Efectul Crulic: La MAE incepe evaluarea angajatilor din consulate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 10 aprilie 2008, 19:07 Actualitate | Esenţial


Ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, a anuntat inceperea evaluarii profesionale, financiare si de personal in cele 119 misiuni diplomatice si oficii consulare ale Romaniei de peste granita. Masura vine la doar cateva ore dupa ce premierul Calin Popescu Tariceanu s-a declarat nemultumit de concluziile raportului preliminar in cazul mortii lui Claudiu Crulic, romanul mort intr-o inchisoare poloneza dupa ce a stat cateva luni in greva foamei.

Potrivit unui comunicat al ministerului de Externe, remis HotNews.ro, evaluarea se va face pe doua planuri: va exista o evaluare profesionala a angajatilor, dar si o evaluare financiara a misiunilor diplomatice si a oficiilor consulare.

Evaluarea profesionala va viza urmatoarele puncte:

  • vechimea personalului in functie la post si experienta in activitatea consulara;
  • pregatirea profesionala a personalului consular;
  • tipologia cazurilor principale cu care se confrunta in activitatea consulara;
  • numarul de petitii solutionate;
  • numarul de servicii consulare prestate (acte notariale, acte de stare civila, pasapoarte si titluri de calatorie, acte extrajudiciare, vize, etc);
  • modul in care se asigura asistenta cetatenilor romani aflati in situatii deosebite (vizite la penitenciare, corespondenta cu persoanele retinute, corespondenta cu autoritatile judiciare locale);
  • volumul de munca prestat (numarul de servicii consulare prestate) de fiecare angajat in parte.
Aceste masuri ar urma sa fie insotite de o evaluare realizata de catre seful de misiune pentru fiecare dintre membrii personalului cu atributii consulare, iar Centrala MAE va verifica in permanenta modul in care sefii de misiune coordoneaza activitatea sectiilor si oficiilor consulare, se arata in comunicatul Ministerului de Externe.


Evaluarea financiara a misiunilor diplomatice si a oficiilor consulare va viza:

  • incasarile consulare pe anul 2007 si pe primul trimestru din 2008;
  • cheltuielile efectuate pentru asigurarea functionarii misiunilor diplomatice si a oficiilor consulare, precum si justificarea lor;
  • verificarea conformitatii tarifelor si taxelor incasate cu prevederile legale in vigoare;
  • modul de incasare a taxelor consulare (eliberarea chitantei pentru fiecare plata efectuata, inscrierea in chitanta a sumelor incasate si a serviciului consular prestat).
  • verificarea termenelor de predare a incasarilor consulare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1329 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Acum s-au gasit (Joi, 10 aprilie 2008, 20:24)

    Mugur C. [anonim]

    sa ii evalueze. Aceasta evaluare trebuia facuta de peste 15 ani, sau macar de cel putin 3 ani in cazul actualei guvernari. Trebuie sa moara oameni pentru ca ei sa "evalueze" ? Crede cineva ca, in afara de cativa "acari pauni", se va reforma ceva in acest sistem?
    • 0 (0 voturi)    
      DECONSPIRAREA AMBASADORILOR SI A CONSULILOR (Joi, 10 aprilie 2008, 23:39)

      acarul paun [anonim] i-a raspuns lui Mugur C.

      Multi dintre cei pe care ii verifica astia acum sunt securisti notorii care au in sange arta supravietuirii si minciunii in vremuri de restriste. Zicea un fost ministru, ca va deconspira nustiucati diplomati si ambasadori. Pana la urma a ajuns el sef la niste servicii....

      Am cunoscut victime ale unor indivizi precum Gafita din Portugalia, etc.

      Pana nu e prea tarziu Cioroiene RECHEAMA TURNATORII SI MINCINOSII SI PUTORILE!!!

      ESTI UN OM CARE AI SCRIS SI CUNOSTI COMUNISMUL. NU DEZAMAGI ACUM NEFACAND NIMIC IMPOTRIVA SECHELELOR LUI CHIAR IN INSTITUTIA PE CARE O CONDUCI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Un consulat (Joi, 10 aprilie 2008, 20:46)

    capsunica [utilizator]

    Nu mai locuiesc in Romania de ceva vreme. Acum cateva luni, aveam o nedumerire in legatura cu un act si, cum nu vorbeam limba tarii, zic sa sun la consulatul romanesc sa intreb doar atat: ce institutie a statului in care ma aflu se ocupa de problema cu pricina?
    Sun, raspunde o doamna: "Mdea". Intreb daca e consulatul romanesc, zice scurt "da" si continua: "De unde sunati?". Sunam din acelasi oras in care se afla si consulatul. S-a mai imbunat. Ii zic ce vreau (super-politicos, ca si asa era toata arici) la care ea: "Nu ne ocupam noi de astea". M-a enervat ca mi-a retezat-o, asa ca am intrebat-o: "Dar de ce se ocupa consulatul? Ca sa nu va deranjez si cu alte tampenii..." La care ea: "Ia uita-te matale pe site si afla..."
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire (Joi, 10 aprilie 2008, 20:48)

    ias [anonim]

    Poate ar trebui sa se consulte si cu asociatiile de romani din tarile respective. La consulatul din Sevilla nu raspunde nimeni la telefon. La manifestarile culturale pe care le organizam nu se oboseste nimeni sa vina. Eu cred ca ar trebui sa faca ceva mai mult decat acte. Sunt multe localitati in care s-au inmultit foarte tare romanii si functionarii primariilor respective nu stiu cum sa le rezolve toate problemele. Sunt cazuri in care romanii exploateaza alti romani si nu avem unde sa-i denuntam.
    • 0 (0 voturi)    
      Consulatul de la Sevilla (Joi, 25 septembrie 2008, 13:16)

      ROBERT [anonim] i-a raspuns lui ias

      Draga domnule, pai cine sa vina la manifestarile culturale de la Consulatul roman de la Sevilla daca doamna consul este o zootehnista vulgara si imorala care se tine cu subalternii mai tineri pe care tot ea i-a adus acolo. astia au venit doar sa le fie lor bine pe bani publici nu va inchipuiti ca o deputata PNL ista venita de la coada vacii are habar de vreo cultura, chit ca se lauda cu niste tablouri ale lui barbat”su. pacat de romanii de pretutindeni ca nu sunt ajutati si sustinuti!! hahalerele de pe la consulate nu se obosesc decat sa faca niste acte in rest se ocupa de amantlicuri si distractii ieftine. sunt niste nenorociti !! astora le pute de romania, dar de unde isi iau banii ticalosii, ca lucreaza pe bani publici si au niste salarii nu tocmai mici !!! mi-e o sila de ei !!! aveti mare dreptate. daca cititi in presa ce face aceasta monica stirbu consul la sevilla va ingroziti, apoi daca o mai si cunoasteti realizati imediat ce hahalera este !!!
  • 0 (0 voturi)    
    dupa ploaie, chepeneag (Joi, 10 aprilie 2008, 22:18)

    andrei [anonim]

    Cata dreptate avea fostul PCR cand critica modul de lucru pompieristic si dupa ureche. Stia ca e in firea romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    evaluare pe dracu (Joi, 10 aprilie 2008, 23:21)

    guardia [anonim]

    ce evaluare, fratilor?
    voi, presa, faceti jocul politicienilor; credeti ca daca ne aruncati praf in ochi, punem botul; putin tam-tam cateva zile, in rest...tot asa ramne cum s-a stabilit de mult: pile-cunostinte-relatii.
  • 0 (0 voturi)    
    consulatele (Joi, 10 aprilie 2008, 23:28)

    emigrantul [anonim]

    Consulatul din Spania intentionat de multi ani nu cerea Bucurestului solutii pentru a rezolva problemele romanilor. Cetatenii romani lipseau de la munca ca sa stea la cozi uriase si haotice. Rezolvarea unei simple imputerniciri sau prelungirea valabilitatii pasaportului venea dupa cateva luni, la disperare romanul datea spaga cuvenita. Niste "baieti destepti" se tot misca prin apropiere si apoi iti propun "sa te rezolve". Nu-i adevarat ca MAE nu stie situatia, le-am trimis zeci de emailuri denuntant hotia. Consulatul roman a luat masuri doar cand un ordin judecatoresc a vrut sa-l inchida, la pangerea vecinilor spanioli. Consulatul functiona pe langa ambasada intr-o vila din centru, dar cum cotopistii nostrii se simt semi-dumnezei, lasau gloata de romani in strada, nu-i primeau in curte si nu amenajau ceva, cum romanii stateau cu orele mai urinau si prin gradinile de flori sau pe la colturi, faceau galagie ca la piata. Abia acum au un wc ecologic, in curte, cineva mi-a spus ca acum este super murdar. Deci pestele de la cap se impute.
  • 0 (0 voturi)    
    programul hahalerelor de la consulate (Joi, 10 aprilie 2008, 23:50)

    capsunaru [anonim]

    Orarele la consulate sint de asa natura incit numai tiganii se pot duce. Ca numai ei nu lucreaza sau au timp sa stea la coada in miezul zilei. La Paris, de la 9 la 15. De asta ii platim, ca sa ne pierdem o zi la usa lor. Rusine! Nu mai vorbim de costul unor acte cu acelasi text. Cica traducerea cerificatului de nastere: 50 euro. Hotilor!
  • 0 (0 voturi)    
    programul hahalerelor de la consulate (Joi, 10 aprilie 2008, 23:50)

    capsunaru [anonim]

    Orarele la consulate sint de asa natura incit numai tiganii se pot duce. Ca numai ei nu lucreaza sau au timp sa stea la coada in miezul zilei. La Paris, de la 9 la 15. De asta ii platim, ca sa ne pierdem o zi la usa lor. Rusine! Nu mai vorbim de costul unor acte cu acelasi text. Cica traducerea cerificatului de nastere: 50 euro. Hotilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu uite sa ii schimbe si pe securistii din Cana (Vineri, 11 aprilie 2008, 4:09)

    G Buju.Canada [anonim]

    Va rugam sa ne scape si pe noi de comunistii-securistii trimis la abasada si consulate pe aici prin Canada.

    Nu de alta,dar neam saturat de ei ,ei cei care procedeaza si aplica tot reteaua comunista Ceausista C R I M I N A L A ! in special la Ottawa si Toronto.
  • 0 (0 voturi)    
    Bahhhhh (Vineri, 11 aprilie 2008, 9:01)

    Alex [anonim]

    PESTELE DE LA CAP SE IMPUTE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    nivel de trai (Vineri, 11 aprilie 2008, 11:36)

    gogumisu [anonim]

    Acum cativa ani, la Consulatul din Bonn, o tanti tuciurie intra in vorba cu nenea de la ghiseu. De la "nu ma ocup eu de asta" spus cu voce tare s-a ajuns la "du-te acasa ca te sun eu" spus conspirativ... Cam asta ne e tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Evaluare, dar cu cine sa-i inlocuiasca? (Vineri, 11 aprilie 2008, 13:40)

    Stoewer [anonim]

    O sa fie o evaluare de ochii lumii, ca si asa dupa o saptamana toata lumea uita de Crulic (fusese el uitat pana si de propria familie, altfel ar fi facut scandal din 18 inuarie....). In definitiv, ce solutie ar avea? Sa inchida consulate? Sa schimbe personalul? Cu cine, ca doar nu-i gasesti pe toate drumurile. Poate se aplica metodele din 1950: daca ai dosar curat, ajungi departe......

    Adevarul este ca la MAE, ca si la oricare alta institutie sau companie, gasesti lume de toate felurile. Nu trebuie toti bagati in aceeasi oala. Pe vremuri apuse se formau diplomati adevarati, acum se intra si pe criterii politice.....
  • 0 (0 voturi)