Strategia pentru constructia parcarilor in Bucuresti a intrat in vigoare, nimeni nu stie cand vor incepe lucrarile si cand se vor termina

de B.B.     HotNews.ro
Vineri, 29 februarie 2008, 14:36 Actualitate | Esenţial


 documente
(29 Feb 2008) PDF, 1MB
Un nou santier va rasari in Piata Universitatii in 2008. Scopul? Constructia unei parcari subterane, una dintre cele 15 care urmeaza sa fie realizate intr-o prima faza in Capitala, dupa ce Consiliul General al Municipiului Bucuresti a aprobat vineri "Strategia de parcare". Potrivit Strategiei, constructia celor 15 parcari va costa 311,6 milioane de lei, urmand a fi asigurate 8827 de locuri de parcare - toate subteran.

Problema cu strategia privind parcarile e ca nu se cunosc termenele de finalizare a lucrarilor, planul primariei fiind extrem de vag in acest sens. In acest moment este asteptat si un plan de actiune care sa detalieze ce trebuie facut.

In afara locatiilor amintite, in Strategie mai sunt cuprinse alte 69 de propuneri pe teritoriul Bucurestiului. Pentru a gestiona acest plan, municipalitatea va infiinta o unitate specializata.

Strategia este elaborata de Primaria Municipiului Bucuresti in parteneriat cu firma de consultanta spaniola INOCSA Ingenieria si cu Asesores de Instrastructuras, tot din Spania. Proiectul este finantat printr-un grant de 600.000 de euro oferit de Guvernul Spaniei.

















1413 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    la universitate!? (Vineri, 29 februarie 2008, 15:25)

    gelu [anonim]

    pai la universitate exista parcare subterana! Si eu de cate ori am intrat acolo, era mai mult goala!
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Vineri, 29 februarie 2008, 16:20)

      florin [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Parcarea de la universitate se intinde sub din spatele teatrului national (una dintre intrari) pana peste bulevardul Nicolae Balcescu, la universitate (a doua intrare) si are cateva sute de locuri mai tot timpul goale, in conditiile in care "oamenii " pot parca gratuit pe trotoare, in intersectii, etc
  • 0 (0 voturi)    
    Nu merge linkul (Vineri, 29 februarie 2008, 15:45)

    Razvan Roman [anonim]

    Nu merge linkul documentului atasat stirii.
  • 0 (0 voturi)    
    Park and ride (Vineri, 29 februarie 2008, 16:11)

    Bogdan [anonim]

    In Romania nu a auzit nimeni de "park and ride"? De exemplu, langa statia de metrou Pipera s-ar putea construi o parcare sub/supra terana (exista un teren viran pe care se face un fel de parcare acuma). Se pot inchiria locuri pentru cei care vor sa vina cu masina pana acolo si apoi sa ia metroul mai departe catre centru.
    • 0 (0 voturi)    
      park and ride? (Vineri, 29 februarie 2008, 17:08)

      adi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      de unde va stii "domnisoara suzi" ca "baiatul lui tata" are jeepan, daca el il va lasa in parcare?
      si sa fim seriosi...sa-si murdareasca "fata lui tata" tocul cui din subsol de la metrou pana la scara rulanta din mall?

      plus ca ploua...ninge...bate soarele....mai bine merge cu roata personala sa-si bea cafeaua in Dorobanti...
      • 0 (0 voturi)    
        o idee din privince (Vineri, 29 februarie 2008, 17:46)

        uicajohn [anonim] i-a raspuns lui adi

        Si care-i problema ta daca "baiatul lui tata" sau "fata lui tata" plateste pentru asta? Daca nu vor sa parcheze subteran unde e 3 ron ora sa parcheze suprateran unde eu as pune 300 de ron ora si maxim 2 ore( exact asa e la Vienna e Parkschen la orice automat de parcare dar nu ai voie sa stai mai mult de 2 ore intr-un loc, cu alte cuvinte la fiecare 2 ore trebuie sa-ti muti masina in alt loc altfel iei amenda: uite asa au civilizat austriecii populatia si i-au invata ca sa parcheze subteran daca stau mai mult de 2 ore in acelasi loc), Parcarile sunt cele mai profitabile si mai sigure afaceri pana si in vest. O cladire azi e la moda, maine nu mai este si poimaine trebuie sa o darami dar asta abia dupa ce evacuezi ultimul chirias. O parcare va fi plina mereu nu conteaza ca ploua, ninge e soare sau e vara sau iarna. Strazile in vest sunt facute sa circule masinile pe ele nu sa stea blocate de harburi si masini parcate. Super ideea a avut Primaria in sfarsit sa faca cateva parcari utile si subterane, Bucurestiul chiar are nevoie de locuri de parcare. Felicitari pentru initiativa desi cam tarzie, dar mai bine mai tarziu decat niciodata
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo (Vineri, 29 februarie 2008, 22:46)

    Nini [anonim]

    In sfarsit un plan pentru parcare in bucuresti. Ramane de vazut insa cat de simplu vor fi de folosit parcarile astea si cat de bine sunt proiectate ca spatiu de manevra (a se vedea parcarile de la malluri care sunt facute toate doar pentru tico).