In urma demersurilor Ambasadei Romaniei la Londra, Virgin Media a retras de pe site si de pe YouTube videoclipul despre echipa Romaniei si a transmis scuze celor ofensati

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 13:49 Actualitate | Esenţial

Demersurile Ambasadei Romaniei la Londra au determinat compania britanica Virgin Media sa retraga de pe site-ul propriu si de pe YouTube videoclipul de prezentare a echipei Romaniei de fotbal - al carei simbol era un grup de tigani burtosi, cu lanturi groase de aur la gat, informeza un comunicat al MAE. Virgin Media a transmis scuze celor care s-au simtit ofensati. Totusi, filmuletul mai apare pe YouTube.

Potrivit companiei britanice, videoclipul va fi "reeditat in mod corespunzator si republicat". "Ambasada Romaniei la Londra va ramane in contact cu compania respectiva pentru a-i furniza informatii care sa redea o imagine reprezentativa a Romaniei in Marea Britanie", se arata in comunicatul MAE
 
Chiar daca Virgin Media a retras de pe YouTube filmuletul, el apare in continuare pe site, fiind postat de maximirinapro, si are si o explicatie: "Din cauza sutelor de mesaje postate de utilizatorii youtube, site-ul Virgin Media a retras filmuletul de pe youtube. Totusi, il postez aici ca sa vada lumea despre ce e vorba".

Ministerul de Externe prezinta demersurile Ambasadei de la Londra, care a promovat Romania cu ocazia Campionatului European de fotbal.

Unul dintre ele este argumentatia Ambasadei - facuta intr-un articol din  The Independent a publicat, in 31 mai 2008 - in a obtine sprijinul suporterilor britanici pentru echipa Romaniei. Fiecare ambasada a tarilor calificate a avut de prezentat propriile argumente. Atasatul de presa al Ambasadei, Cristina-Narcisa Nita, a aratat ca, la fel ca Marea Britanie, Romania are o lunga traditie in fotbalul international, fiind una dintre cele patru echipe care au luat parte la primele trei editii ale Cupei Mondiale, alaturi de Brazilia, Franta si Belgia.

"Mai important, jucatorii nostri au jucat pentru cluburile voastre: Petrescu, Dumitrescu, popescu. Si, cel mai important, avem nevoie de prietenii nostri britanici, iar de strigat 'Hai Romania!' e usor de invatat", au fost argumentele Ambasadei.

La randul sau, ambasadorul Romaniei la Londra a promovat Romania intr-o emisiune despre echipele participante la Campionatul European, de la BBC 2, in sectiunea
Watch Sportsround.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

3874 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    asa mai da (Vineri, 6 iunie 2008, 14:23)

    Un roman [anonim]

    Ei macar acum in astfel de momente nu imi pare rau de taxele si impozitele platite . De ar proceda la fel toti ambasadorii nostri ??!!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo Romania (Vineri, 6 iunie 2008, 14:25)

    Romanescu [anonim]

    E o veste foarte buna, Romania are din ce ince mai mare influenta, acum 5-6 ani, Virgin Media nici nu ne-ar fi bagat in seama, acum au scos clipul, suntem membri UE, greutatea noastra economica sporeste continuu si conteaza din ce in ce mai mult sa raspundem imediat si foarte ferm la asemenea josnicii.
    Daca Virgin facea un clip despre echipa Pakistanului unde pe fundal vedeai sinucigasi islamici sau tantalai pe camile, probabil ar fi explodat si bombe in fata lui Virgin la Londra:))
    E facil sa dai in popoare crestine pasnice, ca romanii, care nu risca sa-ti puna bombe in metrou si sa urle in hoarda pe strazi "vrem Sharya" si "UK-califat"!
    Britanici alcoolici, cine a "inventat" huliganismul pe stadioane? N-avem de primit de la ei lectii de comportament !
  • 0 (2 voturi)    
    ..Tarziu (Vineri, 6 iunie 2008, 14:29)

    Nicolae [anonim]

    Mai bine mai tarziu decat niciodata incep diplomatii romani sa-si castige cinstit banii !!!
    • +1 (1 vot)    
      cenzura (Vineri, 6 iunie 2008, 15:06)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      nu va grabiti ca pe youtube clipul e inca prezent.
      • -1 (1 vot)    
        fleacuri (Vineri, 6 iunie 2008, 20:25)

        PaulR [utilizator] i-a raspuns lui florin

        Bai Florine pe youtube filmul e pus de un romanca. Sensibilitati de astea au doar natiile nesigure pe ele.
  • +1 (3 voturi)    
    Felicitari! (Vineri, 6 iunie 2008, 14:38)

    b09d4n [utilizator]

    Bravo pentru reactia promta. Imi pare rau insa pentru noi. Daca la un articol cu tenta negativa sunt foarte multe comentarii, la un articol de aceasta factura nu mai scrie nimeni.

    Nu este insa timpul pierdut si incet incet o sa ne obisnuim ca normal este sa primim vesti bune, nu rele.
    • 0 (2 voturi)    
      ce atata vorbe ? (Vineri, 6 iunie 2008, 15:21)

      florin [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      Asa e normal sa fie. Ce sa ii felicit ca isi fac treaba ? De atata timp de cand nu ne-o facem ni se pare ciudat sa faca unul ce trebuie si simtim nevoia sa ii dam o bomboana.
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo ! (Vineri, 6 iunie 2008, 15:25)

    kid [anonim]

    Ambasadele Romaniei in lume trebuie in continuare sa raspunda ferm si hotarit la astfel de mizerii.

    Daca tacem din gura si inghitim tot gunoiul cu care ne improasca altii ajumgem sa fim tot timpul de batjocura altora.

    Felicitari Ambasadei Romaniei la Londra !!!

    Astept sa vad rezultatele Ambasadei Romaniei in Elvetia in legatura cu caricatura respectiva care arata in mod explicit ca romanii sint toti cersetori.
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari Amdasadei Romaniei la Londra (Vineri, 6 iunie 2008, 15:35)

    dan [anonim]

    felicitari Amdasadei Romaniei la Londra
  • 0 (4 voturi)    
    my 5 cents ... (Vineri, 6 iunie 2008, 15:58)

    me [anonim]

    Suntem un popor de complexati hipersensibili. Credeti ca americanii sareau asa de fund in sus daca puneau un bar cu negri din Harlem cu lanturi acolo? O prostie, s-a vrut o gluma. Era o publicitate pt Ro si asta si "nu exista publicitate negativa", cum spun americanii. Suntem mult inapoiati, din pacate.
    • -1 (3 voturi)    
      . (Vineri, 6 iunie 2008, 16:23)

      marylenna [anonim] i-a raspuns lui me

      Poti fi sigur ca ar fi sarit de fund. Chiar mai mult decat noi. Ei sunt primii care sar cand e vorba de rasa, orientare sexuala, etnie etc
      • +2 (2 voturi)    
        aiurea! (Vineri, 6 iunie 2008, 17:11)

        me [anonim] i-a raspuns lui marylenna

        Exact! Faptul ca am sarit in sus pentru ca ne-au pus pe niste tigani sa ne reprezinte arata cat de rasisti suntem NOI de fapt. Crezi ca un american s-ar simti ofensat daca ar fi reprezentat intr-o reclama de 50-cent, Snoop Dog sau Puff Diddy ? Hai sa fim seriosi si sa ne scoatem ochelarii de cal, suntem complexati, asta e.
  • 0 (0 voturi)    
    Degeaba (Vineri, 6 iunie 2008, 16:10)

    Florin [anonim]

    Au facut galagie reprezentantii nostri, ca raul a fost facut. Oare cata lume l-a descarcat de pe net si ramane o groaza de timp in calculatoarele unora si altora. Mereu se trezeste cate un Borat, care sa ne faca de tot rahatul si totusi tind sa cred ca burtosii nu erau nici macar ai nostri. Dar poate ma insel
  • -2 (2 voturi)    
    solutia este (Vineri, 6 iunie 2008, 19:24)

    referendum ideal [anonim]

    schimbarea numelui de ROMAN in DAC si de ROMANIA in DACIA, pt ca radacinile noastre se afla in vechea DACIE
    • 0 (2 voturi)    
      ? (Vineri, 6 iunie 2008, 19:48)

      ? [anonim] i-a raspuns lui referendum ideal

      Sandero, Logan, Supernova, Nova, Liberta, 1310, 1300 sau 1100???
      fi mai precis te rog...
    • -1 (1 vot)    
      tampenii (Vineri, 6 iunie 2008, 20:28)

      PaulR [utilizator] i-a raspuns lui referendum ideal

      Multi aiuriti mai umbla si prin tara asta.
  • +1 (1 vot)    
    protestam, manca-v--as! (Vineri, 6 iunie 2008, 21:29)

    a lu buleandra [anonim]

    Noi, sponsorii filmului "Inima de tigan" protestam vehement fata de retragerea clipului cu barosanii nostri.Sunt oameni care au reusit in viata, straluciti manageri de retele interlope si internationale, cu credinta in Al de Sus, asta s-a vazut si dupa crucile atarnate de gat, cu palate cu turnulete, fiecare familist convins, cu mai multe neveste. Ce infractiune am mai comis? De ce sa ne fie rusine cu traditiile noastre, cu Adi consilieru' minune, cu Florin Salam sau cu supre-maga- starul Guta ? Au inglejii asa ceva? Protestam, mai ales ca am aratat si la alegeri ce forta suntem, cum le-am dat noi peste cap, daca asa au vrut muschii nostri. Nu trebuie sa se uite Ioropa in gura la toti romanica, care nu mai pot de ofensati.
  • +1 (1 vot)    
    manelospirit (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 0:11)

    monica L [anonim]

    Si care ar fi imaginea reprezentativa pentru romania de aratat intr-un clip facut cu umor si "witt" britanic? cumva a fabulospiritului care a costat MAE citeva sute de mii de euro (tot n-a putut fi folosit...)? Ce merge in tara nu merge la export? Nu asa arata multe fotograme ale romaniei ...o tara ireversibil manelizata si intiganita?
  • 0 (0 voturi)    
    grav (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 17:02)

    adrian [anonim]

    Draga hotnews,
    Uitati aici ce au de suportat romanii, chestii pe langa care clipul ala e i nimica toata.
    Grecia, din Kathimerini:

    Police suspended after ‘torture’
    The Interior Ministry yesterday suspended seven officers from the main police station in Corinth, including the senior officer, as an internal investigation gets under way into allegations of the beating and torture of a foreign detainee.

    The 35-year-old Romanian, who is reportedly mentally handicapped, was detained on Monday morning following a string of complaints lodged by local residents who claimed that he had been ringing the doorbells of their homes before running away and that he had burnt some piles of dry grass in the area.

    While in custody, the man is alleged to have been tortured and badly beaten by several officers.

    The detainee had been due for transfer to Nafplion jail later on Monday but was instead taken to a remote location where he was allegedly beaten again by the four officers who accompanied him in the police van. The officers then drove off, leaving him there bleeding and unconcious.

    According to an official of the police’s internal affairs unit, which is probing the alleged crime, the 35-year-old remained in a comatose state for several hours. “We are awaiting a medical examiner’s report to determine exactly what happened,” the source told Kathimerini.

    The Romanian was discovered on Tuesday morning by a laborer at a nearby farm who called an ambulance and got him to hospital. The state of the 35-year-old’s health was yesterday unclear.

    The police station chief, who was not named, is alleged to have given the order to the four officers to dump the Romanian at the roadside instead of taking him to jail as had been planned. The police chief is likely to face criminal charges, the nature of which had not been determined yesterday. His subordinates face a string of charges including torture, grievous bodily harm and exposing a detainee to danger.