Reportaj HotNews.ro 

Taranii s-au retras in munti. Lupta impotriva supermaketurilor

de Ruxandra Hurezean     HotNews.ro
Miercuri, 25 iunie 2008, 18:42 Actualitate | Esenţial

Serele cu cruce din Mihai Viteazu
Foto: Hotnews
Doar 20% din terenul agricol mai este acum cultivat cu legume, in cea mai vestita comuna din judetul Cluj pentru productia de ceapa si morcovi. Taranii au lasat pamintul nemuncit pentru ca nu mai fac fata concurentei supermaketurilor. Batrinii nu se mai duc in pietele moderne ale orasului, ci urca la munte, ca pe vremea lui Geo Bogza, cu ranita cu dovlecei ca sa ia un ban de la muntenii care n-au gradini. Fasolea, ceapa de apa, morcovii, cartofii si rosiile de gradina crescute in pamint balegarit si stropite cu apa de var aproape ca au disparut.

Sus, sus, sus la munte, la Vidra, Albac sau Abrud taranii pleaca dimineata cu microbuzul din Turda,  ca sa ajunga in piata, sa prinda rind, sa capete un ban pe munca lor.

 „Comunistii au distrus agricultura, iar aistea au terminat ce au inceput ailalti. Ne-au omorit! Am 82 de ani si sap pina crap, n-am mai putut cu calu ca pentru cal iti trebuie putere, am luat magarusu  asta, cu el ma haranesc. Nu ma mai duc la Cluj sau la Alba, ma duc sus, la munte, la Cimpeni. Abia acolo mai pot sa vind cite ceva, ca la oras au aparut de toate de la turci sau de unde le-or aduce, cu ale noastre nici loc in piata nu mai avem. La cit cistigam noi, nici masa nu ne-o putem plati. La munte, primarele ii mai zice fetei cu vama: nu-i mai vamui, Rodica, nu-i mai vamui, ca azi n-or vindut nimic, lasa-i sa plece. La Cluj, pe nima nu-l doare de noi”, povesteste batrinul Palfi din Mihai Viteazu.

Alaturi, se uita trista, parca intelegind totul, din experienta, magarita Csillag (Steluta). Pe
Batranul Palfi din Mihai Viteazu
Foto: Hotnews
ea si pe Dumnezeu se bizuie omul care infrunta acum ceva mai spaimos si mai de necuprins cu puterea, chiar decit arsita sau piatra: supraproductia de legume industriale.

Vitejenii au cedat

Comuna Mihai Viteazu era vestita pentru legumele ei, dar mai ales pentru ceapa. La fel si Moldovenestii din vecini. Zeci de hectare erau cultivate anual cu legume.

 „Acum, poate nici 20% din paminturi nu mai sint muncite. Le-am lasat sa le manince ierbile! Nu mai avem spor la vindut, asta e! Din cauza supermaketurilor! E incredibil ce se intimpla! Noi mergeam vara, dar si iarna, in piata, la Cluj. Acum nu mai avem piata, ca s-a modernizat si ne cere 6 milioane pe luna. Pai, de unde sa dau eu atita? Agricultura e scumpa. Motorina e scumpa, drumul e scump. Nu ne renteaza. Noi avem marfa buna. Muncita din greu, fara hibrizi, fara chimicale. Dar cui ii pasa de noi? Ar fi fost bine sa avem o piata a noastra, cum era pe vremuri. Nu, acum noi, pe unde apucam, pe cite un colt de masa, asta e incurajarea taranului ? Poate ca eu sint de la tara si nu ma pricep, dar nu s-o gasit nici un domn mai cu cap care sa afle si pentru noi o rezolvare? Ne-or lasa sa disparem, asa, ca prostii? Cind ne-or cauta, nu ne-or mai gasi!” isi varsa supararea doamna Iuliana de pe strada Cheii din Mihai Viteazu in timp ce-si pliveste morcovii.

Sasi cu memoria cepei

Ceapa noastra e dulce, aproape ca nu pisca deloc. Avem ceapa alba, dar cea mai cautata e ceapa rosie. De la noi cumpara nemtii, e un obicei deja. Sasii plecati din Sibiu cer ceapa de la noi. Cind vin in tara cumpara cu un leu jumate si vind in Germania cu trei euro kilu. Cu sacii duc, sute de kile. Dar si noi tremitem la prieteni, la rude, la cunostinte fiecare la ce avem. Cum vine cineva, livram ceapa in Vest. Pe piete, la noi, nu mai renteaza. La Cluj e scumpa masa, daca prinzi, iar la Sibiu nu ai loc sa arunci un ac.  Pietele sint pline de intermediari care vind marfa din engrouri, de la turci. Vindem si noi in munti, pe unde apucam”, explica Csaba, un barbat tinar din turda, venit cu varza, ceapa si ardei in zi de tirg, la Cimpeni.

Factura

La magazinul mixt din sat, vinzatoarea serveste rosii de la en gros, castraveti si ardei, adusi de la oras. Doar asa e voie, ne explica femeia, din ce a inteles ea de la patron, „ca trebuie sa aiba  factura si taranu’ nu are factura”.  Micii producatori au factura, dar n-au inca rosii. Iar ei vind in piete ce produc, au aceasta ambitie, sa nu lase cistigul la intermediari. in comuna au sere „ai lui Mihet”, care nu sint niciodata acasa, pentru ca „noaptea lucra in sere si ziua sint in piete”.
Taranca din Mihai Viteazu
Foto: Hotnews

Dumnezeu stie cit le iese, dar se zbat saracii si muncesc pe rupte, toata familia. Asta iarna faceau foc in sere. Scot cit sa traiasca, nu dau inainte, nu va temeti”, ne explica vecinii tinerilor fermieri. In capatul serelor, la margine de drum ai lui Mihet au ridicat o cruce, sa le ocroteasca lujerele proaspete de rosii si castraveti cit timp sint ei plecati, la tirg.

Esecul modernizarii

In primii ani de mandat, Boc a inceput un fel de revolutie a pietelor. Ceea ce se vroia un proiect de modernizare si eficientizare a pietelor se dovedeste acum, dupa cum spun taranii, dar si cumparatorii, un esec.

Producatorii au parasit pietele traditionale ale Clujului pentru ca spatiile inchise, betonate si modernizate de Boc sint scumpe  si neplacute. In pretul unei mese, firma care a ridicat cladirea a inclus si plasmele de pe perete, dar si cheltuielile investitiei sale, astfel ca, o masa costa 600 de lei pe luna. Adica, pretul a 400 de kilograme de ceapa de Moldovenesti.

Nici nu-mi vine sa intru, de cind piata nu mai e cum a fost, nici nu-mi vine sa intru. Cind pot, merg in cartier, pe Ion Mester, acolo mai gasesc tarani cu legume, dar in cea mai veche si mai vestita piata a  orasului, nu-mi mai place! Iar marfa este toata din import. Nici acolo unde i-a pus pe olteni, la capatul orasului nu e un loc bun, e dosit si pare ca vrem sa scapam de ei”, explica Mihaela, o tinara clujeanca. Ea vrea sa ne faca si o comparatie: am vazut peste tot in Europa piete traditionale, cu carne, peste, legume si fructe expuse in aer liber, sub umbrele, dar asa cum stim ca erau pietele din totdeauna. Este o placere sa vizitezi piata din Paris sau de la Praga. Piata nu e o rusine, ea trebuie sa fie o mindrie a locului.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10146 vizualizari

  • -6 (16 voturi)    
    Ruxi baby , vorbeste cu ei sa puna rapita (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:15)

    Gogu Agronomu [anonim]

    sa isi aduca aportul la fabricarea biodieselului ,decat sa frece menta pe coclauri
    iar de piete modernizate chiar nu ai de ce sa te iei -a turnat Boc personal betonul? inseamna ca asa au vrut muschii clujenilor
    fi mai cool !
    • +1 (11 voturi)    
      ....raman mut (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:44)

      Ardelean [anonim] i-a raspuns lui Gogu Agronomu

      avand ocazia sa dau de comentariu asta bestial ma-ntreb daca tu stii ca un IQ in ordine incepe de pe la 100 si nu la 20,STIAI?
      • -6 (6 voturi)    
        ? (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:02)

        x [anonim] i-a raspuns lui Ardelean

        du-te tu..
      • -2 (6 voturi)    
        Mai,tara , eu i-am pus sa distruga cooperativele ? (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:40)

        Gogu Agronomu [anonim] i-a raspuns lui Ardelean

        Vesticilor le-a trebuit 200 de ani sa se asocieze in cooperative oriunde in Europa civilizata ,astia in 1989 au distrus tot ,au carat dalele din ferme prin curti si s-au intors la comuna primitiva ! taranimea si clasa muncitoare au luat cea mai mare teapa cu "Revolutia FSNista "!Muncitorii culeg puf de peste prin Spania si Italia , taranimea ,pardon fermierii,duc o viata de subzistenta ,iar noi lucram la straini in propria tara ! asta s-a dorit ,asta s-a avut ! iar toata hotia Romaniei a umplut parlamentul , ministerele ,primariile etc .! Cum ramane ,cine are IQ 20 ,papushel ?
    • +1 (1 vot)    
      boc (Joi, 26 iunie 2008, 10:57)

      deus [anonim] i-a raspuns lui Gogu Agronomu

      se pare ca nu auzise de piete volante la momentul in care a decis construirea acelor, sa le zicem piete, scumpe, pustii si acum si fierbinti! nu-l mai lauda atat ca nu le face chiar pe toate bine, iar cu muschii clujenilor las-o mai moale - sau spune muschii anumitor clujeni, dintr-un anumit partid!
    • -1 (3 voturi)    
      ce-ti mai coolcaie mintea.. (Joi, 26 iunie 2008, 13:04)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Gogu Agronomu

      Goguleee!........:))

      modernizarea pietelor se face dupa urechea unor smecheri! ..ma indoiesc sa fi avut Primarele bunul simt sa faca o consultare publica pe teme asta. si, sigur, arhitectii nu sunt lasati sa-si faca treaba ..bag mana in foc, chiar daca nu cunosc situatia punctual.
      plasme...[?!]..lipsa unei culturi urbane elementare ..si poate si rea vointa. prostie cu siguranta! mare pacat!
      sa se asocieze producatorii si sa-si faca propria Piata ..daca Primaria are alte afaceri de invartit.
  • +4 (6 voturi)    
    economie de piata ... (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:17)

    cristian [anonim]

    numai ca pietele nu mai sunt ale noastre ce a tarilor care subventioneaza produsele agricole. asta voiau sa spuna dragii nostri lideri cu economia de piata si luminita de la capatul tunelului, stransul curelei etc.
    acuma taranii stau si asteapta sa moara de batraneti si copii nascuti la tara ... Dumnezeu cu mila, vor sluji pe la oras care pe unde. ce conteaza, avem economie de piata ... numai ca noi suntem piata de desfacere - ceea ce s-a si dorit. nicidecum ai nostri conducatori nu au de gand sa protejeze omul de rand in fata invaziei produselor subventionate ... la ce folos, mai bine pleaca tineretul la munca prin EU, macar acolo sa culeaga ceapa, rosii si alte produse agricole, pe care noi cu drag le vom importa ...ca asa vor unii prin occident.
    sa traiti bine (care puteti supravietui).
  • +3 (5 voturi)    
    Asa e (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:19)

    Gigi [anonim]

    Doamne fereste-ne de timpurile ce vin...
    Mare dreptate are nea Palfi.
    Mama ei de democratie...
    • +4 (6 voturi)    
      Mintea romanului si autosuficienta (Joi, 26 iunie 2008, 2:02)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Nea Palfi si consatenii lui, daca ar fi baieti destepti, ar face efortul de a se asocia si sa isi vinda produsele impreuna.
      Le-ar creste puterea de negociere (ar vinde volume, ca doar au pamanturi de lucrat berechet, zic ei), ar putea oferi chiar si preturi competitive.

      Dar probabil ca de cand cu Colectiva nu mai vor nimic, si banuiesc ca nu sunt prea in stare sa lucreze impreuna (mi-s din Turda, iar Mihai Viteazu este comuna suburbana - asa ca mai cunos eu cum sta treaba cu oamenii)

      Nu poti sa pretinzi sa te intorci la viata din anii '30-'40 din secolul trecut. Gata cu Miorita !
      • +3 (3 voturi)    
        :) (Joi, 26 iunie 2008, 7:51)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        e mai simplu sa nu faci nimic si sa te plangi.
  • +2 (8 voturi)    
    Globalizare (Miercuri, 25 iunie 2008, 19:36)

    gelu [anonim]

    Aceasta este globalizarea, asa s-a intamplat peste tot pe unde guvernele au cedat multinationalelor,poate totusi acesti amarati mai au o sansa , daca petrolul va continua sa creasca in curand nu va mai fi rentabil sa se importe legumele din Turcia, Olanda sau alte destinatii exotice. Romanii sunt inca prea orbiti de "supermarketuri" ca sa-si dea seama ca in joc e sanatatea si existenta lor.Oare de ce au fost distruse cu asa spor o multime de piete? de ce s-au bagat mii si mii de legi idioate? Simplu pentru a-i scoate din circuit pe toti cei care stau in calea capitalului. Daca lumea si-ar putea cumpara legumele din piete la preturi rezonabile si calitate +++ ar fi mai putin dependenti de toata industria agroalimentara.In tarile vestice care si-au distrus agricultura incepe sa renasca dorinta de a cultiva si de a produce strictul necesar de legume si fructe pentru familie si prieteni.
    • +1 (5 voturi)    
      patrunjelul pe balcon ... (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:40)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui gelu

      si eu stau cu patrunjelulsi alte verdeturi in loc de flori ca sunt scumpe - verdeturile.in curand daca se mai scumpesc alimentele (azi am platit dublu pentru pranz -comparat cu un an in urma ...) imi iau un porc ... il tin ca animal de companie pana de craciun :D
    • +1 (3 voturi)    
      De ce doar la Cluj ? (Joi, 26 iunie 2008, 2:08)

      Menumorut [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Frate Gelule, stai si nu iti mai plange de mila.
      Turcia si Olanda poate sa ofere produse ieftine pentru ca fac productie de masa: iti livreaza cu trenul si vaporul rosii, ceapa, ce iti pofteste inima.

      Ce sa faca nea Palfi care pariez ca are o palma de pamant in fundul gradinii ?
      Nimic altceva decat sa se asocieze si sa produca in comun cu alti agricultori.

      Zici de preuri rezonabile si de calitate... de ce vor oamenii din articolul asta sa vanda doar la Cluj ? Comuna Mihai VIteazu din articol are in apropiere 2 orase: Turda si Campia Turzii - acolo pietele sunt pustii - nu le gasesti decat pe 3 sferturi pline, si astea in "zilele de targ", cand lumea stie si vine.
      • +2 (2 voturi)    
        Re:Voi clujenii nu aveti piete ca in vest. (Joi, 26 iunie 2008, 10:34)

        IESEANUL [anonim] i-a raspuns lui Menumorut

        Voi clujenii nu aveti piete ca in vest dar gura mare aveti ce tot va plingeti ma in primul rind uitati-va la cnoi la Iasi care in mandatul de primar a lui Simirad a modernizat toate pietele din Iasi ba chiar avem si cea mai mare piata din tara care este in Iasi linga Hala Centrala si este subterana deci acolo taranii au si combine frigorifice isi pot tine marfa la rece fara frica de a se altera asa ca si camioanele cu marfa au unde sa isi descarce marfa piata se intinde pe sapte kilometri asa ca locurile de parcare fiind de citeva mii pentru autoturisme iar pentru tiruri de pina la 0 suta de locuri de parcare.Mai baieti la noi vin din toata tara si preturile sunt mult mai mici asa ca noi nu suntem impotriva supermarketurilor pentru ca acolo gasesti tot ce iti trebuie voi clujenii daca ati fi fost destepti le ati fi cerut primariei Cluj-Napoca si lui Emil Boc sa va modernizeze pietele.Citi dintrevoi aqveti certificate de producator si de ce politia clujeana nu ia masuri drastice impotriva intermediarilor asa cum se intimpla la Iasi unde sunt controale zilnice inopinate in piete impreuna cu politia ieseana si cea comunitara iar amenzile depasesc doua miliarde lei zilnic.Eu nu siu ce fel de legi aveti voi acolo dar consilierii locali clujeni nu ii intereseaza soarta voastra asa ca.Voi clujenii mai aveti multe de invatat.
        • 0 (0 voturi)    
          Pietele din Iasi (Joi, 26 iunie 2008, 11:47)

          Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui IESEANUL

          Sunt de acrod cu mesajul tau daca-l intepretez ca pe o ironie. Cu banii bagati in piata aia subterana de la Hala, se modernizau toate pietele alimentare din Iasi. Dar lasa... mai bine o piata subterana de lux si inca 10-20 printre maldare de gunoi si sobolani.

          Oricum majoritatea vanzatorilor din piete sunt speculatorii. Daca vrei sa vinzi ceva din productia proprie, trebuie fie sa cotizezi la greu, fie sa le dai la preturi de nimic speculatorilor.
          • 0 (0 voturi)    
            PIETELE DIN IASI TOATE AU FOST MODERNIZATE (Joi, 26 iunie 2008, 12:53)

            IESEANUL [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

            Da mai toate pietele din Iasi fost modernizate adica aduse la standarde europene.Noi avem si piata de linga Hala Centrala si nu este linga maldare de gunoi si sobolani astea sunt insinuarile tale ironice dar sa stii ca locurile de parcare a tirurilor care aduc marfa proaspata sunt de 200 locuri iar pentru masini de 5000 fiind cea mai mare piata din Iasi care se intinde pe sapte kilometri asa ca noi nu suntem impotriva supermarketurilor precum voi.Ma Iasul este un oras curat poate mai curat si ingrijit decit Clujul care la noi nu exista mizerie in piete ca la voi.Voi ati fost acum recent la noi sa vedeti ce piete ultramoderne avem?Eu cred ca nu ia spuneti-mi la voi in pietele clujene mafia pietelor isi face de cap iar politia clujeana doarme in papuci la noi la Iasi se fac controale inopinate politia ieseana si comunitara impreuna cu Directia Sanitar Veterinara Sanepid etc deci la noi nu le merge asa banditilor ca la voi asa ca voi clujenii mai aveti de invatat multe de la noi iesenii cu toate ca administratia locala este pesedista oricum este mult mai buna decit a voastra condusa de PD-L iar tartorul este Emil Boc
            • 0 (0 voturi)    
              re:ca sa vezi... nu stiam in ce oras traiesc :)) (Vineri, 27 iunie 2008, 0:51)

              boogeyman [anonim] i-a raspuns lui IESEANUL

              mai baiete... inteleg ca esti iesean... da' sa minti iun halul asta.,. chiar ma faci sa ma minunez... :))
              da-o naibii, omule.,. si eu traiesc in Iasi.. am vazut Clujuyl.. ok, piata de la noi din Hala e mai mare, si mai aranjata (cel p[utin din anumite puncte de vedere) decit aia din Cluj (vorbesc de pata lor centrala); da' de aici pina la a spoune ca ai 200 locuri de parcare pentru tiruri, + 5000 de locuri de parcare pentru automobile, + piata de 7 kilometri lungimne, e cale lunga, mai.... ia-o mai usor, ca ajungi ca ala de striga lupu'! la stana...:))
              acu', pentru conformitate: nu stiu citi km de tiruri suportya piata d ela hala, da' ,intr-adevar e foarte bine aprovizinata; se descarca 2-3 siruriu de tiruri pe zi, cu diverse produse; nu sint 3-3 sute de locuri de parcare pt tiruri, pentru simplul fapt ca un tir vine, descarca marfa si pleaca; si toate aceste mtreburi s erinrimpla in susbsol, unde nu pprea intra nimeni, dar din curiozitatile mele anterioare, pot sa confirm ca hala are o curte subterana in care poti intoarce vreo 10 tiruri concomitent; in ultima faza, locurile de parcare aferente halei centrale iasi insumeaza vreo 200, nu mai mult; dar asta din cauza ca, fiind doar un shopping center, oamenii vin, cumpoara, si pleaca, n-au nevoie de mai mult... asta asa, ca sa nu stricv imaginea unui oras la care chiar tin, si in care si traiesc :))
            • 0 (0 voturi)    
              LOL (Vineri, 27 iunie 2008, 11:35)

              ???? [anonim] i-a raspuns lui IESEANUL

              Ma baiatule tu cred ca faci nani rau pe tine ... si eu sunt din IS dar aberatii mai mari ca cele spuse de tine legate de piatza de la Hala Centrala n-am auzit ... care 7 km ... care 200 de locuri pen camioane ... care 5000 de locuri pen masini? ... visezi sau eshti putin high ... sunt intradevar pietzele din IS cat de cat amenajate ... si da se mai fac si controale ... da' nu sari calul fratele meu alb ...
        • -1 (1 vot)    
          Moldova........... (Joi, 26 iunie 2008, 12:27)

          popa-andrei adrian [anonim] i-a raspuns lui IESEANUL

          Bai baietica de la iasi , umfla-ti mingea si nu te baga la comparatii ca nu-i loc de comparat ,
          cu stima
          un ardelean ,
          p.s. - ar fi bine ca traditionalismul sa se imbine cu aceasta modernizare accelerata
          • 0 (0 voturi)    
            PIETELE DIN IASI AU FOST MODERNIZATE (Joi, 26 iunie 2008, 13:22)

            IESEANUL [anonim] i-a raspuns lui popa-andrei adrian

            Mai ardelean imputitvezi-ti de treaba ta pentru ca esti un prost.Ce spuneai tu tca sa nu te bagi la comparatii asta este valabil pentru voi clujenii care sunteti niste mangositi in rest Moldova este cu mult inaintea voastra in acest domeniu dar si in multe altele.
          • 0 (0 voturi)    
            PIETELE DIN IASI AU FOST MODERNIZATE (Joi, 26 iunie 2008, 13:35)

            IESEANUL [anonim] i-a raspuns lui popa-andrei adrian

            noi ne-am modernizat demult dar din nefericire pentru voi sunteti in zodia boc si care va trage in jos asa ca nu ne mai purtati noua de grija oricum suintem in alte domenii inaintea voastra asa ca nu o mai faceti pe desteptii si modernizati-va pietile urmati-ne exemplul.
        • 0 (0 voturi)    
          daca e asa.. (Joi, 26 iunie 2008, 13:12)

          mir [utilizator] i-a raspuns lui IESEANUL

          bravo voua!
  • +1 (3 voturi)    
    agricultura (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:16)

    Buhac [anonim]

    Unde-i omul cu economia supraincalzita ,
    Vosganiane esti ministrul economiei , al carei economii esti ?.Ce economie ai supraincalzit tu ?
    Citeste omule si tu articolul asta si chiar daca ai fost merciolog la Fabrica de bere ai sa intelegi ca asta ce faceti voi la guvern nu se numeste economie ., pentruca economie inseamna inclusiv agricultura care nu numai ca ocupa forta de munca ne da si de mancare , ba mai multa da materie prima pentru cateva industrii si uite asa poate afli si tu Taricene ca agricultura ati terminat-o , industria a terminat-o PSD , mai aveti sa nenorociti si adevarul fetisizandul zilnic .
    Ar trebui sa va lasati de mituirea primarilor si presedintilor judetieni si sa va ocupati de masuri reale in economie .
    Gheorghe Buhac
  • +2 (2 voturi)    
    Alimentele organice costa (Miercuri, 25 iunie 2008, 20:33)

    fLoreign [utilizator]

    Pana la urma va intelege si romanul diferenta. Prin anii 90 m-am mirat si eu la o vorba a unui amic, cum ca in Germania rosiile mici, crescute in gradina, costa de trei ori mai mult decat cele mari.
    A trebuit sa ma mut in America pentru a putea intelege problematica. Mancarea este intr-adevar ieftina, insa este vorba de rosii si piersici cu gust de carton, lapte de la vaci stimulate cu hormoni, oua insipide de la gaini tinute in cusca etc. Mancarea organica te costa triplu. In general si restaurantele de aici ofera aceeasi gama de alimente fara gust, condimentate insa. Exista si restaurante cu mancare adevarata, insa pretul este in consecinta.

    Probabil taranii isi vor reveni cand romanii vor intelege care este alegerea buna si vor fi dispusi sa dea de doua-trei ori mai mult pe mancarea adevarata.
  • +2 (2 voturi)    
    piata lor (Miercuri, 25 iunie 2008, 21:27)

    lisa [anonim]

    In Usa , mai precis Chicago, asa numiti fermieri(taranii nostrii) au piata lor, care e special amenajata, doar pe timpul verii, doar duminica dfe la 7 dimineata la 2-3 la amiaza. e nebuni de lume acolo. de ce nu li se da aceasta posibilitate, e dreptul nostru sa cumparamd e la cine vrem.
    ni s-a luat totul cu democratia asta!
  • +2 (4 voturi)    
    Ati omorat taranii si ceea ce era bun in tara (Miercuri, 25 iunie 2008, 21:44)

    ReoPro [anonim]

    Am devenit ca si occidentul: nu mai poti cumpara decat leguma din cauciuc si ceara fara miros is fara gust dar care rezista in timp. produsele gustoase ale taranilor, produse care le vindeau ei insisi in piete au disparut din pacate. Occidenatul isi ad seama ca a gresit si incearca sa schimbe lucrurile dar noi suntem orbi si surzi.

    Este rezultatul globalizarii si al goanei dupa profit si bani cu orice pret. Sanatatea celorlati nu mai intereseaza pe nimeni.

    Pacat ca s-au distrus si putinele lucruri care mergeau bine inainte de 1989.
  • +1 (1 vot)    
    Adevarul la jumatate (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:29)

    Vlad I [anonim]

    Taranii produc scump, si ca stat nu-i chiar drept sa fortezi cumparatorul sa cumpere scump. Ceva vina are domnul Iliescu cand dupa revolutie a negat inapoierea unor suprafete mari fostilor proprietari, nu a dat repede pamantul in proprietatea taranilor, doar in flosinta, acestia nu au avut cum sa-l vanda, deci nu a putut sa apara exploatari de marime medie, unde productia este cat de cat industrializata si eficienta. In schimb s-a produs faramitarea agraara, care a fost un adevarat dezastru. Ar fi bine sa mai plantam si rapita, ca ne rupe la importuri petrolul, si noi avem pamanturi pline de iarba si nefolosite.
    • 0 (0 voturi)    
      esti simpatic :)) (Vineri, 27 iunie 2008, 0:54)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui Vlad I

      mai baiete, esti chiar mishto :)) ia mai vezi oleak de agricultura, please :))
  • +1 (1 vot)    
    Gardinarit, nu agricultura (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:43)

    Danu Barosanu [utilizator]

    Cu o sapa si trei randuri de rosii nu se face agricultura. Si daca mai adaugam si guvernantii pe care-i avem... normal ca nu poti concura cu cei din vest.
    • 0 (0 voturi)    
      Cei trei neuroni (Joi, 26 iunie 2008, 13:30)

      lica [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

      Dane Barosane, ar fi bine daca ti-ai folosi mai eficient cei trei neuroni (inclusiv pe cel stingher).
      Cine vorbeste de concurat vestul?
  • +5 (5 voturi)    
    Departe de mine... (Miercuri, 25 iunie 2008, 22:58)

    Groparu [anonim]

    ...sa iau apararea supermarketurilor; dar de ce nu isi fac odata taranii asociatii care sa se lupte pentru drepturile lor? Daca magazinele mari "s-au unit" pentru daramarea micului producator, taranii de ce nu se unesc impotriva marilor magazine? NU CRED ca vreun primar ar pune bete in roate unor negocieri cu reprezentantii unui patronat agricol puternic care cere acces nedescriminatoriu pe piata marilor orase a rosiilor si castravetilor cultivati in gradina!
    A doua la mana: nu cred ca ce vand taranii nu are pic de azot. Pur si simplu nu cred.
    A treia la mana: ca tot veni vorba de zona Clujului, in satul Unirea (drumul spre Alba) se vand la strada tot timpul anului pere aduse din Chile. Si taranii se jura ca sunt de la ei din ograda.

    Eu raman acelasi aparator inversunat al tomatei romanesti originale, de care nu am mancat decat o singura data anul asta - si in in Cluj, ci in Sibiu, unde mai ajung oltenii originali, nu imposturile astea.
    • +1 (1 vot)    
      Asociatii au fost, asociatii sunt inca (Joi, 26 iunie 2008, 10:28)

      Kempinsky [anonim] i-a raspuns lui Groparu

      Cred ca nu exista sat fara o tentativa de asociatie, ba chiar mai multe.

      Si acolo, se pune problema de luare de decizii in colectiv (a aproape ca un SA) si de gestionat toate orgoliile si tensiunile dintr-o comunitate mica.

      Nu zic ca este imposibl, dar stiind problema proverbiala rokmanului de a "straluci" in geniul lui individual, tare cred ca orice Asociatie este sortita pieririi.

      Numai in zonele cu oameni intreprinzatori merg lucrurile astea, in rest - mai ca as zice sa se mearga cu forta.
    • 0 (0 voturi)    
      un pic de adevar (Joi, 26 iunie 2008, 14:34)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Groparu

      te felicit daca ai avut ocazia. Stiu cum sunt rosiile din piata de la Sibiu. Vero vero romanesti, dar cumparate de la supermarket de "tarani " si vandute in piata. Chiar si cele de la oltenii adevarati sunt rosii pe dinafara, dar pulpa e verde-galbena si zici ca mesteci carton. Ceva conexiuni am cu Oltenia. Sunt destui care au cultivate rosiile pentru vanzare pe un teren mare, si pe un teren mai mic, rosiile pentru consum propriu. oare de ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Replay (Miercuri, 25 iunie 2008, 23:01)

    sandu catalin [anonim]

    cata dreptate...
  • +1 (3 voturi)    
    :( (Miercuri, 25 iunie 2008, 23:43)

    radu [anonim]

    Trist dar adevarat!

    Eu cumpar de la tarani din piata fructele si legumele, si nu ii inteleg pe cei care cumpara, de exemplu, rosii importate, care nu au nici un gust si se stie cat de naturale sunt... vom ajunge si aici sa platim preturi de 2-3 ori mai mari pt produsele bio, pe care le avem (sau aveam) din belsug, dar nu stim sa le apreciem.

    Trist...
    • +3 (3 voturi)    
      La Cluj... (Joi, 26 iunie 2008, 7:24)

      Groparu [anonim] i-a raspuns lui radu

      ...nu am mai vazut tarani originali din studentie (adica de vreun cincinal). Stiu in schimb barman reprofilat din club cu fitze in vanzator la taraba in piata: se castiga mai bine!

      Si rosiile "de sera, de Dumbraveni, de Codlea, de Arad, de Turda...." sunt livrate - oops! - in laditze cu etichete turcesti. Si nu, chiar nu au nasul si urechile alor noastre. De gust - ce sa mai vorbim!
      • +2 (2 voturi)    
        taran adevarat (Joi, 26 iunie 2008, 10:07)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Groparu

        e destul de simplu de diferentiat un taran de un tarabagiu: te uiti la mainile lui nenea/tanti care vinde si iti dai seama instant de veridicitatea lui ... ce e drept, e ca sunt tot mai putini pe an ce trece :(
      • +1 (1 vot)    
        Deci (Joi, 26 iunie 2008, 10:50)

        m [anonim] i-a raspuns lui Groparu

        Eu sunt un fan al domnului Groparu si tind sa inclin ca are dreptate. Imi amintesc si eu din studentie de un barman care s-a reprofilat pe suc de rosii cu votca. Productie proprie amandoua!!!
    • +2 (2 voturi)    
      dar e perfect normal...pentru romania... (Joi, 26 iunie 2008, 9:26)

      liviu [anonim] i-a raspuns lui radu

      din produsele importante ies comisioanele nu de aici...
      o sa ajungem ca-n germania ... zicea un roman de acolo... nemtilor daca le dai un rahat frumos impachetat il cumpara...
      da noi nu tine de ambalaj, ci de comision
  • +1 (1 vot)    
    asta e! (Joi, 26 iunie 2008, 7:53)

    eeeuuuu [anonim]

    producatorii agricoli cu marfa cautata pe piata vestica ar trebui sa-si gaseasca clientela pe internet. daca e intr-adevar cautata. daca nu, sa schimbe profilul. consumatorii romani, amatori de produse autohtone pot accesa si ei acerleasi site-uri, daca-si vor mai permite sa concureze cu preturile oferite de altii. in ce priveste supermarket-urile... pai, singuri le-am dat piata pe mana, falimentandu-ne voit micii producatori si distribuitori. politica pdl, de "modernizare si eficientizare", zic ei. e adevarat ca agentul economic mai mic se zgarceste la ciubuc si, in rarele cazuri cand face politica si se inscrie in vre-un partid, nu va plati nici cotizatii generoase, ca n-are de unde! supermarket-urile au manageri, directori economici, specialisti in prospectia pietei, bine platiti, care se inscriu in partide si platesc cotizatii pe masura retributiei. iata un caz de legalizare a coruptiei, pe care pdl-ii au stiut sa-l speculeze! iar piata romaneasca a scapat de micul agent economic, incomod pentru marii ofertanti. in rest, clujenilor, voi l-ati votat pe "cioc si boc" voi sa-l tineti!
    • 0 (0 voturi)    
      mai tttuuu (Vineri, 27 iunie 2008, 1:04)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

      ia zi-mi si mie citi producatri autohtoni de rosii sau alte alea ai vazut tu ca se pricep la facut site-uri de net? asa, ca sa fac si eu o statistica... :))
      in genere, producatorii agricoli din Romania = tarani sadea (cu tot respectul, ca am crescut printre ei); asta nu inseamna deloc ca-s prosti (si daca nu ma crezi, du-te in orice sat vrei tu, si stai 3 zile acolo; o sa intelegi pe urma de ce zic asta); ci doar ca nu au avut acces la informatii de gen internet, programare, etc... ( si sa nu va puna naiba sa-mi explicati mie ce-s alea informatii si intenet, c-am fost inginer de retea si web-master, da? :)) )
  • +1 (1 vot)    
    Statul Roman si implicarea! (Joi, 26 iunie 2008, 8:28)

    JOHN [anonim]

    Am vazut si eu acu citeva zile un reportaj din intimplare ,pe antenele lui Felix,un reportaj care zice multe despre gindirea functionarului roman din ministerul agriculturii.Subventia la hectar pt griu e de 45 euro.Subventia pentru tutun e de 4000 de euro la hectar!!!!!Si am mai inteles ca statul mulge cam 2 miliarde de euro din accize la tutun,bani care se duc direct in visteria mare a statului (pt pomeni electorale la greu).Daca este adevarat si tind sa cred asa ceva,nu inteleg dece o parte din acesti bani nu se face ceva pt a avea o agricultura ecologica,care sa exporte masiv afara si sa avem si noi mancare mai sanaotasa?Iar in privinta asocierii e cam greu ,multi dintre cei care muncesc pe cimp,credeti-ma ca nu au timp si nici cunostintele necesare pt a se asocia,pt a accesa fonduri europene si altceva de genul acesta.Mare pacat.
  • -1 (1 vot)    
    lamentari (Joi, 26 iunie 2008, 8:50)

    Seba [anonim]

    ...inutile!Asta e mersul contemporaneitatii, nu are cum se opune Romania(indiferent de "guvernanti") starii de fapt a lumii anului 2008!!!Supermarketurile nu pot fi cooncurate LA PRET, cine vrea calitate o va gasi intotdeauna in piete MAI SCUMP, din astea beneficiem noi , orasenii, consumatorii CARE INTRADEVAR PUTEM ALEGE, si asta e esenta, asta se intampla peste tot in lume, nimeni nu se opune acestui "mers"!!!
    • 0 (0 voturi)    
      te inseli.. (Joi, 26 iunie 2008, 13:25)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Seba

      daca vrei sa zici ca "nimeni nu se poate opune"...!
  • +1 (1 vot)    
    eeeee (Joi, 26 iunie 2008, 9:25)

    liviu [anonim]

    asta e ...
    o sa avem 5 hypermarketuri pe metru patrat si rafturile goale ca n-au ce vinde... si ce vand numai din import...
    dar economia creste... imi aduce aminte de productia aia de 100% dinainte de 89...
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat! (Joi, 26 iunie 2008, 9:49)

    Sorin [anonim]

    Mare pacat k nu stim sa pretuim ceea ce avem...sunt de prin partea locului si, intr-adevar, in comuna Mihai Viteazu principala ocupatie a oamenilor era, pana nu demult, agricultura...efectul de boom al marilor centre comerciale i-a distrus incet-incet pe bietii tarani, desi ceea ce ofera ei este si mai ieftin si mai bun fata de ceea ce cumparam din hipermarket-uri. Administratiile locale ar trebui sa-si puna un mare semn de intrebare!!!
    • 0 (0 voturi)    
      in buzunare.. (Joi, 26 iunie 2008, 13:30)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

      nu mai au loc de cadouri si "comisioane" ..ca sa-si puna semnul ala de intrebare, oricat de mic. si nici nu cred ca le sta mintea la asta onorabililor primari. ei au de strans bani pentru partide...
  • +1 (1 vot)    
    :( (Joi, 26 iunie 2008, 10:19)

    je-cluj [anonim]

    ceea ce se intampla mi se pare descurajator.pai ne plangem ca legumele nu mai au acelasi gust sau ca sunt injectate cu diversi coloranti sau alte substante,insa pe noi nu ne aude nimeni.fac piete in care toate fructele si legumele provin din tari precum Turcia,ridicam profiturile turcilor iar taranii nostri care au cele mai bune legume si cele mai sanatoase se gandesc cum sa mai traiasca de pe o zi pe alta.rusine ediliilor,mai ganditi-va domnilor si la tara nu doar la profiturile voastre.
  • +1 (1 vot)    
    unde e? (Joi, 26 iunie 2008, 11:02)

    livass [anonim]

    Nici dupa 20 de ani de libertate nu avem o bursa a legumelor cum era pe vremuri interbelice.
    Numai asa ne putem proteja propria productie de marfa importata si numai asa o sa dispara specula tiganilor din piete.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Joi, 26 iunie 2008, 11:19)

    festinalente [utilizator]

    nu s-a mai interesat aproape nimeni de agricultura din Roamania. Cine a vrut ca romanaia sa devina o piata de desfacere pentru altii au reusit din plin acest lucru. Pamantul este vandut pentru constructii nu pentru agricultura. Mancarea este importata, taranii nu mai vor sa produca pentru ca nu e profitabil. E normal ca supermarketurile sa aiba preturi convenabile dar nu sa ajuti supermarketurile sa duca o polititca prin care sa omoare agricultura prorpie. In toate aceste marketur ar putea exista legume produse la noi fara modificari genetice si agenti de crestere rapida, care nu au gust. Este pacat ca putem si suntem opriti.
  • 0 (0 voturi)    
    legumele bio (Joi, 26 iunie 2008, 12:10)

    ioan [anonim]

    Eu nu cred ca in Romania legumele si fructele sunt "bio". Eu cred ca situatia e mult mai tragica : in Romania taranii, ca cei prezentati mai sus, folosesc produse despre care habar nu au cum trebuie dozate. Pe de alta parte chiar daca gresec cine imi garanteaza ca produsele respective din curtea lu' nea X-ulescusunt bio. Chiar credeti ca o sa se duca nea X-ulescu sa isi obtina un label BIO .... spre deosebire de asociatia de tarani turci care macar stie ca ei produc produse "cauciucate" care rezista la transport.
  • +1 (1 vot)    
    clujul -zodia bocului (Joi, 26 iunie 2008, 12:38)

    napocel [anonim]

    in piata au ramas numai niste mici mafioti tuciurii,care invart aceesi marfa pe toate mesele
    .dezvoltarea agriculturii nu se va face deoarece capitolul valorificare produse este imposibil de realizat oricata marfa ,calitate si cantitate ai avea.badea ion cu ceapa cartofi,telemea si mere o sa l regretati cand o sa dispara...am vazut in Londra piata traditionala oferita in mod gratuit micilor producatori pentru a se pastra ceva diferit de ceea ce se gaseste in marketuri.guvernantii?zero. nu au interes ptr dezvoltarea urbei.complexul leu din cluj ...sunt o gramada.piata autentica cu produse romanesti? nu mai exista.parintii mei sunt mici producatori...si e greu cu mafia pietelor.vor disparea incet.mai repede sper sa dispara ignoranta guvernantilor fata de interesul cetatenilor.
    • 0 (0 voturi)    
      mai repede (Joi, 26 iunie 2008, 13:37)

      mir [utilizator] i-a raspuns lui napocel

      numai noi ii putem ajuta sa le dispara ignoranta asta. dar la ce societate civila avem aici in Ro... ma intristez de tot!
  • +3 (3 voturi)    
    Trist (Joi, 26 iunie 2008, 13:06)

    goe [anonim]

    Mare pacat ca ne calcam in picioare propria existenta si fel de a fi de dragul banului si al modernitatii. Iar si mai mare pacat ca ii calcam in picioare pe acesti oameni care de cand se stiu ne-au hranit cu produse naturale pentru care au muncit pe branci.
    Pietele agroalimentare atat de raspandite la noi si atat de inradacinate in cultura romaneasca exista pretutindeni in Europa. Am fost surprins sa vad o astfel de piata exact acolo unde ma asteptam sa o vad mai putin: in mijlocul Versailles-ului, inconjurata de restaurante si terase. Sa nu cumva sa va inchipuiti ca arata precum ultra-modernele piete de la noi in care taranului nu-i mai vine sa intre. Ce termopane, ce LCD-uri, ce tot felul de modernisme inutile? Tarabe de piatra in are liber, o fantana de piatra in mijloc si alte cateva pe laterale. Asta e piata din Versailles, asa cum au existat dintotdeauna la noi inainte de a le distruge.
    Pacat, mare pacat!
    • -1 (1 vot)    
      Goe maica, stii cum se spune "rateau" pe romaneste (Joi, 26 iunie 2008, 13:45)

      Harpagon [anonim] i-a raspuns lui goe

      ... sau ai uitat ?

      Probabil ca ai facut poze cu piata din Versailles (care se deschide 1 data pe saptamana).

      Poate ca ar fi fost util sa cauti si pe la preturi si sa le compari cu bonul de la supermarketul pe care il frecventezi (Ed 'Epicier, probabil ca este cel mai ieftin).

      Versailles-ul este o zona rezidentiala, si cine locuieste acolo probabil ca merge cu Renault Velsatis la piata...

      Nu mai cascati ochii la experimente de duminica in Paris si venicataturi. Sunt initiative ale primariei pentru dezvoltarea pietelor agroalimentare, dar care nu dureaza mai mult de week-end.
      SUNT DE FITE, fratilor !!!
      • 0 (0 voturi)    
        nu asta era ideea (Joi, 26 iunie 2008, 13:56)

        mir [utilizator] i-a raspuns lui Harpagon

        ..nu te-ai prins. Incultura urbana, lacomia si neamul prost.. asta ne omoara Taranii si Pietele...
        • 0 (0 voturi)    
          Pai nu de tarani vorbeam ? (Joi, 26 iunie 2008, 16:44)

          Harpagon [anonim] i-a raspuns lui mir

          Ok, si in afara de lamentari si texte de genul "n'ai cu cine, niste tarani" - ce mai poti spune ?
      • 0 (0 voturi)    
        pacat de tine... (Vineri, 27 iunie 2008, 1:11)

        boogeyman [anonim] i-a raspuns lui Harpagon

        mai baiete, n-ai invatat nimic... daca atata ai vazut tu in oarece orase straineze, te pling.. ori esti chior, ori ai un ochi pocnit :))
        spre stiinta ta, in cam toate tarile din occident, spre simbata-duminica, intra in vigoare vanzarile in piete exact asa cum le-a descris colegu' de mai sus - cit se poate de rustice.. exact fiindca doar aici mai gasesti produse BIO pe bune.. daca nu m,a crezi, mai fa niste drumuri prin europa de vest, si vorbim dupa, ok?
  • 0 (0 voturi)    
    putintica rabdare (Joi, 26 iunie 2008, 17:13)

    zvezda [anonim]

    Mai trebuie sa treaca vreo cativa ani pana ce marile suprafete de teren agricol pe care le are Romania vor ajunge in posesia unor straini care chiar vor sa faca agricultura pe ele. In prezent se comaseaza, se vinde, se speculeaza, se fac bani. Peste 10 ani tot terenul agricol bun va fi exploatat de straini, cu mana de lucru romaneasca evident. Deci atit ne-a dus pe noi capul, am vandut pamantul, ne-am luat celulare si plasme, si in curand vom munci pe plantatia smecherului italian, austriac sau de aiurea.
  • +1 (1 vot)    
    Trist si adevarat (Joi, 26 iunie 2008, 18:57)

    cor37ina [utilizator]

    Discutam ca si cand nu ne e dor tuturor de legume cu gust de legume si nu cu azotati, de produse proaspete si nu recoltate cu saptamani in urma si coapte prin depozite sau pe vapor... Oare am ajuns sa purtam ochelari de cal si nu mai vedem ce se intampla in jur? Da, mi-e dor sa merg in piata sa vad mesele pline, sa ma targuiesc cu taranii si nu sa platesc pret fix si piperat intermediarilor, sa cumpar produse proaspat recoltate din gradina, sa am de unde alege.

    De ce am parte in schimb? O cladire mare, rece, inghesuita, cu spatii comerciale pentru cei care desfac imbracaminte si incaltaminte din care se mai gaseste inca intr-o suta de magazine, aceeasi marfa chinezeasca ieftina si kitchoasa.

    Si ma intreb oare ne vom mai trezi vreodata? Sau deja e prea tarziu pentru agricultura ca oricum nu mai are cine o face, iar batranii nu mai pot si se duc unul cate unul. Mi se rupe inima.

    Iar tuturor acelora care se lamenteaza de dragul marfii din supermarket le adresez invitatia sa se uite la cantar si sa se priveasca in oglinda si atunci poate vor realiza ca burtica se datoreaza si hormonilor si ingrasamintelor folosite pe aceste produse, pe care le ingurgitam fara sa avem macar cea mai mica idee si in plus starea generala de sanatate are la baza si lipsa produselor proaspete (vitaminele se distrug foarte repede).

    Solutia? O politica pentru oameni si nu politica de dragul politicii. Dragi politicieni, indiferent de partid, aplecati-va urechea la popor si nu fugiti numai dupa interese personale si meschine. Va afecteaza si pe voi in egala masura ceea ce se intampla (si nu numai in Cluj) si afecteaza si generatiile viitoare, incepand chiar cu copii vostri. Faceti ceva si readuceti produsele proaspete autohtone in piata si pe mesele noastre!!!
  • 0 (0 voturi)    
    piete (Joi, 26 iunie 2008, 19:08)

    Dragomir [anonim]

    Intr-adevar e urat fara pietele din Cluj, Mergeam in fiecare saptamana in Piata Mihai Viteazu din centrul Clujului. Acum e doar asfalt si praf acolo. Era foarte buna locatia chiar daca provoca niste aglomerare, pentru ca era zona accesibila nu undeva pe marginea orasului. Puteam sa merg si cu autobuzul si pe jos.