Exclusiv HotNews.ro

Adrian Nastase, cercetat pentru spalare de bani in afacerea Trofeul Calitatii

de Dorin Petrisor     HotNews.ro
Miercuri, 18 iunie 2008, 14:04 Actualitate | Esenţial

Destinatia DNA?
Foto: Rompres
Fostul premier ar putea ajunge in instanta cu un nou dosar, fara avizul Camerei Deputatilor. Procurorii anticoruptie il suspecteaza de spalare de bani in asa numita afacere “Trofeul Calitatii”, din care Adrian Nastase, in calitate de sef PSD, ar fi beneficiat ilegal de bani pentru campania din 2004.  Ancheta se aflca in faza actelor premergatoare, impotriva fostului premier nefiind inceputa urmarirea penala. Intrucat presupusa infractiune ar fi fost savarsita de Nastase in calitate de sef de partid, nu de fost premier aparat de legea raspunderii ministeriale, procurorii l-ar putea trimite in judecata fara aviz.

Update:
Adrian Nastase a reactionat la dezvaluirile Hotnews.ro, cu afirmatia ca noul sau dosar penal ar fi rezultatul unui ordin dat de presedintele Traian Basescu procurorului sef al DNA, Daniel Morar. “Basescu - spun, intre altii, cei de la Hotnews - l-a chemat pe Morar si i-a cerut sa dea drumul la tot ce gaseste in magazie la DNA ca dosare posibile pentru adversarii politici. Aceiasi informatie a fost comentata si la reuniunea noastra de partid, de luni. Se spunea ca Basescu i-a cerut lui Morar sa fie  facute dosare inclusiv pentru membrii de familie ai adversarilor politici”, comenteaza Adrian Nastase pe blogul sau, desi informatia la care se refera fostul premier nu se regaseste in articolul nostru.
  • Adrian Nastase ar fi beneficiat de 10 miliarde de lei vechi din operatiuni comerciale fictive, folositi pentru finantarea campaniei sale electorale din 2004
  • In dosar este implicata Irina Jianu, fostul sef al Inspectoratului de Stat in Constructii, invinuita si in dosarul Zambaccian pentru dare de mita si complicitate la insusirea de foloase necuvenite
  • Irina Jianu a organizat in 2004 afacerea “Trofeul Calitatii in Constructii”, prin care peste 3000 de firme au participat, contra cost, la simpozioane organizate de Inspectorat in colaborare cu societatea Urban Construct, condusa de Bogdan Popovici, apropiat al sotilor Nastase
  • Popovici este suspectat de procurorii DNA ca, din cotizatiile incasate de la firmele participante, ar fi platit societatii Eurografica materiale electorale pentru Adrian Nastase

Conform unor surse judiciare, Nastase este suspectat de procurorii anticoruptie ca, in campania pentru alegerile prezidentiale din 2004, ar fi beneficiat de materiale electorale in valoare de peste 10 miliarde de lei vechi. Problema ar fi, sustin sursele citate, ca banii provin din operatiuni fictive derulate in urma afacerii “Trofeul Calitatii in Constructii”. Afacerea fusese organizata de Inspectoratul de Stat in Constructii, condus pe atunci de Irina Jianu, in colaborare cu Urban Construct, o firma privata condusa de Bogdan Popovici. Acesta trece drept un apropiat al un apropiat al sotilor Adrian si Dana Nastase.
 

10 miliarde, bani de campanie de la firme de constructii


Irina Jianu organizase in anul 2004 o serie de seminarii cu firmele de constructii din toata tara, care erau invitate sa participe contra unor taxe cu valori cuprinse intre 5 si 15 milioane de lei vechi. Cele peste 3000 de firme participante au cotizat in total cu peste 45 de miliarde de lei vechi. Conform anchetatorilor, sumele colectate au intrat in conturile societatii organizatoare, Urban Construct, administrata de Bogdan Popovici.


Din cele 45 de miliarde, 10 miliarde au fost trecuti in actele contabile ale Urban Construct sub titlul de cheltuieli proprii de promovare. Surse judiciare sustin ca, in realitate, banii n-au acoperit cheltuielile de promovare, cum apar in actele contabile, ci au fost virati societatii Eurografica, administrata de Cristian Vasile Mihail. Firma Eurografica a asigurat materialele electorale folosite de Adrian Nastase in campania pentru prezidentialele din 2004 (afise, pixuri, brichete, fulare etc). Omul de afaceri Bogdan Popovici n-a putut fi contactat de HotNews.ro


Nastase risca de la unu la cinci ani


Potrivit surselor citate, Adrian Nastase va fi incadrat la spalare de bani conform articolelor 13 si 17, lit.e) din Legea 78/2000 care definesc coruptia sefilor de partide: “Fapta persoanei care indeplineste o functie de conducere intr-un partid, intr-un sindicat sau patronat ori in cadrul unei persoane juridice fara scop patrimonial, de a folosi influenta ori autoritatea sa in scopul obtinerii pentru sine ori pentru altul de bani, bunuri sau alte foloase necuvenite, se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani.”


Procurorii anticoruptie ar trebui sa probeze insa implicarea directa a fostului premier in afacerea “Trofeul Calitatii”. In 2004 fostul premier a trecut Inspectoratul de Stat in Constructii din subordinea Ministerului Transporturilor, Constructiilor si Locuintei, condus pe atunci de Miron Mitrea, in subordinea Guvernului. Insusi Nastase a aprobat, in iunie 2004, un alt regulament de organizare si functionare al Inspectoratului, care prevedea organizarea, la un interval de doi ani, a seminariilor "Trofeul Calitatii".


Dosar intors la DNA dupa sase luni de la decizia Curtii Supreme


In celelalte trei dosare in care este cercetat Adrian Nastase procurorii au nevoie de avizul Camerei Deputatilor pentru a-l putea ancheta. Doua dintre dosare au legatura cu afacerea Zambaccian si al treilea este cunoscut ca Matusa Tamara,

Administratorul Eurografica, Cristian Vasile Mihail mai este invinuit in dosarul Zambaccian I (bunurile primite din China), alaturi de Adrian Nastase, pentru complicitate la insusire de foloase necuvenite, tot in afacerea materialelor de campanie electorala. In acest caz insa cheltuielile au fost acoperite din conturile firmelor Vertcon si Conimpuls din Bacau, firme controlate de Irina Jianu. Aceasta parte a dosarului Zambacian I   s-a intors abia saptamana trecuta la DNA, la sase luni dupa ce  Inalta Curte de Casatie si Justitie a decis restituirea lui la parchet pentru refacerea urmaririi penale.

Decizia din noiembrie 2007 a fost luata de judecatorii Inaltei Curti ca urmare a hotararii Curtii Constitutionale din iulie 2007, conform careia fostii ministri, nu doar cei in functie, au nevoie de aviz  pentru a putea fi cercetati. Dosarul care asteapta acum aviz la Camera Deputatilor este asa numitul Zambaccian II, in care Nastase este acuzat ca a primit terenul pe care este construit imobilul din Zambaccian sub forma de mita.

In fine, Adrian Nastase mai este acuzat de DNA in dosarul Matusa Tamara de dare de mita, pentru ca i-ar fi oferit lui Ioan Melinescu postul de sef al Oficiului National de Prevenire si Combatare a Spalarii Banilor in schimbul sustragerii unui inscris al Oficiului care dovedea ca Dana Nastase a depus intr-o banca 400.000 de dolari, in numerar, fara a putea justifica provenienta sumei.























3150 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    :) (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:15)

    doboratorul de nimici [anonim]

    felicitari site-ului pt achizitie. domnule petrisor, faci treba buna, ca si la cotidianul.acum inteleg de ce nu te-am mai citi la ei. foarte tare materialul.asteptam urmarile
  • +7 (9 voturi)    
    o mica eroare (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:26)

    egroeg [anonim]

    cred ca poza alaturata trebuia intitulata DESTINATIA JILAVA
    • +2 (2 voturi)    
      Ce tare ar fi! (Joi, 19 iunie 2008, 10:54)

      eu [anonim] i-a raspuns lui egroeg

      Da' si daca se intampla, mai dureaza mult. Si in timp probele dispar ...
  • +5 (7 voturi)    
    O sa-i numaram ouale!!!! (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:30)

    jnegru Jim [anonim]

    Asta o sa i se intimple lui A.Nastase.Mare om,mare caracter,un om de onoare care incearca toata lumea sa-i puna in circa cele rele.O adevarata victima omul asta.Mai e un pic si Antenele lui Voiculescu il vor zeificat. Ramin uimit cu cit tupeu apare acum la TV sa-si dea cu parerea in politica si cum in fiecare zi i se citeste la revista presei de la antena 1,editorialul in care tot ce se intimpla rau e vina lui Basescu.Omul e in verva ,s-ia revenit ,simte gustul puterei ca o fiara care miroase singele proaspat.Cind Brucan ne-a facut "STUPID PEOPLE"am fost suparat pe el,dar acuma cind vad ca se apropie de profetia lui in privinta celor 20 de ani ,imi dau seama ce vizionar a fost omul acesta.Daca unul ca Nastase va fi iar la putere nu mai ramine nimic de spus,despre tara asta.
    • +4 (8 voturi)    
      Si Mitrea? (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:45)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui jnegru Jim

      Nu se poate cauta si-n oule lui Iliescu,Mitrea si Hrebenciuc?Poate se gaseste si la ei cateva deja clocite!
    • +1 (1 vot)    
      draga , Nastase plezneste de atata politica (Miercuri, 18 iunie 2008, 19:43)

      Gogu Politologu [anonim] i-a raspuns lui jnegru Jim

      Trebuie sa juiseze politica din el pe undeva pe la vreo antena ambulanta, iar blonda numai pe cap ca in rest e" dama in noir" Firea -poeta care facea poezii cu Vasile poetul -pe cine sa invite la emisiunea seara de seara " flautul fermecat " decat pe Umflatul National omul expus razbunarilor politice datorita faptului ca a ingropat de vie o matuse batrana,bolnava, saraca si milionara in euro ??
  • +2 (6 voturi)    
    Adriene ! (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:30)

    alex [anonim]

    Nici nu stii cit de mic incepi sa fii

    Bombonica bombonel cautati camasi vargate
  • +3 (5 voturi)    
    mda... (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:39)

    Vladutz [anonim]

    DACA e sa intre la zdup, o sa aibe un regim gen miron cosma... adica mai bine ca acasa...
    sincer, o sa fie fooooarte bolnav.... mai mult mort decat viu si o sa stea "inchis" intr-un spital... unde, tot asa, mai bine ca acasa.

    NU cred ca o sa apucam ziua cand o sa-l vedem inchis pe acest (*@^E*&%#*(@...
    • 0 (0 voturi)    
      cat traieste ilici (Joi, 19 iunie 2008, 8:27)

      Lex [anonim] i-a raspuns lui Vladutz

      si cat cei 322 isi fac de cap (atentie ce votam in toamna !) nastase o sa stea linistit. Se vede chiar prezidentiabil. Cu asa electorat fara simt civic ....
      Chiar daca ar fi sa aiba conditii bune la zdup, tot ar fi un castig si nu numai simbolic, dar ar fi izolat,scos de pe scena politica si asta e mare lucru.
  • +1 (3 voturi)    
    Celula (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:54)

    Tibi [anonim]

    Domnule Nastase, Avem un pat pregatit la noi in celula pentru tine.

    Cate un pat si cate o celula pentru fiecare dosar penal public. Ca de ar pentru fiecare magarie pe care ai facut-o, ai umple singur o inchisoare intreaga.

    De fapt nu singur, impreuna cu colegii de partid :)

    Abia astept sa fi arestat si condamnat. Sper sa nu mai dureze foarte mult. Oricum alegerile nu le va castiga PSD, oricat de disperati ar fi....
  • +4 (6 voturi)    
    noapte buna (Miercuri, 18 iunie 2008, 14:58)

    alex [anonim]

    Cand eram copil imi placeau basmele cu fratii GRIMM. Insa am crescut si nu mai cred in asa ceva. A nastase la zdup? lasati prostiile!!! astia se apara intre ei , pe fata, ascund dosare, se fac ca ploua, isi mai dau o lege, o facilitate, sunt gica contra. Daca pica unul trebuie sa pice toti si de asta le e frica. Si cine ii baga la parnaie daca ei formeaza forul legislativ, parlament, guvern etc. ii vezi sa se bage singuri sa incuie usa si sa arunce cheia. Ce dracu!! coruptia este singurul lucru ce ii leaga pe toti politicienii romani. toti sunt o apa si un pamant. ajutorul divin este sansa noastra, sa ii inghita pamantul pe toti
  • +2 (6 voturi)    
    Teama mi-e... (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:03)

    http://mascuzati.blogspot.com [utilizator]

    ... ca nici un nene politician n-o sa ajunga la zdup cata vreme sustinatorii sunt la putere... sau au vreo sansa sa ajunga alegerile urmatoare.
  • +1 (3 voturi)    
    Blogul lui Nastase (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:21)

    Tibi [anonim]

    Puteti sa-i puneti comentarii similare si pe blogul lui. Eu am pus cateva, dar le-a sters pe toate :)

    http://nastase.wordpress.com

    Spor la scris....
    • +2 (2 voturi)    
      Similitudini si potriviri de caracter (Miercuri, 18 iunie 2008, 17:14)

      Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui Tibi

      Nici lui Pingelica nu-i conveneau comentariile potrivnice; daca ar fi avut blog, in mod sigur opiniile nefavorabile ar fi fost sterse. La capitolul asta (si multe altele, desigur!), intre cei doi "barbati de Stat" nu exista diferente; dimpotriva!
  • 0 (2 voturi)    
    as vrea sa vad.. (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:23)

    un roman [anonim]

    macar unul din magarii astia la puscarie..unul macar
    • +1 (1 vot)    
      De la unul ar iesi mai multi buluc (Miercuri, 18 iunie 2008, 18:15)

      Sufixul 'Anonim' [anonim] i-a raspuns lui un roman

      Sunt legati unii de ceilalti, asa ca se va ramane la reprezntatie si butaforie. Justitiarii astia carora le transpira sursele pt. o prima pagina sau o ora de maxima audienta la stiri stiu asta. Ne oripileaza si ne tin cu sufletul la gura de vreo 4 ani cred. Si nimik.
      Primul legat ar trage o retea intreaga dupa el si de la putere si de la opozitie.
      Asa ca aseza-ti-va frumos in fotolii si delectati-va cu articole din surse judecatoresti si flagrante in direct pe TVR. Indiana Jones ce mai! Sunt faine si incadrarile astea care transpira off the record. Atat doar ca, vorba domnului Petrisor, trebuie dovedite :). Pe unele le-au dovedit dar se impiedica sursele in sistem!
      Domnului Petrisor mii de multumiri ca facut ordine in dosarele lui Adrian Nastase. Putintel alambicata povestea cu Trofeul acela. E greu sa faci anchete si sa dai atatea telefoane, iar la captul celalat nimeni :)))
  • +2 (4 voturi)    
    nesimtire (Miercuri, 18 iunie 2008, 15:34)

    alina [anonim]

    si cand te gandesti ca el vrea sa candideze la presedentie iti vine sa te duci unde vezi cu ochii

    astept clipa cand vor fi pedepsiti.. toti o asteptam
    ar fi bine daca presa ar fi mai acida si s-ar tine ca scaiul de cazurile astea.. nu sa uite dupa 2 saptamani .. cum a fost in cazul doamnei Paunescu nesimtita care a omorat oameni cu un tupeu grozav si care acum o duce bine merci
  • -3 (5 voturi)    
    ultimele gloante (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:37)

    comentator [utilizator]

    ale lui base si politia lui politica. se vede disperarea in tot ceea ce intreprinde.

    lui base ii este frica de nastase la maxim. de aceea l-a alergat in acesti 4 ani cu marele lui dna de kko si a reusit cateva dosare supergrele: termopane, materiale sanitare din china etc.

    cu toate astea nu a reusit sa-l distruga si cresterea psd in preferintele romanilor se poate atribui si reintoarcerii acestuia in conducerea partidului...

    sa fim realisti, or sa tot apara astfel de dosare in urmatoarea perioada; dar nimic nu mai poate fi schimbat acum...
  • +2 (4 voturi)    
    poate a mostenit de la matusica Tamara (Miercuri, 18 iunie 2008, 16:38)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    si acest dosar. oricum au sa-l blochze si pe acesta cele 322 de muhaiale (sau muhaiele, cum e corect?) aciuate in Parlament - ca asa este la noi: parlamentarii se substituie judecatorilor. bravo petrisor! ma bucur ca te-a zburat vintul din cotidianul)))))) - asa putea a sectorul agricol ilfov prin redactia aia, ca nu ma mira ca aplecat de acolo si mihnea maruta... felicitari hotnews pentru achizitie!
  • +1 (1 vot)    
    numarati, numarati, numarati (Joi, 19 iunie 2008, 7:25)

    zuza [anonim]

    Ce naivitate sa creada cineva ca dl. Nastase va fi acuzat de ceva. In urma tuturor acestor acuzatii va iesi, mai proaspat, mai curat si mai uscat, iar noi o sa-i numaram ouale. Ce va iesi la numaratoare? Fara numar, fara numar, fara numar
  • -1 (1 vot)    
    nastase (Joi, 19 iunie 2008, 7:47)

    bau [anonim]

    ofticati mai sunteti poate facati hepatita
  • +1 (1 vot)    
    Articolul e inutil ! (Joi, 19 iunie 2008, 7:54)

    martin [anonim]

    Ca sa nu mai discutam degeaba si sa ne enervam ,propun ca excelentul jurist, ziarist, procuror si ce-o mai fi prin diverse servicii nationale si internationale, sa elaboreze un text de lege, care ulterior sa fie introdus si in constitutie, cand o sa vrea "Ei" sa o adnoteze.
    Va contine un articol unic ,care va fi cam asa:
    Este strict interzisa si penala orice incriminare
    a Dlui Adrian Nastase de Tartasesti si Cornu,
    deoarece trebuie respinsa politizarea.
    Codicil aplicat si dlui Mitrea si oricarui bun
    ministru desemnat de Comisia de Etica a
    celor 322 de eroi parlamentari !
  • 0 (0 voturi)    
    VAULEUR DE POULET (Joi, 19 iunie 2008, 15:21)

    MIKI [anonim]

    Ramaine sa-i mai reactivati pe ILIESCU ca presedinte de onoare al Romaniei(cu puteri suficiente,printr-o ordonanta la Constitutie,sa conduca peste presedinte;daca nu Curtea constitutionala va da o decizie in acest sens) ,pe OLIVIU GHERMAN presedinte la Camera deputatilor(mai mare in functie decit Olteanu,care are acelasi grad cu Gherman) si cu Nastase,Seres,Mitrea,Pacuraru sa refaceti Guvernul Tariceanu III.Paznic la oi ,lupul cel rau ,Mitica Dragomir
    iar DNA -ul sa-l dati pe mina lui Voiculescu sau aplaudasilor de la Antena 3,Cristoiu,Gidea,Stan.
    SI NICI ATUNCI BASESCU,NU II VA LASA SA DOARMA,LE VA FACE DOSARE PENELE CU TENTA POLITICA,II VA URMARI CU SERVICIILE.
    BA PADUCHIOSILOR,CIT CREDETI VOI CA VA TINE
    BATAIA ASTA DE JOC?SINCER,CRED CA VI SE APROPIE LATUL,ANIMALELE HAITUITE CAM SIMT
    PERICOLUL!JEGURILOR!
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase (Joi, 19 iunie 2008, 20:32)

    ELIS [anonim]

    Nu cred ca Basescu nu face si el ceva dar nu vi se pare ca de cate ori are probleme Nastase are aceeasi placa ca Basescu ii face nu stiu ce?Nastase nici nu are nevoie sa i faca cineva ceva ca nu v a mai ajunge in veci in frunte asa cum isi doreste si daca ar fi cu putin bun simt ar sta departe de ochii lumii.Am vazut declaratia lui de avere pai daca ar fi asa cum scrie acolo ii "plangi "de mila.Ar trebui sa si ia bunicuta de mana si sa plece............................
  • 0 (0 voturi)    
    pentru codosimea anti-PSD (Duminică, 22 iunie 2008, 13:23)

    Cristian [anonim]

    De aproape 4 ani propaganda anti-Nastase nu mai inceteaza! De ce? Fiindca vin alegerile si se vad rezultale guvernarii Basescu-Tariceanu, iar Nastase este cel mai bun contra-candidat al lor!
    Sant pe forum tot felul de idioti, propagandisti de dreapta, javre cu interese mari sa nu ajunga PSD-ul sa guverneze?! De ce?! Pierd la bani! De ce sa aiba si SARACIMEA scoala buna, spitale dotate, medici bine platiti si bine calificati, salarii si pensii decente?! Ei isi trimit copiii la scoli in strainatate, se opereaza la Viena si Paris!!! Amintesc cativa prim-ministi sau ministri de dreapta, complet idioti sau hoti, care au produs pagube ROMANILOR mai mari decat un razboi: CIORBEA, RADU VASILE, PETRE ROMAN, TARICEANU, BASESCU, MURESAN, HARDAU, NICOLAESCU, FLUTUR, CINTEZA, REMES,BERCEANU, SECULICI, POGEA! Ce sa facem? Sa asteptam iar sa vina astia la putere?
  • 0 (0 voturi)    
    jegurilor penale care administreza site-ul! (Duminică, 22 iunie 2008, 13:29)

    Cristian [anonim]

    Afisati doar ce va convine?! Jegurilor! Credeti ca va mai crede cineva?!