Povestile Irakului. Episodul I - Mercenari

de Catalin Gombos     HotNews.ro
Duminică, 2 martie 2008, 22:41 Actualitate | Esenţial


Catalin Gombos
Foto: Hotnews
Sunt cu Michal J., polonezul, pe coridorul etajului 11 al hotelului Palestine. Auzim niste voci la un chef, undeva in stanga. Mi se pare ca recunosc sarba. Formalitatile nu prea conteaza anul asta in Palestine, asa ca ii fac semn lui Michal in directia vocilor:

„E vreo petrecere de sarbi. Hai sa mergem!”

Usa este deschisa. Intram veseli. Dam peste cinci – sase barbati, relaxati, blonzi, imbracati in pantaloni bej cu multe buzunare. Mobilierul este completat de de cutii de bere, sticle de wiskey, pistoale si arme automate. Limba inca suna familiar, dar parca nu e sarba. Nu sunt, insa, sigur, asa ca atunci cand unul dintre barbati ne observa ii strang mana cu entuziasm:

„V-am auzit vorbind de pe hol. De unde sunteti?”

„Africa de Sud.”

Ii spun ca, din departare, auzisem altceva si ii explic ca tocmai fusesem la o nunta in Serbia, de unde si entuziasmul meu. Dam sa plecam, insa intre timp ne vazusera si ceilalti. Insista sa bem o bere cu ei. Acceptam. Sunt zgomotosi si au ceva ce nu imi place in priviri. Rad cam tare si parca rad de noi. Ne ofera armele sa ne jucam cu ele. Refuzam spunand ca suntem jurnalisti si, din principiu, blah, blah, blah...Dam berea peste cap si o intindem. Nimerisem peste un grup de bodyguards.

Pentru cei care se ocupa cu securitatea, nu neaparat experti, Irakul a fost, dupa caderea lui Saddam Hussein, tara tuturor posibilitatilor. Oameni de afaceri, companii media, ONG-uri, diplomati, toata lumea are nevoie de garzi de corp. Firme de paza, fosti militari ai diverselor armate, gurka, Legiunea Straina, SAS si asa mai departe.

Profesionistii, dar nu numai ei, au salarii de la zece mii de dolari pe luna in sus si cam tot atat primeste si compania care ii pune la dispozitie celor interesati. Sunt si care merg pe mai putin. Falsii gurka, simpli tibetani care profita de faima conationalilor din armata britanica, sau acei romani ghinionisti care s-au intors in tara la mai putin de o luna de la plecare, dupa ce unul dintre ei a fost ucis si un altul ranit pe drumul dintre Zona Verde si aeroport, unul dintre cele mai periculoase din Baghdad.

Am citit undeva o estimare potrivit careia in Irak ar lucra, ca bodyguards, circa 25 000 de straini. E posibil ca numarul sa fie exagerat. Insa Baghdadul este impanzit de ei. Ii vad ca statistici, sunt n security contractors, la stiri – patru security contractors au fost ucisi la Fallujah iar trupurile lor au fost profanate de o gloata de irakieni – ca victime, pe la locul cate unui atentat sinucigas, ca prezenta agresiva pe strada, cu armele scoase pe geamurile jeep-urilor mergand in viteza, ca pe niste cocosi umflati in pene, cand intra in Palestine cu vesta antiglont peste tricou, pistol atarnand de picior si automatul in mana.

Ii injur gandindu-ma ca au fost in alta parte decat ar fi trebuit sa fie atunci cand masina in care era Duraid a fost atacata, in desert, de insurgenti. Si ma lovesc de ei prin Zona Verde, la portile firmelor, la etajele hotelurilor, pe la diferite chefuri, sau in restaurantul din Al Fanar.

Wayne a fost militar in armata britanica, detasat in Irlanda de Nord. Dinti mari, par blond roscat, cateva tatuaje, intre care unul cu steagul Angliei. Orfan crescut in camin. Un sentimental care, la cateva saptamani dupa ce ne-am imprietenit, m-a proclamat fratele lui mai mic. Fan al lui Arsenal. Mi-a aratat cum se poate ucide cu o cheie sau cu mana goala, cum se pot transforma in arme o carte de credit sau un muc de tigara.

Dupa armata a petrecut un timp ca mercenar, pazind minele de diamante in Angola. S-a intors la Londra, s-a despartit de mama fiicei sale, a infiintat o firma de paza, a cunoscut o femeie de care s-a indragostit...apoi a venit in Irak pentru a incerca sa obtina un contract pentru firma sa. Concurenta este acerba. La o discutie in restaurantul din Al Fanar, proprietarul unei firme de paza ii spus lui Wayne despre o alta firma care daduse, pentru un contract de securitate, o mita de un milion de dolari, de doua ori mai mult decat avusese el.

Wayne nu reuseste sa obtina vreun contract pentru firma sa, dar se angajaaza el insusi. Inainte de a incepe munca, se intoarce la Londra unde, asa cum planuise intr-o seara in camera mea, o cere de nevasta, pe un pod, pe prietena lui. Nunta ar fi trebuit sa aiba loc dupa cateva luni de Irak. Cat timp el era la Baghdad, logodnica lui a fost violata. Nu a mai vrut sa auda de nici un barbat, asa ca Wayne a ramas in Irak. Unul dintre colegii sai a fost ucis intr-un atac, dar Wayne a ramas in Irak. Ultima oara mi-a scris ca face zilnic drumul aeroportului, „and loving every minute of it”.

Legionarul. O sa ii spun asa pentru ca nu ii mai stiu numele. Sarb, cu 20 de ani de Legiune Straina in spate. Pachet de muschi, cu o privire cel putin ciudata. Are un pistol varat in camasa chiar si daca vine la masa la Al Fanar, in zona securizata. Povesteste ca a facut copii in intreaga lume si ca, acum, in Franta, intretine o sotie si doua amante.

In Irak e seful unei echipe de paza de elita, din care mai fac parte si alti fosti legionari. Intr-o tara in care aproape toti suntem abstinenti, se lauda ca nu a avut niciodata atatea femei, aproape in fiecare seara cate una. A avut si o relatie de cateva saptamani, cu o italianca. Dormea la ea, in hotelul Al Rashid, noaptea, si isi dusese acolo un ceas desteptator de plastic, pentru a se trezi la 6 ca sa plece la munca. Intr-o noapte in care nu a dormit la italianca, insurgentii au bombardat hotelul Rashid cu rachete.

Una dintre ele a lovit camera italiencei, distrugand-o aproape complet. Italianca a avut arsuri grave pe spate. Dupa un timp, legionarul a vizitat-o la spital si i-a zis ca trebuie sa ii dea cei cativa dolari cat valora ceasul, topit de foc. Italianca, socata, l-a intrebat daca glumeste. I-a spus ca nu, nu era vina lui ca racheta lovise camera italiencei.

Mai intai am crezut si eu ca legionarul glumeste. Era serios si foarte mandru de ceea ce facuse. Nu ne-a spus, insa, daca primise contravaloarea ceasului. Ceva mai incolo, Wayne mi-a zis, la o bere, ca, in ciuda aerului sau usor nebun, legionarul i se parea un adversar facil, in cazul in care s-ar situa in tabere adverse. Mi-am aprins o tigara pentru a-mi masca fiorul care m-a cuprins cand m-am gandit, si eu, cum ar fi ca legionarul sa imi fie dusman. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9558 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    ziaristul gombos????!!!!!hehehehe (Luni, 3 martie 2008, 0:16)

    caltabos [anonim]

    da, exista razboaie. da, exista oameni care lupta in ele. da, exista tot felul de oameni care ajung in apropierea celor care lupta sau se dau luptatori. si da, acestia considera potrivit sa se autointituleze jurnalisti, doar pentru ca au ajuns la un moment dat intr-o zona interesanta. dupa care, considera ca trebuie sa insiruie pe hartie tot felul de ineptii, crezand ca daca locurile sunt interesante atunci automat si patzaniile lor atrag cititori. Tu care ai inshiruit compunerea asta, e penibil textul. se vede ca n-ai pus mana pe o carte in viata ta! la fel ca adelin petrishor, poti sa insirui un milion de ineptii si inventii, tot ce te-a marcat pe tine, impresii despre laudaroshii pe care i-au cunoscut la birt - daca nu faci un text macar citibil, tot degeaba. mai interesanta e proza fantastia scrisa de la birtul din coltz, in rahova. nu aduci nimic nou. oricum, hotnews se transforma ince incet intr-o colectie de analfabeti care se cred jurnalisti, deja nu ma mai mira aparitii gen nea trandele asta....
  • +1 (1 vot)    
    foate interesant (Luni, 3 martie 2008, 1:21)

    tod [anonim]

    Interesant, deci in Irak se gasesc o gramada de femei daca esti mercenar. Mi se pare un articol foarte interesant. Astept episodul 2: Irak- Soferii de TIR.
    Chiar ma gandeam ca sunt cam multi badigarzi si ar trebui o parte din ei sa devina scriitori.
    • +1 (1 vot)    
      Al Qaida a pierdut deja (Luni, 3 martie 2008, 15:05)

      ROMAN [anonim] i-a raspuns lui tod

      Dupa ce al Qaida a difuzat pe 2 martie un video cu corpul lui Abu Laith al Libi (nr.3 al organizatiei), tot duminica armata americana a inregistrat un nou succes, in Irak, unde sauditul Abu Yasir a fost lichidat la Mossul impreuna cu inca 2 teroristi. Arabul Yasir era cautat pt. atentate si omoruri de civili, fiind considerat unul dintre cei mai activi lideri "al Qaida in Irak". Alti 13 jihadisti arabi au fost ucisi de fortele US la Tal Afar, spre frontiera siriana, spre care incercau sa fuga. Al Qaida in Irak a suferit pierderi foarte grele, majoritatea comandantilor teroristi fiind lichidati.
  • 0 (2 voturi)    
    sven hassel? (Luni, 3 martie 2008, 8:18)

    Mladici [anonim]

    Articolele din presa romaneasca seamana din ce in ce mai mult cu vestitele articole din presa americana: scriere usoara, propozitii scurte si subiecte abordate superficial. O fi si asta o treaba dar toata literatura romaneasca incepe sa aiba influente americana in sensul ca se pune acentul pe textele subtiri, usor de citit, cu detalii siropoase si nicidecum deosebit de interesante. Mi-a sarit in ochi titlul, ma gandeam ca ar fi posibil sa citesc ceva interesant, un articol care sa arate realitatea. In mod cert in Irak misuna de mercenari, dar stilul in care sunt prezentate faptele imi aduce aminte de cartile lui Sven Hassel. El macar avea de ce sa abordeze razboiul intr-un mod ilar, e o literatura semi reala, dar un articol se cere sa informeze nu sa ne spuna povesti cu soldati si povesti cu soldatei si femei. scrise nu aduc nici o noutate: soldatzi de prin toate colturile lumii care agata femei de prin toate colturile lumii... asemenea mercenari avem si acasa. De la 14 ani pana pe la 45 de ani, bravii barbati romani agata tot ce le pica prin fatza ochilor. or fi mercenari. poate suntem un popor de mercenari...
    ceasul platit italienbcei e un detaliu descris cu prea mult umor... as spune ca si asta se intampla pe la noi... apoi ce? bombardamente? le vedem la tv... astept sa vad daca jurnalistii nostri de front satu mult la tv sau o sa povesteasca candva, intr-un articol bun, cateva intamplari mai serioase, care nu le vedem la stirile de la orele 19. altfel, e cam simplu sa batzi strazile zonelor de conflict din hotel in hotel si din bordel in bordel... toate prin zonele verzi...
    stima
    • 0 (2 voturi)    
      superficial (Luni, 3 martie 2008, 17:21)

      iul [anonim] i-a raspuns lui Mladici

      Io cre ca omul zice ce a vazut. Superficiala e doar viata alora din Irak, precum si a multora din jurul nostru.
  • 0 (2 voturi)    
    Esti un papa lapte (Luni, 3 martie 2008, 8:35)

    Adrian [anonim]

    Articolul asta nu face doi bani sunt in Irak de 3 ani, iar genul asta de contractori iau cele mai periculoase joburi. Altii care sunt mai destepti putin se duc la alte companii. Spune ceva de Blackwater, Dyncorp,EOD,Erinys etc. E praf articolul nu reflecta deloc realitatea. Vorbeste despre cazuri izolate si extreme. Iar sa confunzi Sarba cu Afrikaans care suna mai mult a olandeza scuza-ma esti cam terminat la faza asta.
    • +1 (1 vot)    
      periculosii si desteptii (Luni, 3 martie 2008, 12:32)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Stii si unde si cu cine se poate face antrenamentul pe care l-au facut "ei" inainte de a veni "acolo"? :)

      ~Nautilus
  • 0 (0 voturi)    
    nu e chiar asa "bine" cum spui... (Luni, 3 martie 2008, 10:44)

    popescu cristian [anonim]

    fara suparare va spun ca ati inceput o serie de "povesti neadevarate" despre viata unui mercenar in IRAQ.am fost si eu in 2003 si sincer nu e cel mai interesant lucru sa povestesti despre cate femei ai avut intr_o zona atat de ostila cum e BAGHDAD_ul...ar fi mult mai interesant sa spui prin ce emotii trece un om care se afla acolo ,cum e sa fii angajat la o firma de cattering fara sa_ti dea nimeni nici o garantie ca te mai intorci acasa.astfel de contracte fac firmele romanesti in IRAQ,nici macar o vesta antiglont nu ti se da,nici macar atunci cand esti transportat pe drumu ce leaga aeroportul si zona verde.despre astfel de lucruri trebuie sa povestiti,ci nu despre femei usoare sau disperate, capabile sa se culce cu un barbat doar pt a satisface o nevoie fizica...
  • -1 (3 voturi)    
    fonduri (Luni, 3 martie 2008, 11:32)

    Monica [anonim]

    As fi curioasa sa stiu daca nu cumva si autorul isi cauta de fapt de lucru in Irak pe la vreo companie de protectie si paza si cum nu a avut succes s-a apucat de facut compuneri:) Calitatea textului e jalnica si ma intreb ce redactor l-a trimis pe dl Gombos in Irak pentru a se intoarce cu povesti de genul acesta? Cum o astfel de deplasare costa enorm pentru buzunarul oricarei organizatii de presa, ma indoesc ca l-a trimis vreun sef din presa. Daca a plecat pe cont propriu ca ziarist atunci nu prea le are cu contabilitatea pentru ca sigur nu-si scoate banii din textuletul de mai sus. Mai ales ca in afara de propria-i poza infasurat in clasicul sal ala Yasser Arafat dom't reporter de razboi n-a lipit nici o poza la articol iar media nu respira fara poze in ziua de azi, mai ales daca "foiletonul" cu britanici indragostiti e publicat pe internet.

    Mai bine facea un reportaj despre firmele romanesti care subcontracteaza pentru subcontractorii subcontractorilor contractorilor americani si britanici ca doar cu contractele pentru firmele astea a momit dom' presedinte parlamentul si poporul sa trimita trupe in Irak.
    • +1 (1 vot)    
      sven hassel....a kind of!!! (Luni, 3 martie 2008, 23:28)

      bugsy [anonim] i-a raspuns lui Monica

      Uite cine l/a trimis:
      "Jurnalist roman, ranit in Irak
      Corespondentul postului Radio Romania Actualitati la Bagdad, Catalin Gombos, a fost ranit la cap, luni seara, la Bagdad, dupa ce a intrat intr-un zid cu masina pe care o conducea, speriat ca politia irakiana a deschis focul in directia lui, a declarat pentru Mediafax, Dragos Seuleanu. In timp ce Catalin Gombos se intorcea catre hotelul in care locuieste, politistii irakieni care aparau complexul au deschis focul, din eroare, in directia masinii sale. Se pare, potrivit unui comunicat remis Mediafax, ca masina in care se afla a fost confundata cu una asemanatoare din care, cu putin timp inainte, se trasese asupra postului irakian de paza. Jurnalistul roman a incercat sa evite tirul si a izbit de un zid masina in care se afla. "Catalin Gombos nu a oprit la avertismentele patrulei irakiene, politistii au inceput sa traga la foc automat in masina pe care o conducea si de emotie a pierdut controlul masinii si s-a lovit la cap", a informat presedintele SRR, Dragos Seuleanu. O patrula a armatei americane l-a recuperat pe jurnalistul roman imediat si apoi l-a transportat intr-o unitate militara, unde a fost tratat de un medic. Jurnalistul se simte bine, nu doreste sa se intoarca acasa, ci doar o zi de pauza pentru a-si reveni din sperietura, a spus Seuleanu. Acesta a precizat ca Gombos se afla de trei luni in Irak si, pentru ca s-a descurcat foarte bine acolo, a primit de curand o prima de 1.000 de dolari. Gombos a transmis pentru Romania Actualitati si in timpul razboiului de anul trecut, din Irak. Atunci acesta s-a aflat in Kuwait si in sudul Irakului. Jurnalistul are 26 de ani si este vorbitor de araba si engleza. Radio Romania mai are un corespondent in Irak. Radu Dobritoiu se afla la Nassyria, in sudul Irakului, unde isi desfasoara misiunea si militarii romani".
      Articolul a aparut in ADEVARUL, in 2005 sau 2006.
  • +1 (3 voturi)    
    Da-i inainte (Luni, 3 martie 2008, 11:38)

    Turcitu [anonim]

    Subscriu la parte din critici dar trebuie sa si recunosc (recunoastem) ca e un text bine scris. Pe Hotnews ne-am astepta la texte cu iz de stire dar cei care citesc mult pe internet stiu ca un site nu se poate limita la asa ceva. Dom' Gombos are experienta jurnalistica si vrea sa scrie si altfel decat marea majoritate a jurnalistilor de la noi. Si acei jurnalisti sunt de laudat dar si Gombos. Da-i inainte caci asa ceva lipsea. Felicitari!
  • 0 (2 voturi)    
    Multumesc! (Luni, 3 martie 2008, 14:12)

    Raluca [anonim]

    Eu vad o povestire inspirata de fapte reale traite de un jurnalist deschis la minte care reuseste sa descrie, dincolo de intamplarile mai mult sau mai putin banale pe care le traieste, implicatiile sociale. Inteleg ca vorbeste despre imprejurari si oameni pe care i-a cunoscut si incearca sa ne faca cunoscuta experienta sa de razboi vorbindu-ne si despre altceva decat sinucigasi, bombe, atacuri, sange si alte orori, desi sunt sigura ca le-a cunoscut si pe acestea. Desigur, ca sa poti intelege asa ceva, este neaparat necesar sa fii si tu deschis la minte si sa nu ai creierul spalat de stilul jurnalistic autohton. Multumesc, Catalin Gombos! Astept cu interes urmatoarele scrieri.
  • 0 (2 voturi)    
    Între literatură şi jurnalism (Luni, 3 martie 2008, 16:03)

    Ion Mânzală, editor [anonim]

    Salutară iniţiativa HOTNEWS de a publica, observ, în serial „Poveştile Irakului” trăite şi scrise de Cătălin Gomboş. Cunosc conţinutul unora dintre acestea, în urmă cu aproape 2 ani, autorul mi-a trimis un manuscris voluminos, din care am şi publicat o pagină de ziar în periodicul „Observatorul de Bucovina”. Am scris atunci şi o scurtă prezentare, pe care cred că este util să o reproduc şi aici, dat fiind verva polemică în care s-au prins comentatorii online... (mesajele următoare)
  • 0 (2 voturi)    
    Între literatură şi jurnalism (Luni, 3 martie 2008, 16:08)

    Ion Mânzală [anonim]

    (urmare)
    Jurnalismul de front,
    ca artã narativã şi film al sentimentelor

    Când am frunzãrit pentru prima datã paginile literare risipite de Cãtãlin Gombos prin „Luceafãrul”, „Convorbiri literare”, „Vatra”, „România literarã” si antologia „Repetiţie fãrã orchestrã” îngrijitã de Horia Gârbea, era între caltaboşii şi sarmalele de Crãciun, la care autorul învârtea cu sârg maşina de tocat carne, (pentru a face o bunã impresie gazdei şi ca ajutor de bucãtar), pãlinca de Bihor adusã de la verii lui din ţara lui Menumorut şi laptop-ul Radiodifuziunii Române aflat în custodie şi de pe care derulam pagini virtuale dintr-un fel de „Halima – 1001 de nopţi”, precum Şeherezada... Doamne-fereşte sã aţipesc şi sã ajung sub tocãtoarea „cãlãului”. E drept cã n-am prea gustat „secvenţele filmului”, iar tânãrul cu cicatrice în frunte, semn al jurnalismului multinaţional angajat pe fronturile din Irak şi Afghanistan, nu prea mã convinsese, nici cu calitãţile-i de bucãtar adjunct şi nici cu cele de povestitor-internetist... S-ar prea putea ca impresia criticã sã fi fost dejucatã şi de ora târzie din noapte şi de gradele superioare ale fierturii bihorene, în care biata literaturã de sertar a unui june, dornic sã mã convingã cã poveştile lui sunt reale şi nu imaginate, pãlise dintr-o datã.
  • 0 (2 voturi)    
    Intre literatură şi jurnalism (Luni, 3 martie 2008, 16:11)

    Ion Mânzală [anonim]

    (urmare 2)

    Pânã într-o zi... când am primit pe e-mail-ul redacţiei mai multe pagini de-a dreptul halucinante... Erau scrierile unui tânãr cunoscãtor al realului devenit aproape imaginar, dotat cu toate armele expresivitãţii narative, la frontiera dintre jurnalism şi literaturã. Hai sã le zicem povestiri, mai degrabã „poveştiri adevãrate”, acestor decupaje de film, dintr-un tãrâm al realului scufundat în absurd, o hiperrealitate pe care excelentul jurnalist încorporat în teatrele de rãzboi din Orientul Apropiat, care este Cãtãlin Gomboş, a bine-convertit-o în artã narativã. Insolite şi şocante totodatã, secvenţele, situaţiile stranii, trãirile şi toatã gama de sentimente general umane puse faţã în faţã, de cele mai multe ori crud şi nepregãtit (ca viaţa!), cu moartea violentã surprinsã în direct şi sub cele mai neaşteptate „chipuri”. Te îngrozeşti dacã ai rãmas teafãr, te simþi ocrotit de îngeri, trãieşti clipa, pentru cã secunda urmãtoare nu se ştie... Şi totuşi, din acest decor infernal şi grotesc al „bestiarului”, autorul mai are puterea sã extragã şi surâsul, şi hilarul şi chiar sã provoace râsul... (Ion Mânzalã)
  • 0 (0 voturi)    
    Gombos Security (Luni, 3 martie 2008, 16:15)

    mbasa [anonim]

    Pun si eu o intrebare: Are vreo legatura dl Gombos cu firma de securitate "Gombos Security" din Tirgu-Mures? (Probabil cea mai renumita din oras)
    • 0 (0 voturi)    
      rasp mbasa (Luni, 3 martie 2008, 20:27)

      nati [anonim] i-a raspuns lui mbasa

      Nu are absolut nici o legatura domnul Gomos cu firma de care vorbiti. E bucurestean. Stati linistit si vindecati-va de scenarita!
      • 0 (0 voturi)    
        "Gomos" (Luni, 3 martie 2008, 22:07)

        mbasa [anonim] i-a raspuns lui nati

        Daca nu are nu are! Asta e. Si ce? Daca e bucurestean nu poate avea firma in 'Mures? Va prea grabiti! Eu tocmai ca sunt linistit. Am deranjat cu intrebarea de m-ati atacat cu... scenarita?! :-)
  • 0 (2 voturi)    
    La ce etaj ai stat ? (Luni, 3 martie 2008, 16:16)

    un vecin [anonim]

    Dar romaneste n-ai auzit pe acolo ? Pacat....ai facut drumul degeaba...macar te documentai si tu pe la ambasada......cu articolul asta mai bine stateai acasa...sau traduceai unul de pe net scris de jurnalisti adevarati...dar asta e...te-ai plimbat si tu un pic....si ti-ai facut poze cu ismah..
    • 0 (2 voturi)    
      rasp. vecin (Luni, 3 martie 2008, 20:38)

      nati [anonim] i-a raspuns lui un vecin

      Cred ca un astfel de comentariu nu poate apartine decat vreunui coleg de breasla frustrat si mult prea marcat de meseria de tip sablon, lipsita de imaginatie si care crede ca daca a stat de vorba cu vreun trepadus de la vreo ambasada a aflat totul despre o tara! Nu numai de la ambasade se poate scrie atunci cand ajungi intr-o tara ca Irakul, "vecine"! Sau daca nu esti jurnalist, chiar asa de tare sa fi fost intoxicat, ca si consumator de media, de articolele cliseatice servite de jurnalistii de conjunctura, esuati in meseria asta pentru ca nu au avut loc in alte parti?! Chiar daca acolo e razboi, viata oamenilor se compune si din alte secvente decat bombe care produc carnagii! Jurnalismul adevarat, vecine, este si felia de viata adusa in fata cititorului asa cum e ea, chiar si cu mercenari care merg la curve, chefuri care se dau in hoteluri zguduite de explozii etc. Mai dezvatati-va sa inghititi toate banalitatile care vi servesc drept stiri si reportaje si uitati-va in jur! Riscati sa fiti manipulati de stupizenie, incultura si lipsa de profunzime!
      • 0 (0 voturi)    
        sunt un roman din iraq.. (Marţi, 4 martie 2008, 4:44)

        un vecin [anonim] i-a raspuns lui nati

        sunt un roman din iraq.....nicidecum vre-un ziarist frustrat.....daca intreba la ambasada afla si unde gasea mercenari romani....daca intreba garzile hotelului ii gasea imediat.,....dar oricum baietii nu l-ar fii bagat in seama....noi nu bem in carciumi si nu impresionam fraieri....
  • +1 (1 vot)    
    un alt mod de a scrie articole? (Luni, 3 martie 2008, 21:41)

    lucbratianu [anonim]

    Interesant. Ceva catre editorial. Pareri dar si sentimente. Placut. Sa vedem ce urmeaza dupa acest episod faramitura. Toate sunt la fel de scurte?
  • 0 (0 voturi)    
    Spalatura pre creier. (Marţi, 4 martie 2008, 10:41)

    Silviu [anonim]

    Autorul a descris niste oameni pe care i-a intalnit in Irak. Ce este rau in faptul ca a folosit propozitii scurte, ca are un stil usor de citit, ca sunt detalii despre vieti personale ? Excuse me, dar stilul american pe care il huliti a fost folosit de Hemingway, printre altii. Este stilul care se preda in scoli de jurnalism si care este rar folosit la noi, din pacate. Ne place sa fim bombastici, profunzi si pretentiosi, iar daca citim ceva simplu si direct, ne deranjeaza pentru ca e "american". Si revenind la subiect, rar citesti asa ceva despre zone de conflict, atat de bine scris.
  • 0 (0 voturi)    
    carcotasi pana in panzele albe (Vineri, 7 martie 2008, 12:05)

    Miles Teg [anonim]

    ... asa sunt colegii de breasla ai autorului articolului (pentru ca ma gandesc ca dansii sunt, majoritar, emitentii parerilor acide de mai sus). Probabil ii roade invidia sau vreun alt sentiment "inaltator".

    Subscriu 100% la cele spuce de Silviu.

    Pe de alta parte, critica, daca ar fi si argumentata, nu poate fi decat utila. Inca nu am vazut vreun astfel de comentariu la acest articol.

    Bravo Catalin, foarte bune articolele tale despre Irak. Astept cu nerabdare si altele !
  • 0 (0 voturi)    
    replici spontane (Vineri, 7 martie 2008, 20:16)

    laura bandila [anonim]

    va salut , cu buna crestere , pe toti cei care veti citi aceste randuri. am citit, inarmata cu rabdare, comentariile de pe forum, va spun sincer, din curiozitate. Si am tras pe scurt urmatoarea concluzie: Ori opiniile exprimate aici nu sunt sincere si atunci mi se confirma inca o data ca traim intr-o lume de ipocriti, ori sunt sincere si atunci traim intr-o lume de manelisti. Asa, pentru un exercitiu retoric, as putea sa incerc o lectie despre cum se citeste un text ca cel scris, (de jurnalistul, prietenul, mercenarul etc chiar nu conteaza) de Catalin, dar sunt aproape sigura ca nu merita sa-mi risipesc talentul si atunci renunt. Asta e ! Din respect insa pentru munca lui Catalin, avand convingerea ca autorul insusi nu pretinde ca textul publicat aici o fi vreun gen jurnalistic apretat va reamintesc totusi ca ce ati citit dumneavoastra aici este o povestire ( spre disperarea unora, vor urma si altele) , o specie literara a genului epic, sau daca vreti o opera ziaristica ce nu respectă canoanele genului publicistic, inspirata din experienta personala si nu neaparat profesionala ( desi uneori sunt greu de delimitat) a unui tanar jurnalist care a avut sansa sa traiasca intr-o parte a lumii mai mult decat straina , stranie. Nu are nimeni pretentia ca aceste povestiri sunt altceva decat ceea ce sunt. Si in plus nu va obliga nimeni sa le cititi iar daca se intampla sa le cititi nu va cearta nimeni daca nu va plac. Dar ar fi frumos totusi sa criticati obiectiv. Consider ca acuratetea stilistica a povestirii semnate de Catalin Gombos poate fi imbunatatita, dar prietenul nostru chiar are ce povesti. Va doresc sinceritate, disponibilitate si timp pentru lectura!
  • 0 (0 voturi)    
    mercenar (Joi, 10 februarie 2011, 19:58)

    maxim [anonim]

    m-am saturat de prostia din armata romina,munk multa raspundere foarte multa ,si salari foarte mici,dak tot faci ceva barem sa ai si-o multumire.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce Gombos, Lokodi se afla la mijloc (Duminică, 25 martie 2012, 18:23)

    Lazar [anonim]

    Care D.N.A., asta din mures, condusa de o infractoare ?
    Firma de paza GOMBOS SECURITY, este firma tusei Lokodi Emoke, o bandita care face viata grea a primarilor care nu fac contracte cu infractorii lui Gombos, cu gramada sunt cei care nu au atestate, au cazuer plin cu trecuturi dubioase a majoritatilor dintre ei, multe primarii au renuntat la alte firme de paza datorita tusei Lokodi Emoke care le snataja cu diverse chestii, multe primarii au facut contracte pe bani mai multi decat firmele retrogradate, deci trafic de influenta si spaga la mijloc, si asa sunt banii putin in primarii de comune, astfel se storc bani din bugetele acestora datorita banditei Lokodi Emoke, sunt declaratii si probe concrete, in sensul ca sunt persoane de agenti de paza care sunt fictiv in schema de paza, banii scosi din bugetele respective ajung in buzunarul primarilor datorita faptului ca ei inchid ochii la infractoarea Lokodi Emoke, si ei trebuie sa-si faca plinutul !
    Ei multe sunt de spus de infractorii astia din U.D.M.R, recent au desfigurat un om nevinovat infractorii lui Gombos, la restaurantul SOIOM din Ludus, sechestru de persoane, tentativa de omor la comanda lui Gombos Attila, fraierii stau in arest si Gombos a stat 24 ore de ochii lumii in arest, iar unchiul Pescari mare comandant IPJ Mures, a intervenit ca nu cumva sa dezvaluie asta infractiunile pe care dansul cu mandrie si onoare de infractor le acopera in politia Mureseana !

    ALOOO DOMNULE BERCA, SCULAREA DOMNULE CA E DE TREABA IN OGRADA TA DIN MURES !