Trupul neinsufletit al soldatului roman ucis in Afganistan a fost repatriat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 16 iunie 2008, 20:10 Actualitate | Esenţial

Claudiu Marius Covrig
Foto: Rompres
Trupul neinsufletit al soldatului roman Claudiu Marius Covrig, care si-a pierdut viata vineri in Afganistan, a fost adus in tara in aceasta seara cu o aeronava militara, la Baza Aeriana de la Bobocu, din judetul Buzau, anunta televiziunile de stiri. Funeraliile vor avea loc miercuri, la Cimitirul Eternitatea din Galati, potrivit Mediafax.

Militarul roman Marius Covrig, din Batalionul 300 Infanterie "Sfantul Andrei" din Galati a murit in urma unui atac cu armament usor produs vineri dimineata, la ora 5:00, ora Romaniei, in Afganistan.

La Baza Aeriana de la Bobocu are loc un ceremonial militar-religios. In timpul ceremonialului, Claudiu Marius Covrig va fi inaintat, post-mortem, la gradul de sublocotenent.

Soldatul cazut la datorie va fi inmormantat miercuri, la ora 13.30, la Cimitirul Eternitatea din Galati.

Alti trei militari romani din Afganistan au fost raniti in dimineata in care si-a pierdut viata Claudiu Marius Covrig. Toti cei patru militari plecasera in misiune in Afganistan in perioada decembrie 2007-ianuarie 2008 si urmau sa revina in tara in mai putin de o luna. Batalionul din care facea parte militarul ucis se afla la sfarsit de misiune, urmand sa revina in tara in doar cateva saptamani.

Marius Covrig se afla la prima misiune internationala. El urma sa implineasca 30 de ani in luna septembrie a acestui an si era casatorit, dar nu avea copii. Marius Covrig locuia in Galati, impreuna cu sotia sa.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

647 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    RIP (Luni, 16 iunie 2008, 21:51)

    eu [anonim]

    :(
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 16 iunie 2008, 22:31)

    Bogdan [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace !
  • 0 (0 voturi)    
    Asa ne cinstim eroii? (Marţi, 17 iunie 2008, 0:09)

    Gogu [anonim]

    Nu mai avem loc in media de reactiile italieniilor la un prapadit de meci de fotbal in timp ce eroii ni se intoc acasa in drapel. Rusine mass-mediei romanesti! Cinste eroilor care mor pentru tara asta! Sa-l odihneasca Dumnezeu si ma rog pentru familia lui in aceste momente grele!
  • -1 (1 vot)    
    mercenar (Marţi, 17 iunie 2008, 0:11)

    Daphnis [anonim]

    nu e soldat roman..soldatii romani isi apara tara..sau...ma rog...pe cei bogati din tara lor.
    el a plecat de foame..si nu a vrut sa munceasca..asa cum o fac multi..aici in tara sau in strainatate...
    a dat spaga sa plece..si urma sa ia bani multi precum si alte avantaje la revenire..
    a primit altceva..ce stia ca poate sa primeasca...doar atat..e simplu
    aici mor oameni care nu au bani de medicamente..care mucesc la sapat santuri sau electrocutati in combinate si alte inteprinderi..
    nu sunt tot eroi??
    nu!
    doar mercenarii sunt...huooo !!
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti (Marţi, 17 iunie 2008, 6:56)

      veteran [anonim] i-a raspuns lui Daphnis

      gresesti stimabile, a fost soldat roman care a indeplinit un ordin, armata nu-i apara pe bogati ci pe toti, nu a plecat de foame ci a plecat pentru ca purta haina militara si a semnat un contract la angajare, nu ai de unde sti daca inainte de a fi soldat nu a muncit intr-o fabrica sau la camp, nu a dat spaga pentru ca batalioanele de manevra pleaca integral, de la comandant la ultimul ostas, nu urma sa ia bani multi ci doar niste bani, nu ar fi avut nici un avantaj la revenire pentru nu exista asa ceva ci doar 15 zile de recuperare, cei care mor din lipsa de medicamente ar trebui sa fie in grija familiei, a spitalelor si nu a armatei, nu vad de ce ar fi erou unul care se electrocuteaza pentru ca nu respecta NTSM, mercenar esti tu iar exprimarea asta de stadion nu ar trebui tolerata. Sa-ti dea Dumnezeu minte!
    • 0 (0 voturi)    
      esti cam nesimtit ... stimabile! (Marţi, 17 iunie 2008, 21:12)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui Daphnis

      bai asta , uite care-i faza pe limba ta: omul a murit ca sa aiba tara parte de aliante cu aia mari, sua , nato etc. daca nu vrei sa vezi cum sta situatia prin lume ... treaba ta, dar nu insulta oamenii care cad victime arogantei sua@comp.
      eu nu sunt de acord cu prezenta trupelor romanesti in conflicte internationale ( ar fi treaba cu romanii prin balcani , dar cam atat). asta nu inseamna ca trebuie sa-i insult pentru ca si-au facut datoria fata de guvernul romaniei, MApN si nu in ultimul rand pentru fiecare din noi!
      dumnezeu sa-l odihneasca in pace si condoleante familiei. Va multumim familia Covrig ...
  • 0 (0 voturi)    
    Trupul neinsufletit... (Marţi, 17 iunie 2008, 9:46)

    A.Rusu [anonim]

    Multi tineri au murit la revolutie si tineri mor in actiuni de lupta in afara granitelor tarii.
    Cine si ce ii atrage in aceasta capcana nenorocita ?
    Romanie, ai grija de fiii tai !
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne (Marţi, 17 iunie 2008, 11:18)

    roman [anonim]

    ''soldatii romani'' care depasesc granita tarii sunt mercenari, teroristi.

    sa nu ma aburiti pe mine ca respecta un ordin...cand se stie clar ca se fac interventii ca sa prinzi un loc in afara datorita faptului ca e mai bine platit decat in romania.

    juramantul este fata de tara ci nu fata de conducerea tarii care ii trimite in afara tarii.....soldatul nu asculta orbeste si poate decide daca ordinul este sau nu obiectiv.

    in 89 daca soldatii romani se apucau sa traga in manifestanti cu armamentul de razboi erau zeci de mii de morti....

    faptul ca au tras altii si vinovatii inca sunt in libertate si se bucura de sprijinul unor politicieni corupti (altfel nu-mi explic cum dupa atatea guvernari atat de dreapta cat si de stanga iliescu si compania sunt inca in viata!!!!).

    hai pa si nu mai fiti cu creierele spalate ca asa zisi eroi se lupta pt tara......petrol, influenta, etc....astea sunt motivele principale
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti (Marţi, 17 iunie 2008, 11:48)

      veteran [anonim] i-a raspuns lui roman

      Stimabile, vorbesti de 89 de parca ai sti despre ce este vorba. ma intreb ce varsta aveai in 1989 pentru ca tu chiar ai creierul spalat.
      In acel decembrie din 1989 eu eram cu arma in mana, am trait vremurile acelea intr-un mod pe care tu nu ai de unde si nici cum sa il mai traiesti decat daca participi intr-un teatru de operatii ca Irak sau Afghanistan. Multumeste-i lui Dumnezeu ca esti roman, ca traiesti intr-o tara ca Romania, ca esti liber si iti poti croi viata cum vrei daca te duce mintea sa o faci. Habar nu ai cum e in Kosovo unde eu am fost, cum e in Afghanistan unde ma aflu si nici nu o sa stii pentru ca barbati adevarati cum a fost si acest tanar care a murit au adus Romania in NATO, in randul tarilor respectate si cu o democratie in progres. Oameni ca tine ar trebui sa faca mai multe si apoi sa vorbeasca, tara asta e satula de vorbarie, duce lipsa de actiune, de oameni dinamici care sa schimbe mentalitatile si sa aduca bunastarea. Spui de petrol, de influenta, cum vrei sa te asezi la masa celor puternici daca nu investesti nimic? Zi merci ca tu stai acasa iar altii isi risca viata pentru ca tara noastra sa nu mai fie codasa in toate.
      Ai dreptate doar cand spui ca juramantul este fata de tara. Eu am depus acest juramant, tu?
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns lui veteran.... (Marţi, 17 iunie 2008, 17:19)

    roman [anonim]

    in 89 aveam destui ani astfel incat sa imi dau seama de lovitura de stat ci nu revolutie asa cum ii place sa ii spuna ilievici.
    am venit in bucuresti din provincie ca sa am grija de ai mei sa nu iasa in strada si am evitat sa fiu masa de manevra si sa mor ca un prost astfel incat gelu voican voiculescu, iliescu si altii sa aibe certificate de revolutionar...
    cunosc foarte bine momentul 89 atat ce sa intamplat in timisoara cat si in bucuresti la fel de bine cunosc si mineriada....
    in irak inainte de a incepe razboiul un amic era in trupele de inspectie si mi-a zis cu 1 zi inainte ca incepe bombardamentul si motivul e PETROLUL..
    In kosovo nu vad de ce trebuie romania sa se amestece in treburile interne ale Serbiei????
    Daca tot esti veteran si tot iti place sa te dai rotund nu ti-ar sta mai bine daca ai fii sub steagul ONU ci nu a lui NATO?
    Juramantul meu a fost fata de patrie pana in 89.
    Dupa clar ca nu mai avem independenta nici politica, nici economica si nici teritoriala (trupe straine stau bine merci in dobrogea si culmea au imunitate).
    Ce ai de impartit cu talibani sau alte triburi din afganistan???? crezi ca din cauza lor nu evoluam?

    somn usor si poate iti da basescu o medalie postmortem!

    p.s. mie sila ca sunt roman pt ca oamenii nu isi dau seama ca sunt manipulati grotesc.
    • 0 (0 voturi)    
      gresesti din nou (Marţi, 17 iunie 2008, 19:21)

      veteran [anonim] i-a raspuns lui roman

      O sa incep cu finalul mesajului tau. Nu stiu cati ani ai si nici nu stiu cata educatie ai. Sa inteleg ca ai dori ca toti cei care suntem in Afghanistan sau Irak sa venim acasa in patru scanduri si familiile noastre sa primeasca medalii post-mortem? Stimabile, nu ma cobor sa-ti raspund trivial la aceasta "urare". Am doar rugamintea sa nu mai citesti articole despre militarii din teatrele de operatii. Revarsa-ti frustrarile in alta parte! Pot trece peste faptul ca ai o cultura formata pe terenul de fotbal, in bodega sau pe strada dar nu-mi spune "ca ma dau rotund" pentru ca nu asta fac. Aici era vorba despre memoria unui militar care a fost ucis miseleste. Nu e acesta locul in care sa avem o discutie pe aceasta tema. Daca te afli in capitala in luna iulie iti propun sa ne vedem si sa discutam. Voi face tot posibilul sa ajung la data, locul si ora pe care le vei indica. Ti-e sila ca esti roman? In trei sedinte scurte te voi convinge ca te bucuri enorm ca esti roman. Vrei sa intelegi mecanismele globalizarii, parteneriatele strategice si zonele de influenta? vrei sa ai habar unde ne situam noi in contextul de securitate europeana si globala? Ai impresia ca iti poti forma educatia la televizor sau citind ziare de duzina? Copile, pune mana si citeste-l pe Clausewitz, vei afla ca armata este o prelungire a politicului, citeste-l pe Sun Tzi si vei vedea ca Arta Razboiului a fost studiata din vechime. Ai impresia ca esti "cool" daca spui ca ti-e sila ca esti roman? Ca esti mai altfel decat masele care sunt manipulate si tu nu esti? Te inseli, manipularea este de mai multe feluri, citeste Vasile Tran "Patologii si terapii comunicationale". Este ultimul raspuns pe care ti-l mai dau la replicile tale, poti scrie ce doresti, nu meriti atentia mea sau a colegilor mei. Iti doresc sanatate si o viata lunga pentru a te putea bucura ca traiesti intr-o tara ca Romania. Si educa-ti copii (cand vei avea) sa iubeasca aceasta tara altfel vor emigra cu totii. Cu bine!
      • 0 (0 voturi)    
        va doresc succes! (Marţi, 17 iunie 2008, 21:21)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui veteran

        in cer scuze ca ma bag in seama cu dumneavostra insa ... trebuie sa va spun ca admir si suport armata romana (insa nu suport deloc decizia politicului de a ne angrena in conflicte care nu ne privesc). sunt mandru ca sunt roman, spre deosebire de altii precum si de faptul ca (desi unii se vor cruci acuma) avem tigani in tara, unguri si o groaza de alte minoritati. la fel sunt mandru ca avem reprezentanti ai acestor comunitati in politica, cultura, educatie, sport precum si in armata ( sunt convins ca nu doar romanii participa la aceste campanii militare prin Iraq si Afganistan).
        cand va doresc succes, va doresc sa reveniti toti in viata si sanatosi in Romania si va bucurati de castigul acumulat acolo(daca asta va face viata mai usoara). insa nu va doresc sa invingeti intrucat este ... ceva ce nu aprob. nu vad cum o armata poate sa civilizeze o tara. s-a incercat de mii de ani si nu s-a reusit. democratia nu apare odata cu economia de piata si mcdonalds, si apare din dorinta cetatenilor de a se exprima civilizat si pasnic in relatiile interne si externe.
        demn de mentionat pentru cei doritori de informatii este ca nivelul de securitate al romaniei este cu mult deasupra sua sau altor tari asa zis 'civilizate'.
        inca odata va doresc succes si numai bine !
  • 0 (0 voturi)    
    Soldatul Covrig (Marţi, 17 iunie 2008, 19:02)

    Didi [anonim]

    Pacat de el si de familia lui!A devenit erou intr-un razboi care nu este al nostru.PACAT!!!!!