Guvernul ataca taxa Mazare la Comisia Europeana 

de Attila Biro     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 16:36 Actualitate | Esenţial

Comisarul european pentru fiscalitate, Laszlo Kovacs, analizeaza legalitatea taxei de acces in statiunea Mamaia impusa de primarul Constantei, Radu Mazare. Cazul taxei Mazare a ajuns in atentia comisarului european dupa ce autoritatile romane au constatat ca incalca legislatia europeana. Potrivit prefectului de Constanta, Danut Culetu, membri Comisiei Europene vor veni la Bucuresti pentru a se interesa direct de situatia juridica a taxei Mazare. Primarul Constantei n-a putut fi contactat pentru a-si sustine punctul de vedere.
  • Prefectul Danut Culetu a declarat ca va ataca in instanta taxa pe motiv ca aceasta incalca legislatia europeana.
  • Reprezentantii Automobil Clubului Roman (ACR) au declarat pentru HotNews.ro ca, urmand modelul taxei Mazare, orice primarie ar putea impune taxe de tranzit, situatie care ar duce la cazuri aberante. 
  • Primarul Radu Mazare a utilizat banii din taxa pentru a organiza in 2007 un concurs de barci cu motor.

Comisarul european pentru fiscalitate, Laszlo Kovacs, a confirmat  ca taxa impusa de Radu Mazare pentru accesul in statiunea Mamaia este analizata de Comisia Europeana. “Am aflat ca in Romania exista o astfel de taxa, am primit o plangere in acest caz. In acest moment cazul este in analiza”, a declarat pentru HotNews.ro, Maria Assimakopoulou, purtatoarea de cuvant a comisarului Laszlo Kovacs.

Comisia Europeana a fost sesizata de catre Ministerul Internelor si Reformei Administrative, care a primit plangerea referitoare la ilegalitatea taxei din partea prefecturii Constanta. Reamintim ca primaria Constanta a reintrodus taxa de acces in Mamaia. Astfel, din 12 iunie turistii sunt obligati sa plateasca minimum 3 lei pentru a intra cu autovehiculele in statiune. “Taxa este perfect legala, a fost atacata in instanta si acolo magistratii au decis ca este legala”, a declarat Liviu Tramudana, purtatorul de cuvant al Primariei Constanta. Primarul Radu Mazare nu poate fi contactat, fiind plecat din tara. 

Prefectul Constantei: “Taxa Mazare este abuziva si discriminatorie”

Prefectul Constantei a declarat  pentru HotNews.ro ca va ataca din nou taxa de acces in statiunea Mamaia. “Vineri o sa avem o intalnire cu reprezentantii Comisiei Europene si o sa incercam o noua actiune in instanta pe legislatia europeana referitoare la dreptul de libera trecere”, a declarat Danut Culetu.  “Noi am contestat-o in permanenta deoarece e abuziva si discriminatorie”, sustine prefectul Culetu.

ACR: “Daca punem o taxa speciala la intrarea in Bucuresti?”

Dumitru Rujanu, membru in cadrul consiliului de conducere al Automobil Clubului Roman a comentat pentru HotNews.ro cazul taxei Mazare. “ACR este impotriva acestei taxe care ingradeste accesul in statiunea Mamaia. Este o masura care incalca normele europene. Ce se intampla daca punem o taxa de intrare in Bucuresti? Nu se poate asa ceva. Taxa este si discriminatorie penru ca nu este aplicata si celor din Constanta. Si nu este normal sa fie o taxa de intrare in oras. De exemplu, daca eu nu vreau sa raman in Mamaia si vreau doar sa trec pe acolo, de ce sa platesc? De asemenea, daca eu nu vreau sa platesc aceasta taxa si vreau sa merg pe jos, primaria nu are parcari la intrarea in oras”, spune Rujanu.  El a mai precizat ca in nici o alta tara din Comunitatea Europeana nu exista o astfel de taxa.

Unde se duc banii turistilor

Banii din taxa de acces in statiunea Mamaia sunt utilizati de primarul Mazare pentru a organiza diverse manifestatii. Unul dintre aceste evenimente organizate pe bani turistilor care tranziteaza Mamaia a fost si  Class 1 Romanian Grand Prix, intrecerea de barci cu motor din 2007. Pentru acest eveniment, Mazare a alocat 900.000 de euro din care jumatate au provenit din taxa de acces in statiunea Mamaia. Tot din taxa de acces este organizat si festivalul anual de muzica usoara Mamaia.

Taxa de acces in statiunea Mamaia a fost introdusa in 2003 şi a functionat pana in 2005 in baza unei hotarari adoptate de Consiliul Local. Prefectura Constanta a atacat in contencios-administrativ hotararea. In prima faza, instantele din Constanta au anulat  taxa Mazare. Ulterior, primarul a facut recurs, iar in 2007 Curtea de Apel Constanta a decis ca taxa este legala. Astfel, din 12 iunie taxa de acces in statiunea Mamaia a fost reintrodusa.

3 lei pentru o intrare in statiunea lui Mazare
  • Pentru fiecare intrare in statiune, conducatorii auto vor scoate din buzunar 3 lei, un abonament pentru 24 de ore va costa 4 lei, iar cel pentru o saptamana ajunge la 23 de lei.
  • Un abonament pentru intreg sezonul estival va costa 246 de lei. 
  • Taxa de acces in statiunea Mamaia va fi platita de conducatorii autoturismelor care nu sunt inmatriculate in judetul Constanta, iar soferii constanteni care au masini achizitionate in leasing pot solicita eliberarea unui permis de libera trecere. 

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

4293 vizualizari

  • -10 (12 voturi)    
    Constantenii vor aceasta taxa. (Joi, 19 iunie 2008, 16:55)

    marius [anonim]

    De ce sa se scoata? Aduce beneficii orasului. Esti turist, platesti.
    • +8 (10 voturi)    
      pe bune (Joi, 19 iunie 2008, 17:09)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui marius

      Si daca constanteni vin in bucuresti sau oricare oars din tara , si punem si noi o taxa de 100 RON pentru ficeare constantean iti convine
      • +6 (8 voturi)    
        platiti taxa cu fise de 10 bani ! (Joi, 19 iunie 2008, 17:31)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui stefan

        in semn de protest platesc de fiecare data aceasta taxa in monede de 10 bani. si m-am invatat sa platesc pentru o zi intreaga pentru ca s-a intamplat sa ma lase sa trec fara sa platesc cand a vazut ce am de gand. daca platesc pe o zi intreaga trebuie sa numere banii si sa-mi dea bon in timp ce pentru o zi te lasa sa treci fara bani si fara bon. dar scopul nu este sa nu platesti ci sa platesti cu fise in semn de protesc. astept idei pentru alte forme legale de protest
        • 0 (0 voturi)    
          Tot bani sunt (Joi, 19 iunie 2008, 18:48)

          marius [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Oricum se strang la administratia locala si se distribuie. Numai sa platesti.
          • +4 (4 voturi)    
            satisfactie nepretuita ! (Joi, 19 iunie 2008, 23:43)

            adrian [anonim] i-a raspuns lui marius

            plata taxei in monede de 10 bani = 3 lei. expresia de pe fata constanteanului = nepretuita ! si o merita, ca in proportie de 68% si el l-a votat pe mazare
            • +2 (2 voturi)    
              ... (Vineri, 20 iunie 2008, 9:59)

              je [anonim] i-a raspuns lui adrian

              exista si monede de 5 bani si 1 ban si iti faci rost de ele de la orice magazin :D - asa mi-am platit eu o amenda de la circulatie :))))))))) trebuia sa fi vazut fata aleia de la ghiseu - a inceput sa numere si m-a intrebat daca is toti si i-am zis da si i-a luat asa fara sa ii mai verifice :))))))))))))
    • +10 (10 voturi)    
      ce dobitoc esti (Joi, 19 iunie 2008, 17:12)

      LOL [anonim] i-a raspuns lui marius

      dar dobitoc mai esti...nici ceasca nu facea din astea..daca maine iti pune taxa de 100000 euro pe fiecare iesire din curte /scara bloc pe spatiul public...esti pieton platesti..adeuce beneficii orasului...dar mare dobitoc mai esti......dar daca vrei sa iti vizitezi cu masina o ruda din slobozia si pe drum in fiecare sat/oras/comuna platesti 3 lei intrarea?si te costa 300 lei un dus numai din taxe...esti turist platesti...aduci beneficii...iar mare doibitoc esti...ca sa nu mai pun la socoteala ca daca ai vrea sa pleci pana la paris si in fiecare localitate ai trece ai plati 3 lei (si nu ai lu-ao pe autostrda..cred ca ai trece de 5.000 din taxe...ce sa zic..iti urez sa polatesti vreodata o taxa din asta asemantor de aberanta si atunci o sa zici..dar mare dobitoc mai sunt..is fraier..platesc
      • -11 (13 voturi)    
        Vorbesti degeaba (Joi, 19 iunie 2008, 17:32)

        marius [anonim] i-a raspuns lui LOL

        Gura spurcata, se vede ca esti din moldova si te cam ustura cand vii la mare. Asta e turismul.
        Si stai linistit ca daca vreau sa fac drumuri lungi iau avionul, iar daca vreau sa merg cu masina platesc la viniete cat un abonament pe o luna in C-ta. Nu e o taxa obligatorie. Intra in pachetul turistic. Daca romanii n-o plateau, ar fi scazut numarul de turisti si taxa ar fi fost retrasa. Dar dupa cum vezi, ea este bine absorbita de piata.
        Si ce daca nu mai exista in alta parte? Cineva trebuia sa fie primul. Bravo lui Mazare ca-l duce capul. Din partea mea, puteti sa puneti la voi in moldova ce taxe vreti. Oricum nu vine nici dracu'.
        • +4 (4 voturi)    
          Tacsa lu' Mazare (Joi, 19 iunie 2008, 18:19)

          korellus [utilizator] i-a raspuns lui marius

          Nu cred ca iti dai seama ce vorbesti.

          1. De ce ai atita ura inter-regionala in tine?
          Esti convins de unde e fiecare "adversar" al tau?

          2. Mai studiaza tehnici-de-optimizare (in ORICE domeniu).
          Intr'un sistem (sa stii ca traiesti in MULTE sisteme) cu N parametri NU MAXIMUMUL-pe-fiecare-coordonata poate asigura MAXIMUL/MAXIMUMUL intregului sistem.

          Toleranta iti va aduce mult mai multa liniste si RESPECT de la cei din jur.
          • -2 (2 voturi)    
            Jos palaria (Vineri, 20 iunie 2008, 10:11)

            marius [anonim] i-a raspuns lui korellus

            Ca de obicei, sfaturile tale, korellus, sunt binevenite. Numai ca, vezi tu:

            1. Nu sunt eu ala care arunca invective in stanga si in dreapta. Eu doar sustin ceea ce e bine pentru regiunea in care stau. Ceea ce ne duce la pct. 2.

            2. Sigur, ai dreptate. In mare. Doar ca, prin sec al XVIII-lea a trait un baiat, Adam Smith, care spunea ca exista o mana invizibila care asigura binele societatii atunci cand fiecare individ isi vede de interesul propriu. Si parca imi place teoria lui.

            Cat despre taxe in alte parti, puneti cat vreti voi. Piata va va judeca. Daca o sa ma simt bine, n-o sa regret ca am platit-o.
          • -3 (3 voturi)    
            Tara fara Legi (Vineri, 20 iunie 2008, 11:34)

            florin [anonim] i-a raspuns lui korellus

            Hai ,,basti " , te dai in spectacol cu inteligenta ta , dar nu uita , Romania se afla in situatia de fata datorita inteligentilor ca tine , cei care spun vorbe mari dar fac fapte mici .., CRETINULE .
            • +3 (3 voturi)    
              Sa'ti raspund, sa nu'ti raspund, ... (Vineri, 20 iunie 2008, 15:13)

              korellus [utilizator] i-a raspuns lui florin

              Eu nu m'am adresat nimanui cu invective.
              In general, pe forumuri, sper sa am parte de oameni care discuta onorabil, nu de cei care DISPUN, DECID, sau, mai rau, in spatele unui anonimat, CATEGORISESC.
              In final, ma semnez, LA FEL cum ai facut si tu:
              NORMALUL
        • +2 (2 voturi)    
          Nobilime de Constanta (Vineri, 20 iunie 2008, 10:54)

          ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marius

          Asa ceva era si in evul mediu.

          In plus Mazare ar putea sa-si ceara dreptul si in noaptea nuntii de la constanteni!

          Cred ca ar face-o, ca are fata....
          Si constantenii l-ar lasa ca si ei au fata...
        • +2 (2 voturi)    
          litoral (Vineri, 20 iunie 2008, 11:44)

          GOGU [anonim] i-a raspuns lui marius

          Litoralul romanesc si turismul, baba si mitraliera. Te-ai uitat peste Dunare la bulgaroi.
          Cu mentalitate de aruncati la tarmul marii nu o sa faceti voi turism in veci.
          Dece oare nemtii se duc mai la sud de noi la mare si nu vin in cloaca din Constanta
    • +5 (5 voturi)    
      De unde si pana unde (Joi, 19 iunie 2008, 17:15)

      Du-te mah d'aici [anonim] i-a raspuns lui marius

      Ce vb Frantz... Daca eu doar vreau sa tranzitez Mamaia, si vreau sa merg mai departe, de ce trebuie sa platesc aceasta taxa??? E muzeu de trebuie achitata intrare? E un abuz si de aceea trebuie eliminata ... Ce-a facut Mazare pt voi? Si-a organizat o cursa de barci cu motor (fiind un impatimit al motoarelor) din banii nostrii? Hai las-o jos ca-i prea de tot...
      • -4 (4 voturi)    
        detour ... (Joi, 19 iunie 2008, 20:45)

        mimi [anonim] i-a raspuns lui Du-te mah d'aici

        daca tranzitezi sa megi mai departe o iei prin alta parte .. mai precis, ca sa treci prin mamaia ... sa ajungi altundeva .. recte navodari .. o iei prin ovidiu samd ... si nu aglomerezi traficul in Mamaia ... INTELEGI?
    • +5 (5 voturi)    
      Atunci (Joi, 19 iunie 2008, 17:22)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui marius

      Hai sa puna si Bucuresti-ul o taxa pentru toate masinile cu numar non B care intra in oras. Ce zici?

      E o taxa aberanta, pentru ca:
      1) nu exista drum care sa ocoleasca Mamaia, daca vrei sa te duci in Navodari ce faci? Platesti tranzit?
      2) Cei care chiar se duc in Mamaia, sau isi lasa banii prin cluburi, sau sunt cazati la un hotel unde, surpriza, se plateste o taxa de statiune (care se plateste peste tot, inclusiv in alte tari)
      3) Mamaia e oras de cand?
      4) Nu exista parcari suficiente pentru cei care vin in Mamaia, daca tot taxeaza lumea sa intre ai fi zis ca-n 4 ani ar fi fost in stare sa faca cateva parcari sub/supraterane, nu? Anul trecut am fost in Mamaia 2 zile, deci am platit 8 lei, in prima zi am intrat la 8:30 dimineatza si am prins un loc pe la jumate (pe la Iaki), a doua zi am fost mai lenes, si la 9:15 am mai gasit loc doar intr-o parcare cu plata cam in dreptul lui Rex. Daca veneam la 10 cred ca parcam direct in navodari, nu?
    • +6 (6 voturi)    
      mazarica (Joi, 19 iunie 2008, 17:29)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui marius

      De ce nu se plateste si la intrare in Constanta?
      In strainatate(Europa)nu platesti taxa ca intri intr-un oras,ci in anumite zone.Mamaia este ca si Eforie,Mangalia,Techirghiol o loc.turistica si nu proprietate privata a lui Mazare.
      Daca anumiti hotelieri vor sa faca taxa de intrare in zona lor,asta-i treaba lor,dar nu se poate taxa si soselele loc.
      Si culmea este ca daca gresesti directia te trezesti deja la iesire si ptr.reintoarcere mai treci odata pe la casa.
      Banii adunati pe aceasta cale,ar trebui sa intre in bugetul orasului si nu la nevoile de distractii a mazarei.
    • +3 (3 voturi)    
      Iaca de ce (Joi, 19 iunie 2008, 17:52)

      zet [anonim] i-a raspuns lui marius

      Eu nu mai vin pe litoralul romanesc. Exista oferte mai bune, la acelasi pret, sau infinit mai bune, la un pret putin mai mare.
    • +2 (2 voturi)    
      Iubitule! (Joi, 19 iunie 2008, 18:13)

      korellus [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Iubitule!
      Ca nu pot sa'ti spun altfel, cum gindesc ...
      Te'ai gindit ca si altii pot face la fel?
      Te'ai gindit la un efect-IN-CASCADA?
      Cred ca nu.
      Altfel, ai fi fost putin mai circumspect.
      Nu tot-ce-tie-iti-place e bun si pentru altu'/altii.
      Convietuirea NU se face asa, ci prin "cedari", nu INCRINCENARI!
      Posibil, in timp, al'data, sa te convingi de ceea ce'ti spun.
      Sanatate si ... mai multa minte!
      • -5 (7 voturi)    
        Cu placere (Joi, 19 iunie 2008, 18:31)

        marius [anonim] i-a raspuns lui korellus

        Merci dulceata. Te astept pe plaja sa vii si sa ma convingi sa "cedez". Nu uita sa platesti taxa cand intri.
    • +1 (1 vot)    
      da' de ce sa platesti? (Vineri, 20 iunie 2008, 3:01)

      gica [anonim] i-a raspuns lui marius

      Matale, cand esti turist pe undeva, platesti ca sa intri si sa iesi din statiune? N-am mai vazut asa ceva! Adu si matale beneficii orasului meu, sa vedem daca o sa-ti mai convina.
    • +2 (2 voturi)    
      asti sigur? (Vineri, 20 iunie 2008, 6:56)

      eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui marius

      s-ar putea sa va aduca pagube. unul din motivele din care romanii prefera litoralul bulgaresc ar putea fi tocmai taxa cu pricina. iar pe turist il impozitezi oricum, indirect si inteligent, oferindu-i servicii pe care ti le plateste. dar la capitolul calitatea serviciilor romanii mai au de invatat multe, nu-i asa? uite de-aia noi falimentam cand altii prospera!
    • +2 (2 voturi)    
      Dreptul la libera circulatie (Vineri, 20 iunie 2008, 11:23)

      theseeker [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Bai tataie! Mamaia nu-i proprietate privata ca sa-mi puneti mie taxa cand trec prin ea.
      E spatiu public! Orice om are dreptul sa tranziteze sau sa stationeze intr-un spatiu public... Ce se intampla daca nu ai cei 3 lei paralei sa-i platesti pt taxa?! Ti se restrictioneaza dreptul la libera circulatie!
    • +2 (2 voturi)    
      TAXA (Vineri, 20 iunie 2008, 11:34)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui marius

      Tarane, unde in lumea asta se plateste si taxa de statiune la hotel si la intrarea in oras.
      Consumul aduce beneficii orasului nu taxa lui Mazare.
      Propun ca cei din Constanta sa plateasca taxa de parasire a localitatii cand vor sa calatoreasca in tara.
      Nai cu cine, niste tarani
    • 0 (0 voturi)    
      toate bune si frumoase... (Luni, 23 iunie 2008, 14:05)

      muky [utilizator] i-a raspuns lui marius

      ...dar de ce nu platesc si localnicii,atunci am vedea daca ar mai fi asa de incantati de" taxamazare"...si de ce nu si banii lor circula;(doar la mijloacele in comun trebuie sa plateasca toata lumea)-mi se pare o taxa aiurea,deoarece e tot pamant Romanesc si la urma urmei nu Mazare a ascutit ovazul!(sau poate ca da?)Cu bine
  • +3 (3 voturi)    
    da...e foarte buna (Joi, 19 iunie 2008, 17:02)

    dudu [anonim]

    Unde ai mai fost tu in vacanta, mai desteptule, si te-au pus sa platesti?
    • -8 (8 voturi)    
      Peste tot (Joi, 19 iunie 2008, 17:11)

      marius [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Nicaieri n-am fost pe gratis.
      • +6 (6 voturi)    
        Beneficii pentru turisti nu pentru oras (Joi, 19 iunie 2008, 17:42)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Nici eu, dar cind am scos din buzunar bani de o bere, am cumparat o bere si am baut-o...De ce sa platesc o taxa si ORASUL sa beneficieze? Ar trebui ca eu sa beneficiez ca turist..Plaje mai curate, servicii turistice mai ieftine sau gratis, etc...Mazare se foloseste de voi si va da din ea mincare gratis o data pe luna...:))) Turistii nu sunt animale de exploatat, sunt o specie din ce in ce mai rara in jegul vostru de litoral, fraierilor...De ce nu puneti taxa pe aer, ca de, e aer-ul vostru
        • -6 (6 voturi)    
          Idee buna (Joi, 19 iunie 2008, 18:02)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          Poate o sa punem. Pe aerele tale. Tot tu beneficiezi prin investitiile care se fac din banii de taxa in acel oras pentru turisti. Vii in vacanta la Mamaia tocmai pentru ca e amenajat, e lume multa si colorata, e rost de distractie. Unde te mai distrezi ca in Mamaia in tara asta?
          • +1 (1 vot)    
            ce prostie (Joi, 19 iunie 2008, 23:47)

            Adi [anonim] i-a raspuns lui marius

            Voi atat v-ati spus ca Mamaia e un fel de Ibiza ca ati ajuns sa o si credeti. Caruta aia spe Caracal a facut escala la voi?
          • +1 (1 vot)    
            Esti pe dinafara (Vineri, 20 iunie 2008, 9:29)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marius

            Mai informeaza-te...Compara sejururile de pe litoral cu cele din alte tari.Asta ca si incalzire..O sa vezi cit plateste un turist si pentru ce servicii..Chiar o sa vin vara asta acolo ( nu am de ales, asta e conjunctura, nu de alta...) si abia astept sa vad cit e de "amenajat". Nu ai inteles absolut nimic din toata discutia asta, daca fiecare oras din Romania ar pune taxa pentru ce are prin zona, nu ti-ar conveni.Taxa in Brasov pentru Poiana, taxa in Sibiu pentru Paltinis, etc..Nu ti-ar conveni? .Noi zicem ceva cind blocati traseele prin Carpati, spre si dinspre gratare? Nu te mai rupe in scheme cu "investitii" ca esti total pe linga. Bine zicea cineva mai sus, vorbiti de beneficii, dar citi iesiti cu matura si dati un pic prin fata blocului, sau citi va abtineti sa aruncati mizeriile pe strada pina la urmatorul cos de gunoi? Normal ar fi ca odata platita taxa, sa fie scazuta din serviciile hoteliere, si astfel doar cei ce sunt in tranzit sa plateasca, pentru ca cei ce ramin si asa mai scot o gramada din buzunar in plus...O sa o platesc ca nu mi-e greu, daca dau o caruta de bani pentru 7 nopti, mai dau si de taxa, dar discutia era evident de principiu si sunt total surprins sa vad ca argumentele celor pro, sunt copilaresti.Practic atita stiu si ei : "Litoral? E al nostru, scoate banu'.De ce? De aia!"
            • -1 (1 vot)    
              Pe dinauntru (Vineri, 20 iunie 2008, 11:04)

              marius [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

              Am zis eu sa nu se puna si in alte parti? Puneti, fratilor. Da, poate o sa ma gandesc de doua ori daca sa merg sau nu in respectivul loc, dar daca o sa decid ca merita, o sa platesc taxa si n-o sa-mi para rau. Intr-un fel poate va fi mai bine. Lumea va stii ca locurile cu taxa sunt mai cautate si se va duce acolo sa se distreze in loc sa piarda timpul printr-o Soveja, unde bate vant de pensie.
              Nu cred ca e cazul sa dai tu lectii de civism constantenilor, ca n-o fi tu vreun primar de Zurich.
              Pana la urma ce nu-ti convine? Ca platesti? Stii tu de ce vii aici, ca nu cred ca te forteaza cineva. Sau ca nu exista si la voi?
              • +2 (2 voturi)    
                Ce nu imi convine (Vineri, 20 iunie 2008, 11:52)

                Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui marius

                Nu ma deranjeaza suma, si o voi plati. Ce ma deranjeaza este faptul ca Mazare nu face decit sa exploateze o tendinta foarte periculoasa care si-a facut loc intre noi dupa revolutie..Cred ca romanii se urasc intre ei cel mai mult.Salariatii vs pensionari, tinerii vs batrini, ardelenii vs mitici, bogati vs saraci, patroni vs angajati, si poftim..acum turistii vs localnici. Si e atit de puternic sentimentul asta incit el nu trebuie decit sa creasca taxa si sa cistige si mai mult capital electoral..Nu ma deranjeaza ca platesc, dar vreau sa stiu ce platesc? Am rezervare la Mamaia, si nu am de gind sa ies, de ce sa platesc disconfortul celor din Constanta? Ce legatura au cei 3 lei pe care ii platesc eu ca sa intru in Mamaia, cu traficul aglomerat din Constanta (cineva mai jos zicea de asta)? Nu are nici o legatura, nu e taxa, e jumuleala. Da-mi un singur exemplu de lucru care ar trebui sa fie platit din taxa asta si sa fie justificat de calitatea mea de turist. Da te rog nu zice de nimic ce tine de curatenie, ca daca au ajuns turistii sa va plateasca voua maturatul plajelor, e vai de capu' vostru.Hai, astept...
        • -1 (1 vot)    
          nu e doar jegul "nostru" e si al tau (Joi, 19 iunie 2008, 20:54)

          mimi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          ... sa se propuna o lege prin care litoralul este de interes national??? daca oricare dintre "voi" veniti aici, va jucati frumos la mare si va petreceti mai scump sau mai ieftin, mai bine sau mai rau un concediu ... dar pentru "noi" este un calvar din cateva motive:
          1. daca ati intra in statiune si ati ramane acolo .. ar fi excelent ... DAR NU .. va fataiti prin Constanta, aglomerati traficul prin care noi muncim, traim etc.
          2. traficul este calvar.
          3. preturile sunt groaznice, pentru ca "voi" nu aveti ce face si le alimentati - mai ales cei care vin la camere inchiriate blat

          Nu sunt fan al taxei ... dar este o statiune izolata .. si Mazare a profitat foarte bine de faptul ca cere si ofera .. plus ca AI pe unde sa ajungi in NAVODARI .. si preferi sa o iei pe acolo vara .. decat sa o iei prin nebunia din MAMAIA.
        • -1 (1 vot)    
          si ai si tu beneficii (Joi, 19 iunie 2008, 20:56)

          mimi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          ... daca e taxa .. nu trece orice camion, orice sucker care vrea sa o ia pe acolo doar ca asa ii e placul ...si TU, TUristul .. ai mai mult confort .. vino cu bicicleta mai bine .. inoata .. bucura-te de plaja .. las-o dreq de masina .. intra O data .. si iesi la plecare cu masina .. AI o gramada de mijloace de transport in rest.
          • -1 (1 vot)    
            Ai dreptate (Vineri, 20 iunie 2008, 12:20)

            Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui mimi

            Asa e, ai dreptate...Dar atunci de ce o platesc eu? Si daca eu o platesc pentru ca eu sunt scutit de camioane sau de orice masina in tranzit, atunci ar trebui sa o platesti si tu, pentru ca si tu te bucuri de asta , poate chiar mai mult, ca tu acolo locuiesti, eu doar 7 zile. Si tu localnicul ai parte de acelasi confort sporit
    • -4 (4 voturi)    
      Unde? (Joi, 19 iunie 2008, 17:39)

      Empire [anonim] i-a raspuns lui dudu

      Du-te spre Harsova sa vezi ca platesti sa urci pe pod, pe toate autostrazile se plateste samd... Nu trebuie sa tranzitezi mamaia sa ajungi nicaieri, ai alternativa prin ovidiu si ajungi oriunde vrei... Nu mai vorbiti voi care nu sunteti constanteni ca nu e taxa sa intrati in constanta, ci taxa pentru mamaia, unde s-au investit o gramada de bani...
  • +3 (3 voturi)    
    Taxa (Joi, 19 iunie 2008, 17:06)

    Taxa [anonim]

    Aduce beneficii pe termen scurt. Si nu orasului, ci lui Mazare. Are inca o vaca de muls.

    Tu trebuie sa atragi turistii, ca de aia vin, sa cheltuiasca la tine. Nu sa-i alungi.
  • +5 (5 voturi)    
    pentru marius (Joi, 19 iunie 2008, 17:12)

    VAV [anonim]

    Dupa logica asta ar trebui sa se bage taxa si in Bucuresti, si in Sinaia, Brasov, Predeal si alte statiuni... pentru beneficiul orasului. Aberant.

    Iar crimalul de Mazare ar trebui sa fie oricum la puscarie, nu inteleg cum l-au putut vota atat de multi oligofreni!
    • -4 (4 voturi)    
      Nu, merci (Joi, 19 iunie 2008, 18:44)

      marius [anonim] i-a raspuns lui VAV

      Poate ar trebui sa se bage. Nu stiu. Sunt jalnice ambele drumuri din Sinaia.

      Si oligofrenii aia reprezinta electoratul, cretule. Invata sa-l respecti. Si n-ai cum sa intelegi de ce l-au votat pe Mazare din timp ce nu esti de pe aici.
      • +1 (1 vot)    
        De prosti (Joi, 19 iunie 2008, 23:50)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui marius

        E simplu, de prosti l-au votat.
      • +1 (1 vot)    
        lozincile pentru oligofreni (Vineri, 20 iunie 2008, 3:19)

        gica [anonim] i-a raspuns lui marius

        Electoratul ologofren din Constanta l-a votat pe mazare fiindca a impanzit orasul cu lozinci "Mazare + PSD= locuinte ieftine". Si oligofrenii l-au crezut!!! Intr-un oras in care locuintele costa aproape tot atat de mult ca in capitala! Nu te mai da matale mare ca n-avem cum sa intelegem maretia gandirii constantenilor. Mazare a cumparat ieftin voturile, cu minciuni si cu mese prapadite date pe gratis babelor. Asa cum a recunoscut singur. Si, in timp ce el se rasfata prin strainatati cu banii vostri/nostri, voi constantenii inghititi mizeria din orasul vostru. Iar jegoasa de Mamaia nu merita nici macar banii de taxa, necum milioanele pe care le cereti pe hotelurile jalnice, de doi bani. Electoratului ala i se potriveste zisa clasica: "Prosti, dar multi". Ca daca n-ar fi asa, nu l-ar mai alege pe mazare.
  • +4 (4 voturi)    
    Taxa de protectie ! (Joi, 19 iunie 2008, 17:14)

    John [anonim]

    Frati romani, nu va lasati pacaliti de taxa mafiotului. Puteti ocoli oricand statiunea Mamaia prin localitatea Lumina pe E60.
    • -4 (6 voturi)    
      Solutia (Joi, 19 iunie 2008, 17:50)

      marius [anonim] i-a raspuns lui John

      Uite, ca v-a zis omu' solutia celor ce se plangeau ca platesc ca sa ajunga in Navodari.
      • +2 (2 voturi)    
        eu propun (Vineri, 20 iunie 2008, 7:17)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui marius

        Introducera unei taxe la intrarea in Bucuresti pentru toate masinile cu numar de Constanta.
        De asemenea, fiecare primarie care simte nevoia sa faca acelasi lucru pentru orasul lor.

        Sa ii vad pe constanteni cand or sa trebuiasca sa scoata bani in plus ca sa plece din vizuina lor... nu au decat sa stea acolo la iei si sa se pi.sh.e in mare.
        • -2 (2 voturi)    
          Raule (Vineri, 20 iunie 2008, 10:29)

          marius [anonim] i-a raspuns lui gogu

          Vezi ca e unu' de-al nostru care ne conduce pe toti.
          • +1 (1 vot)    
            LOL (Vineri, 20 iunie 2008, 10:49)

            Andrusk [anonim] i-a raspuns lui marius

            Au uitat de asta ma, toti cei din Constanta sunt rai pana acu, in afara de sti, Base :))))
  • +4 (4 voturi)    
    Sa plateasca si constantenii (Joi, 19 iunie 2008, 17:17)

    Zsolt Bodola [utilizator]

    ... cand vin pe la noi. Domnule Scripcaru, de ce nu punem o bariera la intrarile in Brasov, unde toti constantenii sa marce banul?!
    • +2 (2 voturi)    
      pentru ca e ilegal! (Vineri, 20 iunie 2008, 8:34)

      Catelu [anonim] i-a raspuns lui Zsolt Bodola

      Daca ar face asta ar ajunge si brasovenii un fel de constanteni. Esti sigur ca asta vrei?
      Nu mai bine mergi la mare in Croatia?
  • +4 (4 voturi)    
    pentru nr 1 (Joi, 19 iunie 2008, 17:18)

    nicoresa [anonim]

    ca sa nu mai vorbim si de faptul ca intr-un final e vorba de Mamaia, nu de Monte-Carlo, nici de Rimini, nici de Bodensee. Mentalitati de imbecil ca asta au facut sa mearga litoralul asta al nostru atat de bine, de ne dau clasa si bulgarii. Si mai rau e ca se gasesc si vertebrate care sa sustina demersuri din astea ...
  • +4 (4 voturi)    
    taxa (Joi, 19 iunie 2008, 17:25)

    me [anonim]

    si io sunt din constanta si, sincer, marius, aberatie mai mare nu mi-a fost dat sa citesc....si evident ca l-ai votat pe mazare ca doar a facut atatea in constanta...a vopsit stalpii in galben.....nu stiu cum de nu ti s-a aplecat de la atata mazare....
  • +2 (2 voturi)    
    nici nu marita sa-ti raspund mai marius (Joi, 19 iunie 2008, 17:26)

    dudu [anonim]

    Depre ce platit vorbesti mai inteligentule?
  • +2 (2 voturi)    
    cei care au drum in Navodari,Corbu,Tulcea....samd (Joi, 19 iunie 2008, 18:07)

    ionut [anonim]

    Acesti oameni ce fac???sunt obligati sa Plateasca sau sa Ocoleasca
  • +3 (3 voturi)    
    Ocolitul nu este o solutie (Joi, 19 iunie 2008, 18:10)

    ionut [anonim]

    De ce sa ocolim mamaia ( Km in plus) si pe langa asta drumul pe la Lumina este ffffff PROST
  • -5 (5 voturi)    
    Ia liniste... (Joi, 19 iunie 2008, 18:14)

    Serban [anonim]

    Prieteni, taxa pusa de Mazare este pusa pentru statiunea Mamaia, prin orasul Constanta putem sa colindam linistiti pe toate strazile.
    Si daca stam prost cu banii ne lasam masina in Constanta si intram in Mamaia pe jos sau cu mijlocul de transport in comun.
    Din taxa aia pe care o platim noi s-a asfaltat toata Mamaia, si asfaltare serioasa, nu glume proaste ca in Bucuresti ce au nevoie de asfalt nou o data la un an sau doi.
    Din taxa aia am putea sta linistiti sa nu ne sparga capul careva sa ne ia banii, pentru ca sunt oameni platiti sa aiba grija de fundul nostru.
    Din taxa aia au loc diverse evenimente care sunt tot pentru turisti.
    Din taxa aia se platesc multe alte servicii tot in favoarea turistului.
    Sunt nascut in Constanta si sunt nevoit sa platesc si eu taxa aia cand merg la mare, pentru ca masina este inmatriculata in Bucuresti.
    Credeti-ma ca Mamaia era o panarama de statiune inainte sa vina Mazare !!! Daca o lasa in paragina si nu gasea o sursa de fonduri nu mai comenta nimeni, nimic, acum !!!
    Asa ca, sa ne miscam fundurile la mare si sa platim taxa aia !!! Ciocu' mic si pasu' mare, mare spre mare !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Mai sa fie! (Joi, 19 iunie 2008, 18:30)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Serban

      "Familia Serban, stapana pamanturilor"esti cumva unul din acest clan,are-i pupa partea dorsala alui Mazare?
    • +3 (3 voturi)    
      Pasu' mare spre... (Joi, 19 iunie 2008, 18:41)

      DBCooper [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Balcic, bre, macar dau de oameni civilizati acolo. Auzi, sa mai si platesc ca sa stau langa toti manelistii in Mamaia... Cat tupeu.
      • +2 (2 voturi)    
        Taxa Balcic (Joi, 19 iunie 2008, 19:39)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui DBCooper

        Dar cand intri in loc.Balcic parca nu platesti vreo taxa.Dupa cate-mi aduc eu aminte,numai in zona hoteliera din jurul plajei.Si ai vazut ce curat si frumos este?
        Pai acolo se vede unde sunt banii incasati,nu ca la mazare,la raliuri si kitschuri sichi mich.i
    • +3 (3 voturi)    
      . (Joi, 19 iunie 2008, 18:44)

      N [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Prietene,
      - faptul ca s-a asfaltat toata Mamaia, ca sunt politisti care patruleaza pe acolo si ca se face curatenie este un lucru laudabil... dar in acelasi timp toate acest lucru nu justifica o sursa de finantare ilegitima si imorala.
      - Mamaia reprezinta un motor economic al Constantei, si atata timp cat vrei sa atragi turisti trebuie sa asiguri/intretii aceasta statiune fara sa taxezi turistii pentru asta.
      - Atata timp cat se percep taxe si impozite pentru spatiile comercialele si plaje administrate privat (taxe care de altfel se regasesc cu varf si indesat in preturile ametitoare de pe litoralul romanesc - mai ales in Mamaia) de ce ar mai trebui eu sa pletesc o taxa de acces in statiune?
      -Deja platesc la hotel taxa de statiune
      -Atata timp cat este domeniu public nu ar trebui sa se perceapa o astfel de taxa.
      -Si o chestie subiectiva. Ar fi interesant de vazut cati bani colectati din "Taxa Mazare" s-au cheltuit efectiv in beneficiul statiunii Mamaia si cati in activitati "conexe".
      • +2 (2 voturi)    
        nu o sa vezi (Vineri, 20 iunie 2008, 8:16)

        desprecazare.ro [anonim] i-a raspuns lui N

        niciodata in Romania alte moduri de a scoate bani de la turisti decat prin taxe. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul !!!
    • +3 (3 voturi)    
      Constanteanul (Joi, 19 iunie 2008, 18:56)

      Constanteanul [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Amice, si eu sunt constantean si nu sunt de acord cu aceasta taxa. Am fost de curand in Mamaia si arata din ce in ce mai odios...fa o plimbare pe la castel sa vezi ca au dat voie sa se circule cu masinile pe faleza ( iti mai aduci aminte cum era inainte cand te claxonau mertanurile si bmw-urile cand incercai sa savurezi o plimbare ? ) , in aceeasi plimbare poti constata cum nu exista lumina intre Iaki si Rex si cum am aparut blocuri pe plaja ( da... chiar pe plaja)..de mizerie si tiganie ce sa mai zic. Drumurile in Constanta incep sa aiba gropi, daca incerci sa afectezi cumva afacerile domnului primar iti este trimis pe cap tot felul de controale cu scopul de a te sensibiliza sub o forma sau alta. Poti te rog sa-mi spui ce investitii straine exista in CT ? De ce in Cluj, Iasi, Timisoara exista ? iti spun eu de ce ...pentru ca domnul primar face ce vrea aici si nimeni nu isi asuma un asa risc cand vine vorba de investiile lor. Dar atata timp cat lumea e satisfacuta ca primeste un cozonac, pui ca sa-l voteze o sa iasa in continuare primar. Pentru ceilalti care nu sunt din CT ... nu sunt de vina constantenii pentru aceasta taxa...

      PS: Mergeti la vot indiferent de convingerea politica si cititi porgramul cu care vin candidatii.
      • -2 (2 voturi)    
        Taxa este legala (Joi, 19 iunie 2008, 19:42)

        Serban [anonim] i-a raspuns lui Constanteanul

        Investitii au fost facute in Constanta si vor mai fi de acum incolo.
        Au aparut suficiente supermarketuri, majoritatea pe la periferia Constantei, cum este si normal intr-un oras care se presupune civilizat.
        Recent a fost inaugurat si City Park Mall, un mall care a fost plasat cum e moda in Romania, in oras, ca sa fie praf traficul, dar important este ca a aparut si ar fi fost mai devreme daca nu erau atatea proteste si blocari de autorizatii.
        Mall-ul este plasat foarte bine, numai ca in Romania mall-urile sunt profitabile numai in oras.
        ................in ceea ce priveste taxa, sa lamurim un lucru, este legala si nu este discriminatorie.
        Orice turist poate intra si iesi din Mamaia, nu conteaza ca e negru, musulman, femeie,...etc.
        Constantenii nu sunt turisti !!! Decat d'astia ca mine, care nu avut alta treaba decat sa se mute in Bucuresti ! si voi plati taxa ca un turist si mi se pare normal sa o platesc atata timp cat stiu ca pot trece cu masina linistit, fara sa fac vreo oprire la un service,sau ca mi fura cineva ceva din masina....
        Nu e mare pierdere suma aia care trebuie platita, mare pierdere ar fi daca s ar anula taxa si o sa fie facut praf bulevardul ca sa poti plati pe la mecanici cateva milioane, sau o sa ti fure maniacii ce ti uiti prin masina sau sa ti sparga cauciucurile. Asa ca mai bine vreo 3 ron , decat plati la mecanici sau magazine de piese auto
        • +2 (2 voturi)    
          Care investitii? (Joi, 19 iunie 2008, 20:05)

          Walter [anonim] i-a raspuns lui Serban

          Mai Serbanele,tu numesti supermarketurile si mallurile investitii?Astia angajeaza 100 de pers.si trag cu aspiratorul banii sutelor de mii de constanteni.
          Investitii se fac ca-n Cluj,Sibiu,Timisoara si sa nu mai vorbim de Bucuresti!
          Ti-a luat gura inaintea capului!
        • +2 (2 voturi)    
          Investitii (Joi, 19 iunie 2008, 20:17)

          Constanteanul [anonim] i-a raspuns lui Serban

          Serban...nu ma refer la investitii sub forma de supermaketuri si malluri ma refer la investitii in productie\servicii sau crezi ca studentii care termina fizica, chimia, informatica , matematica, etc ar trebui sa lucreze ca vanzatori , manipulatori marf,etc in aceaste "investitii" . Eu ma refer la business parkuri...vezi te rog Cluj,Iasi,Timisoara. Sa sti ca si eu lucrez acuma in B si am o banuiala ca din acelasi motiv ca si tine: nu poti sa-ti construiesti o cariera aici...sunt prea multe interese ( si sa sti ca am lucrat si in CT dar lucrurile merg altfel aici...nu exista concurenta exista doar monopol).
        • +2 (2 voturi)    
          Se lauda acest super City Mall (Joi, 19 iunie 2008, 21:27)

          eu [anonim] i-a raspuns lui Serban

          Au distrus acesti nenorociti tot parcul tabacarie. Jumatate este Mall si cealalta jumatae este statie de epurare. In parcul de la casa de cultura zace o groapa enorma, loc unde ar fi trebuit sa fie fundatia catredalei. Au distrus si parcurile cu spermarketyrile si bisericile lor. Nu am nimik cu biserica dar la fiecare statie de tranvai din cta exista cate o biserica.
        • +2 (2 voturi)    
          Croatia (Vineri, 20 iunie 2008, 9:25)

          dinu [anonim] i-a raspuns lui Serban

          Sau mai bine mergeti in Croatia!
      • 0 (0 voturi)    
        taxa Mazare (Vineri, 20 iunie 2008, 23:03)

        a_mo [anonim] i-a raspuns lui Constanteanul

        si eu sunt constantean, si nu sunt de acord cu "taxa", dar... nu m-a intrebat nimeni daca sunt sau nu de acord !!!
        ...daca aveti ceva impotriva lui Mazare, dragi ROMANI, de ce trebuie sa va revarsati ura impotriva constantenilor....? ... si atunci, daca voi cei care considerati ca MAZARE=CONSTANTENI, voi cu ce sunteti mai buni decat mazarea...?
    • +1 (1 vot)    
      la mare (Vineri, 20 iunie 2008, 11:50)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Pasu mare, mare la mare la bulgari.
    • +1 (1 vot)    
      la mare (Vineri, 20 iunie 2008, 11:50)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Serban

      Pasu mare, mare la mare la bulgari.
  • -5 (5 voturi)    
    Mazare (Joi, 19 iunie 2008, 18:46)

    Klaus [anonim]

    Mazare va fi ales mult si bine pentru ca daca vii in Constanta chiar iti dai seama ca arata bine. A pus taxa... si?
    Nu va convine, mergeti in Bulgaria.
    A iesit primar cu 68%. L-au votat nu numai batranii, ci si tinerii. Faza tare este ca se vede ca in Constanta lucrurile sunt pe drumul cel bun. Sa nu mai aud de orase gen Brasov, Timisoara sau cine stie ce suprematie ardeleneasca exprimata de nu stiu ce frsutrati.

    Cand o sa intelegeti ca betivul asta de Mazare este aperciat de contantteni pentru ca a facut treaba? Orasul arata foart bine, iar in viitor va arata si mai bine si asta nu datorita acelor 3 RON pe care-i platiti la intrarea in Mamaia, ci datorita faptului ca a fost inteligent tipul si a pus lucrurile in miscare. Foarte posibil sa fi facut lucrari publice prin intermediul firmelor private? Nu este foarte corect, dar stiti ceva? Putin imi pasa... acelasi lucru s-a intamplat in toate orasele, insa arata ca o cocina majoritatea. Bucuresti.... nu am cehf sa vorbesc de cocina aia :)
    • +2 (2 voturi)    
      Zau? (Joi, 19 iunie 2008, 19:28)

      Alien [anonim] i-a raspuns lui Klaus

      Ce treaba a facut mazare in Constanta ca asta vara imi rupeam masina pe B-dul Tomis!!!!
      • -2 (2 voturi)    
        pacat, sufar sa aud asta (Joi, 19 iunie 2008, 21:05)

        Klaus [anonim] i-a raspuns lui Alien

        Si in timp ce mergeai pe b-dul Tmois iti sarea branza din masina la fiecare groapa. Hai, nu fii machedon :))
        • +2 (2 voturi)    
          Machedon??? (Vineri, 20 iunie 2008, 6:20)

          Alien [anonim] i-a raspuns lui Klaus

          Expresia asta o fi avand vreun inteles la voi dar pe mine nu ma cararcterizeaza. Nu stiu ce obsesie aveti voi pe acolo cu branza, eu eram cu treburi dar ma rog, branza voastra!;) Anyway, in legatura cu taxa, am platit-o,am intrat in Mamaia si pe urma am zis niste "complimente" la adresa "desteptului" care blocase mijlocul bulevardului ca sa-si aduca "barcutele" dupa principiul ce-i trebuie chelului, Grand Prix!
    • 0 (0 voturi)    
      68% (Vineri, 20 iunie 2008, 12:59)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui Klaus

      multi da' ...
  • +2 (2 voturi)    
    nu sunt de acord cu aceasta taxa (Joi, 19 iunie 2008, 21:18)

    andone [anonim]

    Sunt constantean si nu sunt de acord cu aceasta taxa. Ce ofera primaria cta in schimbul acestor bani ? nimik. Ptr acesti bani ar fi trebuit sa ti se puna la dipozitie un loc de parcare pazit si nu sa trebuiasca sa-ti parchezi masina pe trotuare.(si acestea cu taxa bine inteles). Sute de mii de euro se duc direct in contul lu mazare din aceste taxe aberante.
  • +2 (2 voturi)    
    plateste mosule, daca ai fost asa de prost sa te (Joi, 19 iunie 2008, 21:21)

    eu [anonim]

    duci la litoralul rrrrrrrrromanesc.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce sa mai..... (Joi, 19 iunie 2008, 21:34)

    Doru [anonim]

    O scurta lecturare a constitutiei ar fi suficienta pentru a se vedea ca se incalca dreptul la libera circulatie.Daca Mamaia ar fi oras particular ar fi corect.Dar asa...Oricum,cu justitia pe care o avem,asa meritam.
  • +2 (2 voturi)    
    oare este taxa de intrare chiar in st. Mamaia ??? (Joi, 19 iunie 2008, 22:26)

    teekaz [anonim]

    toata lumea uita ca este o taxa impusa pe un drum care duce la Navodari, la Tulcea, la Lumina....

    daca vrea taxa pentru statiunea Mamaia, aceasta trebuie instituita pentru folosirea acelui drum care strabate staiunea Mamaia, in interior, cel dintre plaja si hoteluri.

    atunci as fi de acord cu taxa si cu definirea ei.....

    sau, in cel mai rau caz, daca mergi la Navodari, Tulcea, sa nu platesti nimic, pentru ca doar tranzitezi....

    ce este in neregula cu taxa este ca exclude pe constanteni....avand ca criteriu numarul de inmatriculare ??? cine a mai pomenit ?? sau stie cineva ca se arata buletinul la trecerea barierei
    + certificatul de inmatriculare ????

    eu pot sa fiu in vizita la rude la Constanta, le imprumut masina si trec de bariera fara taxe, nu ?!!

    poate aflati ca categorie drum este cel care traverseaza Mamaia, este drum orasenesc ? este drum judetean ? in proprietatea cui este ?
  • +2 (2 voturi)    
    Hai faceti-va republica, ca va dau voie (Joi, 19 iunie 2008, 23:07)

    Horia [anonim]

    Am citit rapid comentariile de mai sus si am o nelamurire. Vine comisarul european sa cerceteze daca e taxa legala sau nu??!?! Statul roman nu mai are autoritate? Pai atunci propun doua solutii: ori desfiintam structurile statului roman, ori recunoastem orasul Constanta republica independenta, pentru ca statul roman nu are autoritate acolo. (In paranteza fie spus, daca Dobrogea isi declara independenta, armata terestra nu prea are cum sa ajunga acolo din alte parti ale tarii. Iar apararea cu submarinul Delfinul ar fi anevoiasa)
    • +1 (1 vot)    
      cel (Vineri, 20 iunie 2008, 11:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Horia

      mai bun comentariu. Felicitarile mele.
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Vineri, 20 iunie 2008, 12:25)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Horia

      Unde mai pui ca armata nu ar putea sa intre acolo sa reinstituie ordinea...Cite taxe ar avea de platit pentru TAB-uri :))))
    • +1 (1 vot)    
      ar fi de ras (Vineri, 20 iunie 2008, 12:44)

      valer [anonim] i-a raspuns lui Horia

      faza cu independenta Dobrogei sau macar a Constantei

      dar cred ca scarba ar fi mai fireasca atunci cand vezi justitia functionand numai de partea borfasilor, iar guvernul atat de slab in fata baronilor locali incat trebuie sa se roage de europeni sa aduca o bruma de ordine in propria tara; ca niste plozi care se duc plangand la educatoare ca le-a luat galetusa si lopatica un coleg mai bataios
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa Mazare si Taxa de Inmatriculare (Vineri, 20 iunie 2008, 0:10)

    Adrian E [anonim]

    Chiar nu a sesizat nimeni ca se incearca usor devierea de la realitate ?..pai membri Comisiei Europene vin la Bucuresti pentru a analiza o alta taxa pe care hulitul guvern Tariceanu n-o mai vede ilegala,este vorba de taxa de nmatriculare iar domniile lor mai sus mentionae fac aceasta calatorie in urma scrisorii trimisa la Consiliu' cu ajutorul Realitatii TV,ati uitat de cele 122 mii de semnaturi ??.
    Sa auzim de bine !.
  • +2 (2 voturi)    
    pe cand alte taxe? (Vineri, 20 iunie 2008, 6:52)

    eeeuuuu [anonim]

    pe aerul inspirat si pe aerul expirat, de exemplu. pe folosirea farurilor in timpul noptii, pe folosirea privatii din fundul curtii, la populatia rurala, si pe folosirea wc-ului din apartament, pemtru oraseni etc. feudalism in toata regula!
  • 0 (0 voturi)    
    TAXA ESTE LEGALA (Vineri, 20 iunie 2008, 7:38)

    UN MACHIDON LA COMISIA EUROPEANA [anonim]

    n u a m n i c i o s i m p a t i e p t. m a z a r e d a r i n b u l g a r i a l a a l b e n a a m p l a t i t 4 l e v a (1 l e v a = 1,9 r o n ) .
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa Fasole (Vineri, 20 iunie 2008, 7:58)

    Ioan Petre [anonim]

    Aceasta taxa este in mod fundamental discriminatorie pentru o categorie de cetateni romani in raport cu alta. Acest lucru este interzis de CONSTITUTIE, care PREVEDE EGALITATEA IN DREPTURI A TUTUROR CETATENILOR Romaniei.
    Acesta este unicul si simplul temei pentru anularea ei de catre autoritatile romane, dca vor sa respecte Constitutia. Nu este nevoie de comisii ale UE care sa vina si sa constate acest lucru, spre marea rusine a "distinsilor juristi" de la Curtea Constitutionala, care ar fi trebuit sa se autosesizeze din oficiu si sa recomande guvernului anularea taxei pentru motiv de DISCRIMINARE. Dar se pare ca la aceasta curte avem tot politicieni mediocri si nu juristi temeinic pregatiti!! Poate citeste si cineva de la ei aceste randuri (un Ninosu, un Cochinescu, un Vida, un Kojokar, un Predescu, un Stanoiu, o Aspazie si ceilalti pana la cifra de 9)
  • -2 (2 voturi)    
    rai si ofticosi mai sunt bucurestenii (Vineri, 20 iunie 2008, 8:29)

    constanteanu [anonim]

    cat de rai si ofticosi mai sunt bucurestenii ca nu-i lasa mazare sa-i deschida afaceri in mamaia si sa ne suga de bani... si drept pedeapsa hai sa-l param pe mazare la comisia mare si rea ca nu vrea sa ne dea si noua o parte. MONOPOL in constanta? MONOPOL E PESTE TOT! uitati-va mai intai la voi in oras ca pleaca de la aia marii pe care ii vedeti la tv in fiecare seara si ii aplaudati. E asa plin de politicieni veninosi in bucuresti ca s-a raspandit veninu si la omu de rand care are o mentalitate jegoasa.
  • -2 (2 voturi)    
    Taxele raman :)) (Vineri, 20 iunie 2008, 9:00)

    Marius [anonim]

    Dar taxa de drum de la Giurgeni la podul de peste Dunare este legala ? este normal sa platesti aceasta taxa avand in vedere ca-ti rupi masina in 2 pe acest drum ?? La fel platim cu toti si parcare peste tot prin orasele tarii.. si la fel e plin de gropi.. platim rovineta care e o caruta de bani pe an .. si drumurile sunt varza .. Ati sarit cu totii in aer de taxa din Mamaia .. pentru o stire aruncata in fata ca de obicei fara sa mai vedeti ce e in jurul vostru.. Platim taxe degeaba .. si ni se impun pentru ca ei pot sa le impuna si pentru ca noi suntem prosti si le platim.. Pentru ca nu isi lasa nimeni o zi de munca sa iasa in strada si sa faca ceva in acest lucru.. Asteptati mult si bine.. TAXELE RAMAN ! .. si e numai vina noastra .. Se merge pe principiul : "Daca ai in fata ta un prost si nu-ti bati joc .. esti mai prost decat el" ..
  • -2 (2 voturi)    
    40 de minute ma? (Vineri, 20 iunie 2008, 9:07)

    constanteanu [anonim]

    40 de minute ca sa "proceseze" un mesaj? sau interziceti unele opinii?
  • +3 (3 voturi)    
    Exemplu de statiune fara taxa (Vineri, 20 iunie 2008, 9:22)

    Vlase [anonim]

    Le raspund tuturor celor care cred ca numai cu taxe se rezolva totul.
    Anul trecut am fost in Portugalia, in Lisabona, in luna de miere. E absolut superba...nici nu iti vine sa crezi. Avand masina inchiriata am vazut foarte multe locuri. Intruna din zile am ajuns in statiunea Cascais (foarte aproape de Lisabona)...ABSOLUT SUPERBA... Este una dintre statiunile de lux ale Portugaliei. Plimbandu-ne acolo am ajuns, din greseala, intr-un parc...dar nu orice fel de parc...era ca o mini gradina zoologica in care animalele si pasarile erau libere (o gramada de pauni, iepuri, rate salbatice, broaste testoase etc). Era absolut superb. Parcul respectiv era foarte, foarte, foarte bine intretinut. Nu ne venea sa credem cat de superb era. Erau locuri de joaca pentru copii, locuri de promenada, diferite atractii. CE NI SA PARUT CEL MAI INTERESANT A FOST CA NU A TREBUIT SA PLATIM NICIO TAXA DE INTRARE, NIMIC, NICI LA INTRARE IN LOCALITATE SI NICI LA INTRARE IN PARC.
    De asemenea, in localitatea Sintra, in care aproape toate castelele si cladirile sunt patrimoniu mondial si UNESCO nu a trebuit sa platim niciun fel de intrare. Si sa-mi fie cu iertare, Mamaia are doar plaja la mare, dar in niciun caz nu se poate compara cu ce am vazut acolo.
    Si ma intreb pentru ce palaria mea sa platesc o taxa la intrare intr-o "statiune" in care la orice colt se aud manele si in care serviciile sunt asa cum sunt. Nu mi-am mai petrecut vacantele in Romania de cativa ani...si nici nu am de gand. Sunt mult prea multe de vazut in afara Romaniei si mult prea faine ca sa le ratez.... In afara zonelor montane nu ma atrage cu nimic Romania....DIN PACATE...chiar din contra, prin tot felul de idiotenii (precum taxa Mamaia) ma determina sa caut altceva.
  • -3 (3 voturi)    
    cocli (Vineri, 20 iunie 2008, 10:29)

    festinalente [utilizator]

    inainte era taxa pentru podul cernavoda si nu mai comenta nimeni. Nu suntem singura tara care are astfel de taxe deci nu mai fiti tarani cocliti. SI pentru autostrada ar trebui pusa taxa atata timp cat banii sunt folositi pentru administrarea ei si pentru a completa fondurile necesare mentenantei. Mamaia e o statiune turistica in care marimea fondurilor investite are aport direct la numarul de turisti care o viziteaza.
    P.S. nu sunt nici din modova, nici din constanta si nu am niciun fel de legatura cu mazare sau partidul lui pe care nu il simpatizez dar sunteti ca niste femei care se plang ca si-au uitat poseta acasa.
    • +1 (1 vot)    
      Taran coclit esti tu (Vineri, 20 iunie 2008, 11:21)

      taxatorul de mazare [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      Suntem singura tara din europa care are o taxa auto DISCRIMINATORIE! Sa plateasca si CTii taxa si sa va auzim atunci cum o sa va para. Atata vreau. Chiar insist! Pastrati taxa dar sa plateasca si CT! Pentru binele statiunii!
    • +2 (2 voturi)    
      de ce? (Vineri, 20 iunie 2008, 13:08)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui festinalente

      Am rovigneta, accize in carburanti, pentru drumuri dece mai vrea si mazare inca o taxa...
      cat despre curatenie si siguranta, poate in alta tara.
      Grecia 5* all, 3 pers (un copil) transport cu avionul, 1500 euroi, fara taxa de intrare in statiune (nu exista asa ceva), serviti super, super curat, plaja curata, apa fara alge imputite,
      Mamaia 5*, ups nu exista 5*, poate REX... cam cat costa?
      Reflectati...
      si mazare pune taxe...
  • +2 (2 voturi)    
    Taxa de iesire (Vineri, 20 iunie 2008, 10:29)

    senegal [anonim]

    Dragi mamaieni,

    Daca vi se va interzice iar sa mai percepeti taxa de intrare, atunci sa cereti taxa de iesire. De fapt ati putea s-o cereti de acum. Nu va lasati civilizati.

    Sunt destui parveniti pe care nu-i deranjeaza sa plateasca taxe, iar orice castiguri nemeritate sunt o pomana pentru jepcarii de la primarie si pentru milogii care ii sustin.

    De altfel, fara jecmaneala s-ar prabusi intreaga voastra economie corupta.

    Tot inainte, bravii nostri tzarani exotici!

    PS Care nu va convine, apucati-va de ciordit sau duceti-va intr-o tara civilizata. Daca va duceti cu bani munciti la Mamaica si vedeti cum va fura aia, muriti de inima rea. E alta poveste cu banu castigat usor. Ce-i de haram, de haram se duce, asa ca nu va mai faceti sange rau.
  • +1 (1 vot)    
    taxa pe prostie (Vineri, 20 iunie 2008, 11:11)

    scarlat [anonim]

    Constantenii nu vor taxa.Pensionarii constanteni vor p doar el interui si mazare din banii celor care efectiv platesc taxe impuse de turistul Mazare .Acesta nu este primar este mai mult turist ,de aceea nu este interesat de felul in care arata orasul si statiunea si cu aceste taxe isi organizeaza evenimente de care este doar el interesat
  • 0 (0 voturi)    
    Mamaia este f aglomerata in plin sezon (Vineri, 20 iunie 2008, 11:15)

    xtraterestrul [anonim]

    legat de taxa Mazare sunt 2 aspecte in discutie: cel legal, care s-a dezbatut si se dezbate in continuare, acum la nivel de CE, si cel moral ce se dezbate acum si pe forum.

    Dragii mei, certitudinea este ca de cativa ani Mamaia este o statiune foarte aglomerata in varf de sezon, si aceasta spune multe, si diferite de majoritatea opiniilor dvs cotate cu + pe acest forum.

    Este la fel de adevarat ca exista alternativa litoralul Bulgaresc. Din Constanta in cateva ore ajungi la Balcic unde poti manca un peste f bine pregatit, apoi te intorci ca si cum vii de la Tulcea.

    Inca vreo cativa ani si serviciile vor fi asemanatoare pentru ca circulatia este libera, si sunt sigur ca se vor ridica cele romanesti, doar daca nu se vor prosti bulgarii (anul trecut auzisem ca nu mai fac fata si cauta personal romanesc!).

    Astept sa ma cotati cu - pentru aceasta opinie. Daca spuneam ca este pustie si in paragina pt ca turistii scarbiti se duc in Bulgaria as fi primit + ?
  • +1 (1 vot)    
    O Tara fara Legi (Vineri, 20 iunie 2008, 11:29)

    florin [anonim]

    Tara asta a ajuns sa fie condusa numai de cretini , gen Radu Mazare , platesc taxa de drum de ma ustura in c...r , daca vin in Mamaia anumite societati vor beneficia de banii pe care ii cheltuesc , de ce trebuie sa mai platesc si taxe la taxe ?
  • +1 (1 vot)    
    In sfarsiht! (Vineri, 20 iunie 2008, 11:33)

    jkrbv [anonim]

    Era cazul sa observe cineva nesimtirea lui mazariche! Nu inteleg de ce trebuie sa-i imbogatesc eu pe Constanteni...Suntem cetateni ai aceleasi tari deci platim aceleasi taxe si implicit asteptam aceleasi servicii in orice coltisor al tarii.
  • -2 (2 voturi)    
    taxa de intrare in bucuresti (Vineri, 20 iunie 2008, 11:33)

    nume [anonim]

    da ma de ce nu puneti taxa de intrare in bucuresti doar pentru constanteni... da stai ca nu puteti sa puneti taxa de intrare pentru ca in bucuresti n-ai ce sa vezi. n-ati observat ca cei mai sociabili oameni din bucuresti sunt veniti din alte orase? acum ca a venit vara si trebuie sa va calcati orgoliul si sa platiti 3 lei v-a apucat filizofatul. SA UITAM DE CELELALTE TAXE IMPUSE DE POLITICIENII DIN BUCURESTI PENTRU TOATA TARA pentru ca acum e vara si tot ce conteaza e ORGOLIUL DE BUCURESTEAN. nu aveti voi nevoie sa va petreceti vacanta printre niste "tarani exotici"... sunt statiuni mai bune care vor privilegiul de a va gazdui... stiti voi... pe alte continente asa ca ce sa cautati in mamaia, doar nu vreti sa "muriti de inima rea." SI IN PLUS: e mai trendy sa te intorci din bahamas cu 2 perechi de chiloti la oferta 50 de euro bucata decat din mamaia cu 2 perechi de chiloti la 5 lei.
    • +1 (1 vot)    
      Nu bucurestenii condamna taxa,ci UE. (Vineri, 20 iunie 2008, 12:01)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui nume

      Aici nu este vorba de orgoliu,ci de o taxa incorecta.
      Sa faca mazare taxa sa,de care sa profiti si tu constantean,dar nu o taxa care calca anumite limite
      si taxa care-i numai ptr.orgolilul sau ranit(lupta cu Prefectul)si placerile sale!
      In Bahamas cumperi chiloti Boss si Armani la 10 Euro bucata,iar in Mamaia dai 10 lei ptr.Made in China!
    • -1 (1 vot)    
      tarani frustrati (Vineri, 20 iunie 2008, 13:12)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui nume

      De unde tragi concluzia ca toti cei ce posteaza sunt din bucale.
      Cei ce sustin taxa sunt tarani frustrati al caror singur argument este: sa plateasca bucurestenii...
      Tara asta nu se opreste la buc.
  • -1 (1 vot)    
    NU VA MAI CHINUITI (Vineri, 20 iunie 2008, 12:05)

    fanica din constanta [anonim]

    Nu va mai chinuiti sa schimbati opinia persoanelor care se impotrivesc taxei pentru ca oricum opinia lor nu conteaza. Ei sunt in majoritate si de aceea primesc voturi cu + pentru ca se voteaza intre ei si pentru ca au timp sa stea sa isi scrie nemultumirile in continuare pentru ca sunt la munca, in birou, sau acasa,in bucuresti.

    Ca sa votezi aici iti trebuie cont. Voi chiar credeti ca un constantean ar pierde 10 minute din viata lui la mare ca sa-si faca cont si sa voteze + sau -?

    Nu, pe aici nu sunt prea multi constanteni care sa se impotriveasca celor anti-taxa pentru ca noi constantenii avem lucruri mai bune de facut decat sa stam pe net si sa votam opinii.

    Acestea fiind spuse ma voi duce acum la plaja... ploaia s-a oprit + a iesit soarele = apa e minunata!!!!!

    PS: chiar nu va mai chinuiti... oricum vor veni in Mamaia chiar daca nu se va scoate taxa.
    • +1 (1 vot)    
      eu vin in Mamaia sa ... (Vineri, 20 iunie 2008, 13:15)

      GOGU [anonim] i-a raspuns lui fanica din constanta

      eu vin in Mamaia sa ma ... si dupa aceea plec.
      Stai ca astia nu au wc public.
      Nai cu cine, niste tarani
  • 0 (0 voturi)    
    "sa dam tarii cat mai multe taxe" (Vineri, 20 iunie 2008, 12:06)

    observator [anonim]

    Astept cu interes sa fie atacata de guvern si taxa impusa de primarul din Giurgiu peste podul de trecere peste canalul plantelor la intrarea si iesirea din zona libera. Fiind liberal nu cred ca se va intampla desi situatia este absolut identica cu cea de la Constanta.
    Mai astept de la guvern si eliminarea taxei de trecere peste pod in Bulgaria si aceasta limitand libera circulatie, bulgarii fiind de acord cu eliminarea ei.
  • +1 (1 vot)    
    taxa ptr constanteni in tara (Vineri, 20 iunie 2008, 13:00)

    pasula (fasole) [anonim]

    de ce sa nu punem si noi la intrarea in orase taxa ptr constanteni? ok, platim cand venim la voi? platiti si voi cand veniti la noi. daca faceti drumul constanta Oradea de exemplu sa platiti care 3 lei in fiecare oras prin care treceti. ar fi cel putin 15 orase deci 45 lei, plus intoarcerea inca pe atat deci... dupa 1 saptamana scoate mazarea taxa si o sa plateasca gunoiu sa venim la mamaia sau tataia? ar fi o idee geniala, inversul taxei. sa vedeti cum se ridica astia impotriva lui si scoate taxa.
  • +1 (1 vot)    
    ...... (Vineri, 20 iunie 2008, 13:08)

    jullles [utilizator]

    In ce tara traim....Doamne!?!
    • +1 (1 vot)    
      Mare adevar ai grait! (Vineri, 20 iunie 2008, 13:53)

      Tom [anonim] i-a raspuns lui jullles

      Avem o tara atat de frumoasa... pacat ca e locuita.
  • +1 (1 vot)    
    atata agitatie ptr nimic! (Vineri, 20 iunie 2008, 13:12)

    un turist grabit [anonim]

    De ce se plange lumea fara nici o logica? Daca ai putin scaun la cap iti faci concediul in Europa, la preturi comparabile , (intrati pe booking.com) unde aveti servicii de calitate. Va trebuie Mamaia? Manele si muzica tare la fiecare terasa? Va place asa ceva? Daca DA, atunci veniti la Mamaia si cotizati! Daca ajungeti cateva zile afara si va place sa fiti respectat DAR SI SA RESPECTATI , nu o sa mai vreti sa auziti de Mamaia (statiune plina de fitosi care papa banii babacilor, care asculta muzica la maxim in masina si se cred cool, iar seara isi sparg timpanele in cateva cluburi de toata jena). Sunt atatea locuri minunate in Europa incat, va garantez ,nu o sa regretati Mamaia cu o singura conditie: SA VA COMPORTATI CIVILIZAT, SA RESPECTATI OAMENII DE LANGA DVS, SA PASTRATI CURATENIA, ETC. ESTE GREU, DIN PACATE, NU-I ASA??? DE ACEEA ESTE MAI USOR sa vennim la MAMAIA , SA VADA CUNOSCUTII CAT DE "TARI" SUNTEM!!!! (Valabil in perioada de iarna ptr statiunile de pe valea Prahovei).
  • +1 (1 vot)    
    solutia: Bulgaria, Croatia, Ungaria (Vineri, 20 iunie 2008, 13:54)

    valer [anonim]

    Sa polemizezi cu aparatorii taxei, e absolut inutil. Asta presupune ca marlania poate fi invinsa de logica. Nu poate.

    Taxa in sine e nesemnificativa, doar o alta forma insolentei care domneste pe litoralul romanesc din hoteluri pana la Aqua Park. E foarte simplu: nu-ti place, nu te mai duci, zau ca in afara tarii gasesti o groaza de alte statiuni net superioare la raportul calitate/pret.

    Inainte sa merg in vacanta la Mamaia ma minunam de colegii mei cum de-s asa batuti in cap incat sa se duca la statiuni balneare in loc sa mearga la mare si inca la ungurii aia rai :))), sa-si exploateze la maxim amintirile de limba germana ca sa cumpere un langos, etc.

    Dupa ce am petrecut o saptamana horror la Mamaia ma gandeam ce fraier am fost ca nu m-am dus de la inceput la unguri, intr-un loc care ofera confort si curatenie la preturi absolut decente, unde gazdele / vanzatorii / chelnerii sunt politicosi. Si unde e plin de conationali, iar restaurantele au ajuns sa tipareasca meniul in romana.

    Asa ca va sugerez sa mergeti oriunde altundeva in loc sa va plangeti ce magar e Mazare.