Medicii nu recomanda avortul in cazul fetitei de 11 ani care a fost violata

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 18:18 Actualitate | Esenţial

O fetita din Iasi, care a fost violata de unchiul ei, ar putea deveni mama la 11 ani, dupa ce comisia de etica a Maternitatii Cuza Voda a decis astazi ca intreruperea unei sarcini de 20 de saptamani pune in pericol viata tinerei.

Cel mai probabil, copilul se va naste prematur si va fi necesara recurgerea la cezariana, considera medicii. Investigatiile efectuate pana in prezent arata ca pruncul, de sex feminin, este perfect sanatos.

Decizia medicilor ieseni vine dupa ce colegii lor din Neamt au recomandat intreruperea sarcinii fetitei de 11 ani, considerand ca mama este prea mica pentru a suporta sarcina.

Fetita a fost adusa la spital, de familie, in urma cu doua saptamani, dupa ce s-a plans ca are dureri abdominale, iar medicii au constatat ca este insarcinata.

Politistii nu au reusit inca sa-l prinda pe unchiul minorei, iar procurorii au propus marti Tribunalului din Piatra Neamt ca tanarul de 19 ani sa primeasca mandat de arestare in lipsa.

Codul penal prevede ca o sarcina poate fi intrerupta pana la 14 saptamani. Dupa aceata perioada, sarcina poate fi intrerupta doar daca fatul prezinta malformatii sau viata mamei este in pericol iminent.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1398 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Fuga de raspundere (Vineri, 20 iunie 2008, 22:16)

    radu [anonim]

    Care Comisie de etica ? Exista asa ceva ca structura ale carei decizii pot produce efecte juridice ? De ce nu se pronunta Colegiul medicilor, Ministrul sanatatii si altii ?
  • -1 (1 vot)    
    uite asa! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:25)

    Codruta [anonim]

    Asa ajung pe lume copii nedoriti, victime sigure de abuzuri ulterioare din partea parintilor samd.!

    Daca faptul ca mamica e la randul ei abia un copil nu era argument deja suficient - faptul ca este vorba despre rezultatul unui incest nu conteaza de loc? Despre mostenirea genetica - nimic? nimic???
  • -1 (1 vot)    
    legea e proasta (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 17:30)

    liana [anonim]

    Legea ar trebui sa prevada si situatii ca incestu, violu. (s-or fi gandit ca asa ceva nu exista in randu poporului roman crestin si ortodox?!?!). Si alora din iasi le-au trebuit 3 saptamani sa se hotarasca, timp in care sarcina a mai avansat ( i-a durut in %^&). Pana si Bush, care e new born christian e de acord cu avortu in caz de incest. Pt ca fata e obligata sa duca la termen o sarcina pe care nu si-a dorit-o si o sa aiba un copil pe care nu poa sa l creasca cum ar trebui, practic e pedepsita de doua ori. Parintii ei care in fata legii pot sa ia decizii in ceea ce priveste copilu lor, s-au pronuntat pentru avort initial. Daca ar fi fata mea as da in judecata statu roman pana in panzele albe. Viata unui copil e pusa in pericol.
    In orice caz, ar trebui sa se duca o campanie agresiva in scoala in legatura cu abuzu sexual, in asa fel incat copiii sa recunoasca un abuz de natura sexuala si sa poata sa dea informatii si sa primeasca ajutor de la politie sau alta autoritate a statului.
    • 0 (0 voturi)    
      legea e proasta? (Miercuri, 25 iunie 2008, 14:16)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui liana

      1. Liana scrie "Viata unui copil e pusa in pericol". Asa este. Numai ca acest copil nu este fetita, ci copilul din pantecele ei! Colegiul medicilor a anuntant astazi ca viata fetitei nu este pusa in pericol de aceasta sarcina.

      2. Faptul ca acest copil nenascut este rezultatul unui viol (si incest, pe deasupra) nu este relevant in ceea ce priveste dreptul la viata al acestuia. Copiii nenascuti au acelasi drept la viata, indiferent daca sunt rezultatul unui viol sau daca sunt sau nu doriti de parintii lor. Ei nu au nici o vina!
      • 0 (0 voturi)    
        http://the-lucifer-principle.blogspot.com/ (Duminică, 29 iunie 2008, 9:14)

        TLP [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Nu da nimeni vina pe copil, doar se considera ca nu e o persoana reala.

        O persoana reala este fata, de exemplu, al carui creier a avut ocazia sa interactioneze cu societatea, care a simtit si pentru care s-a simtit ceva.

        A fi impotriva avortului = a fi impotriva femeii.

        E degradant pentru o femeie sa spui ca ea e acelasi lucru cu colectia de celule din interiorul ei.
  • +1 (1 vot)    
    incestul si sarcina (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 23:12)

    yoda [utilizator]

    Educatia este esentiala.Dar ce te faci cu parinti
    ce nu au ei educatia elementara pentru a putea
    sa-si educe copiii.Ce a facut mama acestei fete
    atitea luni? Cit de mult a interesat-o propriu copil?
    De ce se spun cuvinte incorecte la adresa medicilor?Nu medicii fac legea .Ei trebuie sa o respecte.Traim intr-o societate anormala unde
    legile sunt incalcate , violenta vulgaritatea si mizeria
    morala ca si incultura domina comportamentul multor romani.Daca nu recunoastem adevarul
    nu putem sa indreptam raul.
  • 0 (0 voturi)    
    NU va lasati dusi de val? (Luni, 30 iunie 2008, 16:25)

    Ille David [anonim]

    Nu va lasati amagiti si manipulati de o mass-media lipsita de obiectivitate. Cineva are interesul sa promoveze avortul inrautatind si mai mult aceasta trista realitate romaneasca. Ministrii "binevoitori" si plini de "compasiune" ne propun dezbateri publice, care dupa asteptarile lor, ar trebui sa faca mai permisiv avortul. Oare am uitat sau nu stim ca actuala noastra lege, una din cele mai permisive din Europa, ne face an de an campionii Europei la avorturi? In 1990 in Romania s-au efectuat 992 265 avorturi, ceea ce ne facea chiar campionii lumii la acest capitol.
    Paradoxul la care asistam in prezent in Romania prin mediatizarea puternica a violului fetitei Vrinceanu este ca in numele “compasiunii” pentru fetita de rromi violata, suntem incurajati de presa sa marim numarul crimelor prin avort. Ce ciudat! Cine este oare in spatele acestei monstuoase masinarii manipulatoare care se cheama presa? Ce demon ne spune ca solutia la un rau e unul si mai mare?
    Oare nu putem sa ne aratam compasiunea pentru fetita Vrinceanu, adoptindu-i poate copilul in loc sa-l ucidem prin avort? Sau lipsa unei astfel de oferte ne arata de fapt adevaratele interese.

    D-le ministru Nicolaescu ar fi deosebit de binevenita o discutie pe legea avortului, dar asta ar fi logic sa duca in final la mai bine pentru natiunea romana si nu la decimarea ei prin avort.
    Avortul are riscuri de sanatate pentru mama la orice virsta de sarcina, iar prelungirea perioadei permisive pentru avort creste exponential aceste riscuri. Consultati medicii care fac zilnic acest lucru si veti afla cum stau lucrurile.
    E trist sa vezi ignorantul cu gura mare care castiga teren la public pe fondul tacerii celor informati care numai nu catadisesc sa-si infranga apatia si sa iasa la rampa dezbaterii.