Sorin Oprescu a primit binecuvantarea patriarhului Daniel

de Liana Anghelescu     HotNews.ro
Vineri, 20 iunie 2008, 13:47 Actualitate | Esenţial

Sorin Oprescu
Foto: Hotnews
In prima zi de activitate ca primar, Sorin Oprescu a avut o intrevedere cu parintele Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane, se arata intr-un comunicat de presa transmis de Primaria Municipiului Bucuresti (PMB).

Primarul General, insotit de consilierul personal Traian-Radu Negrei, l-a vizitat pe PF Daniel la resedinta patriarhala. "La invitatia PF Daniel, primarul Sorin Oprescu a intrat in paraclisul privat din Resedinta Patriarhala unde, dupa ce a sarutat Evanghelia, a rostit impreuna cu Patriarhul Bisericii Ortodoxe Romane o rugaciune si a primit binecuvantarea", informeaza PMB.

Au urmat discutii pe subiecte generale legate de orasul Bucuresti si pe tema bunei colaborari dintre Biserica Ortodoxa Romana si Primaria Generala.  Potrivit Biroului de Presa al PMB, la incheierea intrevederii,  PF Daniel i-a oferit Primarului General o icoana reprezentandu-l pe Iisus Hristos, icoana pe care Sorin Oprescu a promis ca o va pune in biroul sau de la primarie.

   























700 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    discutii cu PF Daniel (Vineri, 20 iunie 2008, 14:37)

    SS-istul [anonim]

    Binenteles ca au fost discutii generale,ca de la general la fiu de general.
    • +1 (1 vot)    
      vesnica pomenire :) (Vineri, 20 iunie 2008, 16:01)

      johny [anonim] i-a raspuns lui SS-istul

      O sa aiba mare nevoie de Dumnezeu ca sa faca autostrazile alea...
      • +1 (1 vot)    
        Nu cred (Vineri, 20 iunie 2008, 16:29)

        adik [anonim] i-a raspuns lui johny

        ca Doamne Doamne poate sa-i faca autostrada.
        Cred ca nici El nu a inteles cum sa o faca:
        Paralela cu raza, paralela cu secanta, cu diametul, cu inelul de centura?
    • +1 (1 vot)    
      sa treaca si pe la manastirea Secu dintrun lemn (Vineri, 20 iunie 2008, 19:46)

      Cuviosul Microfonie [anonim] i-a raspuns lui SS-istul

      mai trebuie binecuvantarea Papei , patriarhului de la Constantinopol si sa il declare cetatean de onoare al Bucurestiului pe Gorbaciov- in felul asta se poate spune ca ta-su nu a facut de pomana specializarile in URSS ,coleg fiind cu Iliescu !
  • +4 (4 voturi)    
    :) (Vineri, 20 iunie 2008, 15:15)

    Vladutz [anonim]

    da... l-a binecuvantat spunandu-i ca pacatele ii vor fi iertate daca da ceva din ce fura si bisericii... ca na... tre sa-i faca intr-adevar preafericiti :P

    Doamne, ajuta-ne sa scapam vii dupa (inca) 4 ani de PSD...
  • +1 (1 vot)    
    Si despre ce au discutat? (Vineri, 20 iunie 2008, 17:59)

    tar [anonim]

    Despre cate spatii verzi au sa fie transformate in loc pt biserica de cartier?

    Nici nu putea sa inceapa lucrul la primarie fara sa fie uns de PF.

    Hm. oare de le spune la astia "prea fericiti"?
  • +1 (1 vot)    
    i cu gheii cu (Vineri, 20 iunie 2008, 19:29)

    Gigi [anonim]

    In ce consta buna colaborare?

    Majoritatea populatiei Bucurestiului se opune paradei gay si cu toatea astea primarul aproba an de an.

    S-a aratat preafericitul ingrijorat de faptul ca primaria favorizeaza o minoritate impotriva regulilor de bun simt si a bunei morale?
    Daca nu preafericitul, atunci cine are datoria de a protesta?
    Daca nu e ingrijorat de aspectul moral, atunci ce treaba are preafericirea sa?
  • 0 (0 voturi)    
    interesaant (Vineri, 20 iunie 2008, 22:30)

    jorj [anonim]

    atunci...Dumnezeu sa'l ierte...
    nu numai pe doktor..
  • 0 (0 voturi)    
    consilierul personal ? (Vineri, 20 iunie 2008, 22:55)

    costescu [anonim]

    Vestea care a surprins insa ziaristii prezenti la aceasta conferinta de presa a fost aceea ca medicul Traian radu Negrei a fost exclus din Partidul National Liberal. Fost medic internist la Spitalul din Panciu si in acelasi timp om de afaceri, Negrei este membru al PNL, din 1995, iar de luna trecuta a fost investit cu functia de consilier prezidential cu atributii in domeniile invatamantului, culturii, cultelor si altele, la Palatul Cotroceni, fiind unul dintre colaboratorii apropiati ai presedintelui Constantinescu. Hotararea excluderii din partid a lui Negrei a fost validata de Biroul Executiv al organizatiei judetului Vrancea, in plenara desfasurata ieri, in prezenta senatorului Alexandru Paleologu. Cu acest prilej, s-a precizat ca Negrei a desfasurat „actiuni impotriva hotararilor interne de partid, contrare statutului PNL“. De retinut ca respectiva hotarare a fost adoptata inca de la 16 decembrie, anul trecut. Aceasta decizie a excluderii lui Negrei din PNL urmeaza sa fie notificata si presedintelui Romaniei, Emil Constantinescu.

    (DIMINEATA nr. 25, 1997)

    Ce spunea Emil Constantinescu ? "m-au infrant securistii !"