Adriean Videanu: Cum sa emiti pretentia sa ajungi din urma capitale ca Praga si Viena?

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 19 iunie 2008, 10:22 Actualitate | Esenţial

Adriean Videanu a sustinut joi ultima conferinta de presa in calitate de primar al Capitalei. Videanu a precizat ca Bucurestiul nu are o alta sansa de a prinde standardele de viata din capitalele europene decat printr-un sacrificiu comun. Adriean Videanu a mai subliniat ca paraseste functia de primar al Capitalei cu sentimentul lucrului bine facut, desi multi l-au acuzat ca a inceput prea multe proiecte in acelasi timp.

"Multi compara Bucurestiul cu Praga, cu Viena, cu Parisul, dar cum se emiti pretentia sa ajungi din urma capitale care pe langa zestrea culturala si imobiliara au inceput si mai devreme procesul de modernizare?... Modernizarea Capitalei nu se poate decat printr-un sacrificiu comun, atat din partea administratiei, cat si din partea cetatenilor".

„Las pe cale de a fi rezolvata problema traficului”, a precizat fostul primar, explicand proiectele pe care le-a inceput si modul in care acestea trebuie continuate.

Adriean Videanu a mai subliniat ca Guvernul trebuie sa sprijine primaria si nu sa-i puna piedici. "Noul edil al Capitalei, Sorin Oprescu, nu va reusi sa rezolve problemele orasului fara sprijinul guvernului, sprijin care nu trebuie sa fie unul conjunctural".

Videanu a mai explicat ca noul primar general trebuie sa continue proiectele sale edilitare. "Singura sansa a lui Oprescu este sa aiba incredere in proiectele incepute de mine, pentru ca gasirea altora ar insemna, practic, o stagnare".

Sorin Oprescu devine oficial primar general in cursul zilei de joi, dupa ce va depune juramantul de investire in functie. Ceremonia de depunere a juramantului va avea loc in cadrul sedintei de constituire a Consiliului General al Municipiului Bucuresti, programata la ora 12.00, la Cercul Militar National.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3119 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Domnule Videanu, aveti dreptate (Joi, 19 iunie 2008, 10:31)

    ALex [anonim]

    In 5 septembrie 2004 am pus piciorul in Cehia cu gandul de a ma stabili aici. La 4 ani de la acel moment nici prin gand nu imi trece sa ma intorc. Exact: cum sa dau viata din Praga pe cea din Bucuresti !?!?

    Cat despre sacrificii, de cateva milenii poporul roman se tot sacrifica pentru niste idealuri marete. Din pacate insa obiectul material al acestor idealuri se incapataneaza sa apara: traiul bun, arhitectura unei metropole ca Bucurestiul, infrastructura, pe scurt normalitatea. Imi veti spune ca istoria Romaniei a fost foarte zbuciumata si ca de aceea nu s-a putut realiza mai nimic. Raspunsul pe care vi l-as da este ca da, Romania este cea mai zbuciumata tara de pe planeta: mult zgomot pt nimic.
    • +2 (4 voturi)    
      bucuresti vs orase europene?! (Joi, 19 iunie 2008, 13:36)

      rc [anonim] i-a raspuns lui ALex

      Sunt in Praga de doar 1.5 ani. Pe langa faptul ca este un oras plin de istorie si bine conservat, lucrurile chiar se misca, atat in privinta modernizarii cat si a restaurarii . Orice comparatie cu satul ciobanului Bucur poate fi facuta doar cu intentie umoristica.
      Este evident ca Videanu are dreptate, insa nu vad cine face comparatie cu numitele capitale de mai sus. Cel mult, cu mari sacrificii poate sa devina o metropola sud-americana.
  • -7 (13 voturi)    
    In viata mea nu am vazut... (Joi, 19 iunie 2008, 10:34)

    Florin [anonim]

    cercopiteci mai mari decat cei pe care i-am vazut la primaria capitalei. Nici macar Zoo nu se poate lauda cu asemenea exemplare. Daca tot are sentimentul lucrului bine facut, cum se face ca nu a mai avut tupeul sa mai candideze? Banuiesc ca acel lucru bine facut e la el acasa, ca eu tot imi rup masina in gropi, inspir praf ,poluare si stau ore in trafic. La cat fura astia, ar trebui sa aibe 4-5 guri, 3-4 camere stomacale (ca vaca) si sa traiasca de la 300 de ani in sus. Bai neghiobilor, unde ajungem cu totii nu luam cu noi decat un cosciug si o carpa.
    • +5 (9 voturi)    
      Ma Florin anonim (Joi, 19 iunie 2008, 12:26)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ai fost macar la vot ?

      Ca de plans esti in standardele natiei astea de cacaciosi.

      Scuze pentru webmaster, sper sa se aprobe sintagma de mai sus - n-am avut alta rima...
      • -2 (2 voturi)    
        Spre surprinderea ta... (Joi, 19 iunie 2008, 15:30)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        am fost la vot, chiar daca si tu faci parte din aceeasi natie. Sau poate tu te deplasezi prin teleportare sau poate traiesti in inelul verde din jurul capitalei. Auzi minune, ai mers cu autobuzele comandate de Videanu? Pe caldurile astea si alea de anul trecut? Eu am mers si nu mai vreau in viata mea sa merg cu ele si sa ma simt ca la sauna. Un alt "Lucru bine facut". Mai bine te uiti in jurul tau si dupa aia sa comentezi verzi si uscate.
  • -3 (15 voturi)    
    Videanu -bordureanu (Joi, 19 iunie 2008, 10:38)

    Mihai [anonim]

    Insolent, magar si penal, mai da si sfaturi celor ce urmeaza ... cat tupeu!!!!!
  • -5 (13 voturi)    
    Adreane, dumneata (Joi, 19 iunie 2008, 11:11)

    the [anonim]

    n-ai auzit proverbul popular
    "ce n-a vazut Parisul" ?
    ce tot o tii cu Praga si Viena ?
    sau ai niste borduri si pentru ei ?
  • 0 (8 voturi)    
    Diversiune (Joi, 19 iunie 2008, 11:29)

    Hai la lupta de clasa [anonim]

    Pai nu e vorba de comparatie cu Praga sau Viena, e vorba despre:
    - o sosea de centura cu patru sau sase benzi (problema pe care bulgarii, de exemplu, au fost in stare s-o rezolve). Asta pentru fiecare oras mare.
    - intersectii semaforizate pe unde trebuie (de exemplu Prel Ghencea - centura, unde se aduna km intregi de camioane)
    - sosele noi pentru cartierele noi: asta inainte de inceperea constructiilor

    Sunt probleme simple, care in Romania raman nerezolvate din cauza neintelegerilor legate de spagi. Nu e vorba de Praga... e vorba de nenorocitii de boieri care controleaza totul.
    • +6 (8 voturi)    
      nu prea cred (Joi, 19 iunie 2008, 11:56)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Hai la lupta de clasa

      ca centura tine de primarie...si nici drumurile de la prelungirea ghencea la centura...

      sa ne limitam la bucuresti si nu la drumurile ce leaga bucurestiul de timisoara...
      • +1 (1 vot)    
        Limitandu-ne la Bucuresti (Joi, 19 iunie 2008, 14:55)

        Lupta de clasa [anonim] i-a raspuns lui Ionut

        Limitandu-ne la Bucuresti: densitatea de populatie a luat-o cu MULT inaintea densitatii de drumuri. Intre capitalele europene este cel mai greu de suportat oras (sau poate ar trebui sa ne raportam la Kinshasa).

        Asteptam exemple de probleme care s-au rezolvat. Trafic? (ma refer la traficul rutier) Cainii? Gunoaiele? Aceleasi probleme care au existat si cu primar PNL, si cu primar PD(-L) si vor continua sa existe si cu primar PSD (noutate!).

        Si mai e o problema in Romania (e bine ca s-a semnalat): nimic nu tine de nimeni... in afara de contracte. Nu e nimeni de vina...

        Treaba e ca ni s-a cam luat de voi toti.
  • 0 (10 voturi)    
    Bine ca te-ai dus! (Joi, 19 iunie 2008, 12:10)

    Popescu [anonim]

    Lasa-ne, lasa-ne!
    Te-am votat crezand ca vei face ceva!
    Am fost dezamagit, nu ai meritat votul meu!
    Nici unul dintre voi, lingailor, nu meritati votul nimanui.
    V-ati batut joc de noi 18 ani!
    O sa va voteze Sulea Spataru' la parlamentare...
  • +1 (9 voturi)    
    Videanu sa fie tras la raspundere (Joi, 19 iunie 2008, 12:12)

    sempere [anonim]

    Imi doresc ca Videanu sa fie tras la raspundere pentru tot raul facut acestui oras. Sa nu scape asa usor, pentru ca din cauza lui suferim toti!
    Si nu numai ca "exceleaza" prin incompetenta si urmarirea propriului interes dar pe deasupra mai are si nerusinarea sa se faleasca cu prostia lui!

    Evident ca Bucurestiului nu poate ajunge Praga sau Viena, PENTRU CA NU AVEM PRIMARI CA IN PRAGA SAU IN VIENA!
    In administratia romaneasca colcaie spagarii, mafiotii si incompetentii, cu mici exceptii...
    • +1 (9 voturi)    
      De cine sa fie tras la raspundere ? (Joi, 19 iunie 2008, 12:29)

      "bordura fara dosar" [anonim] i-a raspuns lui sempere

      PUTEREA este aceeasi : PSD-PNTCD-PNL

      JUSTITIA este aceeasi: Basescu n-a scutit pe nimeni, am vazut ca DNA a facut dosare si a trimis in judecata politicieni din TOATE PARTIDELE.

      De ce PUTEREA PSD-PNTCD-PNL n-a facut la fel cu toate acuzatiile astea ne-dovedite?

      E simplu: din acuzatii ne-dovedite se "prepara" cea mai buna campanie murdara (negativa)
      ori, daca le-ar duce in justitie, acolo s-ar dovedi ca sunt spume de sapun, si n-ar mai avea din ce sa faca circ.

      /"bordura fara dosar"
      • 0 (0 voturi)    
        Hmm (Vineri, 20 iunie 2008, 10:49)

        Danu Barosanu [utilizator] i-a raspuns lui "bordura fara dosar"

        PUTEREA este aceeasi : PSD-PNTCD-PNL

        Te contrazic. Puterea este aceeasi. Punct. Chiar crezi ca PSD e diferit de PNL sau de PD-L sau de X?
        • 0 (0 voturi)    
          notiuni elementare (Vineri, 20 iunie 2008, 11:15)

          "bordura fara dosar" [anonim] i-a raspuns lui Danu Barosanu

          PUTEREA este cea care are butoanele in mana si FACE LEGI
          OPOZITIA este cea care nu le are, adica nu are PUTEREA
          OPOZITIA este PDL care nu are puterea, nu are televiziuni, si in calitate de opozitie a devenit dusmanul de clasa al PUTERII

          PUTEREA PSD-PNL-PC-PRM IL SCOATE PE NASTASE NEVINOVAT IN PARLAMENT

          Adica acolo unde NU E VOIE sa stabilesti vinovatia/nevinovatia nimanui
  • +4 (8 voturi)    
    Legatura intre Praga si Bucuresti exista (Joi, 19 iunie 2008, 12:18)

    *** [anonim]

    E o comparatie intre inteligenta cu care sunt impartite sectoarele si sarcinile administrative intre primariile generale si districte, in Praga si alte capitale europene - fata de Bucuresti.
    Lipsa de comunicare de care vorbeste videanu a fost bine "dirijata" asa incat astfel de informatii sa nu apara niciodata in presa si sa nu devina subiect de dezbatere - TOCMAI pentru ca feudele sectoarelor reprezinta o sursa de bani pentru partide.

    În toate celelalte capitale din regiune, sectoarele (districtele, etc) au fost create şi funcţionează după o cu totul altă logică decât în Bucureşti:

    • Sunt mai mici şi mai numeroase (Budapesta are 23, Praga 10, Varşovia 18, Belgrad 29), existând sectoare "de centru" şi "de periferie", astfel încât ele se pot profila pe problemele lor specifice;

    • Funcţiile nu se suprapun cu cele ale municipalităţii, ci ţin cu precădere de zona serviciilor sociale şi asigurării de prestaţii directe populaţiei; partajarea de funcţii, unde apare, este foarte precis definită, fără ambiguităţi legislative care să ducă la blocaje;

    • Deşi nu sunt subordonate prin lege municipalităţilor (cum nici Sectoarele Bucureştiului nu sunt), există sisteme de coordonare directă între ele şi Capitala ca întreg, care duc la coerenţa planurilor strategice ale oraşului.
    Asta zice SAR, care vrea o CONSTITUTIE PENTRU BUCURESTI.

    http://www.sar.org.ro/index.php?page=articol&id=271
    • 0 (2 voturi)    
      Ce nu a promis Videanu (Joi, 19 iunie 2008, 15:23)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

      Videanu ne-a promis cate in luna si in stele. Inelul Verde. Suna bine, da' nu tzine de primarie. Fluentizarea traficului... si asta suna bine, dar fara o centura ocolitoare acest lucru este practic imposibil. Iar centura nu tzine de primarie.

      Ce a facut insa ? Ne-a ignorat complet si nu a binevoit sa ne explice nici una din actiunile sale. Ne-a dat de inteles ca nu i-a placut sa fie primar iar acum si-a recunoscut greselile in tot felul de declaratii...

      Ce a mai facut ? A, da, uitasem. Ne-a bagat pe toti la spitalul de bolinervoase cu traficul imposibil deschizand zeci de proiecte cand stia bine ca nu are muncitori. De ce ? Poate asa era el obisnuit de la tzara de unde a venit. Sa are toate ulitzele din sat primavara.
      • +1 (1 vot)    
        trafic in Bucuresti (Joi, 19 iunie 2008, 16:07)

        Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui b09d4n

        "nu putem umbla pe jos, pentru ca-i poluarea mare de la prea multe masini". "nu putem merge cu masina cum trebuie, pentru ca-i trafic mare". "am mers pe contrasens ca ma grabeam". "imi parchez masina la 20 de minute distanta de casa, ca acolo gasesc loc de parcare". "fac in fiecare zi 4 ore in trafic". "am trecut pe rosu, da' ce, sunt io singurul?". etc.
        Asta-i viata!
        • 0 (0 voturi)    
          Stati linistit (Joi, 19 iunie 2008, 20:43)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

          Domnule Razvan, am renuntat din Ianuarie la masina si folosesc metroul. Asa ca stati linistit, nici nu poluez si nici nu incalc regulile de circulatie.
    • +1 (1 vot)    
      Copy-Paste (Joi, 19 iunie 2008, 15:24)

      b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui ***

      Recunosc raspunsul acesta de la un post mai vechi. Domnule, incepeti sa semanati cu un script automat, care in functie de subiect posteaza automat un text scos dintr-un xml.
      • 0 (0 voturi)    
        Compensare (Vineri, 20 iunie 2008, 11:57)

        *** [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

        pentru absenta suportului televiziunilor (de care PSDPNL are parte din plin) si pt. campania negativa de care are parte Videanu si lucrurile care conteaza pentru bucuresti.
        ai mai vazut postul asta probabil, eu insa n-am vazut comentarii la el. asta spune totul, despre gradul de tembelizare in massa practicat de PSDPNL - nu ?
  • -2 (10 voturi)    
    Promisunile lui Videanu (Joi, 19 iunie 2008, 12:21)

    Cetateanul [anonim]

    Nu cred ca exista ipocrizie mai mare decat ce a lui Videanu. Aseara am vazut la Antena 3 clipul electoral din 2005 al lui Videanu. Spicuiesc din el: fluentizarea traficului, inelul verde al orasului, limitarea poluarii, stoparea proiectelor ilegale. Daca a rezolvat toate acestea, trageti singuri concluzia. Cred ca la fel s-ar fi intamplat si cu "solutiile" lui Blaga (poate le aplica la Oradea totusi :)) )
    Vacanta placuta in continuare domnule Videanu! Vi se vor alatura cat decurand si colegii dvs...
    • 0 (8 voturi)    
      Prietene, la Videanu ai DESPRE CE sa vorbesti (Joi, 19 iunie 2008, 12:57)

      CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul

      desi nu te pricepi absolut deloc.
      De exemplu centura verde nu poate fi realizata decat NUMAI DACA VREA GUVERNUL - adica orban si ai lui PNl-isti s-au opus.

      In rest, citeste aici ce a facut Videanu, ca sa stii DESPRE CE vorbesti:

      http://www.videanu.ro/primarul
      shuthttp://www.9am.ro/stiri-revista-presei/2006-03-15/bucuresti-parcarile-subterane-in-stadiul-de-proiect.html
      http://www.presaonline.com/stire/sase-firme-vor-proiecta-cele-20-de-parcari-subterane-din-bucuresti,23094.html
      http://www.bloombiz.ro/auto/primul-parcaj-subteran-din-capitala-va-fi-gata-in-doi-ani-de-zile

      Si pentru ca la Oprescu nu exista nici promisiuni si nu vei vedea nici realiazari. Cu astea am ramas, aminteste-ti aceste aceste link-uri si vom vedea.

      Singurul lui merit este ca a adus victoria PSD-ului in bucuresti.
      Pt. restul vor cosmetiza TELEVIZIUNILE orice gafa ar face.
      • 0 (4 voturi)    
        citeste ce face si Murgeanu (Joi, 19 iunie 2008, 14:39)

        ghitza_blidaru [utilizator] i-a raspuns lui CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE

        Sile Pietroi, unul dintre cei mai temuţi lideri ai lumii interlope din Capitală, a fost arestat azi -noapte, la Giurgiu, de poliţiştii care au descins în locuinţa sa. Surse apropiate anchetei afirmă că Pietroi l-ar fi sponsorizat pe candidatul PDL la Primăria Sectorului 1, Răzvan Murgeanu.

        Vasile Fierbântu, zis Sile Pietroi, a fost prins în jurul orei 2:00....
        pentru detalii consultati site-ul EVZ
        • +1 (5 voturi)    
          De ce trebuie sa "citesc" ? (Joi, 19 iunie 2008, 15:12)

          CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui ghitza_blidaru

          De ce in loc de "surse" si "barfe" nu vad actiuni, condamnari - si nu VORGE GOALE ?

          Ca doar SUNTETI LA PUTERE ?
          In ce s-au transformat "bordurile lui Videanu" ?
          Am vazut vreun dosar penal ?
          Vorbe.

          Cu cat imprastiati mai multe barfe si vorbe goale, cu atat deveniti mai putin credibili.
          • -3 (5 voturi)    
            pentru ca nu esti deloc destept (Vineri, 20 iunie 2008, 8:06)

            judex [anonim] i-a raspuns lui CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE

            conform logicii tale nici un politician nu e vinovat.. Imi place ca vorbesti de coruptia psd+pnl dar nu e nici o condamnare...concluzia e ca esti un bou mestere...
            • +1 (5 voturi)    
              CORUPTIA LA PUTERE (Vineri, 20 iunie 2008, 10:01)

              CORUPTIA PSDPNL FACE LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui judex

              citeste p-e l-i-t-e-r-e

              inteligentule,
              - ziarul nu e instanta de judecata si nu da verdicte
              vantu-voiculescu-patriciu si-au cumparat ziare ca sa nu ajunga in judecata
              ai vazut vreo acuzatie a guristilor din ziare dusa la parchet vreodata ?
              parchetul le verifica spune daca sunt reale.
              de ce fug guristii psd-pntcd-pnl-pc de parchet ?


              - parlamentul nu e instanta de judecata
              nu are dreptul sa dea verdicte, la fel ca si televiziunile
              dar, pentru nastase,da verdicte de bine, adica nup, pentru ca e din gasca

              concluzie: vinovati sunt politicieni de la psd-pntcd-pnl-prm pentru ca fug de justitie
              ne-vinovati sunt toti cei "acuzati" aceiasi psd-pntcd-pnl-prm in ziare, pentru ca acuzatorii astia de asemenea au frica de justitie deci nu duc niciodata acuzatiile in justitie.

              cat timp psd si restul gastii fuge de justitie

              nu e credibil orice ar spune
  • +3 (5 voturi)    
    Bucurestiul de acum (Joi, 19 iunie 2008, 12:35)

    Emily Z [anonim]

    Dar sa ai o crasa nepasare fata de monumente, sa dai autorizatii de construire pentru cladiri necorespunzatoare unei capitale, fie ea si Bucuresti, asta nu inseamna nimic?
    Nu spun ca dl Videanu e responsabil de asta. Nu stiu, probabil sunt multi responsabili. Prostia grea e ca primeaza interesul personal in dauna lucrurilor nobile, frumoase cu adevarat si durabile. Ce mai e raiul prostimii si al obrazniciei peste tot. !
    Vedem asta dar nu putem face nimic. Ni se spune sa votam.cum trebuie dar un om cinstit nu se baga pt ca este murdarit, ironizat sau in cel mai bun caz ignorat.
  • +5 (7 voturi)    
    Istoria se repeta (Joi, 19 iunie 2008, 13:00)

    scharke [utilizator]

    In 2005 putea sa zica ce vroia, populatia vota anti PSD. Ca sa faci treaba, ai nevoie de toti factorii de decizie. Dar nea Tariceanu a tinut sa-si bage picioarele in curatarea tarii de PSD.
    Daca se mergea pe anticipate cand a vrut basescu (si cand acceptase chiar si tariceanu) cred ca scoteau astia cu alianta lor, in jur de 60% si era altceva...
    Acu, cu atat intoxicare in media, s-a pus semn de egalitate intre PDL si PSD si toti musca momeala si voteaza ineptii gen Oprescu.
    Vorbim peste 4 ani, atunci o sa votati iar anti PSD.
  • -1 (7 voturi)    
    Hotii (Joi, 19 iunie 2008, 13:24)

    daniel [anonim]

    Daca asta scapa nearestat, inseamna ca justitia nu are nicio noima in Romania. Ganditi-va numai la una din vicleniile cu bordurile: a spus ca firmele lui au contribuit cu 1,5%. Acest 1.5% a fost ales ca sa existe ceva si pe numele lui Videanu, pentru ca daca nu era nimic, ar fi fost batator la ochi. Intelegeti rationamentul lui? Iar prin alte firme (care nu sunt ale lui in mod direct) isi vinde marfa nestingherit. Vedeti, el e un semianalfabet, nu are cultura peste nivelul a 4 clase, dar in hotie e academician. Iar asa-zisele proiecte sunt doar tzatzele din care a muls la greu. Asa si-a facut un adevarat imperiu.
    • 0 (0 voturi)    
      HOTII FURA LA PUTERE (Vineri, 20 iunie 2008, 11:12)

      HOTII PSDPNL FAC LEGEA LA PUTERE [anonim] i-a raspuns lui daniel

      PSD are sefia curtii de conturi

      si tot PSD a trimis in misiune curtea sa afle ce-i cu bordurile
      Iata ca n-au gasit nimic -
      de musamalizat au musamalizat frauda lui Chiliman, pe care au facut-o publica numai DUPA alegeri, ca sa nu faca nimeni vreo cantare despre hotia PNL

      Asa se "aranjeaza" lucrurile cand esti frate cu PSD, deci esti LA PUTERE
      Tu il "scoti" pe Chiliman din mizerie, PNl ti-l "scoate" pe nastase din mizerie si-i da NUP in parlament

      Asa fac HOTII PSDPNL LEGEA LA PUTERE
  • +3 (9 voturi)    
    O sa plangeti dupa Videanu! (Joi, 19 iunie 2008, 13:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    La o luna de instalare a lui Chihuahua Oprescu la Primarie, va veti satura deja de el. Va iesi in fiecare zi si va va citi o declaratie de presa din care veti trage concluzia ca voi, cei care l-ati votat, sunteti niste tampiti!
    • +1 (1 vot)    
      O... scrisoare (Joi, 19 iunie 2008, 14:02)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Cum nu vii tu, Ţepeş doamne, ca punând mâna pe ei,
      Să-i împarţi în două cete: în smintiţi şi în mişei,
      Şi în două temniţi large cu de-a sila să-i aduni,
      Să dai foc la puşcărie şi la casa de nebuni!
  • -1 (7 voturi)    
    lume rea (Joi, 19 iunie 2008, 13:45)

    om simplu [anonim]

    Stimate domn Videanu,
    Minunatele cuvinte de lauda pe le aveti despre "proiectele" dvs. neterminate ma fac sa scriu aceste randuri pline de consideratie si respect.
    Intotdeauna am admirat oamenii care reusesc sa isi creeze o imagine in pofida tuturor obstacolelor pe care le intampina. Ce mai conteaza azi la sfarsit de mandat ca avem o Capitala in care nu ai pe unde circula pe jos? sau nu ai unde parca o masina? sau pentru a ajunge la serviciu trebuie sa pleci de acasa cu doua ore inainte! Sa nu mai vorbim de toate acele "Regulamente" locale aferente PUZ care distrug imaginea si functionalitatea orasului si pe care le-ati semnat cu buna stiinta! Ei bine toate acestea sunt fleacuri ...dvs. sunteti impacat cu sinele iar votul de blam pe care l-ati primit acum nu are nimic de-a face cu dvs. sau cu partidul din care faceti parte...doar lume rea si nerecunoscatoare.
    II doriti noului primar numai bine! sa continue aceeasi politica de nepasare facta de contribuabil si sa mai execute de ochii lumii cate un pasaj suprateran...
    Comparatia cu Praga...sa fim seriosi! In locul dvs. eu as face o comparatie cu Sibiul dar nu cred deloc ca va avantajaza.
    Va doresc numai bine dle Primar (inca) de fapt va doresc tot ce ne doriti si dvs noua contribuabilior si mai ales sa va mearga atat de bine in afacerea dvs. privata ( pe care desigur nu ati neglijat-o in toti acesti ani) precum au mers si proiectele din primarie dezvoltate in interesul cetateanului!
    Felicitari ! Acum ati scapat, nu va mai vede nimeni, sper...
  • -2 (6 voturi)    
    Videni si alti nenorociti (Vineri, 20 iunie 2008, 0:39)

    Sile [anonim]

    Pai cu balciurile ordinare pe care le organizeaza Poteras in Drumul Taberei, va fi foarte greu sa ajungem din urma Sofia. De Budapesta nici nu mai vorbesc...
  • 0 (0 voturi)    
    cam asa este (Vineri, 20 iunie 2008, 11:03)

    un cetatean [anonim]

    domnul Videanu nici nu si-a dat seama ce adevar a grait ... nici n-ai cum sa emiti pretentii de a ajunge din urma capitale precum Praga sau Viena cu incompetenti, corupti si personaje vândute politic in structurile administrative ... i-au trebuit 4 ani domnului Videanu ca sa constate (involuntar) acest lucru
  • 0 (0 voturi)    
    transparenta (Vineri, 20 iunie 2008, 11:53)

    irina [anonim]

    Degeaba vorbim, daca nu facem ceva. Nu e doar orasul conducerii, e si al nostru, din cele mai mici detalii si pana la institutiile mari.

    Daca nu incepem sa facem noi schiombari, de la nivelul cel mai de jos, n-o sa jungem sa schimbam niciodata ce e "sus". Daca noi nu ne strigam si nu ne sustinem drepturile, credeti ca ne va ajuta cineva din conducere? Ar trebuie fiecare sa faca ce ii e in putere ca sa ajute orasul. asta se numeste spirit civic, chiar daca este simtit doar de 10 la suta din locuitorii Bucurestiului.

    Eu, de ex, merg si 1 km cu gunoiul in mana pana la un cos si niciodata nu blochez un trotuar, un garaj sau un drum cu masina. Daca ma simt nedreptatita, cu restul la magazin, facturile etc., stau in fata personalului pana cand problema imi este rezolvata. Si astfel reusesc.

    Daca am face toti la fel cu problemele noastre le-am arata incompetentilor si "cefelor late" ca ne pasa pasa si chiar facem ceva pt o schimbare in bine. Degeaba vorbim de schimbare si idiotii care ne conduc, daca apoi spunem ca "este prea mare bataie de cap sa ma rafuiesc cu X de la ghiseu" si tot nu le dam cu hartiile peste ochi.

    Un gest, al fiecaruia, inmultit cu 100.000, si tot va fi ceva, va fi o schimbare. Ganditi-va la asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Vorbele astea vor ramane (Vineri, 20 iunie 2008, 12:03)

    *** [anonim]

    Videanu a spus ca nu poti ajunge din urma aceste capitale, cand esti primul care INCEPI lucruri ne-facute de 18 ani
    Si a mai spus ca, dupa acest inceput, totul va fi mai usor de facut
    (crede-ma, daca videanu era un "politician" cainos asa cum sunt toti, pana astazi ai fi vazut acuze si scandaluri si bani bagati in presa ca sa-l laude).

    acum vom vedea cum oprescu face bucurestiul sa semene cu Praga si viena