Decizie definitiva

Icoanele ramin in scoli 

de Anca Rascutoi     HotNews.ro
Vineri, 13 iunie 2008, 17:31 Actualitate | Esenţial

Inalta Curte de Casatie si Justitie s-a pronuntat favorabil asupra mentinerii icoanelor in scoli. Astfel, Ministerul Educatiei castiga recursul in procesul fata de cererea Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii de a elimina icoanele din unitatile de invatamant. Constantin Stoica, purtatorul de cuvint al BOR, spune ca decizia e fireasca, dar ca e dreptul comunitatilor de a hotari daca mentin icoanele in scoli.

ICCJ a admis recursul MECT impotriva deciziei Curtii de Apel Bucuresti care a considerat la 18 iunie 2007 ca cererea CNCD de scoatere a simbolurilor religioase din scoli este legala si demna de a fi pusa in aplicare. Amplasarea icoanelor in scoli va ramane, deci, la latitudinea comunitatilor. Decizia instantei supreme este definitiva, iar impotriva ei nu se pot formula decat cai extraordinare de atac, precum contestatia in anulare sau revizuirea de fond.

Purtatorul de cuvant al Patriarhiei Romane, preotul Constantin Stoica, a declarat ca are incredere in puterea celor care militeaza pentru scoaterea icoanelor din scoli de a intelege ca “este dreptul comunitatii sa decida in ceea ce priveste prezenta simbolurilor religioase in spatiul public.”

“Decizia instantei supreme privind mentinerea icoanelor in scoli este fireasca si in concordanta cu spiritul european. In toata Europa comunitatea este cea care decide. Pe de alta parte, jurisprudenta CEDO recomanda neutralitatea statului in probleme de acest gen. Altfel spus, statul, prin institutiile sale, nu trebuie sa se implice in problemele care vizeaza libertatea religioasa sau libertatea de constiinta in nici un fel”, a explicat preotul Stoica.

In urma cu mai bine de un an, mai multe asociatii civice din Romania s-au coalizat pentru a sustine ca simbolurile religioase ar trebui scoase din scoli pe motiv ca ele ar fi reprezentat o discriminare si o incalcare a neutralitatii statului.

Presedintele asociatiei Solidaritatea pentru Libertatea de Constiinta, Remus Cernea, declara pentru BBC ca “pentru copiii care au alte religii decat cea ortodoxa, prezenta iconelor pe peretii claselor este un abuz pentru ca ei se pot simti cetateni de rang secund”. Potrivit lui Cernea, tarile democratice, in marea lor majoritate, nu permit afisarea simbolurilor religioase in scoli.

"Toti elevii din Romania au aceleasi drepturi, inclusiv drepturi la libertatea de constiinta si religie. Cei care nu impartasesc valorile simbolizate de o icoana ortodoxa, sa spunem, amplasata pe pereţii clasei, nu pot fi obligati sa accepte sa priveasca acel simbol ora de ora, zi de zi", a mai spus Remus Cernea, sustinand demersul Consiliului National pentru Combaterea Discriminarii care a decis, in urma cu un an si jumatate, ca prezenta icoanelor in unitatile scolare ar duce la discriminarea persoanelor atee, agnostice ori de altă religie sau confesiune.























689 vizualizari

  • -3 (3 voturi)    
    ura! (Vineri, 13 iunie 2008, 17:45)

    vld [anonim]

    romanii majoritari au fost si sunt crestini!
  • +2 (2 voturi)    
    Despre spalarea creierelor religioasa in scoli (Vineri, 13 iunie 2008, 17:47)

    Nemultumitu' [anonim]

    Bai incompetentilor si nesimtitilor ce sunteti:
    Daca tot sunteti atit de binevoitori si dornici de a face ceva din invatamintul romanesc, mai bine faceti ceva sa-l scoateti din starea cronica in care se afla si readuceti-l la nivelul de calitate care era inainte de revolutie. Am ajuns pe ultimul loc in Europa la calitatea invatamintului ba hahalerelor ce sunteti.
    Scoala romaneasca s-a mutat acasa, toata lumea face pregatire acasa, profesorii vin la scoala doar ca sa isi racoleze clientii pentru pregatire acasa.
    Avem un sistem de invatamint paralel, faceti ceva in privinta asta, in loc sa va mai trageti si voi partea voastra nesimtitilor si spalatorilor de creiere.
    Nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa traiesc in aceste vremuri de tulburare mintala a oamenilor.
    Au fost comunistii rai, dar voi sunteti mai rai ca ei !!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Părţile procesului (Vineri, 13 iunie 2008, 17:59)

    Wasile [utilizator]

    "ICCJ a admis recursul MECT"
    Ia te uită cine apără ortodoxismul în România: MECT.
    Recursul nu a fost făcut de BOR, nu a fost făcut de comunităţi, ci de MECT, garantul independenţei statului faţă de religii de orice fel. Ba chiar de cei care încearcă să Educe, conform numelui lor. Ce educă MECT dacă "obligă" la afişarea de simboluri ale unei religii, indiferent care ar fi aceasta?
    Sunt curios dacă s-ar cere afişarea pozei lui Darwin lângă orice icoană, câţi ar sări în sus? Sau a lui Einstein. Sau a lui Netwon? Cred că ăştia trei au făcut pentru omenire mai mult decât o bucată de sticlâ / lemn / hârtie multicoloră.
    Suntem un stat laic, dar, din păcate, considerentele de vot împiedică clasa politică să se debaraseze total de religie. Căci, deh, toate babele nebune nu votează cu Antichristul de la alt partid.
    Şi se va comenta pe Hotnews. Şi vor fi cei care nu au încredere în ei şi caută salvarea de la o forţă nemaivăzută ce vor ameninţa cu foc şi pucioasă pe cei ce au ceva împotriva religiei lor. Vreau să vă amintesc doar că nimeni nu are ceva împotriva nimănui, dar libertatea înseamnă că poţi face orice vrei, atâta vreme cât nu deranjezi pe nimeni. A-ţi cere să muţi maşina (sau icoana) din mijlocul drumului este firesc, căci libertatea celorlalţi participanţi la trafic este mai importantă decât libertatea ta de a parca unde vrei. Nu este un afront la adresa ta, la adresa a ceea ce crezi tu, ci la manifestarea ta mult prea deranjantă.
    Recomandare: http://youtube.com/watch?v=MeSSwKffj9o

    Ştiu că nu voi converti pe nimeni, da' măcar cei ajuşi la "age of reason" vor zâmbi niţel :)
    • -3 (3 voturi)    
      Surprize... (Vineri, 13 iunie 2008, 19:03)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui Wasile

      Pai daca tot pomenesti de ei s-ar putea sa ia suprize ca Netwon chiar credea in existenta unui Creator, al fel si Einsteinsi multi altii cu contributii majore pentru stiinta !
      • 0 (0 voturi)    
        Albert Einstein (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 0:55)

        Wasile [utilizator] i-a raspuns lui ortodox

        Când am zis de Darwin, Newton şi Einstein am spus de cât de mult au contribuit ei la dezvoltarea omenirii, nu a convingerilor lor personale. Dar pentru că tot ai deschis capitotul ăsta, te rog să citeşti şi să înţelegi mai jos.

        “It was, of course, a lie what you read about my religious convictions, a lie which is being systematically repeated. I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it.”

        Albert Einstein, in a letter March 24, 1954; from Albert Einstein the Human Side, Helen Dukas and Banesh Hoffman, eds., Princeton, New Jersey: Princeton University Press, 1981, p. 43.
  • -1 (1 vot)    
    complicat (Vineri, 13 iunie 2008, 18:00)

    liviu [anonim]

    e o problema f delicata (eu personal nus de acord cu icoanele in scholi).
    adica orice decizie luau tot prost era...
  • +2 (2 voturi)    
    dar (Vineri, 13 iunie 2008, 18:12)

    Oroles [anonim]

    este o decizie fireasca intr-o mentalitate care considera ca toti cei care nu sunt de religie ortodoxa nu exista, sau daca exista singurul lor drept este sa taca din gura si sa se faca mici. Oare chiar nu se cunosc cazuri in care copii de alta religie decat cea majoritara au fost obligati sa se inchine in stilul ortodox sau santajati prin notare sau atitudine? Cand vorbim de tari musulmane unde exista obligativitatea purtarii valului de catre femei, spunem ca nu se respecta drepturile omului. Dar prin decizia aceasta se respecta? Convingerea mea personala este ca cel mai bine era daca se decidea eliminarea icoanelor din scoli.
    • 0 (0 voturi)    
      Rezolavarea fireasca... (Vineri, 13 iunie 2008, 19:01)

      oarecare [anonim] i-a raspuns lui Oroles

      Cel mai bine intr-o astfel de situatie ar fi fost sa lase comunitatile locale sa decida - cum probabil s-a intamplat si pana acum! In felul asta nu mai exista nici o disputa dar ateii au vrut neaparat sa transeze ei problema.
      • 0 (0 voturi)    
        care comunitati (Vineri, 13 iunie 2008, 21:09)

        SD [anonim] i-a raspuns lui oarecare

        Cine sunt, domnule, comunitatile astea? Pentru scoala 402 (zic la intamplare) din Bucuresti ce strazi anume formeaza comunitatea? Intra si cei care nu au copii la scoala, dar poate peste vreo cativa ani...Si cum ar putea sa decida, prin referendum? Ce PROSTIE!
        • 0 (0 voturi)    
          Parintii acelor copii (Vineri, 13 iunie 2008, 23:28)

          oarecare [anonim] i-a raspuns lui SD

          Dar pana acum cum era domnule? cine decidea, de ce nu exista problema pana nu s-a trezit un profesor ateu care a vrut sa devina si el celebru nu prin propria munca ci prin scandal? Comunitatea locala este reprezentata de parintii acelor copii care invata in acele scoli - la scoala nu se face referendum ci sedinta cu parintii! la ce i-o fi deranjand icoanele daca nu i-au deranjat pana acum chiar ca nu stiu.
          • 0 (0 voturi)    
            bravo (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 21:49)

            marian [anonim] i-a raspuns lui oarecare

            arivismul si nebunia domnule... un pic de cultura in loc sa-i trezeasca ma-i rau i-a adormit. eu am prins ambele ,,generatii" dar niciodata ,,tovarasa" diriginta nu m-a pedepsit ca mergeam la BISERICA. in generatia mea nici un parinte nu a fost atins in libertatea religioasa a timpului, iar acum ... ce sa mai vorbim... AM INTELES C-AM DENATURAT ACESTA DEMOCRATIE... PACAT
        • 0 (0 voturi)    
          Comunitate locală (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 0:59)

          Wasile [utilizator] i-a raspuns lui SD

          Faptul să habar nu avem cine sunt vecinii noştrii, ce cred şi vor ei... asta nu este de lăudat. Faptul că românii noştrii sunt adepţi ai "să moară capra vecinului" şi "merge şi aşa" e grav.
          Suma părinţilor la şedinţele şcolare, profesorii din şcoli, elevii, locuitorii din zonă, ăştia sunt "comunitatea". Că nu ştim cum să o folosim sau să-i canalizăm resursele, este off-topic.
          Personal aveam mai multă încredere în profesori, Însă, având un profesor în familie care-mi povesteşte de la şcoală cum stau treburile... nici nu mă miră că icoanele atârnă pe pereţi: şcolile sunt ultimele bastioane ale mentalităţii "noi ne facem că predăm, ei se fac că ne plătesc"...
    • 0 (0 voturi)    
      revino-ti frate (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 21:42)

      marian [anonim] i-a raspuns lui Oroles

      de ce nu te plimbi tu putin sa iei o buna portie de aer si apoi sa te postezi in fata calculatorului sa te dai in figuri caci sigur ti-ar sta mai frumos. nu cred ca nivelul intelectual iti da voie sa -ti etalezi o parere de interes national. doar prin parerea celor multi si neinformati total ci doar partinitor cu scopul sondajelor, anumite org. ,,necrestine" au propus eliminarea icoanelor si a orelor de religie!!!.... oare GRECIA procedeaza la fel ? NU CRED pentru ca acolo informatia circula , este la indemana oricui nu ca laq noi, unde cei multi sunt manipulati prin 30 de arginti si ,,danseaza" dupa cum canta cei care au uitat ca bruma de inteligenta pe care o au provine de la cel pe care ei acum vor sa-L elimine din gandul viitarelor generatii: DUMNEZEU. dupa cum ai vazut DUMNEZEU are grija sa nu fie daramat, puterea lui nimeni nu o poate etala. EL poate face din oameni nebuni, inteligenti si invers, asa ca frate lasa gluma si respecta-L acum caci ma-i tarziu s-ar putea sa nu mai ai timp. CAIESTE-TE si cere iertare. Nu cred ca ai fost asa de la inceput, ci doar esti un pic purtat de val . Raspunde-mi te rog, la o intrebare simpla: cu ce te incurca pe domnia ta prezenta icoanelor in mediul scolar universitar sau de oricare alt nivel? CE avantaj ai sau ce pierzi daca raman icoanele in clase? eu cred ca nici unul, dar asa-i romanul... uita de unde a plecat
  • 0 (0 voturi)    
    foarte buna decizie (Sâmbătă, 14 iunie 2008, 21:23)

    marian [anonim]

    dar daca eu sunt ortodox, oare prin inlaturarea icoanelor din clase, de liceu sau facultate, nu mi se ingradeste dreptul la libertate religioasa, libertate de exprimare a cultului meu, la gandire practica sau eu trebuie sa ma supun unor decizii atee intr-o tara ortodoxa!!?... sau eu crestin ortodox nu mai am drepturi in numele unei democratii prost intelese? pentru mine nu mai exista decat interesul celor cvare au influenta in lume? pentru mine nu mai exista decat acele drepturi care convin anumitor grupari sau grupuri?... prin inlaturarea icoanelor sau a orelor de religie din invatamant, oare mie , ca ortodox, nu mi se inca nici un drept?sau eu nu mai contez in propria mea tara? celor care nu le convine icoana de ce nu se stabilesc intr-un stat european sau american, african sau care vrea el, unde icoana in locuri publice nu este etalata?!!! Eu am si studii superioare, iar daca militez pentru icoane pentru traditia crestin ortoidoxa pentru credinta patriei strabune inseamna ca aduc atingere interesului religios al vreunui al cetatean?... interesul lor este de subminare al libertatii religioase a majoritatii unui stat! ei nu se pot numi romani !!!!! de doua mi de ani suntem ortodoxi de doua mi de ani ne spun altii care este ,,edevarul" dar adevaratul adevar doar BUNUL DUMNEZEU prezent in mijlocul nostru si prin FIUL SAU UNUL NASCUT IISUS HRISTOS, NI L-A RELEVAT, si doar prin EL stramosii nosti au rezistat de-a lungul istoriei!!...cine nu crede sa cerceteze istoria si se va convinge ... sfatul meu: nu trebuie sa facem jocul acelor care orbiti de cativa arginti au tradat si continua sa tradeze patria,neamul stramosesc si pe cei ce sau jertfit pentru pastrarea integritatii noastre seculare...
    • 0 (0 voturi)    
      foarte tipica decizie (Luni, 16 iunie 2008, 8:02)

      elvira ster [anonim] i-a raspuns lui marian

      dar puneti-le (icoanele) acasa pe toti peretii, in straturi, in baie, pe s.cari, pe dulap, si lasa-i pe altii sa respire

      iar despre decizia curtii 'supreme', nu stiu de ce nu ma mira, acolo sunt unele dintre cele mai neconstructive forte din societatea asta
  • 0 (0 voturi)    
    invatamant (Luni, 16 iunie 2008, 12:30)

    io [anonim]

    Statul Roman este un stat laic.
    Invatamantul in Roamnia este laic.
    Deci ce cauta icoanele in scolile de stat?
    De ce se amestaca biserica in treburile statale si de ce statul se lasa amestecat de catre biserica?

    Chestiunea este foarte simpla, doar ca unii dobitoci nu vor sa priceapa.

    biserica mamii ei de biserica

    va doresc sa va deschideti mintile
    ca altfel ajungem ca musulmanii

    sanatate
    • 0 (0 voturi)    
      icoane (Marţi, 17 iunie 2008, 9:32)

      cllod [anonim] i-a raspuns lui io

      http://cllodvl.wordpress.com/2008/06/16/protestul-icoanei/
  • 0 (0 voturi)    
    icoane NU (Sâmbătă, 12 iulie 2008, 22:28)

    zamolxes [anonim]

    Traim intr-o tara de imbecili ! Cum este posibil sa dorim icoane in scoli ,icoane care sunt insemnele unei organizatii criminale -biserica crestina - biserica care s-a impus prin forta si care este vinovata de moartea a milioane de oameni in ultimii 2008 ani ! Uitam de crimele din Noaptea sf. Bartolomeu ,de razboaiele religioase din Europa, de cruciade ,de crimele Inchizitiei ,de asasinarea catarsilor ,de crimele impotriva bastinasilor din continentele americane ...etc . Cat timp vom mai tolera aceasta UTOPIE ! Cum poti sa decizi ca "Inalta Curte " ca totul se va decide in comunitate sau in scoli . Numai niste prosti pot decide astfel ! Se stie ca majoritatea sunt imbecili si mai sunt si cazuri particulare cand profesoarele de mate sau romana sunt sotii de preoti si atunci cum poti avea curajul sa optezi impotriva icoanelor ,ar insemna sa-i creezi copilului probleme la scoala !
    Prostii sau incultii de la "inalta Curte " daca ar fi citit o istorie a religiilor si-ar fi dat seama ca daca se da liber introducerii si altor insemne ,in clase ,ne-am trezi cu zvastica fascista pe pereti ,cu falusul celor care practica cultul falusului in religia budista ,etc... Dupa parerea mea se face apologia crimei mai ales ca Biblia ( pe care eu am citit-o ) in comparatie cu cei care doar merg la biserica si cu semidoctii ,care au luat decizia ,de la Inalta Curte,este plina de indemnuri la crima din partea unui Dumnezeu razbunator ... ROMANIA TREZESTE - TE !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Campania AUR (Vineri, 5 septembrie 2008, 16:46)

    DazeLoop [anonim]

    Asociatia Umanista Romana demareaza in prezent o campanie civica numita "STOP INDOCTRINARII RELIGIOASE IN SCOLILE DIN ROMANIA!"

    http://www.secularhumanism.ro/index.php/lang-ro/campania-qstop-indoctrinrii-religioase-in-coliq/19-sediul-campaniei-on-line