Bucuresti: Restrictii de circulatie din cauza lucrarilor la pasajul subteran de langa Aeroportul Baneasa

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 12 iunie 2008, 14:42 Actualitate | Esenţial

Ministerul Transporturilor a anuntat ca, incepand cu miercuri, 18 iunie, vor fi demarate lucrarile de executie ale pasajului subteran din zona intersectiei Soseaua Bucuresti - Ploiesti ( DN 1 ) - Bulevardul Aerogarii - Bulevardul Ion Ionescu de la Brad, fiind impuse restrictii de circulatie in zona.

In acest sens, in noaptea de 17 / 18 iunie, ora 22, se vor institui restrictii de circulatie, prin instalarea semnalizarilor rutiere temporare, pe tronsonul de drum cuprins intre strada Dobrogeanu Gherea si Bulevardul Aerogarii, pentru o perioada de timp de aproximativ 6 luni . Astfel, pe tronsonul mentionat, circulatia autovehiculelor se va desfasura pe cate doua benzi, atat pe sensul de intrare cat si pe cel de iesire din Capitala .

Totodata, pe bulevardul Aerogarii, la intersectia cu Soseaua Bucuresti - Ploiesti, se vor institui restrictii de circulatie zilnic, intre orele 22.30 - 04.00, circulatia rutiera desfasurandu-se in ambele sensuri, pe jumatate din partea carosabila .

Pentru evitarea aglomerarii traficului rutier pe acest tronson de drum national, Ministerul Transporturilor recomanda si alte trasee ocolitoare :
    1. Piata Charles de Gaulle - Bulevardul Aviatorilor - strada Nicolae Caranfil - Bulevardul Aerogarii - DN 1 .
    2. Piata Presei Libere - Bulevardul Poligrafiei - strada Baiculesti - Soseaua Straulesti - Bulevardul Ion Ionescu de la Brad - DN 1 .
    3. Bulevardul Bucurestii Noi - Soseaua Ionescu Sisesti - strada Jandarmeriei - DN 1
    4. Soseaua Colentina - strada Doamna Ghica - Soseaua Petricani - Soseaua Pipera Tunari - strada Erou Iancu Nicolae - Aleea Privighetorilor - DN 1

Masurile de deviere a traficului rutier au fost stabilite si convenite impreuna cu Inspectoratul General al Politiei si cu Brigada de Politie Rutiera a Municipiului Bucuresti, si avizate in cadrul Comisiei Tehnice de Circulatie din Primaria Municipiului Bucuresti .





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

5889 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Minunat! (Joi, 12 iunie 2008, 15:22)

    Monica M [anonim]

    In sfarsit ....... O idee laudabila de a fluidiza circulatia in zona Podul Baneasa-Aeroportul Baneasa. Intrebarea este insa alta. Ce se va intampla la Casa Presei Libere? Tot balamucul din Baneasa se va muta acolo.
    In ceea ce priveste durata lucrarilor, sa vedem daca cele 6 luni nu vor ajunge 12 sau, eventual, 18!
    • 0 (0 voturi)    
      balamuc (Joi, 12 iunie 2008, 16:20)

      silviu [anonim] i-a raspuns lui Monica M

      Nu se va muta chiar tot balamucul la Piata Presei, pentru ca o parte din ce se inampla la aeroportul baneasa este provocat de traficul de pe aerogarii, care aduce masini din jumatatea estica a orasului.
      Sunt de acord cu durata... 6 luni ar fi o minune.
      • -2 (2 voturi)    
        N-ai dreptate (Joi, 12 iunie 2008, 16:31)

        Monica M [anonim] i-a raspuns lui silviu

        Ce treaba are bulevardul aerogarii cu DN1?
        • +1 (1 vot)    
          B-dul Aerogarii (Joi, 12 iunie 2008, 18:02)

          CFG [utilizator] i-a raspuns lui Monica M

          B-dul Aerogarii se intersecteaza cu DN1 (Sos. Bucuresti-Ploiesti). Aceea este legatura.
          Iar dincolo de DN1 este B-dul Ion Ionescu de la Brad ...
          • 0 (0 voturi)    
            Erata (Vineri, 13 iunie 2008, 8:59)

            Monica M [anonim] i-a raspuns lui CFG

            Crede-ma, stiu foarte bine ... stau pe o strada perpendiculara pe Ion Ionescu de la Brad. M-am exprimat gresit mai sus. Ideea era ce treaba are intersectia bulevardului Aerogarii cu DN1 cu dopul ce se formeaza la Casa Presei Libere
        • 0 (0 voturi)    
          ba tu n-ai dreptate :) (Vineri, 13 iunie 2008, 11:36)

          silviu [anonim] i-a raspuns lui Monica M

          Dopul de la Casa Presei va creste, asta asa e. Cred ca va fi insa putin mai usor cacolo decat la intersectia cu Aerogarii pentru ca nu se sta atat de mult la semafor.
    • +1 (1 vot)    
      stai calm! (Vineri, 13 iunie 2008, 7:21)

      eeeuuuu [anonim] i-a raspuns lui Monica M

      si-a tras si orban un mic ciubuc, pentru el si pentru liberali. daca videanu a luat stadionul "lia manoliu" pentru el si pdl, de ce n-ar lua si orban pentru pnl o ciozvarta? iar lucrarile ar putea dura si patru ani, (ca_cam atata or sa stea pe tusa) sa manance si gura lor ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    ar fi minunat daca ar fi gata f repede (Joi, 12 iunie 2008, 15:45)

    ne asteapta si mai mari blocaje [anonim]

    rutele ocolitoare sunt deja blocate si sunt puse in bataie de joc, cred
    nu se dau termenele de executie de finalizarea pasajului- cred ca e vorba de jumate de pasaj 6 luni, dar nu cred sa se circule normal mai devereme de 2 ani, dupa cum se sprijina toti in lopata...
    • +1 (1 vot)    
      mda (Joi, 12 iunie 2008, 16:09)

      hai [anonim] i-a raspuns lui ne asteapta si mai mari blocaje

      intrebarea mea este...de ce nu s-a obosit nimeni sa sincronizeze semafoarele ?
      incepand cu cele din piata presei si pana la cel de la baneasa (pus total aiurea - avand in vedere ca e un pasaj mai incolo putin).
      Avand in vedere ca se termina si autostrada la anu (asa zic ei)..de ce nu au mai asteptat putin...
      In fine...nu mai conteaza.
      La final, revin cu o intrebare...de ce nu au incercat mai intai o sincronizare a semafoarelor sau un management al traficului ?
      ar fi fost surprinsi de rezultate.
      Acum...prinzi semafor la casa presei...mergi si il prinzi pe cel de la pod...mai mergi zece metri si il prinzi pe cel de la intersectia cu aerogarii...mai mergi 10 metri si e rosu la semaforu de la baneasa...
      De ce te mai miri ca e coada ?
  • +1 (1 vot)    
    AAAALOOOOOO treziti-va (Joi, 12 iunie 2008, 17:27)

    marcel [anonim]

    Acest pasaj trebuia sa fie gata la 31 decembrie 2007!!! Nu raspunde nimeni de chestia asta? Sunt 15 milioane de euro dati fara licitatie!!!! Isi bat joc de noi atata timp cat nu ii trage nimeni la raspundere!! Atatia nervi si bani dati ca sa-si umfle jigodia de orban buzunarul. Daca era O REPREZENTANTA cITROEN IN ZONA ERA GATA ACUM 2 ANI!!!
    • +1 (1 vot)    
      guvernantii se tin mai greu de cuvant (Joi, 12 iunie 2008, 19:54)

      Iri [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Adreseaza-te ministrului transporturilor si primului ministru.Asteapta raspunsul lor.E vorba de actualul guvern.
    • 0 (0 voturi)    
      Este prost informat! (Vineri, 13 iunie 2008, 15:00)

      Ducu [anonim] i-a raspuns lui marcel

      Exista deja de 2 ani in zona Baneaza Shopping Center!
  • 0 (0 voturi)    
    axa nord sud (Joi, 12 iunie 2008, 17:28)

    Zodrac [anonim]

    Pai sigur se va infunda acolo (estimez cam 70% din flow se duce acolo).

    Cand se va infunde la piata presei vor face si acolo unul

    Probabil apoi si la arcul de triumf.

    Glumesc, :) daca il termina pe asta intr-un an o sa fie feselie mare dar nu cred, nu au facut iei 2 poduri in timpul asta dara mite un pasaj subteran.
  • 0 (0 voturi)    
    intrarea? (Joi, 12 iunie 2008, 22:32)

    nu inteleg [anonim]

    deci nu am inteles mare lucru: e foarte bine acum de la semafor de la baneasa se merge spre ploiesti brici..dar invers???...am crezut si eu ca se face inca un pod chiar la baneasa (nu sa construiasca acolo birouri chiar acum pe colt unii) si ca se mai face o sa zic asa trifurcatie cam pe la fostul semafor de la zoo...adica inca 2 drumuri unu spre est si un spre vest sa nu se mai opreasca toata lumea la smeafor la baneasa..asa mi se parea norma normal..dar probabil trebuiau expropriati niste smechiari iar asta nu se poate cu siguranta
  • 0 (2 voturi)    
    Vesnicul vinovat, Basescu (Vineri, 13 iunie 2008, 7:47)

    hotnewsfil [utilizator]

    Basescu e de vina. O sa aranjez cu "322" si cu "Axa Iliescu-Patriciu", sa mobilizeze rapid tonomatele, in frunte cu haita "Cristoiu, Teologul-impielitat, Nebunul-cu-laptop- la gat",sa-l debarce rapid, sa ne lase in pace(pe hoti sa fure, pe prosti sa rada a paguba).
    E drept ca ni se ofera macar distractii, de felul "acrobatiile lui Adrian Ursu pe axa Iliescu-Patriciu".