VIDEO Traian Basescu i-a reprosat unei ziariste ca intrebarile sale nu au un minim de inteligenta

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 17:37 Actualitate | Esenţial

Seful statului si ziarista RFI
Foto: Antena 3
Presedintele Traian Basescu i-a reprosat unei corespondente romance de la Radio France Internationale ca intrebarile sale nu au "un minim de inteligenta". Dialogul dintre cei doi s-a consumat la finalul conferintei de presa la care au participat, la Bruxelles, seful statului si premierul Calin Popescu Tariceanu. Cei doi politicieni au participat la reuniunea Consiliului European de vara.

Iata dialogul dintre presedintele Traian Basescu si jurnalista:

Ziarista RFI: Domnule presedinte, ati fi gata sa renuntati la un comisar european daca Uniunea continua in baza Tratatului de la Nisa? Sau ce argumente s-ar putea gasi pentru ca sa nu fie o rotatie numai a tarilor mici, asa cum zice Nisa?

Traian Basescu (mangaind-o pe obraz): Va rog, si intrebarile trebuie sa probeze un minim de inteligenta.

Ziarista RFI: Pai de-aia va intreb.

Diferite remarci facute de seful statului de-a lungul anilor au fost criticate de presa si opinia publica. In primavara anului trecut, Traian Basescu o numise, intr-o discutie privata, "tiganca imputita" pe o ziarista care il filmase cu telefonul mobil atunci cand se afla la cumparaturi.

In 2005, la bilantul Politiei, o ziarista l-a intreabat cum i se pare politia acum. "In orice caz mult mai frumoasa decat tine", i-a raspuns seful statului.























10363 vizualizari

  • -10 (18 voturi)    
    Frumusete (Vineri, 20 iunie 2008, 17:50)

    Tibi [anonim]

    Dar cat de urata era ziarista respectiva?! :)))
    • 0 (6 voturi)    
      De gustibus ... (Vineri, 20 iunie 2008, 18:37)

      Iahim Bey [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      Poate ca era urata, intr-adevar; e posibil insa ca Politia sa i se para presedintelui foarte frumoasa, situatie in care ziarista cu pricina e cel putin draguta. In fond, gusturile nu se discuta… Comparatia prezidentiala tradeaza insa o uratenie de alta natura, am impresia.
    • +5 (5 voturi)    
      frumusete ? (Vineri, 20 iunie 2008, 19:03)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui Tibi

      sau inteligeta ,mai citeste/asculta raspunsul lui base ,el nu pomeneste numic despre frumusetea/uratenia ziaristei ,sau tu si fanel sunteti adeptii teoriei 'de urata nu i frumoasa,dar i i desteapta proasta dracu'
    • +1 (1 vot)    
      Si care este problema? (Duminică, 22 iunie 2008, 13:11)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui Tibi

      De ce va mira, El este mitocanul mitocanilor care este el mitocan - Zeus-Basescu !!!
      Pe masura ce trec anii acest personaj de viitoare trista amintire este din ce in ce mai degajat in a se exprima asa cum este el... MI-TO-CAN.
      Uraaaaaa, uraaaaa, uraaaaa
  • -4 (30 voturi)    
    Super Base (Vineri, 20 iunie 2008, 17:55)

    fane [anonim]

    Foarte tare, domnule.
    Daca eu sunt prost si nu stiu sa raspund, fac ca la Aikido, folosesc forta ta impotriva ta, adica te fac idiot ca n-ai pus intrebarea astfel incat sa o inteleaga si neuronu' meu aburit.

    Astept sustinatorii oranj sa ma ia la injurat (ca acum au noi texte pentru inspiratie) si minusat (adica sa dea cu minus) .
    Weekend placut.
    • -1 (19 voturi)    
      Nu put chiar asa de rau (Vineri, 20 iunie 2008, 18:07)

      ProstDePut [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Interesant, am votat plus comentariul anterior dar ramane tot -1 cu un singur vot. Ciudat, nu vreau sa intru la banuieli dar e ciudat. Is tare curios peste 3 ore cate minusuri are comentariul meu.
      PS
      Hai ceilalti:)
    • +9 (23 voturi)    
      orange (Vineri, 20 iunie 2008, 19:01)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui fane

      Dorinta de a lovi doar in basescu te face orb la ineptiile lu' geoana, oprescu, iliescu - dar de, base trebuie sa dispara, ca "incurca" prea multa lume
      • 0 (16 voturi)    
        Nu e politic (Vineri, 20 iunie 2008, 19:48)

        fane [anonim] i-a raspuns lui MG

        Tinere! Asta reprezinta tara asta si cetatenii ei. Geoana, Iliescu, Oprescu sunt doar niste cabotini. Ei se reprezinta pe sine. Daca era doar presedintele PDL, mi se rupea basca de ce zicea. Dar asta isi bate joc de o functie care presupune o anume probitate si respect.
        Valorile morale se dizolva in marasmul vulgului atunci cand nu mai sunt sustinute de elitele societatii. Adica pestele de la cap se-mpute.
        Si atunci ce pretentii poti sa mai ai de la omul de rand, de la functionarul de la administratia financiara, de la politistul din intersectie, de la secretara de la facultate, de la portarul de la serviciu, de la colegul de forum?
        • +8 (18 voturi)    
          mosule, de SuperTari nu zici nimik? (Vineri, 20 iunie 2008, 20:14)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui fane

          Daca ar fi sa ma uit dupa ce zice lumea pe forumuri, avem cei mai cinstiti, corecti, iubitori de dreptate cetateni din lume. Totusi, ceea ce ne caracterizeaza cu adevarat sunt micile aranjamente, spagile si fuga de raspundere. Ciudat!
          Oare cum se compara pusul unei vorbe la prezident pentru amicul penal Patriciu, de catre ioropeanul liberal Tariceanu, cu "tiganca imputita" spus in intimitate, dar ciripit de microfoane securiste? Sunt acelasi lucru, nu? Dar chematul minerilor de catre tatuka Ilici sa bata si sa omoare romani, este chiar mai putin grav, nu? Totusi, dupa 19 ani Ilici n-a primit nicio condamnare, in timp ce "dictatoru" a fost condamnat de floarea democratiei romanesti :))
          Ei bine, pentru mine nu-i acelasi lucru! Bineinteles, nu-mi place cand vorbeste imbecililor pe limba lor, dar asta e, o sa supravietuiesc acestei orori si o sa-l sustin in continuare!
          • 0 (10 voturi)    
            Nu, dar zic ceva de tine (Vineri, 20 iunie 2008, 22:12)

            fane [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

            O sa zic ceva cand o sa ne reprezinte in vreun fel sau cand vor avea pretentia ca ne reprezinta.
            In ceea ce-l priveste pe Tariceanu, tot Basescu l-a desemnat, deci culege ce a semanat. Iar biletelul otravit este la fel de intim ca si conversatia din masina inregistrata de telefonul furat. Da, continutul biletului este mai grav si mai trist, pentru noi, si nu cred ca i se va ierta asta lui Tariceanu. Dar nu vad de ce as sustine raul mai mic, mai ales ca prezinta recrudescente periodice. Inca mai am varsta cand pot spera in mai bine, cand nu trebuie sa fac compromisuri.
            Iar faptul ca jignesti niste oameni despre care nu stii mai nimic, decat ca sunt victimele mojiciei celui pe care il sustii, iti descalifica orice argument.
            • +4 (8 voturi)    
              mai incet fanele ,ca te prinde radaru (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:47)

              directia 5 [anonim] i-a raspuns lui fane

              este clar ca Base da cu piciorul in pamant in prezenta ziaristilor, si nu stiu cum reuseste ,aproape fara sa se fotrteze, sa cada in plasa lor,dar de aici si pana ai cataloga 'victime a mojicului' este cale lunga , mai degraba el este victima tonomatelor ,si asta poti sa o constati in fiecare seara atat la antene cat si la realitatea,si inca ceva apropo ca ne reprezinta ,cand tonomatele si analistii fac apel la noi sa ne desteptam si sa vedem'dictatorul suspendat' in persoana lui Base se refera la miopism sau la inteligenta noastra,sau mai direct considera ca fanii Base sunt chiori si prosti.Si apropo cand va deconta tariceanu biletelul? face andon o comisie? i l va judeca colegii de la apia? sau i l vor suspenda pe Base ca la desmnat PM?
              • -2 (2 voturi)    
                SUPER ! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:19)

                geo [anonim] i-a raspuns lui directia 5

                A FOST SUPER PRESEDINTELE ,chiar daca o fi fost desteapta ziarista,intrebari trebuia sa puna in spatiul de timp alocat !
            • +3 (5 voturi)    
              sa ne intelegem (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 2:06)

              Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui fane

              Nu-s de acord cu mojiciile, dar atunci cand cineva iti da cu bata minereasca in cap, orice mojicie devine lucru minor!
              Anul trecut, "dictatorul" a fost judecat si gasit vinovat de un "tribunal" care ne apara impotriva discriminarii. Iar lucrul asta s-a petrecut cu o rapiditate fara precedent in Romania. Din cate stiu eu, cu toate ca nu-s atat de citit precum sunt altii, Traian Basescu este singurul om din aceasta tara care a discriminat pe cineva vreodata. Asta numesc eu triumf al democratiei! Gata, mi-au dat lacrimile de emotie...
              Revenind la cazuri mai serioase, precum devastarea Bucurestiului de catre minerii comandati de Iliescu, dupa 19 ani acest criminal inca ranjeste in libertate. Ba chiar vedem ca politicieni din cam tot spectrul politic ii respecta batranetea... Iar "cetatenii" impartiali care in cazul lui Basescu sunt extrem de vehementi, in cazul lui Iliescu asteapta ca natura sa-si faca treaba! Asta-i doar o situatie care ma face sa ma intreb daca nu cumva Romania-i o tara de nebuni.
            • 0 (2 voturi)    
              criminalul de ilici te-a reprezentat (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:46)

              Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui fane

              de 3 ori ca presedinte, iar tradatoriceanu te reprezinta acum ca premier. dar esti prea dus si prea incrincenat si te faci ca nu pricepi.
            • 0 (2 voturi)    
              Biletul - punct de referinta in democratia Romana (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:23)

              Moniq [utilizator] i-a raspuns lui fane

              Desi scandalul "biletul" a iesit urat pot sa spun ca a reprezentat sfarsitul cererilor de "atentii, pile" catre presedinte si poate i-a facut atenti si pe ceilalti aflati la putere. Evident ca apoi, cum e romanul inventiv, a cautat alte cai de "influenta" (vezi caltabosii) dar macar a aratat, la momentul respectiv, ca putem sa ne desprindem de practicile astea "traditionale", oriental-turcesti si putem sa tinem fruntea sus in Europa.
          • 0 (4 voturi)    
            penal (Vineri, 20 iunie 2008, 22:16)

            x [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

            non sequitur. non sequitur. non sequitur. si as putea sa repet aproape pentru toate "contraargumentele" tate.
            ia o carte si vezi ce-nseamna.

            daca asa vea utilizator as da si un +1 la comentariul lui fane, la care te-ai grabit sa-i dai minus (tu sau altii asemenea) fara sa procesezi ce zice.
          • -2 (4 voturi)    
            Daca tot ati deschis subiectul... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 3:59)

            mircea [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

            Da' semnatura pusa de un primar al capitalei pe un act oficial in schimbul de terenuri - "avantajos" pentru bucuresteni, evident :) - din mega-excrocheria Parcul Bordei-Costanda, cum se cheama? Evident ca voi o sa ziceti, ca nu are nici o insemnatate faptul ca, inainte cu ceva vreme de a-si pune semnatura pe hartia ce produce schimbul, a facut niste afaceri foarte profitabile cu acel Costanda.
            Sunteti mai mult decat penibili. Voi, trupa lui de "aplaudaci" fosti turnatori sau securisti, o sa-i gasiti scuze pentru orice ar spune, sau ar face, si asta din simplul motiv ca va seamana. Va regasiti in el. Mai nou va regasiti si in partenerul lui de alianta nea Jiji marele oier latifundiar! In fond, interesele voastre converg! "Afacerile" imobiliare! Hai "sa traiti bine"!
          • 0 (0 voturi)    
            re. (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:43)

            marco [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

            bine gandit.....bravo
        • +1 (1 vot)    
          am iesit din era moralei publice (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 3:40)

          Lucian Ilea [anonim] i-a raspuns lui fane

          acum suntem in epoca eticii individuale
          fiecare trebuie sa decida pt sine ce e bine si ce e rau
          oricum....pe nimeni nu-i intereseaza ce atitudini publice au conducatorii
      • +2 (10 voturi)    
        ce'are 'ula cu prefectura (Vineri, 20 iunie 2008, 22:08)

        jorj [anonim] i-a raspuns lui MG

        ineptziile lui gioana, ylici, mitica oprescul, sunt numai ale lor, inconfundabile.
        dar, a scuza ineptziile capitanului cu retziproca, nu shede'n picere. zau.
        capitanul imi place, si'n cazul de fatza ii dau oleac' de dreptate. in dorintza sa fie tzaposhi si incomozi, jurnalishtii ajung la culmile ridicolului.
        ca "si" "tziganca inputzita".
        sa dam cezarului ce'i al cezarului si jurnalistului ce'l caracterizeaza: obraziniciea si obedientza liniei patronului.
      • 0 (4 voturi)    
        Ciudat... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:14)

        Moniq [utilizator] i-a raspuns lui MG

        Ciudat cum aproape toate posturile de TV au prezentat toate "pacatele" lui Basescu. Oare a inceput campania electorala? Mai e doar jumatate de an. Si tu, Brutus (Realitatea TV)!
      • 0 (0 voturi)    
        geoana (Duminică, 22 iunie 2008, 8:33)

        SM [anonim] i-a raspuns lui MG

        unde e geoana in acest articol??? ca geoana e un prost e ok, stim. la fel ca si oprescu iliescu si restul gastii pana la 322. dar putem sa numaram si cu 323 si sa zicem ca si prezidentul nostru e in aceiasi oala. cel putin din punct de vedere al manierelor.

        is de acord, hai sa-l sustinem pe basescu. dar asta nu inseamna sa inchidem ochii si sa-l aplaudam la orice magarie spune sau face, ci sa-l taxam tocmai ca sa fie un presedinte bun. daca se vede aplaudat si apreciat la prostii o sa mai faca in continuare.
    • +3 (7 voturi)    
      adica mamalutza... (Vineri, 20 iunie 2008, 22:15)

      zaboo [anonim] i-a raspuns lui fane

      nu pricepi decat cu injuratura sau bata?? asta incerci sa ne spui?? un dialog civilizat nu poate toporu' matale?? nu stiu... intreb... te strange costumul de analist?
  • -18 (30 voturi)    
    Si totusi, (Vineri, 20 iunie 2008, 17:58)

    666 [utilizator]

    TU insuti, Hotnewsule, te faci cu regularitate trompeta celor care incearca sa prosteasca lumea ca acest individ ar fi un mesia politic.
    Nu vezi ca deschizi drumul spre dictatura promovand incercarile de discreditare ale TUTUROR celor care nu joaca pe muzica basescului?
    • +20 (26 voturi)    
      Mai citeste articolul inca o data... (Vineri, 20 iunie 2008, 18:09)

      tar [anonim] i-a raspuns lui 666

      Nu e nici pe de aproape favorabil lui Basescu. E mai de graba inca un articol gen "tiganca imputita" numai ca de data asta nu a mai iesit chiar asa de spectaculos.

      In cazul asta reportera nu prea stie ce vorbeste si a primit replica lui Basescu.
      • -8 (14 voturi)    
        serios? (Vineri, 20 iunie 2008, 18:44)

        andrei [anonim] i-a raspuns lui tar

        cine zice ca nu stie ce vorbeste? si chiar daca nu ar stii, nu asta e replica pe care ar fi trebuit sa o dea basescu
        • +1 (5 voturi)    
          re: (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:17)

          boogeyman [anonim] i-a raspuns lui andrei

          serios, fiule? ia sa te intreb eu ceva despre viata ta personala, cu trimitere la ce rude apropiate vrei tu (asta ca exemplu, si iti spun dinainte ca habar n-am despre ce vorbesc), si sa vad ce raspuns academic imi poti da, mai elegant decit base... chiar ma faci curios:))
        • +3 (5 voturi)    
          Gramatica nenicule (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:19)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui andrei

          Asa, ziceam ca amarata asta de gramatica face multe si spune multe chiar daca nu asa de raspicat ca domniia voastra. Pe scurt: "daca nu ar stii" e gresit gramatical in romaneste, oricum ai lua-o.
          Revenind la ideile pe care le discutai aprins inainte sa te faci de ras: de ce trebuie un presedinte sa se comporte ca un lord? Ca un nobil? Duceti-va gandul pana la limita, cu cine sa semene? hm? Cu.... un rege! Ei bine, nu este rege! Un rege trebuie sa fie nobil, sa respecte eticheta, sa fie drept si sa-si iubeasca poporul.Ideal ar fi sa fie si curajos si intelept. Dar nu necesar. Un rege nu ar raspunde niciodata astfel unei jurnaliste. Sau daca o face, e regretabil. Un presedinte... de ce nu?
          Cu cati presedinti putem noi sa-l comparam pe basescu? Cu iliescu, constantinescu, cu nenorocirea de ceausescu, cu gheorghiu dej? Cati presedinti a avut Romania de cand exista ea ca stat incat sa putem vorbi despre niste reguli "prezidentiale"?
          Eu cred ca traiesti cu iluzia ca este ok sa fii calcat in picioare, furat, omorat, sa fii trimis sa omori pe altii ori sa mori chiar tu pentru cine stie ce, totul e sa iti fie transmise ordinele sau informatiile politicos, cu zambetul pe buze, amical, omeneste, fara ironii ori sarcasme, fara vulgaritati ori cruzimi inutile, nu?
          Asa, parinteste, cum a facut-o iliescu, el a stiut cum sa iti inmoaie inima cand s-a simti insingurat in bucuresti de-a chemat niste mineri sa-i planteze flori. Cam pline de sange , si s-a cam lasat cu lumanari aprinse pe strazi dupa ce omeneste, simpaticii, patimasii mineri si-au facut datoria. Da` e chiar atat de important sa ne amintim mizilicuri istorice de acum...hat multi ani in urma cand avem sub nas un caz urias de malpraxis politic pe care noi, ca buni cetateni, educati, cu simt civic, politicosi, tineri, speranta si viitorul tarii, trebuie sa-l sanctionam? Macar sa scriem pe forumuri. Asa ca mine, dupa cateva beri cat ne ia somnul. Sanatate si voie buna!
    • +10 (12 voturi)    
      La antene draga (Vineri, 20 iunie 2008, 19:03)

      MG [utilizator] i-a raspuns lui 666

      La antene draga, ca "e mai bune"
    • +6 (8 voturi)    
      acum Hotnews este dusmanul de clasa? (Vineri, 20 iunie 2008, 20:16)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui 666

      Sa inteleg ca cine nu-i cu voi e impotriva voastra? Hmmm, parca tactica asta a aplicat-o PCR-ul in anii 50... Lasa-neeeeeee!
      • -11 (11 voturi)    
        Te-as lasa, (Vineri, 20 iunie 2008, 21:26)

        666 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        da mi-e ca nu te mai poate ajuta apoi nimeni.
        Ca ai deja creierasul spalat n-ar fi mare bai, da' tragi si pe altii dupa tine. Si-apoi, si pe mine.
        Si, dupa ce am trait deja o vreme in comunism, nu mai vreau acolo - acolo unde vrei sa ma tragi tu cu pedeleu' si Basescu.

        Asa ca, lasa-teeeeee!
        • +2 (4 voturi)    
          re: (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:19)

          boogeyman [anonim] i-a raspuns lui 666

          Inteleg ca intre regimurile pesediste si comunism e o diferenta de la cer la pamint, nu? ia da-mi niste detalii, ca eu singur nu ma prind...
  • -10 (14 voturi)    
    atata am putut (Vineri, 20 iunie 2008, 18:00)

    ast [anonim]

    Cate bune atatea si rele la Base.. cam complicata intrebarea pt el.
  • -13 (23 voturi)    
    Corect (Vineri, 20 iunie 2008, 18:01)

    tzuptzup [anonim]

    Raspuns corect, dar incomplet.
    Trebuia sa spuna "Va rog, si intrebarile, mult mai frumoase decat tine, trebuie sa probeze un minim de inteligenta, tiganca imputita ce esti, si ca sa-ti demonstrez asta hai suie-te pe masa si iti arat cum se face in fata tuturor gaozarilor de-aici..." ... da-i inainte cu succes, dl. presedinte cu inteligenta-ti sclipitoare!
  • +10 (20 voturi)    
    deja exageram (Vineri, 20 iunie 2008, 18:02)

    cosmin [anonim]

    in ritmul asta, va deveni subiect de presa faptul ca base a spus "buna ziua".
    • +7 (11 voturi)    
      Da dar... (Vineri, 20 iunie 2008, 18:22)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      Sigur ca da si vor aparea matracucele angajate pe criterii de "profesionalism" in televiziuni sa ne reaminteasca de cate ori Basescu a zis "Buna ziua"
    • -3 (7 voturi)    
      domnule Cosmin, "buna ziua" spun dictatorii (Vineri, 20 iunie 2008, 20:18)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui cosmin

      salutul corect dpv al aliantei comuniste este "zdravzvuitze!" Saditesi!
  • +13 (15 voturi)    
    pai da (Vineri, 20 iunie 2008, 18:04)

    poldark [anonim]

    cam rupt din context clipul, dar asa se fabrica "stirile".
    probabil ca presedintele tocmai explicase in conferinta de presa ca ar renunta/ sau n-ar renunta la un comisar european in contextul expus când domnita reporter i-a pus intrebarea geniala.

    la calitatea jurnalistilor din zilele astea... nimic nu m-ar mira!
    • -6 (8 voturi)    
      Pai nu (Vineri, 20 iunie 2008, 19:10)

      grigore [anonim] i-a raspuns lui poldark

      Atunci trebuia sa-i spuna ca a raspuns deja la intrebare si sa fie mai atenta pe viitor, nu sa ii atace intelectul, ca nici el nu e vreun membru Mensa.
      Intrebarea era foarte tehnica si, cel mai probabil, marinaru' era deja cu gandul la spritul de protocol.
      • -2 (4 voturi)    
        spre deosebire de taranii de pe forumuri (Vineri, 20 iunie 2008, 20:19)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui grigore

        care beau alcool doar in cadru organizat neprotocolar...
        • 0 (2 voturi)    
          Unde? (Vineri, 20 iunie 2008, 22:39)

          grigore [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

          Hai mai Razvane! Si nu ne chemi si pe noi? Acum chiar mai supalat. Laule.
      • +4 (4 voturi)    
        hihi care va sa zica pe cate unii chiar ii... (Vineri, 20 iunie 2008, 22:23)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui grigore

        ... musca simplul gand ca Base presteaza la "spritul de protocol" in timp ce hidosii conspiratori din sfantul parlament beau pe la colturi - pe unde isi pun la cale faradelegile care put de au imputit si Europa, nu doar Romania... bah cum ii roade pe cate unii pizma, ceva de speriat!! =)) da' ce vrei? niste tarani =))
        • 0 (0 voturi)    
          cam da :)) (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:21)

          boogeyman [anonim] i-a raspuns lui zaboo

          daca as putea, ai avea un punct de la mine :))
  • +12 (22 voturi)    
    Corect (Vineri, 20 iunie 2008, 18:07)

    Stan [anonim]

    Bravo Basescu. Asa este marea majoritate a jurnalistilor sunt prosti. Nu avem decat sa ne uitam de exemplu la antene si avem exemple cu duiumul.
    • -2 (2 voturi)    
      prostie nu e egal cu adversar Basescu, neica! (Vineri, 20 iunie 2008, 21:27)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Stan

      as zice mai degraba ca adversar Basescu egal minte in cap si obraz la locul lui! atentie, aici discutam despre Basecsu, nu despre altii!
      • +3 (3 voturi)    
        de cand se masoara inteligenta in felicshi (Vineri, 20 iunie 2008, 23:17)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui marius

        e totul cu fundul in sus si valoarea se masoara in stan-i iar competenta in numarul de antene si/sau volumul de aer dislocat de tzatze la intrarea in redactie... mi-e si sila!
      • 0 (0 voturi)    
        daca ma iau dupa ce spui (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:23)

        boogeyman [anonim] i-a raspuns lui marius

        inseamna ca tu esti pedist convins, bre... :))
      • 0 (0 voturi)    
        prostie E EGAL cu adversar basescu, neica! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 12:58)

        cosmin [anonim] i-a raspuns lui marius

        adica cu tine!:)))
  • -1 (9 voturi)    
    misto! (Vineri, 20 iunie 2008, 18:09)

    radu [anonim]

    super tare :))))
  • +13 (15 voturi)    
    Este sau nu necesara inteligenta? (Vineri, 20 iunie 2008, 18:13)

    Fane [anonim]

    Romania doreste Tratatul de la Lisabona (noua Constitutie) si renuntarea la actuala forma de organizare data de cel de la Nisa.
    Daca toate cele 27 state membre aproba "Lisabona", Tratatul de la Nisa inceteaza. Daca nu, atunci suntem intr-o noua situatie si vom vedea ce vom face, dar in mod sigur nu va mai fi "Nisa", deci IN NIC un caz nu va fi vorba de renuntare la postul de Comisar (ce ne revine prin "Nisa") si de rotatie.
    ...
    Ce va fi va fi ... ...

    La asa intrebare (a reporterului) asa raspuns (a Presedintelui), ambele ca nuca in perete din motive diferite ...
    • 0 (0 voturi)    
      tratatul de la nisa si minima politete (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:42)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui Fane

      Mai jos in rezumat ce spune tratatul de la Nisa! Intrebarea jurnalistei RFI se referea f specific la ce pozitie ar adopta Romania in caz ca se aplica scenariul din tratatul de la Nisa. Adica va exista o negociere asupra numarului de comisari (automat mai mic de 27) si a modului lor de selectare.

      Presedintele putea spune nu comentez sau nu este inca timpul sa comentez daca nu a inteles sau daca nu avea nici o opinie oficiala de transmis.

      http://ec.europa.eu/comm/nice_treaty/summary_en.pdf

      In concrete terms, once the accession treaty for the twenty-seventh Member State has been
      signed, the Council will have to take a unanimous decision:
      – on the exact number of Commissioners;
      – on the arrangements for a fair system of rotation, bearing in mind that all Member States
      will be treated on an equal footing and that each Commission must satisfactorily reflect the
      different demographic and geographic characteristics of the Member States.
      – Appointment
      The ICG has decided to change the procedure for nominating the Commission (Art. 214 of the
      EC Treaty).
  • -12 (20 voturi)    
    Ce om sarmant e base (Vineri, 20 iunie 2008, 18:15)

    Mircescu [anonim]

    si ce tandru ii pune el mana pe crestet jurnalistei aceleia lipsite saraca de minimul de inteligenta !
    Lui base ii place sa se vorbeasca de el, si sa nu uitam : si o publicitate negativa asigura vizibilitate !
    Asta e ...oricum pentru multi romani el e tare, cine isi mai permite asa ceva, prin urmare e jmecher rau marinelu.
    Nu uitati : Sa traiti bine !!! Executati comanda ! Clar!?
    • +5 (11 voturi)    
      Care-i baiul? (Vineri, 20 iunie 2008, 18:43)

      nurofen [anonim] i-a raspuns lui Mircescu

      Ma intereseaza: Ziarista s-a suparat?
    • +4 (6 voturi)    
      vorba ceea, "prosti da' culti!" (Vineri, 20 iunie 2008, 20:23)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Mircescu

      cum le stiu unii pe toate, ca niste oameni mari! mars la casierie, iti meriti cei 30 de ron pe zi! executa comanda! clar?
    • -1 (9 voturi)    
      mangaiere tandra (Vineri, 20 iunie 2008, 20:24)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui Mircescu

      Cred ca tandretea a izvorat din experienta presedintelui cu acest tip de inteligenta.
      Cred ca-i modul in care-si mangaie fiica , Elena!
    • +1 (1 vot)    
      Cum? (Vineri, 20 iunie 2008, 22:07)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui Mircescu

      Așa ca tine s-o executăm? Sau mai bine?
  • -1 (7 voturi)    
    p.s. (Vineri, 20 iunie 2008, 18:20)

    Mircescu [anonim]

    am uitat sa zic : intrebarea era bine fondata, dar si raspunsul ar fi la fel de bine fondat daca am pleca de la premisa ca tarile mici nu au oricum nimic de spus contra ceea ce "baros"ancele au decis la Nisa....
  • +3 (13 voturi)    
    este trist unde am ajuns (Vineri, 20 iunie 2008, 18:28)

    cresti -democrat [anonim]

    nu cred ca domnul presedinte este de vina,noi sintem vinovat ca nu mergem la vot si toleram coruptia in toata sfera de activitate vezi cazul piedone ajunge primar de sector dupa ce sa constatat ca a obtinut permisul auto ilegal( maniu omul politic al secolui xx a sesizat ca in regat exista coruptie si o cevilizatie de tip balcanica numai dragostea de cuvintul romania a fost convins sa se uneasca sa nu proclama transilvania ca stat independent in mijlocul europei) lipsa pntcd in parlamentul romaniei am ajuns exact ca si in anii 90-96 cu fosti f.s n la putere si in opozitiei iar alianta pnl cu psd este clar pentru a proteja corupti de d,n.a probabil ca daca p.ntcd in 1997 facea alianta cu pdsr astazi era in parlament si la putere iar pnl si pd erau in afara parlamentului dar pntcd are morala si in politica si nu a facut aliante pentru interes .
    • +6 (10 voturi)    
      Subscriu (Vineri, 20 iunie 2008, 18:49)

      sile [anonim] i-a raspuns lui cresti -democrat

      Din nefericire, nu prea am ce altceva sa aleg la viitoarele alegeri. PSD iar o sa vina cu Geoana/Nastase (Oprescu?), PNL cu un candidat de forma...
  • 0 (4 voturi)    
    Se intoarce cu capul sus... (Vineri, 20 iunie 2008, 18:29)

    Pitzurca [anonim]

    avem de ce safim mandrii cu rezultatul...
  • -5 (15 voturi)    
    Tupeu de borfas! (Vineri, 20 iunie 2008, 18:30)

    Fritz [utilizator]

    Halal presedinte!

    Cand partidul lui face afaceri cu cei mai mari interlorpi, ce sa te mai mire?
    • +7 (7 voturi)    
      :)) (Vineri, 20 iunie 2008, 20:28)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Fritz

      partidul care se inhaiteaza cu cel mai mare criminal in viata (Ilici) este curat, nu? ce se-ntampla, imi pare ca s-au strans cam multi cetateni indignati p-aici, parerea mea!
  • +7 (11 voturi)    
    Intrebarea e idioata (Vineri, 20 iunie 2008, 18:32)

    mihneavoda [anonim]

    Cum poti sa te astepti ca presedintele celui de-al 7-lea stat al UE, sa renunte, "la rugamintea" unei ziariste, la functia de comisar european?
  • +11 (13 voturi)    
    Ce jurnalista inapoiata! (Vineri, 20 iunie 2008, 18:34)

    Victor [anonim]

    Băsescu a spus jurnalistei "că orice răspuns are nevoie de o întrebare care să probeze o minimă inteligenţă"
    Nu manipulati ca nu-i frumos!Asta-i parerea voastra si nu ce-a spus presedintele!
    Credca fiecare om cu un dram de minte functionala tot asa ar fi raspuns.
    La intrebari proaste nu se poate da un raspuns inteligent.
    Cum putea Basescu sa-i dea un raspuns la o intrebare asa de importanta?
    Hotareste Basescu cati ci cine vor mai ramane?
    Intrebare idioata,cu un raspuns inca civilizat!
  • -8 (12 voturi)    
    critic dur (Vineri, 20 iunie 2008, 18:39)

    critic dur [anonim]

    daaa...foarte inteligent presedintele...e bine ca nu a comparat-o pe ziarista cu fiica sa mai mica...care abia acum invata sa vorbeasca....ca sa nu mai vorbesc de frumusete...e manechin angajat pe "pile"...ca doar e fata lui tatiku
  • -7 (13 voturi)    
    total incompetent in politica externa (Vineri, 20 iunie 2008, 18:42)

    schmoukiz [anonim]

    Cu parere de rau, de data asta psihopatul de Valentin Stan va avea dreptate sa-l critice si sa spuna ca omul e nul in politica externa. Intrebarea era decenta si mai mult, era importanta, adica viza reprezentarea tarii la nivel international. Presedintele nu a fost in stare sa incropeasca macar o bruma de raspuns si a mai si jignit complet gratuit. Daca la precedentele derapaje avea scuza nervilor sau a umorului, de data asta loveste sub centura o tanara deloc tendentioasa doar pentru a-si masca incompetenta. Trebuie sa fii prea partinitor sa jubilezi si sa aplauzi astfel de iesiri in trifoi.
    • +6 (6 voturi)    
      re: total incompetent in politica externa (Vineri, 20 iunie 2008, 19:03)

      Un Roman [anonim] i-a raspuns lui schmoukiz

      bun, si care e logica intrebarii in opinia ta? In baza tratatului de la Nisa, fiecare tara numea cite un comisar. Acum ca sint 27 de state, vor fi mai putini comisari, fiecare tara va propune cite un comisar care vor fi alesi prin rotatie. Intrebarea care era de fapt? Daca sintem gata sa renuntam la un comisar ca tarile mici sa aiba permanent cite un comisar? sau care era idea?!
    • +2 (2 voturi)    
      Informează-te (Vineri, 20 iunie 2008, 22:12)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui schmoukiz

      Cred că habar n-ai despre ce-i vorba. Google Tratat Nisa si Lisabona și citește, te rog!
    • 0 (0 voturi)    
      @schmoukiz (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:06)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui schmoukiz

      tu nu existi.:)))
      sau esti o maimuta care vorbeste.
      sper totusi ca nu existi. atat prostie nu poate exista in realitate.esti produsul imaginatiei noastre, doar.
      te rog frumos, dispari.:)))
      • -1 (1 vot)    
        cosmineee... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 14:50)

        mitica [anonim] i-a raspuns lui cosmin

        Tu esti mult mai putin decat "o maimuta care vorbeste", esti un securist analfabet care scrie la ordin. Si din pacate pentru noi, existi! Cu parere de rau spun asta, dar toti securistii din "serviciile" care au napadit net-ul, nu fac proba posesiei unei "minimei inteligente". Sunt aplaudaci la ordin, lingai prezidentiali cu salariu de la stat, cu scoala facuta la "2 si un sfert" sau alte unitati similare, care gasesc demn de lauda orice lucru anormal din comportamentul prezidential. Jalnic neam avem daca tolereaza atata mitocanie si prostie.
  • +7 (7 voturi)    
    Atac la persoana vs atac la opinie (Vineri, 20 iunie 2008, 18:48)

    Scientician [anonim]

    Un aspect la care ar trebui sa ne gandim mai serios e ca in general in Romania atacul la persoana e mult mai frecvent decat combaterea civilizata a unei idei. Practica e prezenta peste tot: de la forumuri on-line, ziare, pana la Presedentie. Practica e in mare masura nociva (si inutila oricum) deorece creeaza tensiune, aversiune si blocheaza orice dialog sau dorinta de cooperare. Si un om nu e neaparat prost (poate fi dezinformat) daca emite o parere contradictorie. Dialogul si atitudinile egocentriste nu conduc nicaieri. Nici macar la o echipa de fotbal care sa infrunte cu succes echipa a 2-a a Olandei.
  • +3 (9 voturi)    
    Despre conturile multiple pe HotNews.ro (Vineri, 20 iunie 2008, 18:49)

    mind police [utilizator]

    Nu o sa comentez direct la articol. Ceea ce mi se pare insa demn de comentat pe aceasta pagina (si un numar crescand de alte pagini in ultima vreme) este sistemul ingroparii unor comentarii cu voturi negative. Adica, in clar, daca tie nu-ti place comentariul X iti faci 10 conturi pe HotNews--nu e asa greu, iti trebuie doar o adresa de mail--si apoi da-i nene, cu mouse-ul. Nu stiu de ce, dar obiceiul asta al unor colegi forumisti imi aminteste de cenzura practicata nu cu multi ani in urma de bolsevico-ceausisti. Nici nu mai discut despre egomania personajelor care se preteaza la asa ceva.
    • +4 (4 voturi)    
      chestia asta se poate face din orice directie (Vineri, 20 iunie 2008, 20:44)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui mind police

      acum un an de zile, a aparut o stire despre "opinii cetatenesti" provenind de la aceleasi IP-uri (de la un sediu al celui mai liberal partid din Romania, sa fiu mai precis). s-a tot vorbit de "trupe de soc", platite sa transmita propaganda partidului pe forumurile de discutii si sa le monitorizeze... deh, pt. bani, nu-i rusinos nici sa bagi capul in wc!
      prin 2004, inainte de alegeri, umblau pe forumuri tot felul de "cetateni" lucrand la institutii de stat, dar avand ca scop combaterea ideilor dusmanoase Partidului. sper ca au primit ciolanul pe care-l meritau!
      mai nou, am auzit ca oamenii s-au desteptat, au primit laptop si modem de internet de la Partid pentru a-si duce la indeplinire "munca" de spalatori de cadavre. si n-au a se rusina de ceea ce fac, ca doar si "ceilalti" fac la fel. eh, poate ca-i o problema faptul ca primesc bani de la institutii de stat si ei de fapt freaca menta pe forumuri in timpul programului, pe banii nostri, da' cine sa-i traga la raspundere pt. asta?
      si, la urma urmei, daca cei care scriu mesaje aici spun lucruri pe care chiar le cred, cine poate sa le reproseze asta?
  • +7 (9 voturi)    
    FOARTE BINE (Vineri, 20 iunie 2008, 18:50)

    Juventino [anonim]

    De aceea o sa-l votez pe base, pt ca ii pune la punct pe ziaristi, unii sunt chiar nesimtiti si o merita. Acum de oftica nu o sa-mi postati commentul dar degeaba, reportajele voastre majoritatea oricum nu denota un minimum de inteligenta.
  • +1 (7 voturi)    
    Bine Base! (Vineri, 20 iunie 2008, 18:51)

    mihai.langu [utilizator]

    I-a zis-o bine balbaitei!
  • +9 (11 voturi)    
    Sa ne respectam reciproc (Vineri, 20 iunie 2008, 19:08)

    hotnewsfil [utilizator]

    Exista o limita in toate. Si ziaristii, daca sunt buni profesionisti, stiu ca trebue sa nu il sacaie necontrolat pe presedintele unui stat, dupa ce acesta a spus clar ca, intr-un anumit loc, nu va raspunde la intrebari.
    Uneori, din profesionalism precar, sau dirijati de mai marii lor, il sacaie pe presedinte, nu-l lasa pina nu-si pierde controlul si apoi, toata presa sare ca arsa : "Presedintele jigneste presa".
    Este necesar sa existe o moderatie in reactia presei, sa nu sara instantaneu, inainte de a chibzui, de a face o apreciere obiectiva, asupra oportunitatii insistentei ziaristei care a dat dovada ca nu l-a respectat pe presedinte, chiar ca om, ca ziarista a facut abuzul de nu tine seama de precizarea celui chestionat, agresindu-l.
    Asa s-a intimplat si cu "pasarica".
    N-am citit vreo recamandare a CRP, sau a ziaristilor cu experienta, adresata tinerilor in meserie (unii raman "tineri"toate viata), de a-l respecata pe cel intervievat, mai ales cand e vorba de cei ce conduc tara, sa nu-l chestioneze pe presedinte neglijent, cum le vine la gura, ca pe o florareasa din piata..
    Poate ar fi bine ca la conferintele de presa, la intervievarea unei persoane cu functii foarte inalte, sa participe numai ziaristi experimentati, profesionisti responsabili, cu bun simt.
    Nu cumva si in presa, ca in alte meserii, sunt trimisi pe teren, la greu, numai tineri insuficient pregatiti, iar sefii stau la caldurica si urzesc planuri?
    • +7 (7 voturi)    
      lipsa de respect numitor comun (Vineri, 20 iunie 2008, 20:13)

      directia 5 [anonim] i-a raspuns lui hotnewsfil

      lipsa de respect provocatoare a jurnalistei este evidenta, am vazut in ultimul timp o multime de conferinte de presa sustinute de sefi de state sau PM ,in toate aceste conferinte odata cu ridicarea celui care acorda declaratile de presa intrebarile incetau ,nimeni nu mai era 'vanat' cu microfonul si toti jurnalistii respectau protocolul.In cazul de fata noi nu stim daca intrebarea jurnalistei nu s ia gasit raspuns in timpul conferintei sau dupa cum a anuntat pres. in avion ar fi urmat iarasi un set de declaratii. Ce ma deranjeaza este usurita cu care Base cade in plasa tonomatelor,lipsa de reactie a administratiei prezidentiale si manipularea desantata practicata de televiziunile oligarhiei
  • +5 (13 voturi)    
    Ce intrebare idioata a pus tanti asta! (Vineri, 20 iunie 2008, 19:12)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Aceasta doamna tonomat s-a trezit vorbind pe nas si facand gafe colosale pentru un jurnalist! M-am saturat de toti acesti maimutoi care pun intrebari in numele lui PATRICIU, VOICULESCU SAU VANTU!!!
    Toata aceasta situatie din mass-media este datorita coalitiei PSD-PNL-PC-PRM-UDMR care aduce intreaga Romanie in stare de colaps!
    • +8 (8 voturi)    
      Bravo ! (Vineri, 20 iunie 2008, 20:46)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Intradevar.... ai pus punctul pe i...Asta e mass-media din ziua de azi... putine informatii nemanipulate in prealabil... niste "analisti politici" absolut dezgustatori atat prin limbaj cat si prin caracter.... ce arata un partizanat gretos... reporteri plin de intrebari tendetioase...de gen : "cum comentati declaratiilel ui x" sau " Este bine sau rau ce a facut y ?"... Au devenit foarte enervante jurnalele de stiri... chiar nu prea mai ai de unde sa iei stiri 100% veridice, netrunchiate, sa gasesti declaratii nescoase din context...Am de asteptat pana cand presa romaneasca se va dezbraca de interese si de bani.. si vor vedea soarele calauzitor al jurnalismului adevarat.
  • +6 (8 voturi)    
    aia-i intrbarea?@#$%&&* (Vineri, 20 iunie 2008, 19:21)

    atreus [anonim]

    mai, da' de fapt ce-o vrut sa intrebe reporteru'?

    "Domnule presedinte, ati fi gata sa renuntati la un comisar european daca Uniunea continua in baza Tratatului de la Nisa? Sau ce argumente s-ar putea gasi pentru ca sa nu fie o rotatie numai a tarilor mici, asa cum zice Nisa?"

    Rog pe cine mai stie un minim de romana sa-mi explice si mie intrebarea!!!!(?)
    • +4 (4 voturi)    
      re: aia intrebarea... (Vineri, 20 iunie 2008, 19:38)

      Un Roman [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Pai asta nu inteleg si eu - poate inteleg eu prost, dar credeam ca toate tarile mari/mijlocii/mici aleg cite un comisar prin rotatie pentru ca sint mai putine posturi de comisari decit tari. Intrebarea era de ce sa renuntam la comisar noi in favorea tarilor mici?! nu vad de ce nu ne-am pastra dreptul la rotatie, ca toate celelalte...
      • +6 (6 voturi)    
        intrebare de @#$%^&* geaba.... (Vineri, 20 iunie 2008, 20:12)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui Un Roman

        suna logic... ar trebui scris un articol explicativ in care sa se arate ce se prevede in legatura cu aceasta problema, ca altfel iar sar ziarele pe basescu. Cica ataca jurnalistii si nu mai e nimeni sigur in jurul lui... ma rog, atata vreme cat incompetentii se simt prost in jurul lui nu am nici o problema...
  • +9 (11 voturi)    
    intrebare bizara... (Vineri, 20 iunie 2008, 19:29)

    nero [anonim]

    Sigur ca presedintele are dreptate: intrebarea asta nu-i nici macar intrebare. Acel "sau" nu isi are rostul, pentru ca de fapt sunt doua subiecte distincte, ambele exprimate neclar. Basescu este oricum de departe cel mai bun in politica externa in ultimii 100 de ani...
  • +8 (10 voturi)    
    basescu (Vineri, 20 iunie 2008, 19:36)

    Tony [anonim]

    Nici nu trebuia sa-i raspunda.
  • +10 (10 voturi)    
    adevarate subiecte (Vineri, 20 iunie 2008, 19:50)

    lawyer [anonim]

    Baieti asta ar trebui sa va preocupe...!!!

    NUP-ul dat lui Năstase stârneşte nemulţumiri în Bundestag

    Şeful comisiei pentru afaceri europene din Camera inferioară a Parlamentului german găseşte de neînţeles decizia Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor în cazul fostului premier.



    Decizia Comisiei juridice a Camerei Deputaţilor de a recomanda plenului neînceperea urmăririi penale în cazul Adrian Năstase stârneşte rumoare în rândurile unor parlamentari germani. "Vreau să spun foarte deschis că nu mi se pare deloc de înţeles decizia Comisiei juridice din Camera Deputaţilor de a recomanda neînceperea urmăririi penale în cazul Năstase. Noi privim cazul Năstase ca pe un test de turnesol pentru combaterea credibilă a corupţiei la nivel înalt.

    Krichbaum a făcut o prezentare a celor patru obiective de referinţă din cadrul mecanismului de cooperare şi verificare impus României asupra cărora Comisia Europeană se va pronunţa în următorul său raport, la 23 iulie.
    • +6 (10 voturi)    
      mai tii minte care era problema cand cu "pasarica" (Vineri, 20 iunie 2008, 20:56)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui lawyer

      Anul trecut cand cu pasarica si-au dat mana pe fata PNL, PSD, PRM, PC si UDMR. In acelasi timp, au compus o hartie rusinoasa, prin care au suspendat abuziv pe Presedintele Romaniei, pentru ca le incurca socotelile. Iar astea au fost doar cateva dintre magariile cu adevarat mari care s-au petrecut in acea perioada.
      A comentat cineva ceva de aceste abuzuri? S-au indignat "jurnalistii" de aceste grozavii nedemocratice? Vezi sa nu!
      Ce se-ntampla azi este urmarea celor petrecute anul trecut. Cine si-a imaginat ca jigodiile care au jefuit Romania 50 de ani pe vremea comunistilor si inca 19 dupa or sa cedeze puterea daca le vorbim frumos s-a inselat amarnic. "Ei" n-au nevoie sa-i iertam, "ei" ne vor sclavii lor in continuare. Pana la urma, lucrurile se vor aseza, dar conteaza mult daca se aseaza prin revolta noastra sau de la sine, in 50-100 de ani.
  • +6 (6 voturi)    
    jurnalism (Vineri, 20 iunie 2008, 20:13)

    zizi [anonim]

    profesionist, nu gluma (pe naiba)
  • +4 (6 voturi)    
    RFI=NFI (NulitateFI) (Vineri, 20 iunie 2008, 20:16)

    nicky [anonim]

    Bah, da nulitatile de la RFI cum pot angaja nulitati de la "TFI" (adica TonomatFI)... Hai Ioropa, cu profesionisti de astia INAINTE... spre ocean...
  • +2 (8 voturi)    
    Inca nu ne-am obisnuit cu Base ? (Vineri, 20 iunie 2008, 20:30)

    Cometa [utilizator]

    Astea sunt replicile lui obisnuite cand nu are un raspuns cat de cat bun... o da pe caterinca... uneori de prost gust...uneori pe buna dreptate ( vezi cazul de fata)... uneori nu...dar ASA E EL. Nu stiu de ce ne mira bascalia pe care o face el... cand toti politicienii... fac la fel... "Mai animalule" va spune ceva ?
  • +3 (9 voturi)    
    Saracutza ziarista, asa-i trebuie (Vineri, 20 iunie 2008, 20:39)

    Ziaristu [anonim]

    Bine i-a zis-o Base.
    S-a trezit si duduia sa puna inteligenta intrebare, care e mai mult un monolog.
    Ha, ha, ha.
    Bravo, Base.
  • +9 (9 voturi)    
    vai vai, sarmanu' felix.. (Vineri, 20 iunie 2008, 20:43)

    gigi [anonim]

    vai vai ce-o sa se mai inflameze antenele lui voiculescu...

    ce sa-ti spun, omu' a avut dreptate, mare chestie
  • +6 (6 voturi)    
    are dreptate (Vineri, 20 iunie 2008, 20:47)

    Bogdan [anonim]

    Pai si care e problema daca a apostrofat-o ? Daca in romania sunt si jurnalisti atat de prosti ar trebui suportati ? Nu a insultat-o prin cuvinte grele, doar a apostrofat-o. Prin zambetele celor ce il insoteau se vede ca a facut-o pe buna dreptate. Nu mai insistati cu articole anti-base de genul asta ca sunteti penibili.
  • +5 (7 voturi)    
    la o tampenie n-ai cum sa raspunzi (Vineri, 20 iunie 2008, 20:54)

    gi [anonim]

    mai bine,

    a primit ce-a meritat ziarista
  • -10 (10 voturi)    
    am citit (Vineri, 20 iunie 2008, 20:55)

    comentator [utilizator]

    atatea opinii pro marlanul-presedinte, incat imi vine sa vomit. nesimtitul ala in afara faptului ca a jignit o persoana care-i adresase o simpla intrebare, a si mangaiat-o pe fata (la misto, desigur). probabil ca daca-i dadea si un cap in gura era plin de orgasme pe aici.

    bai ... voi chiar nu va dati seama ca mitocanul ala este presedintele Romaniei; nu este presedinte de CAP sau de scara blocului, ci presedintele unei tari, a 22 mil de oameni. este deja la al nu stiu catelea derapaj comportamental...ce treaba au nastase, iliescu si geoana cu acest incident?????

    bine ca scapam de el...coming soon
    • +6 (10 voturi)    
      Las-o ca macane comentatorule (Vineri, 20 iunie 2008, 22:15)

      Cometa [utilizator] i-a raspuns lui comentator

      Comentator - mai bine tonomat( nu e nicio rusine sa stii)
      "Bine ca scapam de el" ?? Cine vrei sa ii ia locul ? Securistii tacuti ai lui Iliescu, Nastase cu dosarele lui, cu oualele lui, care te va minti frumos la televizor...Pe cine vrei in loc ? Pe Tariceanu pe post de papusa manevrata de Patriciu cu ajutorul intereselor, pe CVT care vrea sa moara toti maghiarii si tiganii si sa ramana sa guverneze doar cu securistii lui fosilizati? Base le spune pe bune.... poate asta te doare... Adevarul intradevar doare dupa atatia ani de minciuna ce a fost administrata ca morfina de Iliescu si ai lui.. si acum cand incet, incet ne trezim la realitate, ne doare cand unul ca Basescu vorbeste de lucrurile ce au fost anesteziate atata timp... VREI TOT MINCIUNILE TRECUTULUI ??
      • -6 (6 voturi)    
        "intradevar" doare... (Vineri, 20 iunie 2008, 22:32)

        comentator [utilizator] i-a raspuns lui Cometa

        daca ar avea hotnews un spell check, 80% din mesaje ar fi mutilate...

        anyway, pentru tine doar o intrebare: sa intelegem ca base nu este securist?

        nu astept raspuns, era retoric...
        • +1 (1 vot)    
          ai dovezi? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 7:52)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui comentator

          Eu imi amintesc ca treaba asta, cu Basescu - securist, a fost lansata dupa ce Felix a fost dovedit ca a colaborat cu securitatea. Poate ma insel.
          Dar sa zicem ca Basescu a fost securist; asa, si? Ce, Nastase n-a facut parte din fosta protipendada? Iliescu n-a fost prim-secretar si sef la UTC? Voiculescu? Bogdan Olteanu nu e nepot de peste mare, Ghizela Wass? Tatal lu' Orban n-a fost capitan de securitate, ca si al lu' Oprescu, de altfel? Dan Amadeo Lazarescu, tatal vitreg al lu' Tariceanu, n-a recunoscut cu gura lui ca i-a dat in git pe penelistii cei vechi si ca din banii primiti ajuta familiile acestora? Mona Musca?
          Atita timp cit securitatea nu a fost analizata si apartenenta la Securitate nu e incriminata de nici o lege, de ce tot facem treaba mare pe noi? Pina una alta Basescu a condamnat comunismul, public, lucru pe care ceilalti nu l-au facut.
      • -2 (2 voturi)    
        minciunile trecutului? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:13)

        simion [anonim] i-a raspuns lui Cometa

        Si de ce ar trebui sa accept un presedinte lipsit de tact si diplomatie in calitate de minciuna a prezentului sau chiar si a viitorului?
        • +2 (2 voturi)    
          Atunci vrei sa accepti minciuna ? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 20:03)

          Cometa [utilizator] i-a raspuns lui simion

          Pt tine un presedinte trebuie sa te minta frumos, adica sa fie diplomatic cu tine, sa spuna ca totul merge bine, presa e libera, jurnalistii sunt extraordinari... Asa am si fost invatati atatia ani, cu un tatuc de Iliescu ce mereu linistea populatia la TV , iar pe ascuns facea aranjamente cu minerii si cu mafiotii....Dar se pare ca unora le plac oameni de acest gen... Nu spun ca Basescu e un diplomat excelent, este necizelat, dar Romania de un asemenea om are nevoie acum... sa curete, sa arate unde doare... nu sa ascunda probleme Romaniei, care au stat prea mult timp ignorate... La urma urmei depinde ce vrei... ADEVAR URAT sau MINCIUNA FRUMOASA ?
    • +2 (2 voturi)    
      mai tovarase (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:36)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui comentator

      esti culme,a stii? adica, dupa tine, ar trebui ca presedintele unei tari, cine naiba o fi ala, sa suporte toate ineptiile unora care-si spun jurnalisti, doar ca nu cumva, doamne fereste, sa lezeze sentimentele patriotice ale unora ca tine?
      Ia jura-mi acu' cu mana pe Biblie (nu c-as crede in asa ceva, da' suna maret :)) ca tu n-ai injurat niciodata pe nimeni, indiferent ce ti s-a spus. Si daca n-ai facut-o niciodata, atunci chiar am sa bag in seama si isteti ca tine...

      (Errata: base nici n-a injurat, macar... dea domnu' sa ajungi si tu la un nivel de asta...)
    • 0 (0 voturi)    
      ai vrea tu! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:12)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui comentator

      nu mor caii cand vor cainii!
      dupa parerea ta, daca e presedinte, inceteaza a mai fi om. nu mai are voie sa se comporte natural, pentru ca imbecili ca tine sau omulculaptop il desfinteaza verbal, mai mult neputand face.
      hai vira! :))
  • -1 (7 voturi)    
    remarca (Vineri, 20 iunie 2008, 20:57)

    gimini [anonim]

    Bine ca nu i-a zis Mai, pasarica.
  • +3 (9 voturi)    
    ziaristi fara creier (Vineri, 20 iunie 2008, 21:00)

    etienne [anonim]

    mare scofala ce i-a spus seful statului!
    este si normal!
    este o hemoragie de ziaristi in tara asta incat...
    pai ce intrebare este asta? nu era normal ca presedintele unui stat sa apere cauza tarii sale?
    auzi, si mai este si "ziarista" la RFI
    la reciclare copii!
    mai cititi si voi ce inseamna presa
    este o profesie pe care nu o poate exercita chiar orisice pitipoanca!
  • -6 (8 voturi)    
    base (Vineri, 20 iunie 2008, 21:04)

    dan [anonim]

    Atat de inteligent, educat si plin de cultura e Base asta ca nici macar nu stie ca se spune minimum si nu minim. Vai de capul nostru ce cap ne conduce !
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa vezi (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:40)

      boogeyman [anonim] i-a raspuns lui dan

      Atat de inteligent, educat si plin de cultura esti, incit habar n-ai ca in limba romana exista substantivul "minim" (vezi http://dexonline.ro/search.php?cuv=minim)
    • 0 (0 voturi)    
      deplorabil (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 13:15)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui dan

      presupun ca a ajuns pnlsd-ul la fundul sacului cu forumisti, de te-au pus CHIAR SI PE TINE :)))) sa postezi.
  • 0 (4 voturi)    
    vice-vercea (Vineri, 20 iunie 2008, 21:17)

    Thor [anonim]

    Pe scurt , ca vad ca toti dscuta duscutii :
    In mintea colivaresei frantzuzite , notiunile erau inversate ....... adica trebuia ca in loc de Nisa sa zica Lisabona m ca sa aibe intrebarea ei , f`ro logica !!

    Apropo , vizionati tot filmul .. rinjetul larg al papionatului la remarca mitocanului basesc , cum va pare ??
    SAU LA PAPIOANE SUNT ALTE MASURI SI GREUTATI ???
  • +4 (4 voturi)    
    Tariceanu (Vineri, 20 iunie 2008, 21:42)

    petcu [anonim]

    dar am vazut ca lui tariceanu i-a placut gluma: pe bune, abia se abtinea sa nu rida in hohote!
  • -1 (5 voturi)    
    PD-L (Vineri, 20 iunie 2008, 22:09)

    zadir [anonim]

    Totusi, ceva nu-i in ordine in campania PD-L. Adica nu se poate chiar asa: corupti in PSD (daca aia nu-s atunci cine?) Corupti in PNL (oare mai trebuie exemple de trafic de influenta, sau "scrisorelele" ajung?) si totusi PD-L iese la locale cu un numar mai mic de primarii! Eu vad doua posibilitati :
    1 oamenii au votat omul, nu partidul si apoi vorbim de primari de sate si comune de cateva sute de locuitori care se numara tot ca "primarii"
    2 PD-L scade pentru ca a facut ceva prin care si-a deteriorat imaginea. Mie mi se pare ca momentele de "disperare" sunt prost gestionate in PD-L. Adica, inteleg ca au emotii inainte de alegeri dar de aici pana la circul facut pentru primaria bucurestiului? hmm
    • +2 (2 voturi)    
      PDL are un sfert de milion de voturi peste PSD! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 0:48)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui zadir

      PDL a castigat alegerile in conditiile in care ruralul a iesit dublul fata de urban. Au mai putine primarii dar au cele mai mari si populate orase si judete din tara castigate. PSD a luat primarii de sate si comune mici. In rest cateva orase resedinta de judet dar mici si sarace. La parlamentare daca ies la vot marile orase si diaspora va fi lasata sa voteze, PDL va castiga alegerile fara nici o problema cu peste 40% si va face guvernul cum vor ei!!!
      • +1 (1 vot)    
        rosu-galben (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 20:45)

        zadir [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Mltumesc pentru raspuns. Dar vor iesi la vot la parlamentare? Adica orasenii ce fac? Considera ca e suficient sa se gandeasca ca voteaza cu cineva ca sa si fie valabil votul? Sper sa fiu inteles: Daca se aliaza PNL cu PSD (contra naturii) si nu merge un procent destul de mare la vot vom avea un guvern rosu-galben... Nu ca mi-as dori, dar iar poporul va fi reprezentat, in sensul ca nici vorba, deci nici o schimbare cu tot cu votul uninominal... Apropo... cum ramane cu constitutia? se schimba pe ici pe colo sau se pastreaza cu modificari in locurile esentiale....
        • 0 (0 voturi)    
          despre referendumuri (Duminică, 22 iunie 2008, 1:52)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui zadir

          modificarea Constitutiei se poate face doar prin referendum valid. Referendum valid inseamna participarea a cel putin 50% din numarul oficial de romani cu drept de vot, adica peste 9 milioane.
          Tinand cont de faptul ca in tara nu mai sunt decat vreo 12 milioane de romani cu drept de vot, 9 milioane reprezinta 75% din acestia (romanii din strainatate, desi reprezinta cam jumatate din romanii cu drept de vot, sunt impiedicati sa voteze). Mie mi se pare un pic cam dificil sa se intample asa ceva in viitorul apropiat, asadar orice referendum este pierdere de vreme si de bani momentan.
  • -7 (11 voturi)    
    Un mitocan (Vineri, 20 iunie 2008, 22:14)

    cony [anonim]

    Un mitocan, caruia eu i-am dat votul.
    Prost crescut!
  • +6 (10 voturi)    
    (...) (Vineri, 20 iunie 2008, 22:18)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Prefer un Basescu cu "un minim de inteligenta", unui Nastase "Sa-mi numere ouale", unui iliescu "Mai animalule", unui Miki Spaga "ciocu mic" sau unui Mazare "E o proasta".

    Auguri si weekend placut.
  • +6 (6 voturi)    
    bravo base (Vineri, 20 iunie 2008, 22:23)

    lili [anonim]

    Sunt de aceeas parere cu cei care afirma ca sunt multi "ziaristi" care nu stiu nici macar sa vorbeasca romaneste corect
    Cred ca breasla ziaristilor ar trebui sa isi faca un cod deontologic care sa le interzica unora sa se mai numeasca ziaristi, numai pentru ca zambesc frumos sau pentru ca poarta minijupa, sau au decolteul adanc.
    Cred ca breasla ziaristilor ar trebui sa isi stabileasca niste baremuri de conduita care sa interzica unor "ziaristi" sa numere sulurile de hartie igienica din sacosa presedintelui, sau tampaxurile cumparate de sotia presedintelui, sau cate beri(chiloti, camasi,lame de ras, etc) cumpara presedintele; sau sa ii invete pe nesimtitii care isi zic "ziaristi" ca nu au voie sa stea cu spatele la presedinte.
    Intr-un cuvant , toti cei cu bun simt si cu real talent de ziaristi , ar trebui sa faca oarecare curatenie in breasla ziaristilor
    Poate ca asa nu vom mai avea atatea tonomate pe euroi ca acum care nu pierd nici un prilej sa il improaste cu noroi pe presedinte
  • -2 (6 voturi)    
    singura intrebare proasta a unui ziarist... (Vineri, 20 iunie 2008, 22:48)

    gigicu [anonim]

    este aceea pe care nu o pune.
    (Manual de jurnalism, Polirom, Iasi, nu-mi amintesc nici autorul nici anul, dar cine cauta gaseste)
  • 0 (4 voturi)    
    Reconciliere ? (Vineri, 20 iunie 2008, 23:20)

    b09d4n [utilizator]

    Se prevede refacerea aliantei D.A. ? Tariceanu este satisfacut de institutia prezidentiala care a facut un misto reusit.

    De altfel saraca ziarista a ramas ca' prostu' in drum. Normal, traieste in alta tara decat Romania. Daca ar fi fost un ziarist autohton ar fi ras si l-ar fi felicitat pe presedinte pentru aceasta gluma foarte reusita. Sunt curios daca incidentul a fost observat de presa straina...
  • +1 (3 voturi)    
    Nisa si nr. de comisari (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 1:14)

    SSD [anonim]

    Conform Art.4 din Protocolului privind extinderea UE, anexat Tratatului de la Nisa, din momentul in care Uniunea va avea 27 de membri, nr. comisarilor trebuie sa fie mai mic de 27. Data prevazuta in tratatul de la Nisa este data numirii primei Comisii de dupa aderarea Romaniei si Bulgariei, adica cea din 2009. (sursa: http://europa.eu/scadplus/nice_treaty/commission_en.htm).

    Conform Tratatului de la Lisabona, cu incepere din 2014 (deci pentru urmatoarea Comisie, 2009-2014) se aplica oricum prevederile Tr. de la Nisa), numarul de comisari va reprezenta 2/3 din numarul statelor membre (e.g. 18 pentru UE-27).
    (sursa: http://europa.eu/lisbon_treaty/glance/institutions/index_en.htm).

    Intrebarea ziaristei are logica, chiar daca formularea si momentul in care a fost adresata lasa de dorit. Dupa cate vad din videoclip, a fost o intrebare aruncata la final, conferinta de presa era deja terminata. Cu toate ca in general ii apreciez o serie de initiative, nu pot sa nu remarc ca replica presedintelui este nepoliticoasa si nepotrivita.
    • -1 (1 vot)    
      De unde porneste totul (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 8:31)

      stefan v [anonim] i-a raspuns lui SSD

      De la faptul ca presedintele a fost total coplesit de trecerea la "functia" cea mai inalta in stat. E adevarat ca s-a descurcat, dar isi supraliciteaza prerogativele (o sa fac guvernul, o sa lupt cu sistemul ticalosit, etc.) De fapt nici functia nu prevede aceste atributii in fisa postului. Confunda managementul unui vapor cu acela al unei tari. Crede ca cei 22 mil. de cetateni asculta ordinele sale. Sau macar clasa politica. Nici macar procesele electorale nu-l conving ca nu-i adevarat. Incapacitatea de a admite ca parlamentul are dreptul, legal, sa-l suspende, face parte din aceeasi supraevaluare a functiei. A zis acum o saptamana (newsin) ca partidele nu fac parte din "regimul" politic, ele trebuie sa-l sustina doar. Cine-o fi atunci regimul politic? Parlamentul nu (cei 322), guvernul nu (incompetenti, mafioti, grupuri de interese), partidele nu, atunci cine? Ghici?

      In sfarsit educatia si caracterul ii joaca feste. Nimic nu scuza comportamentul grobian, mai ales cand stie ca o tara intreaga sta cu ochii pe el, iar multi probabil il imita. Fata se doamne (d-re) acest comportament este cu atat mai impardonabil. Educatia si contactul indelungat cu lumea porturilor lasa urme adanci.
    • -2 (2 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui SSD

      Daca e asa cum zici (nu am verificat) intrebarea ziaristei are perfect sens si nu e vorba de lipsa de inteligenta, ci de subtilitate neinteleasa.


      Hai cu presedintele Norvegiei ca deja nu mai erau subiecte de "dezbatut"... :)
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Duminică, 22 iunie 2008, 1:46)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui SSD

      Presedintele Traian Basescu ar trebui sa se gandeasca de doua ori inainte de a vorbi nepoliticos unei femei si apoi sa se abtina. Cu toate ca exista exemple de adversari politici care au avut remarci misogine (si au scapat foarte usor sau au fost aplaudati), asta nu inseamna ca trebuie coborat standardul respectului pentru femei.
      Pe langa aceasta, mesajul pe care l-a transmis prin participarea la o reuniune oficiala este concurat de aceasta "stire-bomba", care, aparent, strange mult mai multa pasiune "politica" si decat spalarea de duhoare in Parlament a lui Adrian Nastase.
  • +2 (2 voturi)    
    precizarea !? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 2:00)

    olu [anonim]

    ar trebui mentionat ca respectiva a mentionaT tratatul de la Nisa si nu cel de la Lisabona.
  • +2 (2 voturi)    
    Dura lex sed lex (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 5:53)

    hotnewsfil [utilizator]

    Straduinta permanenta, cu obstinatie, a "322", de a dovedi ca procurorii sunt niste "neica-nimeni", ca nu-si cunosc meseria( nici marar procedurile minimale de lucru), ca lucreaza dupa ureche, la plezneala, ca sunt totalmente dirijati politic direct de presedintele Basescu, a reusit sa inculce multora convingerea ca nu se poate conta pe profesionalismul si onestitatea,"avocatilor legii penale"..
    Un campion al denigrarii procurorilor, in special al celor din DNA, este impertinentul, saltimbancul care o ia razna cu auto-tamiierilo, vigurosul flasnetar,caraghiosul Ponta, clona infatuata a maestrului sau Bombonel.
    Cei slabi, naivii,aflati sub tirul permanent al aparatului de lucru- pe- teren, al "322", aparat ce face acrobatii propagandistice pe axa fierbinte a banilor- "Iliescu-Voiculescu-Patriciu", acei naivi ce se lasa usor imbroboditi, vor fi crezut calomniile si isi vor spune ca, si de aceasta data, in cazul fabricantilor de permise auto, este vorba tot de o facatura ordinara a "nulitatilor din DNA", ca, si aceasta defilare prin fata jurnalistilor este tot opera politica exclusiva a presedintelui Basescu. Ei, naivii, le vor plinge de mila sarlatanilor, romanasi de-ai nostri, facuti din acelas aluat. isi vor spune ca aceasta mascarada orchestrata tot de presedintele Traian Basescu este inca un motiv, la fel de temeinic, pentruca "322" sa ceara imediat suspedarea imediata a acestuia (chiar pe viata) .
    Ar fi o dovada mult asteptata, ca parlamentarii din "322" sa sara si in ajutorul hotilor "din popor", nu numai a celor din "322", sa demonstreze ca, iata (ce mai vreti?), nimeni nu este mai presus sau mai prejos de legea, ca toti borfasii sunt tratati egal, conform exigentei dreptului roman (nu cel de la Roma, invechit de peste 2000 de ani, ci cel prospat, dambovitean).
  • 0 (2 voturi)    
    ma dor mainile... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 6:40)

    eeeuuuu [anonim]

    ... de cand tastez: nu-i mai puneti pe pseudopoliticienii nostri sa vorbaesca, nu e punctul lor forte! ei stiu sa se bage reciproc la locul de origine (sanatoasa sau nu) sa insulte ziaristii si... uite ca n-am nimic de adaugat dupa "si"--ul asta! asta e cand in loc de politicieni ai tot soiul de securisti sau vatafi si latrai pcr-sti! vorba reclamei, "n-ai cu cine"!
  • -1 (3 voturi)    
    Absurditati pe forum (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 7:31)

    Stoewer [anonim]

    Mereu ma amuza cat de absurda e situatia pe acest forum. Indiferent ce tema se discuta care are cat de cat de a face (chiar si pe departe) cu media, se degenereaza in aceleasi clisee obosite si rasuflate: vantu, felix, gadea, stan blablabla. Sau si mai rasuflata obsesie de a spune: "da, dar de ce nu vedeti gafele, sau reactia. lui X, Y sau Z" , care de fapt nu au nici o treaba cu subiectul.

    La faza respectiva, Basescu s-a purtat cam tembel. Intrebarea nu era chiar atat de stupida iar ca sef de stat Basescu ar trebui sa dea dovada de un pic de diplomatie. O fi el om, dar om este si Gheorghe tractoristul. De la acesta din urma nu am pretentii, dar de la presedinte am.
  • +1 (3 voturi)    
    benign (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 8:09)

    boris [anonim]

    o mica intepatura benigna, nicidecum atat de grosolana pe cat incearca o presa infantila dar de rea credinta sa o prezinte.
    date fiind balmajeala + tendentiozitatea si gratuitatea intrebarii, cred ca basescu a reactionat chiar simpatic.
    • 0 (0 voturi)    
      ESTI CU CAPUL (Duminică, 22 iunie 2008, 13:15)

      Octavian Ion [utilizator] i-a raspuns lui boris

      Daca marlania la nivel de Presedinte al unei tari ti se pare o chestie simpatica...
  • +2 (4 voturi)    
    daca si asta mai e stire... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 9:08)

    un roman [anonim]

    Mangaind-o pe obraz...unde o mangaie mai oameni buni?
    Mai bine dati niste stiri cu cei care ar trebui sa fie urmariti penal...Nastase, Mitrea. Alea sunt mai interesante.
    Multi ziaristi romani nu sunt profesionisti...pun intrebari idioate care necesita raspunsuri pe masura.
  • +1 (3 voturi)    
    care ziarista? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:04)

    SIC [anonim]

    eu stiam ca ziaristii sunt oameni inteligenti care pun intrebari inteligente, nu hartuiesc.
  • -1 (3 voturi)    
    Intrebarea este logica! (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 10:46)

    Margicu [anonim]

    Din momentul in care tratatul de la Lisabona cade Europa ramane la tratatul de la Nisa! Ori din 2009 (data numirii urmatoarei comisii), conform tratatului de la Nisa numarul comisarilor va fi mai mic decat cel al statelor membre, statele defavorizate fiind cele cu populatie mica.

    Dincolo de fondul problemei insa ramane replica si gestul! Mi se pare inimaginabil pentru un barbat cu o minima buna crestere sa atinga obrazul unei femei necunoscute, si sa o mai si faca proasta in fata. Iar faptul ca seful de stat a facut asa ceva, si ca mai este si aplaudat de o gramada de forumisti, arata de fapt un lucru: Romania are presedintele pe care il merita! Un presedinte extrem de potrivit pentru o societate dominata de tarabagii tipic balcanici, fara nimic european in ea. Toti isi dau cu parerea despre subiecte pe care nu le stapanesc, si cei cu fleanca tare trec drept inteligente si valori.
  • +2 (2 voturi)    
    am studiat si eu problema (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:31)

    ginel [anonim]

    Intrebarea chiar este cretina. Cum adica ce argumente s-ar putea aduce? Pai tratatul de la Lisabona tocmai la asta se refera, rotatia tuturor nu numai a tarilor mici.
    Acum din cauza ca tratatul a fost respins de Irlanda vor trebui sa gaseasca ceva nou :)
    Tanti ziarista daca vrea sa puna intrebari grele sa puna mana sa citeasca. Nu sa scoata o intrebare cretina, in conditiile in care se stie cat de tare sustine Basescu tratatul de la Lisabona care ne-ar da si noua ceva drepturi.
    • -2 (2 voturi)    
      nea ginele studiosule... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:17)

      secu [anonim] i-a raspuns lui ginel

      cred ca tocmai ai facut proba faptului ca esti la fel de "inteligent" ca idolul si stapanul tau!
      Ideea ta: "Acum din cauza ca tratatul a fost respins de Irlanda vor trebui sa gaseasca ceva nou :)" e contrazisa chiar de Traian Basescu care a spus urmatoarele: "Toate statele UE ar trebui sa ratifice Tratatul de la Lisabona inainte de euroalegerile din 2009". Sic.
      P.S. Cat despre intrebarea ziaristei, vezi, te rog, postarea de mai sus a lui Margicu, si cu o carte de logica in mana si cu picioarele in ligheanul cu apa rece, poate o sa-ti dai sema ca nu este de loc cretina, poate doar inoportuna.
  • +1 (3 voturi)    
    ce vi se pare anormal ? (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 11:52)

    dutu [anonim]

    Asemenea intrebari ale caror raspunsuri tin de o strategie a politicii romanesti vis-a-vis de cea europeana, sunt nepermise.
    Presedintele nu-si poate dezvalui strategia ce ar avea de urmat in anume cazuri.
    El asteapta sa vada ce urmeaza sa faca Uniunea si directia de urmat este o moneda de schimb.
    El nu poate dezvalui parti din strategia sa si prin asta inteleg a Romaniei , atata timp cat nu capata niste garantii europene.
    Daca jurnalista in cauza era mai luminata, isi dadea seama de ridicolul intrebarii sale.
  • +1 (1 vot)    
    intrebare aiurea.... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 15:17)

    polinike [anonim]

    ... in baza Tratatului de la Nisa, pe care il invoca jurnalista, fiecare tara desemneaza un comisar. De ce ar trebui sa renuntam noi la un comisar in cazul in care Tratatul de la Nisa ramane in vigoare. Doar in Tratatul de la Lisabona se pune problema reducerii numarului de comisari, respectiv al rotatiei in cadrul Comisiei Europene. Chiar nu inteleg sensul intrebarii.
    • 0 (0 voturi)    
      dar mai putin de 27 (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:14)

      Margicu [anonim] i-a raspuns lui polinike

      Comiteti aceeasi gresala ca si Basescu, dar daca in cazul dumneavostra lipsa de informare este acceptabila, nu acelasi lucru este valabil si pentru el. Articolul 4 precizeaza ca fiecare tara desemneaza un comisar pana cand Uniunea ajunge la 27 de tari, cand se trece la un sistem cu mai putini comisari decat tari membre. Acest lucru se va intampla in 2009. Criteriul populatiei specific tratatului de la Nisa facea ca statele care vor trebui sa renunte la postul de comisar sunt cele cu populatie mica. Acest aspect era rezolvat de tratatul de la Lisabona care prevedea rotatia totala, dar deocamdata tratatul de la Lisabona e blocat de Irlanda.
      • 0 (0 voturi)    
        re: dar mai putin de 27 (Duminică, 22 iunie 2008, 13:48)

        Un Roman [anonim] i-a raspuns lui Margicu

        bun lucrurile sint mai clare acum, totusi intrebarea este cumva fara rost, pentru ca nu vad ce interes am avea sa renuntam la singurul comisar pe care-l avem, care oricum nu e pe un post foarte important, in avantajul unor tari cu o populatie mai mica.
  • 0 (2 voturi)    
    se merita unii pe altii... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 16:59)

    ralucas [anonim]

    ...politicienii cu jurnalistii...o jurnalista care pune o intrebare irelevanta si face o greseala elementara de documentare si un presedinte care are glume de golden slitz, bucuros ca poate sa se arate spiritual intr-un loc si un moment cand nu era cazul...astfel de situatii mai apar la congresul statelor africane...
  • 0 (2 voturi)    
    politicieni (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 18:10)

    drakula [anonim]

    unul dintre cele mai bune bancuri universal valabil ai asociaza pe domnii politicieni cu porumbeii , atunci cand sunt prin pietele marilor orase ne mananca din palme si ne ciugulesc usor buzunarele iar cand sunt la inaltime se gainateaza pe noi si ne golesc buzunarele dar ai votam si speram speram speram "OARE CEEEEEEEEEEEEE SPERAM"
  • -1 (3 voturi)    
    nu toata lumea e ca... (Sâmbătă, 21 iunie 2008, 19:17)

    cuc [anonim]

    elena, ea a demonstrat inteligenta suprema din casa basescu.....
    il vreau pe plesu presedinte sau pe ungureanu. hai baieti aveam nevoie de omeni adevarati ca nu mai suport
  • 0 (2 voturi)    
    el presidente (Duminică, 22 iunie 2008, 4:19)

    gigi [anonim]

    nesimtitul, abia astept alegerile prezidentiale
    • 0 (0 voturi)    
      Prostia doare.... (Luni, 23 iunie 2008, 11:26)

      Maria Apostol [anonim] i-a raspuns lui gigi

      De ce este nesimtit? Dar intrebarea cum este? Prosteasca!!!
      Si ce-ai sa faci la alegerile prezidentiale? Bombonel, care acum pozeaza in victima, sau Oprescu, pupila lui Ilici, sau Tariceanu sustinut de Patriciu....sau altii care vor sa ne faca sa plecam din tara asta! Singurul motiv pentru care n-am plecat pana acum a fost alegerea lui Base.
      hai Base!!!!! Ca altfel plecam toti!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebari stupide (Luni, 23 iunie 2008, 11:18)

    Maria Apostol [anonim]

    Nu stiu daca mai exista vreun stat in care presedintele sa fie asa de hartuit de presa. Nu mi se pare corect ca un presedinte sa fie obligat sa raspunda la toate stupizeniile acestor pseudoziaristi.
    vad ca sunteti multi foarte indignati : dar cum ramane cu aceasta campanie de la locale in care nu s-a tinut cont de proiecte ci doar de banii care s-au dat la colt de strada pentru un vot? Presa unde era cand se cumparau voturile pe strada?
  • 0 (0 voturi)    
    Nivelul presei este problema (Luni, 23 iunie 2008, 12:46)

    Stefan POP [anonim]

    nu vad de ce este o problema sa le spui oamenilor ca sunt prosti? chiar daca vine din partea presedintelui?

    In plus nivelul general al presei din Romania este foarte foarte scazut - imi cer scuze celor care au IQ mai mare decat mircea badea, nu la ei ma refeream.

    Hai sa ne uitam la modul in care ziaristii isi formuleaza intrebarile:
    1 intrebarile sunt lungi si incoerente
    2 intrebarile de cele mai multe ori contin un raspuns pe care respectivul ziaristi il asteapta
    3 in general vedem intrebari tendentioase si care trebuie sa declanseze scandal

    pana la urma aveam presa pe care o meritam, presedintele pe care il meritam, politicienii pe care ii meritam.
  • 0 (0 voturi)    
    base (Marţi, 24 iunie 2008, 15:54)

    ghertan dumitru [anonim]

    Un presedinte care se vrea sugubat. De aici pina la prostie insa e cale lunga. Nu si pentru Base.
  • 0 (0 voturi)    
    la ce ziaristi... (Joi, 26 iunie 2008, 14:38)

    lucian [anonim]

    avem, raspunsul a fost pe masura, chiar daca este din partea sefului unui stat.... nu de mult tembeliziunile ne-au aratat discutiile lui bus(!) cu ... din cadrul unei reuniuni... si doamne ce frumos vb (nu stiau ca microfoanele sunt deschise!) care-i problema la base? ca nu se lasa intimidat de o gasca de gaozari care se numesc ziaristi? sau analisti? ne-am saturat de ei... toti sunt o apa si-un pamant... cum schimba stapanul, cum schimba convingerile...a, sa nu uit:
    tu, razvane_m, daca nu esti aplaudac sau pe state de plata secaturesti, nu inteleg ce muncesti, ce trudesti tu, ce produci, etc., ca ai stat doua zile pe acest articol sa raspunzi la toti cei care erau de partea lui base...
    si inca ceva, autorului acestui articol: opinia publica nu a criticat gestul presedintelui... sau cine crezi tu ca este opinia publica... a-i facut vreun sondaj de opinie?