Patriarhul Constantinopolului sustine Moscova in conflictul ei cu Biserica Ortodoxa Romana

de Olga Popescu     HotNews.ro
Miercuri, 11 iunie 2008, 10:48 Actualitate | Esenţial

Patriarhul Bartolomeu al Constantinopolului i-a trimis o scrisoare Patriarhului Moscovei si intregii Rusii, Aleksei al II-lea, care exprima pozitia Bisericii ortodoxe a Constantinopolului fata de decizia Biseririi Ortodoxe romane de infiintare a eparhiilor ei pe teritoriul canonic al Patriarhiei moscovite, anunta publicatia electronica Regions.ru. Potrivit sursei citate, Patriarhul Bartolomeu subliniaza in epistola lui ca infiintarea de noi eparhii nu se poate baza pe premise cu caracter nationalist.

In opinia Patriarhului, „de fiecare data cand motive spirituale de creare de noi eparhii si alte structuri bisericesti au fost incalcate, imediat sau ceva mai tarziu au aparut probleme”, care s-au dovedit extrem de dificil de rezolvat ulterior. Solutionarea unor astfel de disensiuni, estimeaza Patriarhul Bartolomeu, este posibila doar pe baza ecleziastica, prevazuta de sfintele canoane, alte rezolvari alternative fiind imposibil de gasit.

In incheierea scrisorii sale, noteaza publicatia mentionata, Patriarhul Bartolomeu isi exprima speranta ca pacea dintre Bisericile Romana si Rusa va fi restabilita.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3417 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    nici nu ma mira la greci... (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:03)

    judex [anonim]

    le place a naibii comunismul, adica ei sa stea cu burta-n sus la soare, altii sa munceasca si apoi sa imparta cu ei rezultatele muncii. Aferim! Cui nu i-ar place un asemenea comunism?
    Cititi va rog acest citat din testamentul lui Petru cel Mare:
    "12. A face pe toti grecii dezbinati ce sunt imprastiati in Ungaria, Polonia si alte tari, sa se lipseasca de ele si a se reface sprijinul lor si a intermedia o asociatie universala; acestia vor fi tot atatia prieteni pe care Rusia ii va avea in statul fiecarui dusman al ei."
    Acum, poate veti intelege mai bine.
    • 0 (0 voturi)    
      capitalismul (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:54)

      Ovidiu P [utilizator] i-a raspuns lui judex

      le place a naibii capitalismul,
      adica ei sa stea cu burta-n sus la soare, altii sa munceasca si apoi sa imparta cu ei rezultatele muncii. Aferim! Cui nu i-ar place un asemenea capitalism?
      oamenii conteaza, nu prea conteaza sistemul politic. Si capitalismul si comunismul sunt la fel de rele daca nu sunt aplicate pentru semeni.
    • 0 (0 voturi)    
      care greci? (Miercuri, 11 iunie 2008, 23:22)

      cia [anonim] i-a raspuns lui judex

      nu esti informat! bartolomeu e turc, a fost ofiter! grecii nici nu-l baga in seama.
      totusi, bor ar trebui sa stea linistita acasa, pentru ca moldova este alt stat si asa va ramane.
      • 0 (0 voturi)    
        care turci? (Joi, 12 iunie 2008, 2:00)

        Ionascu [utilizator] i-a raspuns lui cia

        Da, e la fel de turc cât erau fanarioţii turci. Doar pentru că s-a născut în Turcia nu înseamnă că nu e grec. Că doar Patriarhul Contantinopolului îşi are reşedinţa tot în acel cartier celebru al Istanbulului numit "Fanar".
  • 0 (2 voturi)    
    Foarte corect (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:10)

    Eu [anonim]

    Are perfecta dreptate , doar ca scrisoarea trebuia trimisa la sfarsitul celui de-al II-lea razboi mondial cand biserica ordodoxa rusa a venit cu tancurile.
  • +1 (3 voturi)    
    Dumnezeu stie istorie (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:29)

    Camelian Propinatiu [anonim]

    Nu e vorba de premise cu caracter nationalist ci de binecuvantarea pactului Molotov-Ribbentrop.
    Va creste de aici orientarea greco-catolica.
  • +2 (4 voturi)    
    imi reamintesc cu aceasta ocazie... (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:42)

    judex [anonim]

    revolta dura a unor reprezentanti ai bisericii ortodoxe romane impotriva unui episcop care a facut "grseala" sa se lase impartasit de biserica romano-catolica. Cat fariseism?! Oare, nu exista numai un Dumnezeu si un Isus? Oare biserica greco-catolica si cea romano-catolica nu sunt surorile bisericii ortodoxe? Popii astia au luat-o razna de tot !
    • 0 (2 voturi)    
      Hai sa nu mai vedem paiul din ochiul altuia... (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:11)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui judex

      Iar ai aparut sa-ti reversi frustrarile pe aici? Daca tot te intereseaza Dumnezeu si religia poate ar trebui sa-ti amintesti ca nimeni nu e fara de pacat si ca n-ar trebui sa judecam pe altii. Daca au gresit vor plati pentru greselile lor, nu suntem noi judecatori ci Dumnezeu este, asa ca sa ne vedem noi de ale noastre ca are cine sa aiba grija de restul. Sau esti genul de ateu care nu crede in Dumnezeu dar se revolta la "problemele" din sanul bisericii? Intreb si eu ca nu se stie niciodata...
      • 0 (2 voturi)    
        ma indoiesc ca.... (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:37)

        judex [anonim] i-a raspuns lui ortodox

        Dumnezeu va aproba falsitatea si comportamentul popilor fara har. Tu nu traiesti pe pamant? Nu vezi ce se petrece? Sau, tu te simti deja in rai, evident raiul creat de prietenii tai Iliescu si Tariceanu? Iar. in legatura cu frustrarile, nu eu exprim frustrari, ci altii. Eu nu fac altceva decat sa arat adevarul. Daca adevarul te revolta, atunci tu esti cel frustrat! Iar, stilul tau inconfundabil imi arata ca esti din acei manipulatori care postezi sub nickname-uri diferite, ortodoxule !
        • 0 (0 voturi)    
          Gresesti dar... (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:38)

          ortodox [anonim] i-a raspuns lui judex

          ...asta e treaba ta deja, postez cu acelasi nick, si doar atunci cand e cazul (cel putin eu asa sper). Politicienii nu-s "prietenii" mei ba din contra mi s-a luat de tot acest circ si astept o generatie noua de politicieni neinfectata de generatia asta, o generatie care sa si faca ceva pentru tara - ceea ce nu fac prietenii tai PDL daca ar fi sa ma iau dupa alte comentarii ale tale si sa fiu rautacios. De falsitatea altora nu ma ocup, ma ocup de problemele mele si incerc pe cat posibil sa nu judec, nu ma deranjeaza adevarul dar crezi ca tu stii adevarul? Poate stii doar anumite fragmente care puse intr-o perspectiva mai larga isi schimba valoarea - mai gandeste-te!

          Fratii ortodocsilor sunt doar ortodocsii, altfel nu vom avea nimic impotriva sa se intample lucruri ca pe la altii, o mica povestire sa intelegi: un preot ortodox a fost invitat la neoprotestanti si i-au cerut sa se impartaseasca. Stiind ca ei nu considera impartasania fiind trupul si sangele Domnului a refuzat pe motiv ca nu bea vin. Acestia i-au replicat - nu e nimic maine o facem cu Coca-Cola.

          In final, daca esti sincer si crezi in Dumnezeu lasa-l sa te calauzeasca, altii isi vor rezolva ei problemele lor si fara a-i judeca noi(care poate nici nu avem toate informatiile).
          Inca un lucru- Hotnews propaga articole de acest gen pentru trafic - asa inteleg ei jurnalismul(o adevarat mana cereasca articolele legate de preoti, politica si sport - titluri incendiare si articole jenante).
          • 0 (0 voturi)    
            frate ortodox, (Miercuri, 11 iunie 2008, 16:29)

            judex [anonim] i-a raspuns lui ortodox

            nu crezi ca noi ortodoxii suntem foarte intoleranti? Ne despart de catolici doar trei elemente care nu sunt insurmontabile: primatul papei, purgatoriul si filioque. Oare nu sunt si ei fratii nostri intru Christos? Crezi ca Dumnezeu si Isus este de acord cu aceasta schisma?
            • 0 (0 voturi)    
              Din ce zici nu prea esti frate si pre aputin ortod (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:02)

              ortodox [anonim] i-a raspuns lui judex

              Ai pus punctul pe i si ti-ai raspuns - astea 3 sunt insurmontabile - tocmai asta ne desparte Papa - nu il substituie pe IIsus si nu poate vinde iertarea pacatelor.Nu vreau sa intru in detalii - e treaba altora.
              Cat despre comentariul tau de mai jos, n-ai inteles nimic din ce am zis - te plangi de fariseismul altora dar postezi comentariu dupa comentariu pentru PDL (poate esti platit de ei si e doar un serviciu - pana la urma e treaba ta). Dac citeai atent ziceam ca astept sa dispara din peisaj toti acesti dinozauri de la PSD, PNL, PDL, UDMR,PRM,PC - in mare masura securisti de formatie si sa apara niste tineri politicieni care sa lucreze pentru Romania!
              • 0 (0 voturi)    
                ai dreptate, nu pot fi frate cu... (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:51)

                judex [anonim] i-a raspuns lui ortodox

                cei dogmatici, intoleranti si posedati de....Apropo, de ce nu ati dat inapoi bisericile fratilor greco-catolici care s-au sacrificat si au murit in puscarii pentru a nu face pactul cu diavolul. Ce grad ai?
                • 0 (0 voturi)    
                  Pnetru toti e indreptare -trebuie doar sa vrei (Miercuri, 11 iunie 2008, 21:55)

                  ortodox [anonim] i-a raspuns lui judex

                  Se pare ca ai mari probleme si frustrari sau iti place sa te arunci in conversatii aberante - nu intelegi ce inseama biserica ortodoxa, ce insemna dogmele ei si alte astfel de lucruri. Oricum ti-am vazut si postarile de prin alte parti si se pare ca te pricepi la toate. Nu am eu puterea de a judeca ce biserici s-au luat si s-au dat, ce trebuie retrocedat si ce nu, arunci doar afirmatii; poate stii ca au murit si mult mai multi crestini ortodocsi in puscariile comuniste, poate stii ca in partidul tau PDL exista vechi nomenclaturisti deci de ce ma intrebi pe mine de grad, intreaba-i pe ei - e chiar greu sa intelegi ca nu ma intereseaza politica fostilor, actualilor si speram nu si a viitorilor securisti comunisti?
          • 0 (0 voturi)    
            cat esti de fals si insinuant, frate ortodox! (Miercuri, 11 iunie 2008, 16:33)

            judex [anonim] i-a raspuns lui ortodox

            Sa inteleg ca, in Romania ortodoxa, nu este voie sa tii cu PDL. Trebuie sa tii numai cu PSD, PNL, PRM si PC. Asta te invata Dumnezeu? Sa tii cu satana?
          • 0 (0 voturi)    
            ortodoxia adevarata (Marţi, 18 august 2009, 17:18)

            schipor gheorghe [anonim] i-a raspuns lui ortodox

            Sa nu uitam ca dezbinari si cer-a turi au existat si intre Apostoli:intre Apostolul Pavel si Petru,intre Apostilii Pavel Si Barnaba,dar asta nu ia determinat sa adere la alta credinta.ei au ramas la fel de fideli Bisericii lui Hristos.Ati auzit de Sfantul Calinic de la Cernica care i-a trantit usa in nas lui Alexandru Ioan Cuza,de Mitropolitii Iacob Putneanul si Gavriil Calimachi care s-au opus domnului Moldovei in incercarea acestuia de a mari birurile?de cei 2000 de mitropoliti,episcopi,preoti si calugari ortodocsi din rusia ucisi de comunisti pentru ca au refuzat sa se lepede de credinta ati auzit?Ortodoxia are martirii ei si sangele acestor martiri sustin credinta adevarata
        • 0 (0 voturi)    
          ...... (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:03)

          Ducu [anonim] i-a raspuns lui judex

          Fiecare isi va primi plata!
      • 0 (0 voturi)    
        Ateii de "buna credinta"! (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:01)

        Ducu [anonim] i-a raspuns lui ortodox

        Bine zis!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai invata, mai invata (Miercuri, 11 iunie 2008, 17:00)

      releu [anonim] i-a raspuns lui judex

      nu e chiar asa, ca face cine ce vrea cand vrea, acum vreo 5 ani, Biserica Catolica a dat o circulara in care interzicea comuniunea, adica imprtasania asta in alte biserici, asta ca poate nu stiai, ca de citesti doar rubrica de fapt divers...
      • 0 (0 voturi)    
        minciuni. si fariseism... (Miercuri, 11 iunie 2008, 17:20)

        judex [anonim] i-a raspuns lui releu

        Am prieteni catolici in strainatate carora li se spune de catre protii catolici ca, daca nu au o biserica catolica in tara in care merg, sa nu intre decat in biserici ortodoxe. Apoi, cati preoti catolici ati vazut implicati in politica, adica in cele lumesti? La noi este adevarat ca "trebuie sa faci ce zice popa, nu ce face popa". Cat fariseism ?!
        • 0 (0 voturi)    
          ............... (Miercuri, 11 iunie 2008, 18:04)

          Ducu [anonim] i-a raspuns lui judex

          Nu judecat ca vei fi judecat!
          • 0 (0 voturi)    
            mai scuteste-ma... (Miercuri, 11 iunie 2008, 20:46)

            judex [anonim] i-a raspuns lui Ducu

            nu pricepi nimic. Dogmele nu pot sustine o religie superioara cum este crestinismul. Poate, voi toti dogmaticii, nici macar nu realizati superioritatea crestinismului pentru ca se bazeaza tocmai pe toleranta si mantuire. Nu sunteti demni de iubirea lui Isus.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu-i chiar asa de rau sa fi crestin si om! (Miercuri, 11 iunie 2008, 22:00)

              ortodox [anonim] i-a raspuns lui judex

              Nu inteleg de ce tot vorbesti de ortodocsi de vreme ce nu ai nici o legatura cu subiectul - pariez ca nici macar crestin de Duminica nu esti - altfel macar nu te mai inflamai - dar tie iti place sa traiesti din conflicte precum carmaciului tau.
              Inchei discutia cu tine printr-un citat .
              Napoleon Bonaparte: "Eu cunosc oamenii şi vă spun că Iisus Hristos nu este un simplu om. Între El şi oricare altă persoană din lume nu există nici un termen de comparaţie. Alexandru, Cezar, Carol cel Mare şi eu, am fondat imperii. Dar pe ce am bazat noi creaţiile geniilor noastre? Pe forţă. Iisus Hristos şi-a întemeiat imperiul pe dragoste; şi la această oră, milioane de oameni ar muri pentru El." La sfârşitul vieţii, Napoleon, care a cucerit jumătate din Europa prin război, a scris în jurnalul său: "Cu toată armata şi generalii mei nu am reuşit să domnesc măcar un sfert de secol pe un singur continent. Iar acest Iisus cucereşte fără violenţă popoarele şi culturile de mii de ani."
              • 0 (0 voturi)    
                sunt cel putin la fel de crestin ca tine.... (Joi, 12 iunie 2008, 6:36)

                judex [anonim] i-a raspuns lui ortodox

                dar Dumnezeu m-a ferit sa fiu dogmatic si intolerant. Si...sa nu uitati ca trufia este un mare pacat. Dogma, intoleranta si trufia au produs inchizitia, schismele, atitudinea bisericii ortodoxe de superioritate....si pozitii de tipul celei prezentate in acest articol.
                • 0 (0 voturi)    
                  Cat de crestini suntem????? (Joi, 12 iunie 2008, 9:41)

                  Ducu [anonim] i-a raspuns lui judex

                  Eu sunt mai putin decat toti!
                  Incerc totusi sa fac ceva in acesta directie!
                • 0 (0 voturi)    
                  oare? (Joi, 12 iunie 2008, 15:40)

                  Anonim [anonim] i-a raspuns lui judex

                  Tu esti asemenea fariseului din templu "Domane, iti multumesc ca m-ai ferit sa fiu intolerant si dogmatic precum "fratele" meu ortodox...".
                  Biserica Ortodoxa, nu sustine ca este superioara, sustine ca detine invatatura adevarata.

                  Ce fel de toleranta ne ceri???
                  Oare ce toleranta a avut Iisus Hristos fata de invatatii vremii sale?
                  Ce inseamna sa fiu tolerant?
                  Ti-a dat cineva in cap pentru ceea ce crezi tu?
                  NU UITA: a fi tolerant nu e TOTUNA cu a fi ca tine.
                  Crestinii ortodocsi se roaga pentru voi, va iubesc ca pe niste frati, dar daca vreti sa va aruncati de la fereastra, o sa va ducem dorul....
            • 0 (0 voturi)    
              ... te scutesc si totusi .... (Joi, 12 iunie 2008, 9:36)

              Ducu [anonim] i-a raspuns lui judex

              Nu judeca = IUBIRE !

              Inseamna ca tiu te simti demn de iubire lui Iisus?
            • 0 (0 voturi)    
              --- te scutesc si totusi ...... (Joi, 12 iunie 2008, 9:38)

              Ducu [anonim] i-a raspuns lui judex

              Plata se primeste de la Dumnezeu si nu de la oameni!
              • 0 (0 voturi)    
                corect... (Joi, 12 iunie 2008, 10:31)

                judex [anonim] i-a raspuns lui Ducu

                plata se va primi de la Dumnezeu !
    • 0 (0 voturi)    
      Biserici surori (Vineri, 13 iunie 2008, 16:51)

      Ghita Avram [anonim] i-a raspuns lui judex

      Ce spui de biserici surori cand in urma cu un an Papa de la Roma a spus ca doar catolicii se mantuiesc...
  • +1 (3 voturi)    
    "Fratia" ortodoxa (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:50)

    Imperialistu' [anonim]

    Isi dovedeste inca o data falsitatea sau daca vreti, unitatea in jurul faradelegii. Nu ma mira decizia patriarhului de la Constantinopol, dar nu pot sa nu fiu dezamagit cand vad cum toti se sprijina reciproc impotriva noastra.

    Sa le fie rusine.
  • 0 (2 voturi)    
    Intre doua interese mari (Miercuri, 11 iunie 2008, 11:52)

    gi [anonim]

    Intre doua interese mari, noi suntem maruntis; o mica atentie, o concesie necostisitoare ce si-o permit imperiile;
  • +1 (3 voturi)    
    (...) (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:10)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    Nu mai sariti asa in sus.

    Biserica Ortodoxa Romana, cu relele si bunele ei, este o biserica autocefala. Nu raspunde in fata nimanui: nici in fata Constantinopolului, nici in fata Rusiei, nici nicaieri de aiurea.

    Face foarte bine ca infiinteaza noi eparhii in Moldova. Asa este corect. Moldova a fost, este si va fi a Romaniei, precum si biserica noastra stramoseasca.
    Si Oamenii din Moldova merg la aceste eparhii romanesti la slujba. Nu le impunem. Este alegerea lor. Daca in felul acesta poate fi sprijinit romanismul, apoi sa mai infiintam inca pe atatea eparhii, si sa nu luam in seama fel de fel de popi comunisti slugi la rusi.

    Bravo pentru Patriarhul Daniel, Bravo pentru BOR !
  • 0 (2 voturi)    
    moldova (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:15)

    basarabean [anonim]

    rusii/slavii incearca prin toate metodele sa ne dezbine,

    nu vom ceda niciodata ... unii dintre noi
  • 0 (2 voturi)    
    Stai deoparte (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:17)

    Johnny [anonim]

    Bartolomeu, vezi-ti de treaba ta, bai baiatule!
    Lasa politica deoparte.
  • 0 (2 voturi)    
    cand v-a fugarit din tara (Miercuri, 11 iunie 2008, 12:49)

    bine v-a facut Cuza Voda [anonim]

    dlor greci.
    ce reprezinta patriarhul constantinopolului ?
    o ridicola concesie turceasca.
    il iau rusii in serios de se rup.
    un targ de 2 ruble gaurite...
    • +1 (1 vot)    
      bine v-a facut ceausescu, bine v-au facut rusii (Miercuri, 11 iunie 2008, 23:18)

      roman scarbit de romani [anonim] i-a raspuns lui bine v-a facut Cuza Voda

      dlor rromani.
      ce reprezinta clownul din dealu patriarhiei?
      un colaborationist securist ca toti rromanii.
      va ia europa serios de se rupe.
      o tara si un popor de 2 lei gaurite...
  • 0 (2 voturi)    
    cand cu steaua,cand cu crucea (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:12)

    directia 5 [anonim]

    interesant,noi infiintam noi eparhi in Moldova,rusii activeaza vechile 'eparhii' din Ro ,si culmea au si destule 'cozi de topor' si in guvern,si in Parlament,si intre 'formatorii de opinii'.Totusi Bartolomeu trebuie inteles,aflat intr o tara care se indreapta spre un regim islamist are nevoie de sprijin politic si material venit din partea Moscovei,cred ca nu se amageste sperand ca nu va venii vremea cand acest sprijin v a fi decontat
  • +1 (3 voturi)    
    de la moromete citire: (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:12)

    cocosila [utilizator]

    "Si da-ne noua doamne cat mai multe leturghii si colive... si adu cat mai multe proaste la biserica! Slava tatalui si fiului si sfantului duh"
    • 0 (0 voturi)    
      Nici macar nu poti fi original... (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:41)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui cocosila

      Ia un link si citeste despre mari oameni de stiinta -ca poate te mai trezesti dupa atata comunism:

      http://www.bcbluncailvei.home.ro/stiinta.htm
  • 0 (0 voturi)    
    comunisti (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:21)

    DAOS [anonim]

    http://www.unimedia.md/index.php?mod=home&hmod=newsbyid&id=6180
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:55)

      hpsonyvaio [anonim] i-a raspuns lui DAOS

      Procuratura municipală a sechestrat calculatoarele a câţiva tineri, care au plasat comentarii anti-comuniste pe forumurile din Republica Moldova
  • +1 (1 vot)    
    Uniti-va cu Roma ! (Miercuri, 11 iunie 2008, 13:27)

    un mocan [anonim]

    Cea mai buna solutie e unirea cu Roma ...Lasati orgoliile deoparte si incepeti tratativele cu Vaticanul ! Iesiti din Evul Mediu, clerici ortodocsi ! Suntem un popor latin, am avut ritul roman , inainte de cel bizantin , care e problema ? Faceti ceva pentru Romania, nu numai pentru voi ! Ganditi-va la viitor si nu doar la buzunarele voastre .Deveniti o biserica vie , nu doar spirituala.Altfel, in 20 de ani 50% din romani vor fi neoprotestanti si restul atei ! Asta vreti, domnilor preoti ortodocsi ?
    • 0 (0 voturi)    
      Doar Dumnezeu ar trebui sa decida... (Miercuri, 11 iunie 2008, 14:06)

      ortodox [anonim] i-a raspuns lui un mocan

      Din tot ce am citit n-ar fi vorba de orgolii ci de dogme, obiceiuri ritualuri, etc, etc. Problema e ca nu prea cunosti (nici eu nu-s mare cunoscator) lucruruile.
      Biserica ortodoxa chiar e o biserica vie - spre deosebire de altii care au rams doar cu niste cladiri vizitate de turisti. Mergi la biserica si o sa vezi.
      Pe de alta parte, biserica nu e formata doar din preoti ci din toti cei care participa si daca printre noi sunt uscaturi - asta se propaga si la nivelul clerului caci doar dintre noi pleaca viitorii preoti.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate..... (Joi, 12 iunie 2008, 9:40)

      judex [anonim] i-a raspuns lui un mocan

      cu asemenea atitudine intoleranta si dogmatica biserica ortodoxa nu face decat sa-si alunge credinciosii care gandesc si vor ca biserica sa-i apropie de Dumnezeu, nu sa-i indeparteze. Ce fac popii nostri trufasi? Se baga in politica, inventeaza tot felul de obiceiuri pagane in avantajul lor personal, se amesteca in pronbleme care nu-i privesc, nu ajuta pe cei nevoiasi si pe batranii fara adapost, sunt rupti total de enoriasi si problemele acestora si fac compromisuri impotriva spiritului crestin.
  • 0 (0 voturi)    
    parca... (Joi, 12 iunie 2008, 7:14)

    nu conteaza [anonim]

    ...constantinopolul se numea constantinopole iar patriarhul este al constantinopolelui ?
  • +1 (1 vot)    
    Ortodoxia mondiala vrea distrugerea Romaniei (Joi, 12 iunie 2008, 8:53)

    Mircea [anonim]

    Am vazut in presa in ultima perioada o sumedenie de articole care, pe seama gestului IPS Corneanu, acuzau Biserica Catolica in general si pe cea Greco-Catolica in special ca vrea sa dezbine Romania, etc.

    Daca ne uitam in istorie, vedem ca, de fapt, datorita Bisericii Greco-Catolice s-a faurit Romania Mare la 1918. Tot ea a fost cea care a format identitatea nationala romaneasca, care inainte de 1750 nu exista.

    Biserica Ortodoxa din Romania (nu era inca Biserica Ortodoxa Romana atunci) care tinea de sarbi si bulgari, ne spunea ca suntem de neam slav. Toate slujbele in bisericile romanesti, pana la nasterea Bisericii Greco-Catolice din 1700, s-au tinut in slava si greaca. Abia dupa ce romanii ardeleni, greco-catolici, au avut ocazia sa iasa in afara, la Roma ori Viena, sa aiba acces la biblioteci internationale, au realizat cine sunt de fapt. Daca era dupa Biserica Ortodoxa, tot sclavi intereselor straine eram si astazi.

    Revenind la problema actuala, iata ca vedem aceasta reactie a Patriarhiei Constantinopolului care ia apararea Moscovei in defavoarea BOR referitor la reinfiintarea episcopiilor romanesti din Rep. Moldova. Mai mult, Patriarhul Bartolomeu recunoaste ca Moldova ar fi teritoriu canonic al Bisericii Ortodoxe Ruse.

    BO Rusa, insa, are pretentii teritoriale canonice care corespund teritorial cu fosta Uniune Sovietica.

    Pentru cine are ochi de vazut, poate vedea ca ortodoxia mondiala este cea care doreste distrugerea Romaniei.

    Treziti-va fratilor! Nu va lasati dusi de nas de acesti impielitati cu barbi mari si haine popesti.

    Multi ani lui IPS Corneanu, ADEVARUL ORTODOX ROMAN!
    • +1 (1 vot)    
      nici o problema (Joi, 12 iunie 2008, 11:47)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Daca ceilalti asa-zisi frati ortodicsi nu ne vor, ne vom uni cu biserica Romei, ca singura solutie salvatoare.
      • 0 (0 voturi)    
        deveniti catolici doar ca razbunare? (Joi, 12 iunie 2008, 14:14)

        Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui judex

        Mai, eu sunt catolic nepracticant.
        Sa precizez, sunt romano-catolic.
        Am citit tampeniile si opiniile din comentarii. Parerea mea este ca este cel putin exagerat sa-ti schimbi religia doar pt ca niste greci care viseaza inca sa controleze lumea ortodoxa s-au trezit vorbind.
        Daca citesti putin istoria bisericii ortodoxe, ai sa vezi ca biserica ortodoxa greceasca nu a recunoscut niciodata imediat declararea autocefaliei vreunei biserici ortodoxe. Chiar si BOR a asteptat destul de multi ani ca sa fie recunoscuta.
        Mircea este putin cam vehement in declaratii dar are dreptate la ceea ce spune.
        Eu as pune doar o intrebare retorica: Biserica ortodoxa greaca cand a dorit binele romanilor?
        Eu nu-mi aduc aminte!
        In schimb imi aduc aminte ca au vrut sa faca o a doua Grecie in tarile romane in timpul domniilor fanariote!
        Aparitia bisericilor ortodoxe autocefale este strans legata de interesul national.
        Ce justificare nationala are Biserica Ortodoxa Rusa sa ceara teritoriile din Basarabia?
        NU ARE!
        • 0 (0 voturi)    
          de ce nu citesti cu atentie? (Joi, 12 iunie 2008, 15:06)

          judex [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Sau nu cunosti limba romana? A se uni, nu inseamna ati schimba religia in care ai fost botezat.
        • +1 (1 vot)    
          nici o Biserica Ortodoxa n-a dorit binele nostru (Joi, 12 iunie 2008, 17:39)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          Lucian: "Biserica ortodoxa greaca cand a dorit binele romanilor?"

          Nici o Biserica Ortodoxa n-a dorit binele romanilor. Nici chiar Biserica Ortodoxa Romana. Ca asistam in ultimii ani la un discurs apologetico-romanesc din partea ei este adevarat. Dar dacan e uitam in trecut gasim atatea exemple cand inclusiv aceasta Biserica zisa romaneasca a lucrat impotriva romanilor:

          1. In 1916, cand Romania a intrat in razboi impotriva Austro-Ungariei pentru a elibera Transilvania, episcopul Miron Cristea (ulteriorul Patriarh) de la Caransebes a spus ca va sparge cu carja lui teasta primului soldat roman care va veni sa ataca sfantul pament al Ungariei (facea referire la Transilvania). In acest context, intreaga ierarhie ortodoxa din Transilvania a facut o scrisoare prin care afuriseste armata romana si Romania pentru ca a declarat razboi Ungariei.

          Ca o paranteza aici: de ce credeti ca declaratia de unire din 1918 a fost citita de Episcopul Greco-Catolic Iuliu Hossu?

          2. Dupa ce Transilvania s-a unit cu Romania, reprezentantii BOR au inceput imediat actiunile de "reunire" a romanilor ardeleni cu BOR, care s-a desavarsit cu crima de la 1948.

          3. In 1940, cand s-a luat Ardealul de Nord, din cauza faptului ca cea mai mare parte a ortodocsilor din Cluj s-au refugiat in Romania dupa cedarea Ardealului, bisericile ortodoxe au ramas goale. In acest context, din cauza ca erau goale sau aproape goale, autoritatile ungare au dorit inchiderea bisericilor ortodoxe si transformarea lor in grajduri sau magazii. Episcopul ortodox al Clujului a cerut ajutor episcopului greco-catolic Iuliu Hossu, care i-a spus: "Eu ti-s frate, tu-mi esti frate, intru noi un suflet bate!", si i-a rugat pe greco-catolicii din Cluj sa asiste la slujbele din bisericile ortodoxe ca acestea sa fie "pline" si sa nu fie inchise de unguri.

          CONTINUARE MAI JOS...
        • +1 (1 vot)    
          partea 2 (Joi, 12 iunie 2008, 17:48)

          Mircea [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

          CONTINUARE DE MAI SUS

          La cativa ani dupa terminarea razboiului, il vedem pe acelasi episcop ortodox care sub protectia tancurilor sovietice intra peste episcopul greco-catolic si ii ia toate bisericile si alte proprietati, impreuna cu credinciosi cu toti.

          Va invit sa cititi cartea "Credinta noastra este viata noastra" a episcopului greco-catolic Iuliu Hossu pentru a intelege cele ce s-au intamplat atunci.

          4. Dupa 1948 pana in 1989 BOR a participat activ la procesul de comunizare al tarii. Exista recomandari date de episcopii ortodocsi preotilor sa vorbeasca in biserici despre binefacerile comunismului. Tot datorita reprezentantilor BOR au fost tradati cei mai multi dintre partizanii care luptau in munti, la fel cum s-a intamplat in trecut cu Horea, Closca si Crisan, sau Ecaterina Varga.

          5. Dupa 1989 vedem cum BOR mistifica istoria romanilor, aruncand pe umerii Bisericii Greco-Catolice crime care nu exista sau care au facute de altii. In acelasi timp, sa scuza "duhovniceste" ca a colaborat si predicat comunismul ca isi poata desavarsi lucrarea incredintata de la Cristos. De parca Cristos are nevoie de ajutorul deavolului ca sa isi desavarseasca lucrarea.

          Si exemplele ar putea continua.

          Pe plan extern, situatia e similara.

          Toate Bisericile Ortodoxe din jurul Romaniei ii persecuta si astazi pe romani. In 2008 romanii ortodocsi din Serbia nu se pot ruga in limba lor. Va dati seama in ce stare erau romanii din Transilvania inainte de 1700 cand erau sub episcopi sarbi sau croati?

          Eu nu spun nimanui sa treaca la Biserica Catolica. Apartenenta la o credinta este o alegere liber consimtita, pe care nimeni nu ti-o poate impune.

          Ce recomand eu este ca sa va deschideti ochii si sa vedeti minciuna pe care o predica BOR.

          Ramaneti ortodocsi, daca credeti ca aia e credinta dreapta. Dar fiti ortodocsi drepti, cinstiti, corecti, buni cu cei din jurul vostru.
      • 0 (0 voturi)    
        Ba, tu esti cu capul??!?! (Joi, 12 iunie 2008, 18:07)

        ION [anonim] i-a raspuns lui judex

        E a doua oara cand scrii impotriva constiintei poporului roman! Tu chiar nu ai nicio lege de la stramosii tai pe care sa o respecti? Prima data zici de Moldova ca e alt stat, a doua oara zici de ortodoxismul din Romania... Ma, tu nu esti roman. Pleaca! Uita limba!
  • +1 (1 vot)    
    Fratilor ortodocsi: schimbati macazul...spre Roma! (Joi, 12 iunie 2008, 16:20)

    Anonymus [anonim]

    Eu unul de mult am trecut la Bis.Catolica. "Ca sa fiu un ortodox mai bun" cum spunea marele convertit Vladimir Ghika. Nu e nevoie de multe studii teologice ca sa intelegi urmatoarele:
    - Iisus (sau Isus, dupa cum prefera fiecare) a lasat Biserica in lume ptr. a continua lucrarea Sa de mantuire. "Portile iadului nu o vor sfarama" ptr. ca din puterea lui D-zeu este necesara aceasta institutie in lume ca oamenii din toate timpurile sa poata afla adevarul, sa se impartaseasca cu Hristos si sa se mantuiasca. Deci exista si va exista o singura Biserica adevarata a lui Hristos (celelalte avand mai multe sau mai putine elemente ale acesteia): "una, sancta, catholica et apostolica Ecclesia" (in gr. "mia, aghia, katholiki kai apostoliki ekklesia").
    - Biserica ortodoxa nu poate fi aceasta Bis. ptr. ca unitatea este necesara (altminterea este compromisa misiunea Bisericii, ceea ce Hristos nu poate permite). De fapt, ptr-. orice om citit, nu exista o singura Bis.Ortodoxa ci mai multe biserici autocefale (= independente) care se tot cearta intre ele. Aceasta este istoria ortodoxismului: certuri la nesfarsit, intrerupte de scurte perioade de impacare...
    - Biserica lui Hristos nu poate fi o federatie de biserici independente, bazata pe consensul universal. Hristos a intemeiat Biserica pe "cei Doisprezece" printre care Petru are o misiune speciala: aceea de a "intari" sau nu spusele fratilor episcopi. Fara slujirea Sf.Petru (si a urmasilor sai, papii) Biserica se faramiteaza: exact ceea ce este Ortodoxia! Ca sa nu mai vorbim de decaderile protestantilor, samd.
    - SOLUTIA: curaj, fratilor ortodocsi, incercati sa vedeti Bis. Catolica intr-o lumina noua si nu prin "ochelarii de cal" pe care propaganda calugarilor greci (care acum va tradeaza...) vi i-a pus in fata ochilor. Papa nu este un despot, ci dimpotriva un garant al unitatii!
    • 0 (0 voturi)    
      Multumim de invitatie, dar... (Joi, 12 iunie 2008, 18:03)

      Stramos [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

      Dar noi avem o istorie de respectat, asa au ales stramosii nostri, asa mergem si noi... Tu poate nu esti de aici, de pe aceste pamanturi... In sensul ca te-oi fi nascut in Romania, dar parintii tai ori nu-s romani, ori nu si-au facut datoria de roman.
      • +1 (1 vot)    
        Ba sunt f. roman! Din stramosi! (Vineri, 13 iunie 2008, 1:27)

        Anonymus [anonim] i-a raspuns lui Stramos

        Ba chiar ca sunt roman, si parintii, si bunicii, si stra-strabunicii.Asta iarasi e un "mit" care trebuie "demontat": daca esti roman trebuie sa fii ortodox (mi se pare Marin Preda sustinea asta, in plina propaganda comunista, ca de'... convenea asa). Alt "mit" pe care Bis.Ort. isi cladeste ziduri de aparare impotriva "fugii" credinciosilor catre alte Biserici este cu "religia stramoseasca". Intrebare: cand stra-stra-stramosii nostri daci si romani s-au increstinat, oare n-au "tradat" cumva religia stramosilor lor? Au devenit crestini ptr. ca si-au folosit mintea si si-au dat seama unde sta Adevarul si cat de benefica va fi aceasta religie ptr. viata lor. A-ti iubi stramosii si ai respecta inseamna a pastra ceea ce ei au mai bun, a "acoperi" cu dragoste si intelegere si lipsurile lor si alege Adevarul, Binele. Asa am facut si eu: sunt catolic (adica apartin Bisericii "una, sfanta, catoliceasca si apostoleasca" - asa cum se zicea in Crez si in Bis.Ort pana la schimbarile din cartile liturgice de la inceputul sec. XX), sunt roman din stramosi, parintii si bunicii si-au facut datoria de buni romani ca multi alti romani; sunt multumit de alegerea facuta, caci e indelung chibzuita (nicidecum din cauza unor scandaluri pe ici pe colo, care -intre noi fie spus- exista si intre catolici, ca pacatul nu se indura de nimenea in lumea aceasta ).
        Sunt fericit sa ma sint parte a unei Biserici care nu se "ineaca" in conflicte nationaliste ci este mult pe deasupra lor, o Biserica in care din orice parte a pamantului ai fi lucrul cel mai frumos si fundamental este ca impartasesti aceeasi credinta, ca te rogi impreuna, ca te impartasesti cu acelasi Trup si Sange al lui Hristos, samd. Nici pe departe un ortodox roman nu va simti asa ceva ptr. un ortodox bulgar sau rus, sau grec (tocmai, fiecare isi face "bisericuta lui": sarbeasca, ruseasca, romaneasca, greceasca). Asta nu inseamna ca in Bis.Catolica natiile si caracteristicile proprii nu sunt valorizate, dimpotriva! Dar ele nu sunt
  • +1 (1 vot)    
    Unde-s "vitejii" aparatori ai ortodoxiei acum? (Joi, 12 iunie 2008, 18:00)

    Mircea [anonim]

    Dupa ce am vazut stirea de mai sus am tot asteptat sa vad niste reactii serioase in presa, ceva similar cu cele avute fata de gestul lui IPS Corneanu.

    In afara de preluarea acestei stiri pe mai multe site-uri, nu am vazut nici o analiza a situatiei.

    Unde-s acuma vitejii aparatori ai ortodoxiei romanesti, care strigau din toti rarunchii ca Corneanu a vandut ortodoxia la catolici si dezbina Romania?

    Judecati dumneavoastra, stimati citititori, care actiune e mai antiromaneasca:

    1. Faptul ca IPS Corneanu s-a impartasit intr-o biserica crestina, greco-catolica, alaturi de alti romani (trebuie sa mentionez aici ca cele doua Biserici, Ortodoxa si Catolica, isi recunosc reciproc validitatea Tainelor), sau

    2. Faptul ca Patriarhia Constantinopolului recunoaste pretentiile teritoriale rusesti asupra Rep. Moldova?

    Comparati apoi cu reactiile aparute in presa.

    Daca acesti vlajgani ortodocsi din presa ca Ciachir, Bichir (nume neaos romanesti), Victor Roncea si altii le-ar pasa intr-adevar de ortodoxia romaneasca, ar lua acum atitudine. Dar tare ma tem ca si acestia lucreaza pentru "mama Rusia", vorba unui episcop ortodox roman.

    Chiar sa nu existe nici un jurnalist roman in Romania care sa inteleaga implicatiile negetive asupra Romaniai si ortodoxiei romanesti a celor spuse de Patriarhia Constantipolului?

    Meserie te halesc!
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai sa auzi... (Joi, 12 iunie 2008, 18:11)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      adevarul ii supara in trufia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru ortodox (Vineri, 13 iunie 2008, 0:00)

    mirko [anonim]

    eu cred ca e bine sa ne construim o biserica nationala care sa aiba la baza valorile traditionale romanesti.ortodocsi sunt si sarbii care nu permit unui milion de romani din serbia sa-si tina slubele in limba romana,ortodocsi erau si bulgarii care ne-au atacat in 1913, ortodocsi sunt si rusii care ne-au furat pamanturile si ne-au batjocorit bisericile si in fine ortodocsi erau si grecii care ne-au jefuit mai bine de un secol si astazi nu au nici macar bunul simtz sa ne permita infiintarea unei manastiri la muntele athos.
    • +1 (1 vot)    
      Nu biserici nationale ci o Biserica intoatenatiile (Vineri, 13 iunie 2008, 1:52)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui mirko

      Draga Mirko,
      (am mai scris si mai sus)
      Solutia impotriva abuzurilor unor natii asupra altora nu este ca fiecare sa-si faca bisericuta sa! Ptr. drepturile fiecarei etnii exista alte organisme, dar hai sa nu confundam rolul Bisericii cu cel al organismelor lumesti (importante si ele , dar cu rol diferit): "Dati Cezarului ce este al Cezarului, si lui D-zeu ceea ce este al lui D-zeu". Rolul Bisericii in lume este mantuirea sufletelor (din orice natie!), nu altceva. E clar ca, credinta, se inradacineaza in diferitele culturi , si le dezvolta, dar acesta este un element secundar care nu trebuie sa prevaleze asupra celui primar, altminteri se tradeaza rolul Bisericii si deci este o tradare a lui Hristos.
      Bisericile ortodoxe s-au "lipit" prea mult de fiecare etnie, atat de mult incat -in loc sa uneasca - a ajuns sa dezbine si mai mult lumea asta. Soloviev zicea ca "pacatul stramosesc" al Bisericilor Ortodoxe este autocefalia: se tot despart una de alta (pe seama "natiei")...
      Eu cred ca (prea) stransa legatura dintre Bisericile Ortodoxe si statele in care se afla este pe de o parte punctul lor forte (sunt bine "inradacinate" in societate), dar tot acesta este si punctul lor slab care risca sa le piarda (caci sunt "inghitite" de probleme lumesti). Si se vad nedreptatile si nemultumirile: ale romanilor din Serbia, ale rusilor in Estonia, ale ucrainienilor fata de Moscova (stiai ca in Ucraina sunt azi in contemporan 3 biserici ortodoxe autocefale care se razboiesc intre ele???). Nu asta e solutia, nu poate fi asa Biserica lui Hristos! Biserica trabuie sa fie "catolica" (= universala) adica toti sa se regaseasca acasa si uniti intre ei: asta este Biserica Catolica.
      Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    secularizarea (Vineri, 13 iunie 2008, 8:27)

    Akritas [anonim]

    Pentru cei secularizati care nu vor sa mai stie de Biserica: Orthodoxia este universala si nu tine seama de elementul national, etnic. Secolul natiunilor insa, sec. 19. sub directa idrumare a masonilor, a favorizat aparitia statelor nationale, pentru a ajuta la dezmembrarea imperiilor, si aparitia bisericilor pe criterii etnice pentru a distruge unitatea si universalitatea orthodoxiei!
    • +1 (1 vot)    
      Ortodoxia: nationalism sau universalitate? (Vineri, 13 iunie 2008, 14:15)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui Akritas

      In teorie ar trebui sa fie asa cum spui, caci Biserica lui Hristos trebuie sa fie universala. Dar in practica lucrurile n-au mers deloc asa, caci prevalenta elementului etnic (prefer termenul "etnic" decat "national") asupra celui religios in Bisericile Ortodoxe este cu mult antecedent secolului XIX (bine spus "secolul natiunilor"). Acest "nationalism" dateaza cand imparatii bizantini au avut putere asupra Bisericii si patriarhii Constantinopolului au acceptat aceasta de dragul sprijinului din partea suveranului. "Schema" aceasta s-a repetat cu toate celelalte biserici ortodoxe nationale mai ales in sec. al XIX dar si inainte de acesta (Bis. Ort. Rusa). Intr-adevar miscarile nationaliste au fost indrumate de masoni (care ofereau o solutie gresita unor probleme reale, ca de ex. abuzurile si nedreptatile ce se faceau asupra popoarelor supuse). Dar aceasta miscare "moderna" a gasit Biserica Ortodoxa vulnerabila la acest subiect, as zice "a cazut in plasa" si ptr. ca in interiorul ei doctrina o ducea la acest pas. E prea usor sa dai vina doar pe masoni, are si doctrina ortodoxa vina ei.
      Daca intr-adevar Bis. Ortodoxa se simte universala, de ce atunci pe acelasi teritoriu "canonic" (si acesta este un alt "mit" al ortodoxie, mai ales ruse, caci celelalte Bis.Ort. nu mai prea insista pe acest argument) exista mai multi episcopi ortodocsi? In Moldova sunt 2 ierarhii ortodoxe paralele si in conflict; in Ucraina 3! In Franta sunt diferiti episcopi ortodocsi din mai multe natii, in Italia la fel. UNDE ESTE UNIVERSALITATEA? Daca intr-adevar Bis.Ort. vor sa lupte impotriva masonilor, de ce atunci nu o fac numind un singur episcop pe un singur teritoriu?
      In caz de conflicte, cui se plang ortodocsii? Vedeti ca e nevoie de un cap al Bisericii pe acest pamant care sa aiba o putere de decizie reala (si nu doar "primus inter pares"...)? Hristos s-a gandit la aceasta, de acceea i-a incredintat Sf.Petru aceasta misiune.
    • +1 (1 vot)    
      In Bis.Catolica asa ceva nu se intampla! (Vineri, 13 iunie 2008, 14:44)

      Anonymus [anonim] i-a raspuns lui Akritas

      Doar Bis. Catolica este cu adevarat universala. Ati auzit cumva de o Bis. Cat. Spaniola? Sau Bis. Cat. Italiana? Eu inca nu! Se vorbeste de Bis. Catolica "in" Spania, "in" Franta, "in" Romania. Poate parea doar un joc de cuvinte, dar nu este daca va ganditi cu atentie. Curentul independentist a incercat de cateva ori sa distruga unitatea Bis.Catolice: este exemplul Angliei (devenita ulterior "Biserica Angliei" tout-court, acesta este denumirea oficiala a anlicanilor). In Franta cu galicanismul s-a incercat acelasi lucru (papii dusi la Avignon, Napoleon care l-a sechestrat pe papa Pius VII si dus in teritoriile sale pe aceleasi motive - n-a reusit caci Pius VII a rezistat eroic-, la Rev. Franceza s-a incercat iarasi ruperea catolicilor francezi de papa de la Roma prin "Constitutia Civila a Clerului", esuata si aceasta prin eroismul si martiriul multora). Ultima tentativa a fost in 1910 and masonii republicani au amenintat pe papa cu confiscarea tuturor locasurilor de cult din Franta daca nu accepta anumite conditii prea grele ptr. Biserica; papa nu a acceptat, preferand sa renunte la bisericile din piatra decat la "Biserica" care salasluieste in primul rand in inimi. Ce exemple!
      Echivalentul Sinoadelor din Bis. Ortodoxe sunt in Bis. Cat. "Conferentele Episcopale Nationale". Dar in caz de probleme teritoriale si dispute daunatoare papa are ultimul cuvant. Asa este de ex. cazul Arhiepiscopiei Romano-Catolice de Alba Iulia, care este supusa direct Sfantului Scaun si nu Conf.Episcopilor din Ungaria (cum ar vrea maghiarii) sau Conf. Ep. din Romania (cum ar vrea romanii). Iata cum s-ar solutiona problema si in Moldova daca ar fi catolica. Dar nu este asa, din pacate.
      Apropo, stiati ca Episcopul Romano-Catolic din Rep.Moldova este un roman? Si n-am auzit sa se certe intre rusii si romanii catolici de-acolo.
      Iarasi ma intorc la concluzia mea: DACA BIS. ORT. N-AR FI IMPARTITA INTRE AUTOCEFALII, ADICA CATOLICA, ACESTE PROBLEME N-AR EXISTA. Cine are urechi de auzit, sa auda!
      • 0 (0 voturi)    
        biserica ortodoxa (Luni, 22 februarie 2010, 13:28)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

        anonimus daca biserica catolica e universala de ce nu primeste papa la roma sfanta lumina ? niki o biserica nu savarseste asa minune precum o face biserica ortodoxa.
      • 0 (0 voturi)    
        crestinismul (Luni, 22 februarie 2010, 13:46)

        ortodox [anonim] i-a raspuns lui Anonymus

        judex cinducatorul tau papa e sfant asai?
        protestantii au aparut nu din cauza noastra ci din cauza voastra ptr ca vati crezut mari si tari in evul mediu si a aparut in cadru conducatorului martin luther. sti dc?
        ptr ca conducatorul tau facea si face si azi comert cu indulgente si ia fost rusine la luther si ptr asta el a protestat impotriva papei.judex zimi tu mie face biserica ortodoxa comert cu indulgente?
        eu unul nu stiu si niki nam auzit sa faca. tu ceri ca biserica ortodoxa sa se uneasca cu roma . ok prostule cum sa se uneasca daca voi vati despartit de noi nu noi de voi tu daca iti parasesti parintii cn trebuie sa se intoarca tu sau parintii? judex invata mai multa religie si apoi da lectii si la altii