FOTOGALERIE Mizeria din inima Bucurestiului: Pasajul din Piata Universitatii, lasat in grija vanzatorilor ambulanti 

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Joi, 26 iunie 2008, 14:13 Actualitate | Esenţial

Galerie FOTO: Pasajul din Piata Universitati
Pasajul din Piata Universitatii arata ca o mina deschisa. Peretii sunt curatati de primul strat de tencuiala si inconjurati de gunoaiele lasate de trecatori si vanzatorii ambulanti. Muncitorii care lucrau la renovarea constructiei au disparut de aproape doua saptamani, lasand locul comerciantilor de levantica, evantaie, ochelari de soare si ananas. Reprezentantii uneia dintre companiile care trebuie sa renoveze pasajul, SC  Delta ACM '93, sustin ca lucrarile au fost intrerupte din cauza ca autorizatia care permite demararea lucrarilor de constructie nu a fost inca eliberata de Primaria Bucuresti.

Reprezentantii Primariei Bucuresti au refuzat sa dea orice detaliu legat de eliberarea autorizatiilor de demolare si de constructie in Pasajul Universitatii.

"Noi am primit autorizatie sa demolam si am apucat sa facem acest lucru si acum asteptam decizia care sa ne permita sa incepem constructiile. Probabil ca mai dureaza o zi- doua pana avem aprobarea, dupa care o sa incepem sa achizitionam materialele si o sa ne apucam de treaba. Asa merg lucrurile in aceasta tara", ne-a declarat Mihnea Albu, reprezentant al companiei SC  Delta ACM '93. Alaturi de SC Metrou SA, Delta ACM trebuie sa finalizeze lucrarile de reabilitare a pasajului inainte de 14 decembrie 2008.

Pana atunci, pasajul din inima Bucurestiului arata ca lovit de bombe.

Cum arata pasajul, acum:


Mirosul greu pe care il lasa McDonald's, inainte, si bucatile de Fornetti de pe jos au fost inlocuite de o priveliste si mai apocaliptica:  zeci de kilograme de gunoaie si scarile rulante care arata ca dintr-un film post-punk. Din fiecare siroi de oameni care strabat pasajul ramane cel putin un ambalaj in urma.

Vanzatorii de ananas din pasaj lasa si ei gramezi de ladite goale, sau pline cu alte gunoaie, iar alti trecatori s-au gandit sa abandoneze chiar haine vechi si cutii de incaltaminte.

Un tanar, probabil student, desface un pachet de tigari lasand sa cada tipla.

Reporter: ai scapat ceva pe jos!
Tanarul se uita la tipla care aterizase in urma lui si e tarata de curent: Asta e...
Reporter: O lasi jos?
Tanarul: Aaa... ia-o tu.

La intrarea dinspre Spitalul Coltea, un barbat striga ca are de vanzare ananas "cu trei lei bucata". Arata ca ilfovenii care vand legume la piata, numai ca omul nostru avea fructe de ananas.

Reporter: De unde aveti ananasul?
Vanzatorul de ananas: Ce te intereseaza? Pleaca de aici cu camera ca sperii clientii.

Ne mai plimbam prin  pasajul cu aspect de canal si abordam un grup de tineri care vorbeau in fata intrarii la metrou.

Reporter: Treceti des prin pasaj?
Tanara: De ce, unde vreti sa ajungeti?
Reporter: Am vazut ca e cam murdar. Asa e in fiecare zi?
Tanara: Cam asa este. Dar asa arata mai peste tot in Bucuresti. Gunoaie peste gunoaie.
Reporter: De ce e asa. Voi aruncati gunoaie pe jos?
Un baiat, din grup: Aici este ca o groapa de gunoi, dar o sa renoveze.
Reporter: Si cine renoveaza? Nu vad muncitori
Baiatul se uita de jur imprejur: Chiar asa. Nici nu cred ca i-am mai vazut dupa ce s-a demolat.


In dreapta lor erau improvizate trei tarabe. La doua se vindeau ochelari de soare, evantaie si portofele de vinilin, iar undeva jos, o tiganca vindea levantica. In jurul lor - gramezi de resturi menajere si praf. Un barbat inalt, cu abdomenul bombat, plin de transpiratie se apropie furios, parasind taraba de ochelari de soare si evantaie:

Vanzatorul ambulant: Tu ce filmezi aici?

Reporter: Nu filmez, fac poze:

Vanzatorul ambulant: Hai pleaca imediat. Eu raspund aici de santier.

Reporter: Nu am de ce sa plec.

Imediat vine si un al doilea vanzator de la alta taraba de ochelari de soare: "Hai pleaca de aici.Vrei sa faci subiectul pe mine, castig si eu o paine, ce ma filmezi?n cele din urma, tipul  se infurie si incepe sa tipe si sa injure, amenintand ca isi scoate pantalonii sa arate fundul, la poza.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

1893 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    vai de noi (Joi, 26 iunie 2008, 19:32)

    Dan [anonim]

    Ce sa mai zici......daca si km 0 al Bucurestiului arata asa...........tinerii sint si ei vai de ei, complexati, n-au nici o legatura cu civilizatia. Vai de noi.
  • 0 (2 voturi)    
    De belea! (Joi, 26 iunie 2008, 20:45)

    Don Ciccio [utilizator]

    Tare, ala cu replica: "Eu raspund aici de santier".

    A propos, "Independentul" stie?
    Cum, care "Independent"? Ala, de la Primaria cea Mare... Or, il doare in halatul lui, de Doctor din Primaverii, de problema pasajului... Sa ia degraba legatura cu cei care vand ananas in Pasajul Universitatii!
    • 0 (0 voturi)    
      Cine e are firma asta? Si cine nu da aprobarea? (Joi, 26 iunie 2008, 23:18)

      berila [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

      Hmmm... a cui e firma asta Delta ACM '93? Si cine din primarie nu da aprobarea, si de ce?Ar fi bine sa stim.
      Poate ca s-au speriat ca nu a iesit la primaria mare sefu' care trebuia. Ciudat tare ca imediat dupa alegeri au incetat lucrul. Sa fie doar o coincidenta faptul ca "asteapta de 2 saptamani aprobarea sa continue lucrul"? Pai a fost negociata renovarea, sau demolarea? Pentru ca renovarea include si demolarea si nu vad de ce e nevoie de o autorizare speciala sa mearga mai departe.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect! (Vineri, 27 iunie 2008, 23:32)

        Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui berila

        Bune intrebari... Punct ochit, punct lovit!
  • 0 (0 voturi)    
    Oglinda (Joi, 26 iunie 2008, 20:51)

    b09d4n [utilizator]

    Aceleasi scene peste tot in Bucuresti. Oameni care isi fac nevoile langa intrarea blocului, oameni care arunca pe jos, langa cosul de gunoi, oameni care isi sufla mucii direct pe trotuar, oameni care scuipa pe jos, oameni care arunca tigara sau flegemaza guma pe trotuar...

    Si acum noi, cei care vedem, ne oripilam si trecem mai departe. Sau noi, care vedem, ne oripilam si incercam subtil cu fraze de genul "nu va suparati, v-a cazut o hartie". Am primit diverse reactii la aceasta remarca... de la aplecat si ridicat hartia pana la amenintari.

    Exista doua genuri de oameni printre noi. Cei indolenti care mascheaza o frustrare adanc inradacinata in mentalul lor si cei care nu gandesc, care imita. Daca spui cuiva ca a scapat o hartie pe jos poti constata ca se va inrosi, isi va cere scuze. Daca insisti sa-l intrebi de ce a ales sa arunce pe jos iti va spune ca nu s-a gandit... si ca a vazut asta si la altii. Puterea exemplului este foarte puternica.

    Am intrat in case de intelectuali care aratau ca o cocina de porc. Acesti intelectuali nu se sfiau sa arunce din masina tigara direct pe geam... si chiar pachetul de tigari sau cutia de red bull. La intrebarea si indignarea mea raspunsurile variau de la argumente puerile de genul ca nu vreau sa-ti murdaresc scrumiera pana la o atitudine de surprindere totala, ca si cum ar fi vazut un extraterestru.

    Ar mai fi ceva de spus. Despre interesul oamenilor vis a vis de acest subiect. Dovada stau numarul de comentarii. Dar daca voi scrie ca stau in Sectorul 3, unde primar este domnul Negoita si ca pe strada Calea Calarasilor la Piata Muncii nu a mai maturat nimeni de dinainte de alegeri s-ar putea sa primesc raspunsuri. Cum ca sunt inregimentat politic si am ceva cu cineva.

    Oameni buni, deschideti ochii si intrbati-va. La ce bun atata dezbatere politica daca aceasta politica nu este in slujba noastra, a cetatenilor ?
    • 0 (0 voturi)    
      bravo (Vineri, 27 iunie 2008, 0:35)

      dan [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      Bravo, ok comentariu. Eu am plecat din Bucuresti/Romania, de citeva luni, si din aceste motive.
  • -1 (3 voturi)    
    mitici (Joi, 26 iunie 2008, 21:49)

    zigan politic [anonim]

    Bucale este execrabil.
  • 0 (0 voturi)    
    km 0 (Joi, 26 iunie 2008, 22:05)

    prozelitul [anonim]

    Parca este blestamat pasajul acela. O mizerie, o rusine. Macar in inima orasului sa fie frumos. Ce sa mai ceri pentru cartiere.
    Nu stiu de ce oare ma mai revolt. Macar sa fi fost mujahedin Puneam o bomba pe mine si mergeam la primarie. Poate asa incepeau sa se mai teama.
    Dar sunt roman...
  • 0 (0 voturi)    
    Mizerabil (Joi, 26 iunie 2008, 23:08)

    adrian [anonim]

    Pai cine sa ii indeparteze pe oamenii aia? Primariile sunt pline de spagari si politia plina de papagali.
    Iar Bucurestiul e plin de nespalati, si locali si veniti de te miri de unde. fazele de genu' "mitici" si alte chestii nu prea tin, cati dintre "bucuresteni" sunt macar bucuresteni de o generatie? nu o majoritate covarsitoare.
  • +1 (1 vot)    
    rusine! (Vineri, 27 iunie 2008, 0:01)

    guru [anonim]

    nu mai e mult si ajungem ca in italia.
  • +1 (1 vot)    
    Adevarata cauza a mizeriei (Vineri, 27 iunie 2008, 9:54)

    constantin [anonim]

    Pasajul de la Universitate arata mizerabil ca si piata Unirii din cauza directa a gardienilor publici care primesc spaga si inchid ochii pentru comertul stradal neautorizat. Ne-am saturat de mizeria "comerciala"! Nu te mai poti plimba prin centru fara sa auzi o voce guturala tipand "trei ciorapi la zece mii!".Pe de alta parte , in exces de zel, gardienii publici au grija sa nu lase batranii care vand doi morcovi si un pastarnac in usa pietei.Aici nu se cotizeaza .. Tarabele sunt inchiriate si subinchiriate cu acordul direct al sefilor de piete..bani negrii la greu. Imi doresc piete libere.Primaria sa renunte la taxe in favoarea noastra a Bucurestenilor.
  • +1 (1 vot)    
    Gunoaie si nesimitire... (Vineri, 27 iunie 2008, 13:34)

    LauraC [anonim]

    ...cam asta ii caracterizeaza pe locuitorii Bucurestiului... De ce nu se dau amenzi usturatoare pentru cei care nu nimeresc un cos de gunoi? Nu stiu! Ce treaba are Politia Comunitara? Nici asta nu stiu! De ce nu suntem pusi sa selectam gunoiul pe sortimente (hartie, sticla, plastic, menajer)? Nu stiu!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mitic city ... (Sâmbătă, 28 iunie 2008, 12:31)

    dan [anonim]

    Loc reprezentativ pt mitic city. Nici nu poti sa ceri mai mult de la niste mitici. Mi-e sila de orasul ala, mi-e greata de oamenii care il locuiesc.
    Nesimtire si jeg mai mare ca la mitici nu prea vezi in romanica. Poate in caracal ... da si de acolo toti au emigrat la mitici. Cin' se aseamana, se aduna, NU?