mult da ce conteaza? bine ca am intrat in mishu:X
  • 0 (2 voturi)    
    teze nationale (Joi, 26 iunie 2008, 21:58)

    bella [anonim]

    tezele nationale sunt niste porcarii, unii elevi sunt lasati sa copieze si altii nu, bineinteles ca cei lasati vor avea mediile de intrare mult mai mari decat ceilalti. de ce nu a ramas ca pana acum examenul de capacitate sau testele nationale? eu am dat acum doi ani examenul si a fost mult mai bine decat este acum si macar era cat de cat corect. este inadmisibil ca altii sa copieze si altii nu, ne mai miram de ce invatamantul in Romania este asa cum este. Propun revenirea la metoda examenului de bacalaureat.
    • 0 (0 voturi)    
      tezele nationale sucks (Vineri, 27 iunie 2008, 12:34)

      mANGo [anonim] i-a raspuns lui bella

      Sunt de acord cu tine bella, si eu am dat teste nationale acum 3 ani si tin minte ca nu sa copiat ca acum. Am prieten care a copiat pe rupte si daca il intrebi pe ce continent e Romania sta sa se gandeasca daca e in Africa sau in Asia...asta e...
      Cel mai bine e ca fiecare liceu sa aiba admiterea lui cum se procedeaza acum cu sistemul facultatilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Si mai bine ... (Vineri, 27 iunie 2008, 9:46)

    Gigel [anonim]

    Eu zic, si mai bine ar fi ca fiecare liceu sa isi organizeze propriul concurs de admitere, dupa criteriile agreate de respectivul liceu. Cine vrea poate sa ia in calcul sau nu media claselor 5-8, media tezelor nationale etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Parere (Vineri, 27 iunie 2008, 15:21)

    Radu [anonim]

    Eu cred ca doar un examen poate decide care e mai bun ... si ca tot e Euro in toi, vin si eu cu o intrebare, cum ar fi ca intr-un meci 50% sa aiba pondere coeficientul FIFA:)
  • 0 (0 voturi)    
    teze nationale (Vineri, 27 iunie 2008, 19:34)

    Ella [anonim]

    adevaru e ca la tezele nationale in unele orase lasa sa copie dar si knd era examenul de capacitate se lasa sa copie .....dar nu va mai plangeti ca unde lasa sa copie se iau note mari,dak stiti cu adevarat faceti voi singuri si nu asteptati sa va lase sa copiati,k akolo se vede cu adevarat cat stiti,akolo nu se vede numele la corectare si iei nota dupa meriti nu k la orele normale de la scoala se pun note dupa nume,(k esti a politaiului,a doctorului etc)...uitativa si voi la rezultate(media 5-8 si media la teze sa vedeti ce diferenta este la unii).....ganditiva si voi....
    • 0 (0 voturi)    
      TNU (Joi, 17 iulie 2008, 10:25)

      Ion Racoveanu [anonim] i-a raspuns lui Ella

      Intai invatati sa scrieti corect romaneste, mai cititi cate o carte si apoi exprimati-a parerea . Pentru a avea note mari invatati, nu mai asteptati mila de la profesori. Cei care ii acuzati pe profesori ca nu v-au lasat sa copiati sunteti ca cersetorii la coltul strazii! Ar trebui ca si voua si profesorilor care au incercat sa copieze la titularizare, ministerul sa va dea peste mana intinsa si sa nu va mai primeasca la niciun examen. Si mai e inca ceva: profesorii nu va mai lasa sa copiati pentru ca nu va mai tace clanta aia odata. Sunteti instare sa-i "dati in gat: pe cei care va lasa sa copiati, la primul colt. Pa.
  • 0 (0 voturi)    
    titularizare (Joi, 17 iulie 2008, 10:28)

    lili [anonim]

    La tg-jiu,la centrul nr.3,la titularizare presedintele Todea,a trecut prin sali in continuu si a cerut profesorilor supraveghetori(majoritatea de sport) sa lase sa copieze anumite persoane,la limba romana.A fost o cacealma titularizarea in tg-jiu la centrul nr.3
  • 0 (0 voturi)    
    copii admisi in liceu (Miercuri, 3 septembrie 2008, 12:21)

    Fundatia Filantropica Omenia, Tg. neamt [anonim]

    Organizatia noastra prin centru de zi a sprijinit copii pentru a fregventa scoala. In urma examenelor de admitere la liceu au fost repartizati la P.Neamt, (36km). Familia ete intr-o situatie financiara sub minim necesar .Ce se poate face in astfel de situatii.? Mentionez ca organizatia ingrijeste 30 copii cu risc de abandon scolar.
    Multumim
  • 0 (0 voturi)    
    copii repartizati in licee (Joi, 2 iulie 2009, 10:15)

    bubu [anonim]

    dc nu pot vedea lista cu cei repartizati pe judetul bacau?imi apare"Aceste rapoarte nu sunt momentan disponibile"....cand vor fi disponibile?
    • 0 (0 voturi)    
      repartitia (Duminică, 14 martie 2010, 22:02)

      Dsaw [anonim] i-a raspuns lui bubu

      asa cum,spunea si prof.phd.Mircea H.Orasanu reparizarea nu este dsponibila se intelege ca este secreta pana se face aranjarea neregularitatilor
  • 0 (0 voturi)