Furtul unor suruburi de la macaz, cauza accidentului de tren de la Valea Calugareasca, soldat cu moartea unei tinere de 17 ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 6 iunie 2008, 13:13 Actualitate | Esenţial

Trenul deraiat
Foto: Rompres
Accidentul de tren de la Valea Calugareasca, in urma caruia o tanara de 17 ani si-a pierdut viata si alte patru persoane au fost ranite, s-a produs din cauza furtului unor suruburi de la macaz, este concluzia anchetei in acest caz.

Anuntul a fost facut de Laurentiu Dumitru, seful Comisiei care a anchetat acest caz, potrivit Realitatea Tv.

Laurentiu Dumitru, director Organismului de Investigare Feroviara, a afirmat ca suruburile care sustin caseta macazului au fost furate in dimineata zilei in care s-a produs accidentul, iar responsabilitatea nu apartine revizorului de cale ferata din acea zona, care are datoria de a verifica macazul doar o data pe zi si de a parcurge vizual calea ferata dintre doua statii.

Ancheta in acest caz a durat aproape patru saptamani.

Pe 10 mai, locomotiva si trei vagoane ale trenului accelerat Bucuresti-Iasi au deraiat in apropiere de Valea Calugareasca.

Patru persoane au fost ranite si o tanara de 17 ani, care se indrepta catre Focsani, a fost ucisa de o sina care a strapuns podeaua vagonului, in momentul trecerii trenului peste un macaz.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2401 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    furate? (Vineri, 6 iunie 2008, 13:27)

    razvanel [anonim]

    Sa va mai spun cine a furat suruburile?!
  • -3 (3 voturi)    
    Accident tren (Vineri, 6 iunie 2008, 13:29)

    Anonim [anonim]

    Si asa CFR nu are nici o raspundere! Pe o linie asa circulata cit timp ar fi avut cineva sa scoata suruburile? Si de unde scule adecvate. Si se stie ca e bine sa te feresti de zona macazului cind ai treaba pe linga calea ferata. Daca ar fi fost sa fure ar fi furat de undeva mai linistit si oricum nu de la macaz
  • +1 (1 vot)    
    Sabotaj (Vineri, 6 iunie 2008, 13:33)

    Vale Leu [anonim]

    Suruburile de la calea ferata nu cred ca sint la mare cautare, concluzia: mina criminala
    • 0 (0 voturi)    
      La fier vechi sunt in cautare... (Vineri, 6 iunie 2008, 14:14)

      tar [anonim] i-a raspuns lui Vale Leu

      Dar ai dreptate e vorba de o mana criminala. Stim noi bine cine futa fier fechi.
  • +3 (3 voturi)    
    Legislatie (Vineri, 6 iunie 2008, 13:37)

    b09d4n [utilizator]

    Avem o legislatie prea blanda pentru astfel de cazuri. Incadrarea la furt este gresita. Aceasta fapta se numeste sabotaj si este un act terorist. Acum a murit o fata fara nicio vina. Dumnezeu sa o ierte. Data viitoare este posibil sa moara 100 de oameni nevinovati.
  • +3 (3 voturi)    
    Ne trebeia la facut ninele (Vineri, 6 iunie 2008, 13:40)

    Zlatarescu Ninel [anonim]

    In afara de furia legitima in fata tragediei provocate de nenorocitii astia de minoritari care fura fier vechi, cabluri, suruburi, orice, ca sa vanda (90% din "firmele" din domeniu apartin unor clanuri de caldarari), atrag atentia supra unei proceduri care exista in alte tari: cand nu se cunoaste imediat responsabilul, se deschide dosar penal cu autor X, necunoscut si chiar daca apar probe noi sau marturii si dupa 10 ani, e repus pe rol, ancheta continua. Se poate ajunge ca din intamplare, la un simplu interogatoriu, politia sa afle indicii despre eventualii hoti si acestia vor plati pt. efectele criminale ale actului lor.
    Nu trebuie abandonat, din cauza lor a murit o tara fata, de doar 17 ani, e cumplit.
    • +2 (2 voturi)    
      Mi se pare pueril sa cred ca tiganii is de vina (Vineri, 6 iunie 2008, 14:36)

      Je [anonim] i-a raspuns lui Zlatarescu Ninel

      Vad multi dand vina pe colectatorii de fier vechi. Nu astia sunt adevaratii vinovati.

      Vinovatii sunt cei din guvern si de la conducerea CFR. Au furat in asa hal incat nu sunt bani nici pentru intretinere, daramite pentru modernizare.

      Restu parerilor despre tigani, ii praf in ochi si e doar o modalitate de a arunca pisica in alte curti.
  • -1 (3 voturi)    
    Cine raspunde? (Vineri, 6 iunie 2008, 13:41)

    Sebi Blackjoe [anonim]

    totusi, intr-o tara civilizata Ministrul transportului si-ar fi dat demisia, si poate familia ar fi primit ceva despagubiri, chiar daca asta nu ar aduce inapoi mortii. CINEVA AR TREBUI SA RASPUNDA PT ACEST INCIDENT, dar nu cred ca acela e amaratul de revizor.
    probabil rezultatul anchetei va fi tipic pt Romania, ``nimeni nu e devina`` sau ``mortul e de vina``...
  • 0 (0 voturi)    
    se prea poate (Vineri, 6 iunie 2008, 13:52)

    V [anonim]

    se prea poate ca asta sa fie explicatia. CFR-ul s-a descurcat foarte bine cu siguranta, limitand drastic vitezele trenurilor in locurile unde linia nu e corespunzatoare (cam peste tot).
  • -1 (1 vot)    
    Cauza pur romaneasca (Vineri, 6 iunie 2008, 15:06)

    Stoewer [anonim]

    Motivul este atat de stupid incat este 100% plauzibil. Oricum, numai in scumpa noastra tara, pe nedrept ponegrita de natiile invidioase (elvetieni, farncezi etc etc etc) se putea intampla asa ceva. Asa cum se fura indicatoare rutiere, fire electrice, capace de canalizare, banci din parc, parazapezi etc etc etc. Nu conteaza ce se intampla pe urma, oricum ala care fura nu gandeste asa departe.....De vina nu-i CFR-ul, nu-i ministerul transporturilor, nici mafia, nici Iliescu, nici Basescu, nici 40 de ani de comunism. De vina e lipsa de bun-simt a majoritatii romanilor, boala istorica. De amuzament mai citesc si articole de ziar din perioada antebelica sau chiar din sec. XIX, si problemele de atunci sunt surprinzator de asemanatoare.
    • 0 (0 voturi)    
      am fi chiar destepti daca am si intelege ce citim (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 0:23)

      IoanB [utilizator] i-a raspuns lui Stoewer

      Sto ewer adica 'mistocar' permanent, asa cum iti imaginezi ca esti, daca inainte de a invata sa citesti ai fi avut parte de parinti realmente educati poate ca intelegeai mai mult. Si ti-ar fi venit greu sa-ti injuri mama sau rudele. Poate ai fi inteles mai bine ce este drept si ce nu. Ti-as zice mai multe dar teama imi este ca-mi pierd vremea.
      Cand statul tau te jefuieste de tot ce ai, te face sclav, muritor de foame pe propriul pamant, a vorbi de bunul simt se numeste imbecilitate. Pe atunci era vorba de supravietuire. Azi avem o sansa de a indrepta lucrurile. Nu intr-o singura zi. Ci in timp, cu rabdare si efort. Dar probabil este mult mai usoara replica: 'Nu-i nimic ma mut in alt sat'. Dar tot sluga, tolerat ramai. Ca in toate timpurile si locurile au existat nesimtiti este un lucru banal. Dar a-ti imagina ca aceasta trasatura apartine doar neamului tau e o chestiune de alta natura. Daca poti fa-ti timp si reflecteaza!
  • 0 (0 voturi)    
    mda... solutia perfecta... (Vineri, 6 iunie 2008, 15:49)

    liviu [anonim]

    solutia perfecta
    - pe aia careau furat suruburile nui prinde nici draku
    - CFR iese nevinovata....
    si toata lumea e fericita...
    ma rog mai putin tipa care-a murit da vb. prietenilor nostrii pe carei pupam in dos: "victime colaterale"

    traiasca romania...
  • 0 (0 voturi)    
    doua cazuri? (Vineri, 6 iunie 2008, 19:22)

    Hey! [anonim]

    Trebuie sa mai apara inca un caz identic ca sa va dati seama ca e vorba de Al Quaida?
  • 0 (0 voturi)    
    criminalitate (Sâmbătă, 7 iunie 2008, 15:28)

    egroeg [anonim]

    viata este cel mai frumos dar divin....de care insa nu s-a putut bucura si adolescenta din trenul mortii...
    poate ca,totusi,ar fi trebuit sa ramana in codul penal
    cazurile speciale in care sa se aplice pedeapsa capitala. Americanii,chiar edaca sunt mult inaintea
    noastra,tot mai au aceasta pedeapsa.
  • 0 (0 voturi)    
    ceee? (Duminică, 1 februarie 2009, 23:20)

    tziganu [anonim]

    Asha fraieri sunt tzigani sa lucreze mult petr putzin ?